ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΟΦΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 21:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ
ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙΣ
ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ
ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ
ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΚΡΥΑ
ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ
ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.
D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 23:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ
ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ[ΟΠΩΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΑΡΕΘΕΣΑ]
ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΞΩ,Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΑΠΟΡΟΙΑ ΑΥΤΗΣ Η ΜΗ ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΗ
ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΟΜΕΝΟ 'ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΓΩ'
ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ.
ΤΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΕΡΑΣ
ΟΧΘΗΣ.
ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΤΗΤΟΣ
ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΑ 'ΔΕΞΙΑ ΤΗΣ ΕΔΕΜ'?

ΦΙΛΙΚΑ

D.H


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 21:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ζήσε και άσε τους άλλους να ζήσουν..."

Ο σεβασμός της διαφορετικότητας του άλλου, και η μεταμόρφωση των οποιωνδήποτε συγκρούσεων που μπορεί να προκύπτουν από αυτήν τη διαφορετικότητα, σε μία ενέργεια ικανή να μας οδηγήσει στην εξέλιξη της συνείδησής μας, αποτελεί το κλειδί για τη συμβίωση της ανθρωπότητας ώστε να βαδίσει σε έναν κοινό πνευματικό δρόμο. Κοινό, διότι στη σφαίρα του πνεύματος δεν μπορεί να υπάρχει χωριστικότητα, παρά μόνο διαφορετικοτητα, σε τέλεια αρμονία, τέτοια όπως οι χιλιάδες φασματικές χρωματικές αποχρώσεις που δημιουργούν το φως.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 23:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΟΥ AMALIA

ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΟΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ
ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ
ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΑΟΡΑΤΑ ΝΗΜΑΤΑ.
ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ 2-3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΣΟΜΕΝΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΙΣΘΗΣΗ?
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ?

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

D.H

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 12:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Σόφια είναι εκείνο που στα γηρατειά αντικαθιστά τη σύνεση» (Βολταίρος)

Η προσωποποίηση της σοφίας είναι ο ίδιος ο Θεός. Αυτό αποκαλύπτεται από το γεγονός πως κάνει το καλύτερο, με τον καλύτερο τρόπο, στην καλύτερη χρονική στιγμή, για τον καλύτερο σκοπό.

Ένα κομμάτι λοιπόν έχουν όλοι μέσα τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αναπτυγμένο στον ίδιο βαθμό.

Μερικοί άνθρωποι ενώ έχουν γνώση έχουν λίγη σοφία.

Για να έρθει σαν αποτέλεσμα η σοφία θα πρέπει ο άνθρωπος μέσα στην προσπάθεια του να χρησιμοποιήσει έναν σωστό καταμερισμό και μία ταξινόμηση στο τι βλέπει τι ακούει τι μαθαίνει και τι εξερευνεί αρχικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 16:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Σόφια είναι εκείνο που στα γηρατειά αντικαθιστά τη σύνεση» (Βολταίρος)

Η προσωποποίηση της σοφίας είναι ο ίδιος ο Θεός. Αυτό αποκαλύπτεται από το γεγονός πως κάνει το καλύτερο, με τον καλύτερο τρόπο, στην καλύτερη χρονική στιγμή, για τον καλύτερο σκοπό.

Ένα κομμάτι λοιπόν έχουν όλοι μέσα τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αναπτυγμένο στον ίδιο βαθμό.

Μερικοί άνθρωποι ενώ έχουν γνώση έχουν λίγη σοφία.

Για να έρθει σαν αποτέλεσμα η σοφία θα πρέπει ο άνθρωπος μέσα στην προσπάθεια του να χρησιμοποιήσει έναν σωστό καταμερισμό και μία ταξινόμηση στο τι βλέπει τι ακούει τι μαθαίνει και τι εξερευνεί αρχικά...




ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ?
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΟΦΙΑ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ?
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΔΥΕΥΡΥΝΕΤΑΙ Η ΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ
ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 10:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apollo12

Τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες να προσπαθήσω να στο εξηγήσω με άλλα λόγια.

Αυτό που διαθέτουμε τελικά είναι σοφία ή μήπως είναι γνώση?

Η άποψή μου διαφέρει ως προς τους λόγους που μπορεί κάποιος να συμμετάσχει στο θέμα. Ίσως να προσπαθεί να αποκτήσει αυτή την σοφία μέσα από την συλλογή πληροφοριών και την διεύθυνση της γνώσης που ο καθένας μπορεί να διαθέτει.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 16:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

"Αυτό που διαθέτουμε τελικά είναι σοφία ή μήπως είναι γνώση"?


ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΜΙΛΗΣΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ
ΕΜΠΕΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ
ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ.Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΒΟΗΘΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ
ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΓΝΩΣΗΣ ΜΕ ΑΞΟΝΑ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ.Η ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ
ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΟΥΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΡΗΜΑΤΙΚΟΥΣ!!
ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΑΦΟΥ Η ΓΝΩΣΗ ΑΠΟΚΤΕΙΤΑΙ ΕΝΩ
Η ΣΟΦΙΑ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ "ΕΠΙΔΡΑΣΗ" ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ!!!
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΤΗΝ
ΖΩΗ ΣΟΥ ΣΕ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΟΥ ΙΔΙΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ
ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ?


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 13:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apollo12

Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι όταν λες ότι μίλησα για αρχή και τέλος. Αν θες διευκρίνισε μου.

Γνώση και σοφία λέξεις που μοιάζουν ίδιες αλλά στην ουσία – κατά την προσωπική μου άποψη - δεν είναι.

Γνώση είναι η εκάστοτε πληροφορία που μας παρέχεται από τριγύρω. Αυτή λοιπόν όταν οργανωθεί και ταξινομηθεί μπορεί να μας ανοίξει δρόμους να μας διαφωτίσει. Η συνειδητοποιημένη λοιπόν γνώση γίνεται σοφία και είναι κάτι που δεν χάνεται και δεν αλλοιώνεται. Η σοφία είναι η ικανότητα της σωστής χρήσης της εκάστοτε γνώσης.

Κάποιος μπορεί να κατέχει ένα μεγάλο αριθμό γνώσεων αλλά να μην είναι σοφός – να μην πληρούνται οι ανωτέρω προϋποθέσεις.

Όπως έχω ήδη αναφέρει η προσωποποίηση της σοφίας είναι ο Θεός. Αυτό δεν είναι ορατό στον δικό μας κόσμο, μπορεί όμως να γίνει εάν ο άνθρωπος αντιληφθεί την όλη δημιουργία μιας και μέσα από εκεί μπορούμε να Τον αντιληφθούμε.

Σαφώς και η εκάστοτε γνώση – σοφία επηρεάζει και τον χαρακτήρα και την ζωή του καθενός. Εάν η γνώση δεν φέρει την αλλαγή, δεν επηρεάσει, τότε δεν έχει γίνει σοφία και παραμένει στο στάδιο της «πληροφορίας».

Άλλωστε νομίζω πως αυτός είναι και ο σκοπός της σοφίας. Η αλλαγή, η ανανέωση, η αναγέννηση.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 15:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, γειά σας!

Νομίζω ότι ο φίλος D.H έθεσε το θέμα κάπως διαφορετικά στην εισαγωγή του, γι' αυτό λοιπόν κι εγώ θα προσπαθήσω να επανέλθω σ' αυτό. Αν κατάλαβα καλά, ο D.H αναρωτιέται αν μπορεί κάποιος να προσεγγίσει ή να αποκτήσει--και ποιος μπορεί άλλωστε να πει ότι την έχει αποκτήσει;--την πολυπόθητη σοφία, ακολουθώντας ένα μονοπάτι πνευματικής--και ίσως όχι μόνο--απομόνωσης και δυσκαμψίας.

Άποψή μου είναι ότι αυτό που αποκαλούμε "μονοπάτι της σοφίας" και που όλοι μας εδώ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο προσπαθούμε να διαβούμε, δεν είναι ένας δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα. Είναι ένα μονοπάτι πικρών γεύσεων και ποικίλων απογοητεύσεων...Και, πάνω απ' όλα, είναι ένα μονοπάτι στο μεγαλύτερο, αν όχι σ' ολόκληρο το μήκος του μοναχικό. Μπορεί σ' αυτό να υπάρξουν συνοδοιπόροι, μπορεί σε κάποια σημεία διαφορετικά μονοπάτια να διασταυρώνονται και να συνεχίζουν μαζί για κάποιο διάστημα, τα βήματα όμως του καθενός μας στο μονοπάτι του, βήματα δύσκολα και κοπιαστικά είναι και βήματα μοναξιάς, βήματα που πρέπει να γίνουν με τα πόδια, αργά και σταθερά κι όχι με τη χρήση ξένων τροχών.

Σ' αυτήν ακριβώς τη μοναχικότητα, μια κατά την άποψή μου βασική κατά τα άλλα "ιδιότητα" του εκάστοτε "μονοπατιού", κρύβεται και η παγίδα που αναφέρει ο αγαπητός D.H. Κι αυτή δεν είναι άλλη από τον κίνδυνο ανάπτυξης ενός υπερτροφικού πνευματικού ΕΓΩ. Γιατί, κακά τα ψέμματα, φίλες και φίλοι, ο δρόμος προς τη σοφία δεν προσφέρει μόνο κακουχίες και δυσκολίες, αλλά και αποκαλύψεις εξαιρετικής ομορφιάς. Κι εδώ βρίσκεται ο κίνδυνος. Να θεωρήσει κάποιος ότι έχει την αποκλειστικότητα σε όσα, μεγάλα ή μικρά πράγματα του αποκαλύπτονται με το πέρασμα των χρόνων. Να νιώσει ότι όχι μόνον είναι διαφορετικός, όχι μόνον είναι μοναδικός--όλα καλά ως εδώ--αλλά ότι είναι και ΕΚΛΕΚΤΟΣ. Μα, ίσως κάποιος να πει, το να έχει κάποιος ιδέες μεγαλείου είναι στο κάτω κάτω αναφαίρετο δικαίωμά του (ίσως μέχρι να τον αναλάβει ο ψυχίατρος...) και δεν διαφωνώ σ' αυτό, τα προβλήματα όμως ξεκινούν όταν σ' αυτό του το παραλήρημα προσπαθήσει κάποιος να παρασύρει κι άλλους μαζί του ή όταν αρχίσει την πολεμική έναντι όσων, παρά τις διαβεβαιώσεις του ιδίου για την "ιερότητα" των λεγομένων του, εξακολουθούν να συνεχίζουν το δικό τους δρόμο.

Οι ισορροπίες είναι δυστυχώς εύθραυστες...Η γραμμή που χωρίζει τη σοφία με την αφροσύνη δυστυχώς λεπτή...Και είναι πράγματι λυπηρό να βλέπει κανείς προικισμένους ανθρώπους που θα μπορούσαν σε διαφορετική περίπτωση να είναι λαμπρά υποδείγματα σοφίας, να αναλώνονται σ' αυτόν τον ατελείωτο και ανούσιο πόλεμο. Ανθρώπους που δεν έχουν κατανοήσει ότι ο σεβασμός και η σύνθεση είναι ίσως τα βασικά συστατικά της σοφίας. Η διαφορετικότητα δεν είναι εμπόδιο...Είναι μάλλον προαπαιτούμενο...Λες D.H :

quote:
ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ
ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙΣ
ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ
ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ
ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΚΡΥΑ
ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ
ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.

Θα το διόρθωνα ίσως αντικαθιστώντας το "συγχωρέσεις" με το "απαιτήσεις"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 16:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για να έρθει σαν αποτέλεσμα η σοφία θα πρέπει ο άνθρωπος μέσα στην προσπάθεια του να χρησιμοποιήσει έναν σωστό καταμερισμό και μία ταξινόμηση στο τι "βλέπει"? τι "ακούει"? τι "μαθαίνει"? και τι "εξερευνεί "αρχικά...?????


ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ?
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ?

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 23:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ DURDEN ALIE
ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΙΔΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΩ.
ΤΟ 'ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΓΩ'
ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΒΙΩΣΑΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ,
ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΔΟΚΟΥΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΠΟ ΛΑΘΗ ΑΛΛΩΝ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ.
ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΜΟΧΘΟ
ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΠΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΙ;
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΛΟΙ.
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΥΡΙΟ;
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜ.ΕΓΩ
ΘΕΩΡΩ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ.ΑΝ Η ΓΝΩΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ
ΘΑ ΓΕΝΗΣΕΙ ΤΗ ΣΟΦΙΑ,ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑ
ΑΒΑΣΤΑΚΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ,
ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΝΟΜΟΙΟ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ ΘΑ ΓΕΝΑ ΤΗΝ ΜΗ ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΟΣΟ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΜΠΑΙΝΟΜΕ ΣΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥ-
ΤΟΧΡΟΝΑ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΙΩΠΗ ΜΑΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

D.H [ΦΙΛΗ ΕΙΜΑΙ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 00:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τρεις αίθουσες, ω ταλαίπωρε προσκυνητή, καταλήγουν στο τέρμα των μόχθων. Τρεις αίθουσες θα σε οδηγήσουν μέσα από τρεις καταστάσεις προς την τέταρτη κι από εκεί στους επτά κόσμους, τους κόσμους της αιώνιας ανάπαυσης.

Το όνομα της πρώτης αίθουσας είναι ΑΓΝΟΙΑ.

Είναι η αίθουσα όπου είδες το φως, όπου ζεις και όπου θα πεθάνεις.

Αν θες την πρώτη αίθουσα με ασφάλεια να περάσεις, μην αφήνεις το νου σου να απατηθεί, παίρνοντας για ήλιο της ζωής τις φλόγες της ακολασίας, που ανάβουνε εκεί.

Το όνομα της δεύτερης είναι η αίθουσα της ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ. Εκεί η ψυχή σου θα βρει τα λουλούδια της ζωής, μα κάτω απ’ το καθένα τους κι ένα κουλουριασμένο φίδι.

Αν θες τη δεύτερη να διασχίσεις χωρίς κίνδυνο, μη σταματάς εκεί ανασαίνοντας το άρωμα των λουλουδιών της, των ναρκωτικών. Αν θες από τις καρμικές σου αλυσίδες να ελευθερωθείς, μη ζητάς τον Δάσκαλό σου σ’ αυτές τις χώρες, τις απατηλές.

Οι Σοφοί δεν καθυστερούν μέσα στα δάση των αισθήσεων.

Οι Σοφοί δεν δίνουν προσοχή στις φωνές τις μελιχρές της πλάνης.

Το όνομα της τρίτης αίθουσας είναι ΣΟΦΙΑ. Από κει και πέρα απλώνονται τα νερά της πηγής της παντογνωσίας."

Περισσότερα...


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 01:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.H. – Πολύ μου άρεσε αυτό που έγραψες:
«ΟΣΟ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΜΠΑΙΝΟΜΕ ΣΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΙΩΠΗ ΜΑΣ.»

Σοφός όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ο άνθρωπος που έχει απόλυτη γνώση του εαυτού του και της εσωτερικής ομορφιάς του. Αυτός που έχει αναγνωρίσει τα λάθη και τις αδυναμίες του και δεν έχει ανάγκη από το φράγμα που ονομάζεται «ενοχές». Και καθώς με γενναιότητα έχει αναγνωρίσει όλες του τις «βρόμικες» πτυχές, δεν έχει πλέον ανάγκη να κρύβεται μέσα στο υποσυνείδητό του. Ο σοφός άνθρωπος είναι απαλλαγμένος από ενοχές, πικρία, υποσυνείδητο, και υπερηφάνεια. Γι αυτό και έχει απόλυτη επίγνωση του καθαρού του εγώ. Γνωρίζοντας και βλέποντας το καθαρό του εγώ, είναι σε θέση να αναγνωρίσει το καθαρό εγώ και των άλλων ανθρώπων, ακόμα και αν οι ίδιοι δεν το γνωρίζουν ακόμα, και έτσι να γίνει ο ίδιος έκφραση της αληθινής αγάπης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 01:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ amalia για το κειμενάκι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chocolat
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 13:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chocolat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ!
Η σοφία αποκτάται μέσα στο χρόνο από μυαλό ανοιχτό, που οι εμπειρίες αποτυπώνονται ως μαθήματα ζωής, δεν κατατάσσονται σε σημαντικές και μη, όλες συνεισφέρουν ισοδύναμα, εμπεριέχουν από ένα δίδαγμα μοναδικό. Η σοφία αποκτάται από ύπαρξη ταπεινή, που αναγνωρίζει τη σημαντικότητα κάθε συνοδοιπόρου που συναντάει στη ζωή, δεν παραμερίζει τίποτα, συλλέγει κάθε στιγμή με σύνεση. Η σοφία αποκτάται από καρδιά αγνή, που συγχωρεί αληθινά, που αγαπάει αυθόρμητα, δεν κατευθύνεται.
Γι'αυτό όσο ο κόσμος μας γίνεται όλο και περισσότερο έρμαιο της ανθρώπινης απληστίας που κατά τη γνώμη μου είναι η πηγή κάθε κακού, τόσο λιγότεροι άνθρωποι θα αναγνωρίζονται με το υπέρτατο αυτό κεκτημένο της ζωής.
Καλή συνέχεια στο topic!

"Πέτα, για μένα, σημαίνει αφέσου, δείξε εμπιστοσύνη στη δύναμη του αοράτου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 22:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ amalia για το κειμενάκι.


Παρακαλώ ALOS!

Είδες και το υπόλοιπο απόσπασμα στην κεντρική σελίδα;
Δυστυχώς δεν έχω κατορθώσει να βρω όλο το κείμενο στο ελληνικό διαδίκτυο, αλλά μπορεί να το βρει κανείς εύκολα σε ξένες σελίδες.
Πιστευω πως αυτό το μικρό ποιητικό βιβλιαράκι, συνοψίζει νοήματα τεράστιας σπουδαιότητας, που κάθε φορά έχουν να δώσουν στον αναγνώστη και κάτι παραπάνω...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 10:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή D.H,

Αφού καταρχήν σου ζητήσω συγγνώμη για την "αλλαγή φύλου" στην οποία σε ανάγκασα να σου πω ότι δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τη φράση σου :

quote:
ΟΣΟ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΜΠΑΙΝΟΜΕ ΣΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥ-
ΤΟΧΡΟΝΑ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΙΩΠΗ ΜΑΣ.

Δυστυχώς η μεγαλύτερες μάχες που έχει να δώσει όποιος εισέρχεται στο δρόμο της Σοφίας είναι με τον ίδιο του τον εαυτό...και ιδιαίτερα με το φλύαρο κομμάτι αυτού...Το κειμενάκι της Αμαλίας πολύ όμορφα μας περιγράφει μερικές από αυτές τις δύσκολες μάχες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 11:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apollo12

quote:
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ?
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ?

Νομίζω ότι έχω γράψει πολύ ξεκάθαρα την προσωπική μου άποψη για το θέμα. Δεν καταλαβαίνω τι περισσότερο θέλεις να σου πω. Τα ερωτήματά σου είναι γενικά και αόριστα.

Η σοφία νομίζω δεν έχει τέλος, ακόμα και αυτός που αποκαλείται σοφός έχει ακόμα πράγματα να μάθει προκειμένου να γίνει σοφότερος. Όταν έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο έχει και την ικανότητα αυτό να το αναγνωρίσει αποφεύγοντας να πέσει στην παγίδα του «εγώ ξέρω».

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 22:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 22:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Η σοφία αποκτάται μέσα στο χρόνο από μυαλό ανοιχτό, που οι εμπειρίες αποτυπώνονται ως μαθήματα ζωής, δεν κατατάσσονται σε σημαντικές και μη, όλες συνεισφέρουν ισοδύναμα, εμπεριέχουν από ένα δίδαγμα μοναδικό. Η σοφία αποκτάται από ύπαρξη ταπεινή, που αναγνωρίζει τη σημαντικότητα κάθε συνοδοιπόρου που συναντάει στη ζωή, δεν παραμερίζει τίποτα, συλλέγει κάθε στιγμή με σύνεση. Η σοφία αποκτάται από καρδιά αγνή, που συγχωρεί αληθινά, που αγαπάει αυθόρμητα, δεν κατευθύνεται.
Γι'αυτό όσο ο κόσμος μας γίνεται όλο και περισσότερο έρμαιο της ανθρώπινης απληστίας που κατά τη γνώμη μου είναι η πηγή κάθε κακού, τόσο λιγότεροι άνθρωποι θα αναγνωρίζονται με το υπέρτατο αυτό κεκτημένο της ζωής."


"Η ΣΟΦΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΝ
ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΕΝΑΗ ΚΑΙ ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑ ΔΥΝΑΜΕΩΝ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 23:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε πολύ ελεύθερη μετάφραση, στο Arizona dream υπάρχει ένα τραγούδι του Βregovitch που λέει:

«η αγελάδα σκέφτεται, το άλογο σκέφτεται, ο σκύλος σκέφτεται…
το ψάρι δεν σκέφτεται…
η γάτα σκέφτεται, το περιστέρι σκέφτεται, το μυρμήγκι σκέφτεται…
το ψάρι δεν σκέφτεται…

το ψάρι δεν σκέφτεται…
γιατί το ψάρι ξέρει.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 00:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σε πολύ ελεύθερη μετάφραση, στο Arizona dream υπάρχει ένα τραγούδι του Βregovitch που λέει:

«η αγελάδα σκέφτεται, το άλογο σκέφτεται, ο σκύλος σκέφτεται…
το ψάρι δεν σκέφτεται…
η γάτα σκέφτεται, το περιστέρι σκέφτεται, το μυρμήγκι σκέφτεται…
το ψάρι δεν σκέφτεται…

το ψάρι δεν σκέφτεται…
γιατί το ψάρι ξέρει.»

ΚΑΛΟ!!!



"ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ
ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.........ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΞΕΡΕΙ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

julius
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 22:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους julius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΙΔΕΑΛΙΣΜΟ.Ο ΝΕΟΠΛΑΤΟΝΙΣΜΟΣ ΙΣΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΤΗΣ.Ο ΡΟΥΝΙΚΟΣ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΠΙΟ ΣΟΦΗ ΠΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 23:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΙΔΕΑΛΙΣΜΟ.Ο ΝΕΟΠΛΑΤΟΝΙΣΜΟΣ ΙΣΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΤΗΣ.Ο ΡΟΥΝΙΚΟΣ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΠΙΟ ΣΟΦΗ ΠΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ.

o αποκρυφισμος-μυστικισμος της μπλαβατσκυ ειναι ενδιαφερον "σαν" τον
ρουνικο αποκρυφισμο αλλα η σοφια προεκτεινεται σε πολλα επιπεδα
και εποχες ο αποκρυφισμος ειναι διαχρονικος!!!
πως βλεπεις την σοφια μεσω του αποκρυφισμου!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 06:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΦΙΑ σημαίνει καί πολλά καί Τίποτα.
ΣΟΦΙΑ σημαίνει ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΓΩΙΣΜΟΥ και αναγνώριση της κατωτερότητας μας.
ΣΟΦΙΑ σημαίνει η κατανόηση οτι η επίμονη προσπάθεια μας για Ατομική προβολή, και συσσώρευση πλούτου και Υλικών Αγαθών δέν πρέπει να είναι σκοπός της ζωής.
ΣΟΦΙΑ σημαίνει η κατανόηση του άλλου όταν κάνει κάποιες πράξεις Κάθετα Αντίθετες στην δική μας λογική, οτι είναι δυνατόν και Εμείς να επαναλάβουμε τα ίδια χωρίς κάν να το καταλάβουμε.
ΣΟΦΙΑ σημαίνει η συνεχής αναζήτηση του Εσωτερικού μας Εαυτού.
ΣΟΦΙΑ σημαίνει ο συνεχής μας προβληματισμός για την Μεταθάνατο τύχη μας, και τα ερωτηματικά μας γι'αυτήν.
ΣΟΦΙΑ σημαίνει η αναζήτηση κάθε Αιτίας και κάθε Αποτελέσματος

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy