ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 γιατι να καπνιζει καποιος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 00:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το καπνισμα ειναι ενα θεμα που μας αφορα αμμεσα πιστευω(καπνιστες και μη)οταν δοκιμασα για πρωτη φορα τσιγαρο ολοι αρχησαν αμεσως το κυρηγμα!"οχι μη καπνιζεις χαλας την υγεια σου","μην κανεις το ιδιο λαθος με μας"και ξαφνηκα ολοι εγιναν επιστημονες και αρχησαν να λενε τις επιπτωσεις που μπορει να εχει το καπνισμα!!!εφοσον γνωριζουν οτι το τσιγαρο μονο μειονεκτηματα εχει γιατι το αρχηζουν?οταν τους κανω αυτην την ερωτηση μου απαντανε"για να πεναει η ωρα, αρχος κ.α. πολλα γελοια)αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη!!!!!!!
καπνιζουν λογο βαρεμαρας.για να περναει η ωρα λενε!!π.χ. "οταν καθεσαι ατην καφετερια τη θα κανεις ολη την ωρα?θα καθεσαι απλως?κανε ενα τσιγαρο να περασει η ωρα"!!αυτο οτι πιο ηλιθιο εχω ακουσει ποτε!!!
δευτερον το αγχος!σχολειο,γονεις πολλη καταπιεση!το καταλαβαινω αλλα δεν ειναι λογος να αρχησει κανεις το καπνισμα στα 13-14!!!!τι να πουν αλλοι που εχουν πραγματικα προβληματα και οχι ασημαντα οπως ισχυριζονται πολλοι!!!!
εγω εχω καταλαβει οτι ολοι αρχιζουν το καπνισμα λογο μαγκιας(τουλαχιστον οι εφηβοι 14-15 ετων)στις μερες μας αυτος που καπνιζει θεωρειται μαγκας!!!μεγαλο λαθος.πλεον με τοσο μεγαλο ποσοστο καπνιστων που εχουμε(το μεγαλυτερο ποσοστο στην ευρωπη αφου 9 στους 10 καπνιζουν)μαγκας ειναι αυτος που καταφερνει και αποφευγει το καπνισμα!!!!εσεις τι γνωμη εχεται για το καπνισμα?ειναι σωστοι οι λογοι που αρχιζει κανεις το καπνισμα?περιμενω τις αποψεις σας!!!!
Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 01:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Τι να σου πω, φίλε Jason.

Ούτε καπνίζω, ούτε έχω καπνίσει ποτέ, ούτε μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ να καπνίζω, ούτε ένοιωσα ανάγκη, ούτε ανταποκρίθηκα στις πιέσεις.
Οπότε και δεν μπορώ να γνωρίζω τους λόγους που κάποιος καπνίζει ή τουλάχιστον τους λόγους που άρχισε να καπνίζει.
Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω.

Αλλά ένα γνωρίζω:
Συνήθως όποιοι καπνίζουν αγνοούν (όχι απαραίτητα σκόπιμα) όσους βρίσκονται γύρω τους. Άσχημο πράγμα να μην καπνίζεις και όμως να αναγκάζεσαι να αναπνέεις αυτό το δηλητήριο…


"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 12:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως με είχε ωθήσει να το δοκιμάσω η περιέργεια και μόνο. Δε το έκανα για μαγκία αφού δε το είπα και σε κανέναν.

Στα 14 πήρα ένα τσιγάρο απο τον πατέρα μου και το άναψά, το αηδίασα και τέλος. Όταν σε παρέα μου το πρόσφεράν είπα "όχι, ευχαριστώ" .

Πολύ αργότερα (στα 21) ξανακάπνισά κυριολεκτικά για πλάκα!

Σήμερα καπνίζω ίσα με 2 τσιγάρα το χρόνο, αμα μερακλώσω...

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 13:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπημένε Jason,
Άρχισα το κάπνισμα από αντίδραση στα μην και στα πρέπει σε ηλικία 17 ετών μετά άπο γερό καβγά με τους γονείς μου!
Συνέχισα για μαγκιά, κατέβαινα στις πορείες, έκανα αλητείες... Δεν μπορούσες να πας αντίθετα από το σύστημα και να μην κάπνιζες τότε...
Άγραφος νόμος!
Το έκοψα για 1.5 λόγω οικονομικών δυσκολιών και το ξαναρχισα όταν η πίεση της δουλείας άρχισε να μου χτυπάει στα νεύρα!Μπορεί να το θεωρεις γελοίο, αλλά με την πρωτη τζουρα τα νευρα μου καλμαρουν και γίνομαι αρνάκι...Δεν καπνίζω πολύ αλλά μου αρέσει και θα το συνεχίσω...
Όσο για τους άλλους γύρω μου, πάντα ρωτάω αν τους πειράζει... Αν διανοηθείς όμως πόσο καυσαέριο ρουφάς καθε μέρα και πόσα καρκινογόνα αέρια από αρώματα αποσμητικά κτλ, τότε το τσιγάρο θα σου φανεί αμελητέα ποσότητα!
Έτσι κι αλλίως κάποια μέρα θα πεθάνω όπως όλοι μας! Ασ πεθάνω και μία ώρα γρηγορότερα!Ο κόσμος θα παραμείνει ίδιος και χωρίς εμένα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 14:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jason έχεις δίκιο σχετικά με αυτά που λές.
Εκανες έναν σύντομο και Σωστό απολογισμό για την σχέση μας με το κάπνισμα. Τα ίδια ισχύουν και με μένα και δέν μπορούσα να μήν μιλήσω πάνω σε αυτό το θέμα γιατί είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα μου!
Ξεκίνησα και Εγώ το τσιγάρο, ας πούμε απο μαγκιά σε συνδυασμό και με άλλα προβλήματα σε μιά ηλικία περίπου 20 Ετών. Μετά απο μία πολύχρονη χρήση του έτυχε να είναι αχώριστος σύντροφος μου ενώ τα προβλήματα και προπαντώς το Άγχος μου καθιστούν αδιανόητη την ιδέα να το αποχωριστώ
Βέβαια δέν θα υπήρχε κανένα Πρόβλημα και δέν θα χα λόγο να πώ Τίποτα αλλά μου έχει δημιουργήσει χοντρά Προβλήματα με το πολύ άσχημο Βήξημο ασταμάτητα και καθημερινά χωρίς καθόλου διακοπή. Οτι φταίει το Τσιγάρο σ'αυτό είναι "Ηλίου φαεινότερο", και καταλαβαίνω οτι κάποια στιγμή θα μου δημιουργήσει πολύ μεγάλα προβλήματα και θα αναγκαστώ να το πετάξω είτε το θέλω είτε Όχι!
Ήδη προσπάθησα να κάνω κάποιες ενέργειες (περιορισμός στο 1 Πακέτο, τα πιό ελαφρά σε Νικοτίνη), αλλά αυτό δέν λέει Τίποτα!
Τα Προβλήματα Υγείας που δημιουργεί τα αισθάνομαι πολύ έντονα!
Το Τσιγάρο είναι Θάνατος και καλά θα κάνουν αυτοί που δέν το χρησιμοποιούν, ή αυτοί που μπορούν να γεμίσουν την ώρα τους αλλιώς ούτε για Αστείο μήν τους έρθει η ιδέα να το χρησιμοποιήσουν!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 18:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα καπνίζω ίσα με 2 τσιγάρα το χρόνο, αμα μερακλώσω...

Δε μερακλώνεις και πολύ συχνά ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 23:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια σας ευχαριστω που ολοι απαντησατε με τοσο μεγαλη ειλικρηνεια!!φιλε krisnna εχεις δοκιμασει ποτε την αποτοξινωση?αν και δεν καπνιζω πιστευω πως το να ελατωνεις καθε φορα τα πακετα δεν ειναι και τοσο καλη λυση επειδη στην τελικη θα νηκησει ο πειρασμος και οπως ολοι γνωριζουμε κανεις δεν μπορει να του αντησταθει!!εχω πολλους γνωστους που με την αποτοξινωσει εχουν κοψει οριστηκα το τσιγαρο!!μια καλη λυση ειναι και η γυμναστικη και γενικα ο αθλητισμος!!οταν ακουγα οτι ο αθλητισμος ειναι μια πολλη καλη λυση για να ξεχασεις το τσιγαρο οριστηκα δεν το πιστευα!!ελεγα"αν ειναι να παρασυρθει κανεις θα παρησηρθει ετσι και αλλιως"ομως οταν αρχισα τον αθλητισμο καταλαβα οτι εκανα λαθος!πραγματικα σε κανει να ξεχασεις το τσιγαρο!σου αλλαζει τα μυαλα!και το προτεινω σε ολους!για ολες τις ηλικιεςκαι κατι ακομα αν βρεθητε σε καφετερια και βαριεσται μην αναψεται τσιγαρο αλλα παρτε ενα μπεγλερι και πεξτε!!!!ειναι και αυτο μια καλη λυσηστην τελικη θα σας γινει συνηθεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 09:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε krisnna εχεις δοκιμασει ποτε την αποτοξινωση?αν και δεν καπνιζω πιστευω πως το να ελατωνεις καθε φορα τα πακετα δεν ειναι και τοσο καλη λυση επειδη στην τελικη θα νηκησει ο πειρασμος και οπως ολοι γνωριζουμε κανεις δεν μπορει να του αντησταθει!!εχω πολλους γνωστους που με την αποτοξινωσει εχουν κοψει οριστηκα το τσιγαρο!!

Οχι Jason δέν έχω δοκιμάσει ποτέ την αποτοξίνωση, ακουστά μόνο την έχω αλλά θα ρωτήσω σχετικά με το θέμα!
Αλλά το πρόβλημα αυτό είναι πιστεύω περισσότερο δικό μου γιατί έχω ακούσει άλλους οι οποίοι καπνίζουν τεράστιες ποσότητες και για πολλές δεκαετίες χωρίς να τους κάνει την παραμικρή ενόχληση!
Εξαρτάται απο τον Οργανισμό. Μιά άλλη καλή λύση που την εφαρμόζω και νομίζω φέρνει κάποια καλά Αποτελέσματα είναι 2-3 Ποτήρια γάλα το πρωί

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 22:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλο η λυση με το γαλα αλλα δεν ανεφερες καθολου την γυμναστικη!!!!μαλλον δεν σε ενδιαφερει καθολου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 11:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλο η λυση με το γαλα αλλα δεν ανεφερες καθολου την γυμναστικη!!!!μαλλον δεν σε ενδιαφερει καθολου!

Χρόνια Πολλά Ιάσων!
Ασχολούμαι με την Γυμναστική αλλά δέν την θεωρώ λύση για το τσιγάρο.
Αντίθετα θεωρώ οτι είναι δύο πράγματα ασυμβίβαστα, ενώ το τσιγάρο δυσκολεύει αρκετά όσους έχουν σκοπό να ασχοληθούν σοβαρά με την Γυμναστική και να αφιερώσουν πολύ χρόνο!


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 02:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Jason_18,
εχεις δικιο με οσα λες...
ειχα δοκιμασει τσιγαρο,και για κοριτσι αρκετα νωρις...εεε με κακες παρεες που εμπλεκα τι περιμενεις???χαχα!
Δεν ειμαι υπερ αλλα ουτε και δεν πιστευω πως οποιος καπνιζει ειναι πιο υγιεις απο οποιον δεν καπνιζει...Προσωπικα δεν καπνιζω και ουτε θελω ποτε...με ενοχλει ο καπνος,δεν μου αρεσει..
Θα το θεωρουσα ανοησια εκ μερους μου αν εχοντας προβληματα το εριχνα στο τσιγαρο ή καπνιζα επειδη βαριεμαι ή για μαγκια...θελω να κανω κατι επειδη μου αρεσει και οχι για να καλυψω κατι αλλο!!Ενα τσιγαρο δεν θα μου καλυτερεψει τη ζωη,χωρις να λεω πως θα μου την καταστρεψει κιολας..
Φιλικα
Σεμινα

Υ.Γ.Οπως γραφουν και τα πακετα!Το καπνισμα βλαπτει σοβαρα στην υγεια..αληθευει???ουτε αυτοι το ξερουν που το γραφουν...


ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ..ΜΑΘΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 12:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ακούσει και αυτό το πολύ αισιόδοξο: Το τσιγάρο είναι ο μόνος φίλος που καίγεται για σένα..

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 05:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετοί το ξεκινούν σε νεαρή ηλικία μάλλον λόγω επίδρασης από την νεανική παρέα αλλά και αντίδρασης προς καταπιέσεις(πραγματικές ή φανταστικές) που περιστοιχίζουν τον έφηβο. Υποθέτω ότι η ιδέα της "μαγκιάς" η οποία σχετίζεται με την έναρξη της συνήθειας του καπνίσματος έχει να κάνει με την ικανοποίηση που απορρέει από τη δοκιμή μιας "απαγορευμένης" απόλαυσης για μικρές ηλικίες.

Εγώ βέβαια ως μη καπνιστής δεν έχω άμεση εμπειρία από πρώτο χέρι αλλά αυτή την εντύπωση σχημάτισα από τον περίγυρό μου και τις παρέες μου. Οπότε θα ήταν διαφωτιστικότερο να εκφράσουν τις απόψεις τους φίλοι καπνιστές.

Πάντως τώρα με τα νέα αυστηρότατα μέτρα κατά του καπνίσματος, μάλλον θα το σκέφτεται πολύ σοβαρά κάποιος να ξεκινήσει το κάπνισμα.
Υπεισέρχεται και ο οικονομικός παράγοντας οπωσδήποτε, με τις τιμές των πακέτων να έχουν διογκωθεί τρομακτικά...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 08:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε νεαρή ηλικία μιμείσαι τους μεγαλύτερους, κατόπιν είναι θέμα φαίνεσθαι και στο τέλος είσαι εθισμένος. Δεν το καταλαβαίνεις μέχρι να αποφασίσεις να το κόψεις.

Εγώ ξεκίνησα σιγά σιγά να το κόβω και στο τέλος με τις τράκες έκανα μισό πακέτο έτσι είπα δεν θα ξανακαπνίσω και έληξε. Οι 3 πρώτες μέρες ήταν δύσκολες, μετά ήταν δύσκολη η έξοδος με φίλους, το χ πρόβλημα στην δουλειά, μετά την βουτιά στην θάλασσα, ο καφές, μετά το φαγητό, κλπ κλπ και τελικά ήταν όλα δύσκολα, με ένα τσιγάρο στο χέρι όλη την ημέρα….βρε αι σιχτίρι.

Το έκοψα και βρήκα την ησυχία μου. Βεβαίως ως χρόνια καπνίστρια ξέρω ότι δεν πρέπει να το ξαναβάλω στο στόμα μου τουλάχιστον για τα επόμενα 100 χρόνια διότι η υποτροπή παραμονεύει σε κάθε παρεκτροπή, από μακριά κι αγαπημένοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 09:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρε μεγάλη γερόντισσα pyramid, τα σέβη μου.

Όσον αφορά στο κάπνισμα

quote:
Σήμερα καπνίζω ίσα με 2 τσιγάρα το χρόνο, αμα μερακλώσω...

Ώπα ρε μερακλή, κόψε κάτι
Και γω το ίδιο κάνω, όποτε δηλαδή μου κάτσει(μπορεί και ποτέ) ανάβω ένα τσιγάρο. Είναι και ακριβά βρε αδερφέ.. δεν είναι για χόρταση. Αλλά εκείνα τα black Devil...

quote:
Υποθέτω ότι η ιδέα της "μαγκιάς" η οποία σχετίζεται με την έναρξη της συνήθειας του καπνίσματος έχει να κάνει με την ικανοποίηση που απορρέει από τη δοκιμή μιας "απαγορευμένης" απόλαυσης για μικρές ηλικίες.
Ότι είναι cool είναι κούλ
quote:
Μιά άλλη καλή λύση που την εφαρμόζω και νομίζω φέρνει κάποια καλά Αποτελέσματα είναι 2-3 Ποτήρια γάλα το πρωί
Δηλαδή ότι χάνεις σε οξυγόνο να το πάρεις σε ύψος Καλό και αυτό


quote:
καλο η λυση με το γαλα αλλα δεν ανεφερες καθολου την γυμναστικη!!!!μαλλον δεν σε ενδιαφερει καθολου!
Πες τα ρε Freddy.. Jason ήθελα να πω.
Πώς να κάνεις γυμναστική αν τα πνευμόνια σου έχουν στουμπώσει με πουρί απ' το τσιγάρο;
Με όλη τη δύσπνοια και το περπάτημα δύσκολο είναι.
quote:
Οπως γραφουν και τα πακετα!Το καπνισμα βλαπτει σοβαρα στην υγεια..αληθευει???ουτε αυτοι το ξερουν που το γραφουν...
Δεν θέλει και ερώτημα...
quote:
Εχω ακούσει και αυτό το πολύ αισιόδοξο: Το τσιγάρο είναι ο μόνος φίλος που καίγεται για σένα..
Μετά τις μπριζόλες και τα παϊδάκια. Παρακαλώ να μην τα ξεχνάμε αυτά.

quote:
καλο η λυση με το γαλα
Εγώ προτείνω ουίσκη και τσίπουρο που κατεβαίνουν πιο εύκολα
quote:
Άσχημο πράγμα να μην καπνίζεις και όμως να αναγκάζεσαι να αναπνέεις αυτό το δηλητήριο…
Άσχημο πράγμα να μην καπνίζεις...και να πληρώνεις 500 ευρώ πρόστιμο γιατί είσαι ο ιδιοκτήτης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 09:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid:

Βεβαίως ως χρόνια καπνίστρια ξέρω ότι δεν πρέπει να το ξαναβάλω στο στόμα μου τουλάχιστον για τα επόμενα 100 χρόνια ...



Και βέβαια, το γεγονός ότι κόβοντας το τσιγάρο, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να ζήσεις αυτά τα επόμενα 100 χρόνια (αν θεωρήσουμε ότι η γεννιά μας θα χαρεί επιστημονικά επιτεύγματα που θα καθιστούν κάτι τέτοιο δυνατό) είναι ένας πολύ καλός λόγος για να το κόψεις!

Συμφωνώ επίσης με τον Agnostic όσον αφορά στα νέα μέτρα περί καπνίσματος. Οκ, για εμάς που το έχουμε αρχίσει είναι αρκετά δύσκολο να το περιορίσουμε. Αλλά σίγουρα είναι ένας πολύ καλός λόγος για να μην το ξεκινήσουν κάποιοι. Πιστεύω ότι ένα τέτοιο μέτρο θα λειτουργήσει ως αντι-κίνητρο. Αν διαψευστώ (δηλαδή εάν δεν υπάρχει σημαντική επίδραση των μέτρων στη μείωση του αριθμού των νέων καπνιστών), θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα, γιατί θα σημαίνει πως υπάρχουν ιδιαίτερα ισχυροί κοινωνικοί λόγοι που κάνουν κάποιους να αψηφούν τα νέα μέτρα και παρόλα αυτά να θέλουν να γίνουν καπνιστές!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 18:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 20:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. "Δεν με ενοχλεί το άσθμα μου εκτός αν είμαι κοντά σε σκύλους ή καπνό. Αυτό που θα με ενοχλούσε περισσότερο είναι ένας σκύλος που καπνίζει."
Στιβ Άλεν

2. "Αν το κάπνισμα δεν επιτρέπεται στον παράδεισο, τότε δεν θα πάω".
Μαρκ Τουέιν

3. "Δεν είμαι μανιακός καπνιστής πια. Πλέον τελειώνω μόνο δύο αναπτήρες την ημέρα."
Μπιλ Χικς

4. "Θυμήσου: Αν καπνίζεις μετά το σεξ, το κάνεις πολύ.. γρήγορα."
Γούντι Άλεν (ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΠΑΤΙΚΟ)

5. "Ο μόνος τρόπος να κόψεις μια κακιά συνήθεια είναι να την αντικαταστήσεις με μια καλύτερη."
Τζακ Νίκολσον (Εξηγεί γιατί από το τσιγάρο πήγε στο πούρο)

6. "Τα τσιγάρα και ο καφές είναι οι καλύτεροι φίλοι των αλκοολικών."
Τζέραρντ Γουέι

7. "Το μοναδικό ασφαλές τσιγάρο είναι το τελευταίο σου."
Ντουέιν Άλαν Χαν (ΧΑΧΑΧΑ )

8. "Χιλιάδες Αμερικάνοι κόβουν το κάπνισμα καθημερινά. Πεθαίνουν από αυτό."
Ανώνυμος

9. "Το τσιγάρο είναι η πιο τέλεια μορφή μιας απόλυτης απόλαυσης. Είναι εξαιρετικό και αφήνει κάποιον δυσαρεστημένο. Τί παραπάνω θέλει κανείς;"
Όσκαρ Ουάιλντ (από το Πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι)

10. "Συνήθιζα να καπνίζω δύο πακέτα την ημέρα και σιχαίνομαι που δεν είμαι πια καπνίστρια. Αλλά δεν θα θεωρήσω ποτέ τον εαυτό μου μη-καπνίστρια, γιατί πάντα βρίσκω τους καπνιστές τους πιο ενδιαφέροντες ανθρώπους στο τραπέζι."
Μισέλ Φάιφερ

11. "Πάντα είχα σαν κανόνα να μην καπνίζω όταν κοιμάμαι και να μην σταματάω όταν είμαι ξύπνιος."
Μαρκ Τουέιν


12. "Το κάπνισμα σκοτώνει. Αν πεθάνεις, έχεις χάσει ένα πολύ σημαντικό μέρος της ζωής σου."
Μπρουκ Σιλντς

13. "Θα σας πείραζε να μην καπνίσω;"
Γκράουτσο Μαρξ

14. "Αργά ή γρήγορα, όλοι σταματάνε να καπνίζουν."
Άγνωστος

15. "Αν έφτιαχναν τα τσιγάρα και τα πούρα σε σχήμα ενός συγκεκριμένου μέρους του αντρικού σώματος, οι περισσότεροι άντρες θα το έκοβαν αμέσως. Ίσως αυτό δεν γίνεται επειδή τα πούρα μοιάζουν σε αυτό ούτως ή άλλως, και παρόλα αυτά, ακόμα βλέπεις άντρες να τα ρουφάνε σαν να χαιρετάνε, πεινασμένοι, τον σύντροφό τους που μόλις γύρισε από ένα μακρινό ταξίδι."
Ντουέιν Άλαν Χαν

16. "Ο καλύτερος τρόπος για να σταματήσεις το κάπνισμα, είναι να έχεις μαζί σου βρεγμένα σπίρτα."(ΚΑΛΑ ΑΚΥΡΟ ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΗΡΕΣ)
Ανώνυμος

17. "Φίλησα το πρώτο μου κορίτσι και κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο την ίδια μέρα. Από τότε δεν ξαναβρήκα χρόνο για το κάπνισμα."
Αρτούρο Τοσκανίνι

18. "Τα τσιγάρα είναι δολοφόνοι που ταξιδεύουν μέσα σε πακέτα."
Μαίρη Οτ

19. "Το να πιστεύουμε ότι κάτι κάνουμε, την στιγμή που δεν κάνουμε τίποτα, είναι η πρώτη παραίσθηση του καπνίσματος."
Ραλφ Γουόλντο Έμερσον

20. "Από τότε που σταμάτησα το κάπνισμα, αποφάσισα να αφήσω μουστάκι, γιατί είναι καλύτερο για την υγεία. Άδειασα μάλιστα την ταμπακέρα μου από τσιγάρα και τη γέμισα με ψεύτικα μουστάκια, τα οποία πρόσφερα στους φίλους μου λέγοντας: Μουστάκι; Μουστάκι; Μουστάκι; Περίεργο, κανείς δεν τόλμησε να πάρει ποτέ."
Σαλβαδόρ Νταλί

21. "Καπνιστές, η υγεία δεν είναι το παν, αλλά χωρίς την υγεία, όλα τα υπόλοιπα είναι τίποτα."
Ανώνυμος

22. "Το τσιγάρο είναι ένας φορητός ψυχολόγος."
Τέρι Γκιγιεμέ

23. "Είναι εύκολο να κόψεις το τσιγάρο. Το έχω κάνει εκατοντάδες φορές."
Μαρκ Τουέιν

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 20:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και η Charmed τι εχει να πει για αυτο?


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 21:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ...ΤΗΣ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗΣ ΚΟΙΛΟΤΗΤΑΣ..ΤΟΥ ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ..

ΚΑΡΔΙΑΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ

ΔΙΑΤΑΡΑΞΗ ΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ..

ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΓΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΚΟΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΣΦΡΗΣΗΣ
ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ
ΤΡΕΜΟΥΛΙΑΣΜΑ ΑΚΡΩΝ
ΙΛΙΓΓΟΣ ,ΝΕΥΡΑΛΓΙΕΣ
ΑΡΤΗΡΙΟΣΚΛΗΡΥΝΣΗ
ΕΜΦΥΣΗΜΑ

ΑΥΤΑ ....!!!!

CHARMED

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 21:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεχασες... κιτρινισμα δαχτυλων-δοντιων, γηρανση κ.α.


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 23:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=-0D3cotZvAc

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 14:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την υγεια μου να'χω να καπνιζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 15:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

την υγεια μου να'χω να καπνιζω!



''εσυ'' να καπνιζεις και να αρρωσταινεις... γιατι ομως να αρρωστησω και εγω ''μαζι σου''?


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 19:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
''εσυ'' να καπνιζεις και να αρρωσταινεις... γιατι ομως να αρρωστησω και εγω ''μαζι σου''?

χαχαχχαα!!!!

Δινεις ρεστα ρε Κωστα!!!!!!

Ωραιος!!!!


quote:
ξεχασες... κιτρινισμα δαχτυλων-δοντιων, γηρανση κ.α.

ναι και αυτα ..
αλλα και η μυρωδια στα ρουχα στα μαλλια στην ανασα..

CHARMED


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 20:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εχει πολλα ακομα η λιστα


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 23:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια είναι η λύση για εμάς τους … …απομόνωση…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 00:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 10:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

την υγεια μου να'χω να καπνιζω!



''εσυ'' να καπνιζεις και να αρρωσταινεις... γιατι ομως να αρρωστησω και εγω ''μαζι σου''?


NOVUS ORDO SECLORUM



Να μη με κανεις παρεα!
οπως λεει και ο elo,απομονωση...
γιατι ομως δεν επιτρεπουν μαγαζια αποκλειστικα για καπνιστες;
να μπαινουμε μεσα και να καιμε τα καπνα στα μαγκαλια ρε αδερφε!!!
αλλα ειπαμε,δεν αρκουν ολα τα καλα του κοσμου για να νοιωσει καποιος ευτυχης...πρεπει να βλεπει και τον διπλανο του να υποφερει(σειρα μας και σειρα σας)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 10:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να πηγαινουμε απο το ενα ακρο στο αλλο.Δηλαδη ή καπνισμα παντου ή πουθενα.
Καπου στη μεση βρισκεται παντα η λυση.
Παραδειγμα:Μια καφετερια θα μπορουσε να μοιρασει τον διαθεσιμο χωρο της σε τμημα καπνιζοντων και μη καπνιζοντων με απαραιτητο ενα καλαισθητο διαχωριστικο ετσι ωστε να μην εισπνεουν οι μη καπνιζοντες τον καπνο των αλλων.Αυτο βεβαια θα ισχυε για τα καταστηματα με ενα σεβαστο εμβαδον και οχι για τα μικρα.Εκει οντως υπαρχει προβλημα.
Εγω αν και ΜΗ καπνιστης -και οχι ΑΝΤΙκαπνιστης- καταλαβαινω τους καπνιστες και τον ασφυκτικο περιορισμο που τους επιβαλλει το μετρο αυτο.
Και ακομη περιμενω αντιστοιχα μετρα για την υπερβολικη καταναλωση αλκοολ που οι συνεπειες της ειναι τρις-χειροτερες απο το υπερβολικο καπνισμα.Παντως οι διαφημισεις με τους ξυδιαδες καλα κρατουν...!!!


Edited by - Masvidal on 06/09/2010 10:50:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 16:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μη με κανεις παρεα!

ΔΕΝ "ΣΕ" ΚΑΝΕΙ .."ΕΣΥ" ΕΡΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ..

quote:
Μια καφετερια θα μπορουσε να μοιρασει τον διαθεσιμο χωρο της σε τμημα καπνιζοντων και μη καπνιζοντων με απαραιτητο ενα καλαισθητο διαχωριστικο

ΙΣΩΣ ΤΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ..ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΕΡΑ

CHARMED


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy