ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 06:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ. ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΑ 25 ΜΟΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΩ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΕΛΙΚΑ.
ΤΩΡΑ ΣΤΑ 31 ΜΟΥ , ΑΡΧΙΖΩ ΠΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΔΕΘΤΟΠΟΙΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΧΛΑΜΥΔΕΣ , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΥΣΙΑ ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙ , ΝΟΥΘΕΤΕΙ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ , ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ , ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ, ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΣΤΕΚΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΦΡΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΩΣΤΑ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΥΦΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ , ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΦΑΙΡΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ , ΑΦΑΙΡΩ ΚΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ , ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ Ο ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ...
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΒΙΑ, ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ , ΤΟΝ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ.
ΜΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΑΝ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΞΕΠΕΤΑ...
ΜΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΤΑ , ΑΡΑ ΚΑΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΝΑΙ , ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΣΕ ΤΙ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΩ....
ΜΑ... ΤΙ ΚΡΙΜΑ... ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΤΣΙ... ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάρι

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 11:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα κοίταξε όμως λίγο καλύτερα.
Είναι παντού γύρω σου!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 11:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

Μια λέξη μου ήρθε αμέσως στο μυαλό όταν διάβασα την εισαγωγή σου( δυστυχώς όχι ελληνική), που πιστεύω οτι ταιριάζει σαν σχόλιο για τον τρόπο που φαντάζεσαι τον θεό σου. Η λέξη είναι:
R E S P E C T!

Γιατί όμως νίωθεις την ανάγκη να υπάρχει αυτός ο θεός; Αυτός ο θεός είσαι εσύ στην ουσία. Εσύ τον δημιούργησες και υπάρχει στις σκέψεις σου. Ελπίζω να υπάρχει και στις πράξεις σου.

Ο καθένας δημιουργεί τον δικό του Θεό ανάλογα με τα πρότυπα και τις ανάγκες του. Γιατί να πρέπει να επιβάλουμε τον δικό μας θεό και στους υπόλοιπους; Ποιός μας βεβαιώνει οτι ο δικός μας θεός είναι ο καλύτρερος, ώστε να θέλουμε να τον υιοθετήσουν και οι υπόλοιποι;

Φιλικά!


Big in Japan!!


Edited by - Loco on 03/02/2005 12:01:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 17:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ. ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΑ 25 ΜΟΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΩ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΕΛΙΚΑ.
ΤΩΡΑ ΣΤΑ 31 ΜΟΥ , ΑΡΧΙΖΩ ΠΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΔΕΘΤΟΠΟΙΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΧΛΑΜΥΔΕΣ , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΥΣΙΑ ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙ , ΝΟΥΘΕΤΕΙ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ , ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ , ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ, ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΣΤΕΚΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΦΡΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΩΣΤΑ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΥΦΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ , ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΦΑΙΡΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ , ΑΦΑΙΡΩ ΚΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ , ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ Ο ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ...
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΒΙΑ, ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ , ΤΟΝ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ.
ΜΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΑΝ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΞΕΠΕΤΑ...
ΜΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΤΑ , ΑΡΑ ΚΑΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΝΑΙ , ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΣΕ ΤΙ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΩ....
ΜΑ... ΤΙ ΚΡΙΜΑ... ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΤΣΙ... ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ


Ο ΘΕΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ

Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 01:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ , ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΑΣΑΤΕ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΙΞΩ ΤΗ ΜΙΣΑΛΟΔΟΞΙΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. ΣΥΜΦΩΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΜΑΣ ΘΕΤΟΥΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙΝΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΣΑΠΙΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 14:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ "Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται",

το ότι ο Θεός είναι δικός μας και ό,τι θέλουμε τον κάνουμε, ακούγεται αστείο, είναι όμως πραγματικότητα. Νομίζω οτι εκφράζει λίγο πολύ όλους μας εδώ μέσα.

Εκεί που θα ήθελα λίγο να σταθώ είναι στα περί χλαμύδας και τα μούσια.

Αν και έχω μια τάση προς την αρχαία ελληνική θρησκεία (το δικό μας παραμύθι, όπως το λέω), βλεποντας κάποιους να ντύνονται με χλαμύδες μαι να κάνουν τελετές, γελάω. Οι αρχαίοι έλληνες φορούσαν χλαμύδες λόγω κλιματολογικών συνθηκών, όχι γιατί ο Δίας τους το επέβαλλε. Αν δεν βάλουμε τη χλαμύδα δεν θα μας ακούσει ο Δίας; Αν δεν μας ακούσει, μάλλον δεν μας κάνει.

Σχετικά με τους παπάδες τώρα. Το λέει και ο λαός πολύ εύστοχα. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά. Αν βάλεις κοντό μανίκι και κοντό παντελόνι το καλοκαίρι ο θεός πάλι δεν θα σε ακούσει; Αν δεν σε ακούσει, μάλλον δεν σου κάνει.

Δεν θα ρωτήσω τι πρέπει να φοράει ένας βουδιστής στην Αλάσκα, γιατί αν φοράγανε αυτά που προστάζει ο βουδισμός, δεν θα υπήρχαν βουδιστές στην Αλάσκα!

Ο θεός είναι μέσα μας, αλλά πάνω από όλα ο θεός πρέπει να είναι ο "κύριος τέλειος". Το τι ορίζει ο καθένας μας ως τέλειο είναι βέβαια σχετικό...

-------------------------
...The Unerring Nereis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 17:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαστε σαν μεταξοσκώληκες. Εμείς φτιάχνουμε το νήμα από την ίδια μας την ουσία, κι υφαίνουμε το κουκούλι που με τον καιρό, φυλακιζόμαστε μέσα του. Αλλά τούτο δεν μπορεί να είναι για πάντα. Μέσα σε εκείνο το κουκούλι θα αναπτύξουμε πνευματική πραγμάτωση, και σαν την πεταλούδα, θα βγούμε από μέσα του ελεύθεροι. Εμείς έχουμε υφάνει το δίχτυ του κάρμα γύρω μας και, μέσα στην άγνοιά μας, νιώθουμε σαν να είμαστε φυλακισμένοι και κλαίμε και θρηνούμε ζητώντας βοήθεια. Αλλά βοήθεια δεν έρχεται από έξω, έρχεται από μέσα από τον εαυτό μας”.


Aπόσπασμα απο τον Βιβεκανάντα, της αντίστοιχης σειράς γνώσης του αγαπημένου φίλου Thoth..
Μας λείπεις...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Liono
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 15:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liono  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω οτι το να πιάνει κάποιος το όνομα του Θεού στο στόμα του είναι μεγάλη τιμή(γιατί πάει να πει οτι τον έχει αντιληφθεί, κατι έστω και ελάχιστο απο αυτόν) αλλά πρέπει να γίνεται με πολύ προσοχή. Ο Θεός στα μέτρα μας δεν υπάρχει, ο Θεός δεν είναι στα μέτρα μας ουτε υπάρχει για να μας εξυπηρετεί. Πιστεύω οτι εμεις απλά υπάρχουμε έχοντας κάποιον σκοπό και ο Θεός ενδεχομένως να μας καθοδηγεί..

Το μόνο που μπορούμε να καταλάβουμε είναι μία σπίθα απο τη φωτιά Του, ένα ελάχιστο απο την εκδήλωσή Του.
(Τα κεφαλαία δεν τα βάζω σαν υπέρμαχος της χριστιανικής θρησκείας, απλά τα βάζω σε ένδειξη σεβασμού...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

σκορπιός
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 16:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους σκορπιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΎΣ ΣΑΣ ΣΦΙΚΤΆ ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΑΣ
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΛΕΙΒΑΔΙΑ ΚΛΠ....ΠΑΝΤΩΣ Ο ΜΑΧ ΒΕΜΠΕΡ ΕΙΠΕ ΠΑΝ ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ ΥΠΑΡΚΤΟΝ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΟΣ ΑΡΑ.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 15:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ dryos_pesousis ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΟΥ..
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ...
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΝ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΜΟΡΦΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ.

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ Η Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΟΣ ????

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ...

ΕΝΑΣ ΗΛΙΟΣ ΛΑΜΠΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 01:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΝ...
Γράφει ο liono:

"Πιστεύω οτι το να πιάνει κάποιος το όνομα του Θεού στο στόμα του είναι μεγάλη τιμή(γιατί πάει να πει οτι τον έχει αντιληφθεί, κατι έστω και ελάχιστο απο αυτόν) αλλά πρέπει να γίνεται με πολύ προσοχή. Ο Θεός στα μέτρα μας δεν υπάρχει, ο Θεός δεν είναι στα μέτρα μας ουτε υπάρχει για να μας εξυπηρετεί. Πιστεύω οτι εμεις απλά υπάρχουμε έχοντας κάποιον σκοπό και ο Θεός ενδεχομένως να μας καθοδηγεί.."

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΤΙΜΗ , ΑΦΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ Η Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΟΣ ????

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ? ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ...
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΛΥΘΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ
ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΑΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...

Γράφει ο avatargr:

"Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ Η Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΟΣ ????

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ...

ΕΝΑΣ ΗΛΙΟΣ ΛΑΜΠΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..."
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ Ή ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ, ΝΑ ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΛΠ. ]ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 18:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ «Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ»!
ΜΑ ΥΠΗΡΞΑΝ «ΑΝΘΡΩΠΟΙ» ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ-ΤΟΥ-ΤΗΣ-ΜΟΥ ΘΕΟ.
ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΑΥΤΩΝ, ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΥΤΩΝ.
ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.
ΔΙΟΤΙ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΩΤΗ ΑΡΧΗ-ΑΙΤΙΑ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΥΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ… ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΙΩΝΕΙ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΚΙ ΕΣΥ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΟΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΑΡΧΗΣ.

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arhtos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 13:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arhtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ «Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ»!
όταν ο δικός σου, του, μας, σας, γίνει ο Θεός του Κόσμου, τότε θα αποτυπωθεί παντού το μήνυμά του... άλλωστε όλες οι υπάρξεις (περι)έχουν ένα μικρό κομάτι του.. όταν πραγματοποιηθεί ή ένωση τότε θα είμαστε υπερήφανοι για κάτι τόσο μα τόσο απλό... στο ότι θα έχουμε συμβάλλει στην αποτύπωσή του μέσα στα όνειρα μιας ελεύθερης και μή απατηλής εικόνας του όλου..

----
Δυστυχώς και η Γη με δικά μας έξοδα γυρίζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goibniu
Νέο Μέλος

Ireland
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2005, 00:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goibniu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αγάπη ειναι το κλειδι σε όλα.Η καρδια μονο μπορει να βοηθήσει να βρουμε τον αληθινό θεο - Κανένα ιερατείο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2005, 01:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Αγάπη ειναι το κλειδι σε όλα.Η καρδια μονο μπορει να βοηθήσει να βρουμε τον αληθινό θεο - Κανένα ιερατείο


Η ΑΓΑΠΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΤΙ??? ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΘΕΟ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ???? ΜΗΠΩΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΧΡΙΣΤΙΝΙΚΗ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ, ΑΡΑ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ???

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goibniu
Νέο Μέλος

Ireland
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2005, 17:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goibniu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που ειπα είναι πράγματα που διαισθάνομαι πως ειναι αληθινα.
Δεν εχω θεωρία-δεν ακολουθώ κανενα ιερατειο.
Δεν εχω καταλήξει πουθενά.Ψάχνω υποτιθεται
Ξέρω μονο πως δεν είμαι με το μερος των καθε ειδους σκοτεινών δυνάμεων.
Παντως νιώθω πως είναι ανώφελο να εξετάζουμε θεματα περί θεού ή Αγάπης με την βοήθεια της λογικής.
Κατι πιο βαθυ χρειαζεται αλλά τι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2005, 22:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΑΡΗΤΕ...
ΑΣ ΓΙΝΕΙ...
ΑΣ ΓΙΝΕΙ...

ΤΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arhtos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 21:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arhtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!

αυτό το 3 μας ακολουθεί από την εποχή του Ομήρου...
μυστήριο πράγμα..
το δύο θα έπρεπε, γιατί τρία..?

----
Δυστυχώς και η Γη με δικά μας έξοδα γυρίζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 22:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΔΕΝΕΙ...

ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΔΕΣΕΙ-ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΕΝΑΝ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥΣ...
ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ...
ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ...
ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ...

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 23:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΟΥ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ ΗΤΑΝ ΙΕΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

ΟΙ ΝΟΜΟΙ-ΑΞΙΕΣ-ΗΘΙΚΗ ΕΙΧΑΝ ΜΕΓΕΘΟΣ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΑΞΙΑ

ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΝΝΟΥΣΑΝ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ

ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ

ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΙ ΜΕΛΩΔΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ

ΞΕΧΩΡΙΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΖΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ

ΟΧΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ!!

ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ

"ΠΟΛΛΑ" ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΕΥΘΥΝΩΝ ΗΘΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΩΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΑΧΩΘΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.


<< ΤΟ ΜΕΝ ΠΝΕΥΜΑ ΠΡΟΘΥΜΟΝ Η ΔΕ ΣΑΡΚΣ ΑΣΘΕΝΗΣ >>

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy