ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 SYMPAN:>format earth:_
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 07:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές όταν τα προγράμματα "μπλέξουν" πολύ, τότε είναι αδύνατο ή θα ήταν εξαιρετικά χρονοβόρο να βρεθεί η λύση για να επανέλθει στην κανονική του λειτουργία. Η απλούστερη και ταχύτερη σε αυτές τις περιπτώσεις λύση είναι το λεγόμενο format, ή αλλιώς στα ελληνικά μορφοτύπηση ή μορφοποίηση ή διαμόρφωση του σκληρού δίσκου. Δηλαδή ο πλήρης καθαρισμός του δίσκου, σβήσιμο όλων των πληροφοριών που περιέχει και επανεγκατάσταση όλων από την αρχή.

Μήπως αυτό συμβαίνει και με τη Γη; Οι μύθοι σχεδόν όλων των αρχαίων πολιτισμών που γνωρίζουμε αφηγούνται κάποια ιστορία κατακλυσμού, παγκόσμιας δηλαδή καταστροφής που εξαφάνισε σχεδόν όλα τα είδη ζωής του πλανήτη. Στη συνέχεια η ζωή εξελίχθηκε και πάλι. Αυτό πιθανότητα φαίνεται να συμβαίνει σε ορισμένα τακτά χρονικά διαστήματα, τόσο μεγάλα όμως που η κοινή μας λογική για την αντίληψη του χρόνου αδυνατεί να τα συλλάβει επαρκώς.


<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"

Edited by - Ydroxoos25 on 24/01/2005 07:31:36

Edited by - Ydroxoos25 on 24/01/2005 07:32:49

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 08:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Αγαπητέ Ydroxoos25 κι εγώ κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι την λειτουργία της γης. Όταν δεν είναι πλέον ομαλή η λειτουργία του λογισμικού αναγκάζεται να κάνει Format. To πρόβλημα είναι οτι η γη δεν κρατάει αρχεία backup
και για να επανέλθει σε ενα ικανοποιητικό επίπεδο το σύστημα της περνάνε αρκετές χιλιάδες χρόνια. Σπάνια ανακαλύπτουμε και fragments αρχείων απο παλαιότερα συστήματα. Αυτά συνήθως είναι παγωμένα Μαμούθ ή οστά δεινοσαύρων.

Μην ξεχνάς όμως οτι η γη δέχεται και επιθέσεις spam mail απο το δικό της Internet που είναι το διάστημα. Οι τεράστιοι μετεωρίτες που έπεσαν ή θα πέσουν πάνω στη γη απειλούν κι αυτοί με αναγκαστικό format!


I 'm Big in Japan!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 09:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές μέσα σε "μυθιστορήματα" βρίσκει κανείς την ίδια ιδέα να επανέρχεται ξανά και ξανά...

Ισως γιατί οι συγγραφείς τους, αφήνοντας ανοιχτό το παράθυρο της φαντασίας προκειμένου να δημιουργήσουν, αφήνουν ανοιχτό και ένα παράθυρο "ορασης" πέρα από την συμβατική ιστορία...

Το απόσπασμα που ακολουθεί είναι από το βιβλίο του Douglas Adams "Αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια"...

"Και τότε, μια Πέμπτη, κάπου δυο χιλιάδες χρόνια από τότε που είχαν καρφώσει καποιον σε ένα δέντρο επειδή είπε πόσο ωραία θα ήταν αν άρχιζαν να φέρονται με καλοσύνη ο ένας στον άλλον, έτσι για αλλαγή, μια κοπέλα που καθόταν μόνη της σ' ένα καφενείο στο Ρικμανσγουωρθ ξαφνικά κατάλαβε τι ήταν αυτό που δεν πήγαινε καλά τόσο καιρό, και πως θα μπορούσε ο κόσμος να γίνει ευχάριστος και ευτυχισμένος. Αυτή τη φορά η λύση ήταν η σωστή, τα πράγματα θα πήγαιναν καλά και κανείς δεν θα χρειαζόταν να καρφωθεί πουθενά.
Δυστυχώς, όμως, προτού προλάβει να φτάσει το τηλέφωνο και να το πει σε κάποιον, η Γη κατεδαφίστηκε απρόσμενα για να κατασκευαστεί μια νέα υπερδιαστημική παρακαμπτήριος, κι έτσι η ιδέα της χάθηκε, φαινομενικά για πάντα.
Αυτή είναι η ιστορία της."

και να σκεφτεί κανείς πως έχω γεννηθεί Πέμπτη....


Galadriel of Galadhrim


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 19:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
loco, πολύ παρέα με Η/Υ κάνεις μου φαίνεται...
Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και το shut down, που έχει και πιο πολύ πέραση.
galadriel, ωραίο το απόσπασμα. Μου άρεσε. Από που είναι;

Δεν υπαρχει αντικειμενικότητα.
Υπαρχει μονο συνειδητότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 20:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς. loco, εγώ το έγραψα το από πάνω post, απλά το έκανα από το pc φίλου μου στο γραφείο, λόγω κρασαρίσματος του δικού μου (το shut down που λέγαμε, αλλά χειρότερο) και χωρίς να προσέξω μπήκα με το δικό του nick. Να μην του στείλεις και κανένα άδικο χαιρέτισμα...

Edited by - stemix on 28/01/2005 20:13:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 21:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΕΓΩ ΤΙΝ ΓΗ ΤΗΝ ΝΟΜΙΖΩ ΣΑΝ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΡΩΣΤΟΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ , ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΝ ΓΗ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΙΟΣ ΑΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΚΩΤΟΣΕΙ ΤΟΝ ΙΟ. ΑΝ Ο ΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΙΤΟΣ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΕΘΕΝΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

DONT WORRY BE HAPPYΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 06:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

quote:
loco, πολύ παρέα με Η/Υ κάνεις μου φαίνεται...

I love ...PC!
quote:
Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και το shut down, που έχει και πιο πολύ πέραση.

Δεν νομίζω το shut down είναι προσωρινό. Θα ήταν κάτι παρόμοιο με την αγρανάπαυση για την γη.
quote:
Ουπς. loco, εγώ το έγραψα το από πάνω post, απλά το έκανα από το pc φίλου μου στο γραφείο, λόγω κρασαρίσματος του δικού μου (το shut down που λέγαμε, αλλά χειρότερο) και χωρίς να προσέξω μπήκα με το δικό του nick. Να μην του στείλεις και κανένα άδικο χαιρέτισμα...

Dont worrie!!


I 'm Big in Japan!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 08:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το απόσπασμα είναι από το βιβλίο του Douglas Adams "Αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια"...




1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 15:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως αυτό συμβαίνει και με τη Γη; Οι μύθοι σχεδόν όλων των αρχαίων πολιτισμών που γνωρίζουμε αφηγούνται κάποια ιστορία κατακλυσμού, παγκόσμιας δηλαδή καταστροφής που εξαφάνισε σχεδόν όλα τα είδη ζωής του πλανήτη. Στη συνέχεια η ζωή εξελίχθηκε και πάλι. Αυτό πιθανότητα φαίνεται να συμβαίνει σε ορισμένα τακτά χρονικά διαστήματα, τόσο μεγάλα όμως που η κοινή μας λογική για την αντίληψη του χρόνου αδυνατεί να τα συλλάβει επαρκώς.



ΒΑΣΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΖΗΣΑΝ (ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑΣ, ΝΩΕ, ΚΤΛ ΚΤΛ)
ΟΠΟΤΕ ΔΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΝΕΒΗ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΟΥ (ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ -ΦΙΛΙΚΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΣΑΝΤΙΣΤΕΙΣ-)

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 10:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel, δεν είναι τίποτα. Και γυαλιά να φορούσα, θα έψαχνα να τα βρώ, ακόμα και αν ήταν κρεμασμένα πάνω μου. Ευχαριστώ και συγνώμη για τον κόπο που το ξαναέγραψες.
mistirios, αυτό ήταν από το matrix. Πιθανότατα αληθεύει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 05:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΒΑΣΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΖΗΣΑΝ (ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑΣ, ΝΩΕ, ΚΤΛ ΚΤΛ)
ΟΠΟΤΕ ΔΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΝΕΒΗ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΟΥ (ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ -ΦΙΛΙΚΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΣΑΝΤΙΣΤΕΙΣ-)

Φίλε CYBERMASTER, συνήθως κρατάμε και κανένα καλό αρχείο για backup. Και επειδή η Γη δεν διαθέτει σιντιέρα, ίσως αφήνει ένα μικρό BOOT RECORD στο δίσκο (ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΚΙΒΩΤΟΣ).

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 17:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον θα έχει σώσει σε δισκέτες τα λειτουργικά αρχεία: Autoexec.bat και Config.exe. Προσοχή γιατί και οι δισκέτες πολλές φορές χαλάνε, αλλά μέχρι τώρα δέν έγινε απ'ότι φαίνεται.
Για όλα τα άλλα προγράμματα υπάρχει και το αντίστοιχο CD!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 21:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file stemix den xero an einai apo to matrix giati den to eida. tora an eipan kati to idio sto matrix tote tha exoun tin idia gnomi me emena.

DONT WORRY BE HAPPYΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy