ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γιατί θελει καποιος να συμμετέχει;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 19:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Ανοίγω αυτο το topic επειδή μου έχει δημιουργηθεί ένας προβληματισμός σχετικά με την συμμετοχή ή την θέληση για συμμετοχή ανθρώπων σε «μυστικιστικές» οργανώσεις.

Λόγου χάρη, μπορώ να καταλάβω επί παραδείγματι, την ανάγκη που ώθησε τους ανθρώπους να ιδρύσουν τον «ελευθεροτεκτονισμο» τότε.

Η απορία μου είναι γιατί να θέλει να είναι κάποιος τέκτονας σήμερα....

Αντίστοιχα μπορώ να καταλάβω γιατί ιδρύθηκαν οι «ναΐτες» ιππότες τότε...
Καταλαβαίνω τους λόγους που αυτο το τάγμα διαλύθηκε....

Γιατί κάποιος να θέλει να είναι συνεχιστής του τάγματος σήμερα...

Τα παραδείγματα είναι τυχαία και πάρθηκαν κυρίως λόγω του ότι υπάρχουν topic που ασχολούνται με αυτά αυτή τη στιγμή....

Η ερώτηση όμως είναι γενική, γιατί κάποιος σήμερα να θέλει να είναι μέλος μιας «μυστικιστικής» οργάνωσης... όπως αυτή και αν λέγεται...

Στα εισαγωγικά μπορεί να μπει μια πιο κομψή λέξη αν αυτή που χρησιμοποιώ θεωρεί κάποιος ότι δεν είναι πρέπουσα.

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 20:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

Ο ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=2&TOPIC_ID=477

ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ Ή ΤΑΓΜΑΤΑ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=275


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 21:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντηση όμως κανένα από τα δυο topics δεν απαντάει στην ερώτηση μου.

Για την ακρίβεια, μόνο σε ένα post στη σελίδα 7 του πρώτου topic κάποιος αναφέρει περιληπτικά κάποιους λόγους που και αυτοί συζητιούνται.

Κανένας άλλος όμως δεν ανέφερε κάτι άλλο, η όλη συζήτηση επικεντρώθηκε είτε στο λόγο δημιουργίας είτε στον τρόπο λειτουργίας των οργανώσεων.

Δεν είναι αυτο που ρωτάω εγώ όμως....

Εγώ λέω ποιοι είναι ΣΗΜΕΡΑ οι λόγοι που ωθούν κάποιον να θέλει να γίνει μέλος....

Θα σου πω ένα παράδειγμα, οι ναΐτες ίδρυσαν ένα τάγμα έχοντας μια αφορμή και μια αιτία (μπορεί και περισσότερες).

Σήμερα οι άνθρωποι συνδικαλίζονται επειδή έχουν μια αφορμή και μια αιτία... (χοντροκομμένος ίσως ο παραλληλισμός αλλά ας μην παρεξηγηθεί)

ΣΗΜΕΡΑ ποια είναι η αφορμή και ποια η αιτία που ωθεί έναν άνθρωπο να γίνει μέλος σε μια «μυστικιστική» οργάνωση;;;

Ελπίζω να έγινα ξεκάθαρος........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 21:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα νομίζω οτι το λές και μόνος σου «μυστικιστική».
Εφόσον λοιπόν είναι απόκρυφη .. πως είναι δυνατόν να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 22:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, το θέμα είναι τοποθετημένο στις Απόψεις, προτάσεις κλπ,

Αλλά επειδή μπορεί κάποιοι να μην κατάλαβαν, όπως ο allzaro ας πούμε...

Αυτο που ζητάω είναι οι απόψεις.....

Απόψεις από όλους... αυτούς που δεν είναι, αυτούς που θα ήθελαν να είναι και από αυτούς που είναι...

Ακόμα και μέλος να είναι κάποιος δεν ζήτησε κανένας να πει ότι είναι μέλος κάπου...

Το τι τον ωθεί κάποιον είναι το θέμα, το οποίο δεν νομίζω ότι αποκαλύπτει κάτι που δεν θα έπρεπε να αποκαλυφθεί...

Καλά, τόσο παράλογος είναι ο προβληματισμός μου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 22:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ Buffer τι πιστευεις;
Πες και τη δική σου άποψη· ίσως έτσι ενθαρρύνεις κι άλλους ν' απαντήσουν



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 22:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ουσία έχω τοποθετηθεί έμμεσα στο πρώτο post.

Προβληματίζομαι επειδή δεν μπορώ να έχω μια άποψη που να στέκει από όποια πλευρά και αν την δεις...

Μπορεί να έχω μια άποψη, αλλά μόλις κάνω ένα εσωτερικό διάλογο για να τεκμηριώσω την άποψη αυτή, σχεδόν αμέσως καταρρίπτεται..

Ένα παράδειγμα :

Ας πούμε ότι κάποιος θέλει να γίνει μέλος γιατί έχει διαβάσει ότι θα αποκτήσει γνώση... άμεσα προκύπτει η ερώτηση:

Γιατί θέλει τη γνώση;

Μια πιθανή απάντηση είναι για να μάθει την απόλυτη αλήθεια και μια νέα ερώτηση είναι:

Γιατί θέλει να μάθει την απόλυτη αλήθεια;

Μια πιθανή απάντηση είναι γιατί θέλει να βγει από το σκοτάδι...

Αλλά εδώ έρχονται αμέσως μια ολόκληρη σειρά ερωτήσεων που εν τέλει δεν καταλήγουν κάπου ή μπορεί και να καταλήγουν αλλά εδώ θέλω να μάθω και άλλες απόψεις επί του θέματος...

Ελπίζω να σε ικανοποίησα ....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 23:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί... για τη γνώση, για να βγει απ' το σκοτάδι, για να ανήκει κάπου, γιατί νοιώθει ανασφάλειες και θέλει να βρει μία οικογένεια, γιατί έχει ανεπτυγμένο το αίσθημα της ομαδικότητας, αλληλουποστήριξης, κοινωνικοποίησης, για να πειραματιστεί με κάτι καινούριο, γιατί θέλει να προσφέρει σε κάποια ομάδα ή και σ' όλη την κοινωνία, γιατί είναι δυσαρεστημένος από τη ζωή του και θέλει να μετενσαρκωθεί σε κάτι άλλο... και χίλιοι άλλοι λόγοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 23:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Attis,

Όντως οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί αλλά πεποίθηση μου είναι ότι έχουν όλοι κοινή ρίζα...

Παίρνω ως αφορμή τα όσα αναφέρεις ως λόγους και ρωτάω:

Γιατί θέλει να ανήκει κάπου;

Γιατί νοιώθει ανασφάλειες;

Γιατί θεωρεί ότι είναι στο σκοτάδι;

Γιατί θέλει να βρει μια οικογένεια;

Γιατί έχοντας ανεπτυγμένο το αίσθημα της ομαδικότητας κτλ, ωθείται προς τα εκεί και όχι κάπου αλλού;;

Γιατί θέλοντας να πειραματιστεί με κάτι καινούργιο αποφασίζει ότι θέλει αυτο;;;

Γιατί θέλοντας να προσφέρει στην κοινωνία επιλέγει αυτο;

Γιατί θέλει να μετενσαρκωθεί;;

Γιατί είναι δυσαρεστημένος;;

Και αν η απάντηση σε όλα αυτά είναι γιατί έτσι θέλει, έτσι του αρέσει..
τότε γιατί έτσι θέλει;; γιατί έτσι του αρέσει και δεν του αρέσει αλλιώς;;;

Ποια είναι η αιτία;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 00:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Attis,

Όντως οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί αλλά πεποίθηση μου είναι ότι έχουν όλοι κοινή ρίζα...

Παίρνω ως αφορμή τα όσα αναφέρεις ως λόγους και ρωτάω:

Γιατί θέλει να ανήκει κάπου;

Γιατί νοιώθει ανασφάλειες;

Γιατί θεωρεί ότι είναι στο σκοτάδι;

Γιατί θέλει να βρει μια οικογένεια;

Γιατί έχοντας ανεπτυγμένο το αίσθημα της ομαδικότητας κτλ, ωθείται προς τα εκεί και όχι κάπου αλλού;;

Γιατί θέλοντας να πειραματιστεί με κάτι καινούργιο αποφασίζει ότι θέλει αυτο;;;

Γιατί θέλοντας να προσφέρει στην κοινωνία επιλέγει αυτο;

Γιατί θέλει να μετενσαρκωθεί;;

Γιατί είναι δυσαρεστημένος;;

Και αν η απάντηση σε όλα αυτά είναι γιατί έτσι θέλει, έτσι του αρέσει..
τότε γιατί έτσι θέλει;; γιατί έτσι του αρέσει και δεν του αρέσει αλλιώς;;;

Ποια είναι η αιτία;


καλησπερα


οταν βαζουμε το θελω μπροστα απο το μπορω ειναι κατι αλλο!

οταν θελεις κατι εκφραζει επιθυμια ισως ποθο το μπορω γενναται

απο το δυναμαι δηλ απο την δυναμη που εχεις να κανεις κατι!!

οταν προσδιορισουμε το θελω και πουμε:

1] παντα ο ανθρωπος θελει να ανηκει σε ενα συνολο ανθρωπων

για κοινωνικους λογους και επικοινωνιας.

2]ολοι νιωθουμε ανασφαλεια αυτος που νιωθει ασφαλης ειναι και ο πιο

ανασφαλης απο το συνολο παντα σε σχεση με το συνολο.

3]μμμμμ δυσκολο σκοταδι ειπες.......?

4]η οικογενεια ειναι, γιατι νιωθει οτι βαση της οικογενειας της δικης

του μπορει να προσαρμοστει σε ενα προτυπο παρομοιας οικογενειας.

5]σε ολα υπαρχει το αιτιατο και το απροοπτο της λογικης

ομως η αιτια για καθε συμβαν επιφερει γνωση και εμπειρια σε κατι

που δεν το εχεις ξανακανει.

στη ζωη ολα σχετικα ειναι ειτε με αιτια ειτε χωρις αιτια γιατι

αμα ειχαμε ολες τις απαντησεις δεν θα ρωταγαμε.

παντα υπαρχει η σχετικοτητα σε ολα και σε ολους τιποτα δεν ειναι

απολυτο γιατι αν ειναι απολυτο το τιποτα "εκμηδενιζεται".


η αγαπη ειναι παντοτινη

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 16:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως , ακόμα και οι απαντήσεις που δίνεις στα παραπάνω ερωτήματα, μπορούν αν πάνε παραπέρα, συγνώμη αλλά δεν δέχομαι de facto ότι πάντα ο άνθρωπος θέλει να ανήκει σε ένα σύνολο, ρωτάω γιατί...

Το ίδιο ισχύει και για την ανασφάλεια, δεν μπορώ να δεχθώ έτσι απλά ότι υπάρχει , ρωτάω γιατί...

Αλλά τα παραπάνω ακόμα κι αν είναι όπως τα λες, η τελική ερώτηση παραμένει η ίδια...

Ένας άνθρωπος που έχει ανασφάλειες, που έχει το ένα , έχει το άλλο... κτλ γιατί να θέλει να γίνει μέλος σε μια τέτοια οργάνωση... γιατί δηλαδή να μη γίνει μέλος μια ομάδας αναρρίχησης λ.χ. ή μιας ομάδας που συλλέγει γραμματόσημα...

Καταλαβαίνεις δηλαδή ότι οι παραπάνω λόγοι που έχουν αναφερθεί δικαιολογούν την γενικότερη ροπή του ανθρώπου προς την συμμετοχή σε ένα κοινωνικό σύνολο που τον εκφράζει αλλά δεν δικαιολογούν τη συγκεκριμένη ροπή προς μια οργάνωση «μυστικιστική».

Γιατί κάποιος να διαλέξει μια μυστικιστική οργάνωση;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 17:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ. Ίσως γι'αυτό?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 18:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά επειδή μπορεί κάποιοι να μην κατάλαβαν, όπως ο allzaro ας πούμε...

To εχω αυτό το ελάττωμα

Πήρες ομως μία ουσιαστική απάντηση απο την gretel.


Edited by - allzzaro on 20/02/2005 18:34:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 21:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να γίνεις σαφέστερη χρησιμοποιώντας λόγια;

Απλά για να μπορώ κι εγώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς με αυτή την εικόνα.

Εγώ βλέποντάς την μπορεί να καταλαβαίνω άλλα πράγματα ενώ εσύ να θέλεις να πεις κάτι άλλο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 13:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένας άνθρωπος που έχει ανασφάλειες, που έχει το ένα , έχει το άλλο... κτλ γιατί να θέλει να γίνει μέλος σε μια τέτοια οργάνωση... γιατί δηλαδή να μη γίνει μέλος μια ομάδας αναρρίχησης λ.χ. ή μιας ομάδας που συλλέγει γραμματόσημα...

Καταλαβαίνεις δηλαδή ότι οι παραπάνω λόγοι που έχουν αναφερθεί δικαιολογούν την γενικότερη ροπή του ανθρώπου προς την συμμετοχή σε ένα κοινωνικό σύνολο που τον εκφράζει αλλά δεν δικαιολογούν τη συγκεκριμένη ροπή προς μια οργάνωση «μυστικιστική».

Γιατί κάποιος να διαλέξει μια μυστικιστική οργάνωση;;;;


Γιατί κάποιος να θέλει να μάθει το γιατί κάποιος άλλος διαλέγει μια μυστικιστική οργάνωση?
Τι ακριβώς αναζητάς αγαπητέ buffer?

Οι απαντήσεις μπορεί να είναι πολλές αλλά άλλες τόσες μπορούν κάλλιστα να είναι και οι απορρίψεις αυτών ή έστω τα καινούρια ερωτήματα που θα προκύψουν από αυτές...

Κάθε άνθρωπος σκέφτεται με ξεχωριστό τρόπο, κυρίως σύμφωνα με τη διαμόρφωση που έχει υποστεί, άρα δεν είναι τόσο απλό να κατανοούμε τις ιδέες και τις πράξεις των άλλων αλλά επειδή δεν τις κατανοούμε δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις υποτιμούμε.

Επί του ερωτήματος σου τώρα η άποψη μου είναι ότι ο άνθρωπος έχει έμφυτη την τάση για αυτοπραγμάτωση, για αυτογνωσία, για αναζήτηση της αλήθειας ή όπως αλλιώς θέλεις πες το. Έχει επικρατήσει η άποψη (διαμόρφωση) πως οι "μυστικιστικές" οργανώσεις κατέχουν κάποιες αλήθειες, κάποια κλειδιά, κάποιες απαντήσεις που μπορούν να μεταδωθούν μέσα από κάποιες μεθόδους και αυτό νομίζω πως ωθεί κάποιον στο να γίνει μέλος μιας τέτοιας οργάνωσης και όχι κάποιας ομάδας αναρρίχησης...

Με διάθεση για υγιή διάλογο, timetrapped.


You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 19:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ’ αρχήν να διευκρινίσω ότι δεν υποτιμώ τις επιλογές οποιουδήποτε, αυτο όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να τις αναλύσω και να τις σχολιάσω....

Τώρα, προσωπική μου πεποίθηση είναι ότι δεν υπάρχουν έμφυτες τάσεις στον άνθρωπο αλλά απλά αυτές εκδηλώνονται κατά την διαμόρφωση του χαρακτήρα του λόγω εξωτερικών επιρροών.

Αυτο λοιπόν που εγώ ζητάω αρχικά είναι να «ανακαλύψω» τον κοινό παράγοντα που ενεργοποιούν οι διαφορετικές κατά τα αλλά επιρροές που έχει κάθε άνθρωπος στην πορεία της ζωής του.

Αφού βρεθεί αυτός ο κοινός παράγοντας τότε το να ξέρεις από που προήλθε (την αιτία ενεργοποίησης του παράγοντα) είναι εξαιρετικά χρήσιμο...

Η χρησιμότητα του έγκειται στο γεγονός

α) ότι είσαι σε θέση να καταλάβεις αν κάποιος θέλει να κάνει κακό ή όχι......

β) ότι καταλαβαίνεις αν αυτο με το οποίο επέλεξε να ασχοληθεί είναι αυτο που έχει πραγματικά ανάγκη

και γ) καταλαβαίνεις αν είναι σε θέση ή όχι να αντιληφθεί την πραγματικότητα και κατά συνέπεια πόσο μπορούν να τον εκμεταλλευτούν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 20:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ‘ΕΧΩΝ ΛΟΓΙΚΗ’ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ, ΑΝΑΖΗΤΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ.
ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟ-ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ.
ΔΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ… ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ…
Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙ, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ.
ΟΛΗ ΤΟΥ Η ΑΓΩΝΙΑ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ.
ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ-ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ, ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ, ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ. Ο ΕΝΑΣ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΕΡΕΥΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΠΑΡΑΠΕΡΑ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ.
ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΛΕΥΡΑ, ΟΠΟΥ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΟΜΑΔΩΝ ΚΤΛ. ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΣΕ ΒΗΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΜΟΡΦΕΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.

Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΙΤΙΑ… ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΑΙ ΣΤΕΡΗΣΗ ΦΑΝΕΡΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΜΕΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΣ-ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ, ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΙΚΑΝΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ, ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΜΕΤΟΧΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥΣ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΙΣΑ Η’ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ, ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΗ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ.

ΟΤΑΝ ΔΙΝΟΥΝ ΨΙΧΟΥΛΑ, ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΚΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΚΑΡΒΕΛΙΑ, ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΨΙΧΟΥΛΑ, ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΡΘΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ, Η’ ΟΧΙ, ΧΡΗΣΗ.

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΕΔΩ Η ΖΩΗ ΤΟΥ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ.
ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ, ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ‘ΠΡΟΒΛΗΜΑ’ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ, ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ, ‘ΔΙΝΕΙ’ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ (ΑΦΟΥ ΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΕ, ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ -Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ-, ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ) ΠΩΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ) ΡΑΦΙ ΚΑΙ ΠΟΥ… ΦΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑ.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΥΛΗ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΝΟΜΙΖΑΝ. ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΤΙΣ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ, ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ.
Η ΣΚΕΨΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ, ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ‘ΤΙΠΟΤΑ’.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΦΟΒΟΣ, Η ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΩΝΙΖΟΤΑΝ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΤΡΙΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΥΛΙΓΕΙ ΤΟΣΟ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΑ…


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 17:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Buffer ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Για την ακρίβεια, μόνο σε ένα post στη σελίδα 7 του πρώτου topic κάποιος αναφέρει περιληπτικά κάποιους λόγους που και αυτοί συζητιούνται.

ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 9 ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΤΟΠΙΚ...
Ο ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=2&TOPIC_ID=477

ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ...
ΑΠΟ Τ ΟΡΦΙΚΑ

quote:
«θα απευθύνω τους λόγους μου προς εκείνους, προς τους οποίους είναι θεμιτόν να ομιλήσω. Αλλά εις τους αμύητους, εις όλους ομαδικώς, κλείσατε τας θύρας»

ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΤΟΝ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ
quote:
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΜΑΛΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΗ 423 ΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ.
ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ
http://users.hellasnet.gr/panelppv/guiana.htm

ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ..
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟΠΙΚ
ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ή ΤΑΓΜΑΤΑ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=275
ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗΤΙΣΜΟ , ΣΙΧΙΣΜΟΣ, ΣΟΥΦΙ ,ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΙ, ΝΑΪΤΕΣ ή ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ , ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ,ΚΡΙΝΑΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ...

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕΜΜΕΤΕΧΕΙ.......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy