ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ!!!!!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
indian28
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 19:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indian28  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΣΩΣΟΥΜΕ" ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ "ΤΟΥ ΘΕΟΥ" ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ (ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ) ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΑΡΙΘΜΗΣΩ.
1)ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΓΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΡΙΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΑΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΙΑ Π.Χ. 0,20 EYRO ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΙΚΟΣΙ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΡΕΣΤΑ.
2)Ο ΚΑΘΕ ΠΑΤΕΡ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΙΣΑΓΙΟ (ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ) ΑΠΛΩΝΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΥΛΗΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ ΤΟΥ EYRO.
3)TO TΡΙΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑΡΙΦΑ ΚΑΙ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΣΤΑΣΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ.
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 01:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
3)TO TΡΙΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑΡΙΦΑ ΚΑΙ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΣΤΑΣΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ.


ξέχασες τα βαφτίσια!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 04:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέχασε τίποτα. Απλά εκθέτει μια πραγματικότηταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 08:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ.ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΙΣΘΟ?
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 11:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ
ΑΠΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΡΙΦΑ
ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ
ΠΑΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΠΑΣΧΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ
ΡΙΧΝΕΙ ΑΓΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 14:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χειρότερο είναι οτι εξαναγκάζουν με την μορφή της Ψυχολογικής βίας εμάς τους "Λαικούς", όχι μόνο να ρίξουμε τον όβολο μας αλλά να τον ρίξουμε και με το παραπάνω, για να μήν στιγματιστούμε σάν Άθεοι!
Υπάρχουν και πολλοί καλοί ιερείς τους οποίους κατα την γνώμη μου επίσης εκμεταλλεύεται το Κατεστημένο. Καλό θα ήταν να τους εντοπίσουμε και να τους ενισχύσουμε αλλά δέν είναι εύκολο να γίνει διότι ο Θεατρινισμός πάει κι'έρχεται
Μόνο η κατανόηση μας οτι δέν έρχεται η Σωτηρία της ψυχής μας έτσι με κανέναν τρόπο θα οδηγήσει σε βελτίωση της κατάστασης!
Οπωσδήποτε και οι ιερείς θα κοιτάξουν τα κέρδη τους όπως όλοι με τις κομπίνες, ή τις τοκογλυφίες.
Η συμπεριφορά μας στις κομπίνες αυτές πρέπει να είναι Αρνητικότατες και αποδοκιμαστικές απ'όπου κι΄άν προέρχονται. Πέρασε πλέον ο καιρός που ο κάθε ιερέας έχει "Φωνή Θεού", και το "Παπικό Αλάθητο".
Το πρόβλημα δημιουργείται άν απειλείται και η δική μας σταδιοδρομία απο μιά υποτιθέμενη εικόνα μας σάν Άθεοι, αλλά πρέπει σιγά-σιγά να αρχίσουμε να αγνοούμε αυτές τις επιπτώσεις αλλιώς δέν θα καταφέρουμε Τίποτα. Τέτοιες λογικές μας πάνε πολύ πίσω γιατί κατά βάθος όλοι πιστεύουμε οτι κάτι βρωμάει πίσω απο όλη αυτή την υπόθεση, δέν είμαστε και τόσο ηλίθιοι ... έχω γνωρίσει στην ζωή μου Ανθρώπους εξαιρετικά Θεοσεβούμενους που δέν λείπουν απο κανέναν Ερανο, ή Εκκλησιαστική εκδρομή ή ολονυχτία και παριστάνουν οτι νηστεύουν όλο τον χρόνο ενώ απο πίσω μπορεί να σας την φέρουν σάν το φίδι & να σας ληστέψουν μπροστά στα μάτια σας. Είναι σκόπιμο οτι κάνουν όλους αυτούς τους Θεατρινισμούς "Για τα μάτια του κόσμου"!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 00:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν φίλοι μου εύχομαι χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους φίλους των Forums .
quote:
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΣΩΣΟΥΜΕ" ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ "ΤΟΥ ΘΕΟΥ" ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ (ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ) ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ.....
Φίλε indian28 . Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και έχω μάλιστα και προσωπική εμπειρία για την κοροϊδία των ρασοφόρων .
Πρίν μερικά χρόνια , κάλεσα έναν παπά να κάνη τρισάγιο επάνω στους τάφους των γονιών μου οι οποίοι είχαν πεθάνει πρόσφατα και μάλιστα με διαφορά 2 ημερών ο ένας από τον άλλο .
Αυτό έγινε κατόπιν επιμονής της συζύγου μου , καθότι όπως έχω δηλώσει κατ'επανάληψη εγώ προσωπικά πιστεύω μόνο στην ύπαρξη του Θεού και δεν ανήκω σε καμμία θρησκεία .
Ήλθε λοιπόν ένας θεομπέχτης προγάστορας νταυλόπαπας και άρχισε να ψέλνη ή καλύτερα να μουρμουρίζη κάποιες ευχές μασώντας και τρώγοντας τα μισά . Περιτό να σου πώ ότι η αγανάκτησή μου είχε φτάσει στό κατακόρυφο . Τον άφησα να τελειώσει το δικής του μάλλον εμπνεύσεως τρισάγιο και όταν ετοιμάστηκε να φύγη , μη αντέχοντας άλλο του είπα < Συγνώμη πάτερ , μπορώ να σας ρωτήσω κάτι ; Εσείς δεν ξέρετε τα λόγια ή μήπως νομίζετε ότι δεν τα ξέρουμε εμείς ; >
Περιτό να σου πώ ότι ήταν και η τελευταία φορά που έβαλα παπά να διαβάση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SEMIGOD
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 01:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SEMIGOD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια άποψη για τις θρησκείες γενικα, και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι συμβαίνει στο χριστιανισμό ότι και σε άλλες θρησκίες σε διάφορα μέρη του κόσμου. Όταν ο άνθρωπος νιώθει αδύναμος για κάποια πράγματα, πιστεύει ότι είναι πέρα από τις δυνάμεις και τις ικανότητές του ή δεν μπορεί να λήσει κάποια προβλήματα που έχει, νιώθει αβοήθητος και έχει την ανάγκη να πιστέψει κάπου (σε μια ανώτερη δύναμη).Έτσι δημιουργούν την εικόνα του Θεού και πισκεύουν σε διάφορες θρησκείες.
Θα έχεται παρατηρίσει ότι συνήθως περισσότερο προσκολημένοι σε μια θρησκία είναι οι φτωχοί ή αδύναμοι άνθρωποι,γιατί αυτοί ψάχνουν να βρούν κάποιο στήριγμα και όχι οι πλούσιοι και όσοι νιώθουν ισχυροί. Εφόσον είναι αδύναμοι και με ανασφάλιες οι άνθρωποι αυτοι,πέφτουν θύματα των οργάνων ή εκπροσώπων της εκκλησίας, και γενικά όσων θέλουν να εκμεταλευτούν την πίστη και τις ανασφάλιες απλών λαϊκών ανθρώπων με σκοπό να κερδίσουν χρήματα ή να ικανοποιήσουν άλλα συμφέροντα.


Υ.Γ.Μήπως ξέφηγα λίγο από το θέμα με τα παραπάνω;

SEMIGODΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Usagi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 03:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Usagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Indian28 να είσαι σίγουρος ότι αυτοί που εκμεταλλεύονται την πίστη στον Θεό, δεν θα καλοπεράσουν όταν πάνε πάνω. Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχει και θεία δικαιοσύνη η οποία ξεκινά απο αυτό τον κόσμο. Κάποια στιγμη θα την πάθουνε και αυτοί σ' αυτή την ζωή. Με διάφορους τρόπους. Και όσοι είναι θύματα, πάνω θα έχουνε μισθό. Και σ' αυτή την ζωή ο θεός δεν τους αφήνει.

Φίλε Sesostris, οι σωστοί και έντιμοι παπάδες, πίστεψέ με, είναι τραγικά ισχνή μειοψηφία. Θα σε παρακαλούσα πάντως να μην καταφέρεσαι εναντίων όλων, άλλα κάθε ενός που δεν είναι συνεπής με αυτά που υποτίθεται ότι πρεσβεύει. Γνωρίζω μερικούς πολύ σωστούς και άγιους παπάδες, οι οποίοι πικραίνωνται και καταστεναχωρούνται βλέπωντας την κατάντια του κλήρου και χύνουν πολλά δάκρυα, αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, γιατι οι "άλλοι" έχουν πάρει όλη την δύναμη στα χέρια τους. Δεν φταίει ο Θεός για τα λάθη των ανθρώπων.

Το φαινόμενο, όμως, της εκμετάλευσης της αδυναμίας του άλλου από τους έχοντες εξουσία (οποιασδήποτε μορφής) πάντα υπήρχε και παντού. Δεν είναι μόνο οι ανάξιοι παπάδες. Υπάρχουν ανάξιοι γιατροί, που εκμεταλεύονται τον πόνο του κόσμου, οι ανάξιοι πολιτικοί, που εκμεταλεύονται την φτώχεια και την μιζέρια των ανθρώπων, οι "χαρτορίχτρες και καφετζούδες" που εκμεταλεύονται την ευπιστία κάποιων, οι νταβατζήδες που εκμεταλεύονται την οικονομική εξαθλίωση κάποιων κοριτσιών, και πολλές άλλες κατηγορίες. Ελπίζω, λοιπόν, το οτι υπάρχει ξεχωριστό thread για την εκμετάλευση της πίστης, να μην καταφέρεται εναντίων της πίστης αλλά των αναξίων εκμεταλλευτών.

Κρίσνα... (και σε αυτο το θέμα σε συναντώ ) Φοβάσαι πραγματικά μην στιγματιστείς σαν άθεος? Υπάρχουν τόσοι άθεοι σε αυτή τη χώρα (και πρώτοι και καλύτεροι είναι οι περισσότεροι παππάδες) που η σταδιοδρομία σου δεν κινδυνεύει. Ισα, ισα μπορεί να προοδεύσεις περισσότερο σαν άθεος και λιγότερο σαν πιστός. Εγγυημένα. Πάντως εγώ θα το θεωρούσα τιμή μου να με λέει άθεο ένας "αντίθεος" παπάς. Θα δήλωνε ότι είμαι πιστός στα πιστεύω μου ενω αυτός όχι. Όταν έχεις δίκιο μη φοβάσαι να στιγματιστείς. Κόντρα στους επίορκους. Πολιτισμένα πάντα.
Ποτέ δεν υπήρχε εποχή που οι παπάδες είχαν φωνή Θεού και αλάθητο. Μόνο οι καθολικοί πιστεύουν σε αυτά τα πράγματα. Δυστυχώς όμως, από την δύση εκτός από την Αναγέννηση και τον Διαφωτισμό (που κατέστρεψαν αυτή τη χώρα) μας ήρθε και ο σάπιος νομικίστικος χριστιανισμός που έχει δώσει αυτή την σάπια εντύπωση για την εκκλησία. Λες και εμείς δεν είχαμε αγνη αληθινή πίστη. Έπρεπε να έρθει και να αλλιώσει την εκκλησία και να την κάνει κέντρο εμπορίου ψυχών. Πολύ στεναχωριέμαι γι αυτό. Διότι ελάχιστοι είναι πια αυτοι που γνωρίζουν τον αληθινό χριστιανισμό που μας κράτησε ως έθνος σε δύσκολους καιρούς.
Και να ξέρεις, αυτοί που κάνους τις αγαθοεργίες τους φανερά και με τυμπανοκρουσίες, μάλλον την αναγνώριση από τον κόσμο ψάχνουν, και όχι από τον Θεό (που υποτίθεται ότι εμπιστεύονται). Τα καλά έργα πρέπει γίνονται κρυφά από τον κόσμο για να μην πέφτουμε στην υπερηφάνια.

Μην χτυπάτε, λοιπόν, σας παρακαλώ, την πίστη και την εκκλησία, αλλά αυτούς που την έχουν καταντήσει σάποιο σώμα.

Δεν είμαστε αυθεντίες. Ας βάζουμε πάντα ένα ερωτηματικό σε κάθε μας σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 05:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ ΚΡΙΣΝΑ :

έχω γνωρίσει στην ζωή μου Ανθρώπους εξαιρετικά Θεοσεβούμενους που δέν λείπουν απο κανέναν Ερανο, ή Εκκλησιαστική εκδρομή ή ολονυχτία και παριστάνουν οτι νηστεύουν όλο τον χρόνο ενώ απο πίσω μπορεί να σας την φέρουν σάν το φίδι & να σας ληστέψουν μπροστά στα μάτια σας. Είναι σκόπιμο οτι κάνουν όλους αυτούς τους Θεατρινισμούς "Για τα μάτια του κόσμου"!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΟΣ.

ΣΙΓΑ – ΣΙΓΑ Θ’ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ ΟΒΟΛΟ ΟΠΟΤΕ……… ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΠΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ ΤΕΛΟΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΑΝΑΛΟΓΑ………. «ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ»ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ, ΤΗΣ ΑΒΡΑΑΜΙΚΗΣ ΠΛΑΝΗΣ.

ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ……………

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 05:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Usagi:
quote:
Δυστυχώς όμως, από την δύση εκτός από την Αναγέννηση και τον Διαφωτισμό (που κατέστρεψαν αυτή τη χώρα) μας ήρθε και ο σάπιος νομικίστικος χριστιανισμός που έχει δώσει αυτή την σάπια εντύπωση για την εκκλησία. Λες και εμείς δεν είχαμε αγνη αληθινή πίστη.

Δέν νομίζω να αντιγράψαμε τις συνήθειες της Δυτικής Εκκλησίας έτσι και αλλιώς δέν είχαμε ποτέ καμιά επαφή και πάντα ο Καθολοικισμός ήταν κάτι εντελώς ξένο σε Εμάς τους Έλληνες. Οπότε το κακό βρίσκεται σε μάς τους ίδιους. Άλλωστε στην Δυτική Εκκλησία πρίν απο μερικούς αιώνες ήταν οφθαλμοφανέστερη η απάτη,΄που ο Λαός την αναγνώρισε οπότε Σήμερα η ζωή τους δέν κρέμεται τόσο πολύ απο την Εκκλησία!
Οσον αφορά για το τί συμβαίνει στους Παπάδες εγώ παρακολουθώ πολλές φορές το δέος, και την ευλάβεια με την οποία πολλοί τρέχχουν να φιλήσουν "Το χέρι του Παππά", και να πάρουν την ευχή του!
Μάλιστα ΄φροντίζουν να του βάλουν στην τσέπη πολύ μεγάλα χρηματικά ποσά νομίζοντας οτι έτσι ο Θεός θα τους βοηθήσει περισσότερο.
Και άν εκείνη την στιγμή είναι όλοι μεταξύ τους γνωστοί ακολουθούν όλοι ο Ένας πίσω απο τον άλλον την ίδια ακριβώς τακτική!
ΓΙΑΤΙ ... για να μήν τους κόψουν την Καλημέρα, ή για να μήν χάσουν την δουλειά τους, ή για να μήν στιγματιστούν σάν Άθεοι!
Αυτά συμβαίνουν στην Ελλάδα τουμ 21ου Αιώνα χωρίς να υπάρξει καμιά Καθολική επίδραση φαντάζεσαι τί θα γινόταν παλιότερα
Πολλές φορές μάλιστα το θεωρούν καμάρι οτι πιστεύουν στον Θεό και οτι τους βοηθάει ο Κύριος!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Usagi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 18:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Usagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως... αν το ψάξεις θα δείς ότι υπάρχουν πάρα πολλά στοιχεία του καθολικισμού τώρα πια. Οι δυτικοί άφησαν την πίστη για πολλούς λόγους. Πρώτα απ' όλα διότι με τον καταναλωτισμό περνάν καλύτερα. (όσο τροφοδοτείται και τονώνεται το εγώ τόσο περισσότερο γουστάρει κάποιος, και τόσο λιγότερο ασχολείται με άλλα "ασήμαντα" πράγματα). Και ύστερα, πολλοί αντιλήφθηκαν την σάπια πίστη τους. Και γι αυτό υπήρξαν τόσες "χριστιανικές" παραφυάδες από τον καθολικισμό. Και όλη αυτή η ηθικονομικίστικη κουλτούρα ήρθε σε μάς. Πίστεψε με, οι Πάππες "αγαπάνε" τόσο πολύ τους ορθόδοξους που ΠΑΝΤΑ μπλέκονται στα πόδια τους. Ξέρουν και κάνουν πολύ καλά την βρωμοδουλειά τους.

Παλιότερα (100 χρονια και βάλε, πίσω) αυτά τα αίσχη ήταν μειοψηφία. Και ο κόσμος τα περιγελούσε. Από μια συγκεκριμένη γενιά όμως (το 1930 περίπου), και μετά, οι περισσότεροι παππάδες ήταν σκάρτοι, ασ' τα να πάνε. Και υπάρχει λόγος γι αυτό. Ήταν, οι περισσότεροι, τυχοδιώκτες που βρήκαν στο παππαδιλίκι εύκολη ζωη και τέτοια. Έχω κάνει κάποια έρευνα πανω σ΄ αυτό και ξέρω τι σου λέω. Οι περισσότεροι σημερινοί παππάδες, κυρίως από αυτούς που έχουν τα μεγάλα πόστα, είναι οι "απόγονοι" - "διάδοχοι" εκείνων. Έχουν κάνει μια πολύ δυνατή κλίκα και έχουν γίνει κράτος εν κράτει.

Ώσο για αυτούς τους... "ευλαβείς", σου εξήγησα. Είναι οι περισσότεροι άνθρωποι ματαιόδοξοι, και ανθρωπάκια. Η σχέση τους με τον παπά είναι η ίδια του ψηφοφόρου με τον βουλευτή. Ασε τώρα. Εκνευρίζομαι και μόνο που τα σκέφτομαι. Επαναλαμβάνω όμως, μη ρίχνουμε στον Θεό τα αίσχη των ανθρώπων.

Δεν είμαστε αυθεντίες. Ας βάζουμε πάντα ένα ερωτηματικό σε κάθε μας σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 19:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι όμως... αν το ψάξεις θα δείς ότι υπάρχουν πάρα πολλά στοιχεία του καθολικισμού τώρα πια. Οι δυτικοί άφησαν την πίστη για πολλούς λόγους. Πρώτα απ' όλα διότι με τον καταναλωτισμό περνάν καλύτερα. (όσο τροφοδοτείται και τονώνεται το εγώ τόσο περισσότερο γουστάρει κάποιος, και τόσο λιγότερο ασχολείται με άλλα "ασήμαντα" πράγματα). Και ύστερα, πολλοί αντιλήφθηκαν την σάπια πίστη τους. Και γι αυτό υπήρξαν τόσες "χριστιανικές" παραφυάδες από τον καθολικισμό. Και όλη αυτή η ηθικονομικίστικη κουλτούρα ήρθε σε μάς. Πίστεψε με, οι Πάππες "αγαπάνε" τόσο πολύ τους ορθόδοξους που ΠΑΝΤΑ μπλέκονται στα πόδια τους. Ξέρουν και κάνουν πολύ καλά την βρωμοδουλειά τους.

Είδες που Συμφωνούμε? Ότι συνέβαινε πολύ παλιά στους Καθολικούς συμβαίνει σε μάς τους Ορθόδοξους ΤΩΡΑ!
Και αντί να προχωράμε μπροστά πάμε ακόμα πιό πίσω, δέν υπάρχει πλέον κανένας λόγος να είμαστε υπερήφανοι για την πίστη μας!
Όσον αφορά για τον Θεό σαφώς και δέν φταίει σε Τίποτα για ότι γίνεται μεταξύ των Ανθρώπων αλλά όλες τις θεωρίες μου περί Θεού πιστεύω οτι σου τις έχω επαρκώς εξηγήσει, άσχετα άν διαφέρουνε λίγο απο τις αντίστοιχες δικές σου!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 23:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και να φανταστητε οτι οτι την πιστη την εκμεταλευονται οι υποτιθεμενοι ανθρωποι του θεου.πολλες φορες βλεπω στο δρομο παπαδες να οδηγουν mercedes,bmw,audiκ.α αυτοκινητα πολιτελειας!!!!φιλε tpt θα διαφωνησω μαζι σου.ενταξι ανθρωποι ειναι πρεπει να ζησουν και αυτοι καπως αλλα οχι με την απατη.ειδικα αυτοι ειναι που πρεπει να δεινουν το καλο παραδειγμα αλλα το μονο που κανουν ειναι να ρεζιλευουν τον χριστιανισμο με τον χειροτερο τροπο!!!αυτοι διαλεξαν τον δρομο του θεου αρα πρεπει να ζουν απλα οπως ζουσε και Χριστος και οχι να κυκλοφορουν με λυμουζινες!!
μια φορα ετυχε να περναω απο την αντιπροσωπεια της scoda και να βλεπω μεσα εναν παπα να αγοραζει ενα superb!!!!ενα αμαξι πολιτελεστατο(το πιο πολυτελες αμαξι της scoda).με τοσα λεφτα που εχουν δεν ξερουν που να τα ξοδεψουν!!και το πιο αστειο ειναι οτι το superb δεν ηταν στην απλη του εκδοση(που και στην απλη εκδοση ειναι ακριβο)ηταν στην εκδοση των 3,5 λιτρων!!!που κοστιζει τουλαχιστον 50.000 ευρω!...
ενα εχω να πω...αισχος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 02:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Semigod - το σωστο ειναι demigod!..

quote:
Δεν είναι μόνο οι ανάξιοι παπάδες.

quote:
Υπάρχουν τόσοι άθεοι σε αυτή τη χώρα (και πρώτοι και καλύτεροι είναι οι περισσότεροι παππάδες)

quote:
άντως εγώ θα το θεωρούσα τιμή μου να με λέει άθεο ένας "αντίθεος" παπάς.

κτλ

Με επιασε μια δαιμονικη περιεργια, και θα ηθελα να μου πεις μια αποψη σου που διαφερει απο αυτην ενος τυπικου χριστιανου ορθοδοξου παπα.

Δεν μπορουμε να εχουμε και την πιτα ολακερη, και το σκυλο χορτατο. (Εκ πρωτης μαλλον δε θα καταλαβαιτε τι εννοω - δεν πειραζει)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 15:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν!!!


Αλλά πάλι, μήπως φταίω κι εγώ και οι ομοιδεάτες μου με τον ωχ αδελφισμό μας. Μήπως περιχαρακωμένοι μέσα στον ευδαιμονισμό της ματαιοδοξίας των ¨επαϊόντων¨,` αφήνουμε όλα αυτά τα ανθρωποειδή υποκείμενα να διαμορφώνουν συνειδήσεις και ιδανικά!!!


Αλλά πάλι, δεν θα καταλήξουμε σαν αυτούς επιβάλλοντας τις δικές μας απόψεις και ιδανικά!!!


Αλλά πάλι, αυτό το περίφημο ¨το μη χείρων βέλτιστον¨ που το πάς!!!


Αλλά πάλι, μήπως αυτό είναι το άλλοθι μας για να παραμένουμε αδρανείς!!!


Αλλά πάλι, μήπως είμαστε ¨προγραματισμένοι¨ απο κάποια αόρατα για την τρισδιάστατη όραση μας όντα οπότε η ελευθέρα μας βούληση πάει περίπατο!!!


Αλλά πάλι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 00:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Usagi , εγώ ποτέ δεν είπα ότι φταίει ο Θεός για τα καμώματα των αυτοαποκαλούμενων εκπροσώπων του , και χαίρομαι που αναγνωρίζεις κι εσύ ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι διεφθαρμένοι , υποκριτές και δεν πιστεύουν σ'αυτά που λένε στους αφελείς πιστούς τους ( όσους εχουν απομείνει ), μου θυμίζουν το < Αι μεν χείραι , χείραι Ησαύ , η δε φωνή , φωνή Ιακώβ > όπως έλεγε και ο άγιος προπάτοράς τους .
Πρόσφατα διάβασα τρομάρα τους ότι τους πείραξαν τα αθυρόστομα σκωπτικά τραγούδια της αποκριάς και μύνησαν την Δόμνα Σαμίου .
Γι'αυτό φίλε μου δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανένας μαζί τους , ούτε και να πατάη στα μαγαζιά τους .
Άλλωστε σύμφωνα με τα ευαγγέλια ο Χριστός είπε < Ουκ εν χειροποιήτοις ναοίς ο οίκος του πατρός μου > .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 01:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.
Άλλωστε σύμφωνα με τα ευαγγέλια ο Χριστός είπε < Ουκ εν χειροποιήτοις ναοίς ο οίκος του πατρός μου > .


φιλε σεσοστρις θα ηθελα να μου αναφερεις που μπορω να το βρω αυτο?
κεφ? παρ?
με ενδιαφερει!
να σαι καλα!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SEMIGOD
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 02:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SEMIGOD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[αυτοί που εκμεταλλεύονται την πίστη στον Θεό, δεν θα καλοπεράσουν όταν πάνε πάνω.]

Πάνω που; Στο παράδεισο και τη κόλαση ενοείς; Μα δεν ξέρουμε αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ειναί εξακριβομένο από κάποιον ή από κάποιους ότι ισχύει κάτι τέτοιο; Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι μετά το θάνατο. Δεν το αποκλίω όμως, μπορεί και να υπάρχει.

Όντως οι σωστοί παπάδες είναι μια πολύ μικρή μειοψηφία στην εποχή μας. Αυτό βέβαια δεν πρέπει να μας απαγοητεύει γιατί αυτοί κάνουν τη διαφορά. Ίσως αν αγωνιστούν δυναμικά για τη πίστη τους να αλάξουν τα πράγματα. Μην ξεχνάμε ότι όλες οι επαναστάσεις στη ιστορία ξεκινούσαν από μια μειοψηφία που αντιστέκονταν.Και αυτό θα είναι μια επανάσταση αν αυτοί οι πραγματικά τίμιοι παπάδες δεν συμβηβαστούν τελικά και πάνε κόντρα στο κύμα διαφθοράς της εποχής.


SEMIGODΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dc005
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 23:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dc005  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω την άποψη μου πάνω οχι στο Χριστιανισμό αλλά τον λανθασμένο τρόπο που θεωρώ οτι λειτουργεί σήμερα η Εκκλησία. Πιστεύω οτι πράγματικά έχει "ξεφύγει" απο τον πραγματικό σκοπό για τον οποίο δημιοργήθηκε αλλά μέχρι ένα σημείο το θεωρώ φυσιολογικό. Κάθετι φθείρεται, αυτό που χρειάζεται είναι να έχουμε ανοικτά τα μάτια μας και να μπορέσουμε να δούμε την αλήθεια πέρα απο τα φαινομενικά κακά ή ακόμα και καλά κάθε εκδηλωσης της πίστης...

Έχω αντιμετωπίσει σε πολλές περιπτώσεις την αδιαφορία και την αισχροκέρδια εκπροσώπων του κλήρου μέχρι σημείου εγώ, που πάντα ήμουν κοντά στην εκκλησία, να είμαι πλέον επιφυλακτικός... Όχι φανατικά, αλλά πλέον αντιμετωπίζω τέτοια θέματα με περισασότερο σκεπτικισμό όσον αφορά τα κίνητρα και τη μορφή που έχει σήμερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 00:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΛΑΟ. ΒΡΗΚΑΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΝ ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΟΠΕΡΝΑΝΕ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ Η ΤΗΣ ΤΩΡΙΝΗΣ ΕΠΟΧΗΣ...

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 10:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..
ΟΙ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ..ΘΑΥΜΑΤΑ..
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΛΑ..

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΕ 2 ΤΟΜΕΙΣ ..
Ο 1ος ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΡΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΧΑΝΤΑΚΩΝΟΥΝ,ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΞΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙΑ..

Ο 2ος ΤΟΜΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ..ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΘΥΜΑΤΑ,ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ Η ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ...

ΠΑΛΙΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΙΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ..

ΕΝΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ ΕΧΕΙ 2 ΟΨΕΙΣ,Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ..ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΕΑΝ ΕΘΙΣΤΕΙΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 11:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ...


βεβαια θα μπορουσε καποιος να πει οτι οι γιατροι που χρηματιζονται
παρανομα δεν διαπραττουν αδικια σε βαρος των θυματων τους αλλη απο
την οικονομικη, αφου σκοπος ειναι η ιασις των τελευταιων.

δεν μιλαω για απατεωνες που πουλανε μαγικο μυρο για θεραπεια νεοπλασιας κλπ
Οι παπαδες ομως κανουν διπλο κακο διοτι οχι μονο αφαιμασσουν τους αφελεις αλλα στην καλλιτερη περιπτωση διαδιδουν την αφελεια και στη χειροτερη καταστρεφουν την ψυχη.

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy