ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Καλώς σας βρήκα! (Χαιρετισμός)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 12:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι/φίλες του Εσωτερισμού,
με χαρά ανακάλυψα πρόσφατα το εν λόγω site και χαίρομαι που κάποιοι άνθρωποι (όσοι και όποιοι κι αν είναι) αποφάσισαν να μιλάνε ανοιχτά για θέματα, τα οποία συνήθως αφορούσαν κλειστούς κύκλους και 'μυστικές' συζητήσεις.
Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους και όλες εσάς που διακατέχεστε από υγιή Πνεύματα Δράσης και Αναζήτησης: Να επιτύγχετε σε οποιονδήποτε στόχο έχετε θέσει στη ζωή σας, διότι κάθε σας επίτευγμα είναι επιτυχία για όλους μας. Εύχομαι η Νέα Χρονιά να σας δωρίσει Υγεία, Ψυχικό Σθένος, Συνειδητότητα και πάνω απ' όλα Φαντασία (κάτι το οποίο φαίνεται να έχουμε πραγματικά στερηθεί).
Αποστέλλοντας τους πιό ευγενικούς χαιρετισμούς, θα ήθελα να ξέρεται ότι είμαι...

Ειλικρινά Δικός Σας
The Prince of Pentacles

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 16:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες στα forums του ESOTERICA φίλε prince_of_pentacles!

Σε ευχαριστούμε για τις εγκάρδιες ευχές σου και ανταποδίδουμε.

Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου, να είναι το έτος αυτό, ένα έτος που θα φιλοξενήσει με αγάπη, στοργή και δράση, κάθε άξια πνευματική προσπάθεια και θα φέρει τις καρδιές όλων όσων διψούν για κάτι τέτοιο, πιο κοντά μεταξύ τους, αλλά και πιο κοντά σε τέτοιες προσπάθειες.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 17:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι ένα πραγματικό και όμορφο "Ποδαρικό"!!

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να σε ευχαριστήσω για τα Καλοπροαίρετα και Εμπνευσμένα λόγια σου!

Σου εύχομαι κι εγώ ένα έτος γεμάτο από Δημιουργικότητα και Ευ-δαιμονία!

Καλή Συμμετοχή στις Συζητήσεις μας!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 01:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 01:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες, Prince of Pentacles!

Σου εύχομαι καλή περιήγηση και συμμετοχή στο Esoterika!

Μακάρι να είχε κάθε νέο μέλος τον δικό σου ενθουσιασμό!


"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 10:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΜΨΙΜΟΙΡΙΕΣ ...

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ prince_of_pentacles...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ prince_of_pentacles

quote:
Εύχομαι η Νέα Χρονιά να σας δωρίσει Υγεία, Ψυχικό Σθένος, Συνειδητότητα και πάνω απ' όλα Φαντασία (κάτι το οποίο φαίνεται να έχουμε πραγματικά στερηθεί).
Αποστέλλοντας τους πιό ευγενικούς χαιρετισμούς,

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΥΧΗ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ CYBERMASTER ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ,ΕΜΨΙΜΟΙΡΙΑ ?????
ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ ΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ...

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΑΜΕ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ...
ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΘΑΡΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 12:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας ευχαριστώ όλους για τη θερμή σας υποδοχή και να στε σίγουροι ότι οι ευχές μου είναι ειλικρινείς και αυθόρμητες. Επειδή όμως νιώθω λίγο αδικημένος από τα λόγια του cybermaster: "ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...!!!" θα ήθελα να μου εξηγήσει να καταλάβω με πιό σαφή και ευθύ τρόπο. Οι διαφωνίες κι οι αντιθέσεις αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο των διαλόγων, μεταξύ ώριμων και σοβαρών ανθρώπων και είναι πάντα δικαιολογημένες. Η εναντίωση χωρίς λόγο δεν είναι τίποτε άλλο παρά στείρος αρνητισμός.

*~* Laborare est Orare *~*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 15:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Prince of Pentacles καλώς ήλθες και χρόνια πολλά!

Θα βρεις πολλά ωραία πράγματα εδώ,όμως θα βρεις και αρκετό από το στείρο αρνητισμό που ανέφερες.Μην σε απασχολούν δηλώσεις όπως η προηγούμενη,αγνόησε τες.


Καλή συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 16:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας ευχαριστώ όλους για τη θερμή σας υποδοχή και να στε σίγουροι ότι οι ευχές μου είναι ειλικρινείς

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.....

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΗΛΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΝΑ ΑΓΝΟΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΔΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ Η ΕΣΤΩ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΟΣΤΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΔΩ....

ΧΜ ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΔΥΟ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΠΙΚ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΥΟ "ΝΕΑ" ΜΕΛΗ ΣΥΣΤΙΝΟΝΤΑΝ.....
ΔΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΠΥ ΗΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ ΗΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΑΤΟΠΟ....
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΙΓΚΗΠΑ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 18:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν έχω κανένα λόγο να προσπαθώ να σε πείσω αγαπητέ cybermaster για το τί είδους άνθρωπος είμαι, αλλά δεν μπορώ να μην υπερασπιστώ τον εαυτό μου, ειδικότερα όταν ασκείς απολύτως άστοχη και άδικη κριτική.
1ον) Δυό μέρες συνέχεια, και έχοντας δαπανήσει αρκετό από τον υπερπολίτιμο χρόνο μου, διαβάζω τις απαντήσεις σε όλα τα θέματα που έχουν τεθεί υπό συζήτησιν. Δυστυχώς, και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, υπάρχει ένας τεράστιος όγκος υπερπληροφόρησης η οποία φθάνει σε σημείο να γίνεται ανούσια. Επίσης, υπάρχουν εκατοντάδες μηνύματα, τα οποία έχουν να κάνουν με το πόσο καλά ξέρει ο ένας να την λέει στον άλλον, λες και γίνεται κανένας διαγωνισμός εξυπνάδας. Αλλά, ευτυχώς αυτό αποτελεί μόνο μέρος του συνόλου των forums, όπως ήταν και αναμενόμενο. Όπως και να έχει, χρειάζεται αρκετός χρόνος ώστε να μπορέσει κάποιος 'φιλοξενούμενος του site' να διυλύσει τα 'ουσιώδη' από τα 'ανούσια' και επέτρεψέ μου να θέλω να τον αφιερώσω όπως εγώ επιθυμώ.
2ον)Εκ των πραγμάτων, το πόσο ειλικρινείς είμαστε -και πάνω απ' όλα με τον εαυτό μας- το υποδηλώνουν οι Πράξεις μας και ο Βίος μας. Πίστεψέ με αισθάνομαι κάπως άσχημα όταν χρειαζεται να αναλώνω χρόνο, όπως είπες, σε συζητήσεις επί συζητήσεων, οι οποίες ορισμένες φορές δεν οδηγούν πουθενά, αλλά κάπου μέσα μου το ξέρω ότι αξίζει να ασχοληθώ με το Esoterica και τους ανθρώπους που το εγκολπώνουν, όσο το επιτρέπουν οι Δυνάμεις και ο Χρόνος μου. Τυγχάνει να είμαι άνθρωπος της Δράσης και πραγματικά πιστεύω ότι εάν ο περισσότερος κόσμος είχε όρεξη για μάθηση, για έρευνα, για να διδαχθεί ή για να λάβει μύηση, θα εστιαζόταν στο Μεγάλη Διδασκάλισσα Φύση, στον Εαυτό του και τον Συνάνθρωπο και δε θα έψαχνε να βρεί απαντήσεις σε βιβλία, φυλλάδες και forums...Αλλά εφόσον απ' ότι φαίνεται υπάρχει αυτού του είδους η Ανάγκη για επικοινωνία και πληροφόρηση, δεν μπορώ παρά να υποκύψω, να ακολουθήσω και να προσπαθήσω όσο το δυνατόν να βοηθήσω, και τους άλλους, και εμένα. Ανάγκα και Θεοί πείθονται.
3ον, και πιό σημαντικό απ'όλα, είναι ο λόγος που διάλεξα το πρώτο μου μήμυμα να είναι σε αυτό το συγκεκριμένο forum. Δεν ήθελα να ξεκινήσω εξαπολύοντας από θέμα σε θέμα τις απόψεις μου περί Αγνώστου, Παράξενου, Ψυχής, Θρησκείας, Θεών και Ανθρώπων αλλά όπως είπα λόγω του πιεσμένου ελεύθερου χρόνου μου ήθελα να ξεκινήσω με ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ, σε όλους αυτούς που η συμμετοχή τους στο Esoterica αποτελεί Έργο και όχι κουβεντούλα. Δυστυχώς, δε θα μπορώ να ασχολούμε συχνά με το εν λόγω site -βλέπετε τυγχάνει να είμαι σε άδεια διακοπών γι αυτό και μπόρεσα να μπώ και να γράψω 5 πράγματα- αλλά αν είναι να σας μείνει κάτι από εμένα, ας είναι το εξής: Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα θέλαν να αφιερώσουν χρόνο και σταθούν δίπλα στους 'μαχητές' και τους 'οδοιπόρους' του Esoterica, αλλά όταν κλείνει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής ξέρουν ότι πίσω από την 'μάσκα' των nicknames και τον 'διαδυκτιακό μανδύα' έχουν Ζωές Αληθινές, τις οποίες πρέπει κάθε μέρα να στηρίζουν και κάθε μέρα να τις συντηρούν και να τις εξελίσσουν. Οι Ψυχές μας είναι ένας κόσμος αντιθέτων, ο οποίος μοιράζεται σε πρακτικούς, κοντόφθαλμους Σάντσους και ονειροπόλους, φαντασιόπληκτους Δον Κιχώτες. Για να μπορέσουμε να βρούμε και να διατηρήσουμε, μες την Καρδιά της Ψυχής μας, την ισορροπία ανάμεσα σε αυτές τις περσόνες, έτσι ώστε να εκδηλωθεί ο Πραγματικός Εαυτός, ο Άνθρωπος, η ενσάρκωση της Δημιουργικής Φαντασίας, χρειάζεται πολύς κόπος και αρκετές θυσίες. Πόσο μάλλον εάν θέλουμε εκτός από τον Εαυτό μας να βοηθήσουμε και κάναν άλλον άνθρωπο ή να τολμήσουμε να συμμετάσχουμε στο Έργο της Φύσης. Σεβαστείτε, λοιπόν, αν όχι εμάς και τον κόπο μας, τουλάχιστον το χρόνο που διαθέτουμε, όπως εμείς νομίζουμε ότι είναι καλύτερα...για όλους μας.
Σας ευχαριστώ αν είχατε το κουράγιο να διαβάσετε μέχρι τέλους αυτά που έγραψα και με συγχωρείτε αν έκανα κανέναν να νοιώσει άσχημα. Παραμένω ειλικρινά δικός σας...

Μετά Τιμής
The Prince of Pentacles


"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ, σε όλους αυτούς που η συμμετοχή τους στο Esoterica αποτελεί Έργο και όχι κουβεντούλα. Δυστυχώς, δε θα μπορώ να ασχολούμε συχνά με το εν λόγω site -βλέπετε τυγχάνει να είμαι σε άδεια διακοπών γι αυτό και μπόρεσα να μπώ και να γράψω 5 πράγματα- αλλά αν είναι να σας μείνει κάτι από εμένα, ας είναι το εξής: Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα θέλαν να αφιερώσουν χρόνο και σταθούν δίπλα στους 'μαχητές' και τους 'οδοιπόρους' του Esoterica, αλλά όταν κλείνει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής ξέρουν ότι πίσω από την 'μάσκα' των nicknames και τον 'διαδυκτιακό μανδύα' έχουν Ζωές Αληθινές, τις οποίες πρέπει κάθε μέρα να στηρίζουν και κάθε μέρα να τις συντηρούν και να τις εξελίσσουν. Οι Ψυχές μας είναι ένας κόσμος αντιθέτων, ο οποίος μοιράζεται σε πρακτικούς, κοντόφθαλμους Σάντσους και ονειροπόλους, φαντασιόπληκτους Δον Κιχώτες.


H χρονία σίγουρα ξεκίνησε υπέροχα...!!! Ενα ακόμη καλώς ήλθες, αλλά και ένα "ευχαριστώ" απο όλους τους Δον Κιχώτες, Prince of Pentacles

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 20:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ CYBERMASTER, η παρορμητικότητα, όπως και όλες οι υπόλοιπες έννοιες που σχετίζονται με την ανθρώπινη δραστηριότητα και συμπεριφορά είναι η μία όψη ενός πράγματος που έχει δύο, όψεις ή πόλους...

Βγάλε από την παρορμητικότητα το πρόθεμα "παρ-" και συνδύασε το λεκτικό αποτέλεσμα με την εικόνα ενός ποταμιού που ορμητικό ή και γαλήνιο(σε άλλα μέρη το ένα, σε άλλα το άλλο) ακολουθεί συνέχεια την ίδια πορεία, την οποία το ίδιο έχει χαράξει και πάντα έχει έναν μοναδικό σκοπό, τη θάλασσα... εγώ μπορώ να φανταστώ το ποτάμι και ορμητικό αλλά και γαλήνιο, όμως είναι μάλλον σίγουρο πως το ίδιο το ποτάμι έχει ξεπεράσει και τις δύο καταστάσεις/πόλους.

Τι θέλω να σου πω με το παραπάνω;;
Εκτός από αυτά που ο ίδιος θα πεις στον εαυτό σου... απλά, "προσπάθησε να είσαι λιγότερο παρορμητικός". Πιστεύω πως θα σε ωφελήσει.

Συν τις άλλοις, πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως εξήγαγες το συμπέρασμα πως το παρόν Forum δεν έχει καμία σχέση με τον Εσωτερισμό...

Για μένα ακόμη και ο χώρος των "Απολιθωμένων Θεμάτων" έχει σχέση με την Εσωτερική Φιλοσοφία. Το ESOTERICA δεν δημιουργήθηκε για να "πλασάρει" ή να "πουλήσει" Εσωτερισμό, δημιουργήθηκε για να προάγει την Εσωτεριστική οπτική για τον Κόσμο και τον Εαυτό και ακόμη για να "κάνει" Εσωτερισμό μέσα από τον Διάλογο(παντός τύπου)! Κατανοώ βέβαια απόλυτα, για τους ίδιους παραπάνω λόγους, γιατί αυτό μπορεί να καταλήξει να παραμένει "αδιόρατο" για κάποιους ανθρώπους που μπορεί να συμμετέχουν ακόμη και αρκετό καιρό στην Κοινότητα των Forums...

Κατά την "καστανεντική" ορολογία, απαιτείται η "μετακίνηση του σημείου Συναρμογής". Καμία πίεση ή βιασύνη δεν ωφελεί αν δεν δημιουργηθούν πρώτα οι κατάλληλες συνθήκες...

Αγαπητέ prince_of_pentacles, θα ήταν χαρά μου να σε παρακολουθώ στις Συζητήσεις μας και μετά τις διακοπές σου!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 11:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΔΙΑΒΣΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....
ΤΩΡΑ ΑΣ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ.....

quote:
ασκείς απολύτως άστοχη και άδικη κριτική.


ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΟΣ....

quote:
υπάρχει ένας τεράστιος όγκος υπερπληροφόρησης η οποία φθάνει σε σημείο να γίνεται ανούσια.

Ε ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕΛΗ (ΕΝΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΧΙΛΙΑ ΔΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΤΕ....)<---- ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ....

quote:
αλλά κάπου μέσα μου το ξέρω ότι αξίζει να ασχοληθώ με το Esoterica και τους ανθρώπους που το εγκολπώνουν, όσο το επιτρέπουν οι Δυνάμεις και ο Χρόνος μου.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ....

quote:
βλέπετε τυγχάνει να είμαι σε άδεια διακοπών

ΓΕΙΑ ΔΕΣ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΝΩ....

quote:
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα θέλαν να αφιερώσουν χρόνο και σταθούν δίπλα στους 'μαχητές' και τους 'οδοιπόρους' του Esoterica, αλλά όταν κλείνει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής ξέρουν ότι πίσω από την 'μάσκα' των nicknames και τον 'διαδυκτιακό μανδύα' έχουν Ζωές Αληθινές, τις οποίες πρέπει κάθε μέρα να στηρίζουν και κάθε μέρα να τις συντηρούν και να τις εξελίσσουν.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ....

quote:
Για να μπορέσουμε να βρούμε και να διατηρήσουμε, μες την Καρδιά της Ψυχής μας, την ισορροπία ανάμεσα σε αυτές τις περσόνες, έτσι ώστε να εκδηλωθεί ο Πραγματικός Εαυτός, ο Άνθρωπος, η ενσάρκωση της Δημιουργικής Φαντασίας, χρειάζεται πολύς κόπος και αρκετές θυσίες.

ΧΜ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ???
ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ...


Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΧΑΝΗΣ ΕΡΗΜΟ....

ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΧΑΝΗ ΕΡΗΜΟ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΕΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ....


Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΛΑΒΥΡΗΝΘΟ ΜΕ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ....

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΥΠΤΩΣΕΙΣ.... ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΔΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΩΣΤ ΔΡΟΜΟ......


ΤΕΣΠΑ ΔΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΙΑΛΛΟ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΝ ΕΙΝ ΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ...

ΑΓΠΗΤΕ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....
ΑΛΛΑ ΣΤΑΣΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΟΥ ΠΡΟΤΥΝΩ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ....
ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΣΤΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΥΟΥΝ ΤΟ "Φ"...(ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΡΟΤΥΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΓΩ ΔΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)


ΤΩΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΤΜΙΝ.....


quote:
Βγάλε από την παρορμητικότητα το πρόθεμα "παρ-" και συνδύασε το λεκτικό αποτέλεσμα με την εικόνα ενός ποταμιού που ορμητικό ή και γαλήνιο(σε άλλα μέρη το ένα, σε άλλα το άλλο) ακολουθεί συνέχεια την ίδια πορεία, την οποία το ίδιο έχει χαράξει και πάντα έχει έναν μοναδικό σκοπό, τη θάλασσα... εγώ μπορώ να φανταστώ το ποτάμι και ορμητικό αλλά και γαλήνιο, όμως είναι μάλλον σίγουρο πως το ίδιο το ποτάμι έχει ξεπεράσει και τις δύο καταστάσεις/πόλους.



ΑΝΤΜΙΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΡΜΗΤΙΚΟ ΓΕΜΑΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΣΠΑ ΑΣΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΔΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ.......

quote:
Συν τις άλλοις, πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως εξήγαγες το συμπέρασμα πως το παρόν Forum δεν έχει καμία σχέση με τον Εσωτερισμό

Ε ΝΑ ΜΩΡΕ ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΤΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ......

quote:
προσπάθησε να είσαι λιγότερο παρορμητικός

ΤΩΡΑ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΑ ΑΣΤΟ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 10:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για άλλη μια φορά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με υποδέχτηκαν θερμά και ελπίζω να αποδείξω ότι είμαι αντάξιος των προσδοκιών σας.

Αγαπητέ cybermaster, σε καμία περίπτωση δεν περιμένω κάποια συγνώμη από εσένα. Με τέτοια σαβούρα που κυκλοφορεί στο κόσμο γύρω μας - και μέσα μας - δεν μπορούμε να δείχνουμε άμεσα εμπιστοσύνη σε κανένα...όσο καλοπροαίρετοι κι αν είμαστε. Το μόνο πράγμα που επιθυμώ είναι κατανόηση και χαίρομαι που σαν κύριος μου την έχεις προσφέρει ήδη απλόχερα.

Το θέμα που προτείνεις είναι αρκετά ενδιαφέρον, αλλά για αρχή έχω να προτείνω κάτι τελείως διαφορετικό. Θα χαιρόμουν πολύ να διαβάσω τη γνώμη σου (και τη γνώμη όποιου άλλου ενδιαφέρεται) πανω στο θέμα που άνοιξα σε αυτό το forum με τίτλο "Αλήθεια, εσείς ποιόν πολεμάτε;"

"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 12:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ME MEΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 23:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως τον Prince of pentacles!


"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy