ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Blue Man.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Προηγούμενο Θέμα  
wudang
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2002, 03:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wudang  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους φίλους-φίλες καθώς είμαι καινούργιος στο φόρουμ αυτό.
Σας προτείνω στο βίντεο την ταινία Blue Man (γαλάζιος άνθρωπος),η οποία πραγματεύεται το θέμα της αστρικής προβολής. Είναι λίγο δύσκολο να την βρείτε αλλά αξίζει τον κόπο.
Τα λέμε.

Βλέπε-Άκου-Σώπα

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2002, 09:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου "wudang". Ευχαριστώ για την ενημέρωση, αλλά θα ήθελα να μάθω αν αυτός ο τίτλος χρησιμοποιείται στην ελληνική έκδοση της ταινίας και αν θα μπορέσω έτσι να την βρω με αυτό το όνομα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2002, 14:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wudang καλως ορισες στο forum
προφανως εννοεις αυτην την ταινια:
http://us.imdb.com/Title?0088830

επειδη τωρα που διαβασα την υποθεση, νομιζω οτι καπου τη δει εχω να πω τα εξης: Οντως αξιζει το θεμα της ταινιας, μονο που εχει το εξης κακο: παρουσιαζει τετοιου ειδους φαινομενα ως μεσον τελεσης εγκληματων και αναλογων πραξεων (του ειδους "βγες απο το σωμα σου και πηγαινε μαχαιρωσε τον απεναντι μονο και μονο για να αποδειξεις στον εαυτο σου οτι μπορεις) Η κλασσικη ηλιθιοτητα κατα την γνωμη μου που παρουσιαζεται σε ολες σχεδον τις κινηματογραφικες ταινιες τρομου. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την υποσεινηδητη εκδηλωση φοβου σχετικα με οτιδιποτε παραφυσικο/παραψυχολογικο.

Και παλι ομως ακομα και τα λιγα που παρουσιαζει σχετικα με την αστρικη προβολη και ειναι πραγματικα, αξιζει

Συγχωρεστε με και παλι αν κανω λαθος και αναφερομαι σε αλλη ταινια

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord Thor
Συνεργάτης Τεχν. Ομάδας

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2002, 15:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord Thor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε wudang καλώς ήρθες στο forum.

Akpe καλώς ήρθες και εσύ σε αυτό το topic, γνώρισα τις απόψεις σου στο άλλο topic που δημιούργησες και τις βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες. Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που θα σου γράψουν να μας δώσεις και άλλα στοιχεία για τις έρευνές σου!

Η ταινία που αναφέρεις wudang δεν την έχω ξανακούσει ... θα την αναζητήσω και θα την δω με ενδιαφέρον.

..μου θυμήσατε (wudang και akpe) μια άλλη ταινία η οποία κυκλοφορούσε το καλοκαίρι και αν θυμάμαι καλά είχε τίτλο "Μνήμες νερού" (δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για αυτόν ακριβώς τον τίτλο ή αν είναι η μετάφραση του ξένου τίτλου) η οποία είχε ύφος ψυχολογικού θρίλερ.

Η υπόθεση έχει ως εξης: Μια παρέα 4 ατόμων , μια δημοσιογράφος και κάποιοι φίλοι της ξεκινούν με ένα σκάφος για να επισκεφτούν ένα νήσι στο οποίο πριν από πολλά χρόνια είχε γίνει ένα έγκλημα για το οποίο πολλά είχαν ακούστει. Η δημοσιογράφος και η παρέα της που την ακολουθεί προσπαθώντας μετά από χρόνια να βρουν μια απάντηση για τα γεγονότα που είχαν συμβεί φτάνουν στο νησί και ξαφνικά αρχίζουν να αισθάνονται διάφορα πράγματα... Τους έρχονται έντονες οι εικόνες που είχαν διαδραματιστεί εκείνη την εποχή και βιώνουν τα συναισθήματα εκείνων των ανθρώπων...

Άπο την πρώτη στιγμή πηγαίνει στο μυαλό μας ότι η παρέα αυτή είχε άμεση σχέση με τους ανθρώπους που κατοικούσαν στο νήσι τότε και είναι σχεδόν σίγουρο οτι πρόκειται για την ενσάρκωση των ίδων ψυχών...

Για να μην σας πω το τέλος της ταινίας, μπορεί κάποιος να θέλει να την δεί, θέλω να καταλήξω στο εξής:

Ο συγγραφέας του έργου συνδέει την παρέα αυτή με την οικογένεια που κατοικούσε στο νήσι πριν πολλά χρόνια και σε αυτή την ενσάρκωση "τιμωρεί" έναν από την παρέα για τις πράξεις του στην προηγούμενη ζωή του.

Πάντως στο έργο δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη μετενσάρκωση αντίθετα ο σκηνοθέτης την "παρουσιάζει" με κινηματογραφικά τεχνάσματα (flash back) για τον κάθε ήρωα.

Δεν ξέρω αν την έχει δει κάποιος από εσάς αυτή την ταινία πάντως περνάει την θεωρία της μετενσάρκωσης και του κάρμα με πολύ κινηματογραφικό τρόπο!


Edited by - lord thor on 16/01/2002 15:45:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2002, 02:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου συνδέω το Wudang με κάτι δρόμους σπαρμένους με διαμάντια...


theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wudang
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2002, 02:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wudang  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, γειά σας.
Η διεύθυνση που έδωσε ο φίλος akpe ,αναφέρεται πράγματι σε αυτήν την ταινία. Στην Ελλάδα την είχα δει με τον Ελληνικό τίτλο ΓΑΛΑΖΙΟΣ
ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Σε κάποια μαγαζιά όμως που την ζητάω τώρα δεν την βρίσκουν ούτε στον υπολογιστή με αυτόν τον τίτλο.
Πράγματι είναι αρνητικό που παρουσιάζει βία σε σχέση με την ικανότητα της Αστρικής προβολής, αλλά δυστυχώς ήταν φαίνεται ο τρόπος τους να γυρίσουν την ταινία και να έχει ενδιαφέρον. Αυτό το έργο το πρόβαλαν αρκετοί εσωτερικοί κύκλοι στους χώρους τους στην δεκαετία 80 και 90 και μετά συνήθως ακολουθούσε συζήτηση για το θέμα των ικανοτήτων και της λάθος χρήσης τους. Δεν είναι βέβαια και τίποτα το τρομερό ,αλλά ήταν μια από τις πρώτες σοβαρές ταινίες που ασχολήθηκαν με την αστρική προβολή.
Lord thor ,το έργο που ανέφερες το είδα πριν από 2 εβδομάδες και πράγματι παρουσιάζει την ιδέα της μετενσάρκωσης με έναν ιδιαίτερο τρόπο. Όποιος έχει υπομονή αξίζει να το δει.
Φίλε theo, τι αννοείς με τα διαμάντια?
Τα λέμε. Φιλικά wudang.

Βλέπε-Άκου-ΣώπαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy