ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 21:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια πολύ όμορφη παρουσίαση σε flash, με τμήμα των καλύτερων φωτογραφιών του διαστημικού τηλεσκοπίου Hubble.

Μετά την καταστροφή του διαστημικού λεωφορείου Columbia, ακυρώθηκε δυστυχώς η τελευταία αποστολή συντήρησης του τηλεσκοπίου, με αποτέλεσμα το Hubble να μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί μέχρι το 2008.

Ο διάδοχός του Hubble, το James Webb Space Telescope, είναι προγραμματισμένο να εκτοξευτεί με πύραυλο Ariane5 το 2011, όπου και θα μπορέσει να δει ακόμα πιο μακριά στο χώρο και τον χρόνο!

ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ

Απολαύστε το!

http://wires.news.com.au/special/mm/030811-hubble.htm

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθω τι σκέφτηκε ο καθένας σας αμέσως αφού είδε το video.
Όσοι θέλετε μπορείτε να σχολιάσετε!

"Το σύμπαν είναι άπειρο, το ίδιο και οι πιθανότητες"

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

Edited by - skeptic on 27/01/2005 22:24:30

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 23:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μετά την καταστροφή του διαστημικού λεωφορείου Columbia, ακυρώθηκε δυστυχώς η τελευταία αποστολή συντήρησης του τηλεσκοπίου, με αποτέλεσμα το Hubble να μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί μέχρι το 2008.

Νομιζω το Hubble τα εβγαλε και με το παραπανω τα λεφτα του ομως, αφου αρχικα ηταν σχεδιασμενο να λειτουργησει μεχρι το 2004. Δεν ειμαι ομως και πολυ σιγουρος. Παντως το Hubble εδωσε κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ε-ς εικονες, ποτε δε θα ξεχασω αυτη με τα αστερια να "εκολλαπτονται" σαν μεσα σε κουκουλια.

Το βιντεο σου δυστυχως δε μπορω να το δω, εχω ακομα πολυ ξενυχτι μεχρι να ρυθμισω το linux μου και αυτη τη στιγμη προτεραιοτητα εχει το να μπορεσω να βαζω τονους.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 02:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά εκπληκτικό!!

Σ' ευχαριστούμε, sceptic!

(το 'πα κι αυτό Something must be wrong with me... )

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 14:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk ποιά linux έχεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 15:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΨΟΓΟ skeptic ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 15:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skeptic,

Πραγματικά υπέροχο το site !
Οσοι δεν το είδαν έχασαν.

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 17:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Junk ποιά linux έχεις

Το linux, είμαι κατηγορηματικός σε αυτό . Δε θες να επιμείνεις

Τέλος πάντων, είχα το SuSE 9.1 και τώρα έβαλα το Mandrake 10.1 Powerpack+, πολύ ωραίο, έχει Ιντερνετ όλο το σπίτι μου από ένα μηχάνημα. Τελικά ήθελε να εγκαταστήσω ένα πακετάκι locales-el για να δουλεύουν οι τόνοι, είπαμε streamlining αλλά όχι ρε φίλε και να μου σπας τα locales της glibc (δε μιλάμε για μεταφράσεις, μιλάμε για υποστήριξη χαρακτήρων στο I/O) σε 150 πακετάκια των 10KB, ένα για κάθε χώρα! Τουλάχιστον να τα χωρίζανε σε European και Asian ή κάτι τέτοιο.

False alert για τη ρύθμιση για το βίντεο, απλά ο browser μου έβγαζε λανθασμένα ότι "downloading 2.9KB" (ενώ είναι 3ΜΒ), ε και μετά το 5λεπτο φανταζόμουν ότι κόλλησε. Τώρα το κατεβάζω να το δω επιτέλους.


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 17:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Junk συμφωνώ για την παρατήρηση

Τώρα όσων αφορά το linux,επειδή έχω το 10 powerpack (και κάτι upadates που ακόμα δεν έχω κάνει install) και βασικά....το μαθαίνω σιγά-σιγά.
Προφανώς θα χρειαστώ κάποια βοήθεια και δεν ξέρω αν θα μπρούσα να ζητήσω λίγη από σένα μέσω ε-μέιλ...

Πάντως γενικά είσαι ευχαριστημένος από ότι βλέπω, γιατί και εγώ από όσο έχω δει είναι πολύ σταθερό και ωραίο πρόγραμμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 17:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαίρετο. Ευχαριστώ κι εγώ skeptic.

Για όσους ενδιαφέρονται πολλές και καλές φώτο (όχι βίντεο) υπάρχουν κι εδώ:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/archivepix.html
(Αρχείο ΝΑΣΑ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 18:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Με έτσι φωτογραφίες μπορείς να εξαντλήσεις όλες τις συνώνυμες λέξεις του καταπληκτικού ρε skeptic.

Φαντασμαγορικό!


Δημιουργείται ξαφνικά ένα εντελώς νέο αίσθημα που δεν ξανάνιωσες ποτέ πρίν.

Αναρωτιόμουν παλιά που ήμουν μικρός τι ακρίβως έβρισκαν του "2001: Space Odyssey" μερικοί και τους άρεσε τόσο πολύ. Μετά απο χρόνια που το παρακολούθησα κατάλαβα το αίσθημα του διαστήματος.

Μια απο τις αγαπημένες μου

Μόνο να σκεφτείς ότι έφερε μαζί θετικά σχόλια στο ίδιο θέμα απο αντίθετης άποψης (τουλάχιστον σε όσα διάβασα) μέλη, τοτέ αυτό πρέπει σημαίνει κάτι.

"Μήν κοιτάς τον Ήλιο αν δεν είσαι Ήλιος"


Edited by - Sagaviper on 28/01/2005 18:16:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 18:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απίστευτη ομορφιά!!!
Σου κόβει την ανάσα!

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 22:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απίστευτη ομορφιά!!!
Σου κόβει την ανάσα!

Αυτή τη φωτο (του Sagaviper) εννοούσα. Αυτά είναι άστρα που γεννιούνται (πριν αρκετά εκατομμύρια χρόνια κάπου πάρα πολύ μακριά).

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 14:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, είναι πανέμορφες οι φωτογραφίες σε συνδυασμό με την παρουσίαση και την μουσική. Γι' αυτό και ανέβασα το link.
Βέβαια το ωραίο στην υπόθεση είναι ότι έτσι μπορεί να τις δει ΜΟΝΟ το hubble ή αντίστοιχα τηλεσκόπια, φωτογραφίζοντας μια πάρα πολύ μικρή κουκίδα του ουρανού κάτω από ειδικές συνθήκες, ώρα και παραμέτρους.
Το ανθρώπινο μάτι δεν μπορεί να δει και να συγκεντρώσει όλα αυτά τα υπέροχα χρώματα και τις λεπτομέρειες, λόγω κυρίως της τεράστιας αποστάσεως. Επίσης όταν μεσολαβεί η γήινη ατμόσφαιρα τα πράγματα αλλοιώνονται υπερβολικά μερικές φορές (αναλόγως και του ύψους ή καιρικών συνθηκών). Γι’ αυτό και το hubble αν και αρκετά κατώτερο σε οπτική τεχνολογία από ορισμένα γήινα τηλεσκόπια παρόλα αυτά είναι το καλύτερο με διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα!!!
Όσοι έχουν δει νεφελώματα και γαλαξίες από διάφορα τηλεσκόπια θα καταλάβουν τι εννοώ!
Στο μάτι φαίνονται θολά και σχεδόν έως πολύ ασπρόμαυρα, επίσης η ατμόσφαιρα τα κάνει να φαίνονται λες και «βράζουν» μερικές φορές!
Αλλά και πάλι είναι εντυπωσιακά και σε αφήνουν άφωνο!

Junk, το είδες ολόκληρο τελικά;;;

Προσέξατε εκείνη τη φώτο με τους ~1500 πανέμορφους γαλαξίες διαφόρων μορφών σε μια περιοχή του ουρανού όχι μεγαλύτερη από αυτή την κουκίδα: '0'
!!!
Είναι πραγματικά να τρελαίνεσαι!

Πως μπορεί να είμαστε λοιπόν μόνοι σε ένα τέτοιο κολοσσιαίο σύμπαν!;!
Αλλά όπως και να χει(μόνοι ή όχι) είναι το ίδιο εξωφρενικό σαν ιδέα! Νομίζω κάτι τέτοιο είχε αναφέρει ο μεγάλος οραματιστής Arthur Clark!

Απλά είναι πολύ πιο πιθανό να μην είμαστε μόνοι...

Θα περιμένω πως και πως την εκτόξευση και λειτουργία του James Webb... Ελπίζω να μην υπάρξουν προβλήματα όπως του hubble, και το νέο τηλεσκόπιο να λειτουργήσει αμέσως! Πιστεύω επίσης ότι θα ανατρέψει και θα τροποποιήσει αρκετές κοσμοθεωρίες που τις είχαμε ως defacto αποδεκτές...

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 13:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως μπορεί να είμαστε λοιπόν μόνοι σε ένα τέτοιο κολοσσιαίο σύμπαν!;!
Αλλά όπως και να χει(μόνοι ή όχι) είναι το ίδιο εξωφρενικό σαν ιδέα! Νομίζω κάτι τέτοιο είχε αναφέρει ο μεγάλος οραματιστής Arthur Clark!

Απλά είναι πολύ πιο πιθανό να μην είμαστε μόνοι...


Η ερώτηση μου εμένα ρε skeptic είναι πώς μπορεί ο άνθρωπος να πεθάνει και να μην δεί ποτέ όλα αυτά. Ειναι δυνατόν να σβήνει για πάντα το λαμπάκι μας;

Ούτε η φαντασία του ανθρώπου δεν μπορεί να δημιουργήσει έτσι πολυδιάστατες εικόνες.

Και ακόμα τις βλέπουμε δισδιάστατες.

Ανεβάζω σήμερα το StarGaze: Hubble's View of the Universe για όσους έχουν high-speed internet και για άλλους που έχουν πολλή υπομονή. Ελπίζω να το έχω πάνω σε 1-2 μέρες για να το κατεβάσετε.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα μικρό preview του πιο πάνω εδώ.

PREVIEW : StarGaze: Hubble's View of the Universe

Και μια φώτο που χάνομαι για ώρα πάνω της.

"Μήν κοιτάς τον Ήλιο αν δεν είσαι Ήλιος"

Edited by - Sagaviper on 31/01/2005 13:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 17:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ερώτηση μου εμένα ρε skeptic είναι πώς μπορεί ο άνθρωπος να πεθάνει και να μην δεί ποτέ όλα αυτά. Ειναι δυνατόν να σβήνει για πάντα το λαμπάκι μας;

Ούτε η φαντασία του ανθρώπου δεν μπορεί να δημιουργήσει έτσι πολυδιάστατες εικόνες.

Και ακόμα τις βλέπουμε δισδιάστατες.


Τι ακριβώς εννοείς;

Όσον αφορά για την ανθρώπινη φαντασία συμφωνούμε..., αυτή άλλωστε τροφοδοτείται πάντα από την πραγματικότητα.
Α!...

...και η πραγματικότητα έχει ΠΟΛΥ περισσότερη φαντασία από τα πιο μεγάλα όνειρά μας (Χ. Κολόμβος)

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

Edited by - skeptic on 31/01/2005 17:37:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 18:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ερώτηση μου εμένα ρε skeptic είναι πώς μπορεί ο άνθρωπος να πεθάνει και να μην δεί ποτέ όλα αυτά. Ειναι δυνατόν να σβήνει για πάντα το λαμπάκι μας;


Εννούσα ότι αν κάποιος γεννηθεί π.χ το 1800 και πεθάνει το 1880 τότε δεν είχε την ευκαιρία να "δει" φωτογραφίες του Hubble ή ακόμα το ίδιο το διάστημα real-time.(εκτός απο περιπτώσεις Αστρικης Προβολης κ.τ.λ)
Βασικά πώς μπορείς να χαθείς εντελώς και για πάντα χωρίς να δείς αυτά που έχει να προσφέρει το σύμπαν.

Αρα για κάποιους που πίστευαν ότι δεν υπήρχε το μετά(φυσική ζωή) και έζησαν σε εποχή χωρίς τηλεσκόπια τότε "έχασαν" το θέαμα "Hubble"(έστω και αν είχαν λάθος),έφυγαν με το σκεπτικό ότι απλώς έσβησε το λαμπάκι τους και δεν είδαν κάτι άλλο εκτός απο τη γή.

Αν υπάρχει το μετά τότε έτσι όπως βλέπω τα πράματα το μετά πρέπει να περιλαμβάνει μια όψη/διάσταση του σύμπαντος(οπτικά) όπως το βλέπουμε σήμερα.


Αν και μεγάλωσα να πιστεύω στη μεταθάνατο ζωή απο μικρός, ήταν παραπάνω τυπική πίστη. Πίστευα στη μεταθάνατο ζωή επειδή αν δεν πίστευα θα πήγαινα "κόλαση"(δόσεις ενοχής) χώρις να έχω παραπάνω γνώσεις πάνω στο θέμα. Μετά απο πολύ καιρό έκατσα να μορφωθώ για το μετά.

Όταν ήμουν μικρός πείραζα τους μεγαλύτερους μου ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά και σοκαρίζονταν και μου έλεγαν μην λέεις έτσι πράγματα,θα πάεις "κόλαση". Και τώρα που πιστεύω ότι σίγουρα κάτι υπάρχει μετά και διάβαζω για τα πεδία, το ταξίδι της ψυχής κτλ, πάλι μιλάω στους ίδιους άνθρωπους και πάλι σοκαρίζονται όταν τους αναφέρνω πληροφορίες παραπάνω απο τι θέλουν να ξέρουν και απο τι ξέρουν.

Παραπάνω βασικά απο το πάμε "κόλαση" ή "Παραδεισο".

"Μήν κοιτάς τον Ήλιο, αν δεν είσαι Ήλιος"

Edited by - Sagaviper on 31/01/2005 18:40:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 11:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας,

Ανεβάσα όπως είπα το βιντεάκι του Hubble. Πάει 55 λεπτά και είναι φυσικά μόνο μουσίκη. Δεν θα μπορώ να το έχω για πολλές μέρες πάνω. Θα προσπαθήσω να το αφήσω 4-5.

Απολαύστε το!

StarGaze: Hubble's View of the Universe- 445 mb


"Μήν κοιτάς τον Ήλιο, αν δεν είσαι Ήλιος"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 16:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλη την παρέα .
Μετά από μια πολύμηνη εθελούσια αποχή, ο Αχέροντας επιστρέφει στις τόσο όμορφες και επικοδομητικές μας αναζητ΄ξσεις και συζητήσεις. Φίλε skeptic, πραγματικά ΥΠΕΡΟΧΗ η παρουσίασή σου. Τυχαίνει να έχω περάσει ατελείωτες ώρες θαυμάζοντας στον υπολογιστή, είτε σε ένα μικρό αστεροσκοπείο που βρίσκεται κοντά στην πόλη μου, το μεγαλείο, την ατελείωτη μαγεία του σύμπαντος. Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά να μάθουμε ακόμη κι ίσως ποτέ να μην μπορέσουμε να εξερευνήσουμε τα πάντα. Η έλξη όμως τους αχανούς διαστήματος πιστεύω πως θα είναι πάντα έντονη. Τελειών ευχαριστώντας σε και μα μια φράση που κάποιος "σοφός" είπε για το σύμπαν:
"THE TRUTH IS OUT THERE.............."



ΣΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ,
ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 04:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"THE TRUTH IS OUT THERE"

and what is the truth?

...All science is theory. All religion is theory. All politics is theory. And none of the currently accepted dogma is working very well, is it?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 23:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΟ ΥΛΗΣ

Ο δημόκριτος υποστήριξε οτι η ύλη αποτελείται απο << άτομα >>
που βρίσκονται διαρκώς σε κίνηση και οτι όλα τα άτομα είναι
φτιαγμένα απο την ίδια "ουσία" αν και έχουν διαφορετικά μεγέθη
και σχήματα μεταξύ τους.

Τώρα σε ανάλυση των ατόμων μπορούμε να βρούμε υποάτομαο η υπομόρια.
Τα άτομα ενώνονται μεταξύ τους κατα διαφορετικούς τρόπους και αποτελούν τα κάθε λογής αντικείμενα του υλικού κόσμου.

Ας σταθούμε εδω και πούμε υποθετικά οτι τα άτομα διαχωρίζονται σε ομάδες τοτε ξεχωρίζουν σε "ψυχικά" η "πνευματικά" και σε άτομα υλικά.

Τα διάφορα σώματα σχηματίζονται απο απειροελάχιστα κομματάκια
τα μόρια που άλλα είναι πυκνά άλλα σταθερά ανάλογα με την ύλη που εξετάζουμε.Άρα η ύλη προσδιορίζει την αραιότητα η πυκνότητα του
ατόμου και του μορίου.

Όταν όμως τα άτομα γίνουν ένα με τα μόρια προσδιορίζουν μια άλλη
ομάδα και άλλη διασταση.
Πιο πυκνά είναι στα μέταλλα,λιγότερο πυκνά στο νερό και ακόμα λιγότερο στον αέρα.

Τα άτομα σαν κομματάκια που είναι χιλιάδες φορές πιο μικρά απο τα κύτταρα του οργανισμού μας.

Σε περίπτωση όμως που ενωθούν τα άτομα με τα μόρια και ξεχωρίσουν
είτε αραιά είτε πυκνά σε μία ομάδα μας δίνουν άλλη διάσταση.

Τα άτομα κινούνται χωρίς να σταματούν ως ύλη κάθε άτομο έχει τον πυρήνα του και γύρω στον πυρήνα αυτόν κινούνται ένα η περισσότερα ηλεκτρόνια όπως περίπου κινούνται οι πλανήτες γύρω απο τον Ήλιο.
Τα ηλεκτρόνια έχουν αρνητικό ηλεκτρισμό ενω ο πυρήνας είναι φορτωμένος με θετικό ηλεκτρισμό.

Ετσι το άτομο είναι συνήθως ουδέτερο γιατί ο θετικός ηλεκτρισμός
του πυρήνα εξουδετερώνει τον αρνητικό των ηλεκτρονίων.
Σε περίπτωση που ενωθούν άτομα και μόρια αλλάζει η συμπυκνότητα
των μορίων και οτι είναι θετικό γίνεται αρνητικό και τα ηλεκτρόνια
εξισορροπούνται.

ΑΤΟΜΟ πολύ μικρό κομμάτι απο το α το στερητικό και το τέμνω κόβω/
Οταν ένα ΆΤΟΜΟ μετέχει σε μια χημική δραση η φυσική τοτε τα μόριά
του διασπώνται στα άτομα που το αποτελούν αλλα κάθε άτομο μένει ακέραιο εδω θέλω να μείνω οτι οταν σε ενα άτομο λείψη η προστεθεί ενα η περισσότερα ηλεκτρόνια τοτε το άτομο γίνεται άτομο άλλου
είδους ύλης.

Σύμφωνα με την επιστήμη ο πυρήνας του ατόμου αποτελείται απο νετρόνια που δεν έχουν κανένα είδος ηλεκτρισμό
και απο τα πρωτόνια που έχουν θετικό ηλεκτρισμό και είναι ενωμένα μεταξύ τους με τεράστια δύναμη.
Αυτή η τρομερή συνεκτική δύναμη μετατρέπεται σε ενέργεια βάση της διασπάσεως του ατόμου.

Σαν διαπίστωση και ανάλυση η συμπαντική κατάσταση των μορίων και ατόμων εξελίσσεται αν οι ομάδες που αποτελούν μια σχάση μετατραπεί
σε άλλη μορφή και υποομάδες ετσι θα δημιουργηθούν νέες δυνάμεις διάσπασης του ατόμου και του μορίου και άλλες μορφές ενέργειας.

Τα άτομα χωρίζονται σε διαστάσεις μαζί με τα μόρια αλλα μετατρέπονται
οταν αλλάζει η δομή τους εσωτερικά η εξωτερικά.
Η υπόσταση της δομης υλική η σωματιδιακή αλλάζει πεδία και επίπεδα οταν μετατρέπουμε την διάσπαση.


ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΑΤΟΜΩΝ?
ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΤΟΜΩΝ?
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ?
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ?


Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 02:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρόβλεψη της Γενικής Θεωρίας της Σχετικότητας για το πώς τα περιστρεφόμενα σώματα μεγάλης μάζας συστρέφουν το χωροχρόνο γύρω τους τελικά επιβεβαιώνεται, αναφέρουν την Πέμπτη στο Nature ένας Αμερικανός και ένας Ιταλός φυσικός.

Οι ερευνητές χρησιμοποίησαν επίγεια αποστασιόμετρα λέιζερ για να επιβεβαιώσουν ότι η περιστροφή της Γης προκαλεί μικρές μεταβολές στις τροχιές δύο δορυφόρων, οι οποίες δεν μπορούν να εξηγηθούν χωρίς τη θεωρία της σχετικότητας.

Αν και τα αποτελέσματα που θα δώσει ο δορυφόρος θα είναι πιθανώς πιο ακριβή, η τελευταία δημοσίευση έγινε δεκτή με ενθουσιασμό από τους θεωρητικούς φυσικούς.

Το 1918 οι Αυστριακοί φυσικοί Τζόσεφ Λενς και Χανς Τίρινγκ πρότειναν ότι, ως συνέπεια της θεωρίας του Αϊνστάιν, τα ουράνια σώματα που περιστρέφονται παρασύρουν μαζί τους τον χωροχρόνο και τον συστρέφουν, όπως ένα κουτάλι που περιστρέφεται μέσα σε ένα φλιτζάνι δημιουργεί δίνη στο υγρό. Το «φαινόμενο Λένς-Τίρινγκ», γνωστό και ως frame-dragging, ήταν μέχρι σήμερα τεχνικά δύσκολο να επιβεβαιωθεί.

Τώρα, ο Ιγνάτζιο Τσιουφολίνι του Πανεπιστημίου του Λέτσε στην Ιταλία και ο Ερρίκος Παβλής του Πανεπιστημίου της Βαλτιμόρης στο Μέριλαντ αναφέρουν ότι κατάφεραν να το επιβεβαιώσουν πρώτοι.

Οι ερευνητές παρακολουθούσαν με αποστασιόμετρα λέιζερ την πορεία των επιστημονικών δορυφόρων LAGEOS και LAGEOS 2 για τα τελευταία 11 χρόνια, με ακρίβεια μερικών χιλιοστών.

Διαπίστωσαν ότι οι δορυφόροι απέκλιναν από τις τροχιές τους κατά δύο μέτρα το χρόνο, ως συνέπεια του φαινομένου Λενς-Τίρινγκ. Τα αποτελέσματα συμφωνούν κατά 99% με τις θεωρητικές προβλέψεις, με περιθρώριο σφάλματος 10%.

Οι υπολογισμοί ήταν δύσκολοι, καθώς ακόμα και χωρίς το φαινόμενο Λενς-Τίρινγκ οι δορυφόροι θα απέκκλιναν: η Γη δεν είναι μια τέλεια σφαίρα, και το βαρυτικό της πεδίο δεν είναι ομοιόμορφο, με αποτέλεσμα οι δορυφόροι να παρασύρονται σε μικρές αποστάσεις λόγω των βαρυτικών διακυμάνσεων. Για να λύσουν το πρόβλημα, οι Τσιουφολίνι και Παβλής χρησιμοποίησαν έναν ακριβή χάρτη του γήινου βαρυτικού πεδίου που είχε δημοσιευτεί πέρυσι, και στάθμισαν τα αποτελέσματά τους αναλόγως.


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 13:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΥΛΗ


Η κβαντική φυσική αποκάλυψε ότι ανάμεσα στα μόρια υπάρχει μια θεμελιώδης συμμετρία: κάθε στοιχειώδες σωματίδιο συνδέεται συμμετρικά μ' ένα αντισωματίδιο ίδιας μάζας, αλλά με αντίθετο ηλεκτρικό φορτίο.

Τα σωματίδια της αντιύλης παρουσιάζουν την ίδια ακριβώς σταθερότητα με τα αντίστοιχα σωματίδια της ύλης. Κατά συνέπεια, το ηλεκτρόνιο έχει ένα αντισωματίδιο με θετικό φορτίο, το ποζιτρόνιο. Το πρωτόνιο έχει το αντιπρωτόνιο κλπ. Ωστόσο, η ύλη και η αντιύλη δεν είναι δυνατό να συνυπάρξουν σε πολύ κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους, παρά μόνο για απειροελάχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου, καθώς η αλληλεπίδρασή τους έχει ως τελικό αποτέλεσμα την αμοιβαία εξαΰλωσή τους, με ταυτόχρονη απελευθέρωση τεράστιων ποσών ενέργειας. Γενικά, η διάκριση ανάμεσα στα σωματίδια και στα αντισωματίδια είναι συμβατική. Σωματίδια ονομάζονται εκείνα που υπερτερούν στο φυσικό μας περιβάλλον, όπως τα ηλεκτρόνια και τα πρωτόνια. Σ' ένα τέτοιο περιβάλλον τα αντισωματίδια εξαφανίζονται, είναι δηλαδή εφήμερα. Για να παραχθούν τα αντισωματίδια πρέπει να υπάρξει πρόσκρουση υψηλής ενέργειας μεταξύ δύο σωματιδίων. Σε αυτή την περίπτωση ένα μέρος της ενέργειας μετατρέπεται σε ύλη και ένα σε αντιύλη. Έχει διατυπωθεί η υπόθεση ότι ορισμένοι απομακρυσμένοι γαλαξίες είναι δυνατό να συνίστανται αποκλειστικά από αντιύλη. Μια από τις συνέπειες της θεωρίας αυτής είναι η πιθανότητα σε κάθε σημείο του σύμπαντος να υπάρχουν κόσμοι αντιύλης κατοικημένοι από... αντιανθρώπους!


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 20:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FOCUS MAGAZINE

ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΝΤΙΥΛΗ ΚΑΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ Η "SITE" "FOCUS-MAGAZINE" ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΠΗΡΑ

ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΑ Η ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ.

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy