ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΒΟΤΑΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 02:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αρωματικά φυτά και τα βότανα είχαν μια ιδιαίτερη θέση σε όλους τους αρχαίους λαούς. Πάντα θεωρήθηκαν σαν η έκφραση της γενναιοδωρίας της μητέρας Φύσης καθώς και η έκφραση της ομορφιάς. Και είναι γνωστό ότι, αν τα φυτά είναι παιδιά της Γης, είναι επίσης και παιδιά του Ουρανού, καθώς δέχονται επιδράσεις όχι μόνο από τον ήλιο αλλά και από τους πλανήτες. Έτσι, τα φυτά παίρνουν τις μορφές τους, ανάλογα με το στοιχείο (γη, νερό, αέρας, φωτιά) που επικρατεί σε καθένα από αυτά και ανάλογα με τις πλανητικές επιδράσεις που δέχονται. Λέγεται επίσης ότι τα λουλούδια είναι αστέρια που έπεσαν στη γη. Τα φυτά μάς προσφέρουν τροφή, οξυγόνο, άρωμα, ομορφιά και γενικότερα υγεία σε όλα τα επίπεδα.
Οι θεραπευτικές ιδιότητές τους ήταν γνωστές από πολύ παλιά. Ο πατέρας της Ιατρικής, ο Ιπποκράτης, είχε μιλήσει αρκετά για τις θεραπευτικές ιδιότητες των φυτών. Με το ίδιο θέμα ασχολήθηκαν και ο Θεόφραστος και ο Διοσκουρίδης αργότερα. Αυτή η αναγνώριση της θεραπευτικής αξίας των φυτών δεν απαντάται μονάχα στην Ελλάδα. Οι Κινέζοι, οι Σουμέριοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Αιγύπτιοι αναγνώριζαν επίσης την αξία τους.
Σημαντική ήταν και η συμβολή του Παράκελσου σ’ αυτό το θέμα. Αυτός ο μεγάλος αλχημιστής και γιατρός πρέσβευε τη χρήση του μεγάλου φαρμακείου της φύσης και υποστήριζε ότι η μορφή των φυτών είναι ενδεικτική των ασθενειών που θεραπεύουν .

Με το πέρασμα του χρόνου και την ανάπτυξη της επιστήμης, αυτές οι απόψεις ξεχάστηκαν ή περιφρονήθηκαν. Είναι γνωστό βέβαια ότι πολλά φάρμακα χρησιμοποιούν σαν πρώτη ύλη τα φυτά. Το ίδιο γίνεται με τα καλλυντικά και τα αρώματα. Στην εποχή μας, οι άνθρωποι αρχίζουν να ενδιαφέρονται ξανά για αυτά τα θέματα, στην προσπάθειά τους να ζήσουν πιο φυσικά. Έτσι, η βοτανοθεραπεία, η αρωματοθεραπεία ή η θεραπεία με τα ανθοϊάματα αρχίζουν να κερδίζουν ξανά έδαφος.
Αλλά, ακόμη κι αν κάποιες φορές περιφρονήθηκαν οι θεραπευτικές ιδιότητες των φυτών, όμως ποτέ τα λουλούδια δε σταμάτησαν να συνοδεύουν τον άνθρωπο, από τις πιο καθημερινές μέχρι τις πιο σημαντικές στιγμές της ζωής του. Όλοι αναγνωρίζουν ότι τα λουλούδια αποτελούν έκφραση της ομορφιάς και είναι ικανά να εκφράσουν ένα πλήθος συναισθημάτων.
Εμείς, σαν φιλόσοφοι, αγαπάμε τα φυτά και αναγνωρίζουμε πόσα πολλά μας προσφέρουν. Στην προσπάθειά μας να εναρμονιστούμε με τη φύση και να φτιάξουμε ένα χώρο όπου θα μπορούμε να συνεργαστούμε με τη γη και τον ουρανό, θέλουμε να μάθουμε κάποια πράγματα για τα φυτά, για να μπορούμε να τα φροντίσουμε όσο γίνεται πιο σωστά, για να τους δώσουμε ζωή, και αυτά με τη σειρά τους θα δώσουν σε εμάς. Γιατί τα φυτά αισθάνονται την έννοια της ευγνωμοσύνης και προσφέρουν γενναιόδωρα ό,τι έχουν σε όποιους τα αγαπούν και τα φροντίζουν.
Η εργασία αυτή περιλαμβάνει κάποια φυτά που θεωρητικά, από κλιματολογική άποψη, μπορούμε να τα έχουμε στη δική μας γη. Κάποια από αυτά τα έχουμε ήδη φυτέψει και ξέρουμε ότι μεγαλώνουν καλά. Από κάποια μάλιστα, όπως η λεβάντα, έχουμε πάρει ήδη τα πρώτα δώρα. Περιλαμβάνει επίσης κάποια άλλα, όπως είναι ο ευκάλυπτος ή το γιασεμί, που θεωρητικά δεν κάνουν για τις εκεί κλιματολογικές συνθήκες, αλλά επειδή τα θεωρούμε σημαντικά, θα θέλαμε να δοκιμάσουμε. Με αστερίσκο σημειώνονται αυτά τα φυτά που υπάρχουν εκεί αυτοφυή.


Edited by - amalia on 01/10/2003 21:31:33

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 06:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1
Άνιθος
Τονωτικό, κατά των αερίων, βοηθά στις δίαιτες αδυνατίσματος

2
Βασιλικός
Αντισπασμωδικό, διουρητικό, κατά της δυσκοιλιότητας, βοηθητικό της μνήμης

3
Γλυκάνισο
Κατά της δυσπεψίας, εμμηναγωγό

4
Δάφνη
Τονωτικό, ορεκτικό, κατά των αλάτων

5
Δεντρολίβανο
Τονωτικό, εμμηναγωγό, χολαγωγό, αντισηπτικό, αντιρευματικό

6
Δίκταμο
τονωτικό, επουλωτικό, εμμηναγωγό

7
Δυόσμος
Κατά τον κολικών, εντιεμετικό, αντιρευματικό.

8
Ζαμπούκος
Αντιγριπικό

9
Θυμάρι
Ορεκτικό, αντισπασμωδικό, αντισηπτικό, αποσμητικό, αντιρευματικό

10
Κανέλλα
Θερμαντική, τονωτική του κυκλοφοριακού και πεπτικού, αιμοστατική

11
Κρεμμύδι
Διουρητικό, αντιβακτηριακό, αντιγριππικό, ευεργετικό στο αίμα

12
Μάραθο
Διουρητικό, ευεργετικό στα μαλιά, κατά της παχυσαρκίας

13
Μαϊντανός
Κατά της πίεσης, κατά της πέτρας των νεφρών, χωνευτικός, εμμηναγωγός

14
Μέντα
Τονωτικό του σικοτιού, κατά της δυσμηνόρροιας, αντιρευματικό

15
Ρίγανη
Αποχρεμπτική, απολυμαντική, αντισπασμωδική, αντιρευματική

16
Σέλινο
Κατά του ζαχάρου, των ρευματισμών, των λιθιάσεων, του ουρικού οξέος

17
Σκόρδο
Κατά της υπέρτασης, δυναμωτικό των νεύρων και της καρδιάς

18
Τίλιο
Διουρητικό, κατά της ημικρανίας και του ουρικού οξέος

19
Φασκόμηλο
Κατά της υπότασης, του ζαχάρου και της αναιμίας

20
Χαμομήλι
Ηρεμιστικό, κατά της αϋπνίας, αντιγριπικό

Σημείωση: Οι ιδιότητες που σημειώνονται εδώ δεν είναι όλες, όσες αναφέρονται για κάθε φυτό. Είναι απλώς ενδεικτικές. Επίσης δεν είναι δυνατόν να σημειώσουμε τους τρόπους, με τους οποίους μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάθε βότανο, για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση.

Νομίζουμε, όμως, ότι τα φυτά που αναφέρονται παραπάνω μπορούν να χρησιμοποιούνται άφοβα, (εφόσον δεν υπάρχει αντένδειξη), είτε ώς τσάι, είτε στην παρασκευή των φαγητών είτε ως καρύκευμα στη σαλάτα. Αν μη τι άλλο, δίνουν άρωμα και νοστιμιά στην καθημερινότητά μας.

Συνήθεις ασθένειες και βότανα γι’αυτές

Κατά της παχυσαρκίας
λουΐζα, ταραξάκο (άγριο ραδίκι), άνιθο

της υπέρτασης
μαϊντανός, σκόρδο, σέλινο, τσουκνίδα

των αρθριτικών πόνων
δυόσμος, αχιλλαία

των αρθριτικών αλάτων
τίλια, τσουκνίδα, σέλινο

του διαβήτη
σέλινο, καρότο, ταραξάκο, καρυδιά

της πνευματικής κούρασης
δενδρολίβανο

της πέτρα των νεφρών
αγγινάρα, τσουκνίδα

του ουρικού οξέος
τίλια, σέλινο, τσουκνίδα

της χοληστερίνης
αγγινάρα, λεμόνι, ταραξάκο


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 11:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω, καλέ μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ότι αν πάρεις ταυτόχρονα όλα τα παραπάνω... φυτό-φάρμακα θα πάθεις OVERDOSE και θα γίνεις... "φυτό".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 23:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθέσω ότι τα ακριβότερα φάρμακα που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι παρασκευάσματα των ποιο πάνω φυτών και βοτάνων που είχα αναφέρει.
Εμείς πληρώνουμε πάντα την μακροχρόνια έρευνα και όχι την σπανιότητα των βοτάνων που αποτελείται το φάρμακο.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 01:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΦΑΣΚΟΜΗΛΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΔΑΞΑΝ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΣΗΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΥΠΟΤΑΣΗ ΟΠΟΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΤΑΙ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john_40
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 23:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john_40  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας. Επειδή φέτος έχω σκοπό να παρασκευάσω
έλαιο απο λεβάντα θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου
πεί ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος : Εξανθοσμία ή
Θερμοδιαβροχή ? Κάθε σχετική πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy