ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ελληνιδες ελευθεροτεκτονισες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 22:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα και ξέρω γενικά ότι η μεγάλη μασσονική στοά δεν αποδέχεται γυναίκες στους κόλπους της.Δεν ξέρω τους λόγους, γιαυτό και δε θα βιαστώ να εκφέρω άποψη για το αν συμφωνώ ή διαφωνώ.
Υπάρχουν ωστόσο κάποιες στοές με γυναίκες.
Πως μπορεί να έρθει κάποια σε επαφή με μια τέτοια στοά (στην Αθήνα) και ίσως να γίνει μέλος;
Επίσης έχω μία ακόμη απορία. Κατά πόσο μπορεί κάποιος σε μία στοά να αναπτύξει το εσωτερικό του πνεύμα; Ιδίως αν δεν ενδιαφέρεται να συμμετάσχει για να αποκτήσει απλά γνωριμίες που θα τον βοηθήσουν μόνο κοινωνικα...

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 23:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου Αμαλία

Αν πραγματικά θέλεις να αναπτύξεις το εσωτερικό σου πνεύμα και όχι να κανείς απλά γνωριμίες που θα σε βοηθήσουν κοινωνικά τότε ήρθες στη μεγαλύτερη και καλύτερη στοά WWW.ESOTERICA.GR

Δέχεται και άντρες και γυναίκες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 23:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειάσου Notis-29 και ευχαριστώ καταρχήν που απάντησες.
Κάθε άνθρωπος ψάχνει να βρει έναν τρόπο που του ταιριάζει για το κάθετι.Ετσι, σε κάποιον μπορεί να ταιριάζει η επικοδομητική συζήτηση, σε κάποιον άλλο η μαθητεία κ.λ.π.
Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω βρει τον τρόπο που μου ταιριάζει- ούτε καν ξέρω πραγματικά τι δε μου ταιριάζει.Παλιότερα είχα ασχοληθεί με τα εσωτερικά, σαν μέλος μίας οργάνωσης που ασχολούνταν με αυτό το θέμα. Ακόμη δεν ξέρω ουσιαστικά γιατί έφυγα, αν και οι αντιπρόσωποι της οργάνωσης αυτής ήταν πολύ αξιόλογοι άνθρωποι.
Ο τεκτονισμός είναι ένας θεσμός αυστηρός- θα έλεγα, σχετικά με ορισμένα θέματα και επιπλέον ακολουθεί ένα τυπικό όχι και τόσο ελαστικό.θα ήθελα να γνωρίσω αυτό το τυπικό και να αποκτήσω ιδίαν άποψη.


[/quote]

Edited by - amalia on 18/11/2002 23:37:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 07:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς να ευχαριστήσω τον φίλο μου το Νότη 29 για την άποψη που έχει διαμορφώσει για το ESOTERICA.gr...

Φυσικά, δεν είμαστε ΚΑΜΙΑ ομάδα, ΚΑΜΙΑ οργάνωση κλπ κλπ. Είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ (συντελεστές και μέλη) αυτού που φαινόμαστε... ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ της Γνώσις, ΕΡΑΣΤΕΣ της Σοφίας.

'Οσον αφορά τώρα το ερώτημα που έθεσε η φίλη μας η Αμαλία, απλά μάλλον κάνει κάποιο λάθος. Θέλω να πώ πώς ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ΜΙΚΤΕΣ ΣΤΟΕΣ που θα μπορούσες μέσα απο αυτές να προσεγγίσεις αυτό που Αναζητάς.

Αλήθεια, εσύ Αμαλία, τι είναι αυτό που αναζητάς;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 15:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Καλημέρα φίλε "Kelsos".Αφού άνοιξα αυτό το θέμα, πρέπει μάλλον να γίνουν κάποιες διευκρυνίσεις από μέρους μου.Και αυτό γιατί θεωρώ ότι για να μιλάω ως Αμαλία, αυτά που λέω θα έπρεπε να αντισπροσωπεύουν την Αμαλία.
Οσον αφορά λοιπόν το θέμα για τις μικτές στοές, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, αν και θα εκτιμούσα τον κόπο να μου δίνατε κάποια στοιχεία, σχετικά με το πως μπορεί να ελθει κανείς σε επαφή με μια τέτοια στοά.Ο λόγος που επιμένω γι'αυτήν την πληροφορία είναι ότι ουσιαστικά δεν την θέλω για δική μου χρήση, αλλά ανέλαβα να ψάξω τα σχετικά, για ένα συγγενικό μου πρόσωπο.Το γιατί θέλει αυτό το πρόσωπο να συμμετάσχει σε μια τέτοια στοά και οτιδήποτε αφορά αυτό το θέμα, δεν είμαι δυστυχώς αρμόδια να το απαντήσω.(Εδωσα μία μικρή απάντηση στο προηγούμενο μου μήνυμα σχετικά με το τυπικό, που ίσως είναι αντιπροσωπευτική για το συγκεκριμένο άτομο, αν και ελλειπής)

Για να γυρίσουμε όμως στην πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση "τι είναι αυτό που αναζητάω"...
Και μόνο η προσπάθεια να καθορίσω τι ακριβώς είναι αυτό, με περιορίζει αφάνταστα σε αυτό.Πολλοί άνθρωποι έρχονται σ'αυτόν τον κόσμο με ένα ερώτημα πολλές φορές αβάσταχτο:Από που ήρθα, τι κάνω και που θα πάω.
Αισθάνομαι λοιπόν ότι η ζωή μου - όπως και η ζωή του κάθε ανθρώπου- εχει ένα κάπως βαθύτερο νόημα από το αν πέτυχαν τα κουλουράκια στο ψήσιμο και αν γενικά τα περνάμε καλά και ότι επιθυμήσουμε μας συμβαίνει.Μια βαθιά ανησυχία που την αισθάνομαι να με καίει, ειδικά κάποιες περιόδους περισσότερο. Αυτό το αισθανόμουν σχεδόν από τα δώδεκά μου χρόνια.
Εχω διαβάσει αρκετά βιβλία από τότε, και κυρίως στο χώρο της μεταφυσικής, της αληγορικής λογοτεχνίας και επιστημονικής φαντασίας και τέλος στο χώρο των (απλουστευμένων) μαθηματικών και της κβαντικής φυσικής.
Νιώθω πως πίσω από το μικροσκοπικό αυτό παράθυρο υπάρχει ένας κόσμος ασύλιπτος αλλά και υπέροχος, που ανήκει σε όλους μας. Αυτόν τον κόσμο θέλω να γνωρίσω, όσο βαθιά μου το επιτρέπει η προσωπικότητα που έχω αναπτύξει και θα καταφέρω ίσως να αναπτύξω περισσότερο στην πορεία.


Edited by - amalia on 19/11/2002 15:43:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 10:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Αμαλία.
καταρχάς δεν ήξερα ότι η αναζήτηση αυτή είχε να κάνει με άλλο πρόσωπο, νόμιζα ότι εσύ ενδιαφερόσουν.
Θα σου στείλω στο e-mail σου τις πληροφορίες που ζητάς.

Οσο για τα γενικά ερωτήματα, αυτά σίγουρα μέσα στα forums του Esoterica.gr είμαι βέβαιος ότι θα βρείς κάποια άρκη για να κάνεις το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΟΣΤΟΣ
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 23:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΟΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΆΜΑΛΙΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ
ΤΟ ΟΤΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΤΟΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 13:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALO SAS MESHMERH.

THA EITHELA NA KANW MIA DIYKRINISH GYRO APO TO THEMA POU ANOIXE H FILH AMALIA.

APLA NA SAS PLHROSORISW APO TA POLY LIGA POU XERW PWS YPARXOUN KAI
TEKTONIKES ADELFOTHTES POU EINAI MIKTES.
DEXONDAI KAI ADRES KAI GYNAIKES.

APLA TO ANAFERW GIA NA DOSW KAI THN SWSTH DIASTASH STO THEMA.

EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy