ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΛΛΑΣ ώρα μηδέν?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 14:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ
ΦΙΛΕ JUNK95……

ΚΑΠΟΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ, ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΧΝΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΚΙΣΤΟ ΤΡΟΠΟ, ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΣΑΛΠΑΡΕ, ΕΝΑΣ ΓΕΡΟ ΛΥΡΑΡΗΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ…… ΚΑΙ ΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΕΣΤΗΣΑΝ ΧΟΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ, Ο ΓΕΡΟ ΛΥΡΑΡΗΣ ΕΠΑΙΞΕ ΤΟΝ ΘΡΗΝΟ ΤΗΣ ΑΛΩΣΕΩΣ. ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΣ ΕΙΝΑΙ!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΈΛΛΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΦΑΧΤΗΚΑΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΧΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΥΨΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΠΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΟΠΩΝ ΤΟΥΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΙΝΑΙ!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΩΝ ΑΚΑΚΩΝ ΚΑΤΑ Τ ΑΛΛΑ ΦΥΛΩΝ!
ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΙΝΑΙ!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΙΝΑΙ!

ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΕΣ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΝΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ Τ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΟΔΙ ΤΗΣ (ΔΙΟΤΙ ΜΕ Τ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ!) ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΗΣ ΣΤΗΘΟΣ, ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ, ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΑ 17 ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ 14 ( ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ-ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ-ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ-ΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ-ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ-ΤΗΝ ΣΕΜΕΛΗ-ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΤΗΝ ΑΡΙΑΔΝΗ-ΤΗΝ ΆΡΤΕΜΗ-ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ-ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ-ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ-ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ), ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΩΜΑΤΑ, ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ, ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΗΣ ΣΤΟΝ ΈΛΛΗΝΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΣΦΑΞΕΙ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ (ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ 105 ΧΡΟΝΩΝ!) ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΝΕ… ΕΓΓΟΝΗ ΤΗΣ!

ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟΥΣ ΈΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΟΡΘΙΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΑΡΤΥΡΗΣΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΈΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΚΑΙ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΚΡΥΦΤΕΙ ΣΤΑ ΣΩΘΙΚΑ ΤΗΣ, ΤΗΝ ΞΕΚΟΙΛΙΑΣΑΝ… ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΟΥ ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΛΑΟΙ, ΠΟΥ ΚΥΚΛΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ-ΤΟΥΡΑΝΟΜΟΓΓΟΛΟ-ΣΛΑΒΟ-ΡΩΜΑΙΟ-ΑΛΒΑΝΟ-ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ-ΛΗΣΤΑΡΧΟ-ΕΒΡΑΙΩΝ!


ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 11:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser
Χάνεις τον καιρός σου φίλε ΑΖΩΕΛ... Ο ανθελληνισμός νεκρώνει την ίδια την ψυχή ενός ανθρώπου, και η ψυχή του Εκτρώματος95( ναι αμαλία, και άμα γουστάρεις διέγραψε με) έχει νεκρωθεί προ πολλού...

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 16:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Τι ακριβώς περίμενες να λέει για τους Εβραίους η αξιόπιστη αυτή πηγή σου Χερμες;

Και πώς ακριβώς κατάφερες να διαβάσεις Stormfront χωρίς να δώσεις σημασία στους φασίστες; Με κλειστά τα μάτια;


Αμα εχεις την αντιληψη να μπορεις να ξεχωριζεις την ιδεολογια
απο τα λεγομενα καθε "πομποϋ" ισως τοτε να μπορουσες να ανοιξεις
τα ματακια σου και να εισαι ΙΚΑΝΟΣ να παρακολουθησεις εναν διαλογο.
Αν ισχυε η "Εξυπναδα" τοτε για καποιους που γνωριζουν την "Μαλ#$@κια"
των τεκτονων και των ιποστηρικτων τους τοτε το Esoterica δεν θα μπορουσε να αποτελεσει σημειο μελετης...
Αλλα αυτα ισχυουν για ανοιχτομυαλους σαν εσενα...αμα δεν σου αρεσει ο
πατριωτισμος τραβα μεινε στην Τουρκια.

Ο Ελληνας ειναι και θα παραμεινει αυτονομος και ελευθερος ανθρωπος
οσο και αν ο οπισθοδρομισμος μερικων ειναι η αεναη βλακεια στην σοφια.

Οκ Κυνικε?

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 16:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΟ ΦΩΣ!
ΕΤΣΙ ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΑΤΕ…….
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΡΕΒΟΥΣ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΜΕΝΗ, ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ……………………………… ………………………………… Η ΝΕΜΕΣΙΣ


ΦΙΛΕ ΕΡΜΗ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΧΩΡΟΥ!


Εγω ευχαριστω που εισαι Ελληνας...

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 16:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Κορυφαία σελίδα Hermes! Τρέχω να γίνω μέλος.

Ναι,απλα να προσεχεις τους φανατισμενους...
Αλλα να κλεψεις την σοφια και απο αυτους.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 20:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados
quote:
Αμα εχεις την αντιληψη να μπορεις να ξεχωριζεις την ιδεολογια
απο τα λεγομενα καθε "πομποϋ" ισως τοτε να μπορουσες να ανοιξεις
τα ματακια σου και να εισαι ΙΚΑΝΟΣ να παρακολουθησεις εναν διαλογο.

Αυτό είναι πραγματικά πολύ σωστό.

Αυτός που πέφτει θύμα προπαγάνδας δεν απέχει και πολύ από κάποιον που οι θέσεις του είναι ακραίες.

Ασφαλώς, μιλάω γενικά.


"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 14:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Χερμες,
quote:
Αμα εχεις την αντιληψη να μπορεις να ξεχωριζεις την ιδεολογια απο τα λεγομενα καθε "πομποϋ"
(Οι χρωματιστες εμφάσεις δικές μου)

Δηλαδἠ να ασπαστοὐμε την ΟΥΣΙΑ του stormfront, και όχι το πακετάρισμα, έτσι;;

Μην γίνουμε δα και φανατικοί!!


k


quote:
αμα δεν σου αρεσει ο πατριωτισμος τραβα μεινε στην Τουρκια.
Ο πατριωτισμός μου αρέσει, αλλά δεν τον μπερδεύω με την αθλιότητα.
Οπότε στην Τουρκία να πας να μείνεις εσύ.
Αφου δεν καταλαβαίνεις την διοαφορά μεταξύ πατριωτισμού και αθλιότητας, λέω θα σου φανεί μια χαρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 18:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
αλλά δεν τον μπερδεύω με την αθλιότητα.
Οπότε στην Τουρκία να πας να μείνεις εσύ.
Αφου δεν καταλαβαίνεις την διοαφορά μεταξύ πατριωτισμού και αθλιότητας, λέω θα σου φανεί μια χαρά.

Aθλιότητα = Abjectness, Misery.

(Ο φανατισμος δεν εχει σχεση με τη μιζερια, αλλα
με οτι ειναι αντιθετο με τη σοφια.)

Οσο για τη διαφορα πατριωτισμου και Βλακειας, φυσικα και την
καταλαβαινω, αρκει μοναχα να κοιταξω γυρω μου...
Αυτος που αγαπα την πατριδα(Χωρα-Πολιτισμο) του,και πολεμαει
για την διατηρηση του, και ειναι συνεχως στη πρωτη γραμμη της μαχης
ειναι πατριωτης...

ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΩΝΙΑ ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΙΣ...
(Και οχι η εξισωση των αξιων με την μπουρδολογια...)
Απο οτι καταλαβα απο εσενα, εισαι ο κλασσικος Ελληνας για τον οποιο
τα θεματα που αφορουν την χωρα του δεν ειναι παρα μια υποθεση
καθημερινης ρουτινας.Μαθε λοιπον οτι για καποιον που αγαπα
και προστατευει(προσπαθει τουλαχιστον) τον χωρο που ιδρυθηκε ο
ανθρωπισμος και στην ουσια ο πολιτισμος, σκοπος,υποχρεωση αλλα
και ευχαριστηση μεχρι και σε βαθμο αυτοθησιας ειναι κομματι απο
τα πιστευω μου...Αν καταφερεις να σκεφτει λιγο περισσοτερο σοφα θα
καταλαβεις τη βλακεια απο την ουσια...

Το 80% του Νεο-Ελληνισμου πολεμαει ετσι...

Εγω πολεμω ετσι...

Και τελος, κανετε δεν κανετε κατι...ετσι και αλλιως υπαρχουν
ακομα ανθρωποι που αγαπουν την φυση τους και πανω απο ολα την
ευγενικη συνυπαρξη δημιουργικων ιδεων και πολιτισμου.

ΕΧΟΥΣΙΝ ΓΝΩΣΙΝ Η ΦΥΛΑΚΕΣ...sleep tight...

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 18:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo
Και αυτά είναι τα λιγότερα Hermes. Πού να δείς και κάποιους άλλους που τους αρέσει να λασπολογούν ακόμα και εναντίον του Μεγάλου Αλεξάνδρου κατονομάζοντας τον με τα χειρότερα κοσμητικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 22:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας
Ερμη , εχω παρατηρησει το φαινομενο γιατι υπαρχει και στην κυπριακη κοινωνια. Οι περισσοτεροι , προτιμουν να κατηγορουν τον κοσμο , να βρισκουν φταιχτες για να δικαιολογησουν την δικη τους απραξια.

Λενε αφου η κατασταση στην χωρα μου ειναι τοσο σκατα , γιατι εγω να καμω κατι... Φυσικα παντα καποιος φταιει ,το ερωτημα ειναι τι κανουμε για να διωρθωσουμε την κατασταση.


Τα πραγματα ειναι απλα , Μην ρωτας τι θα κανει η πατριδα σου για σενα αλλα εσυ για την πατριδα σου.

Δεν κληρονομησες την πατριδα απο τους γονεις σου , την δανειστηκες απο τα παιδια σου. Αμφιβαλω αν καποιος που , δεν νοιαζεται για την ελεφθερια της πατριδας του θα νοιαστει για την ελεφθερια οποιουδηποτε σε αυτο τον κοσμο.


Και οχι δεν μιλω για φανατισμο "για εξαναγκασμο της ελεφθεριας", ουτε για το δικαιο του ισχυροτερου αυτο μπορεις να το δεις στους σημερινους ισχυρους.

Μιλω για πατριωτισμο , για αγωνα για την ελεφθερια. Μια ενοια που αναδειξε ενας θαυμαστος πολιτισμος , οπως και πολλοι αλλοι.


Πατριδα σου μπορει να ειναι ο κοσμος. Ας μη κολαμε στις λεπτομερειες.

Τα πραγματα ειναι απλα ,Ο καθε ανθρωπος εχει εμφυτη την ικανοτητα να διακρινει το δικαιο απο το αδικο. Ο καθενας μπορει με τις πραξεις του να βοηθησει ή οχι.

Τον κοσμο δεν το κληρονομησαμε απο τους γονεις μας , το δανειστηκαμε απο τα παιδια μας.

Κύπρος - Ελεφθερία


Edited by - Ο Ελληνας on 30/01/2005 22:38:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 00:43:42  Εμφάνιση Προφίλ
Kάτι σίγουρα δεν πάει καλά στην Ελλάδα και αυτό φαίνεται από το τόπικ αυτό...


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 03:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu
quote:
Ο πατριωτισμός μου αρέσει, αλλά δεν τον μπερδεύω με την αθλιότητα.




Ο πατριωτισμός δεν έχει καμμιά σχέση με την αθλιότητα .
Άθλιοι είναι αυτοί που μέμφονται τον πατριωτισμό (ή τον καπηλεύονται) προς ίδιον όφελος.
Ο Πατριωτισμός είναι το υγειέστερο και απόλυτα φυσικό και αναγκαίο φαινόμενο μέσα στον εγκέφαλο του ανθρώπου.
Είναι το ευγενέστερο αίσθημα πλάι στον έρωτα.
Τιμή σ`αυτόν που μάχεται για την πατρίδα του και ερωτεύεται.
Αν τώρα ιδρύθηκε η σχολή κατά του έρωτος και της Πατρίδος , λυπάμαι πολύ αλλά εγώ και εκατομύρια συμπατριωτών μου δεν θα πάρουμε.
Ευχαριστούμε πολύ πάντως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 04:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu
quote:
Kάτι σίγουρα δεν πάει καλά στην Ελλάδα και αυτό φαίνεται από το τόπικ αυτό...

To μόνο που φαίνεται εδώ μέσα είναι είναι ένας ρεβισιονισμός της έννοιας του Έλληνα και της Ελλάδας αγαπητή Avallon.
Απο τη στιγμή που αυτή η "επανεξέταση" είναι προιόν αθρώπων με έντονες κονφορμιστικές τάσεις (δηλαδή η οικογένειά μου , η δουλίτσα μου , δίνω στον μεγάλο αδερφό και εισπράττω),είναι αντικείμενο μιας άλλης ψυχοέρευνας που αφορά κυρίως δειλούς και κατα δεύτερη έννοια πλανημένους αλλά στη φύση δειλούς ανθρώπους που με χρήμα έχτισαν την ζωούλα και την οικογενειούλα τους και τρομάζουν μπροστά σε κάτι άλλο που θα τους βάλει μπροστά στις ευθύνες τους σαν ανθρώπους.
Ο σύγχρονος ρεβισιονισμός λοιπόν δεν δέχεται τίποτα.
Αγαπητή Avallon , το Τσουνάμι χτύπησε περιοχές "φτηνού κρέατος".
Φτηνών Πορνιδίων ανεξαρτήτως φύλου που έλυναν προβλήματα στύσης σε εκατοντάδες χιλιάδες καλοπληρωμένων και καλοσυνταξιοδοτημένων Ευρωαμερικανών-ίδων.
Αγαπητή Avallon.
Τί δεν πάει καλά στην Ελλάδα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 08:59:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τί δεν πάει καλά στην Ελλάδα;

Θα απαντήσω στην ερώτηση με ερώτηση (όχι τίποτ'άλλο αλλά τα έχω ξαναπεί σε τουλάχιστον 3-4 θέματα στο παρελθόν και βαριέμαι να λέω τα ίδια και τα ίδια...)
Τι πάει καλά στην Ελλάδα


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 09:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco
Γεια σας!

Για ένα πράγμα δεν μπορείς να κατηγορήσεις τα παιδιά στο Stormfront.
Δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις οτι δεν γνωρίζουν ιστορία. Μου έκαναν εντύπωση οι ιστορικές γνώσεις των περισσοτέρων. Γνωρίζουν περισσότερη Ελληνική ιστορία απο αρκετούς Έλληνες.

quote:
Kάτι σίγουρα δεν πάει καλά στην Ελλάδα και αυτό φαίνεται από το τόπικ αυτό...

Απο το Topic αυτό Avallon φαίνεται οτι κάτι πάει καλά στην Ελλάδα!
Κι αυτό είναι τα αντανακλαστικά ορισμένων Ελλήνων.

I 'm Big in Japan!!

Edited by - Loco on 31/01/2005 09:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 17:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Kάτι σίγουρα δεν πάει καλά στην Ελλάδα και αυτό φαίνεται από το τόπικ αυτό...

Δεν εχεις αδικο αγαπητη Avallon...αλλα ->

quote:
Κι αυτό είναι τα αντανακλαστικά ορισμένων Ελλήνων.

Μακαρι να ηταν περισσοτεροι...(Loco, φιλε με εκπλησεις...)

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 18:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

ΚΑΠΟΙΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΙΝΑΙ!

Δε "θυμάσαι" την ιστορία. Εξοργίζομαι με την έκφραση. Θυμάσαι μόνο ό,τι έχεις ζήσει ο ίδιος, όχι ό,τι μαλακία σου είπε ο παππούς σου ή ό,τι σου δίδαξαν στα σχολεία. ΟΚ; ΚΑΝΕΙΣ δε θυμάται τι έγινε στην Πόλη το 1453, ΠΟΛΛΩ ΔΕ ΜΑΛΛΟΝ άτομα που δε θυμούνται τι έχει γίνει στην Ευρώπη τους τελευταίους 6 μήνες. Βέβαια το ότι δε θυμάσαι κάτι δε σημαίνει ότι απαγορεύεται να παθιαστείς για αυτό (αν και θα ΚΩΛΟΕΠΡΕΠΕ).

Από εκεί και πέρα θα μου επιτρέψεις να το βλέπω όσο μπορώ αντικειμενικότερα τα θέματα της ιστορίας, της πολιτικής κλπ. Υπάρχει καιρός για παραμερισμό της λογικής, υπάρχει και καιρός για λογική.

Κατάλαβες νεοέθνικ "κατίνα"; Που μια στις δυο σου λέξεις είναι "Έλληνες" και η άλλη είναι "Εβραίοι" και όλα τα υπόλοιπα με τα οποία συνδέεις τα δύο τόσο αγαπημένα σου θέματα είναι ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ και νομίζεις ότι κάτι λες;

Μιλάμε με έχει εκνευρίσει απίστευτα τόσο πολλή ηλιθιότητα συνδυαζόμενη με τόσο πολύ μίσος και ταυτόχρονα εθελοτυφλία απέναντι και στα δύο. Αν και αυτά τα τρία πάντα πάνε πακέτο: δεν υπάρχει σοφός που να μισεί, ούτε σοφός χωρίς αυτογνωσία. Τα βλήματα όμως συνήθως είναι γεμάτα αυτοπεποίθηση και μίσος.

quote:

ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΕΣ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΝΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ Τ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΟΔΙ ΤΗΣ (ΔΙΟΤΙ ΜΕ Τ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ!) ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΗΣ ΣΤΗΘΟΣ, ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ, ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΑ 17 ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ 14 ( ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ-ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ-ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ-ΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ-ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ-ΤΗΝ ΣΕΜΕΛΗ-ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΤΗΝ ΑΡΙΑΔΝΗ-ΤΗΝ ΆΡΤΕΜΗ-ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ-ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ-ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ-ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ), ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΩΜΑΤΑ, ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ, ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΗΣ ΣΤΟΝ ΈΛΛΗΝΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΣΦΑΞΕΙ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ (ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ 105 ΧΡΟΝΩΝ!) ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΝΕ… ΕΓΓΟΝΗ ΤΗΣ!

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, επειδή η γιαγιά σου πριν 100 χρόνια υπέστη αυτές τις αθλιότητες ΠΡΕΠΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΑ ΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΑΝΕ; Ωραία πράγματα. Να κοιτάμε μπροστά που λέμε!

Μία ερώτηση έχω για το πυροβολημένο και γεμάτο μισαλλοδοξία και ΜΥΘΟΥΣ μυαλουδάκι σου, που ειλικρινά ΤΡΕΜΩ στη σκέψη ότι μεγαλώνει ΑΘΩΑ ΠΑΙΔΙΑ. Μία και μόνη ερώτηση.

Ποια νομίζεις ότι είσαι ΑΖΩΕΛ;

ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ;

Ποια νομίζεις ότι είσαι, που θα μου πεις αμαθές και φανατισμένο υποκείμενο ότι η γιαγιά σου θα με σφάξει στο γόνατο (που είσαι και είναι ΠΟΛΥ τυχερή που δε σου λέω τι θα μου κάνει);

Εμένα δηλαδή ο παππούς μου δεν κινδύνεψε στην Κατοχή; Παιδάκι 10 χρονών; Οι γονείς της κοπέλας μου δεν έφυγαν κακήν κακώς από την Κωνσταντινούπολη, με τη μάνα της έγκυο σε αυτήν; Πριν 25 χρόνια; Επειδή τους λέγανε γκιαούρηδες και τους πετάγανε πέτρες στα παράθυρα τα Χριστούγεννα; Επειδή είχε Χούντα και οι Γκρίζοι Λύκοι αλωνίζανε;

Θες να βγάλουμε έξω τα παθήματα των προγόνων μας να τα μετρήσουμε; Είσαι σίγουρη ότι σε συμφέρει η σύγκριση, επηρμένο κλαψιάρικο πλάσμα; Μήπως θες να βγάλουμε έξω και τα επιτεύγματά τους; Γιατί τότε σίγουρα δε σε συμφέρει. Γιατί ο παππούς μου, που πείνασε στην Κατοχή και τον σημαδεύανε για πλάκα οι Χίτες (που δεν ήταν τίποτα αλλόφυλα τέρατα, Έλληνες ήτανε) και παραλίγο να πεθάνει από ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ(!), έκανε το σκατό του παξιμάδι και ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΤΡΕΙΣ ΚΟΡΕΣ. Και τώρα στην τρίτη γενιά είμαστε ήδη δύο άτομα στο διδακτορικό, με δημοσιεύσεις σε περιοδικά και συνέδρια. Γιατί οι γονείς της κοπέλας μου που ήρθαν εδώ με ΤΙΠΟΤΑ δούλευαν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ και κατάφεραν να έχουν το δικό τους σπίτι και να στείλουν την κόρη τους για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, την ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ που πήγε πιο πέρα από το απολυτήριο Γυμνασίου. Και να μη χρωστάνε σε κανέναν πούστη. Ποιος θα χτίσει την Ελλάδα; Εσύ, η Χρυσή Αυγή και οι Έψιλον ίσως; Ή μήπως όλοι εμείς οι υπόλοιποι που δεν κάνουμε τόσο πολλή φασαρία για το ότι ο Έλληνας πατέρας μας έχυσε μέσα στο ***** της Ελληνίδας μάνας μας και κοιτάμε να κάνουμε κάτι αξιόλογο ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ;

Νομίζεις ότι μόνο εσύ θυμάσαι; Αντίθετα. Εσύ δε θυμάσαι τίποτα γιατί δεν έχεις ζήσει τίποτα. Και όσοι δεν είναι δηλητηριασμένοι εθνικιστές δε σημαίνει ότι ξεχνάνε! ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΕΙ. Αλλά άλλο "δεν ξεχνάω" και άλλο "μια ζωή θα σας παπαριάζω όπου σταθώ και όπου βρεθώ με αυτό".

Το ότι δεν ξεχνάνε οι γονείς της κοπέλας μου σημαίνει ότι μια ζωή θα ασχολούνται με αυτό που έγινε πριν 25 χρόνια(!); Το ότι δεν ξεχνάνε σημαίνει ότι θα ξεχάσουν που σαν παιδιά έπαιζαν με τα Τουρκάκια και τα Αρμενάκια και τα Εβραιάκια και δε μισούσαν κανένα, και θα βάλουν σε όλους μία ετικέτα "Τούρκος" ή "Εβραίος" ή "Έλληνας" και αναλόγως θα διαλέγουν τους εχθρούς τους; Σημαίνει ότι θα γίνουν ραστιστόμουτρα που θα μιλούν για

quote:

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ-ΤΟΥΡΑΝΟΜΟΓΓΟΛΟ-ΣΛΑΒΟ-ΡΩΜΑΙΟ-ΑΛΒΑΝΟ-ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ-ΛΗΣΤΑΡΧΟ-ΕΒΡΑΙΩΝ!

και θα ονειρεύονται τη μέρα που κάποιες άλλες μάνες θα θρηνήσουν 10 παιδιά για να πάρουμε την Πόλη και θα ΤΟΛΜΟΥΝ να ισχυρίζονται ότι εκφράζουν κάτι το ελληνικό;

Σημαίνει ότι μια ζωή θα κλαψουρίζουν για το πόσο αδικηθήκανε; Σημαίνει ότι θα απαιτούν από όλους τους άλλους να ασχολούνται με πράγματα που έγιναν πριν 100 χρόνια; Σημαίνει ότι αντί να προσπαθούν να διδαχθούν από την ιστορία τους θα προσπαθούν να δικαιολογηθούν; Σημαίνει ότι θα πιστεύουν Ο,ΤΙ μαλακία λέει ο Λιακόπουλος;

Πραγματικά δεν υπάρχουν όρια στο πού μπορεί να οδηγήσει κάποιον η επηρμένη αμάθεια και η παθολογική θυματοποίηση, είσαι η καλύτερη απόδειξη για αυτό ΑΖΩΕΛ γιατί -μακάρι να κάνω λάθος και μακάρι να υπερβάλλεις και να έχεις και άλλες πλευρές- αλλά από τα γραπτά σου τους τελευταίους δυο μήνες το ΜΟΝΟ που συμπεραίνει όποιος δε μοιράζεται τις γκάο-μπίου εμμονές σου (αλλά και αρκετοί από αυτούς που τη μοιράζονται) είναι ότι έχεις καταντήσει μια φανατισμένη ημίτρελη.

Και δε ζητώ συγνώμη για το χαρακτηρισμό. Είναι η γνώμη μου. Δεν έχω τίποτα προσωπικό με την ΑΖΩΕΛ. Δεν ξέρω πώς να ωραιοποιήσω περισσότερο τη γνώμη μου. Μακάρι να μη χρειαζόταν να σχηματίσω τέτοια γνώμη.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 21:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados
Τώρα δηλαδή junk95 νομίζεις ότι έτσι βρίσκεις το δίκιο σου;

Σε όλο το topic δεν είδα πουθενά την ΑΖΩΕΛ να σε προσβάλει με τέτοιο τρόπο όπως το κάνεις εσύ τώρα.
Το θεωρώ απαράδεκτο για άτομο με τέτοια συμμετοχή (και γιατί όχι ) προσφορά σε αυτό το Forum να εκφράζεσαι έτσι.
Νιώθω ότι προσβάλεις εμένα τον ίδιο καθώς και όλους τους υπόλοιπους.
Άσχετα με το αν έχεις δίκιο ή όχι.
Άσχετα με το αν συμφωνώ με τις απόψεις σου ή όχι.

quote:
Πιστεύω ότι σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι η ιδεολογία κάποιου για την πατρίδα του και για τη θρησκεία του πρέπει να μην είμαστε τόσο επιθετικοί γιατί δεν γίνεται συζήτηση έτσι.
Amalia

Στους κανονισμούς Εγγραφής και Δήλωσης Συμφωνίας με τον Τρόπο Λειτουργίας του ESOTERICA.gr αναφέρεται:
«Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες»

Ασφαλώς γνωρίζεις τους κανονισμούς πολύ καλά.
Αλλά ξεπέρασες κάθε όριο.
Δηλώνω απογοητευμένος τόσο από σένα όσο και από τους Συντονιστές που δεν έκαναν ούτε μια τυπική παρατήρηση, αν και έχουν περάσει 3 ώρες από την προηγούμενη τοποθέτησή σου.

Και στην τελική, μιας και το ανέφερες ο ίδιος:
Εσύ ποιος νομίζεις ότι είσαι;;;


"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 23:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΦΟ ΑΝΔΡΑ, Η ΕΛΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΥΣΑ.
ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ

ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΑΝΙΑ Η ΛΕΥΤΕΡΙΑ.
ΠΙΝΔΑΡΟΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΑΦΗΚΕ ΠΑΝΤΑΣ ΘΕΟΣ. ΟΥΔΕΝΑ ΔΟΥΛΟΝ Η ΦΥΣΙΣ ΠΕΠΟΙΗΚΕΝ.
ΑΛΚΙΔΑΜΑΣ

ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΣΟΥ ΠΟΔΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ, ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.
ΟΔ.ΕΛΥΤΗΣ

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΜΠΡΕ, ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ. ΔΕ ΒΑΦΤΙΖΟΥΝ ΠΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΝΝΗ, ΠΕΤΡΟ, ΘΑΝΑΣΗ, ΠΑΥΛΟ ΠΑΡΑ ΛΕΩΝΙΔΑ, ΠΛΑΤΩΝΑ, ΣΩΚΡΑΤΗ, ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ.
ΑΛΗ ΠΑΣΑΣ

ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ. ΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΙΛΙΑ, ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΗΜΑ.
ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ, ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΕΣΑΙ ΜΕ ‘ΠΑΛΙΟΥΣ’ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ!

ΕΧΟΥΣΙΝ ΓΝΩΣΙΝ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ………


ΦΙΛΕ ΕΡΜΗ…
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ…
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΗΣ;

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΣ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ… ΠΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΤΕΧΕΙΣ;
ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ… ΠΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΤΕΧΕΤΕ;

junk95.... ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ; (!!!!!!!!!)


ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ
JUNK95……
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ, ΣΕ ΤΙ; ΜΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΝΩ; ΓΙΑ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΣ; ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΜΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΩ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ;
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΖΩΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΟΔΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
ΣΕΒΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ Η’ ΕΙΧΕΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΓΩΔΙΕΣ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΤΙΓΜΩΝ ΤΟΥΣ.
ΟΠΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΑΛΗΘΕΙΑ!
ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΔΙΟΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟ ΝΑ ΣΤΡΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ… « ΚΡΑΤΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ…»
ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ Η’ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΕΡΙ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟΣΟ; ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΡΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ Ο ‘ΔΗΘΕΝ’ ΛΟΓΟΣ ΣΟΥ;
ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ, ΘΑΡΡΕΙΣ, ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ;
ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΣΠΟΥΔΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΗΘΕΝ ΤΙΤΛΟΥΣ;
ΤΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙΣ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΗ.
«ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΝΟΥ Η ΓΝΩΣΗ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ Ο ΛΟΓΟΣ» ΛΕΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΜΟΥ
ΚΑΙ «ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ»………

ΠΑΡ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΣΟΥ, ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Η ΜΝΗΜΗ, ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΙΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΤΙΤΕΘΩ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΟΗΤΟ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΜΟΥ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΗΓΗΘΩ Ο,ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΙΣΟΙ ΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Α-ΝΟΗΤΟΙ.
ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ. Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ.

ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΣΩ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗΣ. ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ… ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΨΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ‘ΑΠΟΚΤΗΜΑΤΑ’! ΤΑ ΣΥΝΟΔΕΥΩ, ΔΕΝ ΤΑ ΓΑΛΟΥΧΩ.

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΚΑΤΙΝΙΑ ΜΟΥ ΚΤΛ ΚΤΛ.
……ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΚΑΛΗ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ‘ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ’. ΕΓΩ ΔΙΑΛΕΞΑ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΙΩΣΩ Η ΙΔΙΑ.
ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΣΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΟΥΓΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΘΑ ΚΛΟΝΙΖΟΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ Η’ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ.
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΡΟΣ… ΟΛΟΥ ‘ΑΥΤΟΥ’. ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΔΙΝΑ.
ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ, ΚΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΗΘΗ ΚΑΙ Η ΑΓΝΟΙΑ. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΥΣΙΑΣ.

ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ, ΡΩΤΑΣ… ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΜΕ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΡΑΤΤΟΝΤΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ, ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ… ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ, ΠΟΥ ΛΙΑΝ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΕΖΗΣΕ ΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΑΣΚΟΠΑ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ… ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ.

ΤΗΝ ΕΛΛΑΣ, ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ JUNK95! KAI THN EΛΛΑΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΑΓΑΠΩ, ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ!

ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΑΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΤΗΚΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ
ΕΡΜΗ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ.
ΔΕΝ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 16:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Κι εγώ σαφώς λυπάμαι για την τροπή της Συζήτησης αυτής...

Θα ήθελα να υπενθυμίσω πως το ESOTERICA δεν "επιθυμεί" με κανέναν τρόπο να λειτουργεί ως βήμα Φανατικών και Μισαλλόδοξων απόψεων από οποιαδήποτε πλευρά και αν προέρχονται.

Δυστυχώς όμως τέτοιες απόψεις και "ωθήσεις" έχουν παρεισφρύσει ουκ ολίγες φορές στις Συζητήσεις μας. Και σίγουρα δεν αποτελούν τμήματα αυτού που γενικά ονομάζεται "Μεταφυσική Αναζήτηση" και "Εσωτερικός Δρόμος"!

Υπάρχουν ήδη αρκετά ανοιχτά Θέματα Συζήτησης στα οποία εντάσσονται, ακόμη και με ακραίο προπαγανδιστικό τρόπο, απόψεις και "προτάσεις" προς τους υπόλοιπους Συζητητές οι οποίες είναι παντελλώς ξένες με τη Θεματολογία του Τόπου αυτού, πολλές φορές καλυμμένες και πίσω από μία επίφαση "Αναζήτησης" ή "Εσωτερισμού". Δεν μας είναι καθόλου άγνωστο το παραπάνω και σίγουρα δεν θέλουμε να κλείσουμε τα μάτια μας σε αυτά τα φαινόμενα. Απλά, είναι εξαιρετικά δύσκολο με την παρούσα δομή και λειτουργίες/υπηρεσίες των Ομάδων Συζήτησης να παρακολουθούμε σωστά αυτές τις Συζητήσεις και να ωθούμε μία πιο υγιή αντιμετώπιση των Διαλόγων. Για να το πω πιο ξεκάθαρα δεν υπάρχουν ακόμη οι κατάλληλες "Ασφαλιστικές Δικλείδες" ελέγχου και αποπομπής από τον χώρο τέτοιων συμπεριφορών με τρόπο που παράλληλα να διατηρείται(και να επαυξάνεται) ένα περιβάλλον πραγματικής Ελευθερίας Έκφρασης που δεν υποτιμά, δεν υποβιβάζει, δεν μισεί, δεν καταριέται, δεν προωθεί την χωριστικότητα εν γένει... Αντ'αυτού προτάσσει πάντα την εσωτερική ενότητα και διασύνδεση των Όντων και των Φαινομένων.

Όμως δεν θα αργήσει πολύ ο χρόνος όπου θα διαθέτουμε τα απαραίτητα μέσα και προς αυτήν την κατεύθυνση ήδη εργαζόμαστε.

Συζητήσεις λοιπόν που είναι "στα όρια" της Θεματολογίας μας θα υπόκεινται σε έναν μεγαλύτερο έλεγχο στη Καινούργια Δομή των Forums(η οποία κατασκευάζεται) και, πολύ περισσότερο, θα υπάρχουν κριτήρια που θα αφορούν τον αριθμό τους(που θα είναι πολύ μικρός) αλλά και της δυνατότητας ανοίγματος καινούργιων τέτοιων Θεμάτων. Οπωσδήποτε δεν θα επιτρέψουμε ξανά ένας ολόκληρος και γενικότερος χώρος Συζήτησης(όπως για παράδειγμα το Forum ".-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.") να "καταλαμβάνεται" από Συζητήσεις που αφορούν μία ή δύο συγκεκριμένες Θρησκείες ή Ιδεολογίες και περισσότερο την μισαλλόδοξη αντιπαλότητα μεταξύ τους. Δίνω ένα γνωστό παράδειγμα, αλλά υπάρχουν και άλλα, όπως αυτά που σχετίζονται με την διαιώνιση του μίσους μεταξύ των Λαών, την ομογενοποίηση ανθρώπινων Ομάδων, την Ταμπελοποίηση και την ακραία υποτίμηση Ιδεολογιών που "δεν είναι δικές μας" κ.ο.κ.

Είναι περισσότερο σαφές από τα παραπάνω, πως τα Forums του ESOTERICA δεν απευθύνονται προς τον καθένα, ιδιαίτερα προς αυτούς που κύριο μέλημά τους είναι η προώθηση του Φανατισμού, οποιουδήποτε τύπου και μορφής! Απευθύνονται όμως προς όλους όσους έχουν τουλάχιστον μία σπίθα Αγνής Αναζήτησης, από οποιονδήποτε χώρο ή πλευρά του πρίσματος και αν προέρχονται! Έτσι ήταν εξ'αρχής και έτσι θα εξακολουθεί να είναι και στο μέλλον... Με την καινούργια δομή δε, θα μπορούμε να υπερασπίζουμε αυτή την επιλογή μας πολύ περισσότερο αποτελεσματικά ελπίζουμε.

Πάνω στην ίδια γραμμή σκέψης κινούμενοι έχουμε ζητήσει με πολλούς τρόπους τη βοήθεια όσων Μελών των Forums διακινούνται από Καλή Πρόθεση σε αυτό το έργο. Πολύ σχετική με αυτό είναι η Ανακοίνωση/Συζήτηση Δημιουργία "Ομάδας Συνεργατών των Forums - Συντονιστών" στο παρόν Forum.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αγαπητέ Egelados για ποιον λόγο ακριβώς δηλώνεις "απογοητευμένος" από τους Συντονιστές... Μήπως δεν έχει σκεφτεί πως υπάρχει η πιθανότητα να μην έχουμε αντιληφθεί το ζήτημα ακόμη; Υπάρχει κάποια στέρεη και ασφαλής λογική στο να θεωρεί κάποιος την οποιαδήποτε έλλειψη μη παρατηρήσιμης δράσης από κάποιον άλλον ως σύνταξη κατά ή υπέρ κάποιας άποψης ή συμπεριφοράς;; Ή μήπως είναι καλύτερο πριν προβεί σε οποιαδήποτε συμπεράσματα να εξαντλήσει ολόκληρο το πεδίο των πιθανών αιτιών;

-------------------------------

Πέρα από τα παραπάνω, ο Λογαριασμός του junk95 απενεργοποιείται για περίοδο 7 ημερών(έως και την 8η Φεβρουαρίου) καθώς πιστεύω ακράδαντα πως ξεπέρασε αρκετά επιτρεπόμενα όρια τόσο εκφραστικά όσο και χαρακτηρισμών και υποτιμητικών εκφράσεων που αφορούν άλλα πρόσωπα.

Επίσης απενεργοποιείται ο Λογαριασμός του Kaiser για περίοδο 5 ημερών(έως και την 6η Φεβρουαρίου) εξαιτίας χρήσης ανεπίτρεπτου γι'αυτόν τον Χώρο χαρακτηρισμού που, εν ήδη κρίσης, αφορά την Ψυχική υπόσταση κάποιου άλλου ανθρώπου.

Ούτως ή άλλως, για την εκ νέου ενεργοποίηση των 2 αυτών Λογαριασμών ζητώ την αποστολή σχετικών e-mails στη διεύθυνση forums@esoterica.gr στα οποία να δηλώνονται οι αποδεκτοί, για την Κοινότητα των Forums, λόγοι για τους οποίους θα έπρεπε να προβούμε στην επανενεργοποίηση.

-------------------------------

Επεμβάσεις σε επίμαχα σημεία μηνυμάτων αυτής της Συζήτησης(ή οποία απενεργοποιείται επίσης) θα ακολουθήσουν σε δεύτερο χρόνο και δεν θα αφορούν κατ'ανάγκη βέβαια μόνον μηνύματα των 2 Μελών που αναφέρονται παραπάνω.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy