ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ανάδρομη Ύπνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αποκρυφθέν όνομα μέλους
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 11:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αποκρυφθέν όνομα μέλους  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους,

θα ήθελα να παρακαλέσω οποιόδηποτε σχετικό με την ανάδρομη ύπνωση στην Ελλάδα να μου απαντήσει σε μερικές ερωτήσεις. Ενδιαφέρομαι να κάνω ανάδρομη ύπνωση(ΟΧΙ δημόσια) σε κάποιο σχετικό ειδικό. Αν ξέρει κανείς, ποιο είναι περίπου το κόστος της υπηρεσίας και ποιες άλλες απαιτήσεις χρειάζονται. Μήπως ξέρει κανείς την διεύθυνση ή το τηλέφωνο του Γιώργου Κυπριωτάκη.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

_________________________________________________
Έγινε επέμβαση αποκρυψης του ονόματος μέλους
του συγγραφέα του παρόντος θέματος μετά από
αίτησή του λόγω σοβαρών προσωπικών λόγων

8/9/2012
_________________________________________________

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 16:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου *** και καλώς ήλθες!

Αν θέλεις, επικοινώνησε μαζί μου μέσω του e-mail στο προφίλ μου.

Καλή συνέχεια...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

___________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
αντικατάσταση με αστεράκια στο
αποκρυφθέν όνομα μέλους

8/9/2012
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 20:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ο πρώτος στο χώρο είναι ο Γ.Βουλούκος. Εχει ενα κέντρο στην Αθήνα που κάνει αναδρομές αλλά και προσωπικές συνεδρίες.

Η τόλμη απαιτεί θάρρος
Ο δισταγμός φόβοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 17:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα.

Κατά πόσο όμως είναι ασφαλές?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 17:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω παρακολουθήσει ύπνωση, στο κέντρο του Βουλούκου.
Τη θεωρώ ασφαλή και αποδοτική, όταν σε καθοδηγεί ειδικός.

Νομίζω, όμως, πως στο forum υπάρχει θέμα σχετικό με την ύπνωση.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 15:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Στέφανε,

Συγνώμη για την "αφελή" ερώτηση, δεν έχω ιδέα για το θέμα, αλλά ήταν "αποδοτική" η ύπνωση που παρακολούθησες?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 19:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YPARXEI ENA ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ DE JAVU ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 11:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου oneiric1, καλημέρα.

Παρακολούθησα 2 υπνώσεις.
Η μία ήταν σχετικά αδιάφορη, γιατί το "υποκείμενο" πήγε σε μία παρελθοντική ζωή, όπου πέθανε σύντομα και δεν είχε συνειδητοποιήσει, σε εκείνη τη ζωή, πως είχε πεθάνει.

Η δεύτερη ήταν πιο ενδιαφέρουσα και ίσως αποδοτική, καθώς το "υποκείμενο", σε αυτήν τη ζωή, αισθανόταν πόνο στο στήθος.
"Είδε" λοιπόν πως σε μία περασμένη του ζωή ήταν στρατιώτης που συμμετείχε σε κάποια μάχη και μία ξιφολόγχη τον τρύπησε στο στήθος.
Σημειωτέον ότι σε συτήν τη ζωή είναι γυναίκα.

Τώρα, κατά πόσον αυτοί οι πόνοι πέρασαν, δεν το ξέρω. Πάντως, έχω ακούσει ότι μετά την ύπνωση, κάποιοι που βίωσαν περασμένες εμπειρίες, αισθάνονται πιο ανακουφισμένοι.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitra26
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 18:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitra26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα θα διαφωνήσω σχετικά με τους κυρίους που αναφέρατε, διότι η ύπνωση είναι καθαρά ιατρική τεχνική από επαγγελματίες της ψυχικής υγείας, και δεν είναι οι θεατρικές παραστάσεις που κάνουν οι παραπάνω κύριοι αλλά μια μορφή θεραπείας αρκετα αποτελεσματική για πολλές νευρώσεις αλλά και ψυχώσεις .
Έκανα μια σχετική έρευνα για την ύπνωση στο δίκτυο και βρήκα μια σοβαρή ιστό σελίδα του Δρ. Κίμογλου Δημήτρη που τουλάχιστον δεν μιλάει για προηγούμενες ζωές κτλ, αλλά την αναφέρει ως καθαρά θεραπευτική τεχνική η σελίδα που επισκέφτηκα είναι το www.counseling.gr
Δήμητρα Μ. κλινική ψυχολόγος BA.MA
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 20:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, dimitra26 και καλώς ήλθες!

Η παρατήρησή σου είναι ορθή επιστημονικά, αλλά δεν αφορά στο παρόν θέμα.

Είναι άλλο πράγμα η ανάδρομη ύπνωση και άλλο η θεραπευτική, την οποία αναφέρεις.
Ο όλος μηχανισμός βέβαια, έχει αρκετά κοινά σημεία.

Επιστημονικά, δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη προηγούμενων ζωών, οπότε είναι λογικό να αμφισβητούνται οι ανάδρομες υπνώσεις. Όμως, θεωρώ ότι αμφισβήτηση δε σημαίνει απόλυτη άρνηση. Κάτι τέτοιο θα ήταν ερευνητικά αρνητικό.
Το ζήτημα άπτεται της προσωπικής πίστης και ως τέτοιο ερευνάται εσωτεριστικά.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 20:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα θα διαφωνήσω σχετικά με τους κυρίους που αναφέρατε, διότι η ύπνωση είναι καθαρά ιατρική τεχνική από επαγγελματίες της ψυχικής υγείας, και δεν είναι οι θεατρικές παραστάσεις που κάνουν οι παραπάνω κύριοι αλλά μια μορφή θεραπείας αρκετα αποτελεσματική για πολλές νευρώσεις αλλά και ψυχώσεις .
Έκανα μια σχετική έρευνα για την ύπνωση στο δίκτυο και βρήκα μια σοβαρή ιστό σελίδα του Δρ. Κίμογλου Δημήτρη που τουλάχιστον δεν μιλάει για προηγούμενες ζωές κτλ, αλλά την αναφέρει ως καθαρά θεραπευτική τεχνική η σελίδα που επισκέφτηκα είναι το www.counseling.gr
Δήμητρα Μ. κλινική ψυχολόγος BA.MA
............................................

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 20:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να προσθέσω κάτι σε όσα σωστά ανέφερε η αγαπητή Zadok.

Λυπάμαι πολύ όταν εκφράζονται δογματικές απόψεις και μάλιστα από άτομα που θέλουν να λέγονται επιστήμονες και ειδικοί σε κάποιο χώρο.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitra26
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 00:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitra26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι, ότι έγραψα δεν το έγραψα για να πω ότι εγώ είμαι η μεγάλη επιστήμων , η δογματική, και η σωστή, απλά σε επικοινωνία που είχα με τον Δρ. κίμογλου του έθεσα κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ύπνωση από αυτά που μου είπε κατάλαβα ότι η ύπνωση είναι μια και μοναδική! και όσο για τις αναδρομές κτλ...το άφησε ασχολίαστο.. και τουλάχιστον ο άνθρωπος έχει και ένα διδακτορικό στην κλινική υπνοθεραπεία οπότε πιστεύω ότι δεν μου έλεγε (ασυναρτησίες).
βρήκα και κάτι σχετικό
(Η ύπνωση είναι μια θεραπεία με την οποία ο ψυχολόγος χρησιμοποιεί την ύπνωση για να βοηθήσει τον πελάτη να αυτουπνωτιστεί για να αλλάξει συναισθήματα, αντιλήψεις, σκέψεις και συμπεριφορά. Η ύπνωση δεν είναι μια μορφή ύπνου. Είναι μια νοητική κατάσταση στην οποία το άτομο είναι σε θέση να εφαρμόζει τις συστάσεις και παροτρύνσεις που του γίνονται καταστέλλοντας τις δυνάμεις της συνειδητής κριτικής.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν πρόσβαλα κάποιον
Δήμητρα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 01:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή dimitra26, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι επί προσωπικού. Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του.

Σεβαστό το διδακτορικό του κυρίου επιστήμονα, αλλά νομίζω ότι ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε και δεν είναι κακό, εφόσον το επιθυμούμε, να ερευνούμε και κάποιες άλλες απόψεις.

Η επιστημονική γνώση δυστυχώς, απέχει πολύ ακόμη από το να γνωρίζει τα πάντα.
Πάντως, σ' ευχαριστούμε για την προσπάθειά σου, να μας παρουσιάσεις την "επίσημη" αυτή θέση.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 16:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Στέφανε, μία προσωπική ερώτηση:

Πιστεύεις γενικότερα στην ύπνωση? Πιστεύεις δηλαδή ότι μπορεί να βοηθήσει κάπως, κάποιον?

(προσπαθώ να συγκεντρώσω πληροφορίες καθαρά από "ακαδημαϊκό" ενδιαφέρον, γιατί δεν έχω καν άποψη ακόμα).

Ευχαριστώ


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alnilam
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 21:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alnilam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιπών ξέρει κανείς τελικά αν κάποιος κάνει αναδρομές?
Aλλά εννοείτε να είναι ιδικός γιατί ενδιαφέρομαι εδώ και καιρώ τωρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 10:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, φίλη μου Ειρήνη, πιστεύω πως ο υπνωτισμός μπορεί να βοηθήσει.

Όταν εγγραφές του υποσυνειδήτου βγουν στην επιφάνεια, αυτό συντελεί πολλές φορές στο να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές, που μέχρι σήμερα μάς ήταν άγνωστες και ανεξήγητες.

Όπως, επίσης, εξηγούνται συμπάθειες ή αντιπάθειες γι' ανθρώπους, που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε το γιατί.


Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rosemary
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2018, 05:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

KALISPERA OSO AFORA TIN YPNOSI , IDIOS TIN IATRIKI YPNOSI PROSFERO TIS YPIRESIES MOU , FACE TO FACE FYSIKA ... PARAKALO OPOS EPIKOINONISETE MAZI MOY , STO rosemary.adonelos@mgmail.com a

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2018, 18:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALISPERA OSO AFORA TIN YPNOSI , IDIOS TIN IATRIKI YPNOSI PROSFERO TIS YPIRESIES MOU , FACE TO FACE FYSIKA ... PARAKALO OPOS EPIKOINONISETE MAZI MOY , STO rosemary.adonelos@mgmail.com a

Αφιλοκερδώς?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy