ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μια ιστορία, μια ερμηνεία, μια ανάμνηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 16:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' αυτό το θέμα, θα ήθελα να συλλέξουμε κάποιες ιστορίες, που τις θεωρούμε "σημαντικές" ή "ενδιαφέρουσες", γιατί απλά έχουν κάποιο νόημα για μας.

Ο Μαχάτμα Γκάντι και η ζάχαρη

Μια μητέρα έφερε το νεαρό γιο της στο Μαχάτμα Γκάντι.
Τον παρεκάλεσε. "Σε παρακαλώ, Μαχάτμα. Πες στο γιο μου να πάψει να τρώει ζάχαρη".

Ο Γκάντι έμεινε σιωπηλός. Μετά είπε "Ξαναφέρε μου το γιο σου σε δύο βδομάδες".
Παραξενεμένη η γυναίκα τον ευχαρίστησε και είπε ότι θα έκανε αυτό που της είχε ζητήσει.

Δυο βδομάδες αργότερα, επέστρεψε με το γιο της. Ο Γκάντι κοίταξε το νεαρό στα μάτια και του είπε "Σταμάτα να τρως ζάχαρη".
Γεμάτη ευγνωμοσύνη αλλά και περιέργεια, η γυναίκα τον ρώτησε "Γιατί μου είπες να τον ξαναφέρω σε δυο βδομάδες; Θα μπορούσες να του είχες πει και τότε το ίδιο πράγμα."

Ο Γκάντι τής απάντησε "Πριν από δύο εβδομάδες, έτρωγα κι εγώ ζάχαρη."


Ο δρόμος του Ειρηνικού Πολεμιστή - Dan Millman


Να διδάσκεις με παραδείγματα. Οι λέξεις δε φτάνουν.
Και να διδάσκεις μόνο όσα πράγματα έχεις μάθει μέσα από τις δικές σου εμπειρίες.

Τα λόγια είναι τα τελευταία και τα πιο επιπόλαια στοιχεία της διδασκαλίας.Η πραγματική αλλαγή έρχεται μόνο μέσα από το παράδειγμα.

Αν θέλουμε κάποιος ή ο κόσμος να κάνει κάτι, τότε πρέπει πρώτα να το κάνουμε εμείς.
(Τα σχόλια ανήκουν στο συγγραφέα).

Ζήσε τη στιγμή!

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 19:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Στέφανε, πολύ ωραίο θέμα.

Η ιστορία που έχω εγώ είναι λίγο μεγάλη… άμα αντέχετε να τι διαβάσετε, έχει να κάνει με τη δικαιοσύνη του Θεού, και λέγεται ότι είναι αληθινή ιστορία.

Ήταν μια φορά ένας μοναχός στο Άγιο όρος, και έκλαιγε και προσευχόταν για δικαιοσύνη στον κόσμο, αλλά όσο άκουγε για τους φόνους και τις αδικίες, έχανε την πίστη του στην δικαιοσύνη του Θεού. Μία μέρα ήρθε ένας άγγελος και του είπε να κατεβούν μαζί στον κόσμο, να δει κάτι ο μοναχός ώστε να καταλάβει ότι άδικα στεναχωριέται.

Κατέβηκαν λοιπόν και ο Άγγελος είπε στον μοναχό να σταθεί πίσω από ένα δέντρο δίπλα σε μία πηγή, και να μη βγει από την κρυψώνα του για κανένα λόγο.
Βλέπει λοιπόν ο μοναχός έναν άνθρωπο να έρχεται και να πίνει από την πηγή. Στα ρούχα του είχε ένα μεγάλο πουγκί χρυσές λύρες, και καθώς έσκυψε του έπεσε, και δεν το μάζεψε. Έφυγε. Μετά από λίγο, έρχεται ένας δεύτερος ταξιδιώτης, ο οποίος βρίσκει το πουγκί, και το παίρνει μαζί του τρισευτυχισμένος. Τέλος φτάνει και ένας τρίτος ταξιδιώτης, ο οποίος καθώς έπινε νερό, τον βρίσκει ο πρώτος, που είχε έρθει να μαζέψει το χρυσό που είχε χάσει.
Του λέει λοιπόν, «δώσε μου το χρυσάφι μου που μου έπεσε εδώ» φυσικά ο τρίτος ταξιδιώτης δεν ήξερε τίποτα, και δεν μπορούσε να δώσει τίποτα. Ο πρώτος, στα νεύρα του απάνω τον σκοτώνει με ένα σουγιά, και μετά τον ψάχνει, χωρίς φυσικά να καταφέρει να βρει το χρυσάφι του…
Μετά από λίγο, έρχεται ο άγγελος και βρίσκει τον μοναχό συγκλονισμένο. Λέει ο μοναχός «αυτή είναι η περίφημη δικαιοσύνη του Θεού για την οποία όλοι μιλάνε και στην οποία όλοι προσεύχονται; Δεν είναι δυνατόν! Είναι πραγματικά φρικτό»
του λέει τότε ο Άγγελος: «μην βιάζεσαι να κρίνεις. Ο πρώτος ταξιδιώτης ήταν ένας γαιοκτήμονας, που καταδυνάστευε τους εργάτες του και τους χωριανούς! με τη δύναμη του να χειρίζεται το νόμο, έχει κατακλέψει πολύ κόσμο. Δεν του άξιζαν αυτές οι λίρες.
Ο δεύτερος ταξιδιώτης, πήρε τις λίρες που του άνηκαν, καθώς τα χρήματα αυτά τα είχε πάρει ο πρώτος από το κτήμα του δεύτερου, που του το έκλεψε, και το πούλησε.»
«και ο τρίτος ταξιδιώτης? Τι έφταιγε να δολοφονηθεί;»
«ο τρίτος ταξιδιώτης ήταν φονιάς στο παρελθόν, που είχε μετανιώσει. Είχε χύσει πολλά δάκρυα προσευχόμενος στο θεό να τον πάρει με τον ίδιο τρόπο που αμάρτησε, για να εξιλεωθεί»
«και είναι σωστό να βάλει ο Θεός έναν άλλο άνθρωπο να κάνει μία τέτοια αμαρτία μόνο και μόνο για να εξιλεωθεί ο τρίτος;»
«ναι, γιατί ο πρώτος, που έκανε το φόνο, ήταν πολύ σκοτισμένος και ταραγμένος άνθρωπος, δεν καταλάβαινε πραγματικά το κακό που προκαλούσε στους χωριανούς και τους εργάτες του. Η πράξη του φόνου όμως τον συγκλόνισε και τον ξύπνησε. Και τώρα μετάνιωσε βαθιά, όχι μόνο για το φόνο αλλά και για όλα τα αμαρτήματα και τις αδικίες που έκανε ως τώρα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ο άνθρωπος αυτός κατευθύνεται προς ένα μοναστήρι, να αφιερώσει την ζωή του από εδώ και στο εξής στον Θεό. Να προσεύχεται για όλους όσους αδικούσε τόσα χρόνια.»

έτσι λοιπόν, βλέπουμε πώς μέσα από μία τραγική ιστορία, μία εντελώς απάνθρωπη και άδικη – επιφανειακά πράξη – σώζεται η ψυχή τριών ανθρώπων.

Ελπίζω να σας άρεσε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 23:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κλαρίς, από την ιστορία σου, βγάζω το εξης συμπέρασμα.

Είναι σφάλμα να κρίνει κανείς τις πράξεις και τη συμπεριφορά των άλλων, όταν δε γνωρίζει τα βαθύτερα και πολλές φορές άγνωστα κίνητρα των πράξεών τους.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 02:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι Στέφανε... είναι και αυτο... γενικά η ομορφιά με τις ιστορίες - παραβολές είναι οτι ο κάθε ένας βλέπει και κάτι διαφορετικό όσο πιό βαθυά τις μελετάει...

αργά είναι; άντε, περιμένω να διαβάσω τις ιστορίες και άλλων μελών!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 02:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα ένα συμπέρασμα Κλαρίς, από την ιστορία σου.

Η ζωή πράττει για μας, χωρίς εμάς, αλλά με εμάς.

Ναι, είναι αργά και ίσως τα νοήματα πιο δύσκολα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 15:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κλαρίς
Διάβασα με ενδιαφέρον την Ιστορία που μας παρέθεσες.
Δέν θα σε ρωτήσω άν είναι Αληθινή ή Όχι γιατί εννοείται οτι βρίσκεται πέρα απο τα όρια της Μυθολογίας, αλλά θαυμάζω την φαντασία του εφευρέτη της
Εστω οτι είναι Αληθινή πιστεύεις οτι το συγκεκριμένο περιστατικό βρίσκεται πίσω απο την ζωή κάθε Ανθρώπου;;;
Πού υπάρχει η Θεία Δικαιοσύνη σε Γαιοκτήμονες, Άρχοντες, Μεγαλοβιομηχάνους ή ακόμα & Ανθρώπους του Πολιτικού χώρου οι οποίοι πεθαίνουν σε βαθιά Γεράματα έχοντας ξεζουμίσει σε όλη τους την ζωή την περιουσία του φτωχού Λαού
Πού βρίσκεται η Θεία Δικαιοσύνη στα παιδάκια στο Ιράκ & στους ακρωτηριασμένους Πολίτες που τεμαχίζονται απο τα Πρωτο-Παλίκαρα του κυρίου Προέδρου Μπούς
Πού βρίσκεται η Θεία Δικαιοσύνη σε όλους τους κακομοίρηδες που πεθαίνουν νέοι απο πείνα, κρύο, ιούς, αρρώστιες & οτιδήποτε άλλο φανταστείς χωρίς να δούν Τίποτα καλό στην ζωή τους
Πού βρίσκεται η Θεία Δικαιοσύνη σε Νόμιμους Μεγαλοληστές, Δολοφόνους, καταχραστές της Δημόσιας Περιουσίας που μένουν ασύλληπτοι σε όλη τους την ζωή απολαμβάνοντας τα Αγαθά των ανομιών τους

Θές να το πάρουμε Χριστιανικά το Θέμα:
Και ο Χριστιανισμός ακόμα έχει δημιουργήσει μετά Θάνατο Παράδεισους & Κολάσεις όπου εκεί θα γίνει είτε η επιβράβευση είτε η Τιμωρίας της ψυχής του Ανθρώπου ανάλογα με την Γήινη ζωή του!
Άρα & ο Χριστιανισμός ακόμα αναγνωρίζει οτι δέν γίνεται καμία επέμβαση του Θεού στην Ανθρώπινη ζωή όσο βρίσκεται μέσα στο Υλικό του Σώμα!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 10:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιθετικότητα

Η γυναίκα του Νασραντίν Χότζα τού έλεγε πολύ άσχημα λόγια. Ήταν πολύ θυμωμένη, απότομη, επιθετική, βίαιη, έτοιμη να εκραγεί.
Και ο Νασραντίν Χότζας απλώς καθώταν και άκουγε.

Τότε, ξαφνικά, εκείνη γύρισε προς το μέρος του και του είπε:
"Λοιπόν, πάλι διαφωνείς μαζί μου."
Ο Χότζας είπε: "Μα, δεν είπα ούτε λέξη."
Η σύζυγος είπε: "Το ξέρω, αλλά ακούς με μεγάλη επιθετικότητα."

Πέρα από τα όρια του νου, Osho.


Το εγώ έρχεται συνεχώς σε σύγκρουση με τους άλλους, γιατί κανένα εγώ δεν έχει σιγουριά για τον εαυτό του. Είναι ψεύτικο. Έχει δημιουργηθεί από την κοινωνία.

Όταν αισθάνεσαι δυστυχισμένος, η δυστυχία σου προέρχεται από το ψεύτικο κέντρο, το εγώ, που έχει συγκρουσθεί με κάποιον.

Περίμενες κάτι που δεν έγινε.
Περίμενες κάτι κι έγινε ακριβώς το αντίθετο. Το εγώ σου κλονίζεται. είσαι δυστυχισμένος.

Η πηγή όλης της δυστυχίας, του θυμού, της αγωνίας είναι κρυμμένη μέσα σου, στο εγώ σου.
Αλλά εσύ πάντα ψάχνεις απέξω.
(Με σχόλια του Osho).

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 15:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στέφανε,
η ιστορία που λές με το Χότζα και τη γυναίκα του, εμένα μου κάνει περισσότερο μία περιγραφή κυρίως του γυναικείου εγωισμού. δεν διαφοροποιώ τα φύλλα με φεμινιστικό ή φαλλοκρατικό τρόπο, απλά, διαπιστώνω οτι κι εγώ πολλές φορές φέρομαι κάπως έτσι στον καημένο το φίλο μου... που μάταια προσπαθεί να καταλάβει τη λογική μου

krisna,
H θεια ή συμπαντική δικαιοσύνη είναι πολύ πέρα απο την λογική μου και δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω όλα αυτά τα ερωτήματα τα οποία έχω κι εγώ κανει κατα καιρούς τόσο επίμονα και επιθετικά όσο εσύ.
όσο αφορά τη Χριστιανοσύνη, ναι, πιστεύω στο Χριστό, έχω τσακωθεί όμως για προσωπικούς λόγους με ένα μεγάλο μέρος εκκλησιαστικών τυπικών, εκπροσώπων και θαμόνων, οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να συζητήσω για αυτό το θέμα, μόνο να παραθέσω - όσο μπορώ με ταπίνωση - κάποια πράγματα που διάβασα, είδα ή άκουσα, και απλά αισθανόμουν οτι μπορούν να έχουν μία θετική εφαρμογή στη ζωή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 15:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα Στέφανε!
Και πολύ ωραίες οι ιστορίες, ιδιαίτερα η πρώτη (του Στέφανου).

Θα συνεχίσω - όχι ακριβώς με μία ιστορία - αλλά με μία αναφορά σε έναν Γιόγκι, που ως νόημα, εμένα "μου μίλησε". Ίσως μιλήσει και σε εσάς.

"...Όλα τα σώματα που εθεράπευσε με θαύματα φανερά ο Λαχίρι Μαχασάγια (και δεν ήσαν ολίγα) εις το τέλος ετροφοδήτησαν τις φλόγες της καύσεως των νεκρών.
Η σιωπηλή όμως και ενδόμυχη πνευματική αφύπνισης που κατόρθωνε να πραγματοποιήσει στους τόσους μαθητάς και οπαδούς του οι οποίοι ανυψώθηκαν μέχρι του Χριστού, είναι το πραγματικό και ακατάλυτο θαύμα που επέτυχε."

Τι είναι λοιπόν πιο πολύτιμο;
Ένα δώρο με ημερομηνία λήξεως όπως ένα υλικό σώμα;
Ή ένα πνευματικό δώρο, προορισμένο να ζήσει στην αιωνιότητα;
...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 18:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στέφανε,
η ιστορία που λές με το Χότζα και τη γυναίκα του, εμένα μου κάνει περισσότερο μία περιγραφή κυρίως του γυναικείου εγωισμού. δεν διαφοροποιώ τα φύλλα με φεμινιστικό ή φαλλοκρατικό τρόπο, απλά, διαπιστώνω οτι κι εγώ πολλές φορές φέρομαι κάπως έτσι στον καημένο το φίλο μου... που μάταια προσπαθεί να καταλάβει τη λογική μου
Κλαρίς, η συμπεριφορά αυτή είναι προνόμιο όλων των ανθρώπων.
Ίσως, όμως, εσείς οι γυναίκες να είστε, καμιά φορά, πιο επιρρεπείς.

quote:
Θα συνεχίσω - όχι ακριβώς με μία ιστορία - αλλά με μία αναφορά σε έναν Γιόγκι, που ως νόημα, εμένα "μου μίλησε". Ίσως μιλήσει και σε εσάς.
amalia, πράγματι αναμένω ιστορίες, που έχουν "μιλήσει" σε όλους μας.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 19:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι λοιπόν πιο πολύτιμο;
Ένα δώρο με ημερομηνία λήξεως όπως ένα υλικό σώμα;
Ή ένα πνευματικό δώρο, προορισμένο να ζήσει στην αιωνιότητα;
...


Όλα τα δώρα καλοδεχούμενα!



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 21:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για χρόνια λοιπόν ο Μωϋσής περιπλανιότανε στην έρημο...
..κάποτε βρήκε ένα βοσκό και έμεινε μαζί του για κάποιο καιρό...
Το δεύτερο - τρίτο βράδυ παρατήρησε ότι βοσκός έβγαινε από την σκηνή με μια κουπίτσα γάλα... Οταν τον ρώτησε γιατί το κάνει αυτό, ο βοσκός του απάντησε πως κάθε βράδυ αφήνει πίσω από την σκηνή μια κούπα γάλα σαν δώρο για τον Θεό...
Ο Μωϋσής εξήγησε αμέσως στο βοσκό ότι ο Θεός είναι πνεύμα και ως πνεύμα δεν έχει ανάγκη από το γάλα που του προσφέρει...Ο βοσκός όμως του απάντησε ότι δεν το πιστεύει αυτό γιατί κάθε πρωϊ βρίσκει την κούπα άδεια...
Αυτό πολύ προβλημάτισε τον Μωϋσή που σαν πνευματικός άνθρωπος δεν μπορούσε να δεχτεί εύκολα κάτι τέτοιο.
Παραφύλαξε λοιπόν, κάποιο βράδυ και είδε πως μια μικρή αλεπού ερχόταν και έπινε το γάλα από την κούπα...
Χαρούμενος που είχε δίκιο στο συλλογισμό του πήγε αμέσως και ενημέρωσε γι'αυτό τον βοσκό, ο οποίος έδειξε να στεναχωριέται με την εξέλιξη των πραγμάτων...

Δύο βράδια μετά ήρθε στον ύπνο του Μωϋσή ο Θεός :
Γιατί Μωϋσή το έκανες αυτό?
Γιατί γκρέμισες αυτό που πίστευε ο καλός βοσκός και που τόσο τον ευχαριστούσε?
Ετσι κι αλλιώς Εγώ μοιραζόμουν με την αλεπού το γάλα....


άλλος ένας λόγος λοιπόν που ...

quote:
Όλα τα δώρα καλοδεχούμενα!


Θηλυκά
Galadriel


"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 13:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι για την εποικοδομητική συμμετοχή όλων.

Μαθαίνοντας τη σιωπή

Τέσσερις στενοί φίλοι, μαθητές μιας σχολής στην Ιαπωνία, υποσχέθηκαν ο ένας στον άλλο να κρατήσουν σιωπή, για επτά ημέρες.

Την πρώτη μέρα ήταν όλοι σιωπηλοί. Αλλά όταν έπεσε η νύχτα και το φως στις λάμπες του λαδιού αδυνάτιζε, ένας από τους μαθητές δεν μπόρεσε να κρατηθεί και φώναξε σ' έναν υπηρέτη:
- Φτιάξε αυτές τις λάμπες.

Ο δεύτερος μαθητής με κατάπληξη άκουσε τον πρώτο να μιλά.
- Μα κανονίσαμε να μην πούμε ούτε μία λέξη, παρατήρησε.
- Εσείς οι δύο είστε βλάκες. Γιατί μιλήσατε, ρώτησε ο τρίτος.
-Εγώ, είμαι ο μόνος που δε μίλησα, είπε τελευταίος ο τέταρτος μαθητής.

Σοφία της Ανατολής, Ζεν, σελ. 91.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 17:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου.
Στέφανε συγχαρητήρια για το θεματάκι σου.

Ας πω και εγώ μία ιστοριούλα.

Κάποτε σε μια άλλη εποχή υπήρχε μια εταιρία που κατασκεύαζε παπούτσια. Στέλνει η εταιρία αυτή λοιπόν έναν αντιπρόσωπο σε μια γειτονική χώρα για να πουλήσει παπούτσια. Μετά από μέρες ο αντιπρόσωπος γυρνάει πίσω στην εταιρία απογοητευμένος και λέει στο αφεντικό του

«Αφεντικό είμαστε άτυχοι. Στην χώρα που με έστειλες όλοι είναι ξυπόλυτοι και δεν τους χρειάζονται τα παπούτσια»

Μετά από καιρό η εταιρία στέλνει κάποιον άλλο αντιπρόσωπο για την προώθηση των προϊόντων της σε μια άλλη χώρα.. Καθώς πήγαινε προς την χώρα εκείνη ο αντιπρόσωπος πήρε λάθος δρόμο και βρέθηκε στην χώρα που είχε πάει και ο πρώτος αντιπρόσωπος. Μετά από λίγες μέρες γύρισε στην εταιρία του και είπε ενθουσιασμένος στον εργοδότη του:

«Αφεντικό δεν θα το πιστέψεις!!! Βρέθηκα σε μία χώρα όπου δεν φορούσε κανείς παπούτσια και τους τα πούλησα όλα!»

Η ιστοριούλα αυτή (που δεν την θυμάμαι και καλά) όταν την διάβασα αναρωτήθηκα : Μήπως καμιά φορά πρέπει να βλέπουμε και τις δύο όψεις του νομίσματος?


Peace love unity & respect.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 19:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία η ιστορία σου BRAINSTORM!

Μας αποδεικνύει πως σε αυτήν τη ζωή τίποτα δεν είναι μόνο μαύρο ή μόνο άσπρο.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 09:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ιστοριούλα αυτή (που δεν την θυμάμαι και καλά) όταν την διάβασα αναρωτήθηκα : Μήπως καμιά φορά πρέπει να βλέπουμε και τις δύο όψεις του νομίσματος?





Από τον Ρουμί,για την τόλμη της άγνοιας (σαν αυτή που είχαμε παιδιά).

"Ένα λιοντάρι πεινασμένο κάποτε μπήκε σε ένα σταύλο, έφαγε το βόδι που βρισκόταν εκεί και πήρε τη θέση του.Ο σταύλος ήταν πολύ σκοτεινός και όταν ο ιδιοκτήτης μπήκε μέσα ,προχώρησε ψηλαφώντας.Ψάχνοντας ,άγγιξε με τα χέρια του το σώμα του λιονταριού και το χάιδεψε,πιστεύοντας πως ήταν το βόδι του.Τότε το λιοντάρι σκέφτηκε:<<Αν ήξερε ποιός είμαι,θα πέθαινε από το φόβο του!Μα δε φοβάται,νομίζοντας πώς είμαι το βόδι του..>>

Την καλημέρα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 10:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καποτε ενας ανθρωπος,ενοιωθε φοβερα ασχημα,απο τα πολλα προβληματα
και τις εγνοιες που βαραιναν ,την ψυχη του,το ειναι του..
καθε βραδυ παρακαλαγε,κλαιγοντας τον θεο,να παρει απο ³πανω³ του ολα
τα προβληματα,τις στεναχωριες....
αυτο γινοταν για αρκετα χρονια,καθε μερα ηταν δυσβασταχτη για τον ανθρωπο,
καθε νυχτα,τα ματια του μαυρα ,απο το ξενυχτι,τα δακρυα,τις σκεψεις,...
πως θα τα βγαλω περα και σημερα; σκεφτοταν,πως θα ανταπεξελθω;,πως θα
....πως....
καποια νυχτα ..απο τις παρα πολλες,παρουσιαστηκε ο θεος μπροστα του...
εκπληκτος ο ανθρωπος,ενθουσιασμενος,λιγο φοβισμενος,τον ρωτησε,εισαι ο θεος;
ναι του απανταει,ακουγα καθε πρωι που βαρυγκωμουσες,καθε νυχτα ενοιωθα την θλιψη σου,
εβλεπα τα δακρυα σου...ελα παμε...που τον ρωτα ο ανθρωπος...ακολουθησε με,
μην φοβασαι,του απαντα ο θεος χαμογελοντας..
βρεθηκαν υστερα απο ωρα μπροστα σε μια μεγαλη θυρα...με το που πλησιασαν,η θυρα με
εναν τεραστιο γδουπο ανοιξε....προχωρησαν ,μεσα ο ανθρωπος εκπληκτος εβλεπε ,αντικρυσε
σε εναν χωρο που ξεπερνουσε την οραση του ,σταυρους,αμετρητους οσος και ο χωρος,
τοτες του λεει ο θεος διαλεξε,τι; θεε μου του απαντα ο ανθρωπος ,διαλεξε τον σταυρο που
θεωρεις οτι ειναι ο πιο προσιτος για εσενα,εκεινον που θεωρεις πως σου ταιριαζει και που μπορεις
να σηκωσεις,καταχαρηκε ο ανθρωπος ,για την ευκαιρια που του δινει ο θεος ,να
ξεφορτωθει τα προβληματα τα μεγαλα του και να επωμιστει μικροτερα...που ετρεξε να βρει
τον σταυρο που του ταιριαζει...παει να σηκωσει τον πρωτο ...χμ λεει πολυ βαρυς,δεν ...αστο,
παει στον δευτερο...βαρυτερος,παει στον τριτο θεορατος σταυρος,δεν τον αγγιξε καν...
αφου εριξε με την ματια του πανω απο 3000 σταυρους και αλλους τοσους δοκιμασε να σηκωσει,
κουραστηκε ,βαρεθηκε,λιγο πριν τα παρατησει,λεει αντε ας σηκωσω ενα τελευται και μετα φευγω,
παω πισω στον θεο,με το που παει να σηκωσει τον σταυρο,ξαφνικα νοιωθει τυχερος,βρηκε εναν σταυρο
πουπουλο,το χαμογελο του εφτασε στα αυτια του,με τον σταυρο στην πλατη,τρεχωντας
φτανει μπροστα στον θεο,θεε...θεεε ,βρηκα,βρηκα ,αυτον τον σταυρο θελω,
εισαι βεβαιως; του απαντα ο θεος,ναι ναι...σε ξαναρωτω εισαι σιγουρος;ναιι σου λεω,του απαντα
ο ανθρωπος,δεν θα εχεις αλλη ευκαιρια του ειπε ο θεος,γιαυτο σε ξαναρωταω,ειμαι απολυτα σιγουρος
του απαντα ο ανθρωπος,ε τοτες του λεει ο θεος θελω να ξερεις πως ο σταυρος που
διαλεξες ειναι ο σταυρος που κουβαλαγες για χρονια τωρα και που παρακαλαγες να
παρω πισω....
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 16:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

παιδιά έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο με παρόμοιες ιστοριούλες?
Θα ήθελα να διαβάσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 18:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Iστορίες του Καλού Θεού" του R.M.Rilke, εκδόσεις Ηριδανός

... το συνιστώ ανεπιφύλακτα

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 00:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Ευχαριστώ φίλη μου galadriel

Θα το ψάξω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 01:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τι είναι λοιπόν πιο πολύτιμο;
Ένα δώρο με ημερομηνία λήξεως όπως ένα υλικό σώμα;
Ή ένα πνευματικό δώρο, προορισμένο να ζήσει στην αιωνιότητα;
...


Όλα τα δώρα καλοδεχούμενα!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 01:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια, δεν θα μπορούσε να λύπει από την παρέα μας με τις ιστοριούλες, ο γνωστός σε όλους:


ΝΑΣΡΕΝΤΙΝ ΧΟΤΖΑΣ
Τα μυστήρια της φύσης
από το βιβλίο "Ιστορίες και χωρατά", εκδόσεις Ύψιλον
΄

Ένα πρωί πήρε ο Χότζας το γάιδαρό του, φαί σ'ένα καλαθάκι και βγήκε στην εξοχή να βεγγερίσει. Κι όσο απομακρυνόταν τόσο μεγαλύτερη χαρά ένιωθε θωρώντας τα έργα του Θεού. Κι όλα τά'βρισκε θαύματα φτιαγμένα με μαστοριά, γνώση και σοφία.

Σα μεσημέριασε, ξεπέζεψε, άφησε το ζώο του να βοσκήσει ένα γύρο, κι αυτός μπήκε σ'ένα μποστάνι και ξάπλωσε κάτω από τη σκια μιας θεόρατης καρυδιάς φορτωμένης με καρπό. Καθώς ραχάτευε με τα μπράτσα πίσω από το κεφάλι του και θαύμαζε το δέντρο, μια αναιδής σκέψη πέρασε από το μυαλό του. Τόσο μεγάλο δέντρο και να κάνει τόσο μικρούς καρπούς! Και πλάι του, κάτω στο χώμα, οι καρπουζιές με τους λεπτούς μίσχους και τα μίζερά τους φύλλα να σέρνονται, με κάτι καρπούς μεγάλους σα μπαλόνια! Αλλάχ, Αλλάχ, μήπως δεν ήσουν πάντα τόσο σοφός όσο λένε; Μήπως είχες κι εσύ στιγμές σύγχυσης και αδιαφορίας;

Δεν πρόλαβε να τελειώσει τη σκέψη του κι ένα καρύδι έπεσε από το δέντρο πάνω στην ξουρισμένη κούτρα του. Μόλο που ήταν τόσο μικρό, τού'φερε τέτοιον πόνο και δάκρυα στα μάτια που τον έκανε να πεταχτεί απάνω σα να τον είχε δαγκάσει φίδι. Αμέσως ύψωσε τα χέρια προς τον ουρανό και ανέκραξε:

"Αλλάχ! Αλλάχ! Μάνα φύση! Τα πάντα με σοφία εποίησας. Σκέψου τι θα πάθαινε το κεφάλι μου, αν είχες το δικό μου μυαλό κι έκανες εκεί πάνω καρύδια μεγάλα σαν καρπούζια!"

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 14:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Αλλάχ! Αλλάχ! Μάνα φύση! Τα πάντα με σοφία εποίησας. Σκέψου τι θα πάθαινε το κεφάλι μου, αν είχες το δικό μου μυαλό κι έκανες εκεί πάνω καρύδια μεγάλα σαν καρπούζια!"
amalia,

Καλό; Κακό

Ένας γέρος και ο γιος του, δούλευαν σε ένα μικρό κτήμα. Είχαν μόνο ένα άλογο να τους σέρνει το αλέτρι. Μια μέρα το άλογο το 'σκασε.

"Τρομερό", είπαν οι γείτονες. "Μεγάλη κακοτυχία".
"Ποιος ξέρει αν είναι κακοτυχία ή καλή τύχη", απάντησε ο αγρότης.

Μια βδομάδα αργότερα, το άλογο επέστρεψε από τα βουνά, φέρνοντας μαζί του στο σταύλο και πέντε άγριες φοράδες.
"Τι καλή τύχη!", είπαν οι γείτονες.
"Καλή τύχη; Κακή τύχη; Ποιος ξέρει;", απάντησε ο γέρος.

Την επόμενη μέρα, ο γιος, προσπαθώντας να εξημερώσει ένα από τα άλογα, έπεσε κι έσπασε το πόδι του.
"Τρομερό. Πολύ μεγάλη κακοτυχία."
"Κακοτυχία ή καλή τύχη;"

Ο στρατός πέρασε από όλα τα κτήματα, για να πάρει τους νεαρούς άντρες στον πόλεμο. Ο γιος του αγρότη δεν ήταν χρήσιμος, χτυπημένος όπως ήταν και τον άφησαν.
"Καλό; Κακό;"

Ο δρόμος του Ειρηνικού Πολεμιστή - Dan Millman και
Το νέο ταρώ του Osho

Δεν υπάρχει καλό ή κακό. Δεν υπάρχουν ατυχήματα. Το κάθετι έχει κάποιο σκοπό. Στο χέρι σου είναι να το εκμεταλλευθείς.
(Τα σχόλια είναι του D. Millman)

Το να κρίνεις είναι μια κατάσταση στασιμότητας του νου. Και ο νους θέλει πάντα να κρίνει, γιατί το να βρίσκεται σε συνεχή διαδικασία, σε εξέλιξη, είναι πάντα επικίνδυνο και άβολο.
Στην πραγματικότητα το ταξίδι δεν τελειώνει ποτέ. Ένα μονοπάτι τελειώνει, ένα άλλο αρχίζει. Μια πόρτα κλείνει, μια άλλη ανοίγει.
(Τα σχόλια είναι του Osho.)

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 21:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" - Eγώ θέλω να μου πεις από που ερχόμαστε και που πάμε. Του λόγου σου τόσα χρόνια μαράζωσες απάνω στις Σολομωνικές θα χεις στύψει δυό τρεις χιλιάδες οκάδες χαρτί, τι ζουμί έβγαλες?
Τόση αγωνία είχε η φωνή του Ζορμπα, που η πνοή μου κόπηκε, αχ, να μπορούσα να του δινα μιαν απόκριση !
Ενιωθα βαθιά πως το ανώτατο που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος δεν είναι η Γνώση, μήτε η Αρετή, μήτε η Καλοσύνη, μήτε η Νίκη, μα κάτι άλλο πιο αψηλό, πιο ηρωικό κι απελπισμένο : Το Δέος, ο ιερός τρόμος. Τι 'ναι πέρα από τον ιερό τρόμο ; ο νους του ανθρώπου δεν μπορεί να προχωρέσει.
- Δεν απαντάς; έκαμε ο Ζορμπας με αγωνία.
Δοκίμασα να δώσω στο σύντροφό μου να καταλάβει τι είναι ο ιερός τρόμος :
- Είμαστε σκουληκάκια μικρά μικρά , Ζορμπα, αποκριθηκα, απάνω σ' ένα φυλλαράκι γιγάντιου δέντρου. Το φυλλαράκι αυτό είναι η Γη μας, τ' άλλα φύλλα είναι τ'αστέρια που βλέπεις να κουνιούνται μέσα στη νύχτα. Σουρνόμαστε απάνω στο φυλλαράκι μας, και το ψαχουλεύουμε με λαχτάρα, τ'οσμιζομαστε, μυρίζει, βρωμάει, το γευόμαστε, τρώγεται, το χτυπούμε, αντηχάει και φωνάζει σαν πράμα ζωντανό.
Μερικοί ανθρωποι, οι πιο ατρόμητοι, φτάνουν ως την άκρα του φύλλου, από την άκρα αυτή σκύβουμε, με τα μάτια ανοιχτά, τα αυτιά ανοιχτά, κάτω στο χάος, Ανατριχιάζουμε. Μαντεύουμε κάτω μας το φοβερό γκρεμό, ακούμε ανάρια ανάρια το θρο που κάνουν τ'άλλα φύλλα του γιγάντιου δέντρου, νιώθουμε το χυμό ν'ανεβαίνει από τις ρίζες του δέντρου και να φουσκώνει την καρδιά μας. Κι έτσι σκυμμένοι στην άβυσσο, νογούμε σύγκορμα, σύψυχα, να μας κυριεύει τρόμος. Από την στιγμή εκείνη αρχίζει...
Σταμάτησα. Ηθελα να πω : "Από τη στιγμή εκείνη αρχίζει η Ποίηση", μα ο Ζορμπας δεν θα καταλαβαινε και σώπασα.
- Τι αρχίζει? ρώτησε ο Ζορμπας με λαχτάρα. Γιατί σταμάτησες?
- ... αρχίζει ο μεγάλος κίντυνος, Ζορμπά, είπα. Αλλοι ζαλίζουνται και παραμιλούν, άλλοι φοβούνται και μοχτούν να βρουν μια απάντηση, που να τους στυλώνει την καρδιά και λένε : "Θεός", άλλοι κοιτάζουν από την άκρα του φύλλου το γκρεμό ήσυχα, παλικαρίσια και λένε : "Μου αρέσει". "

Βίος και Πολιτεία του Α.Ζορμπα, Ν.Καζαντζάκης


μια ερμηνεία του γιατί μερικοί φοβούνται τον "γκρεμό"...


Θηλυκά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 14:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel, ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ, τι άλλο να πω;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sadahzinia
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 01:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sadahzinia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιο το θεμα παιδια.Το συγκακριμένο βιβλιο του Καζαντζακη το οποιο παρεπιπτόντως διάβασα πρόσφατα μου έδωσε αφορμή για πολλές φιλοσοφικές συζητήσεις.
Διαβάστε λοιπόν και τη δικιά μου ιστοριούλα!!
ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ
Ο καλύτερος μου φίλος άνοιξε το συρτάρι του κομοδίνου της
γυναίκας του και έβγαλε ένα διπλωμένο πακέτο από λεπτό πολυτελές
ριζόχαρτο.
<<Αυτό, είπε, δεν είναι ένα απλό πακέτο, περιέχει ένα σετ από
πολυτελή εσώρουχα.>>
Πέταξε το χαρτί που το περιέβαλε και παρατήρησε το φίνο μετάξι
και την εξαιρετική δαντέλα.
<<Το αγόρασα, την πρώτη φορά που πήγαμε στην Νέα Υόρκη πριν
από 8 η 9 χρόνια. Δεν τα χρησιμοποίησε ποτέ. Τα φύλαγε για μια
ειδική περίσταση.>>
Πλησίασε το κρεβάτι και τοποθέτησε το πακέτο κοντά στα αλλά
πράγματα που έπρεπε να μεταφέρει για την κηδεία. Η γυναίκα του
μόλις είχε πεθάνει. Γυρνώντας προς το μέρος μου, είπε :
- <<Να μην κρατάς τίποτα για μια ειδική περίσταση,
κάθε μέρα που ζεις είναι μια ειδική περίσταση>>.
Σκέφτομαι ακόμη αυτά τα λόγια που άλλαξαν την ζωή μου. Τώρα,
διαβάζω περισσότερο και καθαρίζω λιγότερο. Κάθομαι στην βεράντα
και απολαμβάνω την θεά, χωρίς να με απασχολούν τα χορτάρια που
υπάρχουν στον κήπο. Περνάω πιο πολύ χρόνο με την οικογένεια μου
και τους φίλους μου και λιγότερο χρόνο δουλεύοντας. Κατάλαβα ότι
η ζωή πρέπει να είναι ένα σύνολο από εμπειρίες που πρέπει να
απολαμβάνεις, όχι μόνο να επιβιώνεις. Τώρα δεν φυλάω απολύτως
τίποτα. Χρησιμοποιώ τα κρυστάλλινα ποτήρια μου κάθε μέρα. Φοράω
το καλό μου σακάκι για να πάω στο Σούπερ Μάρκετ εάν το αποφασίσω,
και εφ' όσον έχω διάθεση. Τώρα, δεν φυλάω το άρωμα μου για
ειδικές περιστάσεις, το χρησιμοποιώ κάθε μέρα που έχω την διάθεση
να το κάνω. Οι φράσεις ''μια μέρα " η ''μια εκ των ημερών ",
τείνουν να εκλείψουν από το λεξιλόγιο μου. Εάν αξίζει τον κόπο να
δω κάτι, να ακούσω κάτι, να κάνω κάτι, θέλω να το δω, να το κάνω,
και να το ακούσω αμέσως.
Δεν είμαι σίγουρος για το τι θα είχε κάνει η γυναίκα του φίλου
μου αν γνώριζε ότι αύριο δεν θα ήταν εδώ, κάτι που ποτέ δεν
περνάει από κανενός το μυαλό. Πιστεύω ότι θα είχε καλέσει τους
φίλους της και τους συγγενείς της. Πιθανόν να είχε καλέσει
παλιούς της φίλους για να συμφιλιωθεί μαζί τους για κάποια πιθανή
παλιά διαφωνία η καυγά. Θα μου άρεσε να γνωρίζω ότι θα πήγαινενα
φάει κινέζικο, που ήταν και το αγαπημένο της φαγητό.
Είναι αυτά τα μικρά πράγματα, που θα με στενοχωρούσε να μην τα
είχα κάνει, αν γνώριζα ότι οι ώρες μου είναι μετρημένες. Θα ήμουν
στενοχωρημένος, γιατί είχα σταματήσει να βλέπω καλούς φίλους τους
οποίους θα έβλεπα ''κάποια μέρα". Θα ήμουν στενοχωρημένος, γιατί
δεν θα είχα γράψει εκείνο το γράμμα που θα έπρεπε να είχα γράψει
από καιρό, και το οποίο θα έγραφα ''κάποια μέρα ''. Θα ήμουν
στενοχωρημένος και λυπημένος γιατί δεν έλεγα στα αδέλφια μου και
στα παιδιά μου με επαρκή συχνότητα, πόσο πολύ τα αγαπάω. Τώρα,
προσπαθώ να μην καθυστερώ η να κρατάω οτιδήποτε θα προσέθετε
γέλια και χαρές στην ζωή μας. Και κάθε μέρα, λέω στον εαυτό μου ότι αυτή είναι μια μέρα ιδιαίτερη, κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε λεπτό είναι ιδιαίτερο...


Οπως λες...ΖΗΣΕ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!!

H zωή είναι μικρη...
Απολαύστε τη!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 10:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή/ε sadahzinia, μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου. Εμπεριέχει τη σοφία μιας ζωής.

Και όπως λες κι εσύ

quote:
- <<Να μην κρατάς τίποτα για μια ειδική περίσταση,
κάθε μέρα που ζεις είναι μια ειδική περίσταση>>.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 16:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δύο Καλόγεροι

Δύο καλόγεροι, ένας γέρος ο Τανζάν και ένας πολύ νέος ο Εκίτο περπατούσαν μία βροχερή μέρα σ' ένα λασπομένο μονοπάτι μέσα στο δάσος, γυρίζοντας στο μοναστήρι τους στην Ιαπωνία.

Κάποια στιγμή συνάντησαν μια πανέμορφη γυναίκα, που στεκόταν αμήχανη μπροστά σε ένα ορμητικό ποταμάκι από λάσπη.
Βλέποντάς την έτσι προβληματισμένη, ο γέρο μοναχός την πήρε στα μπράτσα του και τη μετέφερε, μέχρι την απέναντι όχθη. Του χαμογελούσε, με τα χέρια της περασμένα στο λαιμό του, μέχρι τη στιγμή που την άφησε στο έδαφος στην άλλη πλευρά του ποταμού.
Τον ευχαρίστησε, υποκλίθηκε και οι δύο μοναχοί συνέχισαν το δρόμο τους σιωπηλοί.

Ενώ πλησίαζαν τις πύλες του μοναστηριού, ο νεαρός μοναχός δεν άντεξε να κρατηθεί άλλο. "Πώς μπόρεσες να κρατήσεις μια όμορφη γυναίκα στην αγκαλιά σου; Τέτοια συμπεριφορά δεν αρμόζει σε ιερωμένο."

Ο γέρο μοναχός κοίταξε το σύντροφό του και του απάντησε. "Εγώ την άφησα εκεί πίσω. Εσύ την κουβαλάς ακόμη;"

Ο δρόμος του Ειρηνικού Πολεμιστή - Dan Millman και
Το νέο ταρώ του Osho


Βρίσκεσαι εδώ, όπου κι αν είναι αυτό το "εδώ" και η ώρα είναι "τώρα." Μείνε στο παρόν. Δεν μπορείς με τίποτα να αλλάξεις το παρελθόν, και το μέλλον δε θα είναι ποτέ ακριβώς όπως το περιμένεις ή όπως ελπίζεις.
Οι επιθυμίες ζουν μόνο στο παρελθόν ή στο μέλλον. Η μόνη δύναμη που έχει το μυαλό είναι να σου αποσπά την προσοχή από το παρόν. Ο σκοπός σου είναι να βρίσκεσαι ΕΔΩ. Μην αφήνεις τις σκέψεις σου να σε βγάζουν από το παρόν.
(Τα σχόλια είναι του D. Millman)

Οι επικρίσεις σου στην πραγματικότητα είναι η αντανάκλαση αυτών που είναι καταπιεσμένα ή απωθημένα μέσα σου.
Κατανόησε πως αυτό που βλέπεις στους άλλους είναι αυτό που εσύ ο ίδιος κουβαλάς.
(Τα σχόλια είναι του Osho)

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 20:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Αναχώρηση Πνεύματος ήταν πολύ συνηθισμένη υπόθεση γύρω στα 1910, όταν αναφέρθηκε ότι πολλά πνεύματα περιπλανώνται άσκοπα γύρω απ' την Ινδία ψάχνοντας για το Αμερικάνικο Προξενείο. Το φαινόμενο μοιάζει πολύ με τη μετουσίωση, τον τρόπο με τον οποίο ένα άτομο αποϋλοποιείται ξαφνικά και ξαναϋλοποιείται κάπου αλλού στον κόσμο. Αυτό το μέσο ταξιδιού δεν είναι κακό, αν και υπάρχει συνήθως ημίωρη αναμονή για τις αποσκευές. Η πιο εκπληκτική περίπτωση μετουσίωσης ήταν εκείνη του Σερ Αρθουρ Νερνι, που εξαφανίστηκε μ'ένα ευκρινές "ποπ" ενώ έκανε το μπάνιο του και παρουσιάστηκε ξαφνικά ανάμεσα στα έγχορδα της Συμφωνικής Ορχήστρας της Βιέννης. Παρέμεινε εκεί σαν πρώτο βιολί είκοσι εφτά χρόνια, παρ' όλο που το μονο που μπορούσε να παίξει ήταν το "Μια Ωραία Πεταλούδα", κι εξαφανίστηκε απότομα μια μέρα την ώρα που παίζανε τη Συμφωνία του Διος του Μότσαρτ, για να βρεθεί στο κρεβάτι με τον Ουίνστον Τσόρτσιλ.

Γούντι Αλλεν, Χωρίς Φτερά


... ή πως να μην παίρνουμε τα πάντα στα σοβαρά..
... ειδικά τη ζωή και το θάνατο...

Θηλυκά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 00:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΕΙΑ

Ήταν κάποτε ένας αστρολόγος που ήρθε σε έναν βασιλιά και του είπε, «Θα πεθάνεις σε έξι μήνες».

Ο βασιλιάς τρόμαξε τόσο πολύ που παράτησε τις ευθύνες του από τον φόβο του. Αλλά ο πρωθυπουργός του ήταν ένας έξυπνος άνθρωπος και είπε στον βασιλιά ότι οι αστρολόγοι ήταν ανόητοι. Ο βασιλιάς δεν τον πίστεψε. Έτσι ο πρωθυπουργός είδε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κάνει τον βασιλιά να καταλάβει ότι οι αστρολόγοι ήταν ανόητοι, κι έτσι να επιστρέψει στα καθήκοντά του, παρά να προσκαλέσει τον αστρολόγο να επισκεφτεί πάλι το παλάτι.

Εκεί τον ρώτησε εάν οι υπολογισμοί του ήταν σωστοί. Ο αστρολόγος του είπε ότι δεν θα μπορούσε να κάνει ποτέ λάθη αλλά για να τον ικανοποιήσει ξανά έκανε τους υπολογισμούς και είπε ότι ήταν απολύτως σωστά.

Το πρόσωπο του βασιλιά έγινε κάτωχρο. Ο πρωθυπουργός είπε τότε στον αστρολόγο «Και πότε νομίζεις εσύ αστρολόγε ότι θα πεθάνεις;»

«Σε δώδεκα χρόνια», απάντησε ο αστρολόγος.

Τότε ο πρωθυπουργός τράβηξε το σπαθί του κι έκοψε το κεφάλι του αστρολόγου, και γυρνώντας προς τον σαστισμένο βασιλιά του είπε:

«Τον είδες τον ψεύτη; Δεν ήξερε να προβλέψει ούτε τον χρόνο του θανάτου του !»

Ελπίζω Στέφανε να μην το δεις... ως καρφί για το άλλο topic σου

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 01:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το δίλημμα

Ο Ramanuja ήταν ο ιδρυτής της Vishishtadvaita Vedanta. Υπάρχει μια ιστορία όταν ήταν μαθητής. Κάποια στιγμή ο δάσκαλός του του είπε ότι υπάρχει ένα ιερό μάντραμ το οποίο αν το ακούσει κάποιος, όσο αμαρτωλός κι αν είναι, τότε την στιγμή του θανάτου του θα απλευθερωθεί από το βάρος των αμαρτιών του. Τον έβαλε όμως να ορκιστεί ότι δεν θα το αποκαλύψει ποτέ και δεν θα το προφέρει σε κανέναν. Ο Ramanuja από τότε άρχισε να έχει ένα μεγάλο δίλημμα. Ήξερε ένα μαντραμ το οποίο θα βοηθούσε τόσο πολύ κόσμο αλλά δεν μπορούσε να το πει γιατί έτσι θα παραβίαζε τον πιο ιερό όρκο του, προς τον δάσκαλό του. Αυτή η εσωτερική σύγκρουση τον είχε κάνει δυστυχισμένο.

Κάποιο βράδυ, ξύπνησε με αγωνία, ανέβηκε στην σκεπή του σπιτιού και άρχισε να φωνάζει με όλη του την δύναμη αυτό το μάντραμ. Οι κάτοικοι ξύπνησαν και φώναξαν τον δάσκαλό του για να συνεφέρει τον Ramanuja που φαινόταν να έχει τρελαθεί. Ο δάσκαλός του, πήγε στον Ramanuja και του φώναξε να κατέβει κάτω. Μόλις ο Ramanuja κατέβηκε του είπε:

"Καλά τρελάθηκες, τι είναι αυτό που κάνεις;"

Ο Ramanuja του απάντησε:

"Ξέρω δάσκαλέ μου ότι έκανα μια μεγάλη αμαρτία με την παραβίαση του πιο ιερού όρκου μου προς εσένα και θα πάω στην Κόλαση, αλλά δεν με πειράζει γιατί όλοι αυτοί που άκουσαν αυτό το μαντραμ θα πάνε στον Παράδεισο."

Ο δάσκαλος του, συγκινημένος, διέκοψε, τον Ramanuja και του είπε:
"Είσαι πραγματικός μαθητής. Αυτός που ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την απελευθέρωση και σωτηρία των ανθρώπων θα γίνει σίγουρα ένας σωτήρας τους"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy