ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί ελληνικής θρησκείας και αθεϊσμού
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 05:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
Μεσα απο το φορουμ του εσοτερικα ανακαλειψα το φρουτο που ονομαζεται Ελλινικη Θρησκεια.Στην αρχη δυσκολευτικα να καταλαβω τι ακριβως ενοουν αυτοι που την υποστηριζουν.
Δεν μπορει να ειναι καποιος τοσο αφελης
που να πιστευει οτι στον ολυμπο βρισκεται ο Διας και ριχνει κεραυνους αμα θυμωσει.

Μετα διαβασα τον υσχιρισμο οτι στην πραγματικοτητα οι αρχαιοι ελληνες ηταν αθεοι που ελεγαν τους μυθους για να περναει η ωρα και δεν τους πιστευαν και οι ιδιοι στην πραγματηκοτητα

Οταν συζητας με καποιους εκπροσωπους της Ελληνικης θρησκειας σου αραδιαζουν τονους βιβλιογραφιας που ειναι αδυνατον καποιος μεσος ανθρωπος να γνωριζει.Επισης κανενας δεν εχει την διαθεση να κατσει να ψαχνει με τις ωρες.πολλοι, βαριεστιμενοι αποχωρουν απο τις συζητησεις και ετσι δινεται η εντυπωση οτι αυτοι εχουν το δικιο

ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΤΕΧΝΑΣΜΑ ΧΡΗΣΟΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΤΡΟΠΟΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Εχω αρχισει να πιστευω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι επαγκελματιες που πληρωνοντε για αυτο που κανουν που δεν ειναι τιποτα αλλο απο προσυλιτισμος

Παντως σιγουρα δεν ειναι απλοι χρηστες του ιντερνετ που γραφουν μονο για την πλακα τους οπως εγω τωρα

Χρησημοποιουν μεγαλιωδεις εκφρασεις για την αρχαια ελλαδα για να κολακεψουν το εθνηκιστικο συναισθυμα των ελληνων και να χρυσωσουν το χαπι του αθεισμου

εχουν εξαλωθει στο ιντερνετ και θα συναντισεις ακομα και σε σαιτ για γνωριμιες λεξεις οπως <<γιαχβε>>


ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 05:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
ειναι προφανες οτι καποιοι θελουν να χτυπησουν την ορθοδοξια με τον ΔΟΥΡΙΟ ΙΠΠΟ της ελληνικης θρησκειας.δεν εχω καταλαβει τι θα κερδισουν υποψιαζομαι τα χειροτερα ομως.

Εαν ελλεγαν οτι ειναι αθεοι θα το καταλαβενα και θα το σεβομουν.οταν πετανε ομως και μια εξειδανικευση της αρχαιας ελλαδας. (κατι που αλλοι αθεοι που γνωριζω δεν το συνηθειζουν)

τοτε κατι βρομαει..........

Edited by - katarakths on 09/01/2005 05:19:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 05:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Δεν θα σχολιάσω την ορθογραφία.

Δεν μπορει να ειναι καποιος τοσο αφελης που να πιστευει οτι στον ολυμπο βρισκεται ο Διας και ριχνει κεραυνους αμα θυμωσει.

Αυτοί που δεν χαρακτηρίζονται από αφέλεια, σαν την αρχοντιά σου, σε τί πιστεύουν;


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ

Telxinas - ΦρουτεμπορικήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 06:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
Ας πουμε σε κατι σαν και αυτο που πιστευε ο EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 06:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Δέν μας εξήγησες πρώτα Εσύ Katarakth ποιά είναι η δική σου θεωρία περί Θεού. Πιστεύεις κατα γράμμα την Βίβλο?
Είπες οτι είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός. Η Ορθοδοξία την τελευταία Χιλιετία είναι συνδεδεμένη άμεσα με τον Ελληνισμό οπότε λογικά δέν θα έπρεπε να ήσουνα Αρνητικός με τους Έλληνες και με τις λατρείες των προγόνων σου! Μήπως δέν τους αναγνωρίζεις για Προγόνους και τους αποκαλείς άλλη φυλή?
Εκτός και άν είσαι αντι-Έλληνας οπότε θα έπρεπε να ήσουνα και αντι-Ορθόδοξος

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 13:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
quote:
Οταν συζητας με καποιους εκπροσωπους της Ελληνικης θρησκειας σου αραδιαζουν τονους βιβλιογραφιας που ειναι αδυνατον καποιος μεσος ανθρωπος να γνωριζει.Επισης κανενας δεν εχει την διαθεση να κατσει να ψαχνει με τις ωρες.πολλοι, βαριεστιμενοι αποχωρουν απο τις συζητησεις και ετσι δινεται η εντυπωση οτι αυτοι εχουν το δικιο

Νομίζω φιλε μου οτι την απαντηση την εδωσες μονος σου.
Σου αραδιαζουνε τονους γνωσεων γιατι πολυ απλα εχουν ανοιξει το πνευμα τους και διαβαζουνε και κανα βιβλιο παραπανο περα απο αυτα που ονομαζονται βιβλος,Κ.Διαθηκη,Ευαγγελια κτλ.

Οταν καταφερεις να φυγεις και εσυ απο το μαντρι της καθε Εκκλησιας τοτε θα ανοιξεις το πενυμα σου και θα δεις τι πραγματικα σημαινει θρησκεια.

Θα αφησω ασχολιαστο το οτι οσοι πιστευουνε στην αρχαια Ελληνικη θρησκεια πληρωνονται για να καταφερουνε να πεισουνε ανθρωπους και να χτυπησουνε την Ορθοδοξια.
Σε λιγο θα μας πειτε και οτι ο Αντιχριστος αρχαιοελληνιστης θα ειναι!!!

Τελοα θα σε παρακαλουσα να κανεις ενα κοπο και να διαβασεις μερικα topic απο αυτα που ασχολουνται με τετοια θεματα και οταν τελιωσεις και σκεφτεις πολυ,τοτε να σχηματισεις γνωμη.
Αν πραγματικα ενδιαφερεσαι κανε ενα κοπο και μετα ξαναμιλαμε,εκτος και αν το κομποσχοινι που εχεις στο χερι σου δεν σε αφηνει.

Και για να εξηγηθω δεν υποστηριζω καμμια αρχαια Ελληνικη θρησκεια ουτε εχω τιποτα με την Ορθοδοξια γιατι στην ουσια των πραγματων οταν οι θρησκειες εχουν ατομα να την εξουσιαζουνε τοτε εχουν την ιδια καταληξη,των πνευματικο Μεσαιωνα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 19:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
Φίλε Tyaneas,
καλησπέρα και καλή χρονιά.
Με την τελευταία σου παράγραφο,αναιρείς όλα τα προηγούμενα
που έγραψες και με μπέρδεψες.
Αν δεν πιστεύεις κάπου συγκεκριμένα
ή,
αν δεν έχεις τίποτα εναντίον κάποιας θρησκείας,ή,κάποιου δόγματος,
τότε πως λες στον άλλο ότι:"δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι θρησκεία" ??
Δηλαδή,τι σημαίνει για σένα αυτή η λέξη ??
Εγώ προσωπικά,είμαι άθεος κατά τα φαινόμενα,δεν ακολουθώ κανένα τυπικό καμμίας θρησκείας.
Δεν ανήκω σε οποιαδήποτε οργάνωση,δεν έχω και τις καλύτερες
σχέσεις με άτομα που προσπαθούν να με προσηλυτίσουν σε κάτι
οπωσδήποτε άγνωστο σε μένα
και σε ρωτώ από αυτή τη θέση λοιπόν.
Τι είναι για σένα θρησκεία ??
Και γιατί φταίει μόνο ο χριστιανισμός
ή μόνο οι παπάδες,για την υποδούλωση του ανθρώπινου πνεύματος ??
Οι εταιρείς κινητής τηλεφωνίας,για να φέρω ένα παράδειγμα,
δεν ευθύνονται για ένα τεράστιο ποσοστό
φαινομενικά ηλίθιων όντων που κινούνται γύρω σου ??
Έχεις δε την εντύπωση ότι υπάρχει πραγματικός θρήσκος άνθρωπος σήμερα ?? Που ΔΕΝ επιθυμεί το καλύτερο,πρώτα για τον εαυτό του ??
Λες μόνο οι παπάδες να φταίνε γι'αυτό ??
ΥΓ:Δε σου κάνω επίθεση,προς αποφυγή παρεξηγήσεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 00:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
katarakth,
μπορεί όπως λες να είσαι από αυτούς που:
quote:
γραφουν μονο για την πλακα τους οπως εγω τωρα

να είσαι όμως σίγουρος, πως αυτοί οι οποίοι το δημιούργησαν, αυτοί οι οποίοι βοηθούν στο να υπάρχει, πολλά από τα μέλη που ξοδεύουν το χρόνο τους για να μοιραστούν την άποψή τους με τα υπόλοιπα μέλη και τέλος όλη αυτή η προσπάθεια που σου δίνει τη δυνατότητα "να γράφεις για την πλάκα σου" δεν θεωρεί την όλη υπόθεση καθόλου "πλάκα"!

Και σίγουρα, μέσα στην προσπάθεια αυτή, τίτλοι όπως ο παρόν:
"Ελλινικη Θρησκεια = Τραβεστι Αθεισμος"
είναι παντελώς ξένοι.

Την επόμενη φορά, να είσαι περισσότερο προσεκτικός στην επιλογή τίτλου για κάποιο θέμα που θες να ανοίξεις.
Οπως επίσης, λάβε υπόψιν σου, πως με την εισαγωγική και μόνο τοποθέτησή σου, αμέσως προσβάλλεις μία μεγάλη μερίδα μελών, που δηλώνουν πως υποστηρίζουν αυτή τη θρησκεία. Ακόμα κι αν κάνουν λάθος, αυτή δηλώνουν πως είναι η ιδεολογία τους και σίγουρα απόψεις του τύπου "στον ολυμπο βρισκεται ο Διας και ριχνει κεραυνους αμα θυμωσει" δεν εκφράζονται από τη μεγαλύτερη εξ'αυτών πλειοψηφία.

Θα επαναλάβω λοιπόν:
Μεγάλη προσοχή στο μέλλον!

το θέμα αυτό αλλάζει τίτλο και από "Ελλινικη Θρησκεια = Τραβεστι Αθεισμος" γίνεται:
"Περί ελληνικής θρησκείας και αθεϊσμού"

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 01:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
να σου πω και εγω ποσο" πλακα" μπορει να κανουν καποιοι εδω
katarakth!και ποσο αστεια ειναι αυτα που γραφουν!!!
οταν εκανα το λαθος και ασπαστηκα ενδομυχα,και πιστεψα,σ αυτην την γαγγραινα του μυαλου ,που λεγεται χριστιανισμος,εγλωβιστηκα,και μου
εμειναν 2 επιλογες ,η να παω για καλογερος ,η ,να προσπαθησω να συμβιβασω τα πραγματα σαν ευσεβης χριστιανος,αλλα επειδη και εκει τα περιθωρια ηταν στενα ,κατεληξα για μια διετια να πηγαινοερχομαι στα
ψυχιατρεια!! χωρις να αναφερω τις αλλες διαστασεις του κακου που με βρηκε! σου λεω οτι επι 2 χρονια δεν μπορουσε να με βοηθησει κανενας
γιατρος(το προβλημα ηταν σ αυτα που ειχα πιστεψει)πηγαινα σε παπαδες
ξανα δηλητηριο επαιρνα ,και χειροτερευα!!οταν λοιπον βρηκα αυτο το φορουμ και ολες αυτες τις"πλακες " που γραφουν για "πλακα"
αυτοι εδω ,κυριολεκτικα αναστηθηκα σε λιγοτερο απο 3 μηνες ,και βρηκα τα κινητρα που μου επετρεπαν να ελευθερωθω!!
ολα αυτα απο τις "πλακες" φιλε

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 06:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
Δεν ειχα σε καμια περιπτωση σκοπο να γινω χυδεος.διαλεξα την συγκεκριμενη λεξη γιατι για εμενα περιγραφει καλα το φαινομενο ετσι οπως το αντιλαμβανομαι.Το χαρακτηριστικο των Τρ.....ι ειναι οτι ειναι μασκαρεμενοι και προσπαθουν να περασουν σαν κατι αλλο απο αυτο που ειναι.Εχς διαβασει προσβλητικες επιθεσεις κατα της χριστιανικης θρησκειας στις οποιες ομως δεν υπηρξε παρομοια αντιδραση απο μεριας αντμιν

Οταν λεω <<για την πλακα μου>> , ενοω πως δεν εχω οικονομικα συμφεροντα και δεν ειμαι καποιος φανατισμενος απαδος ετσι ωστε να καθομαι να ψαχνω με τι ωρες τις βιβλιογραφικες αναφορες στις οποιες παραπεμπουν καποιοι <<οπαδοι>> της ειδωλολατρικης θρησκειαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 07:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
φιλε σακη μην ριχνεις την ευθηνη για την κατασταση σου στην χριστανικη θρησκεια.Υπαρχουν εκατομυρια ανθρωποι στον κοσμο που πιστευουν και δεν παρουσιαζουν τα συμτωματα που παρουσιαζεις εσυ.Σου συνιστω να εισαι επιφιλακτικος με την νεα ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ που ανακαλυψες.Μπορει να σε οδηγησει σε ακομα ποιο επικυνδινα μονοπατια.

Μηπως μπορεις να αναφερεις την διαγνωση που εκαναν οι ψυχιατροι καθως και τα φαρμακα που σου χορηγησαν. εαν δεν εχεις κανενα προβλημα βεβαιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 07:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
Εχω κανει ενα μεγαλο λαθος βεβαια.Ειναι λαθος να λεμε <<Ελληνικη θρησκεια>> πρεπει να λεμε Νεοειδωλολατρισμος

Ελληνικη θρησκεια ειναι η ορθοδοξια

Αμαλια αν μου επιτρεπεις μπορω να αλαξω τον τιτλο και να γραψω ΝΕΟΕΙΔΟΛΩΛΑΤΡΙΣΜΟΣ=ΜΑΣΚΑΡΕΜΕΝΟΣ ΑΘΕΙΣΜΟΣ

απλα ρωταω herr komantatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 13:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Εχω κανει ενα μεγαλο λαθος βεβαια.Ειναι λαθος να λεμε <<Ελληνικη θρησκεια>> πρεπει να λεμε Νεοειδωλολατρισμος

Ελληνικη θρησκεια ειναι η ορθοδοξια


Όχι. Έχουμε 2005. Παναπεί έχουν περάσει 175 χρόνια από την ίδρυση κοσμικού ελληνικού εθνικού κράτους. Δεν υπάρχει "Ελληνική" θρησκεία. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ό,τι θέλει χωρίς αυτό να τον κάνει περισσότερο ή λιγότερο Έλληνα. Αυτό είναι κάτι που μάλλον δε θα καταλάβουν ποτέ οι "Έλληνες το θρήσκευμα", αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο το καταλαβαίνεις και εσύ.

Στη γενική τοποθέτησή σου μάλλον έχεις δίκιο: όποιος διαλέγει το θρήσκευμά του για τόσο εξωτερικούς λόγους ("να φέρουμε πίσω το αρχαίο μεγαλείο") μάλλον δεν παίρνει την πίστη του και πολύ στα σοβαρά. Αλλά δε νομίζω ότι σκοπός τους είναι να προωθήσουν τον αθεϊσμό. Πίστεψέ με, υπάρχουν 100 φορές σοβαρότεροι τρόποι να προωθήσεις τον αθεϊσμό.

Έχεις άδικο ως προς το ότι πληρώνονται: αντιθέτως πληρώνουν. Ενδιαφέρον είναι που πρώτη δουλειά ενός πραγματικά φανατικού δωδεκαθεϊστή είναι να χαρακτηρίσει οποιονδήποτε συνομιλητή του εκφέρει πειστικό αντίλογο σαν πράκτορα της Εκκλησίας/των Εβραίων/τρέχα γύρευε. Μάλλον πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι πολύ απλά ο καθένας περνάει τον ελεύθερο χρόνο του με τον τρόπο του.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 16:27:08  Εμφάνιση Προφίλ
katarakths:
«…διαλεξα την συγκεκριμενη λεξη γιατι για εμενα περιγραφει καλα το φαινομενο ετσι οπως το αντιλαμβανομαι.Το χαρακτηριστικο των Τρ.....ι ειναι οτι ειναι μασκαρεμενοι και προσπαθουν να περασουν σαν κατι αλλο απο αυτο που ειναι.»

Τελικά φίλτατε πολύ μονοδιάστατα αντιλαμβάνεσαι το όλο θέμα! Και είναι προφανές θα λέγαμε, δεδομένου ότι αυτό που αποκαλείς χριστιανική θρησκεία σήμερα είναι ουσιαστικά ένα μεγάλο μασκάρεμα. Πάντοτε με δικούς σου όρους.

Όμως, και ας πάμε λίγο παρακάτω, θα πρέπει να προβληματιστούμε και σε κάτι ακόμα νομίζω: τελικά μήπως πρακτικά οι χριστιανοί είναι παρανοϊκοί?

Πώς το εννοώ?

Οι Αρχαιοελληνιστές ας πούμε, θέλουν να ζουν όπως κηρύττουν, η ιδεολογία τους εκφράζει την καλοπέραση, την ηδονή, την εκπλήρωση των πόθων και παθών, την άκρατη ελευθερία και τον αισθησιασμό. Από την άλλη, ο Χριστιανισμός εκπροσωπεί την ιουδαϊκής μορφής εγκράτεια, τον πνευματικό αγώνα, την θυσία, την (δήθεν) ανοχή προς τους εχθρούς και τις κακουχίες, την ελευθερία μέσα από τον περιορισμό των παθών (όπως και εάν αυτό δύναται να «εξηγηθεί»).

Αλλά παρόλα αυτά οι Χριστιανοί ζούνε όπως και οι πρώτοι!!! Ζούνε εντελώς αντίθετα (τουλάχιστον κρίνω από τον περίγυρο μου που είναι ευρύτατος) από αυτά που ευαγγελίζονται και μετά δακρύων στις εκκλησιές πρόσκαιρα αναγγέλλουν.

Μήπως τελικά είμαστε λίγο παρανοϊκοί σαν χώρα και θρησκευόμενοι αγαπητέ καταρράκτη? ΠΩΣ μπορούμε να κηρύττουμε κάτι το οποίο οι ίδιοι ποτέ δεν εφαρμόζουμε? ΠΩΣ μπορούμε να ευελπιστούμε σε μια μεταθανάτια σωτηρία που αρπάξαμε από τα μαλλιά όταν μέχρι και την τελευταία ρανίδα αίματος μας είμαστε «παγανιστές»?

Άρα πρέπει να παραδεχτούμε πως είμαστε υποκριτές και ψεύτες, και ότι ζούμε τυπολατρικά αμαρτάνοντας ή αμαρτάνουμε ζώντας. Αντί λοιπόν να ζούμε μια εντελώς αντιχριστιανική ζωή θα πρέπει να προσπαθήσουμε να κάνουμε πράξη όλα όσα διακηρύττουμε, και να πάψουμε τουλάχιστον να δυσφημίζουμε το όνομα του Χριστού που υποτίθεται ότι πιστεύουμε και βιώνουμε.

Δεν νομίζεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 20:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
quote:

φιλε σακη μην ριχνεις την ευθηνη για την κατασταση σου στην χριστανικη θρησκεια.Υπαρχουν εκατομυρια ανθρωποι στον κοσμο που πιστευουν και δεν παρουσιαζουν τα συμτωματα που παρουσιαζεις εσυ.Σου συνιστω να εισαι επιφιλακτικος με την νεα ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ που ανακαλυψες.Μπορει να σε οδηγησει σε ακομα ποιο επικυνδινα μονοπατια.

Μηπως μπορεις να αναφερεις την διαγνωση που εκαναν οι ψυχιατροι καθως και τα φαρμακα που σου χορηγησαν. εαν δεν εχεις κανενα προβλημα βεβαια


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 20:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
quote:

φιλε σακη μην ριχνεις την ευθηνη για την κατασταση σου στην χριστανικη θρησκεια.Υπαρχουν εκατομυρια ανθρωποι στον κοσμο που πιστευουν και δεν παρουσιαζουν τα συμτωματα που παρουσιαζεις εσυ.Σου συνιστω να εισαι επιφιλακτικος με την νεα ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ που ανακαλυψες.Μπορει να σε οδηγησει σε ακομα ποιο επικυνδινα μονοπατια.

Μηπως μπορεις να αναφερεις την διαγνωση που εκαναν οι ψυχιατροι καθως και τα φαρμακα που σου χορηγησαν. εαν δεν εχεις κανενα προβλημα βεβαια



ΚΑΤΑΡΑΚΤΗ ,
επιφυλακτικος επρεπε να ημουν με τον χρι/σμο αγαπητε ,επειδη ομως εκανα το λαθος και δεν ημουν ,περαν των ψυχολογικων ,καταστραφηκε η επιχειρηση μου,χωρισα (με χωρισε) η αρραβωνιαστικια μου,επαθα χρονια πραστατιτιδα(λογω ψυχολογικης σεξουαλικης καταπιεσης),και στα κοντα
θα πρεπει να εγχειρησω και κηλη στα γεννητικα επισης!μεσω των μακροχρονιων αντιβιοτικων,επαθα 2 φορες αλλεργικο σοκ,στην κατασταση της ψυχολογικης συγχισης που βρεθηκα εκανα 1 αποπειρα αυτοκτονιας ,ευτυχως χωρις αποτελεσμα,επειτα μου χορηγησαν αλλοπεριδινη ,οπου και εμεινα στον κοσμο μου για 3 μηνες ,μετα την επιδραση της ,εμφανισα παμπολες κρισεις πανικου ,και μετα απο λιγο ."
αγχωδη καρδιοπαθεια" μου ξαναχορηγησαν αλλοπεριδινη(alloperdin)
και ξανα 3 μηνες ξαπλα ,με παρεα τα akkineton, κατοπιν λογω βαριας
ψυχωσης (θρησκευτικης φυσεως) και μανιοκαταθλιψης που επασχα (εμφανησα ,λογω θρησκ.ιδεολογιας και περι θεου)μου χορηγηθηκαν στην αρχη zoloft των 50 και μετα dymyrox των 100 mg, χωρις να σου αναφερω περιστατικα αποφραξης προστατη ,(κοντεψα να πεθανω), ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΓΑΠΗΤΕ??


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίγο_βλάκας
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 14:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίγο_βλάκας
SAKH ΜΟΥ ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ ΠΕΡΑΣΕΣ ΜΙΚΡΟΣ?

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ...

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟ SPIDERMAN?

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΣΥ ΕΠΑΘΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ , ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΒΒΡΑΜ ΛΙΝΚΟΝ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΠΑΜΕΛΑ ΑΝΤΕΡΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 20:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
μαλλον θα πρεπει να ανοιξω το τοπικ
"ενας βλακας στο φορουμ"!!
μιας και ασχολειται τοσο πολυ μαζι μου!!
οχι τιποτα!! αλλα για να τον τιμησω!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 20:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
για τους υπολοιπους παντως!
αν θεωρει καποιος ως αναληθη αυτα που λεω!!
ας μου στειλει e-mail,για να του δωσω στοιχεια,με ονοματα,και αρ,τηλεφωνων αφου προυγηθει τηλεφωνικη επικοινωνια μεταξυ μας!
ετσι,!για να μην περναει απο το μυαλο καποιων,οτι σκοπος μου
ειναι προπαγανδα εντυπωσιασμου!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 00:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ
«Εγώ είμαι ο Οδυσσέας, ο γιος του Λαέρτη, που όλοι οι άνθρωποι με μελετάνε για τις πανουργίες μου και η δόξα μου έφτασε στον ουρανό. Εγώ πάντας δόλους και μήτιν ύφαινον».

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ ΝΟΥ ΤΟΥ, ΕΓΡΑΦΕ ΙΣΤΟΡΙΑ.

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΜΝΗΤΗΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΝ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΩΝ, ΟΥΤΕ ΟΥΡΑΓΟΣ ΚΑΙ ΠΕΙΘΗΝΙΟ ΟΡΓΑΝΟ ΑΝΤΙΜΙΣΘΙΑΣ…….!!

ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ, ΟΜΩΣ, ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΥΤΡΟΠΟΣ ΝΟΗΣΙΣ;

ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΙΟ, ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ…….

ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΕΡΝΕΤΕ ΓΟΝΥΠΕΤΗΣ ΚΑΙ ΣΚΥΦΤΟΣ (άνευ ανθρώπινης αξιοπρέπειας) ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ, ΩΣΑΝ ΕΡΠΕΤΟ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΘΑΥΜΑ……!!

ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ «ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ»…… ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΟΛΟΣΚΟΤΕΙΝΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ, ΟΤΑΝ Η ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΥΣΤΑΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΓΙΑ ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΩΝ ΑΝΗΣΥΧΙΩΝ (Θρησκείες) ΛΟΓΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΤΥΦΛΩΣΗΣ, ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΝΕΥ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑΤΟΣ……ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΕ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ.

ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΤΗΣ, ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΩΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ…. ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΤΙΣ «ΑΓΙΕΣ ΓΡΑΦΕΣ», ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΚΔ.

Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΟΤΑΔΟΠΟΙΟΣ ΑΓΝΟΙΑ.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 07:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Σημασία έχει φίλε Δωριεύς οτι τις ιδέες μας πρέπει να τις εκφράζουμε Ελεύθερα όχι μόνο Ανώνυμα αλλά και επώνυμα στην Ιδιωτική μας ζωή και να μήν υπολογίζουμε το γεγονός οτι θα κοντραριστούμε με καταστάσεις , συμφέροντα!
Είναι γεγονός οτι οι Εσωτερικές μας ιδέες δέν ταυτίζονται συνήθως με αυτό που εκφράζουμε στον Εξωτερικό μας κόσμο οτι είμαστε. Έτσι για να πάμε μπροστά και να μήν μείνουμε Άνεργοι, ζητιάνοι ή στο ράφι είμαστε υποχρεωμένοι να εμφανίζουμε είτε το θέλουμε είτε Όχι ένα ΠΡΟΦΙΛ όπως αυτό που δείχνει εδώ ο Katarakths άσχετα με το εάν είμαστε Αντίθετοι σε αυτό.
Δυστυχώς αυτήν την νοοτροπία δέν μπορούμε να την αποχωριστούμε και όσο συμβιβαζίμαστε με αυτήν όλο και περισσότερο δέν βλέπω καμιά Πρόοδο ή Σωτηρία. Πρέπει να έχουμε το κεφάλι στραμένο στον Ουρανό και να επικαλούμαστε το Θείο μόνο και μόνο με το να μας βλέπει ο άλλος οτι το έχουμε άσχετα άν δέν πιστεύουμε σε εκείνο το Θείο!
Η νοοτροπία αυτή χωρίς να θέλω να την ταυτίσω με την πλειοψηφία των σημερινών Ελλήνων μπορώ να πώ οτι υπάρχει σε μεγάλο ποσοστό!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 08:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗ,ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΜΕ : ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ,Η ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜ (ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ),ΤΟΕΤ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ...

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ "ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ" ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΕΥΦΑΝΤΑΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ..ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΕΤΑΙ" Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ? (ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ,ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΛΟ..)

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 18:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΙΛΤΑΤΕ ΚΡΙΣΝΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ(όντως πράττω τοιουτοτρόπως) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ (τουλάχιστον σ’ αυτην την ζωη) ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΤΟΥ ΣΤΙΓΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΜΕ ΤΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ(σχετικά με το «ράφι»….είμαι παντρεμένος και ευτυχώς η γυναίκα μου έχει τις ίδιες απόψεις) , ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ.

ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ «ΠΙΣΤΕΥΗΝ ΕΙΚΟΝΙΚΩΣ» ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 19:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ ΝΟΥ ΤΟΥ, ΕΓΡΑΦΕ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Για την ακρίβεια αυτός είναι ο Οδυσσέας, ένα μυθικό πρόσωπο.

Αναρωτιέμαι γιατί το ερευνητικό και κριτικό πνεύμα πρέπει να περιορίζεται στην Αγία Γραφή. Και επίσης αν υπάρχει έστω και μία θρησκεία που να αντέχει πραγματικά τη λογική εξέταση.

quote:

Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΟΤΑΔΟΠΟΙΟΣ ΑΓΝΟΙΑ.

Ο χειρότερος εχθρός της πνευματικής υγείας είναι η αμετροέπεια.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 01:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ
«Για την ακρίβεια αυτός είναι ο Οδυσσέας, ένα μυθικό πρόσωπο».

«Αναρωτιέμαι γιατί το ερευνητικό και κριτικό πνεύμα πρέπει να περιορίζεται στην Αγία Γραφή».

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΑΚΟΜΑ..., ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙΑ ΤΗΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ «ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ», ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.

«Και επίσης αν υπάρχει έστω και μία θρησκεία που να αντέχει πραγματικά τη λογική εξέταση».

ΚΑΜΙΑ.-

«Ο χειρότερος εχθρός της πνευματικής υγείας είναι η αμετροέπεια».

ΡΕ ….95 save it ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΠΑΠΟΥΑ.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 01:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus
προς καταράκτη

που μάλλον έχει καταρακτη στον νου και όχι στους οφθαλμούς

quote:
Εχω κανει ενα μεγαλο λαθος βεβαια.Ειναι λαθος να λεμε <<Ελληνικη θρησκεια>> πρεπει να λεμε Νεοειδωλολατρισμος

ψιτ φιλαράκο στην μητ΄ροπολη έχει έκθεμα την ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΕΙΚΟΝΑ τρέξε μπουσουλόντας να την προσκυνήσεις.
δεν ντρέπεσαι να μιλα΄ς για ειδολολατρεία άλλων θρησκείων ενώ θα πρέπει να ντρέπεσε για τα χάλια του χριστιανισμού.

ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostino
Μέλος 1ης Βαθμίδας

China
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 04:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostino
katarakth prepei na ntrepesai!

O xristianismos exei xalia, to leei o Cottus! As ntrapoume oloi..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logan
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 18:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logan
Εισται ολη ασχαιτη αν πιστευεται πως οι αρχαιοι Ελληνες καναν λαθος για τοσα χρονια που πιστευαν στους Θεους και αμφισβητιται την υπαρξη τους οι Θεοι υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ, ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 23:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Εισται ολη ασχαιτη αν πιστευεται πως οι αρχαιοι Ελληνες καναν λαθος για τοσα χρονια που πιστευαν στους Θεους και αμφισβητιται την υπαρξη τους οι Θεοι υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν

Μπορώ να ρωτήσω πόθεν αντλείς τόση βεβαιότητα μικρέ μου φίλε;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 00:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus
kostino
quote:
O xristianismos exei xalia, to leei o Cottus! As ntrapoume oloi..

δεν εννοούσα ακριβως αυτό

απλ'α 'οτι ο χριστιανισμ'ος οπως τον βλέπουμε σήμερα είναι μια ειδολολατρική θρησκεία.αμφιβάλεις γιαυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostino
Μέλος 1ης Βαθμίδας

China
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 01:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostino
ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ. ΓΙΑ ΠΕΙΣΕ ΜΕ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy