ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Old Boy
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 05:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί να πώ?Σοκ!

Πολύ άγρια ταινία.Καλλιτεχικά αγγίζει το τέλειο όμως η σκληρότητά της κάπως την ρίχνει.

Έχει και φοβερή μουσική.

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 18:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλλιτεχνικά δεν ξέρω, κινηματογραφικά όμως, απαράδεκτη. Πιάστηκε το δακτυλό μου να πατάω το forward.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 15:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκπληκτική ταινία φίλε Κost! Η σκηνοθεσία της είναι άψογη και το σενάριο πρωτότυπο!Την απόλαυσα ακόμα και στις σκηνές βίας!Είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει αυτή τη χρονιά!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 01:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκπληκτική ταινία φίλε Κost! Η σκηνοθεσία της είναι άψογη και το σενάριο πρωτότυπο!Την απόλαυσα ακόμα και στις σκηνές βίας!Είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει αυτή τη χρονιά!!!

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 12:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλλιτεχνικά δεν ξέρω, κινηματογραφικά όμως, απαράδεκτη. Πιάστηκε το δακτυλό μου να πατάω το forward.

Όχι και απαράδεκτη ανατρεπτική ίσως. Πολύ έξυπνη ταινία. Το σενάριο έχει αρκετές ανατροπές και αναφορές ταμπού για κάθε νορμάλ (Και ποιος είναι νορμάλ την σήμερον ημέρα?) άνθρωπο. Εμμονές, σχέσεις τα γυάλινα ποδιά της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης. Σου δείχνει πόσο σχετικά είναι όλα, πως ότι βλέπεις είναι αυτό που θέλεις να δεις και όχι η πραγματικότητα.
Μου έκανε εντύπωση που βγήκε από Κορέα τέτοια ταινία με είχαν συνηθίσει σε περιπέτειες και fantasy.
Θα ήθελα πολύ να δω ποιες θα ήταν οι αντιδράσεις εάν την υλοποιούσε κάποιος Ευρωπαίος η αμερικάνος ?

Δεν υπαρχει αντικειμενικότητα.
Υπαρχει μονο συνειδητότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 12:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανατρεπτική;;;!!! Το μόνο που ανατράπηκε ήταν το ποτήρι με τον καφέ μου, όταν σε μία κίνηση απελπισίας να κλείσω το DVD, αντί για το control, βρήκα το ποτήρι. Για την συγκεκριμένη ταινία βαριέμαι και μόνο να σου απαντήσω, μιας και δεν το αξίζει. Βέβαια, ίσως απλά να ήθελα να δω μία καλή ταινία και όχι να δω κάτι που θα χρειάζεται ψυχολογική ανάλυση. Ίσως το κάνω αφού αποκτήσω master στην ψυχολογία και καταφέρω να βγάλω παρόμοιο συμπέρασμα με το δικό σου, για το τι ήθελε να μας πει.
Ακόμα σου κρατάω κακία που μου την έδωσες να την δω, χωρίς προειδοποίηση, ότι χρειάζεται μεγάλη πόση αλκοόλ και σκέφτομαι ως αντίποινο να σε βάλω να δεις το Dogville, δεμένος, χωρίς πρόσβαση στο χειριστήριο.
Α, και μου χρωστάς και δύο μπαταρίες μικρές για το DVD. Αλκαλικές τις θέλω…
ΥΓ. Νορμάλ; Εγώ...

Edited by - stemix on 20/01/2005 13:08:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 13:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι μπαταριες θελεις?

Δεν υπαρχει αντικειμενικότητα.
Υπαρχει μονο συνειδητότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 19:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα σου κρατάω κακία που μου την έδωσες να την δω, χωρίς προειδοποίηση, ότι χρειάζεται μεγάλη πόση αλκοόλ και σκέφτομαι ως αντίποινο να σε βάλω να δεις το Dogville, δεμένος, χωρίς πρόσβαση στο χειριστήριο.

Πες μου τώρα ότι δεν σου αρεσε το DOGVILLE, να πεθάνω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 19:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο το τέλος φίλε μου. Αλλά αυτό δεν ήταν ταινία. Πιο πολύ με θεατρική παράσταση έμοιαζε. Φοβάμαι πως γενικά προτιμώ τα ανάλαφρα. Άντε και κανένα "Συνήθεις Ύποπτοι" ή "Ο ύποπτος της οδού Άρλιγκτον".
Να φανταστείς ότι θεωρώ αριστούργημα το "Τίγρης και Δράκος". Η ιστορία και η φωτογραφία του ήταν ποίηση. Και το "ιπτάμενα στιλέτα".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 12:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου! Τα ιπτάμενα στυλέτα για το είδος της ταινίας αυτής είναι αριστούργημα! Όμως κάποιος που θα πήγαινε απροετοίμαστος νομίζοντας ότι θα δει μία ρεαλιστική περιπέτεια με δράση και ξύλο θα απογοητευοταν!
Πηγαίνοντας να δεις μια ταινία για μένα πρέπει τουλάχιστον να ξέρεις από πριν τι περίπου πας να δεις, έτσι ώστε αργότερα η κρητική σου να είναι αντικειμενική και να αφορά την ταινία και όχι τι σου προκαλεσε νομίζοντας οτι θα δεις κατι αλλο...
Όσον αφορά τo DOGVILLE αυτό ηταν το τοσο ξεχωριστο στην ταινία! Οτι εμοιαζε το σκηνικο της με θεατρική παρασταση και παρολα αυτα μπαινεις στο εργο με τις εξαιρετικές ηθοποιιες που στο τελος ουτε που το καταλαβαίνεις!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 20:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά όσα είπες. Ρόλο επίσης στο πως θα σου κάτσει μία ταινία παίζει φυσικά και η διάθεση που έχεις εκείνη την ώρα.
Για τα στιλέτα τι να πω; Αν το βλέπει κάποιος, περιμένοντας να δει πράγματα βγαλμένα από την ζωή (όπως το "Καλημέρα Ζωή", ας πούμε), έχασε. Αν και δεν μου αρέσει η ποίηση, καλύτερη λέξη για να το περιγράψω, δεν μπορώ να βρω.
Πάντως σήμερα ετοιμάζομαι για τους "Κυνηγούς του χαμένου θησαυρού". Για παπάτζα το κόβω όμως. Θάψιμο από Δευτέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 04:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά το Old Boy είναι μια πολύ δυνατή και ιδιαίτερη ταινία, με πολλές εκπλήξεις και ανατροπές, ατελείωτη βία και σοκαριστικές στιγμές ενώ η λέξη "παράνοια" νομίζω περιγράφει ικανοποιητικά τη γενικότερη ατμόσφαιρα που επικρατεί. Ταινίες σαν κι αυτή είναι πραγματικά κάτι το διαφορετικό. Η φάση είναι ότι αρχικά ήμουν κάπως προκατειλημμένος, ίσως λόγω των κορεάτικης προέλευσης και ορισμένων αρνητικών σχολίων από γνωστούς μου για την ταινία. Ωστόσο μετά την προβολή στο dvd-player μου, η ταινία διέλυσε οριστικά τις όποιες επιφυλάξεις και προκαταλήψεις μου, γεγονός που την αναδεικνύει στα μάτια μου ως ένα σπουδαίο κινηματογραφικό δημιούργημα των τελευταίων ετών.
Με άριστα το 6 θα τις έβαζα ένα 5 χαλαρά, αναλογιζόμενος πάντα ότι βαθμολογώ περισσότερο ένα τρελό και χειμαρρώδες συνονθύλευμα εικόνας και ήχου, παρά μια φυσιολογική ταινία. Χε,χε...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy