ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Κυκλοφορεί! (παιχνίδια για PC, κονσόλες, κ.α)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 13:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυκλοφόρησε το καταπληκτικό Pro Evolution Soccer 4 και για ΧΒΟΧ!
Αν το όνομα του παιχνιδιού ήταν "ρεαλισμός", το Pro Evolution Soccer 4™ κερδίζει πανεύκολα. Πρόκειται για την υπέρτατη ποδοσφαιρική εμπειρία, που ανοίγει νέους ορίζοντες ποδοσφαιρικής έντασης στο Xbox. Με εκατοντάδες νέα animation, οι παίκτες δεν θα έχουν μόνο την εμφάνιση του ποδοσφαιριστή στον οποίο βασίζονται αλλά επίσης τις κινήσεις και τις αντιδράσεις του.

Πηγή: www.xbox.com


I 'm Big in Japan!!

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 02:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον Loco, αλλά όχι και τόσο σχετικό ως θέμα με την ενότητα "ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet".

Μεταφέρεται στην κατηγορία:
"Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"

(μεταξύ μας, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα "φαν" του ποδοσφαίρου, με τα παιχνίδια τέτοιου τύπου, χάνω κυριολεκτικά τον έλεγχο! Την τελευταία φορά που έπαιξα - ευτυχώς πριν από χρόνια το Fifa - έσπασα το ποντίκι και παραλίγο τα μούτρα του ξαδέλφου που με νίκησε! )

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 02:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia:
quote:
(μεταξύ μας, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα "φαν" του ποδοσφαίρου, με τα παιχνίδια τέτοιου τύπου, χάνω κυριολεκτικά τον έλεγχο! Την τελευταία φορά που έπαιξα - ευτυχώς πριν από χρόνια το Fifa - έσπασα το ποντίκι και παραλίγο τα μούτρα του ξαδέλφου που με νίκησε! )


Θέμα συνήθειας είναι. Μετά απο μερικά παιχνίδια είμαι σίγουρος οτι θα κέρδιζες. Ειδικά αν έπαιζες το συγκεκριμένο παιχνίδι θα άλλαζες και γνώμη για το ποδόσφαιρο

Θα σε παρακαλούσα αν γίνεται να διαγράψεις το Topic. Δεν το θεωρώ υποτιμητικό αλλά προσβλητικό για τα θέματα και την έρευνα που έκανα. Δεν θα το ήθελα στο αχλαδότυρο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Φιλικούς χαιρετισμούς!


I 'm Big in Japan!!


Edited by - Loco on 21/01/2005 02:50:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 03:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Loco

Η συγκεκριμένη θεματική ενότητα λέγεται:
"Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
κι όχι
"αχλαδότυρο"

Ο παραπάνω χαρακτηρισμός (αχλαδότυρο) μοιάζει περισσότερο σαν περιγραφή κολατσιού ενός ανοιξιάτικου πρωινού, παρά στην περιγραφή της θεματικής ενότητας που χρησιμοποιώντας μία γνωστή λεκτική παρομοίωση, φιλοξενεί θέματα "που δεν σχετίζονται με την ευρύτερη θεματολογία του ESOTERICA.gr αλλά δεν είναι παντελώς "άσχετες"... και πάντα, φυσικά, συμφωνούν με τους κανονισμούς που διέπουν τις Ομάδες Συζήτησης!"

Λυπάμαι εάν νιώθεις προσβλητική αυτή τη μετακίνηση, αλλά δεν είναι, Loco. Εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο, δεν θα υπήρχε αυτός ο χώρος μέσα στα forums!
Και βέβαια, η μετακίνηση αυτή δεν μειώνει σε καμιά περίπτωση την αξία της έρευνας που έκανες για να μας μεταφέρεις την είδηση αυτή - που αφορά το νέο αυτό παιχνίδι. Απλώς αφορά την θεματική κατάταξη.
Ισως σε λίγο καιρό, όταν ολοκληρωθούν κάποιες άλλες αλλαγές που κάνουμε στην δομή των forums, να υπάρξει κάποιος καταλληλότερος χώρος για θέματα όπως αυτό. Προς το παρόν όμως, ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε με τα υπάρχοντα μέσα.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 03:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Μπορείς να μου κάνεις μια μεγάλη χάρη σε παρακαλώ και να το διαγράψεις; Δυστυχώς αγαπητή amalia τα οσα έγραψες δεν μειώνουν την αδικία που νιώθω πως συντελέστηκε. Εκτός αν σου αρέσει κι εσένα η μέταλ μουσική.


I 'm Big in Japan!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 03:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Loco, νομίζω πως πρέπει να δεις το μήνυμά μου στο άλλο θέμα που άνοιξες...
(πριν βγάλεις οποιοδήποτε βιαστικό συμπέρασμα)

Όσον αφορά τη διαγραφή θεμάτων, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Θέματα δεν διαγράφονται, εκτός εάν είναι διπλά (ακριβώς τα ίδια εννοώ, που έχουν σταλεί κατά λάθος).

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 10:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ PS2,PC CD ROMΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 21:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑ ΡΕ ΛΟΚΟ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΙ ΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ 3 ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΟ 4....
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ G.T.A. SAN ANDREAS ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ PC????

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 23:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ G.T.A. SAN ANDREAS ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ PC????

Είδες που λες οτι δεν σ΄αρέσουν οι κονσόλες; Εγω σχεδόν το τερμάτισα στο Ps2 το G.T.A San Andreas!


I 'm Big in Japan!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 10:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ SAN ANDREAS ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΓΙΑ PC CD ROM KAI ΧΒΟΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 16:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδες που λες οτι δεν σ΄αρέσουν οι κονσόλες; Εγω σχεδόν το τερμάτισα στο Ps2 το G.T.A San Andreas!

AFOY ΠΡΟΤΥΜΩ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑLL IN ONE....
ALLA ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ.....

quote:
ΤΟ SAN ANDREAS ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΓΙΑ PC CD ROM KAI ΧΒΟΧ

ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΑ ΔΛΔ ΤΙ ΩΡΑΙΑ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 14:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντομα η Nintendo θα κυκλοφορήσει το επικό "The Legend of Zelda 2" για το Game Cube!

Το παιχνίδι θα είναι η συνέχεια της καταπληκτικής σειράς Zelda της Nintendo. Το παιχνίδι αποτελέι την συνέχεια του εξαιρετικού "Zelda the Ocarina of Time" και "Zelda Majoras Mask" της κονσόλας Nintendo64.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ www.nintendo.gr

Και μην ξεχνάτε το Gaming δεν έχει ηλικία. Είναι μια εκκολαπτόμενη μορφή τέχνης. Έχει σχέση με τον εσωτερισμό γιατί σε ταξιδεύει σε μυθικούς και φανταστικούς κόσμους(ειδικά τα RPG).

FUN EVERYONE!
Small Preview by Loco


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 18:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σύντομα η Nintendo θα κυκλοφορήσει το επικό "The Legend of Zelda 2" για το Game Cube!

Το παιχνίδι θα είναι η συνέχεια της καταπληκτικής σειράς Zelda της Nintendo. Το παιχνίδι αποτελέι την συνέχεια του εξαιρετικού "Zelda the Ocarina of Time" και "Zelda Majoras Mask" της κονσόλας Nintendo64.



ΜΟΛΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΘΑ ΤΡΕΞΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΚ?????

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 19:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατάλαβα .. πάλι θα ξηλωθώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 19:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

Ευχαριστώ Cybermasterako αλλά είσαι πολύ μικρός για να μου κάνεις εμένα δώρο. Είναι σαν να βγαίνεις για καφέ με τον πατέρα σου και να το κερνάς.

quote:
Kατάλαβα .. πάλι θα ξηλωθώ..

Άστα φίλε Allzaro άφραγκοι θα μείνουμε αν συνεχίσουν να βγάζουν κορυφαία Games. Αξίζει τα λεφτά του όμως. Προβλέπω πως θα είναι αριστούργημα όπως και τα προηγούμενα.


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 22:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχαριστώ Cybermasterako αλλά είσαι πολύ μικρός για να μου κάνεις εμένα δώρο. Είναι σαν να βγαίνεις για καφέ με τον πατέρα σου και να το κερνάς

KAA RE BIG BRO EΞΑΛΛΟΥ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.........
ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 11:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα μετονομάστηκε σε
"Κυκλοφορεί! (παιχνίδια για PC, κονσόλες, κ.α)"
από την αρχική του ονομασία: "Κυκλοφορεί!"

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 11:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

Σε ευχαριστώ καλή μου amalia για την μετονομασία του Topic.
Μέσα στο μυαλό μου είσαι, είχα σκοπό κι εγώ να σου το ζητήσω.
Έτσι θα γίνεται σίγουρα πιο αντιληπτό.

Θα παρακαλούσα τα μέλη που θα κάνουν στο παρόν Topic post τα Previews ή
Reviews παιχνιδιών, να παραθέτουν εικόνες και ενα σύντομο επεξηγηματικό κείμενο.

Ευχαριστώ!


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 11:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
REVIEW για το Παιχνίδι Mercenaries (XBOX,PS2,PC)

Το Mercenaries είναι ένα εκρηκτικό παιχνίδι shooter τρίτου προσώπου όπου παίζετε με το ρόλο ενός επίλεκτου μισθοφόρου σε πλήρως διαδραστικά πεδία καταστροφής. Χωρίς περιορισμούς, χωρίς όρια, χωρίς έλεος.


Τεράστια διαδραστικά περιβάλλοντα: Αν μπορείτε να το δείτε, τότε μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε, να το κλέψετε, να το οδηγήσετε, να το πετάξετε ή να το ανατινάξετε.

Ευέλικτο game play: Χρησιμοποιήστε όπλα και την φαντασία σας για να βρείτε πώς θα ολοκληρώσετε τις αποστολές σας με διάφορους τρόπους.

Εμπειρία κινηματογραφικής ταινίας δράσης μεγάλου μπάτζετ: Ζήστε ένα story line εμπνευσμένο από τον πραγματικό κόσμο όπου ένα πραξικόπημα στη Βόρεια Κορέα δημιουργεί μια ζώνη πολιτικής αναταραχής και πλοσιοπάροχες ευκαιρίες για καλά εκπαιδευμένους μισθοφόρους.


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 12:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
REVIEW για το παιχνίδι RED DEAD REVOLVER. (XBOX,PS2)

Απέραντη, άγρια και δίχως νόμους. Ως νεαρός, ήταν αδύνατον να αποτρέψετε το σφαγιασμό της οικογένειάς σας από τα χέρια των ληστών.

Χρόνια αργότερα, ζείτε ως κυνηγός επικηρυγμένων, παραδίδοντας κακοποιούς στην δικαιοσύνη, καθώς αγωνίζεστε να ξεδιαλύνετε το μυστήριο του δικού σας παρελθόντος. Πρέπει να βρείτε αυτούς που δολοφόνησαν την οικογένειά σας και να πάρετε εκδίκηση.

Το σενάριο θυμίζει τα παλιά κι αγαπημένα Spaghetti Western της Cineccita! Την μουσική έγραψε ο Enno Moricone.


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 12:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά για σήμερα και μην ξεχνάτε τα Video-Games είναι μια εκκολαπτόμενη μορφή τέχνης.

Όσοι φίλοι ενδιαφέρονται για ΧΒΟΧ softmod μπορούν να διαβάσουν το τεχνικό Tutorial (βοήθημα) που έχω γράψει εδώ:
http://www.xboxgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=455


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 16:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει σε PC, κάπως παλιό βέβαια για τις τεχνικές δυνατότητες του σήμερα (όχι και πάρα πολύ παλιό, από το Δεκέμβριο του 1998), είναι το:

King's Quest: Mask of Eternity

Μία καλή παρουσίαση του παιχνιδιού, μπορείτε να βρείτε εδώ:
Review
King's Quest: Mask of Eternity

Η υπόθεση:
Στο βασίλειο του Daventry, η μάσκα της αιωνιότητας, συμβολίζει την αλήθεια, το φως και την τάξη. Φυλάσσεται από μία μαγική ιεραρχία όντων, που λέγονται Άρχοντες. Η ζωή κυλάει ειρηνικά στο Daventry, όταν ο αρχηγός των αρχόντων, ο Lucreto, προδίδει τον ιερό του σκοπό και χτυπάει τη μάσκα με μία κατάρα, κόβοντάς την σε κομμάτια, που σκορπίζονται στο βασίλειο του Daventry κι έτσι όλο το βασίλειο - μαζί και οι κάτοικοί του - μεταμορφώνονται σε πέτρα, εκτός από τον ήρωά μας τον Connor Ly Marr!

Μέσα από την περιήγησή του στους 7 κόσμους του βασιλείου(τη διάσταση των νεκρών,τον βάλτο, το υπόγειο βασίλειο των ξωτικών, την άγονη περιοχή, τις παγωμένες κορφές, τον χαμένο παράδεισο, και τη σφαίρα του Ήλιου) ο ήρωάς μας θα βρει τα χαμένα κομμάτια της μάσκας και θα τα καταθέσει στον ιερό βωμό, για να επαναφέρει την τάξη στο βασίλειο του Daventry.

Κάθε κόσμος - διάσταση - του βασιλείου, έχει κι έναν ιδιαίτερο ατμοσφαιρικό χαρακτήρα, που παρά τα μέτρια(για την εποχή του 2005) γραφικά του, μπορεί να σε κάνει να νιώσεις πως βρίσκεσαι εκεί. Περιοχές όπου συμβολισμοί σαν τη ζυγαριά του Όσιρι και το φτερό της Μαάτ, τις πυραμίδες και τις μούμιες, το αθάνατο νερό και τα δέντρα που μιλάνε, τα πονηρά ξωτικά και τις αιθέριες νεράϊδες, σε κάνουν να νιώσεις σαν ήρωας του Τόλκιν!

Ανεπιφύλακτα σας συστήνω, εάν το βρείτε να το παίξετε!
Κι αν δυσκολευτείτε...
μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο το "walk through" του παιχνιδιού
(αλλά μην το παρακάνετε...)

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 13:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia τα σέβη μου!

Εξαιρετικό REVIEW και ανέλπιστο. Σε ευχαριστώ για την συνεισφορά στο Topic. Η σειρά Kings Quest αν και λίγο ξεπερασμένη όπως προανέφερες είναι πολύ καλή και με πολλούς φανατικούς οπαδούς παγκοσμίως. Εγώ εκείνη
την εποχή 1997-98 έπαιζα ενα παρόμοιο παιχνίδι το Atlantis.

Φιλικούς χαιρετισμούς!


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 02:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Loco.

Πραγματικά είναι πολύ ωραίο αυτό το παιχνίδι που ανέφερα.
Το έπαιζα για 2-3 βδομάδες φανατικότατα, είχα βρει όλες τις λύσεις για να προχωρήσω και πλησίαζα στο τέλος.

Στον προτελευταίο κόσμο, βρήκα τον τρόπο να περάσω και μπήκα στον 7ο.
Το λάθος μου ήταν, πως ενώ σε όλους τους προηγούμενους κόσμους έκανα προληπτικά "save" στο σημείο που βρισκόμουν, δεν έκανα κάτι τέτοιο και για τον προτελευταίο. Μεθυσμένη από την οσμή της νίκης προχώρησα...
Για να ανακαλύψω, πως παράλληλα με την αμέλειά μου να σώσω τον προηγούμενο κόσμο, την βλακεία μου να σβήσω όλα τα save που αφορούσαν τους υπόλοιπους κόσμους, και το γεγονός πως ξέχασα να πάρω το τελευταίο κομμάτι της μάσκας από τον προηγούμενο κόσμο...
Δεν μπορούσα να γυρίσω πίσω.
Ενώ σε όλους τους υπόλοιπους μπορούσε ο παίχτης να πηγαινοέρχεται κανονικότατα - εφόσον είχε βρει τα κλειδιά - στον τελευταίο άπαξ και έμπαινες, δεν είχε γυρισμό.
Κι εγώ δεν είχα όλη τη μάσκα (mask of eternity)

Έτσι, δεν έμαθα ποτέ πως δείχνει το τέλος.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 14:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Amalia μου έπεσες στην περίπτωση! Τα saves είναι ενα κεφάλαιο στο Gaming που ανάλογα με την περίπτωση ή τα λατρεύεις ή τα μισείς.

Όταν μετά απο εξαντλητικές μάχες ή γρίφους που έχεις περάσει καταφέρεις και αποθηκεύσεις την πρόοδο σου στο παιχνίδι, είσαι τόσο ευγνώμων σε αυτό το μικρό αρχειάκι! Όταν όμως για κάποιο λόγο δεν θέλει να φορτώσει ή δεν υπάρχει καν, το καταργιέσαι που είναι τόσο ευάλωτο! Εγώ στα κρίσιμα σημεία κάνω εκτός απο το κανονικό και ενα backup για περίπτωση ανάγκης.

Δυστυχώς το παιχνίδι δεν το τερμάτισα ούτε εγώ για να σου πω τι γίνεται. Θυμάμαι οτι το είχα ενοικιάσει απο ενα Video-Club όταν ζούσα στην Γερμανία αλλά δεν το είχα παίξει πολύ. Ο τίτλος ηταν θυμάμαι: "Κings Quest8 - Maske der Ewigkeit"

Αν έχεις σε κάποιο ράφι το παιχνίδι ίσως μπορέσεις να βρείς ενα save game στο Internet και να παίξεις τον τελευταίο κόσμο μόνο. Έτσι θα μάθεις επιτέλους τι γίνεται!


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 14:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και μερικά Screenshots του "Kings Quest8-Mask of Eternity":






C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 15:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ράφι με το παιχνίδι έχω Loco
και στο internet να μπω θα μπορούσα,
αλλά δυστυχώς...
αυτό που δεν έχω πια είναι: χρόνος!

Το καλοκαιράκι μάλλον, εκτός εάν αναβαθμίσω το PC και μπορέσω επιτέλους να παίξω το URU (το επόμενο του MYST) που το χρυσοπλήρωσα για να το βλέπω στο ράφι κι αυτό...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 23:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PREVIEW για το "Age of Empires III"

Πριν μερικές μέρες ανακοινώθηκε το νέο Age of Empires, απλά να αναφέρουμε ότι η σειρά ξεκινάει από το 1997 και είναι από τις εντυπωσιακότερες στο τομέα της με χιλιάδες fans. Εδώ και αρκετό στο επίσημο site της Ensemble υπήρχε ένα σχετικό countdown για την ανακοίνωση... Οι πρώτες πληροφορίες (το παρακάτω άρθρο βασίζεται σε πληροφορίες που έκανε γνωστές το IGN πριν μερικές μέρες) που είδανε το φως της δημοσιότητας αλλά και φωτογραφίες δείχνουν ότι θα έχουμε να κάνουμε με ένα αρκετό καλά συγκροτημένο τίτλο.

Το παιχνίδι καλύπτει την εποχή του αποικισμού στην Αμερική, αν και η Ensemble προτιμά να το γράφει σκέτο σαν Age of Empires, οι περισσότεροι θα το πουν Age of Empires - Αge of Discovery . Το AοE ΙΙΙ ξεκινά ακριβώς εκεί που σταμάτησε το Age of King ένα βήμα πριν σαλπάρετε για την αντίπερα όχθη. Μερικά units (τα αρχικά) θα σας είναι γνωστά, αλλά όταν ανακαλύψετε την πυρίτιδα τα πάντα αλλάζουν. Τις περισσότερες φορές θα τοποθετήστε σε έναν άγνωστο χάρτη που θα πρέπει να ιδρύσετε την πόλη σας και έπειτα να επιβληθείτε με την διπλωματία ή την βία στους τριγύρω λαούς.

Πηγή: Gamesway.gr

Πηγή φωτογραφιών: Ensemble Studios


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy