ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 κατσαριδες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nephelom
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 13:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nephelom  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nephelom  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος nephelom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι κατσαριδες πιστευω οτι δεν ειναι γηινα οντα.
επιβιωνουν στο διαστημα!!!!!
παρακαλω πολυ πειτε μου την αποψη σας για την ταπινη μου σκεψη

stefanou tania

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 13:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιβιώνουν στο διάστημα οι κατσαρίδες nephelom;;;
Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα!
(Θα ήθελα βέβαια να μας ανέφερες, που το πληροφορήθηκες αυτό)

Με έχει αποσχολήσει αρκετές φορές το θέμα, του σχεδόν ενστικτώδους φόβου που έχει ο άνθρωπος για τις κατσαρίδες. Αν όχι φόβου, τουλάχιστον απέχθεια. Τι είναι άραγε αυτό, που κάνει ακόμα και τον πιο ψύχραιμο, να ανατριχιάζει στη θέα τους; Γιατί κανείς δεν τις έπιασε ποτέ στη χούφτα του να τις εξετάσει με περιέργεια ή και θαυμασμό, όπως θα έκανε π.χ. για ένα σκαθάρι μαύρο και άραχνο; Δεν δημιουργεί το σκαθάρι επίσης απέχθεια; Αλλωστε υπάρχουν έντομα που είναι πιο βρώμικα από τις κατσαρίδες, που δεν μας προκαλούν αυτή την αποστροφή...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 15:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ nephelom ΚΑΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΡΑΞΕΝΟ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ....

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ....

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΙΑΣ....
ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΥΡΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 16:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιβιώνουν στο διάστημα οι κατσαρίδες nephelom;;;
Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα!

Αποκλείεται. Δεν υπάρχει ζωντανός οργανισμός βασισμένος σε άνθρακα που να επιβιώνει σε συνθήκες α) μηδενικής ατμοσφαιρικής πίεσης β) -270 βαθμών γ) +200 βαθμών. Σε οποιοδήποτε από τα τρία. Στο διάστημα συμβαίνουν και τα τρία.

Είναι αλήθεια όμως ότι οι κατσαρίδες μπορούν να επιβιώσουν για σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα (νομίζω 1-2 μήνες) χωρίς τροφή και στις πιο αντίξοες καιρικές συνθήκες. Σε λογικά πλαίσια όμως. Όχι στο διάστημα.

quote:

Με έχει αποσχολήσει αρκετές φορές το θέμα, του σχεδόν ενστικτώδους φόβου που έχει ο άνθρωπος για τις κατσαρίδες. Αν όχι φόβου, τουλάχιστον απέχθεια. Τι είναι άραγε αυτό, που κάνει ακόμα και τον πιο ψύχραιμο, να ανατριχιάζει στη θέα τους; Γιατί κανείς δεν τις έπιασε ποτέ στη χούφτα του να τις εξετάσει με περιέργεια ή και θαυμασμό, όπως θα έκανε π.χ. για ένα σκαθάρι μαύρο και άραχνο; Δεν δημιουργεί το σκαθάρι επίσης απέχθεια; Αλλωστε υπάρχουν έντομα που είναι πιο βρώμικα από τις κατσαρίδες, που δεν μας προκαλούν αυτή την αποστροφή...

Πρώτα απ' όλα φίλη Amalia μη γενικεύεις. Π.χ. εγώ σιχαίνομαι εξίσου οτιδήποτε είναι μεγαλύτερο από πασχαλίτσα και ο συνολικός αριθμός ποδιών-φτερών-ματιών του ξεπερνά το 8 . Αντιθέτως όσοι έχουν μεγαλώσει στην εξοχή ή σε κλίματα όπου παίζουν πολλά έντομα συνήθως δεν τα φοβούνται καθόλου (εκτός από αυτά που ξέρουν ότι είναι επικίνδυνα, όπως οι σκορπιοί και οι μπάμπουρες).

Ειδικά στις κατσαρίδες πάντως, το μεγάλο πρόβλημα πιστεύω πως είναι η φάτσα τους. Έχουν ένα βλέμμα που είναι έξυπνο με ηλίθιο τρόπο. Περίπου όπως ένας διανοητικά καθυστερημένος serial killer. Αυτό είναι πραγματικά ανατριχιαστικό. Ξέρεις ότι αν ήταν λίγο μεγαλύτερες ή λίγο λιγότερο δειλές θα είχαν κατακτήσει τα πάντα χωρίς καν να το επιδιώξουν.

Επίσης τις έχουμε συνδέσει (και δικαίως) με κάθε είδους αρρώστιες, καθώς και με τους υπονόμους που είναι ένα από τα μεγάλα ταμπού του πολιτισμού μας.

Βασικά όμως όλα αυτά τώρα που το σκέφτομαι είναι μπούρδες. Ο άνθρωπος ενστικτωδώς φοβάται το διαφορετικό. Και δύσκολα μπορείς να βρεις κάτι πιο διαφορετικό από μια κατσαρίδα στον κόσμο των ανθρώπων. Επιφανειακά τουλάχιστον...


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 17:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
από την κατηγορια .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. όπου άνοιξε αρχικά.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 17:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειδικά στις κατσαρίδες πάντως, το μεγάλο πρόβλημα πιστεύω πως είναι η φάτσα τους. Έχουν ένα βλέμμα που είναι έξυπνο με ηλίθιο τρόπο. Περίπου όπως ένας διανοητικά καθυστερημένος serial killer.

junk95 η γενίκευσή μου, αφορούσε την αποστροφή για τις κατσαρίδες και όχι την συμπάθεια για τα άλλα έντομα (βασικά θα ήθελα να μου πεις, εάν συμφωνείς με την γενίκευση που αφορά μόνο τις κατσαρίδες. Κάνω λάθος;)

Για την ακρίβεια κι εγώ δεν τα πάω και τόσο καλά με το βασίλειο αυτό της φύσης - τα έντομα - αν και προσπαθώ να βελτιώσω τις σχέσεις μου μαζί τους. Τελικά, αν τα παρατηρήσει κανείς θα θαυμάσει την ομορφιά τους, αλλά και την απίστευτη ποικιλλία τους.

Δεν θα μπορούσα ωστόσο να κάνω το ίδιο με τις κατσαρίδες...
Αν και προσπάθησα.
Δοκίμασα.
Στεκόμουν από πάνω της για αρκετή ώρα, και ήταν καφέ και κούναγε τις μακριές της κεραίες με τον γνώριμο αντριχιαστικό και άφατα συχαμερό τρόπο. Προσπαθούσα να βρω κάτι πάνω της, που να μου εξηγούσε την διάθεσή μου αυτή, να μην αντέχω τη θωριά της ούτε και πατημένη...
Μάταια.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 18:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

junk95 η γενίκευσή μου, αφορούσε την αποστροφή για τις κατσαρίδες και όχι την συμπάθεια για τα άλλα έντομα (βασικά θα ήθελα να μου πεις, εάν συμφωνείς με την γενίκευση που αφορά μόνο τις κατσαρίδες. Κάνω λάθος;)

Βασικά τις κατσαρίδες τις τρέμω απόλυτα. Τα άλλα έντομα όχι και τόσο. Νομίζω ξέρω και το λόγο: όταν ήμουν 5 χρονών ξύπνησα ένα πρωί και όπως ήμουν ανάσκελα και μισοκοιμισμένος άρχισα με το αριστερό χέρι να ψάχνω τις κάλτσες μου στο πάτωμα. Έπιασα κάτι μαλακό. Το σήκωσα...

...

Δίκιο έχεις για τις κεραίες, είναι αποκρουστικές. Αλλά βασικά μου χρησιμεύουν για να αποφασίσω αν ο εχθρός είναι όντως κατσαρίδα. Αν δεν είναι δεν πανικοβάλλομαι. (τόσο πολύ).

Πάντως έκανα μια μικρή έρευνα για τους σιχαμερούς μας φίλους. Λοιπόν:
-Μπορούν να επιζήσουν μία εβδομάδα χωρίς κεφάλι. Κατά τα άλλα ζουν ένα χρόνο maximum.
-Η μεγαλύτερη είναι η κατσαρίδα-ρινόκερος της Αυστραλίας, δηλαδή αυτό:

Βέβαια ζει στο υπέδαφος και αποφεύγει πάρα πολύ τις κατοικημένες περιοχές. Είναι ένας ήσυχος και αγαθός γίγαντας. Πάντως δεν πάω Αυστραλία γιατί:
-Στην Αυστραλία υπάρχουν 450 είδη κατσαρίδας, κανένα από τα οποία δεν ενοχλεί τους ανθρώπους.
-Από την άλλη, η μακρύτερη κατσαρίδα είναι η κατσαρίδα των σπηλαίων (σαν την αρκούδα των σπηλαίων υποθέτω):

(περίπου πραγματικό μέγεθος στη 15άρα LCD οθόνη μου με ανάλυση 1024x768...)

-Το είδος που δίνει στα 3999 "ξαδερφάκια" του κακό όνομα είναι η Γερμανική (ή Αμερικάνικη) κατσαρίδα. Ιδού και ένας νεκρός εκπρόσωπός του:

Όχι ότι δεν υπάρχουν και άλλα είδη που να παρασιτούν περιστασιακά στα σπίτια μας, αλλά το συγκεκριμένο το έχει παραξηλώσει.
Δε μπορεί με κανένα τρόπο να επιβιώσει σε περιοχές όπου δεν υπάρχει ανθρώπινη δραστηριότητα, δηλαδή σκουπίδια και βοθρολύματα. Από την άλλη δεν υπάρχει πλέον περιοχή με ανθρώπινη δραστηριότητα που να μην ενδημεί και η Γερμανική κατσαρίδα. Έχουμε εξελιχθεί παρεούλα...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 19:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αψογα junk.
Ομόρφηνες το θέμα με τις εικονίτσες σου.
Το μόνο που λείπει είναι ένα βιντεάκι με ήχο από κατσαρίδα παραδίδουσα το πνεύμα υπό το βάρος τίμπερλαντ.

Για να μην αδικούμε τα καημένα ζωάκια, εκτός από δειλά όπως είπες (ντροπαλά θα έλεγα εγώ), εκπαιδεύονται εύκολα και γίνονται καλά κατοικίδια. Η δικιά μου (Πίτσα τη λέω γιατί γουστάρει πίτσα) δε βγαίνει όταν έχω παρέα σπίτι μη με κάνει ρόμπα, παρά μόνο άμα της σφυρίξω συνθηματικά και το μόνο που ζητάει είναι κάνα ψίχουλο και λίγη ζαχαρίτσα.

Στην Ασία τις τρώνε (Ταϊλάνδη ιδιαίτερα και αλλαχού), κυρίως τηγανητές μιας και είναι καταπώς λένε τίγκα στην πρωτεϊνη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 21:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μόνο που λείπει είναι ένα βιντεάκι με ήχο από κατσαρίδα παραδίδουσα το πνεύμα υπό το βάρος τίμπερλαντ.

Επειδή όσο κι αν έψαξα, δεν μπόρεσα να βρω το κατάλληλο -wav-...



Τη δεύτερη την αφιερώνω στο junk95!
Και μια και μοιράστηκες την εμπειρία αυτή μαζί μας, θα μοιραστώ κι εγώ μία, αν και δεν είναι αυτή ο λόγος της "συμπάθειάς" μου για το συγκεκριμένο είδος:

Πάνε 3-4 χρόνια από τώρα και η πιο συχνή αντιμετώπισή μου για τις "Τερέζες" ήταν να βγαίνω στον δρόμο και να προσκαλώ όποιον πέρναγε απ'έξω από το σπίτι, να κάνει τον κόπο να περάσει για λίγο μέσα, να εξαφανίσει τον εισβολέα...
Ενα βράδυ, παρέα με ένα φίλο που δεν φοβόταν να τις σκοτώσει, είχαμε συναντήσει τόσες πολλές που κατέληξα να τον ακολουθώ από πίσω με ένα κομμάτι softex για να μαζέυω τα πτώματα...
Μέχρι που δηλώνω, πως ακομα μία αν δω, θα μετακομίσω!
Δεν πρόφτασα να ολοκληρώσω τη δήλωση και την είδα να μου χαμογελάει στην εσωτερική σκάλα, τεράστια και με τις κεραίες της να πηγαίνουν πέρα - δώθε, όχι γρήγορα, αλλά αργά και βασανιστικά σα να ήταν απόλυτα γνώστης της ψυχολογικής μου κατάστασης.
Ο εξολοθρευτής με παγερή ψυχραιμία, πραγματοποίησε μία αριστοτεχνική βολή του περιοδικού ακριβώς επάνω στο σκουρόχρωμο καφέ παχυλό σώμα της, όταν ανακουφισμένη έσκυψα με την χαρτοπετσέτα να μαζέψω αυτό που...
με ταχύτατη επιδεξιότητα σκαρφάλωσε στο χέρι, το μπράτσο μου και χώθηκε μέσα στο κοντομάνικο...
(Γιατρέ είμαι άσχημα; )


Δυστυχώς οι γνώσεις μου για το θέμα φτάνουν μέχρι εκεί (δηλαδή το πόσο μία κατσαρίδα συμπαθεί το κοντομάνικο αυτού, που τρέμει στην ιδέα της ύπαρξής της...)

Οι πληροφορίες σου junk95, είναι πολύ ενδιαφέρουσες.
Περιμένω να διαβάσω τη συνέχεια κι από άλλους επίδοξους εξορκιστές, αυτού του καταχθόνιου φόβου.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 00:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ Ε???ΩΣ ΥΠΟΘΕΣΗ ΔΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΗ...
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΙ ΚΑΤΣΑΡΗΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΗΡΥΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΝ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.... ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΕΣ ΜΗ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΜΕΝΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ....
Α ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ JUNK95

quote:
Δεν υπάρχει ζωντανός οργανισμός βασισμένος σε άνθρακα που να επιβιώνει σε συνθήκες α) μηδενικής ατμοσφαιρικής πίεσης β) -270 βαθμών γ) +200 βαθμών. Σε οποιοδήποτε από τα τρία. Στο διάστημα συμβαίνουν και τα τρία.


ΜΕ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ....(ΧΕΧΕ ΣΕ ΕΠΙΑΣΑ)

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 15:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:
Δεν υπάρχει ζωντανός οργανισμός βασισμένος σε άνθρακα που να επιβιώνει σε συνθήκες α) μηδενικής ατμοσφαιρικής πίεσης β) -270 βαθμών γ) +200 βαθμών. Σε οποιοδήποτε από τα τρία. Στο διάστημα συμβαίνουν και τα τρία.


ΜΕ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ....(ΧΕΧΕ ΣΕ ΕΠΙΑΣΑ)


Δεν είπα ότι συμβαίνουν ταυτόχρονα. Όταν είσαι στο διάστημα (στο κενό δλδ), όταν σε βλέπει ο ήλιος η θερμοκρασία πιάνει αμέσως +200 και όταν δε σε βλέπει ο ήλιος (ή είναι πολύ μακριά) η θερμοκρασία πιάνει αμέσως -270. Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση γιατί δεν υπάρχει ατμόσφαιρα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 15:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΙ ΚΑΤΣΑΡΗΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΗΡΥΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΝ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ....


Οι κατσαρίδες δεν είναι ανθεκτικές στη ραδιενέργεια. Η ραδιενέργεια επενεργεί απ' ευθείας στο DNA και αργά ή γρήγορα οποιοσδήποτε οργανισμός παθαίνει μεταλλάξεις με πολλαπλάσιο ρυθμό απ' ό,τι θα μπορούσε να αντέξει. Πίστεψέ με, δεν είναι ό,τι καλύτερο όταν το τμήμα του γονιδιώματός σου που είναι υπεύθυνο για το μεταβολισμό ξαφνικά αποφασίζει ότι περιέχει οδηγίες για 348 έξτρα πόδια στο αριστερό σου μάτι .

Οι κατσαρίδες απλώς είναι πολύ ανθεκτικές στις δύσκολες συνθήκες που έπονται μίας πυρηνικής καταστροφής (αν καταφέρεις και γλιτώσεις από τη ραδιενέργεια). Π.χ. το γεγονός ότι για δύο χρόνια δεν έχει ήλιο και κάνει ψοφόκρυο και σκοτάδι με αποτέλεσμα να τα τινάξουν όλα τα φυτά ενοχλεί πολύ περισσότερο ένα φυτοφάγο ζώο που θέλει 100 κιλά φρέσκο γρασίδι τη μέρα απ' ό,τι ένα παμφάγο που επιπλέον μπορεί να τρώει μία φορά στις 40 μέρες. Γι' αυτό λέμε ότι οι κατσαρίδες είναι τα μόνα ζώα που θα επιζούσαν μιας πυρηνικής καταστροφής.

Επίσης δεν ισχύει ότι οι κατσαρίδες δε συνδέονται με άλλες γήινες μορφές ζωής. Ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τους τερμίτες. (Ευτυχώς που δεν υπάρχουν και τερμίτες στην Ελλάδα...)

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 19:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαν οι κατσαριδες ηταν εξωγηινης προελευσης, θα κοψω τις φλεβες μου.


με τι ηρθαν? με κατσαριδαμαξα?

θα επιζησουν της καταστροφης, οχι γιατι ειναι ανθεκτικες, αλλα γιατι ζουν σε υπονομους και γενικα σε μεγαλα βαθη, προστατευμενα απο αρκετους ποντους τσιμεντο.

γενικα παντως ειναι απεχθες εντομο. ομως και οι αραχνες ειναι.

μπορω να πω οτι και οι ακριδες επισης.

παραλιγο να σιδερωσω μια γιγαντια ακριδα μια φορα. ειχε μπλεκτει σε ενα μπλουζακι... ευτυχως για μενα, την πηρα χαμπαρι και γλιτωσα απο ενα ζουμερο.... σπλας....

τελευταια ειδα στις ειδησεις εναν τυπο που τρεφοταν με κατσαριδες αποκλειστικα τα τελευταια χρονια και ηταν εξω (!).

για τους κατσαριδοφιλους και για οσους εχουν γερα νευρα, συστηνω ανεπιφυλακτα την παρακατω ταινια:


Joe comes from Iowa to New York and, being short of money, wants to find an apartment with very low rent. His quest is successful, but he must share the residence with some 50,000 cockroaches. The insects turn out to be Joe's best friends

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 19:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαν οι κατσαριδες ηταν εξωγηινης προελευσης, θα κοψω τις φλεβες μου.


με τι ηρθαν? με κατσαριδαμαξα?

θα επιζησουν της καταστροφης, οχι γιατι ειναι ανθεκτικες, αλλα γιατι ζουν σε υπονομους και γενικα σε μεγαλα βαθη, προστατευμενα απο αρκετους ποντους τσιμεντο.

γενικα παντως ειναι απεχθες εντομο. ομως και οι αραχνες ειναι.

μπορω να πω οτι και οι ακριδες επισης.

παραλιγο να σιδερωσω μια γιγαντια ακριδα μια φορα. ειχε μπλεκτει σε ενα μπλουζακι... ευτυχως για μενα, την πηρα χαμπαρι και γλιτωσα απο ενα ζουμερο.... σπλας....

τελευταια ειδα στις ειδησεις εναν τυπο που τρεφοταν με κατσαριδες αποκλειστικα τα τελευταια χρονια και ηταν εξω (!).

για τους κατσαριδοφιλους και για οσους εχουν γερα νευρα, συστηνω ανεπιφυλακτα την παρακατω ταινια:


Joe comes from Iowa to New York and, being short of money, wants to find an apartment with very low rent. His quest is successful, but he must share the residence with some 50,000 cockroaches. The insects turn out to be Joe's best friends

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 22:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε JUNK ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ??? ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ???
ASTRAL-PROJECT TI ΕΓΙΝΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΠΑΛΙΩΝ ΜΕΛΩΝ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ Η ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου φαίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 09:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΕΜΜΑΤΑ!!!ΟΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΔΙΔ.ΠΥΡΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΞΕΝΗΣΟΥΝ ΠΟΛΕΜΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΗ.
ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΙΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 16:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί να είναι οι κατασαρίδες μόνο όντα εξωγηίνης προέλευσης; Μην ξεχνάτε την θεωρία πανσπερμίας... και επιτέλους υπαρχουν οργανισμοί που αντέχουν στο βυθό της θάλλασας σε ανεκδιηγήτως πιο αντίξοες συνθήκες όπου η πίεση και οι θερμοκρασίες είναι απίστευτες...

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτίσει μαζί σου για να το πετύχεις...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 20:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.

cybermaster, δεν ξερω ποιον χρηστη εννοεις, παντως εαν αναφερεσαι σε μενα, ειμαι εδω, μπαινω διαβαζω και ποσταρω ΜΟΝΟΝ οταν δω κατι ενδιαφερον ή οπου εχω αποψη.


2.


σαφως και υπαρχουν μικροοργανισμοι στην γη που ζουνε σε συνθηκες μη υπαρξης οξυγονου. ειχα δει ενα ντοκυμαντερ για κατι οργανισμους που ζουν σε τρυπες γεματες θειαφι και οτι αλλο βγαζει ενα ηφαιστειο...

και γιατι να μην υπαρχουν δηλαδη. μακαρι να προσαρμοστουμε και εμεις σε κατι τετοιο, μια και τελευταια αναπνεουμε κυριως αιθαλομιχλη....

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 21:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
cybermaster, δεν ξερω ποιον χρηστη εννοεις, παντως εαν αναφερεσαι σε μενα, ειμαι εδω, μπαινω διαβαζω και ποσταρω ΜΟΝΟΝ οταν δω κατι ενδιαφερον ή οπου εχω αποψη.



ΟΥΠΣ ΣΟΡΡΥ ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΥΤΟ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 10:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΑΠΕΧΘΗ ΟΝΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ..
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ,ΜΕ ΜΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΧΗ ΤΑΣΗ..

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ..
ΞΕΚΛΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 11:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αποκλείεται. Δεν υπάρχει ζωντανός οργανισμός βασισμένος σε άνθρακα που να επιβιώνει σε συνθήκες α) μηδενικής ατμοσφαιρικής πίεσης β) -270 βαθμών γ) +200 βαθμών. Σε οποιοδήποτε από τα τρία. Στο διάστημα συμβαίνουν και τα τρία.

Πρώτα απ' όλα φίλη Amalia μη γενικεύεις. Π.χ. εγώ σιχαίνομαι εξίσου οτιδήποτε είναι μεγαλύτερο από πασχαλίτσα και ο συνολικός αριθμός ποδιών-φτερών-ματιών του ξεπερνά το 8 .




ΩΧ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΞΟΝΤΩΣΩ ΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ?
ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ 0 ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΙΕΣΗ? ΔΥΣΚΟΛΑ..

ΑΓΑΠΗΤΕ JUNK, ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ ΜΕ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ Π-Φ-Μ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΖΩΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΛΕΦΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΔΙ, ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥ, ΜΠΛΕ, Ή ΠΛΟΥΜΙΣΤΟ, ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΦΤΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΟ ΠΟΔΙ, ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΝΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΟΥΝ ΣΕ ...ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 13:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα θα σας πω, βλέπω ότι μπορείτε να φανταστείτε στο rotten και είμαι πολύ cool, στην θέα των αποκρουστικών εικόνων που έχετε παραθέσει κοντεύω να κάνω εμετό!!! Δεν αντέχω να τις βλέπω ούτε σε φωτογραφία!!!
Βρε amalia είπαμε να βάλεις μια εικονίτσα αλλά εσύ το παράκανες!!!
Δυστηχώς έχω αλλεργία μεγάλου βαθμού στην κατσαρίδα αλλά δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί γιατί δεν υπάρχει εμβόλιο ανοσοθεραπείας για το συγκεκριμένο έντομο. Και του λέω του γιατρού, ''μα είναι δυνατόν να μην έχουν βρει κάτι;'' και μου απαντά ''ούτε έχουν βρει ούτε πρόκειται γιατί υπάρχει μια ουσία στο σώμα της που αυτή προκαλεί την αλλεργία(σε συνεργασία με τις ακαθαρσίες που αφήνει πίσω της) και δεν μπορούν να την επεξεργαστούν''. Αυτά μου είπε ο doc και έτσι ξέρω όποτε με πιάνει έντονη φαγούρα και εξανθήματα υπάρχει εισβολέας και πάντα επαληθεύομαι. Είμαι κάτι σαν αυτούς που βρίσκουν νερό με τις λάμες καλέστε με σπίτι σας να σας πω αν έχετε κατσαρίδες.

Μια απορία.
Στα νησιά δεν έχω συναντήσει ποτέ κατσαρίδα και πάω πάντα καλοκαίρι που 'ακμάζουν', γιατί αυτό;


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 15:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα

Σχετικά με τις κατσαρίδες και τη ραδιενέργεια έχω να προσθέσω τα εξής:

Ο άνθρωπος μπορεί να αντέξει έκθεση στη ραδιενέργεια ίση με 5 rems (1 rem μονάδα μέτρησης και ισούται με μια δόση ραδιενέργειας που προκαλεί συγκεκριμένο και μετρημένο τραύμα στον ανθρώπινο ιστό). Σε όλη μας τη ζωή δεχόμαστε στο σύνολο περίπου 15rems. Οι κατσαρίδες αντέχουν ΠΟΛΥ παραπάνω ραδιενέργεια. Συγκεκριμένα η αμερικάνικη κατσαρίδα αντέχει μέχρι 67.500rems και η γερμανική μεταξύ (κρατηθείτε!) 90.000 και 105.000 rems. Δηλαδή αντέχουν μία πυρηνική έκρηξη..

Αυτά τουλάχιστον ισχυρίζεται το Urban Pest Control Research Center Newsletter, April 8, 1996, By Bill Robinson, Virginia Polytechnic Institute and State University, Department of Entomology http://www.ipm.iastate.edu/ipm/hortnews/1996/12-13-1996/bomb.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 17:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο άνθρωπος μπορεί να αντέξει έκθεση στη ραδιενέργεια ίση με 5 rems (1 rem μονάδα μέτρησης και ισούται με μια δόση ραδιενέργειας που προκαλεί συγκεκριμένο και μετρημένο τραύμα στον ανθρώπινο ιστό). Σε όλη μας τη ζωή δεχόμαστε στο σύνολο περίπου 15rems. Οι κατσαρίδες αντέχουν ΠΟΛΥ παραπάνω ραδιενέργεια. Συγκεκριμένα η αμερικάνικη κατσαρίδα αντέχει μέχρι 67.500rems και η γερμανική μεταξύ (κρατηθείτε!) 90.000 και 105.000 rems. Δηλαδή αντέχουν μία πυρηνική έκρηξη..

Σωστό, ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Ακόμα κι έτσι όμως, επιζεί μόνο η πρώτη γενιά κατσαρίδων (εκτός αν στη δεύτερη προκύψει κάποια πολύ ενδιαφέρουσα μετάλλαξη).

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 17:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια αστεία ιστορία που έχει και κάτι από συνωμοσιολογία:

Στα 70's ο αμερικανικός στρατός έκανε πειράματα με κατσαρίδες (μεταξύ άλλων και μετρήσεις για τι ακριβώς αντέχουν). Συγκεκριμένα με τις γιγάντιες σφυρίζουσες κατσαρίδες της Μαγαδασκάρης.

Κάποια στιγμή, τα πειράματα τελείωσαν. Μερικές χιλιάδες κατσαρίδες (απόγονοι κατσαρίδων που είχαν επιβιώσει από τα πλέον παρανοϊκά τεστ, όπως βομβαρδισμός με ραδιενέργεια και έκθεση σε κάθε είδους δηλητήρια) μπήκαν σε πλαστικές σακούλες. Έριξαν σε κάθε σακούλα και από λίγο CCl4 (τετραχλωριούχο άνθρακα, πανίσχυρο δηλητήριο) και φόρτωσαν τις σακούλες σε φορτηγά για πέταμα.

Δυστυχώς, δεν έλαβαν υπόψη τους ότι ο τετραχλωριούχος άνθρακας διαλύει το πλαστικό και ότι πολλές από τις κατσαρίδες κουβαλούσαν αυγά...

...ας πούμε ότι οι επόμενοι 9 μήνες στην περιοχή ήταν κάθε άλλο παρά βαρετοί.

http://members.aol.com/Kaltofen/aolMKroach.html

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 19:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα και μια σελίδα με πειράματα πάνω στην αντοχή των κατσαρίδων. Δεν ξέρω κατά πόσο κάνει πλάκα ο συγγραφέας (σίγουρα τα παρουσιάζει χιουμοριστικά βέβαια)

αλλά ρίξτε μια ματιά:

http://alumnus.caltech.edu/~maronj/text/roach.html


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 21:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε JUNK ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΛΙΝΚ....
ΑΛΛΑ ΔΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΩΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΚΑΤΣΑΡΗΔΕΣ ΕΠΗΖΟΥΝ Η ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΙΑ ΤΕΣΠΑ ΑΦΟΥ ΥΠΟΘΕΤΩΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΘΑΝΑΤΩΣΑ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΖΗΣΑΝ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑΛΑΧΤΗΚΑΝ ΣΕ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΒΑΘΜΟ ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΗ ΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΠΗΡΥΝΙΚΑ Ε ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΚΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΑΥΡΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΜΑΣ (ΤΑ ΗΛΙΘΙΑ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ) ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 18:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετοιμαστείται διότι έρχονται...ειδικά τώρα που ζεσταίνει ο καιρός... Εγώ σε κανα-δυο βδομάδες εξορμώ στο supermarket για αγορά κατσαριδοκτώνου.

Ο άνθρωπος σιχένεται και ενοχλείται από την παρουσία εντόμων διότι ένα έντομο μπορεί να εισβάλει στην κατοικία μας οποτε γουστάρει πράγμα όχι και ότι πιο ευχάριστο και ευγενικό

Θα συμφωνήσω πως οι κατσαρίδες είναι το αηδιαστικότερο εμφανισιακά έντομο. Αυτό το κεφάλι με τις κεραίες και το πονηρό βλέμμα...μπλιαχ...δεν λέτε πάλι καλά που δεν τσιμπάνε ή που δεν έχουν δηλητήριο...


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 18:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tις κατσαρίδες μήν τις φοβάσαι καθόλου δέν είναι τίποτα, τα κουνούπια να δείς. Γενοκτονία θα τους έκανα άν μπορούσαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να στε καλα παιδια εκανα τρελα γέλια με τις περιγραφες.Ιδιαιτερα με εκεινη την κατσαριδα-κομαντο που εκανε ντου στο μανικι.

Λοιπον εγω εκει που σπουδαζα,νοικιαζα ισογειο διαμερισμα με κοινη αυλη μαζι με την γειτονισα.Στο προσθιο μερος της αυλης υπηρχε αλτανα στο μεσο της οποιας υπηρχε παλια κατι σαν βοθρος αλλα τον ειχαν σκεπασει.Ε περιττό να σας πω οτι καθε καλοκαιρι εβγαιναν απο εκει ολοκληρες στρατιες.Η φαση ηταν οτι ολες σχεδον οι κατσαριδες εκαναν εφοδο στο σπιτι της γειτονισσας και ελαχιστες εμπαιναν στο δικο μου (αλλα δεν το πηρα προσωπικα lol).Η καημενη η κοπελα ειχε απελπιστει και περιπολουσε με την σκουπα επι διωρο καθε απογευμα,εξολοθρευοντας οσες εβλεπε να σουλατσαρουν στην αυλη αλλα εις ματην προσπαθουσε να αναχαιτησει την επελαση τους.Οι σπαγγοι ενοικοι της πολυκατοικιας αρνιουταν να κανουν απολυμανση επειδη οι κατσαριδες περιοριζονταν στα κατω διαμερισματα.Ενα βραδυ καθως περιπολουσα για συμπαρασταση στην αυλη βλεπω καμια εικοσαρια κατσαριδες να σχηματιζουν κυκλο με τα κεφαλια στραμμενα προς το κεντρο σαν να βρισκοταν σε συμβουλιο,κουνουσαν και τις κεραιες τους μπρρρ!!!.Τελικα πολλαπλασιαστηκαν τοσο που διεισδυσαν και στους ανω οροφους και φωναξαν απολυμαντη....
Ετσι δοθηκε τελος στα Σατανικα Σχεδια Των Λαρισινων Κατσαριδων Να Κατακτησουν Τον Κοσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy