ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ακρατος υλισμος vs. πνευματική συνεργασία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 19:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι του esoterica , καλησπέρα.

Πριν ξεκινήσω με το θέμα , που μου κάθεται στον λαιμό , θα ήθελα να εκφράσω την επιθυμία μου , για μια συνάντηση ,όλων των μελών
του esoterica .gr
Θεωρώ ,ότι είναι ώριμη η χρονική περίοδος , όπου ο άμεσος πνευματικός διάλογος μεταξύ μας , έχει σιγάσει επικίνδυνα.

Είναι καιρός , να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας , αυτοπροσώπως.

Δεν ξέρω αν έχει γίνει παλαιοτέρα κάποια παρόμοια πρόταση .
Αναμένω τις απόψεις σας.


Στο θέμα .
Ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός , έχει αναδείξει τις επιστήμες , τους ολυμπιακούς αγώνες, την φιλοσοφία ,το θέατρο και γενικότερα ότι υπάρχει σήμερα ,έχει ειπωθεί από αυτούς , πριν από χιλιάδες χρόνια.

Οι εβραίοι καταπολέμησαν , αυτόν τον πολιτισμό ύπουλα.
Κατάφεραν να τον ρημάξουν.

Αναρωτιέμαι ,τι έχει να αναδείξει , ο εβραϊκός πολιτισμός , εκτός από την νίκη του , επί των ελλήνων ;;;

Έμποροι ήταν και παρέμειναν και αυτό που παρουσιάζουν ως θρησκεία ,είναι αριστοτεχνικά κλεμμένο από τους αρχαίους προγονούς μας.

Θέλω να ακούσω τις δικές σας απόψεις.


amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 20:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν έχει γίνει παλαιοτέρα κάποια παρόμοια πρόταση

alfa-omega έχει ήδη πραγματοποιηθεί μία ανοιχτή δραστηριότητα του ESOTERICA, η οποία περιλάμβανε κάποιες ομιλίες, ανοιχτή συζήτηση, καθώς και γνωριμία μεταξύ όσων μελών ήθελαν να ανταλλάξουν κάποιες απόψεις μεταξύ τους σε φυσικό προσωπικό επίπεδο. Στην περίπτωση που θα γίνει και δεύτερη, θα υπάρξει ενημέρωση.

Σχετικά με την πρώτη δραστηριότητα, μπορείς να ανατρέξεις στο θέμα:

"1η Ανοιxτή Δραστηριότητα του ESOTERICA" !

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 21:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως... λέω, μήπως... έχει ξανασυζητηθεί το θέμα;

Ελληνισμός vs Εβραισμός- η αιώνια μάχη

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 11:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη απο τον συγγραφέα Kaizer , για το θέμα που άνοιξα , δεν γνώριζα ότι υπάρχει πανομοιότυπο .

Φίλε Zadok , ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Φίλοι συντονιστές , αν είναι δυνατόν θα επιθυμούσα να κλεδωθεί το θέμα μου.

Θα αφωσιωθώ στο θέμα του φίλου Kaizer.

Έμαθα όμως κάτι σημαντικό σήμερα.
Πριν ανοίξω κάποιο θέμα , θα ερευνώ πρώτα όλa τα φόρουμ του esoterica ,πριν αδικήσω κάποιο μέλος.

Και πάλι συγνώμη.
Alfa-Omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 13:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

quote:
Αναρωτιέμαι ,τι έχει να αναδείξει , ο εβραϊκός πολιτισμός , εκτός από την νίκη του , επί των ελλήνων ;;;


Την επικράτηση του Εβραϊσμου την θεωρείς δεδομένη;

quote:
Φίλε Zadok , ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Γυναίκα είναι, θα σε κράξει. Να ζητήσεις πάλι συγγνώμη.


Τα θέλω όλα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 11:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Loco , επισκέφτηκα το τόπικ του kaiser ( δεν το διάβασα όλο ) και θα έλεγα , ότι γίνεται ένα δραματικό ντέρπυ , καλά το έθεσε ο Δημήτρης, παναθηναϊκός –ΠΑΟΚ .
Εμείς από έξω , θα έπρεπε να έχουμε την δυνατότητα , να ποντάρουμε στοιχήματα για τον νικητή.

Αφού λοιπόν το θέμα μου , είναι ακόμη ανοιχτό , θα το εκμεταλλευτώ να διαλογιστώ μαζί σου.

Θεσπέσια ύπαρξη Zadok , ο αιώνια μαγεμένος εραστής του ασθενέστερου φύλλου , σου ζητά ταπεινά συγνώμη για την θηλυκότητα που σου
αφαίρεσε αφελώς.

Η ερώτησή σου Loco , ήταν : Την επικράτηση του Εβραϊσμού την θεωρείς δεδομένη;


Σου απαντώ.
Το εβραϊκό πνεύμα , δεν άφησε κανέναν ανεπηρέαστο.

Ναι θεωρώ , ότι έχει επικρατήσει , στις ψυχές όλων μας.
Ακόμη και σε αυτούς που δεν έχουν ενεργεί ψυχή ( ζούνε δηλαδή μονάχα για να τρώνε ).
Δυστυχώς , οι υλιστές στον πλανήτη μας , αποτελούνε την πλειοψηφία .
Εγώ ακόμη αναρωτιέμαι που ανήκω ;;;


Το αριστοτέχνημα στο οποίο τους παραδέχομαι , είναι ο τρόπος.
Ο καπιταλισμός είναι η μεγάλη τους εφεύρεση.
Με αυτόν παραπλανούν τον κάθε ενάρετο και εσωτερικά καλλιεργημένο άνθρωπο.

Αυτοί που δεν προσαρμόζονται στο σύστημα του καπιταλισμού , αποκλείονται μόνοι τους από αυτό.
Πόσο όμως μπορεί να αντέξει κάποιος δίχως εργασία , σε ένα οργανωμένο σύστημα επιβίωσης. ( Αν τα βάλεις μαζί τους , θα σε βρούνε , ακόμη και στο ποιο απόκρυφο χωριό της Ελλάδος).
Αναγκάζεται λοιπόν να κάνει την πάπια και να επανέλθει σε αυτό , για να μπορεί να επιβιώσει και αν έχει και παιδιά ,όπως και εγώ, κλάψτε με.

Ναι φίλε πιστεύω , ότι οι εβραίοι αποδείχτηκαν ακόμη ποιο πονηροί από τους έλληνες .
Με αυτήν την πονηριά τους , τα κατάφεραν.
Αυτό βέβαια μην θεωρηθεί αρνητικό στοιχείο. Απεναντίας είναι θετικότατο , ειδικά στις μέρες μας.
Το ότι είναι περισσότερο ύπουλοι από εμάς , το θέτω υπό την προσωπική σου κριτική άποψη.

Δεν γνωρίζω αν σε κάλυψα επαρκώς, γιατί αυτή η ερώτηση έχει πολλές παραμέτρους , οικονομική , ανθρωπιστική ……….Ακόμη και θρησκευτική.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι και εγώ.
Μπορεί ο έλληνας σήμερα να ορθώσει πνευματικό ανάστημα ;;;

Φιλικά. Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 12:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεσπέσια ύπαρξη Zadok , ο αιώνια μαγεμένος εραστής του ασθενέστερου φύλλου , σου ζητά ταπεινά συγνώμη για την θηλυκότητα που σου
αφαίρεσε αφελώς.

Είσαι τόσο ευγενής που δε θα μπορούσα να σε "κράξω"...

Οι "ασθενέστεροι" μπορούν να είναι και μεγαλόθυμοι!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 13:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη γενικότερη θεματολογία της ερώτησης δεν θα ασχοληθώ.
Καλά μεσάνυχτα...

Με παραξένεψε όμως το εξής...

quote:
Το εβραϊκό πνεύμα , δεν άφησε κανέναν ανεπηρέαστο.
[...]
Ο καπιταλισμός είναι η μεγάλη τους εφεύρεση.
Με αυτόν παραπλανούν τον κάθε ενάρετο και εσωτερικά καλλιεργημένο άνθρωπο.

Δεν θα διαφωνίσω οτι ο καπιταλισμός είναι δέλεαρ των ενάρετων, και μάστιγα για τους άλλους, καλιεργημένους και μη...

Αλλά εφεύρεση των Εβραίων;;
Από πού κι ως που;;

Επειδή το έχω μελετήσει λίγο το θέμα, παραξενεύομαι με τον ισχυρισμό του Α.Σ. "alfa-omega".
Πώς αγαπητέ κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;

Να έλεγες οι Ναΐτες, να έλεγες οι Λομβαρδοί έμποροι το 14ου, να έλεγες οι Ολλανδοί της εποχής το Ουιλιέλμου της Οράγγης, να έλεγες ο Σκωτσέζος John Law, που μούρλανε όλη την Γαλλία εφαρμόζοντας πρώτος καπιταλιστικά κολπάκια (που δυστυχώς μας έχουν γίνει πια τόσο οικεία), να έλεγες οι Άγγλοι κομπιναδόροι που τον ακολούθησαν με της "Φούσκα" των Νοτίων Θαλλασών, εντάξει, κάπου θα βρήσκαμε ένα σημείο να συζητήσουμε...

Αλλά οι ΕΒΡΑΙΟΙ;;;;
Επαναλαμβάνω, από πού κι ως που;

Ειλικρινά με ενδιαφέρει να μάθω πως σου ήρθε αυτή η ιδέα....

Κ.


(Eπίσης, θα ήθελα να ρωτήσω τους συντονιστάς αν νομίζουν οτι το τόπικ είναι σωστό φόρουμ. Οι «Αποψεις» γενικά φιλοξενούν τέτοια "ανοικτόμυαλα" ερωτήματα. «Μυθος & Θρησκέια»;; καλά **** τα - Εκει μέσα είναι της αγαπημένης κυράς του Οδυσσέα. Ακόμα και στην άμοιρη την «Γνώση» έχει αρχίσει να ξεχιλίζει η νοσηρή θεματολογία.

Αλλα και στην «Σοφία», ρε παιδιά; Δεν θα μείνει δηλαδή ιερό και όσιο εδώ μέσα; )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 22:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά αρχήν να σε χαιρετήσω φίλε κυνικός .

Το θέμα της εμφάνισης του φαινομένου καπιταλισμός δεν το έχω μελητήσει . Η άποψη μου είναι γενική , διαμορφωμένη από διαφορετικές πνευματικές πηγές και πληροφορίες.

Η καταλυτική είναι το γεγονός ότι η το έθνος αυτό , ασχολείται ακατάπαυστα , με την δημιουργία ,παραγωγή , διακίνηση και τον έλεγχο του υλικού περιουσιακού πλούτου του πλανήτη μας.


Θέλω όμως φίλε να κολυμπήσουμε ακόμα ποιο βαθιά και εύχομαι να πατώσουμε.
Αυτό που με φέρνει ακατάπαυστη πνευματική φαγούρα , είναι η ακατέργαστη πληροφορία που υπάρχει στον επεξεργαστεί του εγκεφάλου μου.

Κάτι ,Κάποιος ,κάποιοι φταίνε για την άφρωνη διαχείριση του υλικού πλούτου του πλανήτη μας .

Κάτι φταίει , που το πνεύμα τρέχει πίσω από την ύλη , ενώ θα έπρεπε να προηγείται.

Γιατί δεν μπορούμε να ορθώσουμε ομαδικό ανθρώπινο πνευματικό ανάστημα ;;; Ποια είναι τα εμπόδια ;;;


Πιστεύω ότι ο διαχωρισμός των φυλετικών διαφορών , δεν είναι τόσο ισχυρό σαν αίτιο , αλλά οι κοινωνικές διακρίσεις .
Τι δίνει ακόμη τροφή στην αιώνια διαμάχη της φτώχειας και του πλούτου ;;; Δεν μπορούμε εμείς που έχουμε ψυχή και κάκαλα , να κόψουμε αυτόν τον ομφάλιο όρο ;;;


Δεν μπορεί να φταίμε όλοι το ίδιο .
Εσύ σε ποιο σημείο επικεντρώνεις το πρόβλημα . ( δεν ξέρω αν σε προβληματίζει).

Αφού το θέμα του καπιταλισμού το μελέτησες λιγάκι ,πάρε την πάσα φίλε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 00:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα της εμφάνισης του φαινομένου καπιταλισμός δεν το έχω μελητήσει .
Προφανώς!
Γι αυτό και κακοφαίνεται όταν εκφέρεις και γνώμη για τους εφευρέτες του!!
Σε όλον τον διανοητικό ορίζοντα του Καπιταλισμού, απο τα πρώτα γραπτα του Adam Smith, μεχρι τις ζωηρες αναλύσεις του Max Weber, θα δυσκολευτείς να βρεις πολλούς Εβραίους.

quote:
Η άποψη μου είναι γενική , διαμορφωμένη από διαφορετικές πνευματικές πηγές και πληροφορίες.
Και φοβάμαι και απο αρκετές μη-πνευματικές, αν κρίνω απ'τον τρόπο που καταδικάζεις πράγματα για τα οποία δεν έχεις ιδέα, βασισμένος σε άμυαλλα κλισέ.

quote:
Η καταλυτική είναι το γεγονός ότι η το έθνος αυτό , ασχολείται ακατάπαυστα , με την δημιουργία ,παραγωγή , διακίνηση και τον έλεγχο του υλικού περιουσιακού πλούτου του πλανήτη μας.
Αυτό είναι παραμύθι. Αναρωτιέμαι πώς κατέληξες εκεί. Κάθε έθνος έχει ανθρώπους που ασχολούνται ακατάπαυστα με αυτό που υποννοείς. Οι Αγγλο-Σαξωνες και οι Αμερικάνοι να δεις. Οι Ρώσοι μαφιόζοι να δεις. Οι Έλληνες να δεις.

Και λέω "υποννοείς", γιατί δεν γράφεις καθαρά. Η "δημιουργία και παραγωγή" του πλούτου είναι καλό πράγμα, μακάρι να το κάναν όλοι. Υποθέτω οτι το πρόβλημά σου είναι η διακίνηση, ο έλεγχος, και κυρίως η πίεση που ασκείται στον μέσο άνθρωπο σαν συνέπεια.

quote:
Θέλω όμως φίλε να κολυμπήσουμε ακόμα ποιο βαθιά και εύχομαι να πατώσουμε.
Αυτό που με φέρνει ακατάπαυστη πνευματική φαγούρα , είναι η ακατέργαστη πληροφορία που υπάρχει στον επεξεργαστεί του εγκεφάλου μου.
Καλή ιδέα!
Για αυτό καλό είναι να μην αρχίσουμε με προκαταλήψεις.

quote:
Κάτι ,Κάποιος ,κάποιοι φταίνε για την άφρωνη διαχείριση του υλικού πλούτου του πλανήτη μας .

Κάτι φταίει , που το πνεύμα τρέχει πίσω από την ύλη , ενώ θα έπρεπε να προηγείται.


Δεν πρέπει να αγνοείς το ενδεχόμενο να φταίμε εμείς οι ίδιοι. Η έλλειψη γενναιοδωρίας και η σκληρότητα στην ψυχολογία του ανθρώπου τον κάνουν συχνά να επιλέγει αντίστοιχα καθεστώτα.

quote:
Γιατί δεν μπορούμε να ορθώσουμε ομαδικό ανθρώπινο πνευματικό ανάστημα ;;; Ποια είναι τα εμπόδια ;;;
Για να ορθώσουμε το ανάστημα, πρέπει μάλλον και να υπάρχει, έτσι;;

Πνευματική αρχή υπ΄αριθμόν Ενα:- Μάθε να δέχεσαι τις ευθύνες σου, και να μην τις φορτώνεις στους άλλους.
Πνευματική αρχή υπ΄αριθμόν Δύο:- Πάψε να το παίζεις θύμα αν θες πραγματικά να ανακαλύψεις την Δυναμη μέσα σου.
Πνευματική αρχή νούμερο Χ:- Μην συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που δεν μπορούν να γελάσουν με τον εαυτό τους.

quote:
Πιστεύω ότι ο διαχωρισμός των φυλετικών διαφορών , δεν είναι τόσο ισχυρό σαν αίτιο , αλλά οι κοινωνικές διακρίσεις .
Κι όμως θέτεις την ερώτησή σου πάνω σε άκρως δογματικές φυλετικές και θρησκευτικές βάσεις.
Κάνε άλλη μία προσπάθεια...

quote:
Τι δίνει ακόμη τροφή στην αιώνια διαμάχη της φτώχειας και του πλούτου ;;; Δεν μπορούμε εμείς που έχουμε ψυχή και κάκαλα , να κόψουμε αυτόν τον ομφάλιο όρο ;;;
Αυτή είναι όντως βαθειά και ουσιαστική ερώτηση.
Καμμιά φορά καλό θα ήταν να την συζητήσουμε.

quote:
Δεν μπορεί να φταίμε όλοι το ίδιο .
Από πνευματικής άποψης, δεν νομίζω να είμαστε σε θέση να το κρίνουμε αυτό.

quote:
Εσύ σε ποιο σημείο επικεντρώνεις το πρόβλημα.
Νομίζω οτι η σκέψη σου ο,τι πρέπει να υπάρχει περισσότερη βασική συνεργασία μεταξύ ανθρώπων που λένε οτι είναι πνευματικοί, είναι απόλυτα σωστή. Πραγματι, συχνά η απομόνωση οδηγεί και σε υλική αποδυνάμωση.

Δυστυχώς, αυτό φαίνεται να είναι ιδιαίτερα δύσκολο στην πράξη. Βλέπεις οι πιο "πνευματικοί" άνθρωποι τείνουν να είναι και οι πιό εγωιστές, και δεν πολυαρέσκονται στη συνεργασία .
Οι τραπεζίτες, και οι μεγαλομεγιστάνες αντιθέτως είναι άσοι στη συνεργασία όταν πρόκειται για το συμφέρον τους.
Εμείς;

quote:
( δεν ξέρω αν σε προβληματίζει).
Πολύ

quote:
Αφού το θέμα του καπιταλισμού το μελέτησες λιγάκι ,πάρε την πάσα φίλε.
Εϊναι θέμα τεράστιο, και δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να το αναπτύξω όπως θα ήθελα.

Προτεινω να βρείς κάποιο τρόπο να μελετήσεις την ιστορία του πλούτου, και της διάδωσης του. Ίσως σε βοηθήσει να σχηματίσεις μια πιό ισορροπημένη εικώνα από το "για όλα φταίνε οι Εβραιοι".

Δυστυχώς, προς στιγμήν δεν μπορώ ούτε ένα καλό συνοπτικό βιβλίο να σου συστίσω, ίσως κάποιος άλλος φίλος εδώ.

Και άν θες να παραβρεθώ και εγώ σε περαιτέρω συζήτηση, άλλαξε τον τίτλο του θέματος σε κάτι πιό πολιτισμένο, κατι σαν "Ακρατος υλισμος vs. πνευματική συνεργασία" ή κατι τέτοιο τέλως πάντων, γιατί με την τωρινή του μορφή οι συνομιλητές σου θα είναι μάλλον τα φανατισμένα τσογλανάκια της Χρυσής Αυγής.

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 18:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κυνικός , μπες σε παρακαλώ στον κόπο και γράψε μου, πως γίνεται να αλλάξω τον τίτλο του θέματος.
Δεν τον γνωρίζω τον τρόπο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 22:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε κυνικός , μπες σε παρακαλώ στον κόπο και γράψε μου, πως γίνεται να αλλάξω τον τίτλο του θέματος.
Δεν τον γνωρίζω τον τρόπο .

Αγαπητέ alfa-omega, δυστυχως θα πρεπει να απευθυνθεις στη διεύθυνση, παλιά υπήρχε αυτή η δυνατότητα, προς το παρόν όμως έχει αποσυρθεί.

Κανενός δεν του αρέσει, αλλα ο αγαπητός admin μας λέει οτι είναι αναγκαίο κακό. Θα μππορούσες επίσης, φυσικά, να ανοίξεις έναν νέο θεμα με νέο τίτλο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

julius
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 22:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους julius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I idia i ebraiki thriskia ine ilismos apo tin fisi tis mias kai afou dehete ton theo exosymbandika ayto ine kai to proto vima amfisvitisis tou thiou.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 22:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε julius , ήθελα να διακόψω αυτό το θέμα που ξεκίνησα για έναν και απλό λόγο.
Έκανα μια λανθασμένη σκέψη .
Σκέφτηκα , ότι οι εβραίοι , είναι αυτοί που φταίνε για το αδιέξοδο του υλισμού , στον οποίο έχει φτάσει η ανθρωπότητα σήμερα.


Δεν φρόντισα να βρω όμως τα απαραίτητα στοιχεία ( αν υπάρχουν )τα οποία χρειάζομαι ,για να αποδείξω ,ότι οι εβραίοι είναι οι δημιουργοί του καπιταλισμού.

Είναι εύκολο να κατηγορήσω γενικά και αόριστα κάποιον-οιους για κάτι.
Είναι όμως δύσκολο να το αποδείξω με επιχειρήματα και έμπρακτα στοιχεία.

Η μεγαλύτερη απορία μου είναι , που πιστεύουν οι εβραίοι.
Στον νόμο του μωυσή , η στον Ιησού χριστό.
Υπάρχει βέβαια και μια αναπόδεικτη θεωρία , ότι ο Ιησούς χριστός ήταν άτομο κατευθυνόμενο από τους εβραίους.
Ακόμη υπάρχει ένας μεγάλος ψίθυρος που λέει ,ότι η αγία γραφή , είναι μια ιστορική πλαστογραφία .

Για όλα αυτά δεν έχω προετοιμαστεί και για τον λόγο αυτό πιστεύω ότι το θέμα κόλλησε.
Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις την σκέψη σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 00:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μετονομάστηκε σε:

"Ακρατος υλισμος vs. πνευματική συνεργασία"
από
"ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ vs έβραικό LOBY."
που ήταν η αρχική του ονομασία.

Φίλε alfa-omega, χρησιμοποιήθηκε (για την νέα τιτλοφόρηση) ο τίτλος που πρότεινε ο kynikos, διότι από τα τελευταία σου μηνύματα, συμπέρανα πως δεν διαφωνείς σ' αυτό. Εάν ωστόσο έχεις κάποια αντίρηση, μπορείς να κάνεις κάποια δική σου πρόταση σχετικά με τον τίτλο.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 14:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα αυτό μετονομάστηκε σε:

"Ακρατος υλισμος vs. πνευματική συνεργασία"
από
"ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ vs έβραικό LOBY."
που ήταν η αρχική του ονομασία.


Χμ, κρίμα, δεν φαίνεται να είναι και τόσο "πιασάρικος" ο νέος τίτλος. Γιατί άραγε;;

Ελπίζω να μην εγκαταλειφθεί αυτό το ενδιαφέρον θεμετάκι.

Συμφωνώ οτι ο άκρατος υλισμός είναι από τα μεγαλύτερα προβλήματα της εποχής μας, αν και δεν θεωρώ οτι ευθύνεται "κάποιος" ιδιαίτερα, ο υλισμός που βλέπουμε γύρω μας παράγεται από τον υλισμό μέσα μας...

Το θέμα είναι αν μπορούμε να κάνουμε κάτι!
Είπαμε ήδη οτι οι φορείς του πλούτου γενικά είναι άσσοι στην συνεργασία όταν πρόκειται για τα συμφέροντά τους, ενώ αντίστοιχη συνεργασία δεν φαίνεται και τόσο ανάμεσα στις "εσωτερικές / πνευματικές" ομάδες. Και όπως ανέφερε κάπου ήδη ένας φίλος, 500 (ή και 5000) προσευχούμενοι καλόγεροι δεν σώνουν την Πόλη!

Γιατί, ομως, να μην υπάρχει η συνεργασία, άραγε;
Μήπως κατα βάθος προτιμούμε κι εμείς την απομόνωση και την αποδυνάμωση, προκειμένου να κρατήσουμε ανέπαφο τον εγωϊσμό μας;
Μήπως στα κρυφά προτιμούμε τον κεκαλημένο υλισμό;

Η μήπως η πνευματική συνεργασία είναι πολυ πιο δύσκολη από την υλική, γιατί απαιτεί κάτι παραπάνω, κάτι προσωπικό, και όχι απρόωπο όπως η υλική συνεργασία;;

Μήπως είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα δέσμιοι των υλιστικών μας τάσεων, ή τουλάχιστον έως ότου να βρούμε κάποιον πρακτικό τρόπο συνεργασίας, κάποια κοινή αφετηρία;

Καλό 2005 σε όλους,

Κ


Edited by - kynikos on 01/01/2005 14:26:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 13:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας καλή χρονιά
Θα δανειστώ τον προβληματισμό του παλού μου φίλου του Κυνικού
"Μήπως είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα δέσμιοι των υλιστικών μας τάσεων, ή τουλάχιστον έως ότου να βρούμε κάποιον πρακτικό τρόπο συνεργασίας, κάποια κοινή αφετηρία;"
αλλά και τον προβληματισμό του Α-Ω, (γιατί μας σέρνουν οι υλιστικές μας επιθυμίες και δεν μπορούμε να γίνουμε κάτι ανώτερο;)
για να σας πω την γνώμη μου
Πίστευα και πιστεύω οτι υπεύθυνη για όλα είναι η παιδεία (συμπεριλαμβάνω και την κοινωνικοποίηση μεσα απο την οικογένεια και το σχολείο και οχι μόνο την καθαρή γνώση). Με αυτο σαν δεδομένο θα μπορούσε κάποιος παίρνοντας αγνά και αμόλυντα παιδιά (tabyla rasa = αγραφος πίνακας - είμαι σίγουρος οτι το σκότωσα στην ορθογραφία!) να διαμορφώσει την ιδανική κοινωνία του μέλλοντος, δηλαδή αποτελούμενη απο ανθρώπους σκεπτόμενους με ηθικές αξίες.
Αυτά θεωρητικά γιατί αμέσως δημιουργούνται τα εξής προβλήματα
Πρώτον. Σε καμμία περίπτωση η άρχουσα τάξη (ας την πω έτσι) δεν θα άφηνε την πραγματοποίηση τέτοιου σχεδίου, γιατί πολύ απλά μας θέλει δεμένους στο άρμα της, ημιμαθείς η και αμαθείς να αγόμαστε και να φερόμαστε απο την μόδα της στιγμής και να αγνοούμε τα σημαντικά που γίνονται πίσω απο την πλάτη μας, και μεσω της παιδείας που παρέχει ανακυκλώνεται.....
Δεύτερον. Ποιός θα θέσει τα κριτήρια για την διαμόρφωση της νεολαίας αυτής; Κινδυνεύουμε δηλαδή να πέσουμε απο την σκύλα στην χάρυβδη. Απο την μια Χ άρχουσα τάξη στην Ψ.
Προσωπικά κατέληξα σε κάτι απλό. Προσπαθώ εγω για τον δικό μου μικρόκοσμο (τα παιδιά μου) να δώσω οτι καλύτερο έχω (η τουλάχιστον πιστεύω οτι έχω), και έχω την πεποίθηση οτι αν όλοι το κανουμε κατι καλό θα βγεί και θα έχουμε μια "κοινή αφετηρία" φίλε Κυνικέ. Και όταν αρχίσουν να φαίνονται οι καρποί της απο κοινού ατομικής προσπαθειας (γιατί θα φανούν στην κοινωνία σαν σύνολο αν αθροιστούν) τότε μιλάμε για απο κοινού συντονισμένη προσπάθεια.
Τώρα θα μου πείτε ο Καραγκιόζης στο όνειρό του χτίζει ανώγεια και κατώγεια......
Μπορεί να είναι και έτσι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 20:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύχομαι σε όλο τον κόσμο ,ένα τελειοποιημένο ατομικά , η καλύτερα ομαδικά πνευματικό έργο ,
για το 2005.
Στο θεματάκι μας.

Η επίτευξη της τελειοποιημένης πνευματικής μας οντότητας , είναι ένα δύσκολο έργο.
Ο κοινός παράγοντας δυσκολίας ,για όλους εμάς που την επιδιώκουμε , είναι αναμφισβήτητα το σώμα.
Όσο υπάρχει αυτό ,θα μας παιδεύει με τα υλικά πάθη ,που το συνοδεύουν.
Το σώμα χρειάζεται καθημερινά την απαραίτητη τροφή , για να μπορεί να διατηρείται.
Όταν όμως ο κύκλος της υπάρξεώς μας , αρχίζει και τελειώνει καθημερινά , με την διεύρεση της υλικής τροφής, δεν κάνουμε ουσιαστικά τίποτε άλλο ,από το να :

Ζούμε για να τρώμε .

Αυτό το κουσούρι προήλθε , από την προσήλωση του ανθρώπου , στην μία του φύση, που δεν είναι άλλη από την σωματική του.
Διαιωνίζουμε από την στιγμή της υπάρξεώς μας ,το είδος μας , σε υλική μορφή , εις τους αιώνες τους άπαντες.
Υπάρχουμε , για να απολαμβάνουμε , μια θνητή ζωή.
Αυτό δεν είναι παράλογο.
Υλικά στέκει ,αυτός ο λογισμός.
Αφού τρώω πίνω και διασκεδάζω ( όσο μπορώ ), άρα έχει νόημα η ζωή.

Πνευματικά όμως είναι κουφό , να υπάρχουμε για να ζούμε.
Την δεύτερη φύση μας την πνευματική , γιατί την έχουμε . Για ανεύρεση υλικής τροφής και μόνον.
Εδώ κολλάει η αναζήτηση.

Η πνευματικότητα του καθενός μας , δοκιμάζεται σοβαρά , όταν η σωματική της επιβίωση ,απειλείται επικίνδυνα .
Σε αυτές τις περιπτώσεις ,φαίνεται και ξεχωρίζει μια ανθρώπινη πνευματική διάνοια , από τις άλλες.

Μα γίνεται αυτό ,να πεινάς και να είσαι και από πάνω πνευματικά υγιείς ;;;
Γίνεται.

Αυτοί που έχουν προετοιμάσει τον ψυχικό τους κόσμο ,μπορούν να διατηρήσουν την κεκτημένη πνευματική τους καλλιέργεια, σε υψηλό βαθμό.
Η ψυχή που έχει εθιστεί ,σε πνευματικές αρετές ,προτιμάει την πνευματική από την υλική τροφή.
Αυτό ακριβώς είναι το νόημα της πνευματικότητας.
Να προπονείται η ψυχή στην τελειοποίηση των πνευματικών αρετών.
Ποιες είναι αυτές ;;;

Η άσκηση του καλού.
Η εξάσκηση της αγάπης.
Η αναζήτηση του αληθινού εαυτού, πρέπει να αποτελεί τελικό στόχο ,κάθε ενάρετης ψυχής.


Όλες αυτές έχουν μια υγιή βάση , όταν αμφισβητούμε την υλική μας υπόσταση.
Όταν αμφισβητούμε την υλική μας τροφή .
Αυτή είναι εφήμερη και εύθραυστη, επειδή κανείς μας δεν γνωρίζει το αύριο .
Σήμερα είσαι υγιείς και χορτασμένος και αύριο μπορεί να μην υπάρχεις.

Ζω λοιπόν σύμφωνα ,με αυτά που έγραψα παραπάνω , την κάθε ημέρα της ζωής μου ,σαν να είναι η τελευταία μου.

Ίσως όταν πλέον ,η ελπίδα μου για το αύριο , θα έχει ως στόχο την αιώνια πνευματική ύπαρξη , να αρχίσω να υπάρχω αληθινά.

Για να μοιραστώ αυτήν την επιδίωξή μου , με άλλα πνευματικά άτομα και να συνεργαστώ μαζί τους , θα πρέπει ,να έχουμε τον ίδιο κοινό στόχο.
Έτσι μόνο θα μπορέσουμε να αποδώσουμε έργο ομαδικό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα σας και όλους γενικότερα. Γράφω μετά από αρκετό καιρό και χαίρομαι που βρίσκομαι ξανά κοντά στο esoterica.

Θα ήθελα να πω ότι με την παραπάνω συζήτηση σε άλλα πράγματα συμφωνώ και σε άλλα διαφωνώ.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι (με όση αυτογνωσία μπορώ να έχω) είμαι KATA οποιασδήποτε μορφής ρατσισμού και διάκρισης, είτε αυτός είναι φυλετικός, θρησκευτικός, κοινωνικός κλπ. Προτιμώ να ασχολούμαι με τα πράγματα που μας ενώνουν που είναι πιο πολλά και άκρως πιο σημαντικά και όχι με αυτά που μας χωρίζουν που είναι ασήμαντα και ελάχιστα. Ούτε μου αρέσει να κάνω γενικεύσεις του στυλ "Όλοι οι Έλληνες ή οι Αλβανοί, ή Μαύροι ή τα αφεντικά ή οι γυναίκες ή οι gay κλπ, κλπ είναι κλπ κλπ"

Προτιμώ να κρίνω πρώτα από τα προσωπικά μου βιώματα και εμπειρίες και μετά να εκφέρω γνώμες.

Σε αυτό μας συμβουλεύουν και οι Πυθαγόρειοι. Αντιγράφω από τα Χρυσά Έπη:

"Να σκέπτεσαι πριν κάνεις κάτι, για να μην ενεργήσεις ανόητα. Είναι δυστυχής εκείνος που ενεργεί και λέγει ανόητα. Αλλά να κάνεις εκείνα, που δε θα σου φέρουν αργότερα λύπη. Να μη κάνεις τίποτε από εκείνα που αγνοείς, αλλά να διδάσκεσαι όσα έχεις καθήκον να γνωρίζεις. Και έτσι θα ζήσεις βίο ευτυχισμένο..."

Ξέρετε ο Πυθαγόρας ίδρυσε μια φιλοσοφική σχολή στον Κρότωνα της Κάτω Ιταλίας, που λειτουργούσε περίπου σαν κοινόβιο (δεν μπορώ να βρώ καλύτερη έκφραση). Είχαν τους δικούς τους νόμους, τις δικές τους διδασκαλίες, τις δικές τους ιεραρχίες (ανάλογα με την νπνευματική εξέλιξη του καθενός). Ήταν (ανάμεσα στα άλλα) μια ομαδική προσπάθεια κατά του υλισμού της τότε εποχής. Αυτό δείχνει και το παρακάτω απόσπασμα

Γνώριζε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι πεπρωμένο να πεθάνουν και τα χρήματα άλλοτε τ' αποκτούν κι άλλοτε τα χάνουν. Από τα κακά που συμβαίνουν στους ανθρώπους, προερχόμενα από τους θεούς, όσα στη μοίρα σου πέφτουν, να τα υποφέρεις χωρίς ν' αγανακτείς. Και όσο μπορείς να τα γιατρεύεις. Και να λες: Η μοίρα δε δίνει βέβαια το μεγαλύτερο μέρος απ' αυτά στους αγαθούς


Και τώρα στο θέμα μας. O ΝΙK. ΟΥΡΑΝΟΣ λέει:

quote:
Σε καμμία περίπτωση η άρχουσα τάξη (ας την πω έτσι) δεν θα άφηνε την πραγματοποίηση τέτοιου σχεδίου, γιατί πολύ απλά μας θέλει δεμένους στο άρμα της, ημιμαθείς η και αμαθείς να αγόμαστε και να φερόμαστε απο την μόδα της στιγμής και να αγνοούμε τα σημαντικά που γίνονται πίσω απο την πλάτη μας, και μεσω της παιδείας που παρέχει ανακυκλώνεται.....
Δεύτερον. Ποιός θα θέσει τα κριτήρια για την διαμόρφωση της νεολαίας αυτής; Κινδυνεύουμε δηλαδή να πέσουμε απο την σκύλα στην χάρυβδη. Απο την μια Χ άρχουσα τάξη στην Ψ.

Το ζήτημα αυτό φίλε ΟΥΡΑΝΕ έχει απασχολήσει πολλούς φιλόσοφους. Αυτή η άρχουσα τάξη που αναφέρεις ΟΥΡΑΝΕ, είναι οι αφέντες στο Μύθο της Σπηλιάς του Πλάτωνα, που η αποστολή τους είναι να μας κρατάνε δεμένους με τις αλυσίδες της άγνοιας.

Ο Πλάτων στο 3ο, νομίζω, βιβλίο της ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ αναφέρει μία προυπόθεση για να υπάρξει στην πραγματικότητα η Ιδανική του Πολιτεία; Μια προσέγγισή αυτης της Πολιτείας είναι δυνατή, λεει ο Πλάτωνας με την απαραίτητη όμως προϋπόθεση ότι “ ή οι φιλόσοφοι θα βασιλεύουν στην πόλη, ή οι άρχοντες θα φιλοσοφούν πραγματικά, έτσι ώστε να συμβαδίζουν δύναμη, πολιτική και φιλοσοφία”

Η άρχουσα τάξη δηλαδή που αναφέρεις πρέπει να είναι φιλόσοφοι και όχι αυτοί που μας κυβερνάνε σήμερα . Αυτό όπως πολύ σωστά λές, είναι βασικά θέμα εκπαίδευσης.

ο Κυνικός ρωτά:

quote:

Γιατί, ομως, να μην υπάρχει η συνεργασία, άραγε;
Μήπως κατα βάθος προτιμούμε κι εμείς την απομόνωση και την αποδυνάμωση, προκειμένου να κρατήσουμε ανέπαφο τον εγωϊσμό μας;
Μήπως στα κρυφά προτιμούμε τον κεκαλημένο υλισμό;

Η μήπως η πνευματική συνεργασία είναι πολυ πιο δύσκολη από την υλική, γιατί απαιτεί κάτι παραπάνω, κάτι προσωπικό, και όχι απρόωπο όπως η υλική συνεργασία;;

Μήπως είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα δέσμιοι των υλιστικών μας τάσεων, ή τουλάχιστον έως ότου να βρούμε κάποιον πρακτικό τρόπο συνεργασίας, κάποια κοινή αφετηρία;


Φίλε Κυνικέ, προτιμώ, επειδή είμαι φύσιν αισιόδοξος , να ελπίζω πως όχι. Τα παράδειγματα των Πυθαγόρειων και πολλών άλλων αδελφοτήτων έχουν δείξει ότι η πνευματική συνεργασία ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΔΥΝΑΤΗ. Η ισορροπία ανάμεσα στην ΥΛΗ (όχι στον άκρατο υλισμό) και στο ΠΝΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ.

Αντιγράφω πάλι από τα Χρυσά Έπη:

"Δεν πρέπει να παραμελείς την υγεία του σώματος. Αλλά να πίνεις και να τρως και να γυμνάζεσαι, με μέτρο. Μέτρο εννοώ εκείνο που δε θα σου φέρει ενόχληση. Συνήθιζε σε δίαιτα καθαρή και απλή και πρόσεξε ν' αποφεύγεις εκείνα που προκαλούν φθόνο. Μη σπαταλάς άσκοπα, όπως κάνουν όσοι δεν ξέρουν τα καλά, ούτε να είσαι φιλάργυρος. Το μέτρο σε όλα είναι το καλύτερο. Να κάνεις εκείνα που δε θα σε βλάψουν και σκέψου καλά πριν ενεργήσεις."

Βέβαια θα πει κάποιος, ότι αυτή η κοινότητα δεν είχε μεγάλη διάρκεια. Συμφωνώ, όπως επίσης συμφωνώ με αυτόν που είπε ότι οτιδήποτε έχει καταφέρει ο άνθρωπος ΜΙΑ φορά μπορεί να το ξανακαταφέρει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ. Εγώ προσωπικά ξέρουν αρκετούς ανθρώπους που το έχουν καταφέρει.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Αναμένω τις απόψεις σας

Φιλικά
calessin
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 15:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σας χαιρετω!
οφειλω να ομολογησω οτι δεν εψαξα πολυ τα τοπικσ,αλλα να ενα που μου ταιριαζει.

μπορουμε να λεμε ΕΛΛΗΝ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ?
δεν κολλαει.


Δεν χρείαζεται να ξυπνάς το πρωί αν δε σκοπεύεις να αλλάξεις τον κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy