ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 πόσο συνδέεται ο ρομαντισμός με τον βαμπιρισμό??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
purple fairy
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 17:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους purple fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους φίλους της αμφισβήτησης..΄)
Εδώ και καιρό(απ΄'οσο θυμάμαι τον εαυτό μου),μελετώ τις διαφορές,τις ομοιότητες,τα χαρακτηριστικά,τις ρίζες,τους΄λόγους δημιουργίας όλων των θρησκειών,αντιλήψεων,ιδεολογιών,επιστημών..Από τότε λοιπόν που ασχολήθηκα με το ρομαντισμό και τον βαμπιρισμό(έτυχε να τα μελετήσω την ίδια περίοδο)μου έχει μείνει αυτή η εντύπωση πως αυτάτα δύο μοιάζουν πολύ.Θα ήθελα να μάθω αν όντως ισχύει αυτό,για ποιο λόγο ισχύει,τι κοινό έχουν αυτά τα δυο μεταξύ τους που τους ενώνει τόσο πια..,και γενικότερα τις απόψεις σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
Ευχαριστώ που καθίσατε και με διαβάσατε!....--- =-)

ppp

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 17:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή purple fairy σε χαιρετώ και σε καλωσορίζω στο Εσωτέρικα.

Μια διευκρίνηση; όταν λες ρομαντισμό τί εννοείς?? Γιατί "μελέτη του ρομαντισμού" εμένα το μυαλό μου πηγαίνει στο κίνημα της τέχνης του 19ου αιώνα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 21:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ/Η purple fairy ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
ΚΑΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ..

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ GOTHIC....

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΤΡΟΠΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ...

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

purple fairy
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 16:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους purple fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και ευχαριστω για το ενδιαφερον...ναι,ρομαντισμο εννοώ το κινημα του 19ου αι.,που όμως εχει πολυ βαθυτερες ριζες..βαμπιρισμό δεν εννοω το gothic(οχι απολυτα τουλαχιστον).Μια συνδεση αναμεσα στη ματαιοδοξια και τη μελαγχολια..αυτο εννοω,αν γινομαι κατανοητη..
Δε μπορω να το θέσω αλλιώς..απλα εγω διεκρινα ενα συνδεσμο σ'αυτα τα δυο και ειπα να το ψάξω..Κι'αυτό γιατι εχω διαβασει πολλα,και διαφορα...Εχω την εντυπωση οτι οι προσγειοι(και των δυο τυπων),εχουν παρομοια ψυχοσυνθεση μ'αυτη των ρομαντικων(πεσσιμισμος,απαισιοδοξια,ματαιοτητα,μελαγχολια,μοναξια κ.λ.π.)--((εχω διαβασει καπου οτι ο Shakespeare ηταν vampire))-- αλλα και οι ρομαντικοι ψαχνουν να βρουν κατι μελαγχολικο,''down'' να ζησουν...κατι που θα τους πληγωσει,θα βρεθουν σε αδιεξοδο ή κατι τετοιο..Και οσο για το αιμα,πιστευω πως το αντιμετωπιζουν με παρομοιο τροπο(οχι βεβαια οτι οι ρομαντικοι τρεφονται μ'αυτο,αλλα οτι το εχουν σε υποληψη,το εχουν)...αυτα με τις αποριες μου..
Οποιαδηποτε διαφωτιστικη αποψη/πληροφορια/γνωμη παρακαλω,ευπροσδεκτη!!

Fair is foul and foul is fair.
Hover through the fog and the filthy air!...

Macbeth


pppΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 23:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ/Η purple fairy ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "gothic" ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ.

Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ...

quote:
εχω διαβασει καπου οτι ο Shakespeare ηταν vampire))--

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ....
Η ΑΛΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ...
quote:
αλλα και οι ρομαντικοι ψαχνουν να βρουν κατι μελαγχολικο,''down'' να ζησουν...κατι που θα τους πληγωσει,θα βρεθουν σε αδιεξοδο ή κατι τετοιο..Και οσο για το αιμα,πιστευω πως το αντιμετωπιζουν με παρομοιο τροπο(οχι βεβαια οτι οι ρομαντικοι τρεφονται μ'αυτο,αλλα οτι το εχουν σε υποληψη,το εχουν)...

ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΕ ΠΑΕΙ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ.... (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ESOTERICA.gr.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 04:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3312

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 34/02/1985 25:61:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy