ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΙ ΣΑΣ ΔΕΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 22:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας,
δεν θελω να προτεινω κατι ουτε να πω καποια αποψη..απλα περιμενω απο εσας να μου πειτε τι σας δενει με το εσωτερικα???Ειναι καπως σαν μια μικρη απορια...μπαινετε εδω τοσο συχνα,καιρος να αποκαλυψετε και να ανακαλυψετε αυτο που σας δενει,που σας κανει να μπαινετε τοσο συχνα εδω και να εκφραζεται τις διαφορες αποψεις σας..

Υ.Γ.Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!
φιλικα
Σεμινα

να θυμασαι το παρελθον οταν η αναμνηση του σου προσφερει ευχαριστηση...

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 16:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα semina.


προσωπικά άρχισα να επισκέπτομαι το esoterica ένα χρόνο πριν το καλοκαίρι του 2003.Στην αρχή δίσταζα να εκφέρω άποψη γιατί νόμιζα ότι δεν είχα κάτι να πω. απλά διάβαζα διάφορες αποστολές των μελών ενδιαφέρουσες και μη. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αποφάσισα να ανοίξω ένα τοπικ για κάποιο πρόβλημα που με απασχολούσε εκείνον τον καιρό (το οποίο δεν παύει να με απασχολεί και σήμερα).

Προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά διαπίστωσα ότι οι ανησυχίες μου πιάσανε τόπο και ορισμένα από τα μέλη ανταποκρίθηκαν και βοήθησαν. Αυτό που πραγματικά με συγκίνησε και με εντυπωσίασε είναι ότι τουλάχιστον εδώ μέσα ακούνε!!! Πράγμα που δεν γινόταν στον έξω κόσμο καθώς παραθέτοντας τις «παράξενες» ανησυχίες που έχω βλέπω τους άλλους να αλλάζουν θέμα διακριτικά, όχι γιατί δεν τους ενδιέφερε αλλά ίσως γιατί δεν είχαν την διάθεση να ακούνε τα παράξενα βιώματα ενός άλλου ανθρώπου.

Εδώ μέσα όμως υπάρχουν πάντα άτομα που θα βοηθούν θα πληροφορούν και θα λύνουν τις απορίες από οποιονδήποτε ζητήσει κάποια βοήθεια. Βέβαια υπάρχει και η απέναντι όχθη αποτελούμενη από άτομα χαμηλού επιπέδου που χρησιμοποιούν εκφράσεις που έχουν σκοπό τον ηλίθιο εντυπωσιασμό με αποτέλεσμα τον εκτροχιασμό του θέματος και την μετατροπή του σε πεδίο μάχης. Απλά η ποιο αποτελεσματική μέθοδος για την αποφυγή των “trolls” (‘όπως λέει και ο αγαπητός 1900) είναι η άγνοια.

Αυτά τα από εμένα.

Καλή συνέχεια στο θέμα σου.

Peace love unity & respect

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 18:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φορές - αν όχι όλες - αυτό που Πραγματικά μας χρειάζεται, είναι απλά μία δόση Ανθρωπιάς, κάτι το οποίο δεν μπορεί να μας δώσει εύκολα ο σύγχρονος κόσμος, που μέσα στον ξέφρενο ρυθμό του χρησιμοποιεί τη λέξη αυτή μόνο ως λεκτικο εντυπωσιασμό και τίποτε άλλο.

Αλλά, τι είναι η Ανθρωπιά;
αν όχι, το πολυτιμότερο στοιχείο, το ιερό δισκοπότητηρο, αυτό που περιέχει την ουσία μέσα στην μορφή, το ον Άνθρωπος μέσα στο σώμα; Αυτό το ον που μιλά πίσω από μία καθαρή και γεμάτη δύναμη γλώσσα, που είναι πέρα από τη σχετικότητα οποιασδήποτε μη ολοκληρωμένης γνώσης των πραγμάτων. Τι σκοπό θα είχε άλλωστε η γνώση, αν δεν μπορούσε πρώτα και κύρια να μας κάνει πιο πολύ Ανθρώπους;

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 19:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι ανάμεσα στα σύνεφφα του βλέπω κι άστρα...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 19:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συζήτηση γίνεται υπό συνθήκες συζήτησης. Έτσι μόνο να κερδίσεις έχεις. Είτε να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου είτε να βοηθήσεις κάποιον άλλο σε αυτό.

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 22:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σκοπό θα είχε άλλωστε η γνώση, αν δεν μπορούσε πρώτα και κύρια να μας κάνει πιο πολύ Ανθρώπους;

από το στόμα σου και στου θεού τ'αφτί...

ειδικά μάλιστα για τις περιπτώσεις που η λέξη ανθρωπιά χρησιμοποιείται απάνθρωπα...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 22:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά, τι είναι η Ανθρωπιά;
αν όχι, το πολυτιμότερο στοιχείο, το ιερό δισκοπότητηρο, αυτό που περιέχει την ουσία μέσα στην μορφή, το ον Άνθρωπος μέσα στο σώμα; Αυτό το ον που μιλά πίσω από μία καθαρή και γεμάτη δύναμη γλώσσα, που είναι πέρα από τη σχετικότητα οποιασδήποτε μη ολοκληρωμένης γνώσης των πραγμάτων. Τι σκοπό θα είχε άλλωστε η γνώση, αν δεν μπορούσε πρώτα και κύρια να μας κάνει πιο πολύ Ανθρώπους;


Aγαπητή μου Αμαλία (αλήθεια πόσο καιρό έχουμε να τα πούμε?)
Αλήθεια για ποιά ανθρωπιά μιλάμε? Πως την ορίζουμε? Κάποιοι λένε ότι πρέπει να ξεπεράσουμε την ύλη. Συνεχίζουν και λένε ότι πρέπει να ξεπεράσουμε και το συναίσθημα!
Μπλέκεις Αμαλία μου και την Γνώση. Ποιά Γνώση? Μήπως υπάρχει κάποια παρεξήγηση? Η Γνώση της Φύσης (ή το σύμπαν?)? Υπάρχει ανθρωπιά στην Φύση ? Υπάρχει ανθρωπιά στην επιβίωση?
Κάποιοι από την άλλη λένε ότι ανθρωπιά=συναίσθημα.
Τι σχέση έχει το συναίσθημα με την επιβίωση?

Τα ανωτέρω προσωπικά μου ερωτήματα, απορρέουν απλά από την παρατήρηση της καθημερινότητας και του κόσμου...Μπορεί να κάνω λάθος...

Μιλάμε επίσης για την ανθρωπιά λες και είναι η τελευταία Συμπαντική Εξέλιξη.Αποκλείεται δηλαδή να υπάρχουν μορφές ζωής ή εξέλιξης που δεν έχουν καμμία σχέση με την ανθρωπίνως εννοούμενη έννοια της "ανθρωπιάς"? Προσωπικά το μοντέλο του καλού και του κακού (στην γενικότερη μορφή), όπου τελικά επικρατεί το καλό και όλα οδηγούνται προς αυτό...δεν μου κάνει. Ίσως γιατί το μοντέλο "καλό/κακό" έχει παρερμηνευθεί.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 01:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου old tiger.
Η πρώτη ερώτηση που θέτεις - σε εμένα, αλλά και σε όλους όσους θα ήθελαν να συμμετέχουν στην συζήτηση αυτή - είναι πολύ εύστοχη:
quote:
Αλήθεια για ποιά ανθρωπιά μιλάμε? Πως την ορίζουμε? Κάποιοι λένε ότι πρέπει να ξεπεράσουμε την ύλη. Συνεχίζουν και λένε ότι πρέπει να ξεπεράσουμε και το συναίσθημα!

Δίνει δε την ευκαιρία, να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα και ιδιαίτερα κάποιες πλάνες που σχετίζονται με την εσωτερική πορεία την οποία ο καθένας βαδίζει με τον τρόπο του.

Το ζητούμενο δεν είναι να ξεπεράσουμε την ύλη στην παρούσα φάση ύπαρξής μας. Αλλωστε, τη χρησιμοποιούμε για να εξελιχθούμε, μέσα από αυτήν βιώνουμε ότι ανώτερο και ότι κατώτερο με σκοπό την πνευματική μας εξέλιξη - δεδομένου πως οι εμπειρίες μας στοχεύουν στο να μάθουμε μέσω του νόμου της ανταποδοτικής δικαιοσύνης (κάρμα).

Το να αντιληφθούμε την προσκόλλησή μας σε αυτήν, είναι ωστόσο ένα πρώτο βήμα. Που εάν το τολμήσουμε, θα μπορέσουμε να μπούμε σε μία διαδικασία αυτοεξέτασης και γνωρημίας με την προσωπικότητά μας, την οποία κατά βάση πιστεύω πως δεν κατέχουμε - δεν ελέγχουμε. Πως μπορούμε λοιπόν να μιλάμε για ξεπέρασμα ενός πράγματος, το οποίο μας κατέχει και δεν το κατέχουμε;

Το ανάλογο ισχύει και για το συναίσθημα. Οσο αυτό εξυπηρετεί τις κατώτερές μας τάσεις, όσο τροφοδοτείται λόγω μιας τυφλής ανάγκης για ικανοποίησή του, δεν μπορούμε να κυριαρχήσουμε πάνω του, όχι για να το ακυρώσουμε, αλλά για να το ανεβάσουμε σε στρώματα πιο ανώτερα και λιγότερο χωριστικά - άρα με περισσότερη ανθρωπιά.

Ποιά είναι αυτά τα ανώτερα στρώματα; Και ποια είναι παραδείγματα έκφρασής τους;
Για μένα η δήλωση του BRAINSTORM αρκεί για να μου δώσει μία απάντηση:

quote:
Προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά διαπίστωσα ότι οι ανησυχίες μου πιάσανε τόπο και ορισμένα από τα μέλη ανταποκρίθηκαν και βοήθησαν. Αυτό που πραγματικά με συγκίνησε και με εντυπωσίασε είναι ότι τουλάχιστον εδώ μέσα ακούνε!!! Πράγμα που δεν γινόταν στον έξω κόσμο καθώς παραθέτοντας τις «παράξενες» ανησυχίες που έχω βλέπω τους άλλους να αλλάζουν θέμα διακριτικά, όχι γιατί δεν τους ενδιέφερε αλλά ίσως γιατί δεν είχαν την διάθεση να ακούνε τα παράξενα βιώματα ενός άλλου ανθρώπου.

Η παραπάνω δήλωση, έχει συναίσθημα. Διακρίνεται από επιθυμία. Επιθυμία ένωσης, επικοινωνίας, κατανόησης.

Ας τα κατακτήσουμε αυτά πρώτα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, και τότε θα μπορούμε να μιλάμε για ξεπέρασμα των υλικών και συναισθηματικών επιπέδων. Δεν μπορούμε να φτάσουμε στο Ω, αν πρώτα δεν διαβάσουμε όλη την υπόλοιπη αλφάβητο, ούτε και πρέπει να μας ενδιαφέρει μόνο αυτό, τη στιγμή που πολλοί γύρω μας αγωνίζονται ακόμα για το Α.

Τώρα, όσον αφορά το ερώτημα που θέτεις για τη γνώση, θα επισήμανα πως η κατακτησή της έχει νόημα εφόσον διακρίνεται από κάποιον σκοπό. Εάν το ζητούμενο είναι η ανθρωπιά, η γνώση του εαυτού μας είναι ένα καλό βήμα.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 03:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αδέρφια

Το θέμα πήρε όμορφη τροπή και σιγά σιγά ανοίγει τα φτερά του!

quote:
Η παραπάνω δήλωση, έχει συναίσθημα. Διακρίνεται από επιθυμία. Επιθυμία ένωσης, επικοινωνίας, κατανόησης.

(Αμαλία πόσο σοφά τα λες!)

Αυτή η επιθυμία/ ανησυχία όμως ρε παίδες που είναι απλά και μόνο μια επιθυμία/ ανησυχία συναντά τόσα μα τόσα εμπόδια…….!

Δηλαδή μιλάς για τις επιθυμίες/ ανησυχίες πού γεννιούνται από ΕΣΕΝΑ και μόνο ΕΣΕΝΑ και στην τελική καταλήγεις στο να ρωτάς : μα καλά σε ποιόν τα λέω?

Μα καλά είμαι τόσο αφελής στο να πιστεύω ότι οι επιθυμίες/ ανησυχίες μου θα περατωθούν αναλύοντάς τις σε τρίτους??????

(πω πω σκέψεις!!!!!!!!!!!!!)

δεν τις αποκρυπτογραφώ καλύτερα στον αγαπημένο μου εαυτούλη (όχι δεν είναι εγωιστικό αυτό που λέω) πρώτα για να καταλάβω τι πράγματι θέλω και στην συνέχεια το συζητάω και με τους τρίτους??

(τέλος πάντων ήπια μερικές μπύρες παραπάνω και καταλαβαίνετε αν συνεχίσω θα φλυαρήσω)

φιλιά σε όλους!

peace love unity & respect


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 07:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

πάρα πολύ ωραία η πορεία της συζήτησης, ακόμα και στα δυσνόητα, ή copypaste της κομμάτια....

αλλά σε σχέση με το αρχικό της ερώτημα, η απάντηση είναι δηλαδή ότι αυτό που μας δένει με το esoterica είναι η ανθρωπιά?, η πορεία προς την Γνώση?, η επικοινωνία με τρίτους, τέταρτους κοκ ? η προσπάθεια αυτογνωσίας?

χρειαζόμασταν δηλαδή το esoterica για να τα δούμε αυτά? μεγάλη η χάρη του....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 08:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χρειαζόμασταν δηλαδή το esoterica για να τα δούμε αυτά? μεγάλη η χάρη του....

Εσύ τώρα πάλι, τι περίμενες να διαβάσεις ???

Οτι είναι καλή ... άσκηση ορθογραφίας και ...ανάγνωσης και απόδοσης ????

Ομοϊδεάτες ψάχνουμε εδώ μέσα...

Forum ανταλλαγής απόψεων, πάνω σε συγκεκριμένη θεματολογία.
Τα "έσω".



* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 08:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πάλι γιατί δεν διαβάζεις αυτά που γράφω?

κι όχι τίποτα άλλο έτσι όπως μ'έχεις πάρει κι από πίσω στα ποστ, θα παρεξηγηθούμε, και θα μου πεταχτεί πάλι κανένας με καμμία ευφάνταστη απάντηση τύπου tribal και που να χρησιμοποιώ τις μαγικές λέξεις.... θέλουν κι ένα μέτρο αυτά....

quote:
Ομοϊδεάτες ψάχνουμε εδώ μέσα...

Forum ανταλλαγής απόψεων, πάνω σε συγκεκριμένη θεματολογία.
Τα "έσω".


αυτό νομίζω ότι είναι για όλους μας το αυτονόητο...


αλλά είναι άλλο αυτό, και άλλο το τι μας δένει τελικά με το esoterica και όχι με κάποιο άλλο φόρουμ του είδους...

όπως επίσης είναι εντελώς διαφορετικό να λέμε ότι εδώ θα αποκαλύψουμε το μεγαλείο της ανθρωπιάς μας , της Γνώσης, της αυτογνωσίας και άλλων συναφών εννοιών.... θα περίμενα δηλαδή να τα έχουμε εξαντλήσει πρώτα έξω....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 08:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και όχι με κάποιο άλλο φόρουμ του είδους...

υπάρχουν και άλλα στα ελληνικά ???

Δε μιλαω γι αυτά που ασχολούνται γενικά με τα παράξενα κλπ.


* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 10:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Συμμετοχή μας στα Forum του Esoterica πρέπει να γίνεται για να εμπλουτίσουμε τις Προσωπικές μας γνώσεις & όχι για να κάνουμε ΕΠΙΔΕΙΞΗ γνώσεως, μυαλού & ισχύος!
Άλλωστε πρέπει να κατανοήσουμε οτι η Ανωνυμία & η Απροσωπία καθιστά ΑΝΟΥΣΙΕΣ τέτοιες προσπάθειες Προβολής!
Επίσης πρέπει να κατανοήσουμε οτι συναναστρεφόμαστε με Άτομα που το μέσο επίπεδο γνώσεων είναι Ανώτερο απο το δικό μας ... & πολύ μεγαλύτερο απο τα Άτομα που συναναστρεφόμαστε στην καθημερινή μας ζωή!
Είναι ευχάριστο Τέλος οτι είμαστε Ίσοι μεταξύ Ίσων και δέν υπάρχει καμιά διάκριση ούτε στην ηλικία, ούτε στο φύλο, ούτε σε Κοινωνική θέση

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 11:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΤΑΣΗ Α
quote:

Η Συμμετοχή μας στα Forum του Esoterica πρέπει να γίνεται για να εμπλουτίσουμε τις Προσωπικές μας γνώσεις & όχι για να κάνουμε ΕΠΙΔΕΙΞΗ γνώσεως, μυαλού & ισχύος!

ΠΡΟΤΑΣΗ Β

quote:

Επίσης πρέπει να κατανοήσουμε οτι συναναστρεφόμαστε με Άτομα που το μέσο επίπεδο γνώσεων είναι Ανώτερο απο το δικό μας ... & πολύ μεγαλύτερο απο τα Άτομα που συναναστρεφόμαστε στην καθημερινή μας ζωή!


Μήπως η πρόταση Β έρχεται σε αντίθεση με την πρόταση Α ?

Ποιό είναι τι ανώτερο επίπεδο γνώσεων, σε σχέση με τι και ποιός το κρίνει αυτο ?


Πρόταση Γ

quote:

Είναι ευχάριστο Τέλος οτι είμαστε Ίσοι μεταξύ Ίσων και δέν υπάρχει καμιά διάκριση ούτε στην ηλικία, ούτε στο φύλο, ούτε σε Κοινωνική θέση

Πώς μπορώ π.χ. εγώ να είμαι ίσος με τους άλλους, όταν λάβω υπ΄όψη μου την πρόταση Β και "πρέπει να κατανοήσω οτι συναναστρεφόμαι με Άτομα που το μέσο επίπεδο γνώσεων είναι Ανώτερο απο το δικό μου ????

Πώς γίνεται αυτο ???


Μήπως τελικά, η πρόταση Γ "είμαστε Ίσοι μεταξύ Ίσων" έρχεται σε αντίθεση με την διαπίστωση της πρότασης Α "Η Συμμετοχή μας στα Forum του Esoterica πρέπει να γίνεται (...) & όχι για να κάνουμε ΕΠΙΔΕΙΞΗ γνώσεως, μυαλού & ισχύος" ???

Ποιοί κάνουν "επίδειξη γνώσεως, μυαλού & ισχύος" και ΔΕΝ είναι "Άτομα που το μέσο επίπεδο γνώσεων είναι Ανώτερο απο το δικό μας"

Δύσκολο, ε ?


* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 15:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΝ ΤΟ ΥΠΕΡΑΝΑΛΥΕΙΣ ΒΡΙΛ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΡΙΣΝΑ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΘΕΣΗ Α, Β, Γ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 19:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril το "Ίσοι μεταξύ Ίσων" έχει σχέση με την αξία του κάθε μέλους είτε καταγράφει 800 μηνύματα είτε 30 σε σχέση με τα υπόλοιπα. Είπα οτι η αξία τους στο Esoterica είνα ΙΔΙΑ!
Μήπως έχω Άδικο;;;
To επίπεδο των γνώσεων είναι άλλο θέμα & δέν έχει καμία σχέση ούτε με την αξία μας σάν Μέλος ούτε με τον Αριθμό των μυνημάτων. Την αξία των γνώσεων μας εμείς οι ίδιοι την ξέρουμε & Κανείς άλλος! Πιστέυω μόνο οτι στο Esoterica υπάρχουν Άτομα με γνώσεις μεγαλύτερες απο αυτά που βλέπουμε καθημερινά! Έχεις αντίρρηση;;
Mήπως κανένα 2oξαδελφάκι μας έχει περισσότερες γνώσεις απο αυτές πχ. κάποιων Ανθρώπων που ασχολούνται σάν ενεργά μέλη με το Esoterica 2-3 χρόνια;;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 11:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΣΕΝΑ?ΕΚΤΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΕΔΩ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ESOTERICA EINAI KAI H ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΛΛΩΝ ΝΑ ΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥ ΙΔΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 11:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

quote:
Η Συμμετοχή μας στα Forum του Esoterica πρέπει να γίνεται για να εμπλουτίσουμε τις Προσωπικές μας γνώσεις & όχι για να κάνουμε ΕΠΙΔΕΙΞΗ γνώσεως, μυαλού & ισχύος!

συμφωνώ απολύτως

quote:
Επίσης πρέπει να κατανοήσουμε οτι συναναστρεφόμαστε με Άτομα που το μέσο επίπεδο γνώσεων είναι Ανώτερο απο το δικό μας ... & πολύ μεγαλύτερο απο τα Άτομα που συναναστρεφόμαστε στην καθημερινή μας ζωή!

αυτό πάλι παίζεται... καμμια φορά και το όποιο ξαδελφάκι μας μπορεί να έχει τέτοιες γνώσεις...


quote:
Είναι ευχάριστο Τέλος οτι είμαστε Ίσοι μεταξύ Ίσων και δέν υπάρχει καμιά διάκριση ούτε στην ηλικία, ούτε στο φύλο, ούτε σε Κοινωνική θέση

αυτό κι αν παίζεται...

quote:
Άλλωστε πρέπει να κατανοήσουμε οτι η Ανωνυμία & η Απροσωπία καθιστά ΑΝΟΥΣΙΕΣ τέτοιες προσπάθειες Προβολής!

τυπικά ναι... αλλά τελικά διαπιστώνω πως δεν ισχύει... αντίθετα βλέπω αυτοί που έχουν γνωριστεί μεταξύ τους να μεταφέρουν τα εξωτερικά τους προβλήματα και απόψεις και μέσα...

quote:
Mήπως κανένα 2oξαδελφάκι μας έχει περισσότερες γνώσεις απο αυτές πχ. κάποιων Ανθρώπων που ασχολούνται σάν ενεργά μέλη με το Esoterica 2-3 χρόνια;;

και πολλές φορές καλύτερες...
ο χρόνος συμμετοχής και ο αριθμός μηνυμάτων δεν υποδηλώνει τίποτα απολύτως.... μπορεί απλά κάποιος (όπως εγώ για παράδειγμα) να γραφει συχνότερα και να έχει μικρό χρόνο συμμετοχής, μπορεί να είναι 2-3 χρόνια μέλος και να έχει γράψει μόνο 5 φορές και τελικά τίποτα από αυτά να μην προσδιορίζει ούτε τις γνώσεις του, ούτε την ποιότητα του...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 13:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως και να έχετε δίκιο αλλά Εγώ απ'ότι παρακολουθώ στις Συζητήσεις όσοι υστερούν απο γνώσεις χάνονται & δέν μπορούν να παρακολουθήσουν τις συζητήσεις, μερικές φορές μπορεί και να μήν καταλαβαίνουν.
Υπάρχουν πολλοί Αργόσχολοι οι οποίοι μπαίνουν για να περάσει η Ώρα τους συμφωνώ αλλά όταν παρακολουθούν κάποιες Επιστημονικές αναλύσεις μένουν με ανοιχτό το στόμα!
Εγώ είπα κάτι το οποίο μπορεί να ισχύει σάν Κανόνας ... αλλά οι εξαιρέσεις είναι πάντα πάρα πολλές!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 13:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρέ ξέχασα στις προηγούμενες κατηγορίες να προσθέσω τα παλιά μέλη με νέους κωδικούς που πουλάνε σοφίες εκ του ασφαλούς,
ξέχασα κάποιους άλλους με διπλούς και τριπλούς κωδικούς που κάνουν την συμμετοχή παιδική χαρά,
ξέχασα αυτούς που οι επιστημονικές τους αναλύσεις είναι για κλάμματα,
ξέχασα αυτούς που μένουν κολημένοι σ'αυτό που ξέρουν και νομίζουν ότι ανακάλυψαν εκ νέου την αμερική,
ξέχασα αυτούς που νομίζουν ότι εδώ είναι φόρουμ γνωριμιών,
ξέχασα αυτούς που πιστεύουν ότι εδώ είναι οι εκπομπές μαγειρικής της τηλεόρασης,
ξέχασα αυτούς που σου φοράνε μια ταμπέλα/χαρακτηρισμό για να αντέξουν την δική τους μηδαμινότητα,
ξέχασα αυτούς που σκέφτηκαν ότι θα τους έρθει πιο φτηνά η ψυχανάλυση εδώ απ' ότι να πλήρωναν έναν ειδικευμένο γιατρό,
ξέχασα αυτούς που ό,τι και να κάνει κανείς δεν τους ξεφορτώνεται με τίποτα....

κανόνες και εξαιρέσεις ε? ναι, βέβαια...


"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 14:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αργοσχολη που λεγατε..
Δεν χαθηκα για αυτο,αλλα νομιζα πως δεν θα σας ενδιεφερε το συγκεκριμενο θεμα!!!
Αρχικα,φιλε BRAINSTORM,θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου και για την ευχη που δινεις στο τελος...και θα ηθελα να ευχαριστησω ολους τους συμμετεχοντες μεχρι στιγμης!!
Νομιζω πως ειναι διαφορες οι κατηγοριες ανθρωπων που μπανουν εδω!Εγω ετυχε να μπω εδω,λογω ενος πραγματος που εψαχνα στο internet και σιγα-σιγα μου αρεσε..οι συζητησεις,οι ανθρωποι που ερχονται εδω,το οτι ακουνε και πολλα αλλα!!!
Βεβαια,στην πορεια ειδα πως καποια ατομα εδω,εχουν καταντησει να μαλωνουν και να αντιπαθουν ο ενας τον αλλο,ακομη δεν εχω καταλαβει το γιατι?!Τελικα,ελεγα να μην ξαναμπω γιατι δεν με παιρνει ο χρονος, δεν μου αρεσει το οτι ορισμενοι εδω αποπαιρνουν καινουρια μελη λες και ειναι καποιοιμε οτι και επισης δεν μου αρεσει που αντιπαθιουνται..τελικα ομως αποφασισα πως και εγω εχω κατι να προσφερω..μπορει να μην ειναι πολυ μεγαλο αλλα μπορει για καποιους να αποβει σπουδαιο!!!:))Εκτος αυτου,το εσωτερικα προσφερει σε μενα πολλα...μαθαινω πολλα απο εδω,απο πολλους..βεβαια,εχω και εγω τις δικες μου αποψεις!
Τελικα τι ειναι αυτο που μας δενει???Οι ανθρωποι???Οτι εδω ειναι ενας χωρος οπου μπορουμε να ακουγομαστε???Τι???Ολα αυτα????
Μαλλον πολλα και διαφορα...
Ευχαριστω για την συμμετοχη σας και παλι!!Ωραια ροη πηρε το θεμα κυριως χαρη σε σας..
Φιλικα,
Σεμινα

να θυμασαι το παρελθον οταν η αναμνηση του σου προσφερει ευχαριστηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 02:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου.

Απλά θέλω να πω (αυτό μου ήρθε τώρα),ότι πραγματικά τα συναισθήματα (καλά και άσχημα) που μου γεννιούνται εδώ μέσα είναι πολύ ποιο έντονα από αυτα που μου δημιουργούνται "έξω".

Αυτό κι αν αποτελεί λόγος για να παραμέινεις στην όμορφη, άδικη ,παράξενη, δημιουργική kai ελπιδοφόρα γειτονιά του esoterica

φιλιά σε όλους!

καληνύχτα

peace love unity & respect.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 13:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΗΛΘΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 8 ΤΟΥ 2002...

ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΚΥΛΗΣΕ ΣΤΟ ΑΥΛΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ....

ΤΟN ΤΟΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ
ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΧΤΙΟ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΜΕΛΟΣ ..
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ...
ΟΙ ΣΗΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΓΝΩΣΕΩΝ (ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ)

ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΠΟΛΛΩΝ...

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ..
ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΕ ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΡΡΙΣΙΟ ΚΟΜΠΑΣΜΟ ΚΑΤΕΘΕΤΑΝ ΟΧΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ...
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΑΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ
ΑΝΕΔΑΦΙΚΕΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ).
ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ....

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΛΘΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ...

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ
ΛΙΓΑ ΕΔΩΣΑ....
ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 20:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ
ΛΙΓΑ ΕΔΩΣΑ....
ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

Aυτό είναι το Σημαντικότερο με όσους ασχολούμαστε με το Esoterica και δέν πιστεύω να υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφωνία!
ΛΙΓΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ... ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ
Αρκεί βέβαια να υπάρχει ΧΡΟΝΟΣ & δυνατότητες για πρόσβαση στο Internet!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 16:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου.

Απλά θέλω να πω (αυτό μου ήρθε τώρα),ότι πραγματικά τα συναισθήματα (καλά και άσχημα) που μου γεννιούνται εδώ μέσα είναι πολύ ποιο έντονα από αυτα που μου δημιουργούνται "έξω".

Αυτό κι αν αποτελεί λόγος για να παραμέινεις στην όμορφη, άδικη ,παράξενη, δημιουργική kai ελπιδοφόρα γειτονιά του esoterica

φιλιά σε όλους!

καληνύχτα

peace love unity & respect.



Φιλε μου,
μηπως τα συναισθηματα που σου γεννιουνται εδω ειναι πολυ πιο εντονα απο οτι "εξω" επειδη εδω αφηνεσαι,λογω της μασκας και "εξω" οχι???
Μην το παρεις στραβα,μια ερωτηση ειναι...
Φιλικα
Σεμινακι

να θυμασαι το παρελθον οταν η αναμνηση του σου προσφερει ευχαριστηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 16:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ
ΛΙΓΑ ΕΔΩΣΑ....
ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

Aυτό είναι το Σημαντικότερο με όσους ασχολούμαστε με το Esoterica και δέν πιστεύω να υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφωνία!
ΛΙΓΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ... ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ
Αρκεί βέβαια να υπάρχει ΧΡΟΝΟΣ & δυνατότητες για πρόσβαση στο Internet!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗ


Πως γινεται να δινουμε λιγα και να παιρνουμε πολλα???Αν,ας πουμε, εγω δωσω λιγα,πως θα παρεις εσυ τα πολλα?????Απλη λογικη!!!Δινουμε πολλα και παιρνουμε πολλα..(εννοω δινουμε πολλα απο μεσα μας!)
Γι αυτο και αυτος που μπαινει με 2-3 διαφορετικα προσωπα δεν μπορει να προσφερει τιποτα!..
Φιλικα

να θυμασαι το παρελθον οταν η αναμνηση του σου προσφερει ευχαριστηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 19:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Semina!
Δέν υπάρχει Τίποτα δύσκολο να καταλάβεις!
Άν παίρνουμε πολλά είναι γιατί παίρνουμε τις γνώμες & τις γνώσεις άλλων 50-100 διαφορετικών Ανθρώπων διαφορετικών αντιλήψεων & νοοτροπιών που δέν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους!
Είναι πολύ σημαντικότερο απο την γνώμη του Ενός γιατί διασταυρώνουμε τις πληροφορίες & βγάζουμε ευκολότερα σωστά συμπεράσματα!

quote:
Γι αυτο και αυτος που μπαινει με 2-3 διαφορετικα προσωπα δεν μπορει να προσφερει τιποτα!..

Τί εννοείς;;; Γιά ονόμασε τα άλλα μου πρόσωπα ... να τα λές Όλα και όχι μασημένα λόγια!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 20:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαλάρωσε λίγο αγαπητέ krisna,

δεν νομίζω πως η semina υπαινίχθηκε κάτι για σένα....

κι εγώ κι αυτή όταν μιλουσαμε για διπλούς κωδικούς είχαμε άλλα πρόσωπα στο μυαλό μας...

.... εκτός κι αν έχεις την μύγα... οπότε φέρτην πίσω γιατί έχει αφήσει μόνες τις φίλες της...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 21:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητο και νεο μελος Krisnna ,
καταρχην,δεν σου ειπα καλως μας βρηκες,ζητω συγνωμη!!!
@ον,ειπα εγω πως δεν καταλαβαινω τι λες?????Απλα δεν συμφωνω...ολοι δινουμε πολλα και παιρνουμε πολλα,αυτο πιστευω εγω!!!(τουλαχιστον για οσους ασχολουνται παρα πολυ και χανουν αρκετο απο τον χρονο τους εδω..)
Τωρα,οσο για τα προσωπα,εχει δικιο η αγαπητη galadriel...δεν τα λεω μασημενα!!..οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται..και προσεξε,δεν το λεω εγω αυτο αλλα ο λαος..οποτε αν θεωρεις πως εσυ ο ιδιος εχεις και αλλα προσωπα κανε μου τη χαρη και παραθεσε τα μας..
Φιλικα,
Σεμινακι

να θυμασαι το παρελθον οταν η αναμνηση του σου προσφερει ευχαριστηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 06:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Semina για το Καλωσόρισμα αλλά δέν βλέπω και τόσο μεγάλη διαφορά Αρχαιότητας μεταξύ μας
1) Όσον αφορά για το "Πόσα δίνουμε - πόσα παίρνουμε", το θέμα βλέπω έχει καταντήσει Εμπορικό.
Πιστεύω οτι οι ποσότητες Λήψης(Γνώσεων) - Δόσης(χρόνος, έξοδα) έχουν διαφορετικά μεγέθη σε κάθε μέλος ξεχωριστά.
Εγώ άν κάποια στιγμή καταλάβω οτι δίνω περισσότερα απο αυτά που παίρνω δέν νομίζω να υπάρχει λόγος να μπαίνω στο Esoterica ούτε σάν Αναγνώστης. Αυτό προφανώς θα συνέβη με πολλά μέλη τα οποία εγκατέλειψαν το Esoterica μετά απο 20-30 μυνήματα. Άλλα δέ μέλη τα οποία έφθασαν 700-800 μυνήματα & συνεχίζουν προφανώς θα κατάλαβαν οτι παίρνουν περισσότερα απο αυτά που δίνουν!
2) Όσον αφορά το θέμα της Πολυ-Προσωπίας οφείλω κατ'αρχήν να σου ζητήσω ΣΥΓΝΩΜΗ γιατί όταν είδα την φράση αυτή κάτω απο το μύνημα μου θεώρησα κατ'αρχήν οτι έβαζες Εμένα πίσω απο πολλά άλλα μέλη & αντέδρασα έτσι! Άλλα σύντομα κατάλαβα οτι δέν εννοούσες Εμένα. Κατ'αρχήν όσοι αποφασίζουν να ασχοληθούν με πολλά πρόσωπα κάνουν στον Εαυτό τους μεγαλύτερο κακό & Όχι στους υπόλοιπους γιατί δίνουν πολλαπλάσιο χρόνο & έξοδα σε σχέση με τα μονοπρόσωπα μέλη.
Τώρα ποιές είναι οι διπλοΠροσωπείες ή οι Τριπλοπροσωπείες & άν Εγώ ανήκω σε καμία απο αυτές το αφήνω στην κρίση όλων των Αναγνωστών του Esoterica.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy