ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 KILL BILL vol.2: Καμία σχέση με το Vol. 1...[:D]
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 08:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας! Δεν ξέρω αν έχετε δει την εν λόγω κινηματογραφική ταινία που αναφέρεται στο παρόν θέμα,αλλά εγώ έπαθα σοκ...κλασσικός Ταραντίνο, που στην συγκεκριμένη ταινία εκτοξέυεται θεαματικά προς τα πάνω και πρέπει να τον παρακολουθήσεις στενά, σε όλη την διάρκεια της ταινίας για να μην χαθείς...

Η δυναμικότερη σκηνή για μένα είναι η αλληλουχία με το..."θάψιμο"...o εκτελεστής προτείνει στην Uma δύο αντικείμενα να πάρει στον τάφο της....ή ένα σπρέι να κάψει τα μάτια της και να αυτοκτονήσει ή έναν φακό ο οποίος θα της δώσει την ψευδαίσηση της ελπίδας και την αίσθηση της ματαιοδοξίας για την επιβίωση...ωστόσο η uma διαλέγει τον φακό...:-) (αυτό δα θα έλειπε!). Η ΣΚΗΝΗ μετά την επιλογή είναι η κορύφωση. Κολλητά στο σώμα της uma τοποθετείται η κάμερα ΜΕΣΑ στο φέρετρο το οποίο και σφραγίζεται σιγά σιγά με σφυρί και καρφιά και το σκοτάδι ολοένα και απλώνει...και το ηλιακό φώς ολοένα και λιγοστεύει...
Και το σώμα στο φέρετρο που βαριανασαίνει και αγωνιά και πάλλεται..και στο τέλος το απόλυτο έρεβος..και ο φακός που ανάβει..:-)
Όσοι/όσες το έχετε δει, θα ήθελα την γνώμη σας...

Η δύναμη του ανθρώπου μπορεί να νικήσει τα πάντα, άραγε?


Σκιάς όναρ άνθρωπος..(Πινδάρου-8ος Πυθιόνικος..)

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 23:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ταινία ήταν απίστευτα καλή. Πολύ ανώτερη από το Vol.1. Το αγαπημένο μου κεφάλαιο ήταν το Η ΕΠΙΠΟΝΗ ΚΗΔΕΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙ ΜΕΙ

Edited by - Wolffaced on 16/12/2004 00:00:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 10:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ VOL 1Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 23:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τα δύο έχουν τη χάρη τους.
Το Vol.1 ήταν καλύτερο στυλιστικά
και το Vol.2 είχε περισσότερη υπόθεση
Βασικά το ένα συμπληρώνει το άλλο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 16:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KILL BILL (όλη η ταινία)
είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί.
νομίζω είναι λάθος να διαχωρίζουμε την πρώτη από τη δεύτερη,
ο σκηνοθέτης έκανε μια ταινία, που απλά προβλήθηκε σε 2 δόσεις.

Βρήκα το τέλος συγκλονιστικό...
Επίσης η σκηνή που η Ούμα σκοτώνει την τελευταία -ξανθιά- αντίπαλό της
είναι καταπληκτική.

αν και δεν μπορώ παρά να συνεχίσω να γράφω σκηνές που μου αρέσουν,
κι άλλες, κι άλλες,
μέχρι να καλύψω όλη την ταινία!

την είδα -για καλή μου τύχη- όλη μαζί σε μεγάλη οθόνη,
και ευχαρίστως θα την ξανάβλεπα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δυστυχώς για χάρη της εμπορικότητας τα εχουν ισοπεδώσει ολα....
Ενώ η ταινία ειχε τις καλύτερες προδιαγραφές να γίνει ενα από τα πιο πετυχημένα blockbusters, με το πρώτο μέρος....ηρθε το δεύτερο εώς πετσοκομμένο αριστούργημα Tarantino, σαν κάτι να του ελειπε.....
Μάχες στο πρώτο ...απίστευτες και αριστουργημάτικα σκηνοθετημένες
με ολο το μπρίο και την τσαχπινιά Tarantino, μέχρι και την απαραίτητη δόση Comic που ειναι και της μόδας, και ενώ περίμενα να δώ το δεύτερο σαν Fan που ειμαι......ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ.....ΜΑΛΙΣΤΑ ME ΠΗΡΕ ....με τους απίστευτα βαρετούς διαλόγους ..που ναι μεν επεξηγούσαν το story, ομως εμένα με αφφήσανε ακάλυπτη σε επίπεδο δράσης....

Πιστεύω οτι η ταινία επρεπε να ειναι Μια και μοναδική ...να κάτσει ο θεατής και να ρουφήξει από την αρχη μέχρι το τέλος ολη την ουσία ....
και αυτή ειναι οτι ο Tarantino ειναι θεός και μόνο αυτός ξέρει να παίρνει ενα σενάριο και να φτιάχνει τέχνη....

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και αυτή ειναι οτι ο Tarantino ειναι θεός και μόνο αυτός ξέρει να παίρνει ενα σενάριο και να φτιάχνει τέχνη....

Εντάξη δεν λέω, οχι μόνο αυτός κατηγορηματικά ...!
υπάρχουν και αλλοι !

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Feyerabend
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 01:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyerabend  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και οι δύο ταινίες είναι άριστες!

άλλωστε δεν μπορείς να τις δεις σαν 2 ταινίες αφού ουσιαστικά είναι μία κομμένη σε 2 μέρη.

το Kill Bill είναι μια ταινία που πρέπει να δουν όλοι όσοι αγαπούν τις ταινίες του Ταραντίνο και όχι μόνο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πυρφόρος
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 15:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πυρφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους!!!!

Και γώ είμαι απο αυτούς που βρίσκω την ταινία (Kill Bill) κορυφαία!!

Απο το πρώτο μέρος ξεχωρίζω ιδιαίτερα όλες τις μουσικές, και η αγαπημένη μου εκεί που η Uma κόβει τον τένοντα του Βuck και ότι έπαιται μετά!

Στο δέυτερο μέρος μου αρέσει ιδιαίτερα η έξοδος απο το φέρετρο, η τύφλωση της τελευταίας ξανθιάς, και εξαιρετική ερμηνεία του Καραντάιν..

Η πλάκα είναι οτι μετά εγώ ανακάλυψα το Pulp fiction, το οποίο δέν είχε τύχει να δώ όλο!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 19:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν το ΚILL BILL ηταν θεικο to pulp fiction τι ηταν περα απο το συμπαν
η μηπως το ειδε και ο θεος !!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy