ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σχετικά με τον "Νοσφεράτου".
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Βίκυ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 12:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βίκυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω σχετικά με το θέμα των βρυκολάκων
είναι: Όταν αναφέρεστε στον "Νοσφεράτου" εννοείτε τον
"Εωσφώρο"; Αν ναι, πως εξηγείτε την σύνδεση μεταξύ αυτών
των 2 λέξεων; Εάν όχι, μπορεί κάποιος να μου δώσει μια
εξήγηση, γιατί χρησιμοποιούμε την λέξη Εωσφόρο για τον
Σατανά; Αφού εξετάζωντας ετυμολογικά την λέξη, καμία σχέση
δεν έχει με τον Σατανά!

Ευχαριστώ για την φιλοξενία:
Βίκυ.


Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 01:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νοσφεράτου είναι μια έκφραση που σημαίνει "απέθαντος".

Ο Εωσφόρος σχετίζεται με τον Σατανά μόνο στο αρχικό στάδιο. Ο Εωσφόρος (ο φέρων το "φως"), σύμφωνα με τη χριστιανική-εβραϊκή παράδοση ήταν άγγελος του Θεού με εξέχουσα θέση ανάμεσα στους υπόλοιπους αγγέλους. Η "αλαζονεία" του ανάγκασε το Θεό να τον εκδιώξει από το ουράνιο βασίλειο κι έτσι ο Εωσφόροες υπέπεσε στη γνωστή "Εωσφορική Πτώση". Έκτοτε "κατοικεί" στον κόσμο μας και με το νέο όνομά του "Σατανάς" δρα στη Γη. Η λέξη Σατανάς σημαίνει διαστρεβλωτής.

Σατανάς λοιπόν και Εωσφόρος αποτελούν το ίδιο πρόσωπο, το οποίο άλλαξε υπόσταση λόγω των ανωτέρω γεγονότων.

Σαν παρατήρηση έχω να ρωτήσω το εξής: Πόσο λογικό σας ακούγεται τόσο ο Εωσφόρος, όσο και ο Σατανάς να μην αποτελούν φυσικό πρόσωπο, αλλά συνειδησιακές καταστάσεις του ανθρώπου και μεταφορικούς συμβολισμούς κάποιας πλευράς της ανθρώπινης φύσης;

Sub rosa

Edited by - Oculatis Abis on 26/11/2002 01:39:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2002, 17:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΟΡΘΩΣΗ.!
ΣΑΤΑΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΚΗ
ΛΕΞΗ!
ΦΙΛΙΚΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 21:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA FILOI MOU.

GAPITH FILH BIKY tha eithela na kanw mia diakrish se ola ayta pou les
kai merika einai kapws berdemena.
Den xerw apo pou elabes aythn thn pliroforia (ean sou eitan synaton na mou thn anafereis) pou na leei pws NOSFERATOU KAI EOSFOROS NAI TO IDIO.

APO T ALIGA POU XERW THA EITHELA NA SOU APANDHSW

NOSFERATOU = NOSON FERONDAS(FERWN)yparxei poly filologia gia ayto to thema

EWSFWROS = FERWN TO FWS ( O DIKOS MAS PRWMHTHEAS)

NOMIZW PWS DEN SYNDEWNDAI AYTA TA 2.

EKTOS KAI TA EXOUN ENWSEI DEN XERW TOU LOGOUS DIAFOROI
THRYSKEYTIKOI KYKLOI.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 18:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

EWSFWROS = FERWN TO FWS ( O DIKOS MAS PRWMHTHEAS)

Καμμία σχέση.

Edited by - Wolffaced on 19/12/2002 18:17:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trobax
Νέο Μέλος

Bulgaria
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 04:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trobax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω πως ο εωσφορος ειναι ο Προμηθεας ο οποιος εδωσε τη φωτια στους ανθρωπους.Επισης θελω να τονισω οτι ο Προμηθεας προυπαρχει του σατανα καθως και της εβραικης και χριστιανικης πιστης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 09:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΦΙΛΕ Wolffaced ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ (ΕΩΣΦΟΡΟΣ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ???????????????

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ Wolffaced Η ΦΩΤΙΑ ΑΝΤΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟ ΦΩΣ ΑΛΛΑ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 17:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΩΣΦΟΡΟΣ ήταν ο πιο φωτεινός άγγελος που έφτιαξε ο Θεός και που είχε τόσο μεγάλη αλλαζονεία που τελικά εξέπεσε και από τότε προσπαθεί να βάλει σε πειρασμό και να βασανίσει τους ανθρωπους.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ήταν ο γιος του Τιτάνα Ιαπετού και της Ωκεανίδας Κλυμένης. Κάποτε ο Δίας ανέθεσε στον Προμηθέα και τον Επιμηθέα να μοιράσουν στα ζώα και στον άνθρωπο όλα τα εφόδια που τους ήταν απαραίτητα για να ζήσουν. Το έργο της μοιρασιάς το ανάλαβε ο Επιμηθέας, που ζήτησε από τον αδερφό του να τον αφήσει μόνο του να το φέρει σε πέρας και μετά, αν παρατηρούσε πως υπήρχαν ατέλειες, να τις διορθώσει. Απερίσκεπτος καθώς ήταν μοίρασε στα ζώα όλα τα καλά που είχε στην διάθεσή του χωρίς να φυλάξει τίποτα για τον άνθρωπο. Την αδικία αυτή δεν μπόρεσε να την ανεχτεί ο Προμηθέας που ήταν συνετός και που όπως δηλώνει το όνομα του σκεφτόταν απο πριν καλά τι έπρεπε να κάνει, σε αντίθεση με τον αδελφό του. Για να επανορθώσει λοιπόν το κακό που είχε γίνει, έκλεψε από το εργαστήρι του 'Ηφαιστου τη φωτιά και την πήγε στους ανθρώπους, κρύβοντας την μέσα σ'ένα κούφιο μπαστούνι. Χάρη στο δώρο του αυτό το ανθρώπινο γένος άρχισε να εξελίσσεται γοργά, περνώντα με ταχύτατο ρυθμό από το στάδιο του πρωτόγονου στο στάδιο του πολιτισμού και της προόδου. Με τη φωτιά οι άνθρωποι αντιμετώπισαν το κρύο, αφού δεν είχαν γούνα όπως τα ζώα για να προστατευτούν και έμαθαν διάφορες τέχνες όπως την κατασκευή εργαλείων κ.α.
Βλέποντας αυτήν την εξέλιξη ο Δίας φοβήθηκε μήπως με τον καιρό αποκτήσουν τόση δύναμη οι άνθρωποι, ώστε να τεθεί σε δύναμη ο θρόνος του. Γι'αυτό γεμάτος οργή, διέταξε τον Ήφαιστο, το Κράτος και τη Βία να τον καρφώσουν στον Καύκασο. Από τότε και κάθε μέρα έστελνε στον ευεργέτη της ανθρωπότητας ένα γύπα να του τρώει το συκώτι του. Το φριχτό αυτό μαρτύριο συνεχιζόταν χρόνια ολόκληρα γιατί ο συκώτι του Τιτάνα, ξαναμεγάλωνε την νύχτα και έτσι δεν τέλειωνε ποτε. Εκείνος ωστόσο το υπόμεινε καρτερικά, πληρώνοντας σκληρά την μεγάλη ευεργεσία που πρόσφερε στους ανθρώπους, ώσπου πέρασε από το μέρος που ήταν δέσμιος ο γιος του Δία και της Αλκμήνης Ηρακλής, που τον απελευθέρωσε και σκότωσε με με το τόξο του τον γύπα. Ύστερα απ'αυτό ο Προμηθέας συμφιλιώθηκε με τον Δία και έγινε σύμβουλος του στον Όλυμπο.

Τώρα την διαφορά που εχει ένας ευργέτης της ανθρωπότητας από έναν που προσπαθεί να την καταστρέψει, πιστεύω πως και ένα παιδί πέντε χρονών μπορεί να την καταλάβει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2002, 22:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Wolffaced ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΟΥΜΕ.

ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ.

ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ?????
ΤΙΠΟΤΑ ??????
ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ... ΔΕΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ....

ΚΑΙ ΟΙ 2 ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΦΩΣ ΦΩΤΙΑ
ΚΑΚΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ 2 Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟ....
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ENOS ΘΕΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 23:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα την Ελληνική μυθολογία ο Προμηθέας ΒΟΗΘΗΣΕ την ανθρωπότητα.
Κατά τον Χριστιανισμό ο Εωσφόρος προσπαθεί να ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ την ανθρωπότητα.
Δεν υπάρχει κάμμία σχέση μεταξύ τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 19:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Wolffaced ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ....ΒΕΒΑΙΑ
ΑΝΕΚΑΘΕΝ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΤΑΝ ΜΑΧΑΙΡΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .....

Ο ΑΔΑΜ ΚΑΙ Η ΕΥΑ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΓΙΑΤΙ ΕΦΑΓΑΝ "ΓΕΥΤΗΚΑΝ" ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.......


ΑΥΤΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 20:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σύγκριση που έκανα αφορά την Ελληνική μυθολογία και την χριστιανική διδασκαλία, άσχετα αν εγώ την πιστεύω. Εάν ο καθένας θέλει να έχει μία προσωπική άποψη για έναν δικό του εωσφόρο ή να ασπάζεται μια διδασκαλία που έρχεται σε ρήξη με τον χριστιανισμό μπορεί να το κάνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 00:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Wolffaced ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΦΙΑΞΕΙ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΜΑΣ .......

ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΣΦΕΡΑΤΟΥ.

ΑΣΦΑΛΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προμηθέας
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 00:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προμηθέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας. Αυτό είναι το πρώτο μου post...
Σύμφωνα με πολλούς μελετητές η μορφή του Προμηθέα ταυτίζεται με αυτή του Εωσφόρου στην Εβραϊκή παράδοση. Ο Εωσφόρος απέκτησε την αρνητική σημερινή έννοια (σατανάς) κατά την σκοταδιστική περίοδο του Μεσαίωνα, όπου η Παπική Εκκλησία θέλοντας να κρατήσει μακριά από το λαό επαναστατικές ιδέες και αντιλήψεις, προσέδωσε αρνητική -διαβολική- έννοια στην λέξη που ετυμολογικά σημαίνει "αυτός που φέρνει το φώς" (λατινικά: lucifer). Αυτός που έφερε το φως και την γνώση στους ανθρώπους μέσα από την εβραϊκή παραβολή του Αδαμ και της Εύας -το φίδι- ταυτίζεται με τον Προμηθέα. Και οι δύο διέπραξαν αδίκημα διότι δεν δικαιούνταν να δώσουν στον άνθρωπο τόση δύναμη, την στιγμή που αυτός δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει σωστά -είναι σαν να αφήνεις ένα παιδάκι 3 χρονών να παίξει με αναπτήρα γύρω από δεξαμενή καυσίμων. Ο Δίας και έπειτα η παπική εκκλησία, θεώρησαν πως η ανθρωπότητα θα ήταν καλό να μην γνωρίσει την τεχνολογία και τα όπλα που υπάρχουν σήμερα. Αν σκεφτούμε λοιπόν ότι η κακή χρήση της τεχνολογίας που γίνεται σήμερα απειλεί με αφανισμό της ίδια της ανθρώπινη ύπαρξη, τότε ο Προμηθέας και ο Εωσφόρος είναι το ίδιο "κακοί" γιατί ουσιαστικά συμβολίζουν τη πρόοδο των επιστημών και της τεχνολογίας που έχει "προσφέρει" περισσότερα κακά παρά καλά στην ανθρωπότητα. Επομένως μπορούμε να βγάλουμε ως συμπέρασμα ότι ο Δίας και/ή ο Γιαχβέ τιμώρησαν Προμηθέα και Εωσφόρο (φίδι της Εδέμ στην περίπτωση αυτή και όχι fallen angel που έκπεσε επειδή ήθελε εξουσία), όχι επειδή η θέση τους απειλούταν από τον άνθρωπο -άλλωστε πρόκειται για ανώτερες οντότητες-, αλλά επειδή ήθελαν το καλό του ανθρώπου και ήξεραν (από προηγούμενο κατακλυσμό?) ότι η γνώση συνεπάγεται καταστροφή.

Απάντησα σε αυτό το λίγο "πεθαμένο" topic γιατί αφενός έχει σχέση με το όνομα μου και αφετέρου επειδή το θεώρησα ενδιαφέρον θέμα που σχετίζεται με πολλά ακόμη, όπως την ύπαρξη Αρχαίων Θεών, το νόημα πίσω από τους Ελληνική Μυθολογία και το κίνδυνο καταστροφής του πολιτισμού μας.

Edited by - Προμηθέας on 24/07/2006 00:36:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 09:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Προμηθέας, καλώς ήλθες στις συζητήσεις των Forums του Esoterica!
Σου εύχομαι να έχεις μια καλή συνέχεια.

Πιστεύω πως ο Σατανάς θα μπορούσε να παρομοιαστεί εκτός από τον Προμηθέα και με τον Απόλλωνα.
Ο Απόλλωνας ως θεός του φωτός (μαζί με τις άλλες ιδιότητες του) έφερνε το φως, ήταν δηλαδή Εωσφόρος (στα Λατινικά Lucifer).
Σε τι συνίσταται αυτό το φως όμως?
Ίσως το φως να ήταν γνώση, η γνώση την οποία κι οι 2 αυτές μυθολογικές φιγούρες έφεραν στο ανθρώπινο γένος, όπου αυτή η γνώση να προκάλεσε και την ανάπτυξη του πνεύματος, των επιστημών, της τεχνολογίας κτλ.

Στην Ελληνική μυθολογία πέραν του Απόλλωνα που ήταν θεός του φωτός, έχουμε και τον Προμηθέα ο οποίος έφερε το φως (Γνώση) στους ανθρώπους.
Με τον Σατανά μάλιστα έχει αρκετά κοινά.

Κι οι 2 έχασαν την εύνοια που είχαν, ο ένας από τον Δία κι ο άλλος από τον Ιεχωβά, και περιήλθαν σε δεινή θέση.
Ο Σατανάς έγινε ένας έκπτωτος άγγελος, σύμβολο του κακού, κι ο Προμηθέας τιμωρήθηκε από τον Δία σε πολύχρονο μαρτύριο.

Ο Προμηθέας είχε κλέψει την φωτιά από τους ανθρώπους και την έδωσε κρυφά στους ανθρώπους κάνοντας τους να αποκτήσουν το φως, δίνοντας τους έτσι την δυνατότητα να γνωρίσουν πολύ περισσότερα πράγματα απ' όσα γνώριζαν.
Ο Σατανάς μεταμορφωμένος σε φίδι (σύμβολο της σοφίας) υπέδειξε κρυφά στην Εύα να φάει από το Δέντρο της Γνώσης του Καλού και του Κακού και με αυτόν τον τρόπο να λάβει την Γνώση.

Μια διαφορά τους η οποία μου έρχεται στο νου είναι οτι ο Προμηθέας μετά την απελευθέρωση του από τον Ηρακλή κι έχοντας αποκαλύψει στον Δία το μυστικό που απειλούσε τον θρόνο του (οτι αν αποκτούσε γιό από τη θαλάσσια θεότητα Θέτιδα, ο γιός αυτός θα γινόταν δυνατότερος του), συμφιλιώθηκε μαζί του.
Ο Σατανάς δεν συμφιλιώθηκε με τον Ιεχωβά.

Έχοντας όλα τα παραπάνω κατά νου πιστεύω πως είναι σημαντικό να δώσουμε και μια απάντηση στην άρνηση των 2 θεών να θέλουν οι άνθρωποι να λάβουν την Γνώση.
Ήθελαν να είναι ανώτεροι από το ανθρώπινο γένος ή ήξεραν οτι το ανθρώπινο γένος με την δύναμη που θα αποκόμιζε θα μπορούσε να φτάσει στην αυτοκαταστροφή του?

Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι και στις 2 περιπτώσεις τα 2 ζευγάρια μυθολογικών θεοτήτων (Δίας - Προμηθέας & Ιεχωβά - Σατανάς) ήθελαν το καλό της ανθρωπότητας και κατά κάποιον τρόπο να την βοηθήσουν.
Απλά προσέγγιζαν το όλο θέμα από διαφορετική σκοπιά.

Ο Προμηθέας - Σατανάς επιθυμούσε να ωφελήσει την ανθρωπότητα μέσω της εξέλιξης της.
Ο Δίας - Ιεχωβά προσπαθούσε να προστατεύσει την ανθρωπότητα από την αλαζονεία την οποία θα προκαλούσε στην ανθρωπότητα η εξέλιξη της.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy