ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 17:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια είναι άραγε η αξία των Χριστουγέννων?

Είναι θεολογικής σημασίας? Συμβολικής? Ιστορικής? Η απλά μια διαχρονική συνήθεια των λαών και ένα έθιμο που παραδόθηκε προσαρμοσμένο στις εκάστοτε Θεότητες?

Ξεκινώντας από την ιστορική αναδρομή ας σημειώσουμε την «σκληρή» γραφίδα που μας ανοίγεται.

Τα Χριστούγεννα, σύμφωνα με την λυτρωτική γλώσσα της ιστορικής καταγραφής, είναι απλά ΜΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ «ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ» ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΘΙΜΩΝ.

Το χειμερινό ηλιοστάσιο (22-25 Δεκεμβρίου) σημαίνει την αρχή του χειμώνα. Ο Ήλιος ξαναπαίρνει τον δρόμο του προς τις περιοχές μας και η ημέρα αρχίζει να αυξάνει σταθερά ως ότου εξισωθεί με την νύκτα κατά την Εαρινή Ισημερία τον Μάρτιο.
Τότε ο ‘Ήλιος θριαμβεύει και νικά το σκότος του χειμώνα. Η εποχή αυτή είναι η Άνοιξη, ε εποχή της καρποφορίας της Γης και της νίκης του Φωτός (Ήλιου) επί του σκότους (χειμώνα).

Οι Αρχαίοι λαοί γιόρταζαν την πορεία αυτή του Ήλιου τιμώντας τους ενιαύσιους, αναβλαστικούς ηλιακούς Θεούς, οι οποίοι γεννιόνταν κατά την χειμερινή τροπή του ήλιου (25 Δεκεμβρίου), πέθαιναν και ανασταίνονταν την 25η Μαρτίου, την ημέρα της εαρινής ισημερίας.

Εξομοίωναν δηλαδή την φαινόμενη αυτή κίνηση του ηλίου με την ζωή ενός ανθρώπου. Για αυτό το λόγο ο ηλιακός Θεός (Διόνυσος-Ηρακλής-Όσιρις-Άττις κτλ) παρουσιάζονταν σαν παιδί κατά την χειμερινή τροπή.
Ο Διόνυσος αποκαλούνταν «Σωτήρ» και «Θείο βρέφος» που γεννήθηκε από Παρθένο, την Σεμέλη. Είναι ο «καλός ποιμήν», οι ιερείς του οποίου κρατούν (όπως προκύπτει από πολλές αγγειογραφίες) την ποιμενική ράβδο, κάτι που, όπως φαίνεται, ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ οι χριστιανοί επίσκοποι, αυτοονομαζόμενοι ως «πάστορες», δηλαδή ποιμένες!

Η λατρεία του Διόνυσου ήτανε τόσο διαδεδομένη στην ύστερη εποχή της αρχαιότητας, ώστε ο Νόννος να του αφιερώσει έπος 48.000 ΣΤΙΧΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ 5ο ΑΙΩΝΑ μ.Χ.!! Ήτανε ο Θεός της αυτοκρατορίας μαζί με τον Μίθρα.
Στην Αίγυπτο π.χ. ετιμάτο η γέννηση του Όσιρι-Διονύσου επίσης στις 25 Δεκεμβρίου με πανηγυρικό τρόπο και καθολική συμμετοχή κλήρου και λαού.

Οι δε «απεικονίσεις» είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΑΡΧΑΙΟ «ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟΙ» ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ.

Έχουμε το θείο βρέφος, τον Διόνυσο, καθισμένο στο ιερό δέντρο, όπου δίπλα του στέκεται η Λευκοθέα και ο Πάν. Προς τιμή του Διονύσου ΣΤΟΛΙΖΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ» ΔΕΝΤΡΟ.

Επίσης: έχουμε τις απεικονίσεις (αγάλματα) της Ιώς-Ίσις-κουροτρόφου με το βρέφος ‘Ωρο κρατούσα στο χέρι (λέγε με «Παναγία»…) καθώς και την Κυβέλη με τον κούρο Δία στην αγκαλιά της. Η δε «γέννηση του Χριστού» μας πάει απευθείας στην απεικόνιση των τριών μάγων με Περσική ενδυμασία, που είναι η παραβολή της Μιθραϊκής παράδοσης.

Όταν η ιουδαιοχριστιανοί συνάψανε την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ με τον Φλάβιο Βαλέριο (τον μετέπειτα «Ισαπόστολο» και «Μέγα Κωνσταντίνο»…), τα «παγανιστικά» Σατουρνάλια και Βρουμάλια ήτανε τόσο βαθιά ριζωμένα στα λαϊκά έθιμα, που ήτανε ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εξοβελιστούνε από την χριστιανική επιρροή της νέας Κρατικής Θρησκείας που είχανε αποφασίσει για μία ακόμη φορά οι Ρωμαίοι.

Η «παγανιστική» γιορτή, με την δική της στάση και ευθυμία, ήταν τόσο δημοφιλής στα λαϊκά στρώματα που η νέα Κρατική Θρησκεία (χριστιανισμός) ήτανε αναγκασμένη να συνεχίσει απλά με λίγες αλλαγές στο πνεύμα και τους τρόπους. Έπρεπε δηλαδή ΝΑ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΟΥΝΕ ΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Η Χριστιανική Εκκλησία μόλις το 567 αποφάσισε ποια θα είναι η επίσημη στάση της απέναντι στην γιορτή αυτή. Η Εκκλησιαστική σύνοδος της Τούρ ανακήρυξε τις δώδεκα μέρες από τις 25 Δεκεμβρίου μέχρι τα λεγόμενα Επιφάνεια ως μία ιερή εορταστική εποχή.
Χαρακτηριστικό της ΑΝΤΙΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ στην υιοθέτηση της γιορτής είναι το γεγονός πως στη Αγγλία τα Χριστούγεννα ΔΕΝ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΑΝ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΑ μέχρι την μαζική μετανάστευση Ιρλανδών καθολικών καθώς και Γερμανών Λουθηριανών τον 9ο αιώνα!

Στα «κατά των Ορθοδόξων» δε, για τον πρώτο εορτασμό των Χριστουγέννων με Χριστιανικό μανδύα μας πληροφορεί ο πολύς Ι. Χρυσόστομος σε δύο σχετικές ομιλίες του. Μας λέει ότι άρχισαν να εορτάζονται «πρό δέκα ετών», δηλαδή το 376, δεδομένου ότι οι λόγοι αυτοί χρονολογούνται από το 386. Είναι αποδεδειγμένο ότι η «γέννηση του Χριστού» εορτάστηκε στην Νέα Ρώμη ένα με δύο χρόνια ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ήτοι το 378 ή 379.

Επομένως, η γιορτή των Χριστουγέννων ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΜΑ ΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. Βρήκανε και υιοθέτησαν ήδη υπάρχουσες εορτές του ελληνορωμαϊκού κόσμου προς τιμήν του Θεού ήλιου.

Αυτά περί «Χριστουγέννων στις 25 Δεκεμβρίου» βάση ιστορικών καταγραφών.


Βέβαια, απομένουνε ανοιχτά τα θεολογικά και συμβολικά τερτίπια……..

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 01:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Shwabe κατ' αρχήν πιστεύω πως το μήνυμα των Χριστουγέννων είναι πανανθρώπινο. Συμβολίζει μια ειδική ημέρα, ή αν θέλεις μια ειδική περίοδο όπου καλούμαστε όλοι μας να μετρήσουμε εαυτούς, να κάνουμε έναν απολογισμό των πράξεών μας και να ενταχθούμε σε ένα γενικότερο κλίμα "δωρεάς αγάπης". Δεν νομίζω λοιπόν πως κάτω από αυτό το πλαίσιο τα Χριστούγεννα αποτελούν κάτι το αρνητικό ή κατά τα άλλα επικίνδυνο για τον ίδιο τον Χριστιανισμό ή για άλλες θρησκείες.

Στα γραφόμενά σου ήσουν (και πάλι) πολύ κατατοπιστικός και αναλυτικός. Δεν αμφιβάλλω πως παλαιότερα το νόημα ή καλύτερα η πηγή της γιορτής αυτής ήταν θέματα με πολύ διαφορετική οπτική σε σχέση με σήμερα. Όντως τα Χριστούγεννα από πολλούς θεωρούνται χριστιανική "επινόηση" αλλά σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Πρέπει να παραδεχτούμε όμως πως υπήρχαν και πολλές άλλες παγανιστικές εορτές ή εκδηλώσεις που αν και για τους παγανιστές απετέλεσαν κάτι το σημαντικό, πάραυτα δεν ενσωματώθηκαν στο χριστιανισμό ως "χρήσιμες" εορτές.

Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως αν και η ενσωμάτωση των Χριστουγέννων (ή Ηλιουγέννων αν θέλεις) απέβλεπε και σε "επεκτατικές" ανησυχίες, πάραυτα κατά μία έννοια "άγγιξε" βαθιά και με ειλικρινή τρόπο τους χριστιανούς (και όχι μόνο). Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος με ευαισθησίες που να απορρίπτει τη γενικότερη ατμόσφαιρα που δημιουργούν τα Χριστούγεννα, ανεξάρτητα σε ποιά θρησκεία ανήκει. Όπως έγραψα πιο πριν το μήνυμα των Χριστουγέννων είναι πανανθρώπινο. Μιλά για Αγάπη και αυτή κινείται πέραν και πάνω από θρησκείες, δόγματα και ιδεολογικά στεγανά. Κατ' εμέ εκεί βρίσκεται η αληθινή αξία των Χριστουγέννων. Να ξέρεις πως για εμένα προσωπικά, το αν τα Χριστούγεννα "γεννήθηκαν" με την έναρξη του Χριστιανισμού δεν είναι και τόσο σημαντικό θέμα. Άλλωστε μια θεωρητικά νέα θρησκεία χρειάζεται αρκετές "ώρες πτήσης" προκειμένου να βρει την πραγματική της υπόσταση και ταυτότητα. Σε αυτά τα πλαίσια εντάσσει στα δρώμενά της και διάφορες συμβολικές εορτές.

Να ξέρεις όμως πως το τελευταίο δεν το επικροτώ γιατί ουδέποτε ο Ιησούς μίλησε για οργανωμένη θρησκεία με τους παπάδες ως τον απαραίτητο και ποιο σημαντικό κρίκο μεταξύ θεού και ανθρώπου. Αυτό είναι προϊόν σκέψης άλλων...

Συνοψίζω λοιπόν και λέω πως κατ' εμέ τα Χριστούγεννα στη σημερινή εποχή συμβολίζουν περισσότερο μια ευκαιρία εκδήλωσης και φόρος τιμής στην Αγάπη, τη Συγχώρεση αλλά είναι και μια καλή αφορμή επανεξέτασης του ήθους και του χαρακτήρα μας. Ένας ετήσιος απολογισμός δηλαδή του ποιοί είμαστε και πως μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Νομίζω πως αυτά είναι που ο σύγχρονος άνθρωπος έχει περισσότερη ανάγκη να αναγνωρίσει και να ξαναθυμηθεί τα Χριστούγεννα, γι' αυτό η συγκεκριμένη γιορτή τυγχάνει της πλήρους αποδοχής από όλους.

Πιθανότατα η χριστιανική απαρχή των Χριστουγέννων να είχε περίεργες αιτίες, αλλά έστω και ως πονηρό τεχνούργημα έκανε πολύ καλή δουλειά! Δε νομίζω να υπάρχει άλλη εποχή του έτους όπου τόσοι πολλοί άνθρωποι λένε "ας μη μαλώνουμε μέρες που είναι" ή "άντε, λόγω των ημερών σε συγχωρώ" κλπ. Οι άνθρωποι δέχονται τα Χριστούγεννα γιατί τα χρειάζονται, γιατί αποτελούν το σύμβολο της Αγάπης, της Συγχώρεσης και του Ήθους και όλα αυτά οι άνθρωποι θέλουν να τα εκφράσουν και να τα βελτιώσουν. Ναι, κάποτε τα Χριστούγεννα τους τα "επέβαλλαν" αλλά νομίζω πως τελικά καλώς το έπραξαν.

Αυτή λοιπόν είναι κατ' εμέ η αξία των Χριστουγέννων, αλλά αυτό δε σημαίνει πως τα Χριστούγεννα από μόνα τους καθαγιάζουν το κάθε τι μεμπτό στο Χριστιανισμό. Και υπάρχουν πολλά τέτοια...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 15:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis:
«Συνοψίζω λοιπόν και λέω πως κατ' εμέ τα Χριστούγεννα στη σημερινή εποχή συμβολίζουν περισσότερο μια ευκαιρία εκδήλωσης και φόρος τιμής στην Αγάπη, τη Συγχώρεση αλλά είναι και μια καλή αφορμή επανεξέτασης του ήθους και του χαρακτήρα μας. Ένας ετήσιος απολογισμός δηλαδή του ποιοί είμαστε και πως μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Νομίζω πως αυτά είναι που ο σύγχρονος άνθρωπος έχει περισσότερη ανάγκη να αναγνωρίσει και να ξαναθυμηθεί τα Χριστούγεννα, γι' αυτό η συγκεκριμένη γιορτή τυγχάνει της πλήρους αποδοχής από όλους.»

Νομίζω ότι ετούτη η τοποθέτηση αντανακλά ένα μεγάλο τμήμα της κοινωνίας. Απλά και ξεκάθαρα.

Επίσης, είμαι της άποψης ότι εάν δεν έπεφτε ο χριστιανισμός στην παγίδα της ιουδαϊκής εσχατολογίας, έτσι ώστε να είναι αναγκασμένοι να δικαιολογούνε αθλιότητες και παραλογισμούς δίχως αντίκρισμα, θα είχε πολύ μεγαλύτερο φως για να δώσει.

Τώρα περιορίστηκε όμως σε μεταθανάτιες ακροβασίες και «φως» που λάμπει μονάχα υπό απόλυτο σκοτάδι……..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 16:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ Schwabe :

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕΣ.

ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΑ «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ» ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΚΛΑΣΣΙΚΟΥ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.

ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΧΙΛΙΕΤΟΥΣ «ΠΛΑΝΗΣ» ΟΡΓΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ (ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΜΠΟΡΙΟ), ΑΔΕΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ (ΤΟ 30% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΩΝ ΖΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠ’ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ) ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΤΩΧΟΙ.


ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΕΟΡΤΟΔΑΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 19:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΔΩΡΙΕΥΣ καλωσήλθες στην παρέα μας! Ναι, όντως υπάρχει και αυτή η πλευρά που αναφέρεις αλλά δε νομίζω η κατάντια του Ελληνικού πορτοφολιού να οφείλεται σε αυτή τη γιορτή. Ξέρεις καλά πως αυτό είναι συνέπεια πολλών άλλων παραγόντων και κατ' ελάχιστον των Χριστουγέννων. Επίσης μην ξεχνάς πως στην Ελλάδα έχει καθιερωθεί και το δώρο Χριστουγέννων, ο 13ος μισθός, κάτι που δεν θα υπήρχε χωρίς τα Χριστούγεννα. Τώρα αν σε πολλούς αυτό το επιπλέον ποσό δεν φτάνει, είναι κάτι που άλλοι πρέπει να λύσουν κι όχι οι εμπνευστές της γιορτής. Όντως εν ονόματι της θρησκείας, σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται συστηματική αφαίμαξη του "ποιμνίου" αλλά για τέτοια θέματα καλύτερα να κοιτάξουμε τους υποτιθέμενους "οίκους του Θεού"...

Ίσως πλέον η υπερκαταναλωτική κοινωνία όπου ζούμε να μη μας αφήνει να "χαρούμε" τα Χριστούγεννα όπως θα έπρεπε, καταλαβαίνοντας έτσι και το πραγματικό νόημά τους. Κι εγώ επίσης δε συμφωνώ με το γενικότερο concept του τρόπου εξάπλωσης, διάδοσης και επιρροής του Χριστιανισμού, αλλά όπως ανέφερα στο προηγούμενο post μου, πιστεύω πως ακόμη και ως πονηρό τεχνούργημα (αν είναι τέτοιο), έκανε σωστή δουλειά.

Δεν μας ανέφερες όμως τι σημαίνουν για εσένα τα Χριστούγεννα (αν σημαίνουν κάτι).

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 21:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί φίλοι καλησπέρα σε όλους.

Θυμάμαι ένα παρόμοιο topic με τίτλο (αν δεν με απατά η μνήμη μου) "XPIΣTOYΓENNA ή HΛIOYΓENNA" που είχε ανοίξει ο φίλος Anounakis. Δυστυχώς η λειτουργία "Aναζήτηση" δεν μου αφήνει και πολλά περιθώρια να το εντοπίσω για σύζευξη.

Kαλή συνέχεια.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 18:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ : Oculatis Abis

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ» ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ …:

Συνοψίζω λοιπόν και λέω πως κατ' εμέ τα Χριστούγεννα στη σημερινή εποχή συμβολίζουν περισσότερο μια ευκαιρία εκδήλωσης και φόρος τιμής στην Αγάπη, τη Συγχώρεση αλλά είναι και μια καλή αφορμή επανεξέτασης του ήθους και του χαρακτήρα μας. Ένας ετήσιος απολογισμός δηλαδή του ποιοί είμαστε και πως μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Νομίζω πως αυτά είναι που ο σύγχρονος άνθρωπος έχει περισσότερη ανάγκη να αναγνωρίσει και να ξαναθυμηθεί τα Χριστούγεννα, γι' αυτό η συγκεκριμένη γιορτή τυγχάνει της πλήρους αποδοχής από όλους.

ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ «ΡΕΤΟΥΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ» ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΟΝΟΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ……. ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΦΑΓΑΑΑ…

ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΤΡΟΜΕΡΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ.

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΑ «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ» ΕΙΝΑΙ, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ….ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ…. ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΓΑΠΗΣ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 19:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oannes έγραψες:
quote:

Θυμάμαι ένα παρόμοιο topic με τίτλο (αν δεν με απατά η μνήμη μου) "XPIΣTOYΓENNA ή HΛIOYΓENNA" που είχε ανοίξει ο φίλος Anounakis. Δυστυχώς η λειτουργία "Aναζήτηση" δεν μου αφήνει και πολλά περιθώρια να το εντοπίσω για σύζευξη.

Για να βοηθήσω, το topic που αναφέρεσαι βρίσκεται εδώ. Καλή συνέχεια.

Προσυπογράφοντας την άποψη του Oculatis Abis να ευχηθώ σε όλους ένα δημιουργικό 2005.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 20:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΑ «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ» ΕΙΝΑΙ, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ….ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Komisarios-Hill
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 20:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Komisarios-Hill  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Komisarie-Schwabe: είσαι ακατανίκητος εως τωρα στο φορουμ. ποτε αερολογιες-παντα με επιχειρηματα. σιγουρα καπου θα μπορουσαν να βρεθουν "τρυπες", αλλά αυτές μποπουν να τις εντοπίσουν πολυ σοβαροί ερευνητές των γραφων. σιγουρα οχι εγω(που συμφωνω μαζι σου 80%), και πολυ περισσοτερο ο καθε melethths(μελος esoterica).
θελω να ζητησω μια βοηθεια. θα ηθελα να μου δωσεις οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζεις για την οικουμενικη συνοδο της νικαιας το 325μ.χ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 23:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Komisarios Hill,

το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να υπηρετώ τη θρησκεία μου: ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Είμαι της άποψης ότι τα περί των θρησκειών και των εκάστοτε «Σωτήρων» και αυτόκλητων αντιπροσώπων είναι σχετικά λίγα και κομματάκι ρηχά. Παραμύθια είναι που κάποιοι τα κάνανε κο(σ)μικό σύστημα και εμπόριο ψυχών.

Υπάρχουνε θέματα πολύ πιο απαιτητικά και δύσκολα, όπως η φιλοσοφία και η επιστήμη γενικότερα, οπότε έχω και’γω ο έρμος πολλά, μα πάρα πολλά ακόμα να μάθω.

Καθότι λεοντάρι όμως……δεν το βάζω κάτω καθόλου εύκολα!

Στο θέμα της Συνόδου του 325 έχω δώσει κάποια στοιχεία στο άλλο topic.

Να’σαι καλά και προπάντων να περνάς καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 00:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να υπηρετώ τη θρησκεία μου: ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Ο ίδιος ο Ιησούς είχε πει πως η μόνη αληθινή θρησκεία είναι η Αλήθεια! Επ' αυτού σας παραθέτω και δύο γνωστά ρητά:

Η Αλήθεια κεραυνοβολεί! Αν της κλείσεις την πόρτα θα σου έρθει από το παράθυρο!

Το κρασί είναι δυνατό, ο βασιλιάς είναι πιο δυνατός, η γυναίκες ακόμη δυνατότερες, αλλά η Αλήθεια κατακτά τα πάντα!

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 06:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Αλήθεια κεραυνοβολεί! Αν της κλείσεις την πόρτα θα σου έρθει από το παράθυρο!
Το κρασί είναι δυνατό, ο βασιλιάς είναι πιο δυνατός, η γυναίκες ακόμη δυνατότερες, αλλά η Αλήθεια κατακτά τα πάντα!

Μιά που αναφέρατε για Αλήθεια την οποία πράγματι ο Ιησούς Χριστός την αποκάλεσε σάν την μόνη θρησκεία, και βλέποντας την συνέχεια που είχε η Θρησκεία του Ιησού Χριστού μου δημιουργήθηκε μια απορία.
Πώς θα αισθανόταν άν έβλεπε τους Οπαδούς του να επικαλούνται το όνομα του για να ποδοπατήσουν την Αλήθεια
Είτε ακόμα να βάλουν ταμπού και να σταθούν εμπόδιο στην εξέλιξη των Επιστημών, και της Φιλοσοφίας. Είτε να δημιουργούν πολέμους και καταστροφές επικαλούμενοι επίσης το Όνομα του
Πάντως όχι και τόσο καλά!
Κατά τα άλλα με κάλυψε ο φίλος Schwabe σε όλα. Τα Χριστούγεννα είναι η συνέχεια των εορτών οι οποίες συμβόλιζαν το Τέλος του σκότους και την Αρχή της Άνοιξης. Τοποθετούνται την εποχή της Χειμερινής Ισημερίας όπου η νύχτα έχει την μεγαλύτερη δειάρκεια, ενώ απο κεί και πέρα οι μέρες συνεχώς μεγαλώνουν, και ξανάρχιζε ένας νέος Έτήσιος κύκλος ζωής!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 10:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisna:
«Πώς θα αισθανόταν άν έβλεπε τους Οπαδούς του να επικαλούνται το όνομα του για να ποδοπατήσουν την Αλήθεια»

Μια ερώτηση που μάλλον θα παραμείνει αναπάντητη.

Βήμα για σκέψεις όμως θα πρέπει να μας δίνει η κατάσταση εκείνου που βρίσκεται στο σκοτάδι. Και αυτό διότι όποιος στέκεται στο σκοτάδι είναι σχεδόν αδύνατον να μην ανάψει το «φως» ενός ονείρου.

Ποιοι λοιπόν «ανάβουν» ετούτα τα όνειρα?

Συλλογισμοί στους οποίους ένεκα πνευματικής οκνηρίας (προϋπόθεση για την αποδοχή δογματικών θέσεων..) πολλοί ούτε καν επιχειρούν. Η, ακόμα χειρότερα, ούτε καν αποτολμούν μπροστά στον επικείμενο χαμό του προσωπικού Θεού.

Τελικά, μήπως όντως ισχύει πως η αδικία γίνεται σχετικά ευκολότερα αποδεκτή από την δικαιοσύνη?

Κανείς δεν είναι χειρότερος εχθρός για την ιδέα του Χριστιανισμού από τον ίδιο τον Χριστιανισμό.

Τυχαίο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 11:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΡΕΒΕΓΙΟΝ ??
ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΛΕΟΝ,ΔΕΝ ΨΑΡΩΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 22:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ-ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ
ΣΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΗΛΙΟΥΓΕΝΝΩΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΑΓΑΠΗΣ Κ.Λ.Π ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΕΟΡΤΩΝ..
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΓΑΠΑΕΙ Κ.Λ.Π ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 23:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα χριστουγεννα,υποτιθεται,οτι γιορταζονται για τον ερχομο του Χριστου.αλλα πλεον στις μερες μας ο κοσμος μονο τον ερχομο του Χριστου δεν σκεφτεται...ολοι λενε"τι ωραια ερχονται τα χριστουγεννα θα βγουμε,θα φαμε,θα πιουμε"σκεφτονται τα παντα εκτος απο το να πανε στην εκκλησια!!!!εγω δεν ειμαι θρησκος αλλα ειναι μεγαλη υποκρισια να λες οτι πιστευεις στον χριστο και το μονο που σκεφτεσαι οταν ερχονται τα χριστουγεννα ειναι η καλοπεραση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 01:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα Χριστουγεννα μιληστε στους ανθρωπους που μετρανε εκτακαμβες θυματων στην Ταυλανδη.
Ρωτηστε αυτους αν τους αρεσε το δωρο που τους εστειλε ο Α.Βασιλης.

Ουτε ο ποιο διεστραμενος νους ανθρωπου αυτες τις μερες που υποτιθεται οτι ειναι αγαπης δεν θα σκεφτοτανε οση εξουσια και να ειχε να κανει κατι τετοιο και ομως ο θεος στον οποιο πιστευεται το εκανε.

Γιατι αν πιστευεται στον θεο μονο αυτος μπορει να αφησε να γινει κατι τετοιο.
Αν δεν πιστευεται δεν σας αφορα αυτο το μυνημα γιατι αυτο το μυνημα ειναι μονο για τα "προβατα" που κουβαλαει η καθε θρησκεια μαζι της.

Και μιας και απευθυνομαι σε Χριστιανους ως επι το πλειστον τωρα που θα πατε στις Εκκλησιες να αναψατε τα κερια σας για την γεννηση του "θεανθρωπου" καντε του μια ερωτηση.


ΓΙΑΤΙ?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 23:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε tyanea εχω πει αρκετες φορες οτι δεν ειμαι θρησκος αλλα στο μεγαλο ερωτημα που εθεσες"ΓΙΑΤΙ"θα σου πω ενα και ειναι το μονο πραγμα στο οποιο υποστηριζω τον χριστιανισμο:
οταν ο Αδαμ και η Ευα εφαγαν το μηλο απο το δεντρο της ζωης(το οποιο ο θεος το ειχε απαγορευσει ομως αυτοι επιρεαστηκαν απο τον σατανα) ο θεος τους ειπε:
μετα το μεγαλο αυτο λαθος που κανεται να αμφησβητησεται την εντολη μου σας αφηνω στη μοιρα σας"που σημαινει οτι εμεις οι ανθρωποι πληρωνουμε τις αμαρτιες του Αδαμ και της Ευας!!για την δυστηχια που επικραρει στον κοσμο φταιμε εμεις και κανενας αλλος.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 10:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TOTE ΣΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΘΕΟΣ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 19:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jason μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασεις την Α.Γραφη γιατι μονο αυτο που λες δεν γραφει εκτος και αν κανενας Ιερεας σου ειπε οτι γραφει αυτες τις αρλουμπες για να μην την πιασεις ποτε στα χρια σου και δεις τις πραγματικες μαλακιες που γραφει.

Ο θεος σε απλα Ελληνικα οταν καταλαβε τι εγινε σκεφτηκε
οτι ο Αδαμ εγινε σαν και εμενα ετσι ωστε να μπορει να ξεχωριζεις το καλο απο το κακο και μηπως τωρα απλωσει το χερι του φαι απο το ξυλο της ζωης και ζησει αιωνια?
Τοτε ο θεος εστειλε τον Αδαμ και την Ευα εκτος του παραδεισου και εβαλε τα Χερουβιμ και την φλογινη ρομφαια να φυλανε την εισοδο προς το ξυλο της ζωης.

Αρα ο θεος γι αυτο δεν ηθελε να φανε απο το μηλο,γιατι μολις φαγανε ξυπνησανε και μαθανε να ξεχωριζουνε τα πραγματα και φοβηθηκε τοσο πολυ ο θεος που εβαλε και φρουρους να φυλανε την εισοδο προς το ξυλο της ζωης γιατι οποιος το ετρωγε αυτο θα ζουσε αιωνια.
Ολα αυτα περι μηλου βεβαια και ξυλου ζωης ειναι συμβολικα και η πραγματικη τους σημασια ειναι αλλη.Θεωριες πολλες αλλα δεν ειναι η θεση τους σε αυτο το topic για να τις αναλυσουμε.
Αν θελεις φιλε Jason να τα διαβασεις αυτα ειναι στο Γ' Κεφαλαιο της Α.Γραφης.Τα υπολοιπα περι μοιρας ειναι μαλακιες των παπαδων.
Ας μπορεσουνε πρωτα να μας εξηγησουνε τι ειναι το ξυλο της ζωης και το τι πραγματικα συμβολιζε ο Οφις και βλεπουμε.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 23:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Tyaneas αλλά είναι καλό να μην ειρωνευόμαστε τους άλλους.

Φίλτατε Jason_18 θα σου πρότεινα να ανοίξεις περισσότερο τα πνευματικά σου μάτια (αλλά πρόσεχε γιατί η υπερβολική έκθεση στο Φως τυφλώνει...), γιατί αν περιοριστείς στις "ζωγραφιές" της παλαιάς διαθήκης δεν βλέπω να λύνεις τις απορίες σου. Σου εύχομαι λοιπόν για το νέο έτος ένα πνευματικό "tsunami"!

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 00:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα Χριστούγεννα, σύμφωνα με την λυτρωτική γλώσσα της ιστορικής καταγραφής, είναι απλά ΜΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ «ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ» ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΘΙΜΩΝ.

Ωραία και καλά όλα αυτά που μας λες και μια χαρά και οι αποδείξεις που μας δίνεις για την καταγωγή των Χριστουγέννων. Στο τέλος μπορεί να πεις πως κι ο Χριστός δεν γεννήθηκε έτσι όπως γεννήθηκε, αλλά όλα είναι ένα παραμύθι που το έκλεψαν οι κακοί Χριστιανοί από τους καλούς αρχαίους Έλληνες, οι οποίοι από την μια ερευνούσαν τα πάντα με επιστημονικό πνεύμα και από την άλλη πιστεύανε τυφλά σε κάτι είδωλα, σκοτώνοντας τυχόν Σωκράτηδες και περιφρονώντας κάποιους σαν τον Ευρυπίδη. Δεκτά και καλά όσα πεις, δεν θα ασχοληθώ με αυτά όμως.

Μιλάμε για το νόημα των Χριστουγέννων. Ποιο είναι αυτό; Ο Χριστός δίδαξε ένα πράγμα, την αγάπη. Αυτό είναι το νόημα των Χριστουγέννων. Βασικά, αυτό είναι το νόημα της ζωής είτε είσαι χριστιανός είτε μουσουλμάνος είτε βουδιστής είτε κάτι άλλο. Τώρα, για το νόημα της αγάπης, για το τι είναι αγάπη κτλ, υπάρχουν θέματα σε άλλες κατηγορίες, μπορείτε να τα κοιτάξετε.


quote:
Για τα Χριστουγεννα μιληστε στους ανθρωπους που μετρανε εκτακαμβες θυματων στην Ταυλανδη.
Ρωτηστε αυτους αν τους αρεσε το δωρο που τους εστειλε ο Α.Βασιλης.

Ουτε ο ποιο διεστραμενος νους ανθρωπου αυτες τις μερες που υποτιθεται οτι ειναι αγαπης δεν θα σκεφτοτανε οση εξουσια και να ειχε να κανει κατι τετοιο και ομως ο θεος στον οποιο πιστευεται το εκανε.

Γιατι αν πιστευεται στον θεο μονο αυτος μπορει να αφησε να γινει κατι τετοιο.
Αν δεν πιστευεται δεν σας αφορα αυτο το μυνημα γιατι αυτο το μυνημα ειναι μονο για τα "προβατα" που κουβαλαει η καθε θρησκεια μαζι της.

Και μιας και απευθυνομαι σε Χριστιανους ως επι το πλειστον τωρα που θα πατε στις Εκκλησιες να αναψατε τα κερια σας για την γεννηση του "θεανθρωπου" καντε του μια ερωτηση.

ΓΙΑΤΙ?


Ο Θεός μας έδωσε μια ελευθερία. Την ζωή. Να το δώρο μας. Η ζωή φυσικά δεν είναι μόνο καλή ή μόνο κακή. Δεν είναι παράδεισος, δεν είναι κόλαση. Είναι η ζωή. Αν ο Θεός επεμβαίνει κάθε φορά, στο τέλος ποια ελευθερία θα έχουμε; Η ζωή είναι τέτοια, δεν μπορούμε να την αλλάξουμε, καλώς ή κακώς.
Θα στο πω αλλιώς όμως: Άνοιξε τα ιστορικά βιβλία και μέτρα για κάθε μάχη που έγινε, πόσους νεκρούς είχε. Μετά άνοιξε τα αστυνομικά αρχεία και μέτρα πόσοι δολοφονήθηκαν μέχρι τώρα. Μετά κοίταξε τις αυτοκτονίες, μετά αυτούς που πέθαναν από ναρκωτικά, μετά εκείνους με τα μηχανάκια και τα αμάξια που τρέχανε και σκοτωθήκανε. Και αφού το κάνεις αυτό, έλα και πες μου τον αριθμό. Όλοι αυτοί σκοτωθήκανε άδικα και με βάρβαρο τρόπο. Κι εγώ θα σε ρωτήσω ένα πράγμα μόνο: γιατί;

Φιλικά
Ευγένιος

Όλοι μας έχουμε μέσα μας ένα παιδί. Ας μην το σκοτώσουμε. Είναι το χειρότερο έγκλημα που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 00:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
evgenios:
«…αλλά όλα είναι ένα παραμύθι που το έκλεψαν οι κακοί Χριστιανοί από τους καλούς αρχαίους Έλληνες, οι οποίοι από την μια ερευνούσαν τα πάντα με επιστημονικό πνεύμα και από την άλλη πιστεύανε τυφλά σε κάτι είδωλα, σκοτώνοντας τυχόν Σωκράτηδες…»

Δεν είπα αυτό αγαπητέ Ευγένιε. Τζάμπα μην προτρέχεις. Πρόσεξε λίγο καλύτερα και θα δεις τι γράφω.

Όσο για τους Έλληνες, απλά θα σου πω πως δεν πίστευαν τυφλά σε τίποτα. Τα αγάλματα ήταν ΤΙΜΕΣ προς το άγνωστο Θείο. Δεν υπήρχε δόγμα αλλά ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Δηλαδή το απαραίτητο οξυγόνο για να σκεφτεί και να δημιουργήσει ο άνθρωπος. Αποτέλεσμα αυτής της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ είναι η δημοκρατία που σήμερα ζεις αλλά και η φιλοσοφία που ασπάστηκε και ο χριστιανισμός μέσω του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη.

Άλλοι πίστευαν και πιστεύουνε ΤΥΦΛΑ. Άλλοι θεωρούν πως κατέχουν την αλήθεια και όλοι οι άλλοι είναι πλανημένοι από τον σατανά. Άλλοι έσπειραν και σπέρνουνε το θρησκευτικό μίσος και την μισαλλοδοξία. Άλλοι έγραψαν την Αγία γραφή τους με αίμα.

Σκέψου λοιπόν καλύτερα πριν γράψεις κάτι.

evgenios:
«Ο Χριστός δίδαξε ένα πράγμα, την αγάπη. Αυτό είναι το νόημα των Χριστουγέννων. Βασικά, αυτό είναι το νόημα της ζωής είτε είσαι χριστιανός είτε μουσουλμάνος είτε βουδιστής είτε κάτι άλλο.»

Ο χριστιανισμός εδραιώθηκε ως η θρησκεία του ξίφους και του αίματος. Όπου εμφανίστηκε, ακόμα από τον Φλάβιο Βαλέριο, έπεσαν αμέτρητα θύματα στο διάβα του. Φονιάδες και αιμοσταγείς «Πατέρες» χρίστηκαν «Άγιοι».

Δίδαξε αγάπη λοιπόν? Αγάπη για όλους? Αγάπη δίχως ανταλλάγματα? Αγάπη δίχως απειλές και αιώνιο πυρ?

Πήραν λάθος δρόμο τελικά οι χριστιανοί του κόσμου ή ακολούθησαν τους προπάτορες της Παλαιάς Διαθήκης και του Ιησού?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 02:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
evgenios γράφεις:
quote:
Αν ο Θεός επεμβαίνει κάθε φορά, στο τέλος ποια ελευθερία θα έχουμε; Η ζωή είναι τέτοια, δεν μπορούμε να την αλλάξουμε, καλώς ή κακώς.

Ας μην τα ρίχνουμε όλα στο Θεό. Με αυτό τον τρόπο ο χριστιανισμός βάζει τρικλοποδιά στον εαυτό του. Στο χριστιανισμό υπάρχει πρόβλημα νοηματικό. Επιλεκτικά αναθέτουμε στο Θεό κάθε ευχάριστο γεγονός, αλλά όταν πρόκειται για κάτι δυσάρεστο τότε να σου ο άνθρωπος ως υπαίτιος. Στο τελευταίο περιστατικό στη Σουμάτρα ξέρεις καλά πως οι άνθρωποι εκεί δεν είχαν καμία άλλη επιλογή από το να πεθάνουν. Το γράφω για να σε προλάβω πριν γράψεις ότι ο Θεός επεμβαίνει μόνον όταν νομίζει αυτός. Ας μη χρησιμοποιούμε ανάξια την υπόστασή του. Ξέρεις καλά πως αν στο ατύχημα στα Τέμπη τα παιδιά σώζονταν, όλοι οι παπάδες θα έλεγαν ότι τα έσωσε η Αγ. Παρασκευή. Τώρα όμως που σκοτώθηκαν 25 παιδιά μπροστά στα πόδια της ποιός μιλάει; ΚΑΝΕΝΑΣ (ήταν βλέπεις το θέλημα του Θεού...)

Ας μη γελοιόμαστε. Ο Θεός βρίσκεται αλλού. Έχει άλλη υπόσταση και ευτυχώς δεν ασχολείται με ξεκαθαρίσματα ανθρώπων όπως ο Γιαχβέ. Δεν υπάρχει θέμα επιλεκτικής επέμβασης του Θεού και κατ' εμέ δεν υπάρχει καν θέμα της όποιας επέμβασης του. Όσο για το αν μπορούμε να αλλάξουμε ή όχι τη ζωή μας, σκέψου ότι τη ζωή μας εμείς τη δημιουργούμε, άρα φτιάχνουμε και το μέλλον μας.

Φίλε Schwabe ο Ιησούς μίλησε για αγάπη γοα όλους αλλά δεν έκανε απαραίτητα το ίδιο και ο χριστιανισμός. Άλλωστε ποτέ ο Ιησούς δεν μίλησε για θρησκεία, για χριστιανισμό. Ιησούς και χριστιανισμός δεν είναι ταυτόσημες έννοιες και σίγουρα αν ζούσε σήμερα ο Ιησούς ειλικρινά θα ήθελα να μάθω την άποψή του για τους "εκπροσώπους" του. Όπως αναφέρθηκε και αλλού, αν όντως σταυρώθηκε για να πάρει τις αμαρτίες μας, πλέον μάλλον το έχει μετανοιώσει...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 13:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάμε για το νόημα των Χριστουγέννων. Ποιο είναι αυτό; Ο Χριστός δίδαξε ένα πράγμα, την αγάπη. Αυτό είναι το νόημα των Χριστουγέννων. Βασικά, αυτό είναι το νόημα της ζωής είτε είσαι χριστιανός είτε μουσουλμάνος είτε βουδιστής είτε κάτι άλλο. Τώρα, για το νόημα της αγάπης, για το τι είναι αγάπη κτλ, υπάρχουν θέματα σε άλλες κατηγορίες, μπορείτε να τα κοιτάξετε.


Τελικα ενα ερωτημα με βασανιζει πάντα.
Όταν μιλας για το Χριστιανισμο αυτο που σου προτάσουνε παντα ολοι αυτοι που τον υπερασπιζονται οταν στριμωχτουνε στη γωνία ειναι οτι ο Χριστός κύρηξε ΑΓΑΠΗ.
Όταν τους μιλας για τις εκατακομβες θυματων που αφησαν ανακυρηγμενοι Αγιοι απο την Εκκλησια σου απαντανε οτι ο Χριστος κυρηξε ΑΓΑΠΗ.
Οταν εξηγεις πολλα απο τα θαυματα που συγκλονιζαν μεχρι τωρα τους πιστους με την βοηθεια της επιστημης σου απαντανε ο Χριστος κυρηξε ΑΓΑΠΗ.

Τελικα η ερωτηση μου ειναι,
Λατρευεται τον Ιησου επειδη κυρηξε ΑΓΑΠΗ?

Δεν θελω να αναφερθω σε εδαφια της Α.Γραφης για να δουμε τελικα το κατα ποσο ο Ιησους κυρηξε πραγματικα ΑΓΑΠΗ αλλα εγω θα το παρω ως δεδομενο,οτι οντως κυρηξε ΑΓΑΠΗ.

Και η αποριες μου ειναι οι εξης:

Μεχρι την εποχη του Ιησου οι ανθρωποι δεν γνωριζαν τι σημαινε ΑΓΑΠΗ?
Δηλαδη ηρθε ο Ιησους και τους το εμαθε?
Αν ναι τοτε να αναιρεσω τα παντα για το προσωπο του γιατι κυρηξε κατι αγνωστο μεχρι τοτε,αλλα ολοι γνωριζουμε οτι τοτε οι ανθρωποι γνωριζαν τι σημαινε ΑΓΑΠΗ δεν τους εμαθε κατι καινουργιο ο Ιησους.
Ητανε στο χερι του καθε ανθρωπου να την εφαρμοσει στην κοινωνια του και αν τελικα ο Ιησους καταφερνε να επικρατησει ΑΓΑΠΗ σε ολο τον κοσμο με το κυρηγμα του ισως παλι θα το θεωρουσα μεγαλη προσωπικοτητα αλλα η ιστορια μας δειχνει οτι οσοι ασπαστηκαν τον Χριστιανισμο μονο αυτο δεν κανανε.

Αρα η θεωρια του Ιησου περι ΑΓΑΠΗΣ ειναι μια παταγωδης αποτυχια.

Τελος ανατρεξτε στην Ελληνικη Ιστορια στην Αρχαια Ελληνικη Δημοκρατια και διαβαστε ποσοι Ελληνες φιλοσοφοι κυρηξανε το αγαθο της ΑΓΑΠΗΣ πολυ πριν ερθει ο Ιησους στη γη και οταν τους βρειτε αναρωτηθειτε αν για το οτι μιλησανε για ΑΓΑΠΗ θα πρεπει να τους λατρεψουμε σαν θεους.

Αν για εσας το βασικο σας κριτηριο για την λατρεια προς τον Ιησου ειναι η ΑΓΑΠΗ τοτε λατρεψτε και ολη την Αρχαια Ελληνικη Φιλοσοφια και τους Φιλοσοφους σαν θεους.


Θα συμφωνησω με τον Oculatis Abis
σε ολο το κειμενο του.
Αλλωστε ειδαμε και ολους τους επιζησαντες απο τα τσουναμι να λενε οτι ειναι θαυμα οτι ζησανε λες και αυτοι που πεθανανε ειναι αποπαιδια του θεου.
Εριξε το τσουναμι δηλαδη ο θεος και μετα αρχισε να κανει επιλογη ποιους θα σωσει και ποιους οχι?
Την αποψη μου την κατεθεσα και σε προηγουμενο μυνημα περι αυτου του γεγονοτος.
Ουτε ο ποιο διαστραμενος νους ανθρωπου αυτες τις μερες δεν θα εκανε κατι τετοιο.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 10:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω πως ΚΑΙ στην αρχαιοτητα παντα υπηρχαν καποιοι οι οποιοι αρνουνταν την εκαστοτε θρησκεια παραθετωντας σοβαρα στοιχεια χρησιμοποιωντας... "αγιες" γραφες,(δηλαδη παλιες γραπτες αναφορες)...

Αυτοι οι ανθρωποι οπως ο scwabe και ο tyaneas υπηρχαν παντοτε και θα υπαρχουν παντοτε ..."δοξα το θεο"...προσπαθωντας να βγουν απο το κουκουλι τους

Αν ζουσαν στην αρχαια ελλαδα θα ηταν ικανοι να ανεβουν στην κορυφη του Ολυμπου για να αποδειξουν οτι δεν ζει εκει ο Διας...
Τους καταλαβαινω απολυτα και συμμεριζομαι την αποψη τους, ειμαι και εγω ενας απο αυτους που προσπαθουν μεσω της μεθοδου της "αποκλεισης" να βρουν την αληθεια...

Το κακο ειναι πως δεν γινετε να εκφραζεσε ετσι απεναντι σε καποιον ο οποιος απο τα 10 του χρονια γνωριζει το "πατερ ημων" απέξω χωρίς να γνωριζει κάν τι λεει...

ανθρωποι που δεν δεχονται το δογμα δεν θα μπορεσουν ποτέ
να πεισουν αλλους ωστε να μπουν στον ιδιο τροπο σκεψης...

για αυτους (κι εμενα) ο θεος ειναι κατι πέρα απο την αντιληψη μας ειναι κατι που ουτε καν μπορεις να διανοηθεις πως λειτουργει...

Ο θεος ειναι οι φυσικοι νομοι,που κρατανε ολο το συμπαν σε μια τελεια αρμονια και κινηση...

Πιστευω scwabe πως εσυ ο ιδιος εχεις φτασει σε σημειο να εισαι σιγουρος πως ο χριστος και χριστιανικος θεος ειναι παραμυθια,τωρα ηρθε η ωρα ομως να αναρωτηθεις τι ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και να επικεντρωθεις σε αυτό...εικει θα δειξεις ποιος εισαι...

Οσοι σε καταλαβαν σε καταλαβαν οι υπολοιποι δεν προκειτε να σε καταλαβουν ποτέ... φτανει πια...

τωρα θα πρεπει να αρχισεις να βαδιζεις σε ενα αλλο μονοπατι...

πιστευω πως ηρθε η ωρα για οσους εχουν "καταλαβει" να αρχισουν να ανταλλασουν ιδεες και αποψεις...

θεος :ανθρωπος αθανατος
ανθρωπος :θεός θνητός


Edited by - Neos on 30/12/2004 11:00:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 15:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Neos:
«Ο θεος ειναι οι φυσικοι νομοι,που κρατανε ολο το συμπαν σε μια τελεια αρμονια και κινηση...»

Να μια ΑΛΗΘΕΙΑ αγαπητέ μου! ΠΟΙΟΣ μπορεί να την αμφισβητήσει? ΠΟΙΟΣ μπορεί να αντιτάξει έναν οποιονδήποτε ρατσιστή-θεό δίχως να διχάσει, δίχως να σπείρει τον θάνατο «εις το όνομα Του»?

Neos:
«Πιστευω scwabe πως εσυ ο ιδιος εχεις φτασει σε σημειο να εισαι σιγουρος πως ο χριστος και χριστιανικος θεος ειναι παραμυθια,τωρα ηρθε η ωρα ομως να αναρωτηθεις τι ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και να επικεντρωθεις σε αυτό...εικει θα δειξεις ποιος εισαι...»

Είμαι πεπεισμένος πως δεν υπάρχει η δικαιοσύνη που φαντάζονται οι άνθρωποι και τα ιερατεία τους. Δεν υπήρξε ποτέ και δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ. Μια ματιά στα πρόσφατα ταρακουνήματα του φλοιού της μάζας που ζούμε θα μας το επιβεβαιώσει.

Κανείς «Θεός» και κανείς Ιησούς Χριστός δεν στάθηκε ποτέ ικανός να ενώσει τους λαούς της γης. Ούτε καν όταν υποτίθεται έζησε και δίδαξε! Και βεβαίως ούτε σήμερα αλλά ούτε και ποτέ.

Είμαι πεπεισμένος πως ο εξορκισμός του φόβου που ένιωσε ο άνθρωπος απέναντι στο άγνωστο και στη σιωπή τον ώθησαν στην κατασκευή μηχανισμών ελέγχου. Και δεδομένου πως ο έλεγχος είναι προϊόν του φόβου, δημιούργησε «ελεγκτές-Θεούς» προκειμένου να συστηματοποιήσει την μοναξιά του και αργότερα να τιθασεύσει τις μάζες.

Η δε αλήθεια είναι ένα μεγάλο και ανοιχτό θέμα. Η αλήθεια δεν είναι μια. Δεν μπορεί ποτέ να είναι μια.

Θα μπορούσε φυσικά να είναι μια, μιας και μας δίνεις ένα εξόχως λαμπρό παράδειγμα στο τέλος του μηνύματος σου από τα λόγια του Ηράκλειτου.

Την αντέχουν όμως όλοι? Εδώ είναι το θέμα. Και αυτό διότι, τελικά, η αδικία γίνεται σχετικά ευκολότερα αποδεκτή από τους ανθρώπους, μιας και η δικαιοσύνη είναι αυτή που μας κάνει να πονάμε περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 17:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τυανεα, μπορω να σου απαντησω πολυ περιληπτικα γιατι ο Χριστος λατρευεται. ΟΧΙ γιατι κυρηξε απλως την αγαπη. Οντως, δεν ανακαλυψε ο Χριστος την αγαπη. Αυτο που σαγηνευει τον κοσμο ειναι η υποσχεση της λυτρωσης, οτι "ανθρωπε, ολα αυτα που ζεις ειναι ψευτικα, παροδικα, ολα οσα σε πονανε δεν θα μεινουν, ηρθα για να σου παρω το φορτιο που κουβαλας, το φορτιο της ζωης χωρις νοημα, της ζωης καταδικασμενης στον θανατο, της ζωης φορτωμενης με αφανταστες δυσκολιες μονο και μονο για εξασφαλιση της επιβιωσης, ηρθα για να σε απαλλαξω απο την αναγκη του ανταγωνισμου, πλεον δεν χρειαζεται να εισαι ο καλυτερος, αφεσου απαλα στην μετριοτητα, στην ταπεινοτητα, δεν θα σε κρινω αν δεν πετυχεις οσα μπορουσες στη ζωη σου, δεν θα σε κρινω αν δεν καταφερεις τα ονειρα σου".

Φυσικα, ολα αυτα ειναι η ιδια η φωνη της ευχης μεσα στον ανθρωπο, που στις δυσκολιες λεει "αχ, ας ηταν αλλιως τα πραγματα, να μπορουσα να τα παρατησω". Δημιουργησε οσα ευχοταν. Ομως η ευχη δεν ειναι πραγματικοτητα: η ζωη ειναι μια θαλασσα συμπτωσεων χωρις σκοπο, ο θανατος ειναι αναποφευκτος, οι δυσκολιες της ζωης ειναι υπαρκτες οσο κι αν χρυσωσουμε το χαπι, καθε ανθρωπος πρεπει να προσπαθει να ειναι ο καλυτερος που μπορει, αλλιως αλλοι θα τον αντικαταστησουν, και καθε ανθρωπος που φοβηθηκε, που δειλιασε να προσπαθησει να διεκδικησει αυτα που ηθελε, τα ονειρα του, αργοτερα βασανιζεται στη σκεψη οτι εχασε τις ευκαιριες και ειναι πλεον αργα, ανεπιστρεπτι.

Edited by - ounos on 30/12/2004 17:54:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

παρθεν η ρωμανια
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 18:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους παρθεν η ρωμανια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ SCHWABE KAI ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥ.
**Τα Χριστούγεννα, σύμφωνα με την λυτρωτική γλώσσα της ιστορικής καταγραφής, είναι απλά ΜΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ «ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ» ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΘΙΜΩΝ.**
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΧΥΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΤΟΝ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟ- ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ…
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΟΤΙ ΑΛΛΗ Η ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΛΙΤ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΙ ΠΛΑΤΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ. ΕΠ’ ΑΥΤΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΠΛΟΥΣΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ, ΕΛΛΗΝΙΚΗ-ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΟΣ ΑΛΛΩΝ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.[ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ].
**Ο Διόνυσος αποκαλούνταν «Σωτήρ» και «Θείο βρέφος» που γεννήθηκε από Παρθένο, την Σεμέλη. Είναι ο «καλός ποιμήν», οι ιερείς του οποίου κρατούν (όπως προκύπτει από πολλές αγγειογραφίες) την ποιμενική ράβδο, κάτι που, όπως φαίνεται, ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ οι χριστιανοί επίσκοποι, αυτοονομαζόμενοι ως «πάστορες», δηλαδή ποιμένες!**
ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΜΙΑ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ, ΤΟ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ, ΧΡΙΣΤΟΣ+ ΓΕΝΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΕΠΙΝΟΗΣΗ, Η ΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΤΗΝ 25 ΔΕΚ. ΟΠΟΥ ΕΟΡΤΑΖΟΤΑΝ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΗΛΙΟΥ, ΓΙΑ ΠΡΟΦΑΝΗΣ ΛΟΓΟΥΣ.
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΣ ΕΘΝΟΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΕΙ ΤΟΠΙΚΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ, ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ, ΘΡΥΛΟΥΣ, ΜΥΘΟΥΣ ΚΛΠ.
Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗΣ, ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΛΥΤΡΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΩΤΗΡΙΟ ΡΟΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΝ ΑΣΠΑΖΕΣΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Η ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟΘΕΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΟΠΩΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (ΠΧ ΣΧΟΛΗ ΤΩΝ ΕΛΕΑΤΩΝ , 7 ΑΙΩΝΑΣ ΠΧ).
**Οι δε «απεικονίσεις» είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΑΡΧΑΙΟ «ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟΙ» ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ.**
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΙΧΟ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΕΙΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΕΝΝΟΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ, ΣΚΟΠΙΜΗ Η ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ, ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΤΟΝ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟ- ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΟΥ.
**Όταν η ιουδαιοχριστιανοί συνάψανε την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ με τον Φλάβιο Βαλέριο (τον μετέπειτα «Ισαπόστολο» και «Μέγα Κωνσταντίνο»…), τα «παγανιστικά» Σατουρνάλια και Βρουμάλια ήτανε τόσο βαθιά ριζωμένα στα λαϊκά έθιμα, που ήτανε ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εξοβελιστούνε από την χριστιανική επιρροή της νέας Κρατικής Θρησκείας που είχανε αποφασίσει για μία ακόμη φορά οι Ρωμαίοι.**
ΕΡΜΗΝΕΥΕΙΣ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ. ΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΟΦΕΙΛΕ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ , ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΣΤΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΣΥΣΤΑΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΡΥΠΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ, ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΝΤΟΤΕ, ΕΝΗΡΓΗΣΕ ΟΡΘΩΣ ΕΥΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ. ΣΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΜΕΓΑ. ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΜΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΘΕΜΙΤΟ.
**Χαρακτηριστικό της ΑΝΤΙΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ στην υιοθέτηση της γιορτής είναι το γεγονός πως στη Αγγλία τα Χριστούγεννα ΔΕΝ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΑΝ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΑ μέχρι την μαζική μετανάστευση Ιρλανδών καθολικών καθώς και Γερμανών Λουθηριανών τον 9ο αιώνα!**
ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΣ ΥΠΟ ΣΥΓΧΥΣΗ, Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΠΡΟΙΔΕΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΣΟΥ. ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ, ΕΘΝΟΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΕΣ. ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΑΤΟΠΟ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΣΚΟΠΙΜΗ ΣΥΓΧΥΣΗ, ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
**Είναι αποδεδειγμένο ότι η «γέννηση του Χριστού» εορτάστηκε στην Νέα Ρώμη ένα με δύο χρόνια ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ήτοι το 378 ή 379.**
ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ)-ΧΡΙΣΤΟΥ ( ΧΡΙΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ) ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΘΗΚΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ. Η ΚΟΣΜΟΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΙΣΗΓΑΓΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΕΛΛΙΠΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΣΤΑ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΡΙΒΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ. ΚΑΘ΄ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙΩΘΕΙ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΑΝ ΣΕ ΕΜΑΣ, ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟΚΡΥΦΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ , ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΦΗ ΕΙΚΟΝΑ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ.
**Επομένως, η γιορτή των Χριστουγέννων ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΜΑ ΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. Βρήκανε και υιοθέτησαν ήδη υπάρχουσες εορτές του ελληνορωμαϊκού κόσμου προς τιμήν του Θεού ήλιου.**
ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΟΡΤΕΣ, ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ ΠΑΙΡΝΩΝΤΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ. ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΛΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ, ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΙΔΕΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΚΟΙΝΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΕ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. Ο ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ-ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΓΝΩΣΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΜΕ ΕΔΡΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΛΙΤ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΑΘΩΣ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΝΟ ΔΙΕΘΕΤΑΙ ΠΕΡΙ 4.500 ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΟΣ ΣΧΟΛΩΝ.
**Αυτά περί «Χριστουγέννων στις 25 Δεκεμβρίου» βάση ιστορικών καταγραφών.**
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΟΙ « ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ » ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΘΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΜΑΘΕΣ ΚΑΤΙ…




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πυρφόρος
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 23:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πυρφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους χρήστες του φόρουμ σάν νέος.. πιο νέος δε γίνεται!

Συμφωνώ με τους περισσότερους πάνω σε αυτό το θέμα.

Προσωπικά εφόσον τα χριστούγεννα ή "ηλιούγεννα", έχουν ώς βαθύτερο νόημα, την αγάπη δέν με πειράζει φυσικά...

Βέβαια εφόσον δέν συνεχίζεται για μιά βδομάδα περισσότερο όπως πολύ έυστοχα είπε ο Oculatis Abis , μάλλον για μία περίοδος που περισσότεροι (δυστυχώς) χρησιμοποιοείται ώς κορόιδεμα του εαυτού μας, για να μπορούμε να σκωτώσουμε, κοροιδέυψουμε κλπ με πιό ελφριά την καρδία απο πρώτη του μηνός...

Πάρθεν η Ρωμανία, την άποψη σου οτι " ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΟΡΤΕΣ, ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ ΠΑΙΡΝΩΝΤΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ" την άκουσα πρόσφατα και απο ένα παπά.

Άν την καταλαβαίνω καλά, έννοείς οτι οι παραπάνω, μή έχοντας άλλη επιλογή, για να διαδώσουν τη θρησκεία τους, την ανάμειξαν με άλλες;
Δηλαδή είτε για να μήν τους πιάσουν οι Ρωμαίοι, ήτε για να εξαπλωθεί η συγκεκριμένη θρησκεία, εν τη γεννέση της ακόμα, την αλλοιώσανε σε τέτοιο βαθμό, που αλλάξανε ακόμη και την ημερομηνία γέννησης του ιδρυτή της;;;;

Είναι λογικό αυτό; Λογικότερη δέν είναι η άποψη οτι απλούστατα ο Μ Κωσταντίνος, θέλωντας ενότητα, συγκέρασε (σοφά) τις δύο θρησκείες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy