ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ΩΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 12:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Ειναι αραγε υπεροχο το να ειμαι αθανατος;
οπως ειναι ολοι αθανατοι.
Ξερω οτι ειναι υπεροχο αλλα και οτι βλεπω
ειναι εξισου υπεροχο,
και απο βρεφος εγινα νηπιο που μπουσουλουσε
για κανα δυο καλοκαιρια και χειμωνες,εως οτου μιλησα
και περπατησα και ολα αυτα ειναι υπεροχα.
Και οτι η Ψυχη μου σας αγκαλιαζει αυτην την ωρα
και επηρεαζουμε ο ενας τον αλλον,αν και δεν βλεπομαστε κι ισως δεν ειδωθουμε ποτε,και αυτο ειναι το ιδιο υπεροχο,
αλλα και το οτι μπορω να κανω τετοιες σκεψεις ειναι υπεροχο,
αλλα και το οτι μπορω να σας το υπενθυμιζω
και εσεις να τις σκεπτεσθε και να ξερετε οτι ειναι ειλικρινεις,
ειναι εξισου υπεροχο.

ΓΟΥΟΛΤ ΓΟΥΙΤΜΑΝ
Μυστικιστης ποιητης.

Ο Μυστικισμος δεν ειναι μονο για σοφους και αγιους.
Η ζωη στο συνολο της ειναι ενα μυστικιστικο μονοπατι,κι εμεις ολοι ειμαστε οδοιποροι του.Καθενας απο εμας,αποτελει μια σταγονα στο ωκεανο του Θεου.
Ενω οι μεγαλες ενορασεις των μυστικιστων φανταζουν απλησιαστες και εξωκοσμες,οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε αισθανθει δεος βλεποντας το φως να χορευει στη θαλασσα η απολαμβανοντας την θεα ενος ηλιοβασιλεματος,στη θεα ενος αγαπημενου προσωπου η υπο το κρατος της θλιψης που προκαλει μια βαρια απωλεια.
Οι μεγαλοι μυστικιστες,αναξαρτητως του αν ειναι σαμανοι,μυστες των Μεγαλων Μυστηριων,χριστιανοι και βουδιστες μοναχοι η σουφι,υπηρξαν ολοι τους ανθρωποι οπως εμεις,που αναζητουσαν καποιο νοημα σ αυτον τον συχνα ακατανοητο κοσμο.

Ερχομαστε ολοι αντιμετωποι με τα ιδια θεμελιωδη ερωτηματα και αναζητουμε απαντησεις.


Σε ολους μας διδεται αυτη η ζωη ως ευκαιρια για πνευματικη αφυπνιση.
Ο διδασκαλος του Ζεν Εκου λεει:Το να γεννηθεις ανθρωπος ειναι εξαιρετικο προνομιο.Αν δεν πετυχουμε την φωτιση σ αυτην την ζωη,ποτε περιμενουμε να την πετυχουμε;


Βρισκομενοι σε αναζητηση του προσωπικου μας Εαυτου,και μονο ο Εαυτος μας μπορει να γινει οδηγος μας.
Στο αλιγορικο του επος Θεια Κωμωδια ο Δαντης,ο μεγαλος Ιταλος ποιητης του 13ου αιωνα,φανταζεται τον εαυτο του να περιπλαναται χαμενος στο Καθαρτηριο.

Εκει συναντα τον νεκρο δασκαλο του,τον μυστικιστη αλχημιστη Μπρουνετο Λαντινι,ο οποιος τον συμβουλευει:Να μην ακολουθεις παρα μονο το αστρο σου,ετσι μονο θα κερδισεις τον ενδοξο ουρανο.

Δεν υπαρχουν κανονες που πρεπει ν ακολουθησουμε προκειμενου να επιλεξουμε ενεν πνευματικο δρομο αρκει να ακολουθησουμε την καρδια μας.

Ο συγχρονος Μεξικανος σαμανος Δον Χουαν συμβουλευε τον μαθητη του Καρλος Καστανεντα:Να εξεταζεις το καθε μονοπατι προσεχτικα και εξονυχιστικα.
Να το δοκιμαζεις οσες φορες κρινεις απαραιτητο κι υστερα να κανεις στον εαυτο σου,την ερωτηση:Εχει αυτος ο δρομος καρδια;

Αν εχει,τοτε ειναι καλος,αν οχι τοτε ειναι αχρηστος.

Ποιες ειναι οι απλες αλαγες που μπορουμε να επιφερουμε στον τροπο που προσεγγιζουμε την ζωη,ωστε να την μετατρεψουμε σε ενα ταξιδι αποκαλυψης της συνειδητοτητας μας;

ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Το ανοιγμα της καρδιας στην αγαπη ειναι η θεμελιωδης μυστικιστικη διδασκαλια,και αυτο ειναι κατι που μπορουμε να βιωσουμε ανα πασα στιγμη.
Οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν γνωρισει την αγαπη.

Οι εραστες χανονται ο ενας στην αγαπη του αλλου.
Στην ερωτικη ενωση,δυο σωματα γινονται ενα,τα ορια του διαχωρισμενου εαυτου διαλυονται και εισερχομεθα στην αγαλλιαση της ενωσης.

Ο Σωκρατης,με αφορμη τα λεγομενα της φιλοσοφου Διοτιμας, ελεγε οτι αυτου του ειδους η αγαπη για ενα αλλο ατομο ειναι ο δρομος προς την ιδια την Αγαπη,που μπορει να οδηγησει απο τον συγκεκριμενο στον οικουμενικο τροπο αγαπης,απο την αγαπη για εναν ανθρωπο στην Αγαπη για τα παντα.

Η προσωπικη αγαπη κατευθυνεται προς ενα αντικειμενο επιθυμιας,εναν ανθρωπο με τον οποιο θελουμε να ειμαστε μαζι η ενα αντικειμενο που θελουμε να κατεχουμε.

Ειναι μια αγαπη υπο ορους,γιατι αν το συγκεκριμενο ατομο η αντικειμενο δεν ικανοποιησει τις προσδοκιες μας,παυουμε να το αγαπουμε.
Για να επεκταθουμε περα απο τα ορια της προσδιορισμενης προσωπικης αγαπης και να αισθανθουμε την οικουμενικη αγαπη του Θεου,λενε οι μυστικιστες,πρεπει να καλλιεργησουμε το συναισθημα της Συμπονιας ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ,να αγαπαμε χωρις να υπαρχει κανενας συγκεκριμενος λογος και χωρις να προσδοκουμε καμια ανταμοιβη.


Η αγαπη ειναι μια συμπαντικη δυναμη ελξης η οποια,οπως και η βαρυτητα,ελκει τα παντα μεταξυ τους.

Αν καταφερουμε να υπερβουμε την αισθηση του διαχωρισμου μας,θα επεκταθουμε περα απο την σφαιρα της προσωπικης αγαπης,σε μια Συμπονια ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ,θα γινουμε το Ενα που αγαπα το Ολον.

Ο Σρι Νισαργκαντατα λεει:
Η ζωη ειναι αγαπη και η αγαπη ζωη.
Αυτο που συντηρει το σωμα μας δεν ειναι η αγαπη;
Η επιθυμια δεν ειναι αγαπη για τον εαυτο;
Ο φοβος δεν ειναι ταση προστασιας του εαυτου;
Η γνωση δεν ειναι η αγαπη για την Αληθεια;
Τα μεσα και οι μεθοδοι μπορει να ειναι σωστα,αλλα το κινητρο πισω απ ολα αυτα ειναι η Αγαπη.


Το εμενα το δικο μου μπορει να ειναι περιορισμενα,ομως μπορει να διευρυνθουν και να περιλαβουν ολο το συμπαν,αλλα η αγαπη ειναι σταθερη και ειναι παντα εκει.
Οταν το εμενα και δικο μου,διευρυνθουν και γινουν ενα με το Συμπαν,μας διδασκουν οι μυστικιστες,θα αγαπησουμε ολα τα πραγματα ως μερος του εαυτου μας.

Η αγαπη αποτελει την οδο προς την υπερβαση,αλλα και τον προορισμο μας αυτον καθ αυτον.
Μονον οταν αγαπαμε τα παντα θα γνωρισουμε το Ενα,μονο οταν γνωρισουμε το Ενα θα γινουμε ολοκληρωτικα αγαπη.

ΠΗΓΗ:Ο ΠΛΗΡΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ

στην συνεχεια: ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ.



«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 12:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spirit! Πως βρέθηκες ξαφνικά Κύπρο;!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 13:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περαστικη ειμαι καλε μου 1900,περαστικη...


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 15:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Spirit,στο πραγματικά υπέροχο θέμα που άνοιξες,θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ ένα μικρό τμήμα.

Στην επί του όρους ομιλία ο Ιησούς λέει : "Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία δότι αυτοί τον Θεόν όψονται".

Ο δε απ. Παύλος μας δείνει έναν υπέροχο ύμνο στην αγάπη που δείχνει ταυτόχρονα τη δύναμη και τη σημασία αυτής:

"Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζων.
Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσινκαι εάν έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,αγάπην δε μη έχω,ουδέν ειμί.
Και εάν ψωμισω πάντα τα υπάρχοντά μου,και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι,αγάπην δε μη έχω,ουδέν ωφελούμαι.
Η αγάπη μακροθυμεί,χρηστεύεται,η αγάπη ου ζηλοί,η αγάπη ου περπερεύεται,ου φυσιούται,ουκ ασχημονείου ζητεί τα εαυτής,ου παροξύνεται,ου λογίζεται το κακόν,ου χαιρει επί τη αδικία,συγχαίρει δε τη αληθεία.
Πάντα στέγει,πάντα πιστεύει,πάντα ελπίζει,πάντα υπομένει.
Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.
Είτε δε προφητείαι,καταργηθήσονται
είτε γλώσσαι,παύσονται
είτε γνώσις, καταργηθήσεται
εκ μέρους γαρ γινώσκωμεν και εκ μέρους προφητεύομεν
όταν δε έλθη το τέλειον,τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται.
Ότε ήμην νήπιος,ως νήπιος ελάλουν,ως νήπιος εφρόνουν,ως νήπιος ελογιζόμην
ότε δε γέγονα ανήρ,κατήργηκα τα του νηπίου.
Βλέπομεν γαρ άρτι δι' εσόπτρου εν αινίγματι,τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον
άρτι γινώσκω εκ μέρους,τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επιγνώσθην.
Νυνί δε μένει πίστις ελπίς αγάπη,τε τρία ταύτα
μείζων δε τούτων η αγάπη".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 18:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζων.
Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσινκαι εάν έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,αγάπην δε μη έχω,ουδέν ειμί.
Και εάν ψωμισω πάντα τα υπάρχοντά μου,και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι,αγάπην δε μη έχω,ουδέν ωφελούμαι.
Η αγάπη μακροθυμεί,χρηστεύεται,η αγάπη ου ζηλοί,η αγάπη ου περπερεύεται,ου φυσιούται,ουκ ασχημονείου ζητεί τα εαυτής,ου παροξύνεται,ου λογίζεται το κακόν,ου χαιρει επί τη αδικία,συγχαίρει δε τη αληθεία.
Πάντα στέγει,πάντα πιστεύει,πάντα ελπίζει,πάντα υπομένει.
Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.
Είτε δε προφητείαι,καταργηθήσονται
είτε γλώσσαι,παύσονται
είτε γνώσις, καταργηθήσεται
εκ μέρους γαρ γινώσκωμεν και εκ μέρους προφητεύομεν
όταν δε έλθη το τέλειον,τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται.
Ότε ήμην νήπιος,ως νήπιος ελάλουν,ως νήπιος εφρόνουν,ως νήπιος ελογιζόμην
ότε δε γέγονα ανήρ,κατήργηκα τα του νηπίου.
Βλέπομεν γαρ άρτι δι' εσόπτρου εν αινίγματι,τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον
άρτι γινώσκω εκ μέρους,τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επιγνώσθην.
Νυνί δε μένει πίστις ελπίς αγάπη,τε τρία ταύτα
μείζων δε τούτων η αγάπη".


είναι η τέταρτη φορά που συναντάω αυτό το κείμενο εδώ μέσα μέσα σε λίγες μέρες, φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα....για όλους μας

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 20:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Spirit.

Είπες όμορφα πράγματα για το Μυστικισμό και την Αγάπη.


Η Αγάπη είναι η ύψιστη Εκδήλωση των όντων,η ανώτερη μουσική που μπορείς να παίξεις,η ανώτερη βούληση και παρόρμηση,είναι το πλέον πανίσχυρο τόλμημα και πάνω στην τρελή ορμή της μπορεί να κατορθώσει υπεράνθρωπα έργα.

Όμως πίσω από κάθε Εκδήλωση κρύβεται μία Αιτία,μία αφανής αιτία που υποκινεί τα όντα.

Όχι Spirit,δεν συμφωνώ μαζί σου,δεν πρέπει να είναι η Συμπόνοια η αιτία που χαρίζει απλόχερα την Αγάπη,διότι συμπόνοια σημαίνει οίκτος και άρνηση για ζωή.Όταν η Αγάπη οφείλεται στη Συμπόνοια τότε το βαθύτερο νόημα της είναι η αδυναμία,η απόγνωση και η αυτοεγκατάλειψη.Δεν αρνούμαι αυτού του είδους την αγάπη όμως την θεωρώ κατώτερη μορφή Αγάπης.Την θεωρώ κατώτερη διότι είναι η Αγάπη της Ελεημοσύνης,η Αγάπη που δεν ψάχνει για ανθρώπους αλλά για ζητιάνους.

Τόσοι αιώνες Μυστικισμού πέρασαν και σιγά σιγά περνούν στη Λήθη,τόσοι αιώνες Συμπόνοιας.Απέτυχε αυτή η Αγάπη.


Πιστεύω στην Ενεργητική Αγάπη,την Πραγματική Αγάπη που εκπορεύει από τη Δύναμη και όχι την Αδυναμία,την Αγάπη που ξεχειλίζει από ζωή και δεν αρνείται τη ζωή,την Αγάπη της Κατάφασης.Τέτοιες Αγάπες γίνονται ορισμένες φορές σκληρές,καταστροφικές και αυτοκαταστροφικές διότι προτιμούν ένα τίμιο τέλος παρά μία διαιωνιζόμενη παρακμή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 22:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ένωση ενός αποκρυφιστή/μυστικιστή σκηνοθέτη + συνθέτη...

Αποτέλεσμα; Η μελοποίηση της επιστολής προς Κορινθίους του Απ. Παύλου = μελοποίηση της αγάπης

(Είναι στο πρωτότυπο κείμενο)

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 11:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok,δεν ξλερεις πώς ένιωσα όταν είδα αυτήν την ταινία (BLEU).
Δεν έχω δει τίποτε πιο όμορφο στη ζωή μου.
ΝΑΙ ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ !
Δεν το έχω νιώσει ποτέ στη ζωή μου.
Δεν ξέρω αν θα αξιωθώ να το νιώσω ποτέ.
Ήταν ασύληπτο και ταυτόχρονα πανέμορφο

Όποιος δεν έχει δει αυτήν την ταινία,πρέπει να τη δει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 00:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,φιλε kost,θα προτιμουσα την λεξη Συμπονοια,απο τον οικτο γιατι η συμπονοια ειναι η δυναμη που μας βοηθα να καταταλαβουμε πρωτα τον εαυτο μας και μετα τον κοσμο γυρω μας.

Η Συμπονοια μπορει να γινει ενεργητικη αγαπη εαν ειναι γνησιο ενδιαφερον για το αλλο ατομο χωρις διακρισεις.

Καπου βρισκεται η αρχη της σπειρας παντα κι απο καπου ξεκιναμε για να βρεθουμε στην κορυφη.

Αν υποθεσουμε πως μια υψιστη μορφη αγαπης ειναι αυτη:ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α' ΕΠΙΣΤΟΛΗ Κεφάλαιο 13ο
βλεπουμε πως σε ολες της της εκδηλωσεις η αγαπη εμπεριεχει την συμπονεια.


1 ΕΑΝ ΛΑΛΩ ΤΑΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΑΓΑΠΗΝ ΔΕ ΜΗ ΕΧΩ ΕΓΕΙΝΑ ΧΑΛΚΟΣ ΗΧΩΝ Η ΚΥΜΒΑΛΟΝ ΑΛΑΛΑΖΟΝ

2 ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΩ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΝ ΚΑΙ ΕΞΕΥΡΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΙΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΩ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΤΟΠΙΖΩ ΟΡΗ ΑΓΑΠΗΝ ΔΕ ΜΗ ΕΧΩ ΕΙΜΑΙ ΟΥΔΕΝ

3 ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΥ ΔΙΑΝΕΙΜΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΚΑΥΘΩ ΑΓΑΠΗΝ ΔΕ ΜΗ ΕΧΩ ΟΥΔΕΝ ΩΦΕΛΟΥΜΑΙ

4 Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΚΡΟΘΥΜΕΙ ΑΓΑΘΟΠΟΙΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΦΘΟΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΑΥΘΑΔΙΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΕΤΑΙ

5 ΔΕΝ ΑΣΧΗΜΟΝΕΙ ΔΕΝ ΖΗΤΕΙ ΤΑ ΕΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΠΑΡΟΞΥΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΝ

6 ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑΝ ΣΥΓΧΑΙΡΕΙ ΔΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΝ

7 ΠΑΝΤΑ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ

8 Η ΑΓΑΠΗ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΤΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗ ΕΙΤΕ ΓΛΩΣΣΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΠΑΥΣΕΙ ΕΙΤΕ ΓΝΩΣΙΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗ

9 ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ ΓΙΝΩΣΚΟΜΕΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΦΗΤΕΥΟΜΕΝ

10 ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΛΘΗ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΝ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗ

11 ΟΤΕ ΗΜΗΝ ΝΗΠΙΟΣ ΩΣ ΝΗΠΙΟΣ ΕΛΑΛΟΥΝ ΩΣ ΝΗΠΙΟΣ ΕΦΡΟΝΟΥΝ ΩΣ ΝΗΠΙΟΣ ΕΣΥΛΛΟΓΙΖΟΜΗΝ ΟΤΕ ΟΜΩΣ ΕΓΕΙΝΑ ΑΝΗΡ ΚΑΤΗΡΓΗΣΑ ΤΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΟΥ

12 ΔΙΟΤΙ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΟΜΕΝ ΔΙΑ ΚΑΤΟΠΤΡΟΥ ΑΙΝΙΓΜΑΤΩΔΩΣ ΤΟΤΕ ΔΕ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΠΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΤΩΡΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΤΕ ΔΕ ΘΕΛΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΓΝΩΡΙΣΘΗΝ

13 ΤΩΡΑ ΔΕ ΜΕΝΕΙ ΠΙΣΤΙΣ ΕΛΠΙΣ ΑΓΑΠΗ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΑΥΤΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΑ ΔΕ ΤΟΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ.

Πως μπορουμε να φτασουμε ως την κορυφη αν δεν συμπεριλαβουμε και την συμπονεια;
υπαρχει ενα αγαπημενο αρθρο στο εσωτερικα:ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑΣ.

Και πιστευω πως για να παρακμασει μια αγαπη πρεπει να ακμασει πρωτα
δεν ειναι ενδειξη δυναμης να σταματας μια αγαπη απο τον φοβο μηπως παρακμασει,αλλα ουτε και τιμιο απο μια αποψη.

Μαθαινω και οσο μαθαινω τοσο πιστευω πως δεν γνωριζω τιποτε παρα μονο την δυναμη αυτη που νιωθω που ειναι η εξελιξη επανω στην δικη μου ατραπο.

Πολυ ομορφη η φωτογραφια,Zadok σ ευχαριστω και οι 3 ταινιες του ΚΙΣΛΟΦΣΚΙ ειναι καλες.
Και πολυ αγαπημενη ειναι η Διπλη ζωη της Βερονικας καπου μου ταιριαζει αυτη η ταινια.


Συνεχεια
στο ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΕΝΟΤΗΤΑ
αφιερωμενο στην ενωμενες ψυχες.

Τα παντα ειναι Ενα,κι οταν καποιος πιστευει το αντιθετο,φυλακιζει τον εαυτο του μεσα σε αυτον τον περιορισμενο ρολο.
Περιοριζοντας τον εαυτο μας κατ αυτον τον τροπο τον αποξενωνουμε απο το υπολοιπο της υπαρξης μας και γινομαστε δεσμιοι του Εγω.

Οι μυστες μας προτρεπουν να μην αντιμετωπιζουμε τον κοσμο ως μια συγκεχυμενη μαζα ξεχωριστων και απομονωμενων ανθρωπων και πραγματων,αλλα να βλεπουμε την Ενοτητα στην οποια ενυπαρχουν τα παντα.

Ο διδασκαλος του Ζεν,Τιχ Νατ Χαν γραφει:Αν εισαι ποιητης,μπορεις να δεις καθαρα οτι σε αυτο το φυλλο χαρτιου ταξιδευει ενα συννεφο.

Χωρις το συννεφο δεν θα υπηρχε βροχη,χωρις την βροχη τα δενδρα δεν θα μεγαλωναν,και χωρις τα δενδρα δεν θα μπορουσαμε να φτιαξουμε αυτο το χαρτι.
Αν κοιταξουμε πιο βαθια,θα δουμε και τον ηλιο,τον ξυλοκοπο που εκοψε το δενδρο,το σιταρι απο το οποιο φτιαχθηκε το ψωμι του,ακομα και τους γονεις του.
Διχως ολ αυτα,το φυλλο χαρτιου δεν θα μπορουσε να υπαρξει.
Στην πραγματικοτητα,δεν μπορουμε να εντοπισουμε τιποτε που να μην υπαρχει εδω,ο χρονος,ο χωρος,η γη,η βροχη,τα μεταλλα στο υπεδαφος,ο ηλιος,τα συννεφα και το χαρτι αλληλοσυναρτωνται.
Δεν ειμαστε αυθυπαρκτοι,υπαρχουμε σε συναρτηση με καθε τι αλλο.


Η μυστικιστικη ενοραση της Ενοτητας αποκαλυπτεται οταν αντιληφθουμε την ολοτητα,της οποιας τα επι μερους στοιχεια εξαρτωνται τοσο το ενα απο το αλλο,ωστε δεν μπορουν να υπαρξουν ανεξαρτητα.
Οπως το ηπαρ στο ανθρωπινο σωμα δεν μπορει να λειτουργησει χωρις τον εγκεφαλο ουτε οι πνευμονες χωρις την καρδια,ετσι και στην πλαση,που μπορει να παρομοιασθει σαν σωμα του δημιουργου,καθε επιμερους στοιχειο εκτελει τον προορισμο του συμφωνα με την φυση του,αλλα λειτουργει ως αναποσπαστο μερος ενος ολου!

η συνεχεια
ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 13:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost,
quote:
... συμπόνοια σημαίνει οίκτος και άρνηση για ζωή.Όταν η Αγάπη οφείλεται στη Συμπόνοια τότε το βαθύτερο νόημα της είναι η αδυναμία,η απόγνωση και η αυτοεγκατάλειψη.
Απο ποιό πακέτο τσίκλες σήκωσες αυτόν τον ορισμό, βρε λεβέντη;

quote:
Πιστεύω στην Ενεργητική Αγάπη,την Πραγματική Αγάπη που εκπορεύει από τη Δύναμη και όχι την Αδυναμία,την Αγάπη που ξεχειλίζει από ζωή και δεν αρνείται τη ζωή,την Αγάπη της Κατάφασης.Τέτοιες Αγάπες γίνονται ορισμένες φορές σκληρές,καταστροφικές
Και εγώ, και πολλοι ανθρωποι που ξέρω πιστεύουμε σε αυτήν την μορφή της Αγάπης.
Πειράζει που την ονομάζουμε Συμπόνεια;;
Νομίζω οτι είναι μεγάλο λάθος να θεωρούμε οτι η Συμπόνεια δεν έχει και την δυναμική της όψη, την καταλυτική όψη, αν θες.
Συμπόνεια χωρίς αυτήν την όψη είναι Συμπόνεια-light, Συμπόνεια-McDonalds, και δεν νομίζω κανείς από τους φίλους εδώ μέσα να την εννοεί έτσι.
Ίσως ο ορισμός όπως τον δίεις εσύ να είναι ένα παλίο θρησκόληπτο κατάλοιπο... read the new definition!
quote:
και αυτοκαταστροφικές

Αυτοκαταστροφικές (δήθεν;;) Αγάπες / Συμπόνειες νομίζω οτι χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής! Το "Εγώ" είναι μεγάλη ντίβα - πριμαντόνα, και κάτι τέτοια δραματικά πολύ του αρέσουν...

Φιλικα

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 13:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου spirit,

Πολύ ωραία τα λες τελευταία, θα σε ευνοεί το Φινλανδικό κλίμα...

Φιλικά
Κ


(πρώιν kynikos)
(ωσπου να μου φτιάξει ο admin τον παλιό λογαριασμό μου, που κάπως χάλασα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 19:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσα γράφει ο spirit είναι όντως όμορφα.Πρέπει όμως κάποιες φορές να αφήνουμε τις ιδανικές και όμορφες θεωρίες και να βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικά,ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ και όχι όπως θα θέλαμε να είναι.Η λέξη "συμπόνοια" με έκανε να αντιδράσω διότι διέκρινα το νοσηρό δίδαγμα του χριστιανισμού.
Τυχαίνει να είμαι αρκετά συμπονετικός σαν άτομο και αυτό είναι ένα από τα πολλά μου ελαττώματα.

Έχει η συμπόνοια δυναμική όψη?Από πότε Κυνικέ?Ας μη συσχετίζουμε τα ασυσχέτιστα.
Συμπόνοια=οίκτος και αυτό είναι μία ταυτότητα,ένα αναμφισβήτητο συμπέρασμα.

Δεν μου αρέσει ο οίκτος,απεχθάνομαι τον οίκτο διότι ο οίκτος επιβεβαιώνει το μεγάλο αποδυνάμωμα της ζωής, ο οίκτος είναι η Ιδέα του Μηδενός,επιβεβαιώνει ότι όλα είναι μάταια,ότι όλα είναι έρμαια,δηλώνει ότι ο κόσμος είναι ένα τραγικό βίωμα,μία διαιωνιζόμενη θλίψη,ένα αγιάτρευτο πάθημα.

Πιστεύω σε όλους τους ανθρώπους και γι'αυτό το λόγο δεν θέλω να λυπάμαι κανέναν και τίποτα.

Θα στο πω αλλιώς.ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ?Ακόμα και στο ναδίρ σου,εκεί που πιάνεις τον πάτο της ζωής θέλεις να σε λυπούνται?Εδώ σε θέλω κάβουρα.Για απάντησέ μου.Στη θεωρία όλοι λέμε τα ίδια,περί συμπόνοιας,κατανόησης κτλ. στην πράξη όμως?Στη θεωρία μας αρέσει να λέμε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ όμως εγώ αντιστρέφω το ερώτημα και ρωτάω ΘΕΛΕΙΣ ΟΛΗ Η ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ?Θα σου άρεσε κάτι τέτοιο?
Εγώ πάντως δεν θέλω να με λυπούνται (Εκτός κι αν η ζωή στο μέλλον μου επιφυλάσσει τραγική μοίρα και καταλήξω να ζητάω απεγνωσμένα για καλούς Σαμαρείτες).

Είναι όμως και το άλλο,η συμπόνοια ΠΑΝΤΑ δημιουργεί το μεγαλύτερο ΜΙΣΟΣ και τις μεγαλύτερες έχθρες διότι είναι ευρέως γνωστό ότι "ουδείς πιο αχάριστος από τον ευεργεθησέντα".Και είναι πολύ λογικό να συμβαίνει,βοηθάς κάποιον να σταθεί στα πόδια του και μόλις ξανανιώσει ισχυρός αδυνατεί να δεχτεί ότι κάποιος άλλος τον έσωσε,ο εγωισμός του ξαναβρίσκει τη χαμένη δυναμική του και στρέφεται εναντίον σου.

Και μία δεύτερη ερώτηση,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ?Ακούγεται οξύμωρο όμως η στοιχειώδης λογική αυτό αποδεικνύει.

Spirit σου υπόσχομαι ότι είναι η τελευταία παρέμβασή μου (εκτός κι αν ο κυνικός μου θέσει νέα ερωτήματα και αναγκαστώ να ξανααπαντήσω)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 01:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενεργητική Αγάπη,Συμπόνοια!!!

FACES


motherteresa/

Να θυμάσαι ότι η θεïκότητα είναι ο πραγματικός εαυτός του ανθρώπου.


mahatma gandhi...

“σ’ αγαπώ αδερφέ μου όποιος κι αν είσαι είτε λατρεύεις το θεό σε εκκλησία, είτε γονατίζεις στο ναό σου, είτε προσεύχεσαι στο τζαμί σου. Εσύ κι εγώ είμαστε όλοι παιδιά μιας πίστης γιατί τα διάφορα μονοπάτια της θρησκείας είναι δάχτυλα του χεριού ενός γεμάτου αγάπη Ανώτερου Όντως έτοιμο να τους δεχτεί όλους...”

“...Ο Θεός έφτιαξε την αλήθεια με πολλές πόρτες για να δέχεται κάθε πιστό που τις χτυπάει...”

“...Ο αληθινά θρήσκος άνθρωπος δεν ασπάζεται μια Θρησκεία κι εκείνος που ασπάζεται μια θρησκεία δεν έχει καμία..”


Doctors Without Borders

Το μεγάλο δώρο της αγάπης ζει μέσα στο μοναδικό όραμα το δοσμένο στην άφοβη ψυχή..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου kost!

Είναι μέρες τώρα που ανοίγω το θέμα αυτό για να γράψω - απευθυνθώ σε εσένα, αλλά ο χρόνος-κρόνος δεν μ'αφήνει!
Αφορμή για την επέμβασή μου αυτή - το γεγονός πως το νόημα της λέξης "συμπόνοια" χάθηκε κάπου στη μετάφραση.

Σε προηγούμενα μηνύματά σου, αναφέρεις πως η συμπόνοια είναι έννοια ταυτόσημη με τον οίκτο:

quote:
Όχι Spirit,δεν συμφωνώ μαζί σου,δεν πρέπει να είναι η Συμπόνοια η αιτία που χαρίζει απλόχερα την Αγάπη,διότι συμπόνοια σημαίνει οίκτος και άρνηση για ζωή.

quote:
Συμπόνοια=οίκτος και αυτό είναι μία ταυτότητα,ένα αναμφισβήτητο συμπέρασμα.

Αν και γνωρίζω πως πολύς κόσμος συχνά χρησιμοποιεί και αυτήν τη λέξη για να εκφράσει το έλεος -κυρίως- και -σπανιότερα- τον οίκτο του για κάτι, πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να αποδώσουμε στη λέξη "συμπόνοια" την πραγματική της σημασία.

Προερχόμενη λοιπόν από το πρόθεμα "συν" και τη λέξη "πόνος" η "συμπόνοια" χαρακτηρίζει αυτόν, ο οποίος θέλει να μοιραστεί τον πόνο του διπλανού του. Πιθανώς νιώθει τον πόνο του συνανθρώπου του ως δικό του επίσης πόνο, ιδιαίτερα όταν ξεπερνάει τα όρια της χωριστηκότητας και αντιλαμβάνεται πως όλη η ανθρωπότητα είναι αδέλφια και πως οτιδήποτε συμβαίνει στον διπλανό μας, πονάει και το κομμάτι το δικό μας το οποίο είναι ενωμένο με την ανθρωπότητα.

Λένε λοιπόν για τον Βούδα, πως πρίγκιπας καθώς ήτανε, ξέφυγε από το προστατευμένο περιβάλλον του πατρικού του παλατιού και περπάτησε, μέχρι που συνάντησε έναν άρρωστο, έναν γέρο και έναν πεθαμένο. Ενιωσε τότε όλον τον πόνο της ανθρωπότητας να καίει βαθιά τα σωθικά του και αποφάσησε να αφιερώσει τη ζωή του στον δρόμο αυτόν, που θα απάλυνε τον άνθρωπο από τον πόνο. Ετσι, η φιλοσοφία και η θρησκεία που γέννησε, βασίστηκε σ'αυτήν του την πράξη συμπόνοιας για τον άνθρωπο.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 12:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Αμαλια αν και απευθυνεσαι στον kost θα ηθελα να σε ευχαριστισω για την ομορφη παρεμβαση σου.

Και συνεχιζω

ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ

Δεν υπαρχει κανεις στον κοσμο που να μην μπορει να φθασει χωρις δυσκολια στην υψιστη τελειοτητα,με το να εκπληρωνει απλως με αγαπη κοινα η αχαρα καθηκοντα,λεει ο ΖΑΝ ΠΙΕΡ ΝΤΕ ΚΟΣΑΝΤ,Χριστιανος μυστικιστης.

Οι μυστικιστες μας προτρεπουν να

εκτιμαμε το μαγικο μυστηριο της ζωης να αναγνωριζουμε το θαυμαστο μεσα σε αυτο που εχουμε υποβαθμισει ως συνηθισμενο.

Μα υπαρχει κανεις που να απορει με τα θαυματα αναρωτιεται ο Αμερικανος μυστικιστης ποιητης Γουολτ Γουιτμαν.
Εγω δεν γνωριζω παρα μονο θαυματα.

Οταν ειμαστε ανοικτοι στη μυστικιστικη επιγνωση,η ιδια η ζωη μας καθοδηγει με μαγικες συμπτωσεις κατι που ο Γιουνγκ ονομασε

συγχρονικοτητα. Η συχνοτητα εμφανισης αυτων των συμπτωσεων αυξανει εν τελει τοσο πολυ,που παυουν να ειναι αξιοσημειωτες.
Κατι σαν Φρακταλ δηλαδη.
Ο Γουιτμαν εγραφε,βρισκω γραμματα του Θεου πεταμενα στον δρομο,το καθενα υπογεγραμμενο με το ονομα του,και τα αφηνω εκει που τα βρισκω,γιατι ξερω οτι θα συνεχισουν να ερχονται στην ωρα τους για παντα.

Αν εχουμε τα ματια μας ανοικτα,θα δουμε οτι ο κοσμος στον οποιον ζουμε ειναι ενας διδασκαλος που μας αποκαλυπτει βαθιες μυστικιστικες αληθειες.

Ο Γουιλιαμ Μπλεικ,για παραδειγμα λεει οτι μπορουσε να περιεργαζεται με δεος επι ωρες ενα κουτσουρο,εκπληκτος και γοητευμενος απο τους ομοκεντρους δακτυλιους που σχηματιζονταν γυρω απο ενα νοητο κεντρο,ενας για καθε χρονια αναπτυξης του κορμου,σ αυτη τη θαυμαστη διαδικασια της δημιουργιας συγκροτημενης υλης απο το τιποτα.


Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ


Θέλει αρετήν και τόλμην η Ελευθερία!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 14:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ΩΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ

quote:
ΓΟΥΟΛΤ ΓΟΥΙΤΜΑΝ
Μυστικιστης ποιητης.

quote:
Ο Μυστικισμος δεν ειναι μονο για σοφους και αγιους.

quote:
Είπες όμορφα πράγματα για το Μυστικισμό και την Αγάπη.

quote:
Η μυστικιστικη ενοραση της Ενοτητας...


Μυστήρια πράματα...
Για να πάρουμε κι εμείς μέρος στο παιγνίδι,
θα μας πει κάποιος τί μέρος του λόγου είναι αυτός ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ;


ΤΣΟΝΤΙΔΙΟΝ

quote:
galandriel
είναι η τέταρτη φορά που συναντάω αυτό το κείμενο εδώ μέσα μέσα σε λίγες μέρες, φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα....για όλους μας

Κι αμέσως παρακάτω το συνάντησες για Πέμπτη.
Πάω στοίχημα οτι θα το συναντήσεις καμμιά κατοστή ακόμα (υπομονή να 'χεις), γιατί είναι απ’ αυτά που χαϊδεύουν τ’ αυτιά χωρίς ουσιαστικά να λένε και τίποτε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 08:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε λαμογια...

στην ερωτηση σου αυτη:'

quote:

Μυστήρια πράματα...
Για να πάρουμε κι εμείς μέρος στο παιγνίδι,
θα μας πει κάποιος τί μέρος του λόγου είναι αυτός ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ;


θα προτεινα να κανεις λιγη υπομονη αφου υπαρχουν πολλες ενοτητες ακομη πριν το τελος..και οπως παντα βεβαια στο τελος περιμενει δωρο εκπληξη..


Θέλει αρετήν και τόλμην η Ελευθερία!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 09:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα spirit.

Σήμερα θα μιλήσουμε για τη μπάλλα.
Λοιπόν,
Μπάλλα είναι ένα σφαιρικό πράμα...

Θέλω να πω οτι εδώ και πολλά πολλά χρόνια, όταν έχουμε σκοπό να συζητήσουμε για κάτι, πρώτα δίνουμε τον ορισμό αυτουνού του κατιού και μετά συνεχίζουμε. Οχι οτι δε γίνεται κι ανάποδα (μπορεί να προκύψει ο ορισμός στην πορεία) αλλά...είναι πιό στρέιτ που λέμε.

Ο δε παπούς μου έλεγε: "Η πρέφα θέλει υπομονή και το μ.... κυνήγι."
Ούτε με την υπομονή ούτε με το κυνήγι τα πάω καλά αλλά άμα έχει δώρο-έκπληξη θα κάνω την καρδιά πέτρα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 11:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η θάλασσα σε πλησιάσει σαν ερωμένη,
παντρέψου την αμέσως, προς θεού!

Μην το αναβάλεις,
Δεν έχει πιο μεγάλο δώρο να σου δώσει η ύπαρξη,
Και μόνος σου, όσο κι αν ψάξεις, δεν θα το βρείς.

Ξαφνικά, χωρίς λόγο, ένα τέλειο γεράκι
προσγειώθηκε στον ώμο σου, και έγινε δικό σου.

(Ρούμι)


Καλημέρα lamogio, spirit


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 12:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκύτατο ήμαρ της φιλανδικής γης spirit χαίρε.
Εμείς εδώ στην Θεσσαλονίκη στενάζουμε , κάπως έτσι .. ούι ..μάναμ ούι.
Να είσαι όμως καλά που μας άφησες να γνωρίσουμε, μέσα από την ψυχή σου ,τους ηλιόλουστους πνευματικούς καρπούς
της νήσου Αφροδίτη.

Όταν ακούω την λέξη αγάπη , να ξέρεις ότι ξαναγεννιέμαι.
Επέτρεψέ μου ,να την υμνήσω όμως και εγώ λιγάκι , γιατί αν δεν το κάνω θα τρελαθώ.

Σε αυτήν μέσα γεννήθηκα και σε αυτήν θα προσπαθήσω να αφήσω την τελευταία πνοή μου.
Την θεϊκή αγάπη ,όποιος ένιωσε μαγεύτηκε.
Πλανεύει το μυαλό μου και με κάνει και πάλι μικρό πιτσιρίκι. ( με μπάλα και τσιλίκι )
Δεν υπάρχει ποιο όμορφη εμπειρία , από μια ψυχή που ξέρει να γεύεται τους καρπούς της αγάπης.
Άλλοτε άγουροι και ξινοί , άλλοτε γλυκείς και μεστοί και όταν θεέ μου ωριμάζουν , χάνεται το νόημα της ύπαρξης μέσα σε αυτή.
Που είσαι θεέ να δεις το άξιο πνευματικό σου παιδί.
Τρελό με φωνάζουν και αγαθό , μα εγώ τους λέω να είστε καλά ευχαριστώ.
Φαρμάκι με κερνούν και εγώ τους χαμογελώ . ( εντάξει όχι πάντα).
Αν δεν είχαμε εσένα αγάπη , πως θα βγάζαμε την ψυχή μας σεργιάνι .

Α μη στεναχωριέστε , θα σας πάω εγώ τσάρκα.
Εγώ είμαι ο έρωτας. Τι την θες άνθρωπέ μου αυτήν , μόνο δάκρυ σου δίνει και μαντήλια .
Έλα βάλε εμένα στην θέση της. Θα σε πηγαίνω στο φεγγάρι σεργιάνι.

Έρωτα φίλε άσε με ήσυχο , δεν βλέπεις ότι δεν γίνεται.

Καλά ρε φίλε , δεν σε είπαμε και καμπούρη.
Μοοουυυ λέςςςςςςςς, για δε γίνεται ρε ξερόλα.


Φίλτατε έρωτα , δίχως θεϊκή ουσία αγάπη , πως θα υπάρχω να με σεργιανάς στο φεγγάρι .

ε. χούμ . ε ναι κάπου έχεις δίκαιο , Δίχως αγάπη πέφτει ο θεός και αν πέσει αυτός , ο άνθρωπος γίνεται ….


Αδυσώπητο Κ Τ Η Η Η Η Η Η Η Η Η Ν ΟΣ .

Αχ χ χ χ χ χ χ βρε αγάπη τι μου κάνεις .

Ότι θέλεις με κάμεις.


Αγαπάτε παιδιά , γιατί χανόμαστε.
Τα πάντα τους πάντες , ότι τέλος πάντων βρεθεί μπροστά σας.

Να είστε καλά να την διαφημίζουμε.


Καλέ ρε μήτσο τσάπμπα θα δουλεύουμε, είσ καλά.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 08:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας Κυνικε τι να πω,πιστευω πως εισαι πολυ διορατικο πνευμα,πολυ μου αρεσε αυτο με την θαλασσα και το γερακι,σ ευχαριστω!!

Αλφα-Ωμεγα,γλυκο πουλι της νιοτης αλλα και της ανοιξης,που δεν ηρθε ακομη,ουι αμαν και τρισαλι παντου φωναζουν σε ολα τα μηκη και τα πλατη της γης,οταν η αγαπη φευγει απο τα στενα πλαισια που την περιοριζει η λεξη και γινεται πραξη,ουσια,ζωη!

Ως τοτε θα την διαφημιζουμε και οσοι πιστοι προσελθουν,ετσι κι αλλιως δωρεαν ειναι οπως ολα τα αγαθα της γης που δεν μπορεις να αγορασεις με το χρημα.

η συνεχεια λοιπον

ΝΑ ΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ

Στο Μεγαλο Ταο,
δεν υπαρχει Χθες,
δεν υπαρχει Αυριο,
δεν υπαρχει Σημερα.
ΣΕΝΓΚΣΤΑΝ
Τριτος πατριαρχης του ζεν

Για να βλεπεις τον Θεο παντου,χρειαζεσαι ειδικους οφθαλμους,αλλιως δεν θα μπορεσεις να υπομεινεις τον κλονισμο,ελεγε καποιος ινδουιστης γκουρου.
Για να βλεπουμε με ειδικους οφθαλμους,πρεπει να αντιλαμβανομασθε τον κοσμο χωρις τους παραμορφωτικους φακους των θεωριων και τον αποψεων μας οσο προχωρημενες και αν ειναι αυτες,μονο τοτε θα δουμε τα πραγματα οπως εχουν.

Οταν απλα βλεπουμε,οπως βλεπει ενα παιδι,ο κοσμος δειχνει νεος,τα χρωματα ξεκαθαρα,τα παντα ζωντανα.
Ο Ιησους λεει:Αν δεν γινετε οπως τα μικρα παιδια,δεν θα εισελθετε στην βασιλεια των ουρανων,Παιδος η βασιληιη,δηλαδη η βασιλεια ανηκει στο παιδι,ελεγε και ο φιλοσοφος Ηρακλειτος.

Αν θελετε να μαθετε για το ταο,συμβουλευε ο Κινεζος διδασκαλος Λαο Τσου,κοιταξτε τα μικρα παιδια.

Για να φτασουμε στην ωριμοτητα της πνευματικης φωτισης,πρεπει να ανακτησουμε την ανοθευτη αμεσοτητα που ειχαμε ως μικρα παιδια.
Η μυστικιστικη εμπειρια μπορει να φαινεται παραδοξη και εξωπραγματικη,αλλα στην πραγματικοτητα ειναι κατι πολυ οικειο.

Μας επαναφερει σ εκεινη την πρωτογενη αντιληψη που ειχαμε πριν ακομη αρχισουμε να μιλαμε,πριν αρχισουμε να σκεπτομαστε,πριν μαθουμε να βλεπουμε τον εαυτο μας ως διαχωρισμενη και ξεχωριστη οντοτητα.

Ο Μαιστερ Εκχαρτ ελεγε:Ο Θεος ειναι πιο κοντα σ εμενα απ οτι ειμαι εγω στον εαυτο μου.
Το μονο που στεκεται αναμεσα σ εμας και στην αμεση και διαισθητικη γνωση,ειναι οι αποκρυσταλλωμενες μας αποψεις και οι ιδεες που καλλιεργουμε ως "ωριμα" πια ατομα.

Φαινεται ισως οξυμωρο,αλλα για να προχωρησουμε στον μυστικιστικο δρομο πρεπει να παραμεινουμε οπως ημασταν οταν τον πρωτοπηραμε,να διατηρησουμε την αγνοτητα την ταπεινη αγνοια μας,την αθωοτητα και τον ενθουσιασμο μας με τα οποια ξεκινησαμε την αναζητηση.

Το μυαλο ζεν ειναι το μυαλο ενος αρχαριου,λεει ο διδασκαλος Σουνριου Σουζουκι.
Η επιγνωση που αποκταται μεσω της μυστικιστικης εμπειριας χαρακτηριζεται απο την φρεσκαδα και τη θερμη του μονιμως νεοφωτιστου,και μονο αυτη η ελευθερη,ανοικτη προσεγγιση μπορει να μας στηριξει στο ταξιδι διερευνησης της συνειδητοτητας μας.

Ο Φρανσουα ντε Σαλ ελεγε:Να εισαι υπομονετικος με ολους,αλλα πανω απο ολα με τον εαυτο σου,να μην αποθαρρυνεσαι απο τις ατελειες σου,αλλα να ξεκινας παντα με ανανεωμενη δυναμη.


Δεν υπαρχει καλυτερος τροπος για να κατακτησεις την πνευματικη ζωη απο το να [u]ξεκινας συνεχως απο την αρχη.


Πολλες ευχες για μια ομορφη και δημιουργικη μερα,και μια ανανεωμενη καινουργια χρονια.


«Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας. Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 13:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NA ZΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ

Η θεληση μας τροφοδοτειται απο τις επιθυμιες μας,και οι μυστικιστες μας συμβουλευουν να εγκαταλειψουμε ολες αυτες τις επιθυμιες και να επιθυμουμε μονο αυτο που υφισταται.

Για να υπερβουμε τον διαχωρισμενο εαυτο μας πρεπει να εγκαταλειψουμε ακομη και την επιθυμια μας για τον Θεο,η για την αληθεια,η οπως αλλιως μπορει να αποκαλουμε τον απωτερο πνευματικο μας στοχο.
Ο Μαιστερ Εκχαρτ εγραφε:
O ανθρωπος πρεπει να γινει πραγματικα πτωχος και να απαλαγει τοσο απο την προσωπικη του επιθυμια,οσο κι οταν ηταν νεογεννητος.

Πνευματικη και πραγματικη ενδεια εχει μονο αυτος που δεν επιθυμει τιποτε,δεν γνωριζει τιποτε,και δεν προσδοκα τιποτε.


Οι μυστικιστες μας λενε να συγκεντρωνουμε ολες τις επιθυμιες μας σε μια επιθυμια να γνωρισουμε τον θεο,και τελικα,στο κατωφλι της συνειδητοποιησης,να ειμαστε ετοιμοι να την εγκαταταλειψουμε και αυτην.Οι ινδουιστες φανταζονται οτι ο διαχωρισμενος εαυτος κατακαιεται στην φωτια,οπως ενα πτωμα στην νεκρικη πυρα,η επιθυμια για τον θεο ειναι το ραβδακι με το οποιο ο ιερεας σκαλιζει την πυρα για να βεβαιωθει οτι το σωμα εχει αποτεφρωθει πληρως,οταν συμβει αυτο,ριχνει της τελευταιες φλογες και το ραβδι μαζι.

Καλο μεσημερι να εχεται με ειρηνη.


«Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας. Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kentavros1
Νέο Μέλος

Germany
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 15:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentavros1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poli kalo thema filarakia mou.sti periptosi tis simponias tha simfoniso me to kost.alla kai me tin orologia tis leksis.to xirotero pou boris na kanis se kapion kako einai na ton simbonas.opos kai to megalitero kako pou boris na kanis ston eauto sou einai episis na ton simbonas.auto omos sou to matheni i pira tis zois,kai pisteuo oti o kost tin exi.i orologia isos enoi kati allo,emis omos to parerminevoume oxi sosta.gia mas simera simbonia simeni oiktos kai oxi voithia kai alilegih sto provlima tou alou.auto pou tha voithisi ston pono tou alou einai mono i agapi.kai i agapi gia ton eauto mas tha voithisi emas na antapekserthoume sta provlimata tis zois.opos oloi katanooume i agapi kini ta nimata.otan enas pateras kai mia mana theloune ena paidi ta kinitra tous ksekinoun apo agapi gia na enothoun oi dio tous eis sarka mia.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 17:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφερουσα η παραθεση λογων "σπουδαιων ανδρων" αλλα μην ξεχναμε οτι η αγαπολογια ειναι κατα βαση χριστιανικο εφευρημα που στην ουσια δεν λεει τιποτα απολυτως. Ειναι καλυτρο να προσεγγιζει κανεις τα ανθρωπινα λογικα και χωρις φορτιση. Μπορει να ειναι πιο αποτελεσματικος και το κυριοτερο, να αποφυγει την παγιδα της αναγνωρισης.
Σ' οτι αφορα στις σχεσεις μεταξυ φυλων, ειναι καθαρα ζητημα ορμονων και τιποτ' αλλο. Ασχετα αν μας αρεσει η οχι.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 09:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Πολυ ενδιαφερουσα η παραθεση λογων "σπουδαιων ανδρων" αλλα μην ξεχναμε οτι η αγαπολογια ειναι κατα βαση χριστιανικο εφευρημα που στην ουσια δεν λεει τιποτα απολυτως. Ειναι καλυτρο να προσεγγιζει κανεις τα ανθρωπινα λογικα και χωρις φορτιση]

Αγαπητε/τη Tsepe Noyon,θα ηθελα να φλυαρησω,αλλα οικοδομημενα σε μια διαδρομη συλλογισμων αλλα θα περιοριστω μονο σ αυτο,πως η αγαπη η αγαπολογια οπως λες,δεν ειναι ουτε μαστιχα στο στομα αθλητικων εφηβων η συντροφια νυχτερινη σε οδηγους ταξι και φορτηγων,ειναι μια υπευθυνη πραξη που μας αποκαλυπτει πολλα πρωτα απ ολα για τον ιδιο τον εαυτο μας.

Η λογικη μπορει να προσεγγιστει και με το μεσον της αγαπης αναμφιβολα..ετσι πως την υποδεικνυεις σαν πραξη βδελυρη και ανευ σημασιας,επειδη ο χριστιανισμος την εχει επινοησει ειναι καπως ατοπο και αυτο γιατι καθε θρησκεια λιγο ως πολυ τα ιδια πρεσβευει περι αγαπης,παρ ολα αυτα δεν νιωθω ουτε κυρηκας αγαπης,υπερ του δεοντος αλλα εδω το θεμα μας δεν ειναι μονο η αγαπη που αυτονοητα συμπεριλαμβανει και την συμπονοια μεσα στα κυρια χαρακτηριστικα της,ειτε στην εκφραση της πιο δυναμικης της μορφης,ειτε στην πιο απλη εκφραση της.
Το θεμα μας ειναι Ο μυστικισμος ως τροπος ζωης,και πως μπορουμε να διασχισουμε μια διαδρομη ζωης με την λιγοτερη ψυχικη φθορα,μεσα απο συμβουλες απλες που μας δινονται.
Ευχαριστω!
Να εχεται μια ομορφη μερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 16:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΗΣΗ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ


ο μυημενος στο μυστικισμο δεν μπορει να μιλησει παρα μεσα στο "αμφισημο" διοτι αποβαλωντας τις πλαστες περιχαρακωσεις των ονοματων εντος των οποιων υπηρξε εγκλεισμενος ενδυεται το ανωνυμο στα κρασπεδα του οποιου παντα μπορει να λεγεται κατι.

η ριζα του ειναι το αγνωστο δηλ τον αγνωστο τοπο εντος του οποιου
μπορει να υπαρξει η εμπειρια του μηδενος.
ειναι προφανες οτι το ουσιωδες του ανθρωπου βρισκεται στην ιλιγγιωδη
σχεση με την απουσια της οποιας το κεντρο χανεται μεσα στη διαρρεουσα
πυκνοτητα του παροντος.

ο μυουμενος πρεπει να απο-καλυψει αυτο το κεντρο εισερχομενος στις
υψηλοτερες εσωτερικες θαλασσες και να βεβαιωσει εντονοτερα μια νεα
προταση για τη ουσια του ειναι <<ενα περιεργο φωνηεν που επισκεπτεται
την καρδια του>> η αληθεια εχει βιωθει απο ολοκληρη την ανθρωπινη
υπαρξη που αναζητα!!

ο θανατος η σιωπη η τρελλα συνιστουν τις εγγυτατες απουσιες και μιλουν χωρις ηχους υποδεικνυοντας μια αλλου ειδους συνειδηση οχι
ορθολογιστικη !
ειναι προφανες ο ανθρωπος ανθιζει προς χαριν του μηδενος ,εναντιον
του ,διοτι εννοει πως η απολυτη απουσια ειναι η μονη ικανη να αναγγειλει μια ιδιαιτερη παρουσια.

οτι αναζηταται σε ολη την πορεια της μυστικης εμπειριας ειναι αυτο το ιδαιτερο που επιφαινεται μεσα απο την εντασιακη προσηλωση σε οτι
απουσιαζει δηλ η αποκαλυψη του ουσιωδες του εδω-ειναι!!

η αγαπη ειναι παντοτινη

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 15:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο μυστικισμό περιγράφεται η αγάπη με άλφα κεφαλαίο Αγάπη και άλφα μικρό αγάπη.

Με άλφα κεφαλαίο είναι η μυστικιστική Αγάπη η οποία δεν συγκρίνετε με την αγάπη που βιώνουμε στην καθημερινότητα.
Η μόνη αγάπη που ίσως κάπως μπορεί να παρομιαστεί με τη μυστικιστική Αγάπη, είναι η αγάπη που θρέφει μια μάνα προς το παιδί της που για το δακτυλάκι του και μόνο μπορεί να δώσει και τη ζωή της.

Η μυστικιστική Αγάπη είναι πέρα από τα όρια αυτού του κόσμου είναι η Αγάπη του Θεού η οποία δεν γνωρίζει όρια.
Έλεγε ο Χριστός στους μαθητές του: Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αγάπη από αυτή που έχω εγώ για εσάς (μαθητές του).

Αυτού του είδους η Αγάπη όμως μπορεί να δημιουργηθεί στις καρδιές μας όταν αποφασίσουμε να ακολουθήσουμε το δρόμο του μυστικισμού.

Μπορεί να βιωθεί μόνο όταν με προσπάθεια και Χάρη μπορέσουμε να υπερβούμε τη σωματική συνειδητότητα και τότε θα δούμε το Φως της Ψυχής μέσα σε κάθε ύπαρξη και θα συνειδητοποιήσουμε ότι όλα και όλοι είμαστε ένα.

Η Αγάπη αυτή είναι συμπαντική και μια μακρινή αντανάκλασή της είναι η ερωτική αγάπη που βιώνουμε στο υλικό επίπεδο.

φιλικά


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 12:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χτυπησα και η πορτα
ανοιξε
αλλα ανακαλυψα
οτι χτυπουσα πο μεσα.
ΤΖΑΛΑ ΟΥΝΤ ΝΤΙΝ ΡΟΥΜΙ
Σουφι μυστικιστης

Την καλημερα μου,απο το φωτεινο και χιονισμενο Ελσινκι,στους Εσωτερικοαναγνωστες.


ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΩΡΑ

Η αισθηση του ειμαι ειναι η πυλη που οδηγει στην μυστικιστικη αληθεια.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
Η Πυλη ειναι ανοιχτη προς ολους μας,για την καθε μοναδικη στιγμη.

Για να την διαβουμε,μας λενε οι μυστικιστες,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΦΟΥΜΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ Η ΝΑ ΕΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΚΤΙΜΑΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΤΩΡΑ,ειναι ο μοναδικος χωρος,οπου μπορει να βρεθει το ΕΙΜΑΙ.
Ο Ρουμι λεει: o σουφι ειναι ΥΙΟΣ του παροντος χρονου.Ο Χεγκελ,γνωστος και ως Εγελος,φιλοσοφος του 18ου αιωνα,εγραφε:To Πνευμα ειναι αθανατο,δεν γνωριζει παρελθον ουτε μελλον,μονο το θεμελιωδες τωρα.

Χανουμε την απλη θεμελιωδη φυση μας εξαιτιας των φοβων και των επιθυμιων μας.
Η προσμονη του μελλοντος να συμβει,επισκιαζει το ουσιωδες που υπαρχει στο τωρα.

Επιθυμια ειναι η ΑΝΑΜΝΗΣΗ της απολαυσης που επιδιωκουμε να γευθουμε ξανα,και φοβος ειναι η ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ.
Αυτες οι αναμνησεις,και οι καταστασεις προσδοκιας η φοβου που προκαλουν,ειναι σαν προπετασμα καπνου που μας κρυβει τη μυστικιστικη ενοραση.

Οι αναμνησεις ειναι ιστοριες που λεμε στον εαυτο μας γι αυτο που ημασταν καποτε,επομενως και γι αυτο που γιναμε τωρα,και που καταπνιγουν τη συναισθηση του ΕΙΜΑΙ,ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ.
Με αυτον τον τροπο κραταμε στο σκοταδι την ψυχη και εχουμε την ψευδαισθηση οτι δεν ειμαστε παρα μια εφημερη προσωπικοτητα.
Για να βρουμε τη μονιμη και αναλλοιωτη ουσια μας,πρεπει να διαφοροποιησουμε τη σχεση μας με τις αναμνησεις.

Μπορουμε να εχουμε αναμνησεις,αλλα πρεπει να παψουμε να ταυτιζομαστε με αυτες.
Αυτη ειναι η οδος προς την γαληνη,η απαλλαγη απο καθε αγωνια η προσδοκια για να γινει το τι μελλει γενεσθαι,απο καθε ΕΠΑΡΣΗ Η ΕΝΟΧΗ,για οτι εγινε στο παρελθον.
Ο Ιωαννης του Σταυρου εγραφε:Αυτο το αδειασμα της μνημης απελευθερωνει τις ψυχες απο τη θλιψη,τον πονο και την μελαγχολια.

Μηπως χρειαζoμαστε ενα καλο φορματ μνημης;
Που ΜΕΣΑ της θα κρατησουμε στοιχεια ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΓΝΑ,ετσι ωστε να μας βοηθουν να βιωνουμε με επιγνωση την ΣΤΙΓΜΗ μας;;

Στο Λανκαβατουρα Σουτρα,ενα βουδιστικο ιερο κειμενο,γραφει:Οταν μια φωτισμενη υπαρξη παρατηρει τον κοσμο,αντιλαμβανεται οτι η υπαρξη του οφειλεται στις μνημες που εχουν συσσωρευθει απο τα βαθη του διχως αρχη παρελθοντος,αλλα που εχουν ερμηνευθει λανθασμενα.

Η λεξη που μπορουμε να αποδωσουμε ως μνημες ειναι στην κυριολεξια Οι Οσμες.
Ειναι σαν να φερει η προσωπικοτητα τη διαρκη οσμη ολων οσων εχουν υπαρξει στο παρελθον,κι αυτη η οσμη αναμειγνυεται με την φρεσκαδα του καθαρου αερα και μας εμποδιζει να βιωσουμε τα πραγματα,ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.
Οι Κινεζοι αποδιδουν αυτη την σανσκριτικη με ιδεογραμματα που υποδηλωνουν τις εννοιες,συνηθεια/ενεργεια.
Διατηρωντας αναμνησεις,διχως να ειμαστε οι αναμνησεις,εχουμε τη δυνατοτητα να ανταποκρινομαστε,ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΑ στην παρουσα στιγμη,αντι να αντιδρουμε με βαση τις συνηθειες και τις ΠΑΓΙΩΜΕΝΕΣ αποψεις της προσωπικοτητας μας.
Παρ ολο που διδασκομαστε απο το παρελθον,ειμαστε ελευθεροι να δεχτουμε καθε νεο που φερνει η στιγμη μας.

Αποφευγοντας την ταυτιση με τις αναμνησεις μας,αποκτουμε τη δυνατοτητα να δραπετευσουμε απο την φυλακη του παρελθοντος και να εισελθουμε στο Αιωνιο και διαρκες παρον.


Υγεια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 17:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μυστικισμός από πολλούς θεωρείται σαν κάτι απόκοσμο και αντίθετο από τον πρακτικό, τον καθημερινό τρόπο ζωής. Αυτό είναι λάθος. Αντίθετα ο μυστικισμός και η Πνευματικότητα στις αληθινές τους διαστάσεις, είναι ένας επιστημονικός τρόπος με τον οποίο μπορούμε να βρούμε απάντηση στα υπαρξιακά μας ερωτήματα, ενώ ταυτόχρονα θα εξακολουθούμε να αποτελούμε ενεργά και παραγωγικά μέλη της κοινωνίας μας.
Η λέξη «μυστικισμός» είναι δανεισμένη από την Αγγλική γλώσσα. Οι αρχαίοι Έλληνες, για να περιγράψουν την ίδια έννοια, χρησιμοποιούσαν τον όρο «μυστήρια». Ακόμα ότι σχετιζόταν με τα μυστήρια ονομαζόταν «μυστικά» και η εισαγωγή στα μυστήρια ονομαζόταν «μύηση». Αυτοί που ασχολούταν με τα μυστήρια ονομαζόταν «μύστες ή μυστικοί». Όλες αυτές οι λέξεις προέρχονται από το αρχαιοελληνικό ρήμα «μύω», που σήμαινε «κλείνω» ή «σφραγίζω», και αρχικά αφορούσε τα μάτια. Έτσι, ο όρος «μυστήρια» αρχικά θα πρέπει να δήλωνε το σύνολο των εμπειριών που βίωνε κανείς με τα μάτια κλειστά. Με άλλα λόγια, για να χρησιμοποιήσουμε σύγχρονη ορολογία, «μυστήρια» είναι οι πνευματικές εμπειρίες που βιώνει κανείς στη διάρκεια του διαλογισμού και «μύστης» είναι ο σπουδαστής ή ο ειδικευμένος στην επιστήμη του διαλογισμού. Επειδή όμως οι εντολές του «μυσταγωγού» ή Πνευματικού δασκάλου προς τους μαθητές του ήταν να μην αποκαλύπτουν σε κανέναν τις εμπειρίες τους, το ρήμα μύω έφτασε να σημαίνει και «σφραγίζω το στόμα μου». Αφού λοιπόν ο λαός δεν είχε πρόσβαση στα μυστήρια και δεν υπήρχε τρόπος να γίνει γνωστό τι συνέβαινε στη διάρκεια της τέλεσής τους, σταδιακά η λέξη «μυστήριο» έφτασε να δηλώνει κάτι το απόκρυφο, το αινιγματικό, το ακατανόητο και το ανεξήγητο.

πηγή: H Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΙΝΗΣ ΜΑΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 11:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου spirit.

Πόσο όμορφη και πόσο αληθινή είναι αυτή η φράση:

ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΩΡΑ!!!

Μία φράση...ένα βίωμα...μία στάση ζωής.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 19:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Στεφανε,η αληθεια ειναι οτι σε σκεφτηκα οταν αντεγραφα το κειμενο,το ζησε την στιγμη η ζησε στο εδω και στο τωρα κρυβει μεσα του μεγαλη σοφια,που χρειαζεται να το συνειδητοποιησουμε ποσο σημαντικη ειναι η στιγμη μας στο τωρα,και ποσο ματαιο ειναι να σκεφτομαστε το παρελθον,η το μελλον μια και το παρελθον ειναι νεκρο σαν χρονος και το μελλον ειναι κι αυτο νεκρος χρονος,και αμφιβολος.

Ποσο μεγαλη αξια εχει η αναπνοη της στιγμης αυτης,το χαμογελο της στιγμης αυτης,η διαθεση επικοινωνιας που αυτη την στιγμη μου δημιουργηθηκε και ποσο λιγο την εκτιμουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy