ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 Αιγυπτιακοί Γκόουστμπαστερς?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 12:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι αυτό που βαστούν. Παγίδεψαν ένα εθερικό σώμα, φάντασμα? ή είναι λάμπα που δουλέυει με ρέυμα! Εισηγήσεις ευπρόσδεκτες

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 14:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανα

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 19:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Sagaviper.

Μου θύμισες όμορφες στιγμές με αυτήν την εικόνα (την οποία έχω φωτογραφήσει και εγώ δύο-τρεις φορές).

Αυτή η εικόνα παρουσιάζεται αρκετές φορές στην Αίγυπτο και εδώ μάλλον είναι από μια κρύπτη στον περίφημο ναό της Αθώρ, στην Dendera στην Αίγυπτο. Είναι αυτός ο ναός από τον οποίον προέρχεται το κομμάτι οροφής που δείχνει τον Ζωδιακό Κύκλο και είναι τώρα νομίζω στο Μουσείο του Λούβρου.

Είναι μαζί με τον ναό του ΣΕΤΙ στην Άβυδο οι πιο εντυπωσιακοί ναοί στην Αίγυπτο.

Αυτή η εικόνα που έδειξες προκάλεσε πάταγο, για άλλο λόγο από αυτόν που λες, όταν ο Ντένικεν την παρομοίασε με μια ηλεκτρική λυχνία. Για αυτόν, το οβάλ σχήμα ήταν η λάμπα και το φίδι έδειχνε το ηλεκτρικό νήμα της λυχνίας.

Για τους Αιγυπτιολόγους όμως τα πράγματα είναι πιο απλά μιας και υπάρχουν ιερογλυφικά που περιγράφουν το τι βλέπουμε. Η επίσημη άποψη είναι ότι το οβάλ σύμβολο είναι αυτό που στην Αίγυπτο ονομάζεται Duat που συμβολίζει τον πρωινό ουρανό και το φίδι (όπως και το γεράκι) είναι μια συνηθισμένη μορφή του Harsomtus του Ήλιου του Πρωινού (Αυτός που ενώνει τις δύο Γαίες) του γιού της Αθώρ και του Ώρου. Ο Harsomtus είναι μια μορφή του Ώρου και λατρευόταν εκεί και στον δίδυμο ναό της Dendera, στο Edfu όπου λατρευόταν ο Ώρος, ο σύζυγος της Αθώρ.

Παίρνει την μορφή του φιδιού αφού είναι ο "Ήλιος του Πρωινού" και όπως το φίδι ανανεώνεται αλλάζοντας το δέρμα του έτσι και ο Ήλιος ανανεώνεται κάθε πρωί μετά την νυχτερινή του περιπέτεια στον Κάτω Κόσμο της Νύχτας.

Βέβαια η εικόνα είναι μέρος μιας μεγαλύτερης τοιχογραφίας και αν βρω χρόνο θα την παρουσιάσω με φωτογραφίες και σχόλια σε κάποιο ειδικό topic που θα ήθελα να δημιουργήσω κάποτε (Αμήν και πότε)


Αν θες να δεις πιο εντυπωσιακές εικόνες από τα Κείμενα των Ναών και των Πυραμίδων δες μερικές καλές σελίδες

The Book of Gates

The Litany of Re

The Book of the Sky

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 20:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Thoth,
Ευχαριστώ για τα λίνκς. Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω τι νομίζεις για την μπαταρία της Βαγδάτης αν άκουσες τίποτα. Θα σε παραθέσω σε λίνκ του BBC.(http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/2804257.stm)
Απο τι φαίνεται κατασκευάστηκε για ρέυμα, δεν μπορώ να φανταστώ κανένα αλλο σκοπό για το αρχαίο αυτό βάζο. Δεν θα ήταν δικαιολογημένο να έκαναν φασαρία και για τούτο. Το βάζουν γύρω στο 200 π.χ




"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 20:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι σίγουρος θα το εκτιμούσαν πολλοί αν έκανες το νέο τόπικ που αναφέρεις.
Ακόμα λίγες φωτό που βρήκα. Αν μπορούσαν να παράγουν ρέυμα εκείνη την εποχή μπορεί η κιβώτος να ήταν προστατευμένη απο ρέυμα!




"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 23:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Sagaviper.

Αυτά τα θέματα είναι αρκετά πολύπλοκα και έξω από τις πρακτικές δυνατότητές μας ώστε να αποφανθούμε για το ποια είναι τελικά η αλήθεια.

Το ζήτημα της μπαταρίας της Βαγδάτης έχει περάσει από χίλια κύματα και ακόμα είναι ένα θέμα επιστημονικά αμφιλεγόμενο. Πάντως δεν νομίζω, αν και θεωρώ την μπαταρία αυτή πραγματική, ότι χρησιμοποιήθηκε σε τόσο εκτεταμένη χρήση. Νομίζω ότι θα χρησιμοποιούνταν για ιερατική χρήση, όπως γινόταν και στην Αίγυπτο, όπου όλη η τεχνολογία τους χρησιμοποιούνται σχεδόν αποκλειστικά για θρησκευτικούς σκοπούς.

Ένα ενημερωτικό άρθρο για την μπαταρία της Βαγδάτης είναι

ΕΔΩ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.179688E-02
Maintained by Digital Alchemy