ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ωροσκόπιο της Ελλάδας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marilam
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 12:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marilam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος που να έχει στοιχεία για το ωροσκόπιο της Ελλάδας και ενα μπορεί να δει αν υπάρχουν πολύ έντονες αρνητικές διευλάνουσες όψεις αυτήν την εποχή...
Οπως θα έχετε προσέξει απ τα τελευταία γεγονότα πολλά (επικίνδυνα)μέτωπα άνοιξαν ξαφνικά....

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 04:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΘΕΝΟΣ.. ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ....
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ...ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ +Ο ΝΥΝ..ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ...ΤΗΣ.


ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!

...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 15:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ? ΕΓΩ ΑΠ'ΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΥΔΡΟΧΟΟΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 16:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνταξειδιώτισσα, Παρθένος είναι η Αθήνα.

Καλωσήλθες Marilam!

Η Ελλάδα έχει πολύ καλές γωνίες αυτή την περίοδο, που σημαίνει ότι ό,τι και να γίνει, το αποτέλεσμα για μας θα είναι τελικά ανέλπιστα θετικό.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 12:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και όλες.

Το σύγχρονο Ελληνικό κράτος γεννήθηκε με τον Ήλιο στο ζώδιο του Υδροχόου και τη Σελήνη στους Διδύμους. Αυτά είναι τα σίγουρα.

Αν και κυκλοφορούν πολλοί υποθετικοί χάρτες, η αλήθεια είναι ότι η ώρα της υπογραφής της ίδρυσης της Ελλάδας μας είναι άγνωστη, και αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα όσον αφορά την διατύπωση της οποιαδήποτε άποψης σχετικά με την πιθανή εξέλιξη των θεμάτων που αφορούν τη χώρα μας.

Επιπλέον ο κλάδος της πολιτικής αστρολογίας είναι και ο δυσκολότερος, μιας και δεν είναι μόνο αναγκαίο να είσαι γνώστης του αντικειμένου, αλλά επιβάλλεται να παρακολουθείς σε συνεχή βάση τις εξελίξεις σε παγκόσμιο επίπεδο, αφού πλέον η γη είναι ένα μεγάλο χωριό, και η οποιαδήποτε εξέλιξη ή άλλαγη σε κάποιο άλλο τοποχρονικό σημείο που κάποτε ίσως περνούσε απαρατήρητη, τώρα μας επηρρεάζει και πολύ συχνά με άμεσο τρόπο.

Υπάρχει πάντως ένας (υποθετικός πάντα) χάρτης που χρησιμοποιώ προσωπικά, και στον οποίο έχω αρκετή εμπιστοσύνη μιας και η μέθοδος της μεταγνωμίας δείχνει να τον επικυρώνει.Πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη,βέβαια. Αυτός ο χάρτης υποθέτει ότι η Ελλάδα έχει ωροσκόπο στον Ταύρο.

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ, θα μου δώσετε λίγο χρόνο να τον ξανακοιτάξω. Θα τον παρουσιάσω και θα πω κάποια πράγματα με βάση αυτόν σε κάποιο απο τα επόμενα μου μηνύματα.

Καλή σας μέρα και πάλι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 22:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο χάρτης της Ελλάδας που ακολουθεί βασίζεται στο Πρωτόκολλο του Λονδίνου,η υπογραφή του οποίου σηματοδότησε την ίδρυση του σύγχρονου Ελληνικού κράτους.

Να υπενθυμίσω εδώ ότι αυτό που είναι γνωστό ως "Πρωτόκολλο του Λονδίνου" είναι ένα κείμενο που στην ουσία αποτελείται από τρία πρωτόκολλα,και το οποίο υπογράφηκε απο τους πληρεξούσιους των τριών τότε Μεγάλων Δυνάμεων,δηλ.της Ρωσίας,της Γαλλίας και της Μεγ.Βρετανίας,στις 22 Ιανουαρίου/3 Φεβρουαρίου 1830 στο Λονδίνο.Με το πρώτο απο αυτά τα τρία πρωτόκολλα αναγνωριζόταν η πλήρης ανεξαρτησία της χώρας μας και καθορίζονταν τα αρχικά της σύνορα.Το Ελληνικό Κράτος λοιπόν έχει γνωστή ημερομηνία ίδρυσης και αυτή είναι η 3η Φεβρουαρίου 1830 (Ήλιος στον Υδροχόο-Σελήνη στους Διδύμους)

Δυστυχώς,όπως προείπα, η ώρα υπογραφής του κειμένου είναι άγνωστη και αυτό καθιστά την κατάστρωση του πλήρους ωροσκοπίου προβληματική.

Ασφαλώς κάποιες προσπάθειες διόρθωσης έχουν υπάρξει,και κατά καιρούς έχω δει χάρτες με Ωροσκόπο στους Διδύμους ή στο Σκορπιό,αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη εργασία που να δικαιολογεί με σοβαρά επιχειρήματα την οποιαδήποτε επιλογή,η σκιά της αμφισβήτησης θα είναι πάντοτε παρούσα.

Τον συγκεκριμένο χάρτη τον πρωτοείδα στο περιοδικό "Θα", μια έκδοση της ερευνητικής ομάδας "Astrologia Nova".Το περιοδικό κυκλοφορούσε κάπου στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας,σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων.

Τα δεδομένα για την κατάστρωση αυτού του χάρτη είναι:


3 Φεβρουαρίου 1830 11:30πμ Αθήνα 23e43,37n58

Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη πρόταση που έχω δει ώς τώρα.Αν κάποιος/α έχει κάποια καλύτερη ευχαρίστως να την εξετάσουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 23:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτός είναι ο χάρτης της Κύπρου,ο οποίος βασίζεται στην ανακήρυξη της ανεξαρτησίας της,και είναι χωρίς αμφισβήτηση.

Τα δεδομένα για το χάρτη της Κύπρου είναι:


16 Αυγούστου 1960 00:00 μεσάνυχτα, Λευκωσία 33E22, 35N10

Ήλιος στον Λέοντα, Ωροσκόπος αλλά και Σελήνη στους Διδύμους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 00:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Mercury,

εγώ συμβουλεύομαι συνήθως την εκδοχή με ωροσκόπο Δίδυμο για την Ελλάδα.
Κάποτε που τα ερευνούσα αυτά τα θέματα επισταμένως, μου είχε φανεί πιο αξιόπιστη.
Της Κύπρου δεν το έχω ψάξει.

Να 'σαι καλά πάντως για τον κόπο! Ευχαριστούμε.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xrhstos S
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xrhstos S  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ :)
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Η ΣΩΣΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΝΑΙ

3/2/1830 12:30 ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ Ο ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΔΥΜΟ
Ο ΗΛΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΟΥΡΑΝΗΜΑ ΕΝΩ Ο ΕΡΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΨΕΙΣ ΚΥΡΒΕΡΝΙΟΝΤΑΣ ΤΟΝ 1 ΚΑΙ ΤΟΝ 5 ΟΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΛΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Η ΣΥΝΟΔΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟΥΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΝΕΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΚΥΛΙΟΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΡΑΤΟΣ (ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ) ΕΠΙΣΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΚΡΟΝΟΥ - ΗΛΙΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ . ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΡΟΝΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΗ ΟΨΗ ΜΕ ΤΟΝ 4 ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΠΑΛΙ ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΤΗΣ ΕΝΤΟΝΕΣ ΕΠΙΡΡΟΕΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΙΣΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΗ ΣΤΟΝ 7 ΟΙΚΟ ΕΝΩ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΔΙΕ ΠΛΟΥΤΩΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ Η ΧΩΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΙΑΡΚΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΕΞΩ Η ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΥΠΟΓΕΙΕΣ ΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 19:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Mercury,

εγώ συμβουλεύομαι συνήθως την εκδοχή με ωροσκόπο Δίδυμο για την Ελλάδα.
Κάποτε που τα ερευνούσα αυτά τα θέματα επισταμένως, μου είχε φανεί πιο αξιόπιστη.
Της Κύπρου δεν το έχω ψάξει.

Να 'σαι καλά πάντως για τον κόπο! Ευχαριστούμε.



Φίλη Zadok δική μου ήταν η ευχαρίστηση. Με την αστρολογία κάνω μεγάλο κέφι και δεν κοπιάζω ποτέ.Ρίξε μια ματιά και σε αυτό τον χάρτη (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).Αξίζει.


quote:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ :)
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Η ΣΩΣΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΝΑΙ

3/2/1830 12:30 ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ Ο ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΔΥΜΟ


Φίλε Xrhstos S καλωσόρισες στην διαδικτυακή μας παρέα. Ενδιαφέρον ο χάρτης που παρουσίασες.Δεν τον έχω ξαναδεί.Όταν μίλησα για υποθετικό χάρτη με ωροσκόπο στους Διδύμους εννοούσα αυτόν με υποθετική ώρα 12η μεσημβρίαν και πρωτεύουσα την τωρινή και όχι την αρχική.Αυτός ο χάρτης δίνει Αsc στις 2 μοιρες και κάτι των Διδύμων και MC στις 10 και 38 του Υδροχόου. Ο δικός σου χάρτης απο ότι είδα δίνει Αsc στην 11η Διδύμων και ΜC στην 19η Υδροχόου.

Ο βασικός λόγος για τον οποίο απορρίπτω και τους δύο είναι η παρουσία του Κρόνου (παράγοντα δέσμευσης,περιορισμού και σμίκρυνσης) σε σύνοδο με το Ναδίρ (και άρα σε αντίθεση με το Μεσουράνημα).

Το άτοπο εδώ είναι ότι αντίθετα με αυτό που η παρουσία του Κρόνου στο IC επιτάσει η εδαφική έκταση της Ελλάδας έχει πολλαπλασιαστεί σε σχέση πάντα με την αρχική της,ενώ η επιρροή της αντίθεσης του ίδιου πλανήτη (Κρόνου) στο ΜC θα έπρεπε λογικά να μας οδηγεί σε καθεστώτα που μόνο δημοκρατικά δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν (υπάρχει ήδη μάλιστα η επιβάρυνση απο την αντίθεση Ήλιου/Κρόνου)Απο όσα ξέρουμε όμως τα δικτατορικά και απολυταρχικά καθεστώτα ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας στην Ελληνική ιστορία ,και παρά τα όποια προβλήματα εξακολοθούμε να αποτελούμε το φωτεινό παράδειγμα στην περιοχή της Βαλκανικής.Ότιδήποτε θα πρέπει να κρίνετε μέσα στα πλαίσια και στο περιβάλλον μέσα στο οποίο λειτουργεί και απο αυτήν την άποψη είμαστε πολύ προχωρημένοι σε σχέση με τους γειτονικούς μας λαούς.

Είμαι πρόθυμος πάντως να σε ακούσω αν έχεις κάνει κάποια σοβαρή εργασία πάνω στο ωροσκόπιο που μας παρουσίασες. Τι το τόσο πειστικό έχει αυτός ο χάρτης? Τον έχεις ελένξει και έχεις διαπιστώσει ότι "ανταποκρίνεται" σε ιστορικά γεγονότα? Κάποιο παράδειγμα ίσως?

Καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xrhstos S
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 10:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xrhstos S  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΕΣ ΕΡΜΗ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΜΗ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΗΛΙΟΥ ΚΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΜΕΣΟΥΡΑΝΗΜΑ- ΝΑΔΙΡ ΟΛΗ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΙΔΕΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΙ ΚΟΤΣΑΜΠΑΣΗΔΕΣ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΖΑΚΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΕΝΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΕΚΘΡΟΝΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΑ ΟΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΒΙΩΣΑΜΕ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΥΔΡΟΧΟΟ.
ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ ΣΤΟΝ 4 ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΩΡΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 1 ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ, ΕΠΙΣΗΣ Η ΧΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΜΕΓΑΛΗ" ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ 130.000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΛΕΙΨΑΝΟ ΕΔΑΦΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΝΩ Η ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΣΤΕΓΑΣΜΑ ΤΗΣ ΚΡΟΝΙΑΣ ΕΠΙΡΡΟΗΣ.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Η ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΟΔΟΣ ΩΡΟΣΚΟΠΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΕΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΨΑΞΙΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ)

Ο ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΤΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Η ΜΟΙΡΑ ΤΩΝ 23 ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ Η ΧΩΡΑ ΟΧΙ ΑΠΛΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΖΩΔΙΟ ΠΟΥ ΩΣ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΝΩ ΟΙ ΔΙΔΥΜΟΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η 23 ΜΟΙΡΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΟ Caput Algol ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΑ.

ΕΠΙΣΗΣ Η ΜΟΙΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΡΟΝΟΥ-ΠΛΟΥΤΩΝΑ ΣΤΟΝ 1-7.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 01:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΡΘΕΝΟΣ.. ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ....
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ...ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ +Ο ΝΥΝ..ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ...ΤΗΣ.


:)

χαιρομαι που μια λαθος απαντηση μου...εφερε τοση ροη!...:)

//καλη συνεχεια...//

-----οχι gretel δεν ειμαι σιγουρη...για τιποτε ρευστο//
/χρονια τωρα...:Ρ/


...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 20:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και να υποστηρίξω μία διαφορετική θέση.

Δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε σαν ημερομηνία ίδρυσης του σύγχρονου Ελληνικού κράτους εκείνη την οποία όρισαν οι ξένες δυνάμεις. Αυτό εξ ορισμού θα σήμαινε ότι είμαστε προτεκτοράτο και όχι ανεξάρτητο κράτος!

Προσωπικά θεωρώ σαν ημερομηνία ίδρυσης του σύγχρονου Ελληνικού κράτους εκείνη κατά την οποία εμείς οι Έλληνες ανακηρύξαμε την ανεξαρτησία μας από τους Τούρκους, στην ιστορική Συνέλευση της Επιδαύρου δηλαδή, στη 1η Ιανουαρίου 1822 (13 Ιανουαρίου με το σύγχρονο ημερολόγιο).

Διαβάστε το συγκινητικό κείμενο αυτής της διακήρυξης και θα καταλάβετε το γιατί η ωσάνω ημερομηνία σημαίνει ουσιαστικά τη γέννηση της σύγχρονης Ελλάδας:

«Εν ονόματι της Αγίας και Αδιαιρέτου Τριάδος, το Ελληνικό Έθνος το υπό την φρικώδη Οθωμανική δυναστείαν, μη δυνάμενο να φέρη τον βαρύτατον και απαραδειγμάτιστον ζυγόν της τυραννίας, και αποσείσαν αυτόν με μεγάλας θυσίας, κηρύττει σήμερον δια των νομίμων παραστατών του, εις εθνικήν συνηγμένων Συνέλευσιν, ενώπιον Θεού και ανθρώπων, την πολιτικήν αυτού ύπαρξιν και αναξαρτησίαν».
Εν Επιδαύρω, την α΄ Ιανουαρίου έτει αωκβ, και Α΄ της Ανεξαρτησίας."

Ένα πλήρες άρθρο για το ωροσκόπιο της Ελλάδας θα βρείτε στην ιστοσελίδα:

http://astro.forumup.com/viewtopic.php?t=437&mforum=astro

"Γης παίδες εσμέν και ουρανού αστερόεντος..."

Edited by - Αστροψυχή on 18/11/2008 20:19:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asteroid
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 15:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asteroid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελλάδα κατά τον Κ. Λεφάκη είναι υδροχόος με ωροσκόπο Δίδημο. Η τάση που παρουσιάζουμε σαν χώρα είναι η χαοτική κατάσταση και το απροσάρμοστο των ελλήνων. Η απειθαρχεία και η ξεροκεφαλιά αλλά και η ευφυία. από τον ωροσκόπο προκείπτει η τάση για ταξίδια περιπέτεια και εξερεύνηση. Γενικά σαν προφιλ προβάλλεται το αδούλωτο το ευρηματικό και το ακατάστατο.

andromedaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2008, 19:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κώστας Λεφάκης δεν έχει παρουσιάσει ποτέ μία τεκμηριωμένη μελέτη που να εξηγεί το γιατί η Ελλάδα είναι Υδροχόος. Το να λέει κάποιος κάτι και αυτόματα να θεωρείται αυτό θέσφατο, απλά και μόνο επειδή αυτός ο κάποιος είναι πασίγνωστος από τα Μ.Μ.Ε. (ίσως όχι λόγω αξίας αλλά επειδή είχε καίριες γνωριμίες και τις αξιοποίησε κατάλληλα) είναι απλά όχι ορθή αντίληψη.

"Γης παίδες εσμέν και ουρανού αστερόεντος..."

Edited by - Αστροψυχή on 22/12/2008 19:29:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 17:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριε Γαζη,
κι εγω τοσα χρονια εχω το ωροσκοπιο της Ελλαδος για την 03/2/1830.
Η 6η Ιανουριου 1828 ηταν η ημερομηνια δημιουργιας του Νεου Ελληνικου κρατους στην Αιγινα και η 03/2/1830 η δημιουργια του Ανεξαρτητου Ελληνικου Κρατους στο Ναυπλιο.
Τί τελικα ισχυει;
Προσωπκα, δεν θεωρω την Ελλαδα για τοσο Αιγοκερικη...:)
Βεβαια οι κυβερνητες ιδιοι αλλα το χαος μαλλον δεν το εκφραζει ο Αιγοκερως..
Εξαλλου εαν ηταν Αιγοκερως, με την εισοδο του Πλουτωνα στον Αιγοκερω, η Ελλαδα μπορει μεν να αναθεωρουσε, να πληγωνοταν αλλα θα επεστρεφε δριμυτερη και θα κυριαρχουσε.
Η Ελλαδα ομως, χανεται, εξαφανιζεται και δεν εχει ελπιδες. Σε λιγα χρονια κανεις δεν θα ξερει την Ελλαδα γεωγραφικα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3° II
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2011, 12:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο χάρτης της Ελλάδας που ακολουθεί βασίζεται στο Πρωτόκολλο του Λονδίνου,η υπογραφή του οποίου σηματοδότησε την ίδρυση του σύγχρονου Ελληνικού κράτους.

Να υπενθυμίσω εδώ ότι αυτό που είναι γνωστό ως "Πρωτόκολλο του Λονδίνου" είναι ένα κείμενο που στην ουσία αποτελείται από τρία πρωτόκολλα,και το οποίο υπογράφηκε απο τους πληρεξούσιους των τριών τότε Μεγάλων Δυνάμεων,δηλ.της Ρωσίας,της Γαλλίας και της Μεγ.Βρετανίας,στις 22 Ιανουαρίου/3 Φεβρουαρίου 1830 στο Λονδίνο.Με το πρώτο απο αυτά τα τρία πρωτόκολλα αναγνωριζόταν η πλήρης ανεξαρτησία της χώρας μας και καθορίζονταν τα αρχικά της σύνορα.Το Ελληνικό Κράτος λοιπόν έχει γνωστή ημερομηνία ίδρυσης και αυτή είναι η 3η Φεβρουαρίου 1830 (Ήλιος στον Υδροχόο-Σελήνη στους Διδύμους)

Δυστυχώς,όπως προείπα, η ώρα υπογραφής του κειμένου είναι άγνωστη και αυτό καθιστά την κατάστρωση του πλήρους ωροσκοπίου προβληματική.

Ασφαλώς κάποιες προσπάθειες διόρθωσης έχουν υπάρξει,και κατά καιρούς έχω δει χάρτες με Ωροσκόπο στους Διδύμους ή στο Σκορπιό,αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη εργασία που να δικαιολογεί με σοβαρά επιχειρήματα την οποιαδήποτε επιλογή,η σκιά της αμφισβήτησης θα είναι πάντοτε παρούσα.

Τον συγκεκριμένο χάρτη τον πρωτοείδα στο περιοδικό "Θα", μια έκδοση της ερευνητικής ομάδας "Astrologia Nova".Το περιοδικό κυκλοφορούσε κάπου στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας,σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων.

Τα δεδομένα για την κατάστρωση αυτού του χάρτη είναι:


3 Φεβρουαρίου 1830 11:30πμ Αθήνα 23e43,37n58

Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη πρόταση που έχω δει ώς τώρα.Αν κάποιος/α έχει κάποια καλύτερη ευχαρίστως να την εξετάσουμε.



[/quote]

Βασει του 'The book of World Astrology" Nicholas Champion, η ιδρυση του Ελληνικου Κρατους λογιζεται η 13η Ιανουαριου του 1822. Η 3η Φεβρουαριου του 1830 λογιζεται ως το πρωτοκολλο αναγνωρισης ελληνικου κρατους απο τις ξενες δυναμεις.
Συνεπως η Ελλαδα ειναι Αιγόκερως και αν θυμαμαι καλα ο ωροσκόπος της ειναι Ιχθυς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2011, 13:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και παλι ομως, με το Πρωτοκολλο του Λονδινου το 1830, απλα ανακηρυχθηκε η Ανεξαρτησια της Ελλαδας, και φυσικα ΟΧΙ τα συνορα...

η οριστικη "επιβεβαιωση" του Πρωτοκολλου, ηρθε 2 χρονια μετα, το 1832, οπου ξεκινησαν οι συνομιλιες με τις Μεγαλες Δυναμεις και την Οθωμανικη Αυτοκρατορια και κατεληξε στην υπογραφη της Συνθηκης της Κωνσταντινουπολης στις 30 Αυγουστου...

Αυτη η καθυστερηση εγινε εξαιτιας της "απροθυμιας" του βασιλεια του Βελγιου Λεοπολδο, να παρει τον ελληνικο θρονο, οποτε δεν μπορουσαν αρχικα να οριστουν και τα "τελικα συνορα"....


αρα, η γεννηση του Πρωτου Νεο-Ελληνικου κρατους, θα πρεπει να οριστει η 30 Αυγουστου (επισημα πια) με τα (τοτε) οριοθετημενα - τελικα συνορα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1113281
Maintained by Digital Alchemy