ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 το "κενό" συναίσθημα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 20:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σας

το θέμα είναι το κενό συναίσθημα... ο τρόμος του τίποτα... ο πόνος της άδειας ψυχής... να σας εξηγήσω καλύτερα αναλυτικά!

Σε όλη μου τη ζωή είχα αυτό το «συναίσθημα». Και αυτό προηγούνταν κάθε άλλου συναισθήματος. Μου προκαλούσε θλίψη, αλλά δεν ήταν θλίψη… και ερχόταν όταν αυτά που έκανα, αυτά που ζούσα, οι άνθρωποι που συναναστρεφόμουν «δεν με γέμιζαν». Ακόμα και αν με «γέμιζαν» για αρκετή ώρα ή αρκετό καιρό, κάποια στιγμή έπαυαν να με γεμίζουν, και έτσι έμενα εντελώς κενή. Αυτό ήταν ένα μόνιμο πράγμα μέσα στην ψυχή μου που άλλοτε το ξεχνούσα και άλλοτε το ένιωθα να με πονάει… χλιαρά και βάναυσα. Και μετά ακολουθούσαν τα διάφορα αυτοκαταστροφικά συναισθήματα: θλίψη, φόβος, θυμός, απελπισία, πνίξιμο, κενό.
Ναι, κενό. Πίσω από όλα αυτά υπήρχε ένα βαθύ κενό που όποτε το θυμόμουν με φόβιζε. Ήταν αυτό που είχα ονομάσει «θλίψη», ή «κατάθλιψη». Ήταν το κενό που προσπαθούσα να γεμίσω με ποσότητες συναναστροφών, φαγητού, γνώσεων και επιτευγμάτων. Ένα κενό που ενώ προσωρινά γέμιζε, άδειαζε σχεδόν αμέσως. Και όσο το γέμιζα, τόσο ξεχείλωνε και μεγάλωνε.
Αυτό κατά καιρούς συμβαίνει ακόμα. Θα έπρεπε να είμαι ευτυχισμένη, αλλά πίσω από όλα, καραδοκεί το κενό…

Νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν έρθει αντιμέτωποι με αυτό το κενό - μου το έχουν περιγράψει αρκετοί με τον ίδιο τρόπο που το νιώθω και εγώ. Έτσι, ήθελα να το συζητήσω μαζί σας, καθώς πιστεύω ότι με τη συζήτηση ίσως να βρούμε τρόπο να το αντιμετωπίσουμε μια και καλή… για το καλό ολόκληρης της ανθρωπότητας


semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 21:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλο βραδυ να εχεις..
Καλως μας ηρθες..
Ενα κενο???...και δεν συμαζευεται...και εγω το αισθανομαι...καποιες στιγμες φευγει,καποιες αλλες ερχεται και με καιει...καταστρεφομαι..
αλλα ακομη ψαχνω αιτιες,γιατι μου συμβαινει???...αρα δεν μπορω να φωτισω...
Τιποτα δεν με γεμιζει,αλλα η ψυχη μου προσπαθει να βρει κατι να γεμιζει,ομως ματαια..ολοι οι κοποι της πανε χαμενοι..ισως φταιει που ψυχη και ανθρωπος δεν συνυπαρχουν καλα σε μενα και δεν εχουν παντοτε και την καλυτερη σχεση..
Φιλικα,
Σεμινα
Υ.Γ.Ξερω πως δεν βοηθησα..καλη συνεχεια στο θεμα σου,που με τοσα αστερια εδω θα την εχει σιγουρα...

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 10:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα. Άκρως παρακμιακό και εντυπωσιακό θα έλεγα. Έχεις κάνει τόσα πολλά αγαπητή μου στην ζωή σου και αναρωτιέμαι τι είναι αυτό το συναίσθημα που περιγράφεις...προφανώς είναι κάτι που σε κάνει να προχωράς. Χωρίς αυτό δεν θα έβγαινες στον δρόμο, που λέει και ο ποιητής..
Χωρίς να ξέρω δεν μπορώ να κρίνω....αλλά μάλλον είναι κάποιο συνάισθημα που έχει σχέση με την ματαιότητα. Με το ότι κι αν κάνεις δεν θα μείνεις ευχαριστημένη. Ίσως αυτό να ενδυκνείει και απληστία αλλά δεν νομίζω κατά βάθος. :-)

Να προσπαθείς να το παλαίψεις θα έλεγα, γνωρίζοντας αλλά στ' αλήθεια όμως, ότι η κάθε μέρα της ζωής σου, υπάρχει η πιθανότητα να είναι και η τελευταία...ένα παράδειγμα: τι θα έκανες αν σου έλεγαν οι γιατροί ότι έχεις έναν μήνα ζωή?
Η απάντηση? (τουλάχιστον εγώ) δεν θα κοιμόμουν καν....

ελπίζω να βρεις την άκρη...


Σκιάς όναρ άνθρωπος..(Πινδάρου-8ος Πυθιόνικος..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 11:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα


To κενό λοιπόν.....πάντα υπάρχει και είναι αυτό που μας κάνει να νιώθουμε ζωντανοί τελικά....

όμως η ουσία βρίσκεται στο να μην προσπαθεί κανείς να το "παλέψει"...
το κενό αυτό είναι ένας "δράκος" που τρέφεται με την ενέργεια που σπαταλάμε για να το αντιμετωπίσουμε... με την ενέργεια που ξοδεύουμε για να το αποφύγουμε...

και όσο κυνηγάμε να το εξαφανίσουμε με τρόπους που αφορούν τον εξωτερικό κόσμο τόσο αυτό θα γίνεται δυνατότερο....

γιατί δεν είναι κομμάτι του εξωτερικού κόσμου αλλά του άλλου... αυτού που κρύβεται στα βάθη της ψυχής και του νου μας...

δοκίμασε κάποτε να μην κάνεις τίποτα γι'αυτό.... άστο να σε κατακλύσει.... να γεμίσει την ύπαρξη σου και αφουγκράσου το... η θλίψη προέρχεται γιατί το κενό αυτό νιώθει την δική σου μοναξιά και θέλει να ξαναγίνει ένα μαζί σου.... είναι τα κομμάτια της ύπαρξης σου που ζητάνε επικοινωνία και κατανόηση...μοιάζει σκοτεινό γιατί δεν αφήνεις τα μάτια σου να το δουν, μοιάζει κρύο γιατί δεν αφήνεις να σε αγγίξει η ζέστη του...

όταν το αφήσεις να σε γεμίσει.... θα δεις ότι δεν είναι κενό...θα ανακαλύψεις μέσα του αστέρια και ήλιους που δεν θυμόσουν πως υπήρχαν, θάλασσες που θα σε ταξιδέψουν σε μαγικά μέρη, ανέμους που θα στροβιλίζουν την ψυχή σου σε ατέλειωτο χορό....

μην το φοβηθείς.... μην το αποφύγεις.... μην το παλέψεις...
αγάπησε το και θα σ'αγαπήσει κι αυτό... και πάνω απ'όλα δεν θα σε εγκαταλείψει πια.... και θα πρέπει να βρεις και ένα άλλο όνομα να του δίνεις.... γιατί δεν θα είναι πια κενό...


Θηλυκά
Galadriel

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 14:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο κενό είναι το "κενό";
Μην ξεχνάς οτι το κενό, αν ετσι μόνο μπορεις να το νιώθεις, έχει προοπτικές...
Το κενό σφύζει απο ενέργεια.
Βάλτο να κάνει κάτι
Χρησιμοποιησέ το
Καντο δημιουργία
Το κενό χαρτί είναι το καλύτερο. Μπορεις να ζωγραφίσεις ότι θες
Τα κενά συμπληρώνουν τη μουσική μας.
Παρατήρησε το κενό σου μ' επιμονή κι υπομονή. Θα δεις πραγματα που δε φανταζόσουν οτι υπήρχαν!



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 14:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ Galadriel, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα σου πώ πως πήγε. αισθάνομαι οτι έχεις καταλάβει ακριβώς για τί μιλάω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 14:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
krokodeilaki,
χαιρομαι που σου αρεσει το θεμα, και ο χαρακτηρισμός "παρακμιακο" με εκφράζει πάρα πολύ , καθώς μονίμως και εσκεμμένα έλκομαι απο οτιδήποτε παρακμιακό, όπως έργα με ψυχωτικούς, βόλτες στην πλατεία κουμουνδούρου, βρώμικα καφενεδάκια, πεσιμιστικά τραγούδια κλπ... μήπως όμως αυτό είναι και κατα κάποιον τρόπο υπεύθυνο για το κενό; αυτή η ροπή προς το νοσηρό;
...

τώρα διαβάζω "το μυστικό της Σαμπάλα" και λέει πόσο συμαντικό για να "γεμίζουμε" απο τη συμπαντική ενέργεια είναι να εστιαζόμαστε στο όμορφο που βλέπουμε γύρω μας, και όχι στο άσχημο... το δουλεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 15:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Κλαρίς...

...ξέρεις τι λένε? Beauty is in the eye of the beholder...

εκεί θα βρεις τα όμορφα που ψάχνεις....
μόλις αλλάξεις ματιά.... θα αλλάξουν όλα


σωστά Δρ. Λέκτερ?

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 15:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣωστάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 11:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Klaris....
χάρηκα που δεν μου την είπες για την άποψή μου και αυτό φαίνεται ότι είσαι μια "καθαρή" παρακμιακή, όπως και εγώ...σε αυτό το θέμα δηλαδή συννενοούμαστε...:)
Και όπως λέει ο/η galadriel έτσι είναι. Μερικές φορές τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά απο ότι φαίνονται. Μερικές φορές εμείς κάνουμε τα πράγματα "όμορφα" ή "άσχημα". (π.χ. το θέαμα του Προέδρου Μπούς κρεμασμένου απο μια συκιά δεν θα μου δημιουργούσε κανένα "άσχημο" συναίσθημα! :P)

Συνέχισε την ποιοτική και ελεγχόμενη παρακμή και προσπάθησε να χαλιναγωγήσεις τα δύο αντικρουόμενα συναισθήματα όπως τα άλογα του Θείου Πλάτωνα....;-)
άσε την γάτα του Σρέντιγκερ να γουργουρίσει για σένα..:)

Και μην προσπαθείς να το εκβιάσεις το θέμα...θα έρθει μόνο του. Αρκεί να θυμάσαι ότι κάθε στιγμή μπορεί να είναι η τελευταία...

Υ.Γ: Συμφωνώ με τις ταινίες, τις μουσικές...τώρα όσον αφορά τις πλατείες, για να δώσω ένα παράδειγμα του πως τα πράγματα μετατρέπονται, προσπάθησε να "δείς" την παρακμή που υπάρχει στην πλατεία Κολωνακίου...:P :P

Σκιάς όναρ άνθρωπος..(Πινδάρου-8ος Πυθιόνικος..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 11:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να δώσω αναλύσεις γι 'αυτό το "κενό".
Απλά να πω κάτι και αν θέλετε το κρατάτε, αν δεν θέλετε το πετάτε.
Δεν είναι προτιμότερο αντί να ψάχνουμε τις αιτίες που γίνονται κάποια πράγματα στο παρόν, να προσπαθούμε να το ζήσουμε;
Αν νιώθεις κενό, είναι γιατί δεν ζεις ουσιαστικά, γιατί δεν κάνεις αυτό που θέλεις να κάνεις στην ζωή σου, το πιο τρελό σου όνειρο. Κάντο και θα νιώσεις πως είσαι εσύ πια, πως κάνεις αυτό που θες, πως ζεις με βάση αυτό που θες, πως ζεις όπως θες. Όχι όπως σου επιβάλλουθν οι υπόλοιποι...
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει να φύγεις παντελώς από την πραγματικότητα. Μπορείς άνετα να βρεις τρόπους να χαίρεσαι την ζωή σου και να είσαι καλά και με όλες τις υπόλοιπες υποχρεώσεις σου. Είναι όμως προτιμότερο να βλέπεις τα πράγματα σαν κάτι που έχεις την ευκαιρία να κάνεις, όχι σαν υποχρέωση. Η ίδια η ζωή δεν είναι υποχρέωση.
Η ζωή είναι δικαίωμα, είναι ευκαιρία μοναδική. Είναι δώρο.
Ζήσε την.
Φιλικά
Ευγένιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 12:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
krokodeilaki
λες "Συμφωνώ με τις ταινίες, τις μουσικές...τώρα όσον αφορά τις πλατείες, για να δώσω ένα παράδειγμα του πως τα πράγματα μετατρέπονται, προσπάθησε να "δείς" την παρακμή που υπάρχει στην πλατεία Κολωνακίου...:P :P "

α, ναι, συμφωνώ σε αυτό... είπαμε, "μόλις αλλάξεις μάτια αλλάζουν όλα - βλ.Galadriel" και αυτό ισχύει τόσο στα θετικά όσο και στα και αρνητικά... οπότε, ακόμα και την κηφισιά αν θέλεις, παρακμειακά μπορείς να την δείς...

και φυσικά δεν σου την είπα για την άποψή σου! αφού αυτό που έγραψες ήταν άκρως κολλακευτικό

παιδιά είστε όλοι πολύ όμορφη παρέα! χαίρομαι πολύ που βρήκα το forum και σας γνωρίζω!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 14:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ποιός δεν έχει έρθει κάποια στιγμή αντιμέτωπος με το κενό, Κλαρίς...

και...υπάρχουν ειδικές στιγμές, που το κενό μας αποκαλύπτεται πιό δυνατό:

μετά από μια προσπάθεια, όταν τελειώνει ακολουθεί η γιορτή και μετά...
το κενό!

μετά από τον έρωτα... το κενό!
μετά από μια δυνατή συγκίνηση... το κενό!

φαίνεται σαν το κενό να είναι τελικά συνυφασμένο με το πέρασμα
από μια κατάσταση σε μια άλλη, μέσα από μία επιτυχία -ίσως και αποτυχία; δε ξέρω-
αλλά σίγουρα προκύπτει μετά από μια έντονα συναισθηματική φόρτιση.

ή γενικότερα από το δώσιμο του εαυτού μας σε μια ψυχική κατάσταση.
μετά το ολοκληρωτικό δώσιμο, το κενό λοιπόν.

σωστά γράφει η Galadriel ότι το κενό υπάρχει
και πρέπει να το αποδεχτούμε, γιατί είναι μέσα στη φύση της δράσης.
είναι το ιλλιγιώδες σύναίσθημα που προκύπτει όταν σταματήσει μια αδρανής κίνηση, όταν κάτι αλλάζει πολικότητα.

νομίζω ότι μαζί με τη φυσική αίσθηση του κενόυ, (το φυσιολογικά αισθανούμενο κενό),
υπάρχει όμως και το κενό της ψυχής, όταν αντιλαμβάνεται τη ματαιότητα μιας δράσης:
προς τι οι σπουδές, η διασκέδαση, ο έρωτας, όταν όλα αυτά θα χαθούν κάποια στιγμή, όταν τίποτε διαρκές δε προκύπτει στη συνέχεια,
όταν όλα αυτά δεν έχουν μέσα σπόρο αιωνιότητας;

θυμάμαι από την ταινία bladerunners τη φοβερή στιγμή που το
ρομπότ πεθαίνει, μια πεπερασμένη οντότητα
με καθορισμένο χρόνο ζωής (4 χρόνια)
χωρίς δυνατότητα για συνέχεια, μνήμη, συνείδηση και αιωνιότητα...
σας γράφω τα λόγια του:

"I have seen things...
things that no human will ever see...
burning starships beyond the line of Orion,
and thunderstorms far away on the sky

but, all these memories...
will be lost in time,
like tears in rain.

time to die..."

δε μένει τίποτε!
η συνειδητοποίηση μας καίει, και δημιουργεί το κενό,
γιατί το ξέρουμε πολύ καλά αυτό!

όμως,
μήπως υπάρχουν δράσεις που κρατούν μια αιωνιότητα;
μήπως τελικά η "αθανασία" της δράσης και της συνείδησης είναι δυνατή;

νομίζω ότι το αντίδοτο για το κενό είναι η ενασχόλιση με δράσεις
τέτοιου είδους.
δράσεις που ξεπερνούν το προσωρινό και το πεπερασμένο.
επίσης σημαντικό είναι το άτομο που δρα να αφιερώνει με ανιδιοτέλεια
τη δράση του στο κοινωνικό σύνολο και όχι να δρα για προσωπική ευχαρίστιση, για φήμη, δόξα κλπ.
ο επιστήμονας, που θα ανακαλύψει το φάρμακο για τον καρκίνο,
και δε θα το κάνει ασφαλώς για να του πούνε "μπράβο μεγάλε!"
νομίζω ότι έχει ξεφύγει από το κενό.
όμοια και ο καλλιτέχνης, αλλά και ο κάθε απλός, καθημερινός άνθρωπος,
αν εστιάζει τη συνείδησή του στην υπηρεσία προς την ανθρωπότητα,
αν δρα με τη δικαιολογημένη πεποίθηση ότι οι πράξεις του είναι επιβοηθητικές για την ανθρωπότητα,
αποκλείεται να νιώσει το κενό!

αυτά είχα να πω για το κενό...
κενό δεν υπάρχει, παρά μόνο στη συνειδητοποίηση του πεπερασμένου.
στο σύμπαν, αν δεχτούμε ότι είναι άπειρο και δυναμικά εξελισσόμενο, δεν υπάρχει το κενό,
κατ' αναλογία, ούτε και σε εμάς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 16:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ME ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΨΕΙ ΠΛΗΡΩΣ "ΠΕΡΙΠΟΥ" ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΑ
ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΑ!!!
ΩΡΑΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy