ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 O "ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ" ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 10:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα του εσωτερισμού έχει αναλυθεί σε ανάλογο τόπικ και έχει συζητηθεί πολλάκις σε διάφορα άλλα, αυτό όμως που δεν έχει συζητηθεί είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει κάποιος για να μπορούμε να πούμε ότι είναι καλός εσωτεριστής.

Η άποψη στην οποία έχω κατασταλάξει ίσως να μην ενδιαφέρει πολλούς από δω μέσα και σίγουρα δε θα χαροποιήσει κάποιους άλλους γι'αυτό και δε θα την καταθέσω.

Αυτό όμως που ζητώ από τους αγαπητούς φίλους και μη του esoterica είναι να μου πουν πως φαντάζονται τον ιδανικό εσωτεριστή (έχοντας σαν δεδομένο την ενασχόλησή του και με τον αποκρυφισμό).

Ποιοί είναι δηλαδή οι επιθετικοί προσδιορισμοί που θα τον ντύνατε...
Ποιά είναι τα απαραίτητα εκείνα χαρακτηριστικά που τον διακρίνουν...
Ξεκάθαρες προσωπικές απόψεις δηλαδή και όχι Συβιλλικούς στίχους...
Εις αναμονή των απαντήσεών σας λοιπόν...


Avallon Reloaded...
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 12:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1.Μην βρίζεις τον Admin σου, ενδιαφέρεται για σένα.
2.Μην βρίζεις τους απόστολους, και αυτοί… πνεύμα θέλουν
3.Να θυμάσαι πάντα πως η ψυχή μιας εσωτεριστριας, είναι μια άβυσσος, και του εσωτεριστη δεν είναι παραδεισος!
4.Μην επιθυμείς τα ρετιρέ των άλλων, προσπάθησε και εσύ για το δικό σου
5.Όταν συζητάς με παιδία, (μα και με Ανθρώπους) να θυμάσαι πως σπέρνεις (α)κατέργαστα χωράφια.
6.Οι περισσότεροι άνθρωποι μέσα τους, ζουν όπως κάτω από την ομόνοια, χαοτικά.
7.Για αυτό, όταν σε βρίζουν, σε αποδοκιμάζουν, σε μειώνουν, χαμογέλασε, και κοίταξε το δαχτυλάκι σου!
8.Ο Θεϊστής και ο Υλιστής, δεν θα τα βρουν ποτέ, αν ο ένας δεν μπει μέσα στον άλλο!
9.Αγαπώ, οποίον αγαπά την αλήθεια.
10.Υπομονή και Συμπόνια, για όλα τα άλλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya the original
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 12:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya the original  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την αποψη σου δεν την καταθετεις γιατι οπως χαρακτηριστικοτατα λες "ισως να μην ενδιαφερει και πολλους". Ζητας ομως την αποψη των αλλων.
Δε θα κανω αλλο σχολιο. Σε παραδιδω στη κριση του φορα.

Αααα και που σαι. Γιατι δε ρωτας τη γλυκια φιλεναδιτσα σου με τους πολλαπλους λογαριασμους. Ξερεις ποια η μάλλον ποιον *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 13:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή avallon καλησπέρα,

νομίζω πως μια καλή αρχή θα ήταν μέσω μιας λογικής αφαιρετικής διαδικασίας που λέγεται εις άτοπον απαγωγή....

θα μπορούσαμε λοιπόν να δούμε πρώτα τι ΔΕΝ είναι ένας εσωτεριστής αλλά και ένας "εξωτεριστής"...

γι'αυτό παραθέτω το link της ανάλογης συζήτησης που έχει προηγηθεί :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4960


η συνέχεια επί της οθόνης...

Galadriel of Galadhrim



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 14:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστώ πολύ Galadriel...
Δε το γνώριζα το τόπικ γιατί ήταν την εποχή που δεν συμμετείχα.
Παρόλ'αυτά επειδή πιστεύω ότι το θέμα αυτό "πονάει" ΟΛΟΥΣ εσωτεριστές και μη τα αγαπητά μέλη δε θα μας πουν τη γνώμη τους.
Πλάτωνα mille grazia!


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 15:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιοί είναι δηλαδή οι επιθετικοί προσδιορισμοί που θα τον ντύνατε...
Ποιά είναι τα απαραίτητα εκείνα χαρακτηριστικά που τον διακρίνουν...
Ξεκάθαρες προσωπικές απόψεις δηλαδή και όχι Συβιλλικούς στίχους...

Και άμα η προσωπική μας άποψη ταυτίζεται απόλυτα με ένα στιχούργημα;

Where you gonna run
Where you gonna hide
Who you trying to see
What ya trying to find

We 're all in this race
Everybody trying to keep a pace
But you can't get to wait -oh no!-
there is no escape

The world is filled with problems
and many illusions
I say, love peace and understanding
Is the only solution

People walking around in disguise
Try to tell me what they're trying to hide
'Cause what you're looking for
Has been here with you all the time

Peter Tosh - Where you gonna run (Live version)

Αυτός είναι ο καλός εσωτεριστής.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 16:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο πράγμα, το οποίο είναι πάντοτε και παντού μαζί μας, είναι ο εαυτός μας και αξίζει να επενδύσουμε σε αυτόν, για να διαθέτουμε την ευτυχία και τη γνώση πάντοτε και παντού μαζί μας, χωρίς αυταπάτες. Η φιλοσοφική αναζήτηση και η ανάπτυξη των απόψεων δεν περιορίζεται στα εξωτερικά πράγματα ή σε μερικές σχέσεις τους, όπως οι εξειδικευμένοι επιστημονικοί κλάδοι. Η διάνοια με τη φιλοσοφική δραστηριότητά της αυτοανακαλύπτεται και αυτοαξιοποιείται. Ανακαλύπτει την άγνοιά της για ορισμένα βασικά ζητήματα, των οποίων η γνώση θα έπρεπε να υπάρχει θεωρητικά πριν από κάθε άλλη. Για να καθορίζουμε εμείς σαν αυτοτελείς τη συμπεριφορά μας και για να ζούμε προσανατολισμένοι. Ενώ αντιθέτως, χωρίς αυτή τη γνώση παρασυρόμαστε από μερικά πράγματα και αφήνουμε τον εαυτό μας στην τύχη του.

O εσωτεριστής λοιπόν μπορεί να εχει μία... οποιαδήποτε μορφή εξωτερική..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 16:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Labolas Glasya the original

Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
ΨΕΥΔΟΕΞΩΤΕΡΙΣΤΕΣ

Zephyr

quote:
Ψευδοεσωτεριστές και Ψευδοεξωτεριστές είναι οι δυο πλευρές του ίδιου νομίσματος γιατί απλούστατα καταλήγουν αναπόφευκτα σε κάτι κοινό:
_Ειρωνία(σε όποιον έχει αντίθετη άποψη)
_Απολυτότητα(άσχετα αν τα επιχειρήματα που παραθέτουν δεν είναι παρά η άποψή τους διασκευασμένη)
_Τάση για καυγάδες(ε,πως να συμμαζέψεις τα ασυμμάψευτα;)
_Τάση προς καταστροφή των topics(πόσα και πόσα δεν έχουν κλείσει/εγκαταληφθεί εξ'αιτίας τους;;;)

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 18:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Peter Tosh - Where you gonna run (Live version)

Αυτός είναι ο καλός εσωτεριστής.


Δεν ξέρω για τον Peter Tosh αλλά γενικότερα η Reggae έχει αρκετές δόσεις εσωτερισμού...αφού είναι αντίθετη στο κυνήγι του υλισμού.
Περιμένω επιθετικούς προσδιορισμούς ... αλλά μάλλον φοβόμαστε να πούμε τα πράγματα με τ'όνομά τους.


Avallon Reloaded...

Edited by - Avallon on 25/01/2005 18:57:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 19:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας με συγχωρέσει η αγαπητή avallon γι'αυτή μου την παρέμβαση αλλά, πριν μπούμε στην διαδικασία να διαμορφώσουμε τον "δεκάλογο" του καλού εσωτεριστή...

ας εφαρμόσουμε μία πρακτική (δύσκολη το παραδέχομαι) για τις οδηγίες χρήσης από εσωτεριστές των εργαλείων ενός φόρουμ..

Λαμβάνουμε λοιπόν το mouse...

το οδηγούμε με συνέπεια και ακρίβεια πάνω στο link που μας ενδιαφέρει,
π.χ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4960


μετά πατάμε το αριστερό κουμπάκι του εν λόγω mouse, μία μόνο φορά!


πάραυτα αυτό, μας οδηγεί στο θέμα που υποδεικνύει το link...


π.χ.


quote:
Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
ΨΕΥΔΟΕΞΩΤΕΡΙΣΤΕΣ


αφού καταφέρουμε να τα κάνουμε ΟΛΑ αυτά με επιτυχία, προσπαθούμε να γράψουμε ένα νέο μήνυμα....

από την επιτυχία αυτού ή όχι, αρχίζουν και βγαίνουν κάποιοι ενδιαφέροντες επιθετικοί προσδιορισμοί...

και πάλι συγνώμη για την διακοπή...


Galadriel of Galadhrim


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 20:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
11. Όταν ένα παλαιό μέλος επανέρχεται στο εσωτερικά, ανοίγουμε την αγκαλιά μας, του προσφέρουμε ένα λουλούδι, και του επιτρέπεται να άνοιξη διπλό και τριπλό θέμα.

12. Οι συμπάθειες και αντιπάθειες μεταξύ των μέλλων του εσωτερικά είναι γνωστές, μα το ξεπέρασμα των επεισοδίων, είναι πολύ πιο σπουδαίο για την κατανόηση του εαυτού μας, από τις τυχόν λέξεις που εκτοξεύτηκαν!


Αβαλλον, καλώς ήρθες και πάλι!

madame et monsieur



Rien ne vas plus


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 25/01/2005 20:37:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pelagos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pelagos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Οι συμπάθειες και αντιπάθειες μεταξύ των μέλλων του εσωτερικά είναι γνωστές, μα το ξεπέρασμα των επεισοδίων, είναι πολύ πιο σπουδαίο για την κατανόηση του εαυτού μας, από τις τυχόν λέξεις που εκτοξεύτηκαν!>>

<< Όταν ένα παλαιό μέλος επανέρχεται στο εσωτερικά, ανοίγουμε την αγκαλιά μας, του προσφέρουμε ένα λουλούδι, και του επιτρέπεται να άνοιξη διπλό και τριπλό θέμα.>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
13. Oταν διαβάζουμε αυτά που γράφουν τα υπόλοιπα μέλη, κάνουμε μια ισχυρή προσπάθεια να μην τα ερμηνεύουμε σύμφωνα με τις προσωπικές μας συμπάθειες ή αντιπάθειες ...

14. Οταν γράφουμε, κάνουμε άλλη μια ισχυρή προσπάθεια να καταλαβαίνουμε τι έχει γραφεί παραπάνω...

σωστός ως συνήθως, αγαπητέ Πλάτωνα...



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4960

Μα δεν είναι το ίδιο θέμα Τζι. Εκεί πέρα λέει για αυτούς που ισχυρίζονται ότι δεν είναι εσωτεριστές [αν και με λίγο καταχρηστική σημασία του όρου "εσωτεριστής"] ενώ στην πραγματικότητα είναι και μάλιστα χαμηλού επιπέδου.

Εδώ το θέμα μας είναι πώς πρέπει να είναι ο Καλός Εσωτεριστής (κατά την Καλή Νοικοκυρά και τον Καλό Υπάλληλο).

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δεν είναι το ίδιο θέμα Τζι. Εκεί πέρα λέει για αυτούς που ισχυρίζονται ότι δεν είναι εσωτεριστές [αν και με λίγο καταχρηστική σημασία του όρου "εσωτεριστής"] ενώ στην πραγματικότητα είναι και μάλιστα χαμηλού επιπέδου.


ακριβώς τζέϊ...!

γι'αυτό είπα :

quote:
νομίζω πως μια καλή αρχή θα ήταν μέσω μιας λογικής αφαιρετικής διαδικασίας που λέγεται εις άτοπον απαγωγή....

G.



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 00:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galadriel καλή μου αν το θέμα δεν σε ενδιαφέρει ή σε έχει καλύψει το τόπικ που μας ανέφερες ΤΟΣΟ ΔΕΙΚΤΙΚΑ δις (αλήθεια γιατί δις???) απλά προσπερνάς.

Σε αντίθετη περίπτωση κάτσε μήπως και μάθεις τίποτα παραπάνω...
Οσο για το ειρωνικό σου υφάκι περί της χρήσης του mouse...δε μου άρεσε και ελπίζω να μην επαναληφθεί...


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 01:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

quote:
Αυτό όμως που ζητώ από τους αγαπητούς φίλους και μη του esoterica είναι να μου πουν πως φαντάζονται τον ιδανικό εσωτεριστή (έχοντας σαν δεδομένο την ενασχόλησή του και με τον αποκρυφισμό).

Ποιοί είναι δηλαδή οι επιθετικοί προσδιορισμοί που θα τον ντύνατε...
Ποιά είναι τα απαραίτητα εκείνα χαρακτηριστικά που τον διακρίνουν...
Ξεκάθαρες προσωπικές απόψεις δηλαδή και όχι Συβιλλικούς στίχους...
Εις αναμονή των απαντήσεών σας λοιπόν...



Avallon αλήθεια γιατί πασχίζεις να προσδιορίσεις τον καλό εσωτεριστή;
Γιατί θα πρέπει να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις και αντιλήψεις για τον εσωτερισμό; Ξέρεις εσύ ποιός είναι ο κακός εσωτεριστής και θες να προσδιορίσεις τον καλό; Γιατί πρέπει να φορέσουμε σε όλους ταμπελάκια;

O Admin έγραψε πρόσφατα πως θα πρέπει να αποφεύγουμε τέτοιους είδους χαρακτηρισμούς μεταξύ μας και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Αν δηλαδή εγώ παρεκλείνω απο τον δεκάλογο σου είμαι κακός εσωτεριστής;


I 'm Big in Japan!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 03:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Loco,τα πράγματα δεν είναι τόσο υποκειμενικά όσο νομίζουμε και όσο μας συμφέρει.Υπάρχουν συμπεριφορές που είναι αντικειμενικά ορθές.

Πιστεύω ότι υπάρχουν Νόμοι παντού.Γιατί να μην υπάρχουν λοιπόν και νόμοι του Εσωτερισμού?Νόμοι που εφόσον τηρούνται οδηγούν τον άνθρωπο σε βαθύτερα επίπεδα κατανόησης και συναίσθησης.

Είναι πάντως εύλογο ότι το να παραθέσουμε 5-6 ξερές προτάσεις είναι ανούσιο και στείρο.Η ουσία είναι να νοήσουμε το "γράμμα του νόμου" και εν συνεχεία να νοήσουμε το "πνεύμα του νόμου",δηλαδή να βιώσουμε το νόμο,να "γίνουμε" ο νόμος.


Θεωρώ ότι το "Γνώθι σαυτόν" είναι ο πρωτεικός νόμος του "καλού εσωτεριστή".Η άποψή μου δεν διεκδικεί όσκαρ πρωτοτυπίας όμως πιστεύω ότι η αυτογνωσία αποτελεί την παγιότερη βάση πάνω στην οποία χτίζεται όλη η εσωτερική πορεία προς την Αυτοπραγμάτωση.

Πάνω απ'όλα επίγνωση των προσωπικών αδυναμιών.Αυτό είναι το βασικότερο κατά τη γνώμη μου,αυτό είναι το "φρένο" που συγκρατεί και επιχειρεί να νικήσει τα φυσικά πάθη.


Avallon θεωρείς ότι για να είναι κάποιος εσωτεριστής πρέπει να έχει ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό?Κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με απόκρυφα θέματα αποκλείεται να είναι εσωτεριστής?Και τελικά τί είναι αποκρυφισμός?Εάν εννοείς το Διαλογισμό τότε ναι,είναι σίγουρα απαραίτητος και ωφέλιμος.

Μιας και άνοιξες το θέμα θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις την αρχή και να πεις την άποψή σου,να επιχειρήσεις πρώτη να πεις τα πράγματα με το όνομά τους.Η άποψή σου σίγουρα ενδιαφέρει αρκετούς όμως δεν καταλαβαίνω τί εννοείς όταν λες ότι κάποιοι θα δυσαρεστηθούν.Εάν μιλάς γενικά τότε συμφωνώ μαζί σου μιας και οι περισσότεροι από εμάς θεωρούμε λανθασμένα ότι είμαστε εσωτεριστές.Οι περισσότεροι είμαστε WANNA BE εσωτεριστές,δηλαδή παραμύθι φούρναρης.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 09:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

για να δούμε λοιπόν....

αν με ενδιαφέρει το θέμα?
προφανώς! γιατί συμμετέχω... το πως συμμετέχει ο καθένας και τι θέλει να πει μέσα απ΄ αυτά που γράφει, το κρίνει ο χρόνος...
ο παρελθοντικός, ο τωρινός και ο μελλούμενος...

αν με έχει καλύψει το τοπικ που αναφέρω?
όχι, γι'αυτό και γράφω κι εδώ.... το πρότεινα μόνο ως μία αρχή συζήτησης....

όμως...
η αρχή της συζήτησης ήταν άλλη... αυτή που δεν θέλεις να αναφέρεις... για δικούς σου λόγους τους οποίους και σέβομαι απόλυτα... και που κάποιου από αυτούς αν θυμάμαι καλά βρίσκονται εδώ :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4572&whichpage=1&ARCHIVE=


τόσο δεικτικά?
ναι, τόσο.... γιατί μπορεί και εγώ μπορεί να έχω βαρεθεί (όπως κι εσύ κάποτε) μαζί να μιλάμε και χώρια να καταλαβαινόμαστε μερικές φορές, γιατί κι εγώ (όπως κι εσύ κάποτε) έχω βαρεθεί τους διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς, γιατί κι εγώ (όπως κι εσύ κάποτε) αηδιάζω με την ανοχή σε απαράδεκτες καταστάσεις....
κι άλλοι, όταν φτάνουν σ'αυτό το σημείο, αποχωρούν,
άλλοι κάθονται και κλαίνε την μοίρα τους για να μαζέψουν συναινετικά σχόλια,
άλλοι αντεπιτίθενται στο σύστημα (τι να κάνουμε είναι κι αυτό ένα μικρό σύστημα),
κι άλλοι απαντούν δεικτικά όπως εγώ...
κι όπως λέει και το τραγούδι : "έτσι είμ΄ εγώ κι ούτε μπορώ, κι ούτε και θέλω ν'αλλάξω..."
κρίνε μόνη σου λοιπόν αν αυτό με κάνει "καλό" ή "κακό" εσωτεριστή...

γιατι δις?
από τότε που μπήκα σ'αυτό το χώρο, έχω βαρεθεί πραγματικά άλλο ένα πράγμα.... να κάνω πενηνταράκια αυτά που λέω...
το δις δεν ήταν αναφορά λοιπόν σε σένα αλλά σε κάποιον άλλο, όπως και οι οδηγίες χρήσεως του mouse...
τώρα το γιατί εσύ σήκωσες την συγκεκριμένη μύγα... είναι προς συζήτηση και μάλιστα καθόλου άσχετη με το παρόν θέμα...


να κάτσω να μάθω τίποτα παραπάνω?
γιατί όχι? αφού με προσκαλείτε λέω να το κάνω.... ποτέ δε λέω όχι στην ευκαιρία να μάθω κάτι παραπάνω... και το ίδιο ελπίζω να ισχύει και για σένα αγαπητή....


το ειρωνικό μου υφάκι και το αν σου άρεσε...
το πρώτο (περί ειρωνίας στο απάντησα ήδη πιο πάνω)...
το αν σου άρεσε ή όχι... ξέρεις κάτι? πρέπει κάποια στιγμή, είτε είμαστε "καλοί" εσωτεριστές είτε όχι, να δεχόμαστε και τις φωνές που δεν μας αρέσουν.... όπως λέει κι ένα άλλο μέλος : μέσα από την αντίθεση και την τριβή, μαθαίνει κανείς και γίνεται καλύτερος....
και μια και έχεις "χάσει" επεισόδια όπως λες...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5106

τέλος,
όσο σωστό βρίσκω το ότι τα παλαιότερα μέλη σε καλοσώρισαν στην επανένταξη σου στις συζητήσεις μας....
άλλο τόσο σωστό βρίσκω κι εσύ σαν παλαιότερο μέλος να μην βιάζεσαι να κρίνεις τις απόψεις και τα γραφόμενα ενός νεότερου μέλους (όπως εγώ) και μάλιστα τόσο αυστηρά...
μοιάζει πως τη στιγμή που δείχνεις με το ένα δάχτυλο τα υπόλοιπα να δείχνουν εσένα...

αυτά...
σειρά μου να σε καλοσωρίσω στην ενεργή συμμετοχή σου εδώ...
και εύχομαι την πατροπαράδοτη ευχή του χώρου για έναν γόνιμο και δημιουργικό διάλογο...



Galadriel of Galadhrim


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 10:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon αλήθεια γιατί πασχίζεις να προσδιορίσεις τον καλό εσωτεριστή;
Γιατί θα πρέπει να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις και αντιλήψεις για τον εσωτερισμό;
Ξέρεις εσύ ποιός είναι ο κακός εσωτεριστής και θες να προσδιορίσεις τον καλό; Γιατί πρέπει να φορέσουμε σε όλους ταμπελάκια;

Δεν "πασχίζω" να προσδιορίσω τον καλό εσωτεριστή αγαπητέ Loco...
Toν έχω ήδη προσδιορίσει μέσα μου ...
Ηθελα απλά να ακούσω την δική σας άποψη και που ξέρεις μπορεί από όλο αυτό να αλλάξω και κάποιες απόψεις... Είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλη ...

Τώρα όσον αφορά τις ταμπέλες δεν είναι κακό πράγμα αν όντως αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα και αν δεν είναι ρατσιστικές.
Ούτως ή άλλως σε κάθε μας "αγορά" την "ταμπέλα" δεν κοιτάζουμε?
Το θέμα μας όμως δεν είναι οι ταμπέλες...

quote:
O Admin έγραψε πρόσφατα πως θα πρέπει να αποφεύγουμε τέτοιους είδους χαρακτηρισμούς μεταξύ μας και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Αν δηλαδή εγώ παρεκλείνω απο τον δεκάλογο σου είμαι κακός εσωτεριστής;

Oχι βέβαια!
Απλά είσαι αδιάφορος για το θέμα και αναρωτιέμαι τι κάνεις εδώ...

quote:
Avallon θεωρείς ότι για να είναι κάποιος εσωτεριστής πρέπει να έχει ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό?Κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με απόκρυφα θέματα αποκλείεται να είναι εσωτεριστής?

Φυσικά και η ενασχόληση με τον αποκρυφισμό δεν είναι υποχρεωτική για κάποιον που θέλει να ονομάζεται εσωτεριστής!
Aπλά το δικό μου θέμα αφορά τους εσωτεριστές που ασχολούνται με τον αποκρυφισμό Ελπίζω τώρα πια μετά από τόσες επεξηγήσεις να έγινα πλήρως κατανοητή

Αν κρίνω πάντως από τις αναγνώσεις του τόπικ 210 σε λιγότερο από ένα εικοσιτετράωρο μάλλον το θέμα ενδιαφέρει πολύ αλλά για κάποιον λόγο δε θέλουν ή δεν μπορούν να μιλήσουν...

Πλάτωνα ψυχή μου καλώς σε βρήκα!


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 10:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν με έχει καλύψει το τοπικ που αναφέρω?
όχι, γι'αυτό και γράφω κι εδώ.... το πρότεινα μόνο ως μία αρχή συζήτησης....

Noμίζω ότι σε ευχαρίστησα γι'αυτό...
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί το ξαναέθεσες με τα αντίστοιχα σχόλια.. πράγμα που έκρινα πολύ περίεργο καθώς και το γεγονός ότι μιλάς με τέτοια φόρτιση σαν άμεσα εμπλεκόμενη... Δυο μέρες μετά την εγγραφή σου ασχολήθηκες με το αποχαιρετιστήριο τόπικ μου και όχι μόνο αυτό αλλά είχες και άποψη...ΠΕΡΙΕΡΓΟ...

quote:
όμως...
η αρχή της συζήτησης ήταν άλλη... αυτή που δεν θέλεις να αναφέρεις... για δικούς σου λόγους τους οποίους και σέβομαι απόλυτα... και που κάποιου από αυτούς αν θυμάμαι καλά βρίσκονται εδώ :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4572&whichpage=1&ARCHIVE=
Παλιά ξυνά σταφύλια...εκτός κι αν ήρθες για να ξύσεις πληγές...
Mέχρι στιγμής δε βλέπω κάτι εποκοδομητικό στη στάση σου σε αυτό το τόπικ...
Εσύ βλέπεις?

quote:
γιατι δις?
από τότε που μπήκα σ'αυτό το χώρο, έχω βαρεθεί πραγματικά άλλο ένα πράγμα.... να κάνω πενηνταράκια αυτά που λέω...
το δις δεν ήταν αναφορά λοιπόν σε σένα αλλά σε κάποιον άλλο, όπως και οι οδηγίες χρήσεως του mouse...
τώρα το γιατί εσύ σήκωσες την συγκεκριμένη μύγα... είναι προς συζήτηση και μάλιστα καθόλου άσχετη με το παρόν θέμα...

Αν νομίζεις ότι η εξήγηση αυτή μας κάλυψε...ΟΚ! Πάω πάσο!

Το θέμα μας είναι άλλο και όχι τα παλιά ξυνά σταφύλια που εσύ έφερες εδώ...και η αναμάσηση και αναπαραγωγή παλιών καταστάσεων θυμίζει κίτρινο τύπο και τηλεσκουπίδια...

quote:
σειρά μου να σε καλοσωρίσω στην ενεργή συμμετοχή σου εδώ...
και εύχομαι την πατροπαράδοτη ευχή του χώρου για έναν γόνιμο και δημιουργικό διάλογο...

Kαλώς σε βρίσκω αγαπητή!


Avallon Reloaded...

Edited by - Avallon on 26/01/2005 10:52:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 13:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή avallon,
quote:
Δυο μέρες μετά την εγγραφή σου ασχολήθηκες με το αποχαιρετιστήριο τόπικ μου και όχι μόνο αυτό αλλά είχες και άποψη...ΠΕΡΙΕΡΓΟ...

ξέρεις κάτι?
είμαι πολύ μεγάλη για να μην έχω άποψη... και δεν βρίσκω τίποτα το περίεργο σ'αυτό...
τώρα αν αυτή μου η άποψη σε ενόχλησε τι να κάνουμε... είπαμε, πρέπει κανείς να μάθει να δέχεται και τις απόψεις που δεν του αρέσουν....
αν και δεν νομίζω πως εξέφρασα καμμία άποψη για σένα προσωπικά, αλλά για ένα κλίμα που σαν νέο μέλος με είχε ενοχλήσει... αντιθέτως πάλι, θυμάμαι, άλλα παλαιότερα μέλη να μου επιτίθενται χωρίς λόγο...
αν θεωρείς υπεύθυνο τον εαυτό σου για την δημιουργία του τότε κλίματος, τότε καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις τόσο προσωπικά...

quote:
Παλιά ξυνά σταφύλια...εκτός κι αν ήρθες για να ξύσεις πληγές...

χμ.. έχω ξαναπεί πολλές φορές, ότι λειτουργώ σαν καθρέφτης...
και ότι όταν δεν μας αρέσει αυτό που βλέπουμε μέσα του, δεν βαράμε τον καθρέφτη αλλά το κεφάλι μας στον πλησιέστερο τοίχο...
οπότε φαντάζομαι πως μπορείς να αντιληφθείς ότι η ερώτηση σου πρέπει να απαντηθεί καταρχήν από σένα...

quote:
Mέχρι στιγμής δε βλέπω κάτι εποκοδομητικό στη στάση σου σε αυτό το τόπικ...

Απλά είσαι αδιάφορος για το θέμα και αναρωτιέμαι τι κάνεις εδώ...


θα ήθελες να μας προσδιορίσεις με ονόματα ποιοι θέλεις να συμμετέχουν σ'αυτό το θέμα? για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.. θα περίμενα από σένα να έχεις το θάρρος να το κάνεις...
αν και... νομίζω πως ξέρω....

quote:
Mέχρι στιγμής δε βλέπω κάτι εποκοδομητικό στη στάση σου σε αυτό το τόπικ...
Εσύ βλέπεις?

ναι, αγαπητή βλέπω..
ότι μιλάς αντί να παριστάνεις την σφίγγα...
εξάλλου, όλα είναι mind games... να δεις πως την λένε αυτή την μέθοδο? μαιευτική?


quote:
Αν νομίζεις ότι η εξήγηση αυτή μας κάλυψε...ΟΚ! Πάω πάσο!

από την απάντηση και μόνο μπορώ να κρίνω ότι ακόμα και αν δεν σας κάλυψε, πάντως καταλάβατε τι λέω...! (αλήθεια το "μας" ποιους εννοεί? ή μήπως είναι πληθυντικός της μεγαλοπρέπειας?)


quote:
Το θέμα μας είναι άλλο και όχι τα παλιά ξυνά σταφύλια που εσύ έφερες εδώ...και η αναμάσηση και αναπαραγωγή παλιών καταστάσεων θυμίζει κίτρινο τύπο και τηλεσκουπίδια...


είναι?
πως μου διέφυγε άραγε....?

quote:
Kαλώς σε βρίσκω αγαπητή!

να 'μαστε πάντα όλοι καλά να τα λέμε...
γι'αυτό βρισκόμαστε εδώ..


Galadriel of Galadhrim


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 13:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν έχω καταλάβει, πώς γίνεται, από τη μιά να έχουμε τόσες φωτισμένες υπάρξεις, γνώστες και μυημένους στον εσωτερισμό,

και από την άλλη, έχουμε ξεκατινιάσματα, μαλλιοτραβήγματα, πλεκτάνες, λυκοφιλίες και έριδες...

Κυρίες και κύριοι, αγαπητά μας 16χρονα, κάτι δεν μας λέτε σωστά.

Καιρός να ασχοληθείτε λίγο με το θέμα "ο εσωτερισμός στην καθημερινή πράξη", ειδάλλως θα καταντήσετε σαν τον άλλον που καιγόταν η καλύβα του και αυτός χαιρόταν που δεν κρυώνει.

Αν ο "πρακτικός" εσωτερισμός (σας) είναι να πιστεύετε οτι είστε κάτι ανώτερο από τους άλλους, π.χ. κάποιους που δεν ξέρουν πώς γράφεται η λέξη "εσωτερτισμός" (όπως εγώ, δηλ.) τότε δεν διαφέρετε σε τίποτα από τους άλλους, που πιστεύουν οτι είναι ανώτεροι από κάποιους άλλους και για τον όποιοδήποτε ΧΨ λόγο.


* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 15:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αvallon λες ότι το δικό σου θέμα αφορά μόνο αυτούς που ασχολούνται με τον αποκρυφισμό.

Αυτομάτως αποκλείει εμένα που δεν ασχολούμαι.

Νόμιζα ότι ψάχνουμε κάποιους ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ όρους του εσωτερισμού και όχι επιλεκτικούς.

Τελικά δεν μου απάντησες τί είναι αποκρυφισμός.

Πήρα το θέμα στα σοβαρά αλλά αμφιβάλλω αν θα βγει κάτι σοβαρό.Ελπίζω να διαψευθώ.

Και κάτι άλλο,η αναγνωσιμότητα ενός θέματος δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το ποιοτικό του περιεχόμενο.Έτσι δεν είναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 16:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αvallon λες ότι το δικό σου θέμα αφορά μόνο αυτούς που ασχολούνται με τον αποκρυφισμό.

Αυτομάτως αποκλείει εμένα που δεν ασχολούμαι.

Νόμιζα ότι ψάχνουμε κάποιους ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ όρους του εσωτερισμού και όχι επιλεκτικούς.

Τελικά δεν μου απάντησες τί είναι αποκρυφισμός.

Πήρα το θέμα στα σοβαρά αλλά αμφιβάλλω αν θα βγει κάτι σοβαρό.Ελπίζω να διαψευθώ.

Και κάτι άλλο,η αναγνωσιμότητα ενός θέματος δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το ποιοτικό του περιεχόμενο.Έτσι δεν είναι?


Kost μου θύμησες μια ψυχή που συνάντησα σε μια συνάντηση του esoterica που με προσκάλεσαν πριν από 3 βδομάδες...

Η ύπαρξη αυτή με καλοδέχτηκε, μέ ρώτησε αν πλέον ασχολούμαι με τον εσωτερισμό και όταν της είπα ότι πλέον έχω πολύ χρόνο για μελέτη αφού δεν γράφω στο esoterica με ρώτησε για τα βιβλία που διαβάζω αυτό τον καιρό... και δε σταμάτησε εκεί... άρχισε να μου κάνει κουϊζ γνώσεων για να εξακριβώσει του λόγου το αληθές...

Για να λες λοιπόν Kost ότι δεν ασχολείσαι με τον αποκρυφισμό πάει να πει ότι ξέρεις πολύ καλά τι είναι οπότε και δε χρειάζεται να σου απαντήσω... απορώ μάλιστα γιατί ρωτάς...

Και το θέμα ΝΑΙ είναι επιλεκτικό αφού δε βάζω όλα τα αβγά στο ίδιο καλάθι αλλά ξεχωρίζω τον "θεωρητικό" εσωτερισμό από τον "πρακτικό"...
Συγνώμη αν σε ενόχλησε αλλά θέλω να το συγκεκριμενοποιήσω...

Προς Galadriel: To Θέμα είναι ανοιχτό σε όλους και δεν υπάρχει ιδιαίτερη πρόσκληση για κανένα... Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι από που πηγάζει όλη αυτή η επιθετικότητα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ...

Το θέμα μάλλον φαίνεται κάνει τζίζ...

Υ.Γ. Κοst... εγώ ήδη έχω αποκομίσει πολλά από το θέμα...και έπεται συνέχεια...


Avallon Reloaded...

Edited by - Avallon on 26/01/2005 16:24:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 17:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωρες ωρες αγαπητα μελη με κανετε και ανατριχιαζω
πως ελλισεστε υποδεικνυετε αναπαραγετε και καθρεπτιζεστε ο
ενας στον αλλον με μοναδικο τροπο!
γενικως δεν παιζεστε αλλα ειπαμε ουδεις τελειως!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 17:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑΝ ΔΕΚΑΛΟΓΟ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ "" ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ..

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ 10 ΑΡΑΔΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ (ΕΩΤΕΡΙΣΤΗΣ).

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΤ' ΕΜΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ...

ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ..

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 17:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κρίνω πάντως από τις αναγνώσεις του τόπικ 210 σε λιγότερο από ένα εικοσιτετράωρο μάλλον το θέμα ενδιαφέρει πολύ

Aγαπητή Avallon, αν μου επιτρέπεις μία και μόνη παρατήρηση στο προαναφερθέν επιχείρημά σου περί αναγνωσιμότητας. Nομίζω ότι εδώ δεν είναι - και δεν πρέπει να είναι - τηλεόραση όπου κυριαρχεί ο νόμος της AGB με τα περίφημα μηχανάκια που μετράνε την τηλεθέαση. Oύτε το δελτίο τύπου των πρακτορείων εφημερίδων που ανακοινώνει πόσα φύλλα πουλήθηκαν. Eξάλλου και η Espresso πουλάει πολλές χιλιάδες φύλλα αλλά δεν θεωρείται και δεν είναι σοβαρή εφημερίδα.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 18:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oannes
quote:
Nομίζω ότι εδώ δεν είναι - και δεν πρέπει να είναι - τηλεόραση όπου κυριαρχεί ο νόμος της AGB με τα περίφημα μηχανάκια που μετράνε την τηλεθέαση.

Τo esoterica και γενικά τα forums δίνουν πάντα αυτή τη δυνατότητα σε κάποιον που ανοίγει κάποιο θέμα να γνωρίζει πόσοι το είδαν.
Νομίζω οτι η avallon ορθώς ενημερώνεται για το πόσοι είδαν το τόπικ και πόσο τους ενδιαφέρει μιας και είναι η άμεσα ενδιαφερόμενη..

Θα ήθελα να παρακαλέσω τα μέλη τα οποία εχουν βγάλει το ``κεντρί τους`` ή να το δείχνουν φανερά ή να το βάλουν πάλι στη θέση του..

Τα καλωσορίσματα με προτεταμένο το ``κεντρί`` ε.. δεν συμβαδίζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 18:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ allzzaro επέτρεψέ μου να μην απαντήσω, σεβόμενος το topic και τη συγγραφέα του, πριν τη δική της τοποθέτησή της πάνω στην παρατήρησή μου.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 19:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

AΣ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΚΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy