ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Φασκόμηλο in·cense
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 23:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Δυσκολέυτηκα να βρώ κατηγορία να γράψω αυτό το θέμα.
Δοκίμασα πολλά incense(μυρωδιές)τα τελευταία χρόνια για το διαλογισμό που προσπαθώ να κάνω χωρίς να αναπνέω καυσαέρια ζώντας στη πόλη και πάντα καταλήγω στο φασκόμηλο(σπατζιά στα κυπριακά)και sage στα αγγλικά. Βασικά την αγοράζω απο φαρμακείο σε παρακαλώ, ξεραμένη και την καίω με αναπτήρα. Μπήκα για λίγο καιρό σε κάτι πληροφορίες στο νετ για διάφορες μυρωδιές με αναλογά φυτά και αν έκανε διαφορά στη "διάθεση". Δέν είμαι εντέλως σίγουρος αν έχει βιολογική αντίδραση στο σώμα, στο μυαλό, ή και τα δυό. Γύρνω πρός το παρόν και στα δυό.
Για μένα δουλέυει και θα ήθελα να μάθω αν χρησημοποιά κανένας τίποτε αλλο για τη βοήθεια χαλάρωσης του μυαλού και σώματος.

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 14:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AN ΘΕΛΕΙΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΛΙΒΑΝΙΣΜΑΤΟΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 15:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.
ΤΟ ΦΑΣΚΟΜΗΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΝ -ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ-.
ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΙΝΣΙΕΝΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗ, ΣΑΝΤΑΛΟΞΥΛΟ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 17:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ νομίζω μπορώ να βοηθήσω...

Αυτό που "μυρίζει" σε κάθε μυρωδικό φυτό είναι τα αιθέρια έλαια που περιέχει και μπορόύν να συμπηκνωθούν στην κουζίνα σας με μια απλή αλκοολική εκχύλιση.Η αλκοολική εκχύλιση θα σας δώσει μια ευπλαστη μάζα που μπορεί να καεί πάνο σε καρβουνάκι όπως πρότεινε η Φίλη Γκρέτελ ,όπως το θυμίαμα.Τα προτερήματα? Πιο συμπηκνωμένη μορφή υλικού,πιο εύχρηστο και αφάνταστα πιο αρωματικό!Φυσικά συμφέρει απο πλευράς κόστους για μεγαλύτερες ποσότητες φυτικής μάζας! Ας αρχίσουμε!

Υλικά:
Αρωματική φυτική μάζα της επιλογής σας
Καθαρό οινόπνευμα 95 βαθμών ( σημεία αναγνώρισης : διάφανο,τσουχτερή τιμή)
Ένα μπουκάλι,πλαστικό αν θέλετε απο αυτά του νερού.
Ταψί

Εκτέλεση:
Με Γκιλοτίνα και μασκοφόρο Δήμιο!

Η Εκτέλεση είναι απλή.Θρευματίζετε την φυτική μάζα και την βάζετε στο μπουκάλι.Προσθέτετε οινόπνευμα μέχρι να καλυφθεί η φυτική μάζα κατα 2-3 δάχτυλα.Το αφήνετε να "κάτσει" για 5-6 μέρες ανακινώντας δυνατά 2-3 φορές την μέρα. Όταν είναι έτοιμο αδειάζετε το υγρό μέρος του παρασκευάσματος (λέγεται Βάμμα) σε ένα ταψί.Περιμένετε μέχρι να εξατιμιστεί,θα έχει αφήσει μια πρασινωπή/καφετί/μάυρη μάζα.Ξύστε την,μαζέψτε την και κάντε την μπαλάκια.Έτοιμοι! Μόλις παρασκευάσατε το δικό σας incense!

Ενα προεραιτικό βήμα για καλύτερο αποτέλεσμα είναι να θερμανθεί το οινόπνευμα για να μεγαλώσει η διαλυτότητα των αιθέριων ελαίων σε αυτό ,καθώς επίσης και να ελευθερώσει η φυτική μάζα όσο περισσότερα απο τα έλαια περιέχει!(Με τον ίδιο τρόπο που το τσαί γίνετε με ζεστό νερό και όχι με κρύο,έτσι και αυτο) Πώς το κάνουμε ,αφού το οινόπνευμα είναι εύφλεκτο? Με υδατόλουτρο! Πολύ απλά γεμίζουμε τον νιπτήρα με ζεστό/καυτό νερό και καταβυθίζουμε του μπουκάλι (κλειστό με το πώμα του) με το βάμμα και την φυτική μάζα για 20 λεπτά.Αρκεί να το κάνετε αυτό 1 με 2 φορές στην όλη αναμονή των 5-6 ημερών και το incense θα βγεί πολύ πιο αρωματικό!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 22:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το λιβάνι gretel, τώρα ΙΝΣΙΕΝΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ σίγουρα δοκίμασα πολλών ειδών,το ΣΑΝΤΑΛΟΞΥΛΟ δεν το΄χα ακουστά.(θα το δοκιμάσω).
Πολύ ενημερωμένος ρε Xotchipilli2 είσαι. Πολύ καλές οδηγείες, το δοκιμάζω αύριο. Παλιά με βοηθούσε το "Nag Champa Indian Incense", έχω ακόμα απλώς αλλάζω κάθε εποχή.

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 17:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια που ψάχνεις καινούργιες μυρωδιές θα σου πώ το εξής!

Οταν θέλω να βρεθώ σε κατάσταση "χαλαρωμένης εγρήγορσης" (μια κατάσταση στην οποία είσαι πολύ χαλαρός αλλα το μυαλό σου δουλεύει πολύ καλά και όχι νωθρά) κάνω το εξής κόλπο.Παίρνω Vicks αλοιφή,βράζω νερό και μόλις κλείσω την φωτιά βάζω μέσα σε αυτό ένα κουταλάκι της σούπας της αλοιγής.Το κάνω σε κατσαρολάκι για να έχω μεγάλη επιφάνεια για την δημιουργία ατμών.Καλύπτω το κεφάλι μου με μια πετσέτα ,κλείνω τα μάτια και εισπνέω τους ατμούς.Καθαρίζει πολύ καλα τις αεροφόρους οδούς,νιώθεις σαν να ξαναγεννιέσαι,και χαλαρώνεις αφάνταστα.Η αλοιγή vicks περιέχει καμφορά ,μενθόλη και άλλα αιθέρια έλαια!

Μια προειδοποίηση! Μην το δοκιμάσεις αν είσαι επιληπτικός! Η μενθόλη και η καμφορά είναι γνωστές για της αναληπτικές τους ιδιότητες,της χρησιμοποιούν πολλές φορές για να συνεφέρουν άτομα που λιποθύμισαν.Σε έναν επιληπτικό θα μπορούσαν να προκαλέσουν κρίση απο υπερβολική διέγερση του φλοιού του εγκεφάλου του.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 19:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mpravo paidia poly kales odigies eidika gia to faskomilo. Alithia ta insienskanavis ti akrivws einai kai poy ta vriskis?

kala na patheis?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 21:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EINAI AΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΙΚΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΠΛΑΝΟΔΙΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ, ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ, ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΑΕΛΛΩ, ΦΩΚΙΩΝΟΣ, Κ.Λ.Π. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 20:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Efxaristw file gretel gia tin pliroforia.
To kako einai oti den menw athina alla se eparxiaki poli distixws. Ektos aytoy omws ta insiens kanavis kanoyn doyleia? Giait genika ta sticks , arwmwrika poy exw xrisimopoiisi oxi gia kato sygkekrimeno den kanoyn tipota allo apo to na moy prokaloyn ponokefalo kai mia disaresti mirwdia!

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 20:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΕΣ, ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΞΥΛΙΝΑ, ΙΝΔΙΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ. ΕΓΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΙΚΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΛΙΒΑΝΙΣΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΩΜΑΤΑ. ΛΕΥΚΟ ΛΙΒΑΝΙ ΚΑΙ ΜΑΣΤΙΧΑ -ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ- ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΑΠΟ ΑΡΩΜΑ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ.

Υ.Γ. ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΟΝΑΜ ΑΜΑΝ ΤΑ GREEKLISH. ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ Η ΓΚΡΕΤΕΛ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 21:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry gretel! efxaristw kai pali! ta greeklish omws einai poio eykola kai grigora, den prepei na tonizis kai na prosexeis tin orthografia!

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 22:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΜΙRC ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΦΗ ΑΥΤΗ. ΚΙ ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝΙΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ ΓΚΡΗΚΛΙΣ. ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 22:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oκ. ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ MIRC

ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 18:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

EYXAΡΙΣΤΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΣΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ MIRC ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΕΙΜΑΙ ΨΙΛΟΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΚΡΗΚΛΙΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 14:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To φασκόμηλο το χρησιμοποιώ και γω για εξαγνισμό του χώρου.
Εχει ακριβώς τις ίδιες ιδιότητες με το παραδοσιακό μας λιβάνι αφού καθαρίζει το χώρο από κάθε αρνητική ενέργεια ή σκεπτομορφή που έχει δημιουργηθεί.
Η επιλογή έγκειτε απλά στο γούστο (μύτη) καθενός γιατί και τα δυο είναι εξίσου καλά.


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 15:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φασκόμηλο το χρησιμοποιώ ακόμα αλλά όχι συνέχεια απλώς το ανάβω μια φορα στο δωμάτιο για κάθαρση όπως λές Αvallon και μετά καταλήγω στο σανταλόξυλο της gretel, πολύ καλό σαν λαδάκι στο νερό αλλά και σαν incense.

Δοκίμασα και φυσικά τις τεχνικές του φίλου μου του Πρίγκηπα του Λουλουδιού( Xotchipilli2 ), εκπληκτικές.

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 17:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που βρήκες χρήσιμη την μέθοδό μου.Η μάζα καίει καλά και αρωματίζει τόσο ωραία όσο περίμενες ?

Επίσης μου έκανε εντύπωση που έψαξες τις ρίζες του ψευδόνυμού μου...Λίγα άτομα κατέχουν την τέχνη των..."keywords" .Πολλές φορές μπορείς να "μιλήσεις" σε κάποιον χωρίς να "πείς" τίποτα ,αν αυτός ψάχνει να σε ακούσει

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 14:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας,

Λοιπόν ρε Flower prince νομίζω ότι ήδη ξέρεις ότι αν δεν δοκιμάσεις να κάμεις απο μόνο σου το incense σου είναι δύσκολο να καταλάβεις πόσο κάκη ποιότητα είναι αυτά τα διάφορα που αγοράζεις.

Ειδικά σε κάτι Indian shops έχουν κάτι incense απο βανίλια σε ινδοκάρυδο έχουν κάτι μυρωδιές που δεν τις αντέχω, και αφήνουν και μαύρο καπνό πίσω τους που απλώς σε κάνει να ανοίξεις παράθυρα, εκτός απο τον καπνό της μυρωδίας τους εννοώ.

Σπάνια βρίσκω το κατάλληλο μίξ έτσι ώστε να με βοηθά να χαλαρώσω και απο την άλλη να διεγείρει την πιό καταπιεσμένη μας αίσθηση αν δεν κάνω λάθος.

Είμαστε άνθρωποι και κάτοικοι αυτού του πλανήτη με φυτά να μεγαλώνουν παντού φίλε Xotchipilli2 και δεν έχουμε γνώσεις όπως είχαν οι προγόνοι μας πάνω σε αυτό το θέμα. Το εκμεταλλεύονται οι φαρμακευτικές εταιρίες για φάρμακα και απο την άλλη η κυβερνήσεις κάνουν λουλλούδια και φυτά παράνομα.

Νομίζω πως είναι καιρός να σταματήσουν να μας απαγορεύουν ότι νομίζουν αυτοί πως είναι κακό για μας. Απο την άλλη όλα αυτα τα φάρμακα και τα προϊόντα που αγοράζουμε απο τα σουπερμαρκετ να πιστέψω πως έχουν σκοπό το καλό μας.

Ξεχάσαμε πλέον πόσο καλό μας κάνει ένα τσάϊ με βότανα, τα κάναμε όλα τυπικά.

Πρέπει να υπάρχει λόγος πιστεύω που καίνε incense και στους ναούς.(μήπως κάτι άλλο εκτός απο χαλάρωση)

quote:
Επίσης μου έκανε εντύπωση που έψαξες τις ρίζες του ψευδόνυμού μου...Λίγα άτομα κατέχουν την τέχνη των..."keywords" .Πολλές φορές μπορείς να "μιλήσεις" σε κάποιον χωρίς να "πείς" τίποτα ,αν αυτός ψάχνει να σε ακούσει

Σε ακούω εγώ αγαπητέ.


"Μην κοιτάς τον Ήλιο αν δεν είσαι Ήλιος"


Edited by - Sagaviper on 25/01/2005 14:39:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 17:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση των φυτών υπάρχει,το μόνο που χρειάζεται είναι να την κυνηγήσεις.Μια ιστοσελίδα http://www.botanical.com/είναι καλή αρχή για να μάθεις για πολλά φυτά (έχει τρομερό search function) και μπορείς εκεί να ψάξεις για φαρμακευτικές ιδιότητες φυτών που ήδη κατέχεις...

Δές εδώ ! http://botanical.com/botanical/mgmh/s/sages-05.html Η Σάλβια που αποζητάς είναι η πρώτη της λίστας με λατινικό όνομα Salvia Officinalis

Επίσης γνωρίζεις οτι και στην φύση παρουσιάζωνται "αντικαταθλιπτικά τελευταίας γενιάς" (τα γνωστά SSRI) τα οποία ήταν γνωστά απο αρχαιοτάτων χρόνων και τώρα η επιστήμη τρέχει καταιδρωμένη να τα μιμηθεί με μόρια τύπου φλουοξετίνης (Prozac,στην Ελλάδα γνωστό ως Ladose).Ιδού το σπαθόχορτο,γνωστό και ώς βάλσαμο ( Hypericum Perforatum) το οποίο λατρεύω να μαζεύω σε κάθε μου περίπατο! (http://botanical.com/botanical/mgmh/sajohn06.html )

Μερικές γνώσεις φυσικά είναι απαγορευμένες,εννοώντας "κοινωνικώς απαγορευμένες" δεδομένου οτι δεν μπορεί κάποιος άμεσα να σου απαγορεύσει το ελεύθερο τις έρευνας (η ανάγνωση είναι ακόμα νόμιμη),το ελεύθερο της εκφοράς λόγου (απο την στιγμή που δεν συκοφαντείς κάποιον) και το ελεύθερο της μελέτης! Μπορούν όμως να σε κάνουν να νιώσεις οτι η γνώση είναι κατακριτέα και να σε κάνουν να μην θές να την αναφέρεις λόγω κοινωνικής αντιμετώπισης...

Oh well,ψώρα είναι θα περάσει και θα έρθουν χειρότερα. Υπόψιν,λάτρεψα τις φωτογραφίες σου!

Εναλλακτική συμβουλή της ημέρας: Ότι μπορείς εσύ να παρέχεις στον εαυτό σου να το παρέχεις και να μην περιμένεις απο εμπόρους να σε εξοπλίσουν.Θέλεις incense? Φτιάξτο μόνος σου! Θέλεις κάποιο μικροέπιπλό? Δοκίμασε λίγο την τέχνη της ξυλουργικής! Θέλεις κάποιο φάρμακο? Ψάξε και στο φαρμακείο της φύσης αν η κατάσταση που θές να αντιμετωπίσεις είναι ήπια (πχ για δέκατα δουλέυει πολύ καλά το αφέψημα Ιτίας επειδή περιέχει σαλικυλικό οξύ! Δουλεύει φυσικά καλά και η ασπιρίνη που είναι...ακετυλοσαλικυλικό οξύ!)

Η διαφορά στο "κάντο μόνος σου"? Ο επαγγελματίας καμμιά φορά "χάνετε" στην εξάσκηση του επαγγέλματός του αν αρχίσει να την βλέπει ποσοτικά (διάβασε: κέρδος).Ο εραστής της τέχνης καμμιά φορά είναι πιο ποιοτικός στην τέχνη απο ότι ο....συνάδελφός του επαγγελματίας. (Διάλεξα να αναλύσω την λέξη ερασιτέχνης γιατί και αυτή έχει παρανοηθεί στις μέρες μας...)


Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tashte
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 00:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tashte  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XOTCHIPILLI2 ΤΙ ΝΑ ΠΩ....ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΑΦΩΝΟ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ.....ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ......
ΤΑ ΣΤΙΚ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ?
ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΤΑΝΑ?
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ.....
ΑΛΗΘΕΥΕΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 01:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για Stick μάλλον χρησιμοποιούν άλλη μέθοδο,απο την στιγμή που θές το υλικό σου να είναι ξηρό και να καίγετε με σταθερό ρυθμό πάνω σε ξυλάκι...Αν όντως δοκιμάσεις την μέθοδο που ανέφερα,θα μπορούσες να θυσιάσεις ένα στικάκι,απαλάσοντας το απο την σκόνη του και περνώντας πάνω του την μάζα που θα προκύψει? Αυτό πιστεύω θα λύσει κάποιες απορίες.

Με καρβουνάκι πάντως δουλεύει επαρκώς καλά...

Η καλύτερη στιγμή για να μαζέψει κάποιος βότανα είναι συνήθως μέρα (να βλέπεις τι μαζέυεις) πρωτού πιάσουν οι ζέστες (αν μιλάμε για άνοιξη καλοκαίρι). ΤΟυλάχιστον προτιμώ αυτή την ώρα,την πρωινή ,νιώθω οτι η όσφρησή μου δουλεύει πολύ καλά το πρωί.Συν τις άλλοις ,τι πιο όμορφο για να αρχίσει κάποιος την μέρα του? Λίγη επαφή με μυρωδιές!

Για φάσης του φεγγαρριού δεν ξέρω αν εππιρεάζουν τους χυμούς των φυτών και πώς,πάντως έχει βρεθεί οτι σε ορισμένα φυτά τα ποσοστά διαφόρων ουσιών που περιέχουν διαφέρουν ανάλογα με την ώρα της μέρας....Δυστηχώς δεν έχω παραπάνω πληροφορίες αν και θα ενδιαφερόμουν να μάθω αν κάποιος γνωρίζει..

Τα φυτά πάντως έχουν πολλές ιδιότητες και δυστηχώς έχουν παραγκωνιστεί σήμερα...Καθόλου παράξενο σε μια απλή βόλτα στο κοντινότερό σου δασάκη να συναντήσεις δεκάδες αρωματικά φυτά,άλλα τόσα με φαρμακευτικές ιδιότητες (δοκίμασε να εισπνέυσεις ατμούς απο μενθόλη (μέντα) ,δουλεύει σαν "μανούλα" για αποσυμφόρηση βλενογόνων και είναι εξαίσιο αναληπτικό-διεγερτικό) και πάρα πολλά απο αυτά έχουν πλούσιο εθνοβοτανολογικό υπόβραθρο...

Με πολλά αρωματικά φυτά μπορείς να παρασκευάσεις σπιτικά λικέρα και αφεψήματα που...έχουν άλλη γλύκα απο ότι οι προσυσκευασμένοι "πρωτευουσιάνοι" (δίαβασε: Εκ "σούπερμάρκετ") συγγενείς τους...Ο Μυθικός Αψέντης πχ είναι αλκοολούχο ποτό και συγγενής του ούζου το οποίο είχε απαγορευτεί παλιότερα (πλέον είναι νόμιμος) προκύπτει απο το βότανο Artemisa Absinthum (Αρτεμισιά,Αψεντιά) και έχει χαρακτηριστικό άρωμα.Αν και φημολογείτε οτι είναι ψυχοενεργό ,προσωπικά το θεωρώ άνευ τέτοιων ιδιοτήτων και αρκετά νευροτοξικό σε μεγάλες δόσεις (Ψάξε Γάλλους ζωγράφους που το έπιναν κατα κόρον να δείς τι τους συνέβει). Αυτό που θα σου πρότεινα με την αψιθιά είναι να μην την πιείς σε ποτό αλλά να..παρασκευάσεις incense με αυτή! Πολλοί λένε οτι εξαγνίζει τον χώρο,εγώ λέω οτι έχει αρκετά δυνατό άρωμα και ξέρει να υποβάλει την "παρουσία" του στον χώρο...

Πάρε μερικά βιβλία περι φυτών και βοτάνων και..κυνήγησέ τα!

Αξίζει ακόμα και αν σε κοιτάξουν περίεργα τα φιλαράκια σου! :D

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tashte
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 02:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tashte  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΦΥΤΟΥ....ΣΤΗΝ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ(3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΥΜΟΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟΙ.....ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ (ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΠΑΝΤΑ) Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΧΑΣΗ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΜΑΖΕΜΑ ΒΟΤΑΝΩΝ.
ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ....
Α! ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΟΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΑΤΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ....
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΧΟΤ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ!
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΙΟ ΦΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΧΡΟΝΙΟΥ ΑΓΧΟΥΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 16:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν μερικά βότανα με ήπια αγχολυτική δράση που μπορούν να βοηθήσουν σε περιόδους άγχους.Δύο απο αυτά είναι η ρίζα βαλεριάνας και η πασιφλόρα (η οποία βγάζει και πολύ νόστιμα φρουτάκια!).Τα λατινικά τους ονόματα είναι Valeriana officinalis και Passiflora Incarnata.Οι ουσίες που περιέχουν δρούν ήπια πάνω στους υποδοχείς γ-αμινοβουτιρικού οξέως του εγκεφάλου με ανταγωνιστικό τρόπο (είναι GABA receptor antagonists). Δεν παρουσιάζουν εθισμό ,αλλα καλό είναι να διακόπτεται η θεραπία με αυτά μετά απο μια βδομάδα χρήσης γιατι μπορεί να παρουσιάσουν "ανοχή".

Ένα άλλο εξαίσιο χαλαρωτικό που στερείτε ανοχής και μπορεί να χρησιμοποιείται καθημερινώς είναι το χαμομήλι! Νοστιμότατο και χαλαρωτικότατο...Δοκίμασε να λουστείς με αυτό (αναζωογωνητικότατο) και επίσης σε περιπτώσεις οφθαλμικών ενοχλήσεων πλυσεις των ματιών με αυτό! Ένα φυτό,χίλιες χρήσεις!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 16:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Xotchipilli2 είσαι πράγματι εκπληκτικός και σε παρακολουθώ ανελλιπώς

Καλή συνέχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 22:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι φάσεις της σελήνης όπως και το ζώδιο που τη φιλοξενεί είναι πάρα πολύ σημαντικά για το μάζεμα των φυτών. Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tashte
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 23:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tashte  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ.....ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΣΗΨΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑ ΠΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 18:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΧΥΜΟΥΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ, ΕΝΩ ΚΑΤΑ ΤΗ ΧΑΣΗ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΙΟΥΝΤΑΙ -ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΑ ΚΛΑΔΕΥΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΧΑΣΗ-.

ΤΟ ΜΑΖΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΜΙΣΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΞΑΡΤΑΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ. Η ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ -ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝΕ ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ-.

ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΦΥΤΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΣΤΟ ΖΩΔΙΑΚΟ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tashte
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 19:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tashte  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GRETEL ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ!

ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΙΔΩΝ....

ΤΕΛΙΚΑ Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 03:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΣΟΛΑΝΣΑΕ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΦΥΤΟ ΤΟΥ ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΦΥΤΑ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΩΝ .... ΜΑΓΙΣΩΝ ΠΟΥ ΞΕΡΑΝΕ... ΚΑΙ .... ΑΧ ΚΑΗΜΕΝΕ ΟΤΣΑΛΑΝ ΤΙ ΕΠΑΘΕΣ...

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΔΙΑ ... ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ... ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝΕ .... ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ....


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tashte
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 05:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tashte  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ....ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΦΥΤΑ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ?

ΚΑΙ ΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΕΧΟΥΝ?

Ο ΟΤΣΑΛΑΝ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

GRETEL ΜΟΥ.....ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 05:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ, ΥΟΣΚΥΑΜΟΣ, ΤΑΤΟΥΛΑ, ΝΤΑΤΟΥΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΣΟΛΑΝΣΑΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΛΟΥΝΕ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΑ. ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ -ΙΣΩΣ Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ ΤΩΝ ΛΟΥΛΟΥΔΙΩΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΔΩ- ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΑ ΨΥΧΟΤΡΟΠΑ.

ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΣΑΛΑΝ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ? Ε ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΑΤΙ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΔΕΙ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy