ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 FLATLINERS
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 13:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ
ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΠΡΟΚΑΛΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ
ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΕΦΕΡΑΝ ΜΕΤΑ ΔΙΗΓΟΝΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΙ ΕΙΔΕ
ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΤΤΥΠΗ ΣΑΝ ΙΔΕΑ Η ΤΑΙΝΙΑ ΑΝ ΔΕΝ
ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ
ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗ ΘΥΜΩΜΟΥΝΑ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 11:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗ ΒΡΕΙΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ
KIEFER SUTHERLAND
JULIA ROBERTS
KEVIN BACONΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 22:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως φοβερή ταινία. Να την δείτε οπωσδήποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 22:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
----:O... τι εκπληξη ,λυκοπροσωπε!
welcome back!-----


aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 00:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

----:O... τι εκπληξη ,λυκοπροσωπε!
welcome back!-----

καλώς σε βρήκα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 04:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wolffaced είναι οπωσδήποτε πολύ ευχάριστο να βλέπει κανείς παλιά γνώριμα μέλη του ESOTERICA να ξαναμπάινουν στις συζητήσεις.
Καλώς μας επαν-ήλθες και καλή χρονιά!

Open Mind την έχω δει την ταινία παλιά και ήταν όντος πολύ ενδιαφέρουσα. Ωστόσο, όταν την είχα δει, δεν είχα προσέξει όλες τις λεπτομέρειες, με το "μάτι" που θα τις πρόσεχα τώρα. Οπότε το θέμα σου είναι μία αφορμή για να την ξαναδώ και να συζητήσουμε παραπέρα τις εντυπώσεις μας!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 10:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και εγώ οτι είναι μια πολύ καλή ταινία.
Επείδή όντως είναι αρκετά παλιά όταν την είχα πρωτοδεί δεν μου έκανε τόσο εντύπωση όπως όταν την είδα πρόσφατα.
Το σενάριο είναι πολύ πρωτότυπο (ειδικά για την εποχή του) και στο τέλος καταφέρνει να περάσει μυνήματα στον θεατή.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 00:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιά ταινία μα από τις καλές κατά την γνώμη μου!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 13:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι όταν την είχα πρωτοδει μου 'χε κολλήσει, οτι προκειται για ιστορια του Stephen King!



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 01:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω, ρε παιδιά, δε συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σας.
Το Flatliners είχε μια από τις πιο πρωτότυπες ιδέες και νομίζω πως την χειρίστηκε ανόητα. Τα πράγματα που βασάνιζαν τους ήρωες μου φάνηκαν πολύ επιφανειακά. Ίσως φταίει ο μετριότατος Σουμάχερ που τη σκηνοθέτησε σαν μια ακόμα αμερικανιά. Πράγματι θυμίζει Κινγκ, αλλά όχι στα επιτυχημένα του. Μόνο εγώ το βλέπω έτσι;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 11:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να πω, ρε παιδιά, δε συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σας.
Το Flatliners είχε μια από τις πιο πρωτότυπες ιδέες και νομίζω πως την χειρίστηκε ανόητα. Τα πράγματα που βασάνιζαν τους ήρωες μου φάνηκαν πολύ επιφανειακά. Ίσως φταίει ο μετριότατος Σουμάχερ που τη σκηνοθέτησε σαν μια ακόμα αμερικανιά. Πράγματι θυμίζει Κινγκ, αλλά όχι στα επιτυχημένα του. Μόνο εγώ το βλέπω έτσι;

Όχι βέβαια. Συμφωνώ απόλυτα σε όσα ανέφερες. Ενώ σαν ιδέα ήταν καλή, η πλοκή της ταινίας ήταν για κλάματα. Εντελώς αμερικάνικες συναισθηματικές ψευτό-ανησυχίες. ’λλωστε ο Σουμάχερ δεν ήταν αυτός που μεταμόρφωσε το "Μπάτμαν" σε τσίρκο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 12:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΝ ΕΒΓΑΖΑΝ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ .
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΠΛΟΚΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΛΛΑ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΗΤΑΝ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΕΒΑΖΕ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 13:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς για αυτό δεν μου άρεσε. Πιστεύω ότι αναλώθηκε στο τι έβλεπε ο καθένας, ενώ θα προτιμούσα να δω κάτι διαφορετικό. Αυτά που βλέπανε ήταν κάτι σαν όνειρα, που για να το κάνει και καλά παράξενο, έβαλε και μία δοση Φρέντυ Κρούγκερ.
Το θέμα ήταν να τρομάξει εμάς, να μας ταυτίσει με ένα τέτοιο θέμα (τις μετέπειτα στιγμές του θανάτου) και όχι να ασχοληθεί με τα ψυχολογικά των πρωταγωνιστών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 04:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια 8α μπορούσε να ήταν καλύτερη αλλά η ταινία δεν είναι καινούργια.. για την εποχή που βγήκε μια χαρά ταινία ήταν.. και πρωτότυπη και με πολύ ωραία μηνύματα.. γνώμη μου πάντα βέβαια...
Αλλά οι ταινίες που βασίστηκαν στου King τα βιβλία.. και ξέρω πως δεν θα συμφωνήσουν πολλοί μαζί μου.. νομίζω πως ήταν μέτριες και ίσως και πιο κάτω.. συγκεκριμένα μόνο μία μου άρεσε... και κάποιες άλλες που ενώ στην αρχή μου κέντρησαν το ενδιαφέρον αλλά στο τέλος δεν μου είπαν τίποτα...και δεν μιλάω για τα βιβλία φυσικά...

1900, χαίρομαι που σε βλέπω...

Φιλικά....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 04:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου simori
Να'σαι καλά. Κι εγώ χαιρομαι όταν σε βλέπω. Δεν εμφανίζεσαι και συχνά...

Θα συμφωνήσω οτι πολλές ταινίες του King ήταν μαύρα χάλια. Αλλά υπαρχουν και φωτεινότατες εξαιρέσεις.
Από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες το Stand by me και το αριστούργημα The Shawshank Redemption. Φυσικά το Shining του Kubrick αλλά και το Green Mile.

Όσο για το Flatliners, είχε καλούς ηθοποιούς, ωραίο και πρωτοτυπο σενάριο, αλλά η σκηνοθεσία μέτρια. Και δε πιστεύω οτι έχει να κάνει με το οτι ήταν παλιά. Το μόνο που έχει αλλάξει τώρα είναι οτι καποιοι σκηνοθέτες προσπαθουν να καλύψουν την ανικανότητά τους φορτώνοντας την ταινία με εφε.



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 07:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αναφερόμουν στην σκηνοθεσία της ταινίας μα γενικά στην ταινία... (συμφωνώ πως σκηνοθετικά δεν έλεγε τίποτα αλλα και η παραγωγή επίσης)και συμφωνώ και εγώ με αυτό το εφφέ της στάχτης που ρίχνουν στα μάτια μάς, τελευταία...

Όσο για τον King, ναι, μου θύμισες ακόμα δύο που μου άρεσαν πολύ

Να σαι καλα!!!!!!!!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 10:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, το stand by me ήταν άψογη ταινία, όπως και οι άλλες που ανέφερες. Επίσης και το "Κριστίν" μου άρεσε πολύ. Το The Shawshank Redemption δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο είναι.
Α, και το Ρίτα Χέϊγουωρθ: Η έξοδος, του King δεν ήταν; ’ψογη ταινία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 12:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το The Shawshank Redemption δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο είναι.
Α, και το Ρίτα Χέϊγουωρθ: Η έξοδος, του King δεν ήταν; ’ψογη ταινία.
Χαχαχαχα!!! Μόνος σου το είπες! Το "Shawshank Redemption" είναι το "Τελευταία έξοδος:Ριτα Χέιγουορθ"
Συγγνώμη παιδια, αλλά προτιμώ τους αυθεντικους τιτλους των ταινιών
γιατι συνήθως οι ελληνικοι είναι τρεις λαλουν και δυο χορεύουν.
Όντως και το Christine ήταν καλό! Η cult ταινία των ροκαμπιλάδων!



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 22/02/2005 12:43:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 13:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ....

και μια και λέμε για τους Flatliners...

μια αγαπημένη μου φράση από κει...

"It was... it were as if we felt no fear, as if we were already dead and had nothing to lose by dying. Or perhaps it was because we lived life so well and loved life so much that we imagined ourselves immortal, overwhelming the powers that be with the force of our passion for science. Or maybe we were just fuked in the head."

G.


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 10:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χαχαχαχα!!! Μόνος σου το είπες! Το "Shawshank Redemption" είναι το "Τελευταία έξοδος:Ριτα Χέιγουορθ"

Αυτό δεν είναι τίποτα. Που να δεις με την galadriel που ενώ είχε αναφέρει τον τίτλο ενός βιβλίου πάνω από το κείμενο που έγραψε εγώ ρωτούσα από πιο βιβλίο το βρήκε.
Και εγώ τους ξένους τίτλους προτιμώ, αλλά αυτόν δεν τον ήξερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 11:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χε χε.... που το θυμήθηκες αυτό?

ε, καλά... όλοι το παθαίνουμε που και που...



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 22:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasp
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 12:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostasp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νοικιασα σε dvd και το ειδα πολυ καλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy