ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπήρξε ποτέ πατριαρχική κοινωνία; Ποιό φύλο κυβερνά τον πλανήτη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 02:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί μιλούνε για μια αιώνια κυριαρχία του αντρικού φύλου έναντι του θηλυκού (ασθενές). Πιστεύω πως τα πράγματα ποτέ δεν είχαν έτσι ακριβώς. Πιστεύω πως κάτω από το πέπλο της επικρατούσας άποψης πάντοτε η γυναίκα έπαιζε τον πρωταγωνιστικό ρόλο, έστω και σε "underground" μορφή. Δεν είναι πιστεύω τυχαίο που σε όλες τις θρησκείες υπήρχαν μέγιστες ιέρειες, υπήρχε η λατρεία της μεγάλης θεάς, η μάνα γη κλπ.

Ποιός μπορεί να ρίξει λίγο φως στο θέμα; Τι "πάιζει" πίσω από της υποτιθέμενη γυναικεία επανάσταση και πίσω από την επιδίωξη της θέσπισης της ισότητας των δύο φύλων;

sub rosa

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 14:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τείνω να συμφωνήσω. Οι φυσικοί ρόλοι είναι ότι οι άντρες εκπροσωπούν τη δύναμη και οι γυναίκες τη σκέψη. Κατ' αυτήν την έννοια, σε παλαιότερες κοινωνίες οι άντρες ήταν κυνηγοί - πολεμιστές και οι γυναίκες διαχειρίζονταν τα του οίκου τους: ρόλος ισάξιας σημασίας.

Το "ισχυρό" φύλο είναι λοιπόν εκ κατασκευής ισχυρότερο (σωματικά) και κατά συνέπεια το μη ισχυρό είναι "ασθενές". Μήπως όμως έχουμε να κάνουμε με σώμα και μυαλό αντίστοιχα, και θα έλεγα ότι το σώμα το κυβερνάει το μυαλό. Πλάι στους μεγάλους άντρες της ιστορίας υπάρχουν και μεγάλες γυναίκες, ή άντρες στην ουσία υπήρξαν τα εκτελεστικά όργανα γυναικών. Πέρα από τις σελίδες της ιστορίας, αυτό δεν συμβαίνει και σε πολλά σπίτια;

Όπως έχουμε κουβεντιάσει και αλλού, στα χριστιανικά χρόνια το δυαδικό θεϊκό πρόσωπο μεταλλάχτηκε και ο κοινωνικός ρόλος των γυναικών υποβαθμίστηκε. Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι οι γυναίκες πέρασαν μεγάλη καταπίεση. Αυτό που "παίζει" σήμερα (ή από χθες) είναι ότι οι γυναίκες... παίρνουν το αίμα τους πίσω.

Μερικές φορές όμως αναρωτιέμαι αν αυτή η "ισότητα" (όχι της σημασίας των φύλων, για να μην παρεξηγηθώ, αλλά των δραστηριοτήτων) παρεκκλίνει από τους φυσικούς νόμους. Αναρωτιέμαι μήπως ο ρόλος της γυναίκας ήταν πολύ πιο σπουδαίος στο πλευρό του άντρα, συνδετικός κρίκος της οικογένειας, λίγο ως πολύ μια "θεότητα" μέσα στο οικογενειακό πλαίσιο.

Κάτι μας λέει και η Βίβλος μέσα από τις αλληγορίες της, για τις πονηριές της Εύας. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 16:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε μόνο εσείς οι δύο γνωστοί – άγνωστοι είσαστε ικανοί να κάνετε τέτοιες εμπρηστικές κουβέντες.

Λοιπόν σαν αρχή στο θέμα.

Προ της «ανδροκρατίας» υπήρξε η «γυναικοκρατία», πέραν των όποιων ιστορικών αναφορών για το θέμα ( υπάρχει και ανάλογο έθιμο υπενθύμισης στην επαρχία ) ξέρουμε πως υπήρξε η λατρεία της Σελήνης και οι Ιέρειες της οι γνωστές Μαινάδες αν έπιαναν άντρα να είναι κοντά στους χώρους τελετής των κατακρεουργούσαν.
Λέγε με Ορφέα !!!

Στην μετέπειτα διαμορφωθείσα κατάσταση ο άντρας αναλαμβάνει την ευθύνη να διοικεί, επικρατεί το Δωδεκάθεο όπου όμως αν και αρσενικού φύλου είναι ο αρχηγός των θεών, δεύτερη τη τάξη αλλά σχεδόν ισότιμη είναι γυναίκα, αν παρατηρήσουμε προσεκτικά τη μυθολογία θα δούμε το πώς (;) διοικεί ο Δίας και πως (;) η Ήρα δρά όταν κάποια πράξη του δεν είναι αποδεκτή από αυτήν.

Αργότερα ο ρόλος της γυναίκας περιορίζεται όσο αφορά τα κοινωνικά δρώμενα αλλά πάντα παραμένει κυρίαρχος στο σπίτι. Φτάνοντας έτσι στις μέρες μας όπου τα δύο φύλα έχουν ισότιμη συμμετοχή στην κοινωνία.

Η καταλυτική σκέψη νομίζω πρέπει να είναι πως μόνο με την αρμονική συνύπαρξη και την αποδοχή του ενός φύλου προς το άλλο δυνάμεθα να ανέλθουμε ως άνθρωποι την πνευματική κλίμακα την οποία πρέπει να διανύσουμε για να οδηγηθούμε προς τα ανώτερα επίπεδα και να εναρμονιστούμε με τον ερμαφρόδιτο Νού.



Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !


Edited by - Ramoglou on 30/12/2004 16:20:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 17:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦIΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oculatis Abis ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ????

ΕΠΕΙΔΗ Η ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ??

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΤΑΙ....

ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΣΧΥΡΟ ΦΥΛΟ (ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ)
ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ (ΨΥΧΙΚΟ - ΣΩΜΑΤΙΚΟ) ΣΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ...

ΕΞ' ΑΛΛΟΥ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΣΕ ΝΕΟΓΝΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΘΥΛΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ (ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ)....

quote:
Τι "πάιζει" πίσω από της υποτιθέμενη γυναικεία επανάσταση και πίσω από την επιδίωξη της θέσπισης της ισότητας των δύο φύλων;

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΡΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΙΣ "ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ" ΧΩΡΕΣ...
ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙ ΙΣΟΤΗΤΑΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 17:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΣΧΥΡΟ ΦΥΛΟ (ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ)
ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ.



Αυτό ξαναπές το.
Γέμισε ο τόπος χήρες.
Και στα ΚΑΠΗ η αναλογία είναι 1:3
Οι γυναίκες είναι καταστροφή.
Αυτές θα καταβαραθρώσουν το ασφαλιστικό σύστημα. Ζουν περισσότερο (από όσο πρέπει) και πληρώνουμε συντάξεις. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΣΧΥΡΟ ΦΥΛΟ (ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ)
ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ (ΨΥΧΙΚΟ - ΣΩΜΑΤΙΚΟ) ΣΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ...


Ψυχικός πόνος ?

Τι εννοείς φίλε μου AVATARGR ?
Μήπως ότι η ψυχή νοσεί και πονάει ?


Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 20:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλοί μιλούνε για μια αιώνια κυριαρχία του αντρικού φύλου έναντι του θηλυκού (ασθενές). Πιστεύω πως τα πράγματα ποτέ δεν είχαν έτσι ακριβώς. Πιστεύω πως κάτω από το πέπλο της επικρατούσας άποψης πάντοτε η γυναίκα έπαιζε τον πρωταγωνιστικό ρόλο, έστω και σε "underground" μορφή. Δεν είναι πιστεύω τυχαίο που σε όλες τις θρησκείες υπήρχαν μέγιστες ιέρειες, υπήρχε η λατρεία της μεγάλης θεάς, η μάνα γη κλπ.

Ας το σκεφτούμε λιγάκι αυτό. Ναι μεν οι γυναίκες σε μία πατριαρχική κοινωνία (π.χ. Γουαχαμπιτικό Ισλάμ) δεν έχουν δικαίωμα:
α) Να μην τις δέρνουν οι άντρες τους.
β) Να μην τις κερατώνουν οι άντρες τους.
γ) Να ψηφίζουν.
δ) Να μιλάνε σε άντρες (της οικογένειας γιατί για ξένους ούτε λόγος) αν δεν τους απευθυνθεί ο λόγος ή είναι κάτι σοβαρό.
ε) Να αποφασίζουν για την ανατροφή των (αρσενικών) παιδιών τους μετά τα 7-8 χρόνια.
στ) Να αρνηθούν να πλύνουν τα βρακιά της πεθεράς τους και όλου του σογιού του άντρα τους.
ζ) Να κερατώσουν τον άντρα τους (αν τουλάχιστον θέλουν να μη λιθοβοληθούν) πριν ή μετά το γάμο.
η) Να κυκλοφορήσουν στο δρόμο χωρίς να είναι σκεπασμένες με το ισοδύναμο μιας φλοκάτης.
θ) Να εξεταστούν από άντρα γιατρό χωρίς να είναι σκεπασμένες με το ισοδύναμο μιας φλοκάτης με τρυπίτσες.
ι) Να γίνουν γιατροί και άλλα αντρικά επαγγέλματα και γενικά να μορφωθούν πέρα από το απολύτως αναγκαίο.
ια) Να αρνηθούν οποιαδήποτε διαταγή του πατέρα τους (αν είναι ανύπαντρες), του άντρα τους (αν είναι παντρεμένες) ή του ενήλικου γιου τους (αν είναι χήρες).
ιβ) Να ζητήσουν διαζύγιο.
ιγ) Να πάρουν ίσο μερίδιο από τη γονική κληρονομιά με τον αδερφό τους.
ιδ) Γενικά να φερθούν σαν οτιδήποτε άλλο από προσωπικές σεξομηχανές του άντρα τους ή προσωπικά οικιακά ρομπότ του πατέρα τους...

ΑΛΛΑ -εδώ σας θέλω- στην πραγματικότητα είναι το ισχυρό φύλο γιατί υπήρξε η λατρεία της σελήνης και η γκόμενα του Μωάμεθ και άλλωστε και ο πιο φανατικός γουαχαμπίτης θα συμφωνήσει ότι το "μ... σέρνει καράβια" (προσθέτωντας υποσυνείδητα "εγώ όμως δεν είμαι καράβι κουκλίτσες μου και άλλωστε μιλάμε για μ..νιά, όχι για γυναίκες"). Άλλωστε κάποια στιγμή θα γίνουν και αυτές πεθερές και θα μπορούν να καταπιέζουν τις νύφες τους.

Το θλιβερό φίλε Oculatis Abis είναι ότι πολλές γυναίκες είναι απολύτως ικανοποιημένες με αυτό. Ακούω από διάφορες ηλίθιες κατά καιρούς να μου λένε "εγώ δεν είμαι φεμινίστρια" αγνοώντας πιθανώς ότι αν δεν υπήρχαν οι φεμινίστριες εκείνη ακριβώς τη στιγμή θα ήταν σπίτι τους να πλέκουν την προίκα τους για τον τυρέμπορα που θα τους έφερνε ο πατέρας τους και νομίζοντας ότι φεμινίστρια=αντιθηλυκό και θηλυκό=χαζογκόμενα (σόρι για τα εξπλίσιτ λίρικς).

quote:

Ποιός μπορεί να ρίξει λίγο φως στο θέμα; Τι "πάιζει" πίσω από της υποτιθέμενη γυναικεία επανάσταση και πίσω από την επιδίωξη της θέσπισης της ισότητας των δύο φύλων;

Πιθανόν παίζει ότι κάποιες γυναίκες έκαναν τον παραπάνω συλλογισμό και αποφάσισαν ότι δεν τις συμφέρει να είναι πια θύματα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 21:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τόπικ εξελίσσεται σε πατριαρχικό. Καμιά κυρία εθελόντρια;

Φίλε Avatar, δεν ξέρω από πού ακριβώς προέρχεται ο όρος "ασθενές φύλο", υποθέτω λόγω σωματικής δύναμης. Άλλο η σωματική αντοχή. (Μην ξεχνάμε όμως, το λέμε και "ωραίο".)

Θα κάνω ένα ελιγμό στα γραφόμενά σου για την πατριαρχική κοινωνία. Δεν είναι όλες οι κοινωνίες πατριαρχικές γιατί δεν είναι όλες ίδιες. Μπορούμε να χαρακτηρίσουμε πατριαρχική την κοινωνία της Αθήνας, για παράδειγμα; Ενός μικρού παραδοσιακού χωριού, ίσως. Kάπου αλλού, όπως γράφει ο Junk, ναι. Ακόμα.

Όσο για τα στοιχεία κακοποίησης - εκμετάλλευσης δεν αντιλέγω, αλλά πρόκειται μήπως πρόκειται γενικότερα για τα "ασθενή στρώματα" μιας κοινωνίας (των κυρίων συμπεριλαμβανομένων); Πόσοι άνθρωποι -ασχέτως φύλου- δεν γίνονται αντικείμενα εκμετάλλευσης επαγγελματικά και κοινωνικά;

Φίλε Lamogio, πλάκα-πλάκα το ασφαλιστικό σύστημα καταβαραθρώνεται από τις εισαγόμενες συζύγους, οι οποίες παντρεύονται κάτι υπερήλικες και μένουν συνταξιοδοτημένες χήρες στα εικοσιπέντε- άντε στα τριάντα τους. Χαμένη Ατλαντίδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 21:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ εγώ! Συμφωνώ με όσα γράφεται παραπάνω παιδιά. Όσο για μένα δε νιώθω καταπιεσμένη. Κανιά φορά η γιαγιά μου μου λεει να παντρευτώ για να αποκατασταθώ και ν ανοίξω σπιτικό και προσπαθώ να της εξηγήσω ότι εδώ και δύο χρόνια δουλεύω Αθήνα, μακριά απο την πόλη καταγωγής μου και μιας και δε ζώ σε παγκάκι, έχω ένα σπιτικό..

Αυτό που με καταπιέζει καμιά φορά είναι το καμάκι του προϊσταμένου μου, αλλά τους άντρες συναδέλφους μου τους καταπιέζει με τα μπινελίκια του (εγώ γλυτώνω με ένα : Είσαι γυναίκα και σου έχω αδυναμία, με το απαραίτητο γλυτσέ-λιγουρέ-ξερασολε βλέμμα).
Οπότε δε μπορώ να το πω καταπίεση, μάλλον ο άνθρωπος είναι προβληματικός..

Ζήτω οι φεμινήστριες, εγώ δεν είμαι γιατί δε χρειάστηκε να γίνω ..σουφραζέτα! Όπως δε χρειάστηκε να πολεμήσω και για την απελευθέρωση απο τους Τούρκους. Αν ήταν της γενειάς μου νομίζω ότι θα ήμουν υπέρμαχος του τάγματος, για να μην πώ υδρυτικό μέλος..

Εσάς σας αρέσειο η σύγχρονη γυναίκα? (Αυτό μας καιεί εμάς τις καψερές)
Η μας βρίσκετε πολύ επιθετικές?

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 22:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως οι ρόλοι (όπως αρχικά δόθηκαν από τη φύση) που αναλαμβάνει το κάθε φύλο διαμορφώνουν και τις μεταξύ τους διαφορές. Σήμερα αυτοί οι ρόλοι αλλάζουν (από τον ίδιο τον άνθρωπο) και λογικό είναι ότι αργά ή γρήγορα οι διαφορές θα μετριαστούν αρκετά αν και η γυναίκα πάντα θα είναι λίγο πιο ανθεκτική ως οργανισμός γιατί επιβαρύνεται με την εγκυμοσύνη για να φέρει τη νέα ζωή στον κόσμο.

Θέμα εξυπνάδας δε τίθεται. υπάρχουν τόσοι έξυπνοι άντρες όσες και γυναίκες. Απλά η εξυπνάδα του καθενός είναι εστιασμένη διαφορετικά. Έχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα και προτεραιότητες, τουλάχιστον έως τώρα.

Τώρα, ποιος κρύβεται πίσω από την : "επιδίωξη της θέσπισης της ισότητας των δύο φύλων" δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα. Μήπως μπορείς να μας δώσεις κάποια ιδέα; Εγώ θα έλεγα γενικά πως κρύβονται οι ανάγκες και η πολυπλοκότητα της σύγχρονης κοινωνίας, οπότε το ερώτημα μετατίθεται εκεί. Μη ξεχνάς πως η είσοδος της γυναίκας στην αγορά εργασίας έγινε με τη βιομηχανική επανάσταση και αργότερα κατά τη διάρκεια των παγκοσμίων πολέμων όταν η ανάγκη για εργατικά χέρια ήταν τεράστια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 02:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί φαλλοκράτες που είστε όλοι κατά βάθος!!!!!!!!!!!!!
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 02:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσιμπήσατε


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 03:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, σοβαρά τώρα:

Ωραία τα περιγράφει ο ρομαντικός φίλος μας Spiral.

Ο φίλτατος Ramoglou μας έκανε την απαραίτητη ιστορική αναδρομή...

Κατ' αρχήν όμως, θα συμφωνήσω με το φίλτατο AVATARGR ότι:

quote:
ΕΠΕΙΔΗ Η ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ??

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΤΑΙ....


Επίσης θα συμφωνήσω με τον αγαπητό junk95:

quote:
Ναι μεν οι γυναίκες σε μία πατριαρχική κοινωνία (π.χ. Γουαχαμπιτικό Ισλάμ) δεν έχουν δικαίωμα:
(κλπ.)
...
Το θλιβερό φίλε Oculatis Abis είναι ότι πολλές γυναίκες είναι απολύτως ικανοποιημένες με αυτό. Ακούω από διάφορες ηλίθιες κατά καιρούς να μου λένε "εγώ δεν είμαι φεμινίστρια" αγνοώντας πιθανώς ότι αν δεν υπήρχαν οι φεμινίστριες εκείνη ακριβώς τη στιγμή θα ήταν σπίτι τους να πλέκουν την προίκα τους για τον τυρέμπορα που θα τους έφερνε ο πατέρας τους και νομίζοντας ότι φεμινίστρια=αντιθηλυκό και θηλυκό=χαζογκόμενα (σόρι για τα εξπλίσιτ λίρικς).

Η φίλη analphabet βέβαια, εκφράζει την αντίληψη της αστής ελληνίδας, η οποία έχει και υψηλή οξύνοια και προβληματίζεται εν γένει και μορφώνεται.

Όμως, ειλικρινά, αν αναλογιστούμε τις στατιστικές σχετικά με την εγκληματικότητα εις βάρος των γυναικών, μάλλον θα απογοητευτούμε οικτρά.

Αγαπητέ Oculatis Abis, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για την κοινωνία μας να ανακαλύψει το υποτιθέμενο μυστικό. Ακόμα τα κοινωνικά δεδομένα βρίσκονται σε πλήρη απομάκρυνση (κατά την άποψή μου) από τον όποιο μυστικιστικό φορέα τους.
Η λατρεία του αιώνιου θηλυκού δεν έχει σε τίποτε να κάνει με τον άνθρωπο γυναίκα πέρα από το συμβολισμό.

Η νέα εποχή οφείλει να αναπτύξει την ουσία της ελευθερίας, της ισότητας και της αδελφότητας σε όλα τα επίπεδα και για όλους.
Εξάλλου οι διαχωρισμοί κάποια στιγμή (και για όταν θα κατακτήσουμε αυτό το εξελικτικό στάδιο) δε θα έχουν πια σημασία ούτε καν σε βιολογικό πεδίο.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 31/12/2004 03:28:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 08:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσιμπήσαμε, τσιμπήσαμε..

Πανούργα Zadok, το ξέρεις ότι σχεδόν όλοι είμαστε κατά βάθος ολίγον φαλλοκράτες αφού έτσι μεγαλώσαμε.

quote:
Εξάλλου οι διαχωρισμοί κάποια στιγμή (και για όταν θα κατακτήσουμε αυτό το εξελικτικό στάδιο) δε θα έχουν πια σημασία ούτε καν σε βιολογικό πεδίο.

Αμάν.. δηλαδή θα πάψουμε να είμαστε φαλλοκράτες;

Zadok ήρθες, μας πέταξες κάποιες σπόντες για μυστικά και συμβολισμούς και μας άφησες στα κρύα του λουτρού!

Πάντως τα όποια φαινόμενα καταπίεσης και κακοποίησης των γυναικών, τουλάχιστον μέσα στην οικογένεια, πιστεύω ότι θα έχουν σχεδόν εκλείψει σε δυο-τρεις γενεές ακόμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 09:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως τα όποια φαινόμενα καταπίεσης και κακοποίησης των γυναικών, τουλάχιστον μέσα στην οικογένεια, πιστεύω ότι θα έχουν σχεδόν εκλείψει σε δυο-τρεις γενεές ακόμα.


Αισιοδοξείς οτι θα τις εξοντώσουμε όλες μέσα σε δυο-τρεις γενεές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 12:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αδέρφια ενωθείτε,Η ΕΜΕΙΣ Η ΑΥΤΕΣ!!ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ!!??!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 13:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αισιοδοξείς οτι θα τις εξοντώσουμε όλες μέσα σε δυο-τρεις γενεές;

And finally.. man will take over the world!

Απαισιόδοξο σε βρίσκω lamogio.

Θέλω να πω, μιλώντας για την Ελλάδα κυρίως, ότι τα νέα ζευγάρια έχουν πιο ισορροπημένες σχέσεις μεταξύ τους και έχουν ξεφύγει κάπως από το πρότυπο του άντρα ως αρχηγού (αποφασίζω και διατάζω) της οικογένειας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 15:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θεωρώ πως έχουμε ξεφύγει λίγο από το εσωτερικό νόημα το οποίο υποκρύπτετε πίσω από τα δύο φύλα θα ακολουθήσω για λίγο την σκέψη των προλαλησάντων.

Ποιος αγαπητοί μου φίλοι νομίζει ότι είναι τόσο αρσενικός που θεωρεί ότι καθότι κατέχει κεκτημένα δικαιώματα κάνει ότι θέλει τη γυναίκα ;

Το γυναικείο μυαλό παίρνει «πολλές στροφές» παραπάνω απ’ όσο νομίζουν οι άντρες.
Απλά οι «στροφές» που παίρνει δεν ταιριάζουν με τον «μαθηματικό» τρόπο που σκέφτεται ένας άντρας και εκεί γίνεται το μπάχαλο.

Η γυναίκα «έξυπνα» φερόμενη σου λέει «Ναι αγάπη μου» εσύ θεωρείς ότι «ΟΚ μου πέρασε το δικό μου» και εκείνη την κατάλληλη στιγμή ή σε φέρνει προ τετελεσμένου γεγονότος ή σιγά σιγά και μεθοδικά σου περνάει την άποψη της.

Π.Χ.
- Αγάπη μου πρέπει να πάρουμε καινούργια κουζίνα
- Τι ; Τρία χρόνια την έχουμε αυτή καινούργια είναι
- Καλά χαρά μου, απλά να κάνει κάτι περίεργα ο φούρνος και δε ψήνει καλά
- Μα τι λες μια χαρά είναι ψημένο το φαγητό, εξάλλου δεν έχουμε και λεφτά
- ΟΚ εντάξει.

Περνάει ο καιρός, το φαγητό κάποιες στιγμές είναι λίγο άψητο, κάποιες στιγμές είναι λίγο καμένο, κάποιες άλλες είναι το μισό ψημένο και το μισό άψητο κλπ.

- Μα βρέ κορίτσι μου τι έχεις πάθει ; Γιατί είναι έτσι το φαγητό ;
- Δε φταίω εγώ καρδούλα μου, ο φούρνος έχει πρόβλημα δε μπορώ να ψήσω τίποτα και παιδεύομαι να βρώ άκρη γιατί θέλω να σε ευχαριστήσω ( απαραίτητα συνοδεύεται από την ανάλογη περίλυπη έκφραση, σε πολύ δύσκολες καταστάσεις βουρκώνουν τα μάτια και τρέχουν και κανα δυο δάκρυα )
- Έλα μωρό μου μη στεναχωριέσαι το ξέρω πως για μένα μαγειρεύεις και θέλεις να με ευχαριστήσεις, έλα σταμάτα να είσαι έτσι, αύριο θα πάρουμε καινούργια και όλα θα είναι μια χαρά.

Βέβαια παίζει και η εκδοχή «Ατελείωτη Γκρίνια» όπου εσύ αποφασίζεις να πάς στο γήπεδο Τετάρτη Κυριακή και το εισιτήριο κάνει 40 ευρό οπότε εκεί αρχίζει το τροπάριο.

- Εμ βέβαια ! Για το γήπεδο έχουμε 80 ευρό την εβδομάδα άρα 200 ευρό το δίμηνο σχεδόν, για να πάρουμε κουζίνα δεν έχουμε, εγώ πρέπει να κάνω αλχημείες για να μαγειρέψω επειδή εσύ θές να πας στο γηπεδάκι σου ! Και να νικάγατε κιόλας να έλεγα το ευχαριστιέσαι αλλά σέρνεστε και μου γυρνάς και με τα μούτρα κάτω και δε τρως και το φαγητό που εγώ έβγαλα τα συκώτια μου για να το φτιάξω. Τουλάχιστον να νικάγατε να έτρωγες και το φαγητό, όχι να τρως μόνο γκόλ και πίκρα. Και σου είπα γίνε Ολυμπιακός να δείς και καμιά άσπρη μέρα τίποτα εσύ. Άσε που ο Ολυμπιακός έχει και διαφήμιση τη Siemens και όλο και κάποια έκπτωση μπορεί να έχουν για τα μέλη και να παίρναμε και την κουζίνα ποιο φθηνά. Τώρα σε παίρνουν οι φίλοι σου και σε κοροϊδεύουν πως επίτηδες χάλασες την κουζίνα για να μη μαγειρέψω Λαγό στιφάδο !!!!!!!!!!!!!!!!
- Σταμάτα !!!!!!! Εντάξει Εντάξει θα πάμε αύριο να πάρουμε την κουζίνα !!!!!

Ποιος είπαμε είναι το αδύνατο φύλο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;



Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 16:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις πολύ κατατοπιστικές τοποθετήσεις σας. Μέρα που είναι σας έχω και κάτι να ελαφρύνουμε τη συζήτηση. Καλή μου και αγαπητή μου Zadok αυτό είναι για 'σένα

ΑΝΔΡΕΣ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ
(ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΗΣ ΑΝΔΡΙΚΗΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗΣ)


Είμαστε το ισχυρό φύλο. Ζούμε, όμως –σε μέσο όρο- επτά χρόνια λιγότερο από το ασθενές.

Σκεφτείτε: επτά ολόκληρα χρόνια ζωής. Η απεχθέστερη φυλετική διάκριση που έγινε ποτέ.

Και μόνο τα επτά χρόνια αρκούν για να καταρρεύσει ο μύθος της καταπίεσης. Που ακούστηκε οι καταπιεζόμενοι να ζουν περισσότερο από τους καταπιεστές;

Φαινομενικά μοιάζει να σας καταπιέζουμε – εξωτερικά. Αυτό όμως, κυρίες μου, είναι δική σας επινόηση. Όπως οι τρομοκράτες προκαλούν τις δικτατορίες που τους βοηθάνε να καταλήξουν κάποτε στη λαϊκή κυριαρχία, έτσι κι εσείς μας εγκαταστήσατε κυρίαρχους, για να δημιουργήσετε την τρομοκρατία της ενοχής.

Και ισχυρότερη καταπίεση από αυτήν της ενοχής δεν υπάρχει.

Άντρας σημαίνει ένοχος. Για όλα.

Αρχίζετε τη μαζική παραγωγή και διανομή ενοχής σαν μητέρες. Και συνεχίζετε σαν αδελφές, ερωμένες, σύζυγοι…

Από όλα τα πολυεθνικά μονοπώλια το πιο αλλοτριωτικό είναι το μονοπώλιο της ενοχής. Και το έχετε εσείς!

Η ενοχή είναι που μας κόβει επτά ολόκληρα χρόνια. Η ενοχή φέρνει τα εμφράγματα και τα έλκη!

Χάρη σε εσάς νοιώθουμε πάντα ένοχοι. Από τη στιγμή που δεν θα βάλουμε το πουλόβερ μας (Γιαννάκη! Θα με πεθάνεις!) ως τη στιγμή που πεθαίνουμε (Γιάννη μου, που με αφήνεις!). Έτσι που του έρχεται του Γιάννη να ζητήσει συγνώμη…

Ένοχοι όταν σας αγκαλιάζουμε (σας πνίγουμε). Όταν δεν σας αγκαλιάζουμε, τότε αδιαφορούμε. Όταν αφήνουμε τη μαμά μας (εγώ που έδωσα τη ζωή μου για ‘σένα!).
Όταν δεν την αφήνουμε (μα επιτέλους, άντρας είσαι εσύ ή μαμάκιας;). Όταν σας παντρευόμαστε (σου έδωσα τα καλύτερά μου χρόνια!) κι όταν –οϊμέ!- δεν σας παντρευόμαστε (το αυτό πιο δραματικά). Όταν σας διακορεύουμε (με πλάνεψες, με ζάλισες, με παρέσυρες!) κι όταν δεν σας διακορεύουμε (κατάλαβα, δεν μπορείς!).

Όταν είμαστε ευγενείς (τοιούτος είναι;) κι όταν δεν είμαστε ευγενείς (τι αγροίκος!).
Κι αλίμονο αν στην ευγενή πράξη της συνουσίας δε δεήσει να σας επισκεφθεί ο οργασμός. Ένοχοι εμείς και γι΄ αυτό. Αποκλειστικά (δεν τα καταφέρνεις, χρυσέ μου!)

Η ενοχή μας αγκαλιάζει τα πάντα: φταίμε για τον πληθωρισμό, για τους πολέμους, για την ενεργειακή κρίση – ακόμα και για τον καιρό!

Στη πραγματικότητα η μητριαρχία ουδέποτε έληξε. Άλλαξε μόνο μορφή. Από την ωμή δικτατορία του ροπάλου, έγινε η εξευγενισμένη τυραννία των πλεγμάτων.

«Πίσω από κάθε μεγάλο άνδρα υπάρχει μια μεγάλη γυναίκα». Ίσως. Αλλά οπωσδήποτε πίσω από κάθε νευρωτικό, μαμόθρεφτο, αναποφάσιστο, ευνουχισμένο και κακομοίρη άνδρα υπάρχει σίγουρα μια γυναίκα.

Η κοινωνιολογική έρευνα έχει αποδείξει πως το 85% των αποφάσεων της οικογένειας παίρνονται άμεσα ή έμμεσα από τις γυναίκες (κυρίως έμμεσα).

Αριστουργήματα μακιαβελικής πολιτικής. Μας υποβάλλετε την απόφασή σας και μετά (αν τα πράγματα δεν πάνε καλά) μας θεωρείτε υπεύθυνους για αυτή.

Η φεμινιστική προπαγάνδα μας έχει ζαλίσει με την εικόνα της γυναίκας-σκλάβας που τρώει τα χέρια της στη μπουγάδα.

Και η εικόνα του άντρα υποζυγίου (του κουβαλητή) που δουλεύει για να χάνει η κυρία του στο κουμ-καν;

Φανερό είναι πως υπάρχουν αρκετές γυναίκες που δεν σκοτώνονται για το νοικοκυριό. Ίσως να υπάρχουν κι άλλες που δεν παίζουν κουμ-καν. Αλλά άντρες μη κουβαλητές δεν υπάρχουν.

Και δεν φτάνει που ζείτε επτά χρόνια περισσότερο από μας, είστε και προνομιούχες στον έρωτα.

Οι γυναίκες είναι ικανές για απεριόριστο αριθμό οργασμών την ημέρα. Εσείς κύριε, μπορείτε τρίπαξ;

Και με τη νέα σεξουαλική επανάσταση έχουν κατορθώσει να μας περάσουν όλη την ευθύνη για την ικανοποίησή τους.

Έτσι αν η κυρία είναι βραδυφλεγής, είσαι υποχρεωμένος να δουλεύεις δύο ώρες σαν χαμάλης-χρησιμοποιώντας όλες τις τεχνικές του Alex Comfort, των Masters και Johnson, του Κάμα-Σούτρα και του Σουκιγιάκι για να χτυπήσουν κάποτε οι καμπάνες της ηδονής!

Αν δεν χτυπήσουν, φταίει ο κωδωνοκρούστης. Ποτέ ο κώδων! Και το τραγικότερο προνόμιο; Μια γυναίκα δεν είναι ποτέ ανίκανη (ή και αν κάποτε νοιώσει έτσι, ποτέ δεν φαίνεται...)

Λένε πως το ωραιότερο πράγμα στον κόσμο είναι να κάνεις το κέφι σου και να σε πληρώνουν γι’ αυτό. Υπάρχει πιο μεγάλο κέφι από τον έρωτα; Αλλά ποιόν πληρώνουν γι’ αυτό; Όχι βέβαια τους άνδρες...

Οι μεγάλες εταίρες είναι κορυφαία στιγμή της γυναικείας παντοδυναμίας. Γοήτευαν, γλεντούσαν, κυβερνούσαν, διάλεγαν τους εραστές τους και αποσπούσαν περιουσίες για να δίνουν αυτό που η φύση χαρίζει δωρεάν σε όλους. Σαν να τιμολογούμε τον ήλιο ή το οξυγόνο.

Αλλά και οι ταπεινές πόρνες είναι απόδειξη δύναμης. Γιατί-ποιος πληρώνει ποιόν; Αυτός που έχει ανάγκη. Κι εσείς κυρίες μου δεν είχατε ποτέ ανάγκη. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης πάντα μεροληπτούσε για ‘σας.

Οι γυναίκες καταναλώνουν τετραπλάσιο εισόδημα από αυτό που παράγουν (μαζί με τα οικιακά). Κατ’ επέκταση οι άνδρες απολαμβάνουν το ένα τέταρτο της δουλειάς τους (που είσαι Μαρξ με την υπεραξία σου... Να δεις ποιος δουλεύει...ή μάλλον ποιος δουλεύει ποιόν!!)

Δύο πράγματα μισούσα στη ζωή μου-το στρατιωτικό και την εργασία. Και μ’ έπιανε ζάλη όταν σκεφτόμουν πως το ωραίο φύλο –αυτονόητα- δεν είχε υποχρέωση ούτε για το ένα, ούτε για το άλλο. Οι γυναίκες παραπονιούνται πως δεν πληρώνονται σαν άνδρες. Έχετε δει όμως πολλές γυναίκες να εργάζονται σαν άνδρες;

Η γυναίκα είναι το ωραίο φύλο. Χμ, καλό κι αυτό. Για πείτε μας κυρίες μου, μήπως το ωραίο φύλο έχει το χρώμα του make-up, του ρουζ, του κραγιόν ή της μάσκαρας; (προσέξτε την προηγούμενη λέξη…). Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε δύο γυναίκες κι ας μη φαίνεται. Η μία είναι η γυναίκα της νύχτας (μετά περιτυλίγματος καλλυντικών) και η άλλη η γυναίκα της ημέρας (άνευ περιτυλίγματος...-αλίμονο!)

Μια στατιστική έρευνα αναφέρει πως οι γυναίκες απατούν τους άνδρες σε μικρότερο ποσοστό (35% έναντι 48%). Μια άλλη έρευνα όμως αναφέρει πως οι γυναίκες λένε ψέματα σε μεγαλύτερο ποσοστό (58% έναντι 22%). Άρα η πρώτη έρευνα είναι ψευδής κατά 58%. Άρα οι γυναίκες απατούν τους άνδρες τους σε μεγαλύτερο ποσοστό. Άλλωστε απάτη δεν είναι να κοιμάσαι με κάποιον άλλο – απάτη είναι το να λες ψέματα.

Παρατηρήστε τα ζευγάρια σε μια λουτρόπολη. Όσο περνάνε τα χρόνια ο μέσος άνδρας ολισθαίνει βαθμιαία στο ρόλο του ταλαιπωρημένου, ηλικιωμένου, καρτερικού συνταξιούχου. Είναι γεμάτος παραίτηση, εγκαρτέρηση και υποταγή. Ενώ, όσο περνάνε τα χρόνια η μέση γυναίκα μεταμορφώνεται σε μέγαιρα. Απαιτητική, φωνακλού, υστερική, αυταρχική, καταπιεστική…πεθερά!

Αφού όμως οι γυναίκες είναι το ισχυρό φύλο, τότε τι χρειάζεται η απελευθέρωση της γυναίκας; Η απελευθέρωση της γυναίκας είναι για τις γυναίκες η μεγαλύτερη παγίδα – και για μας η τελευταία ελπίδα.

Έτσι και ολοκληρωθεί, σωθήκαμε! Τι είναι να πλύνεις τρία πιάτα, μπροστά στο να κουβαλάς όλες τις ευθύνες (και την ενοχή) του κόσμου;

Φαινομενικά, η απελευθέρωση της γυναίκας θέλει να καταρρίψει την εξωτερική καταπίεση – ελπίζοντας πως θα συντηρήσει τη δική της, την εσωτερική. Αλλά αυτό είναι λάθος. Το δίχτυ της ενοχής είναι αποκλειστικό όπλο του υποτιθέμενου αδύναμου. Μόλις οι γυναίκες δυναμώσουν, θα το χάσουν. Και θα λυθούν τα νήματα που μας κινούν (ή μας δένουν).

Έτσι η απελευθέρωση της γυναίκας θα γίνει η απελευθέρωση του άνδρα!

Ζήτω λοιπόν η απελευθέρωση της γυναίκας! Μια δεκαετία αφού ολοκληρωθεί, θα δείτε ποιος θα ζει επτά χρόνια παραπάνω.

Θα δείτε ποιος θα αισθάνεται ένοχος όταν (και όποτε) δεν υφίσταται ερωτική διέγερση.

Θα δείτε ποιος θα βγάζει χαρτζιλίκι κάνοντας το (κατ’ εξοχήν) κέφι του…

Φαλλοκράτες όλου του κόσμου υπομονή. Κρατήστε λίγο ακόμα τους φαλλούς σας (ξέρω πόσο δύσκολο είναι).

Αφήστε τις γυναίκες να μαίνονται κατά των φαλλών. Θα τους κάνουν έτσι είδος «ουσιώδες εν ανεπαρκεία».

Μόνον τότε οι φαλλοί θα κυβερνήσουν πραγματικά τον κόσμο!

Άνδρες υπό κατοχή υπομονή!!!


Τέλος διακηρύξεως της ανδρικής καταπίεσης.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 16:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Πού οφείλετε το οτι είστε εκατομμυριούχος;
-Στη γυναίκα μου!
-Δηλαδή; Προίκα;
-Οχι. Πριν τη γνωρίσω ήμουνα δισεκατομμυριούχος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 17:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Occulatis Abis άψογο το κείμενο!Άντε γιατί σαν πολύ αέρα να έχουν πάρει τώρα τελευταία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 17:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis τα επιχειρήματά σου δεν επιδέχονται αμφισβητήσεως. Δεν μπορώ παρά να αναφωνήσω : Ζήτω! Ζήτω η ανδρική ανεξαρτησία!

Εν τοιαύτη περιπτώσει απαντάς στο αρχικό σου ερώτημα για το ποιος κρύβεται πίσω από την "επιδίωξη της θέσπισης της ισότητας των δύο φύλων". Φυσικά ένας άντρας είναι πίσω από αυτά (με γυναικείο μυαλό όμως). Αντε να πονηρέψουμε λίγο ρε γμτ γιατί θα μας πιουν το αίμα έτσι όπως πάμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 18:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ramoglou,
Εύστοχα τα παραδείγματα που αναφέρεις. Όπως και να έχει οι γυναίκες περνούν τη γραμμή τους μέσα στην οικογένεια, αλλά εγώ πιστεύω πως και τα δύο φύλα είναι θύματα ενός πιο μεγάλου δυνάστη : του παιδιού. Το παιδί κινεί τη γυναίκα και μέσω αυτής και τον άντρα.

Ο Ολυμπιακός πάλι, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με όλα αυτά και ειδικότερα με το μαθηματικό τρόπο που σκέφτεται ένας άντρας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 20:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί ωραία ροή που έχουμε... Πολλοί άντρες βρε παιδί μου!!!!!!

quote:
Άλλωστε απάτη δεν είναι να κοιμάσαι με κάποιον άλλο – απάτη είναι το να λες ψέματα.

Λοιπόν, ακριβώς επ' αυτού, καλέ μου Oculatis Abis, θα σας προτείνω μία θεατρική παράσταση:

ΕΞΩΣΤΗΣ ΘΕΑΤΡΟΥ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ (ΑΜΟΡΕ) - "Τέσσερεις εικόνες αγάπης" του Λούκας Μπέρφους

"Πρόσφατα ρώτησα τον άντρα μου
Είσαι ευτυχισμένος με τη ζωή σου
Μου απάντησε
Είμαι πολύ ευτυχισμένος μάλιστα
Το άσχημο ήταν
Πως είναι αλήθεια."

Η ελευθερία και η αγάπη δεν πηγαίνουν μαζί. (Δεν πηγαίνουν άραγε;)
Εικόνες αγάπης που μπλέκονται δραματικά η μία με την άλλη για να αποδείξουν ότι η προδοσία στην αγάπη και τιμωρείται και συγχωρείται.
Πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα.

Φίλτατε Ramoglou,

έχεις μία γλαφυρότητα και μία παραστατικότητα στην περιγραφή της καθημερινότητάς μας, δε λέω...

...όμως, εγώ δεν αντέχω την πρό(σ)κληση του καλού φίλου Δημήτρη, του οποίου οι προσδοκίες εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποιηθούν.

Εποχή του Υδροχόου, καλοί μου φίλοι...

Ποιός είναι ο Θεός Πατέρας, ο οποίος είναι ο Θεός της Αγάπης, αυτής της θηλυκής όψης.

Και γράφω "θηλυκής"... Όχι γυναικείας!

Σας στέλνω τις πιο θετικές μου σκέψεις και ευχές για ένα δημιουργικό και συναισθηματικά πλήρες 2005!
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 01:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως να λεμε την αληθεια τον πλανητη τον κυβερναει το ισχυρο φυλο!!!ο αντρας... ομως ο πλανητης και ο αντρας δεν θα ειχαν αξια χωρις την υπαρξη του γυναικειου φυλου!ας το παρουμε λογικα...σε ολους τους τομεις κυριαρχει το αντρικο φυλο.απο την πολιτικη μερχι την πληροφορικη η ακομα και στους τομεις που,υποτιθετε,οτι η γυναικα ειναι κυριαρψη κατα κυριο λογο.μαγειρικη,κομωτικηκ.α.οπως και στον αθλητισμο το ισχυρο φυλλο ειναι κυριαρχο...(με ολα τα παραπανω εννοειται δεν θελω να μειωσω την αξια του γυναικειου φυλλου)

"its a mans world but it would be nothing without a woman"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 06:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis, δεν παρεξηγώ το χιούμορ σου, αλλα οι πόρνες δεν είναι ακριβώς γυναίκες που κάνουν το κέφι τους για να βγάλουν ένα χαρτζιλίκι.

Χαρούμενες πόρνες είναι μόνο η Φωτεινή της Νύχτας και οι κινηματογραφικές της συνάδελφοι.

Στην πραγματικότητα, η πορνεία είναι ένα κατάλοιπο από την εποχή της δουλείας. Μια πόρνη, ανήκει στον προαγωγό της που έχει εξουσία ζωής και θανάτου επάνω της, παράνομη μεν, αληθίνή δε. Και το "κεφι" που κάνει για το "χαρτζιλίκι" της, δεν είναι το δικό της αλλά του οποιουδήποτε τυχαίνει να έχει... ξέρεις τώρα.

Γενικώς υπάρχει αυτή η άποψη... οτι οι γυναίκες τα έχουν όλα έυκολα, γιατί αρκεί να κουνήσουν τον κώλο τους και τους πέφτουν όλα έτοιμα στο πιάτο. Παρ' όλ' αυτά, ακόμη και στην Ελλάδα, όπου, ώς γνωστόν, όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες, τα ποσοστά ανεργείας των γυναικών είναι πολύ μεγαλύτερα απ' αυτά των αντρών. Ίσως φταίει που όλοι οι άντρες έχουν γινει αδερφές... (άλλη μαλακία από 'κει).

Και τέλος πάντων, το βλέπω οτι δεν είσαι κανένας αναίσθητος κι οτι απλώς ένα αστείο έκανες, όμως εγώ έχω μια μικρή ευαισθησία στο συγκεκριμμένο θέμα. Με κάνει και χάνω το χιούμορ μου πιο γρήγορα κι από... ε... 'ξέρω 'γω... οπότε σόρυ αν σου χάλασα το αστείο σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 11:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην πραγματικότητα, η πορνεία είναι ένα κατάλοιπο από την εποχή της δουλείας.

Πάει ο μύθος περί αρχαιότερου επαγγέλματος !

Επειδή το συγκεκριμένο είναι πολύ μεγάλο θέμα, θα πρότεινα να μη το θίξουμε.
Απλά και σε γενικές γραμμές θα διατυπώσω την άποψη πως η συγκεκριμένη κατάσταση είναι κατά κάποιον τρόπο και μία κοινωνική προσφορά.

Μήπως θυμάστε οι περισσότεροι που γνωρίσατε τον έρωτα ;
Που μπορείτε να πάτε σε μία περίοδο παρατεταμένης α….ας ;
Που εφαρμόζεται τα όσα σας εξιτάρουν ;
Κλπ κλπ κλπ

Απλά την επόμενη φορά πριν φύγετε πείτε ένα «ευχαριστώ» και χαμογελάστε.



Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 11:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ..

ΦΙΛΕ ΜΟΥ goblynqueen ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΟΡΝΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ...

ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ...
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ...
ΑΣ ΑΦHΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ..

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ramoglou ΜΕ TON ΨΥΧΙΚΟ ΠΟΝΟ ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΨΥΧΙΚΗ ΛΥΠΗ...
Ο ΧΑΜΟΣ ΦΙΛΟΥ,ΣΥΓΓΕΝΗ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ,ΥΛΙΚΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ.
ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΕΡΙ ΨΥΧΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ...

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟΙ...
(ΑΥΤΟ ΩΣ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΠΟΝΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 12:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟΙ...

Καλέ μου φίλε Avatar, ε άμα δεν αντέχεις τελικά το κάνεις το βήμα και γλυτώνεις !!!!


IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 15:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙΙΙΙ;;;

Η γυναικα αποφασιζει στο 85% των αποφασεων ;;;

Ε, ΟΧΙ !!!

Στο σπιτι μου, ΕΓΩ αποφασιζω!

Αν τολμησει να μου πει η γυναικα, σηκω πλενε τα πιατα,

ΧΤΥΠΑΩ το χερι στο τραπεζι και λεωω:

-Για ακουσε κυρα μου, ΑΦΕΝΤΙΚΟ εδω ΕΓΩ ειμαι...

ΕΓΩ θα αποφασισω αν θα πλενω τα πιατα πρωτα

η αν θα σφουγγαρισω...

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ;;;

Ακους εκει, οι γυναικες αποφασιζουν !!!

Παει, χαλασε η κοινωνια !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 16:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ...
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ...
ΑΣ ΑΦHΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ..

Εξαρτάται. Όταν π.χ. οι μαφίες υπόσχονται σε κοριτσάκια νόμιμη δουλειά στη Δύση, αλλά κάπου στη Βουλγαρία το πούλμαν αδειάζει, οι κοπέλες στερούνται τα ταξιδιωτικά τους έγγραφα και οι μαφιόζοι τις βγάζουν σε πλειστηριασμό[+] (όπου ο κάθε επίδοξος αγοραστής μπορεί να δοκιμάσει το εμπόρευμα βιάζοντάς το) και στη συνέχεια τις μεταφέρουν και τις κλείνουν χωρίς χαρτιά σε ένα δωμάτιο όπου τις περνάνε καθημερινά 50-60 φιλήσυχοι νοικοκυραίοι και τα αφεντικά τους και οι μπάτσοι του διπλανού τμήματος για να κάνουν τα στραβά μάτια, χωρίς οι ίδιες να παίρνουνε καθόλου λεφτά και αν ξεφύγουν το καλύτερο στο οποίο μπορούν να ελπίζουν είναι 4-5 μήνες στο κρατητήριο και μετά απέλαση[*], αυτό δε μου φαίνεται απλό κατάλοιπο δουλείας, μου φαίνεται για δουλεία με τα όλα της!

[+] Και όποια έχει αντίρρηση βιάζεται/δέρνεται/σκοτώνεται κατά προτίμηση μπροστά στις άλλες.
[*] Ή, όπως φάνηκε πρόσφατα, και άλλοι βιασμοί από "σωτήρες" αστυνομικούς που τη γλιτώνουν τελικά με 20 μήνες φυλάκιση με αναστολή για παράβαση καθήκοντος.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy