ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Anti virus?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
XRHSTOS-Gr
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 22:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRHSTOS-Gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξερει κανεις κανενα καλο anti virus kai kanena fire wall γιατι κατι μου λεει οτι εχω ιο.εγω εχω το avast δεν ξερω αν ειναι καλο τι γνωμι σας?

ευχαριστω

ΧΡΗΣΤΟΣ

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 01:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην ενότητα:
"Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις"
από την κατηγορία "ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet" όπου είχε ανοίξει.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 08:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ XRHSTOS-Gr, μεταφέρω από άλλο topic σχετική απάντησή μου...
quote:

Εγώ χρησιμοποιώ 3 ειδών εφαρμογές (σε παρένθεση αναφέρω τους προμηθευτές αν και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό αφού σίγουρα υπάρχουν και άλλες εξίσου λειτουργικές εφαμοργές. Σημειώνω ότι οι προτάσεις μου είναι software-based για ευνόητους λόγους. Όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμά μου η λύση είναι η δημιουργία ενός secure shell protocol):
(α) Firewall (ZoneLabs ZoneAlarm Pro)
(β) Antivirus (Kaspersky AV Personal Pro)
(γ) Antispyware (Ad-aware SE)
Παράλληλα θα πρέπει να σου αναφέρω ότι πολύ σημαντική ενέργεια κάθε χρήστη σε εβδομαδιαία βάση είναι η εγκατάσταση των patches που πιθανώς έχουν δημιουργηθεί για την αντιμετώπιση πιθανών προβλημάτων (vulnerabilities) του λειτουργικού συστήματος και των βασικών συστατικών του. Για τα λειτουργικά συστήματα της Microsoft το σχετικό URL βρίσκεται εδώ. Αντίστοιχη ενέργεια είναι η επικαιροποίηση των definitions ή/και patches που αφορούν τις υπόλοιπες εφαρμογές και μπορούν να βρεθούν από τα sites των κατασκευαστών τους.
Όπως προανέφερα καμία εφαρμογή δεν μπορεί να σε προστατεύσει πλήρως και έτσι ο καλύτερος τρόπος προστασίας από ανεπιθύμητους χρήστες είναι η απενεργοποίηση κάποιων services τα οποία δεν χρειάζεσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και το σύστημά σου. Κατά κανόνα οι κακόβουλοι χρήστες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τέτοιου είδους αδυναμίες, οπότε επιπρόσθετα απαιτείται η παραμετροποίηση του λειτουργικού σου συστήματος, παράλληλα με την παραμετροποίηση του firewall. Μην ξεχάσω και τις απαραίτητες τροποποιήσεις όσον αφορά στα ActiveX και Java Scripts στον browser.


Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις μπορείς να με ενοχλήσεις. Σε σχέση με το avast δυστυχώς δεν έχω άποψη.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XRHSTOS-Gr
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 00:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRHSTOS-Gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ ευχαριστω θα το κοιταξωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 01:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.pandasoftware.com

Κάτω αριστερά, τελευταίο banneraki


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα

καλο ειναι να προλαβαινουμε τις σελιδες και τα προγραμματα
απο τα καλα και κακα cookies τα worms προσοχη στα firewalls kai ta frames που δημιουργουνται κατα την περιοδο της συνδεσης.
να εγκαθιστατε προγραμματα με φιλτρα π.χ (bullgard-GUARD)η αλλα για την προστασια του λειτουργικου συστηματος.
επισης να ενημερωνετε το antivirus 2005 για τυχον νεουε ιους και να γινεται περιοδικο scan ανα τακτα χρονικα διαστηματα εκτος και αν
γινονται αυτοματα!
οταν εγκαθιστατε ενα προγραμμα reboot του υπολογιστη!
η ζημια μπορει να ειναι στο λειτουργικο συστημα μονο στα δεδομενα
αλλα αν ειναι hardware o δισκος παει περιπατο και ισως αλλα μερη!!


ευχαριστω

gh


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.399414E-02
Maintained by Digital Alchemy