ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Σκουπίδια;;; Ο Θεός να... βάλει το χέρι του !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 23:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σκουπίδια;;; Ο Θεός να... βάλει το χέρι του !

Η πόλη Nagato της Ιαπωνίας βρήκε την προστασία του Θεού, στην προσπάθεια να εμποδίσει τους τουρίστες να γεμίζουν με σκουπίδια τους χώρους των πάρκινγκ και των χειμερινών θέρετρών της.

Οι Αρχές της πόλης τοποθέτησαν αγάλματα τoυ θεού Jizo, - του οποίου ο ρόλος στον Βουδδισμό είναι να βοηθήσει τους ανθρώπους να "φωτιστούν" - σε διάφορα σημεία του κύριου δρόμου που περνάει μέσα από την πόλη.

Μέσα σε τέσσερις μήνες από την τοποθέτηση των αγαλμάτων, τα σκουπίδια σχεδόν εξαφανίστηκαν.

Θαύμα; Όχι φυσικά! Μπορούμε να φανταστούμε ποια είναι η αιτία εάν λάβουμε υπόψη μας το σχόλιο ενός οδηγού σε ένα τοπικό ΜΜΕ:

"Δεν μπορώ να ρίξω σκουπίδια τώρα, βλέποντας το άγαλμα να με κοιτάζει"

Χμμμ... τι λέτε; Να δώσουμε την ιδέα σε κάποιο συνέδριο της ΚΕΔΚΕ (Κεντρική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων);

Όχι βέβαια να βάλουμε αγάλματα του Jizo. Αλλά όπως πρότεινε η ηγεσία της Εκκλησίας, τον Άγιο Ιάκινθο, ως έναν προστάτη του Έρωτα σε αντικατάσταση του ξενόφερτου Αγίου Βαλεντίνου, ίσως προταθεί και κάποιος Άγιος προστάτης της καθαριότητας, για να σωθούμε από αυτήν την κακιά μας συνήθεια.

Πέρα από τα αστεία, είναι αξιοπερίεργο ότι ακόμα και σε ένα τέτοιο θέμα, ο "Θεός έβαλε πάλι το χέρι του"

http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?type=oddlyEnoughNews&storyID=6978209

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy