ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΝ ΣΧΕΣΗ ........ΜΕ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 19:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ AVALLON

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ?
ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ
ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


gh

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 01:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα δεν είναι θετικό ή αρνητικό,αλλά γίνεται...Και οι επιρροές είναι γνωστές νομίζω...
Ευχαριστώ...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 13:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Ο,ΤΙ ΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΟ Ο,ΤΙ ΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΕΜΑΣ.
ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΛΕΟΝ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΩΣ ΨΕΜΑ. ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ, ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΘΟ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ.
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΩΣ ΜΕΤΡΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΛΕΜΕ ΣΗΜΕΡΑ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΦΡΑΣΗΣ-ΘΕΩΡΙΑΣ. ΞΕΧΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΑ «ΠΡΑΓΜΑΤΑ», ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΙΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ;
ΥΠΑΡΧΕΙ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ-ΚΙΝΗΤΡΟ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΚΒΑΣΗ. ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ, ΕΙΤΕ ΘΕΤΙΚΟ.


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atall
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 02:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ουσία δεν υπάρχει θετικό και αρνητικό μαζί συνθέτουν το ουδέτερο… Το αρνητικό υπάρχει εξαιτίας του θετικού και αντιστρόφως… αλληλοσυμπληρώνονται
να το δούμε λίγο μεταφορικά?
μεταφορικά σαν το «καλό» και το «κακό» και την «αιώνια» πάλη μεταξύ τους…
Tο καλό ή αλλιώς το θετικό στην προσπάθεια να υπερισχύσει του αρνητικού και αντιστρόφως…
Tην απειροελάχιστη στιγμή που το ένα από τα δυο υπερισχύσει γίνεται το αντίστροφο του…
Tο θετικό θα γίνει αρνητικό και το αρνητικό θετικό…είτε γατί γίνεσαι αυτό που πολεμάς τη στιγμή που το νικάς, είτε για να υπάρξει απλά ισορροπία, είτε γιατί απλά στην ουσία είναι η προσπάθεια για ουδετερότητα και που ίσως να γίνεται εν αγνοία του θετικού και του αρνητικού…

Ατall

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΠΑΘΙ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 16:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΠΑΘΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου άρεσες <atall>.Μου άρεσε αυτή η σκέψη.
<ΑΖΩΕΛ> ευστοχότατον!Όπως πάντα.Αλλά δεν μπορώ να σε πιάσω πουθενά.Την σκέψη σου εννοώ.Ποτέ είναι Αριστοτελική και ποτέ Πλατωνική.Αλλά δεν νομίζω τελικά να διαφέρουν και πολύ αυτοί οι δυο πέρα όμως από τον τρόπο που εκφραστηκαν.Μήπως το κλειδί <όπως λες συχνά> να είναι και εδώ η δικαιοσύνη;Φτάνει αυτό όμως;
<philosofe> εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να φοβόμαστε τις λέξεις.Γιατί κρίνουμε τον άλλον από τον τρόπο και τις λέξεις και όχι με την αλήθεια που πιθανόν να μεταφέρει;Γιατί φοβόμαστε να σταθούμε μπροστά σε αυτόν που εκτοξεύει τις λέξεις;Ίσως και να μην είναι ο μπαμπουλας που εμείς νομίσαμε.Υπάρχουν πολλά που μπορούν να μας δείξουν την διάθεση κάποιου.
Και θα ήθελα να δω και τις δικές σου τις απόψεις στο θεματακι σου.
Χαιρετώ!

«Σας διδάσκω τον υπεράνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι κάτι που πρέπει να ξεπεραστεί.»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atall
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 20:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΖΩΕΛ σχετικά με την υποκειμενικότητα...θα σου πω πως το εχώ δει εως τώρα...δηλ. την υποκειμένικοτητα στις ανθρώπινες εννοιες...
αναζητώ την εσωτερική αλήθεια και ανακαλύπτω συνεχεία ότι όλες οι ανθρώπινες έννοιες είναι προβολές του ανθρώπινου πνεύματος και μόνο….
οπότε, είτε εξιδανικεύεις τις έννοιες που αφορούν την ψυχή ή τους ανθρώπους, είτε τις παίρνεις σαν αυταπάτη διότι σαν βασιζόμενες στο ανθρώπινο πνεύμα και μόνο, θεωρούνται απατηλές…
what a pickle…
είτε περιμένεις προδοσία είτε όχι… είτε ελπίζεις είτε όχι… είτε περιμενεις το θετικό ειτε το αρνητικό... ότι και να κανείς ένα σίγουρο όταν έρθει η στιγμή της έκπληξης αν δεν ανακαλύψεις το Θεό τότε παύεις να είσαι… δεν θα υπάρχεις πια γιατί δεν θα έχεις πονέσει στην ψυχή σου… δεν θα έχεις καρδιά… μόνο ψυχρή λογική… και όμως ένα ρ να βγάλεις γίνεται ψυχή…

AtallΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 22:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ‘ΕΝΝΟΙΕΣ’ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΔΙΝΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ-Η ΦΙΛΕ-Η atall, ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΣ ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΓΓΙΞΕΙ ΩΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.
ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥ.
ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΚΕΨΗ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΑΛΛΑ…
ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΣΩΣΤΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΝΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ, ΩΣΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΟΡΥΦΟΡΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΡΘΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΤΟΝ ΔΙΝΕΙ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ.
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ.
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!

Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΣΠΑΘΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΜΑ ΚΑΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΥΤΟ, ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΡΕΙΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΡΚΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙΣ;
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΑΤΩΝΙΚΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ, ΤΙ ΕΣΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΣΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ. ΚΙ ΕΓΩ, ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΕΥΝΩ.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. ΚΑΙ ΠΛΑΤΩΝΙΚΗ, ΜΟΝΟ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ.
ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ… ΚΑΝΩ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΠΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΑΛΛΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ.
ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΜΕΝΑ.
ΨΑΞΕ ΕΣΕΝΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ!
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΠΑΘΙ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 01:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΠΑΘΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να βρω τον τροπο που αντιλαμβανεσε τα πραγματα.Μου εχει κανει εντυπωση,γιατι απορεις;

«Σας διδάσκω τον υπεράνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι κάτι που πρέπει να ξεπεραστεί.»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atall
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2005, 11:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΖΩΕΛ με απασχολεί κάτι…που είναι σχετικό με το θετικό-αρνητικό… και σε πολλά επίπεδα… θα προσπαθήσω να μοιραστώ το προβληματισμό μου χωρίς να μπερδέψω…
θετικό-αρνητικό…
με πολλές έννοιες… πιστεύω όμως ότι η ουσία είναι μια και αφορά τη ψυχή… μεταφορικά έχει ειπωθεί το θετικό και το αρνητικό και σαν την αναζήτηση του αλλού ‘μισού’… δηλαδή ότι ολοκληρωνόμαστε μέσα από αυτό που είναι αντί-διαμετρικά αντίθετα από εμάς (ίσως σε επίπεδο πνεύματος) αλλά το ίδιο με εμάς (ίσως σε επίπεδο ψυχής)…
και εδώ είναι που μπερδεύομαι… θετικό-αρνητικό…
θετικό μόνο του…κάπου υπάρχει το αντί-διαμετρικό του αναμφισβήτητα… και είναι το αρνητικό…
όμως υπάρχει και ένα άλλο ζευγάρι… θηλυκό-αρσενικό… αυτό είναι νόμος της φύσης…
το ερώτημα που θέτω είναι… μήπως, και λέω μήπως με ένα μεγάλο αν μπροστά γιατί δεν ξέρω το ψάχνω…
μήπως λοιπόν το θετικό (ότι και αν είναι αυτό) διασπάται μέσα στη σύνθεση του σε ένα αντί-διαμετρικό θηλυκό-αρσενικό ζεύγος και το αντί-διαμετρικά αρνητικό διασπάται επίσης σε ένα ζεύγος θηλυκό-αρσενικό…

Αταll

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 12:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θετικό για εμένα είναι στην ζωή , η ενέργεια που σε κάνει να νιώθεις ζωντανός.
Αρνητικό το αντίθετο, αυτό που σε κάνει να νιώθεις νεκρός η ,αδύναμος ,ανίκανος ,να συμμετάσχεις στην χαρά της ζωής.

Η πηγή της θετικής ,η της αρνητικής ενέργειας ,μπορεί να βρίσκεται παντού.
Προσωπικά εκτιμώ , ότι μέγιστη πηγή θετικής ενέργειας είναι η φύση .

Μετά από αυτήν , ακολουθούνε τα άτομα, που είναι γεμάτα ζωντάνια και όρεξη για ζωή.
Όταν συναναστρέφομαι με τέτοια άτομα , επηρεάζομαι θετικά.
Βλέπω τα πάντα με άλλα μάτια.
Αν είμαι απογοητευμένος , ξαναβρίσκω κοντά τους την χαμένη ελπίδα.
Ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον.
Το αντίθετο συμβαίνει, όταν τα άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι , είναι κατσούφηδες και μαγκούφηδες.
Με κολλάνε και εμένα με αυτήν την αρνητική τους στάση και βλέπω την ζωή μαύρη .
Προσπαθώ και επιδιώκω να αποφεύγω, τέτοια άτομα , γιατί βλάπτουνε σοβαρά την ψυχική και σωματική μου υγεία.

Νιώθω τυχερός , όταν συναντώ κάποιο άτομο ,με αισιοδοξία και θετική στάση ζωής.

Πιστεύω ότι , το να επιδιώκεις να είσαι θετικό άτομο , είναι μεγάλη πνευματική επιτυχία.
Τις δίνεις χρώματα και διάφορες αποχρώσεις .
Όσο ποιο πολλές είναι αυτές , τόσο περισσότερο αντέχει κάποιος , στον καθημερινό αγώνα επιβίωσης .
Αυτός ως γνωστόν ( σχεδόν ),ποτέ δεν δικαιώνεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 14:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ alfa - omega τα τόπικ "υποτίθεται" οτι φτιαχτήκανε

για να μεταδίδουμε η να μεταβιβάζουμε τις γνώσεις ο ένας για τον

άλλον ξεχωριστά ο κάθε ένας.

Οταν σκέπετεσαι θετικά αυτό φαίνεται όσο και να θέλεις να το κρύψεις

επομένως η αρνητική σκέψη μόνο πρόβλημα σου δημιουργεί.

Φυσικά η διαφωνία μέσα στην συζήτηση είναι ευπρόσδεκτη όλα σχετικά

είναι γιατι όσο είσαι αισιόδοξος βοηθάς ψυχικά και τους άλλους.


Όσο σε τρώει η μιζέρια στα λεγόμενά σου και η αμφισβήτησή τους τόσο

απομακρύνεις την θετική σκέψη απο κοντά σου.

Ολα μέσα μας είναι,στο χέρι μας είναι ποιά πλευρά θέλουμε να δείξουμε

Οταν αρχίσεις να σκέπτεσαι για τους άλλους,κάποια μέρα ίσως αυτός

ο άλλος σε σκεφτεί περισσότερο και απο τον ίδιο τον ευατό του.

Το θετικό και το αρνητικό ενπεριέχετσι μέσα μας στο είναι μας

βρίσκεται οπουδήποτε θέλουμε να καταλήξουμε.

Οταν κρύβεσαι είναι σαν να παίζεις ενα υποκριτικό παιγνίδι με τον

ευατό σου "αρέσκεται" δεν ξέρεις όμως, οτι μία "παράσταση" μπορεί να

εκτυλιχθεί σύμφωνα με την γνώμη των άλλων.

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 15:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ lizzard-king δεν μπορώ να πω οτι σε κατάλαβα;

μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός η εμπεριστατωμένος;

Σε ευχαριστώ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neiseti
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 02:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neiseti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας και θεωρώ ότι το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον προς μακράν συζήτηση.

Τί είναι θετικό και τι αρνητικό;Τα ΠΑΝΤΑ.

Η έννοια του θετικού-αρνητικού,Υπάρχει μέσα στην ενέργεια της ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ. Κάθε συναίσθημα, κάθε σκέψη είναι εγκλωβισμένη μέσα στην ενέργεια της Δυαδικότητας, ώστε να μπορέσει η κάθε Ψυχή να Αναγνωρίσει τους δύο πόλους ενέργειας. Χρειάζεται ο άνθρωπος,η Ψυχή του,να βιώσουν τις ενέργειες των δύο πόλων, ώστε να αρχίσουν να ξετυλίγονται τα πέπλα των ψευδαισθήσεων που δημιουργούνται μέσω του υποσυνειδήτου.Τα πέπλα του υποσυνειδήτου είναι η δημιουργία μιας ψευδαίσθησης, αλλά για το υποσυνείδητο είναι μια¨τωρινή¨πραγματικότητα.Όταν η κάθε ψυχή κοιτάξει με τα μάτια προς τα ¨μέσα¨,θα Αναγνωρίσει τους πόλους της ψευδαίσθησης και θα απελευθερωθεί απο αυτά τα δεσμά, ώστε να αρχίσει αυτή η συγκεκριμένη ενέργεια,να ρέει σε άλλες Ατραπούς.....να εισχωρήσει σε άλλες ενεργειακές καταστάσεις.....εκεί όπου δεν υπάρχει Δυαδικότητα.....Υπάρχει το βίωμα της Ένωσης όλων των Στοιχείων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fohat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 12:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fohat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΖΩΕΛ
ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΣΩΣΤΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΝΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ, ΩΣΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΟΡΥΦΟΡΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ


quote:
neiseti
Υπάρχει το βίωμα της Ένωσης όλων των Στοιχείων...


quote:
alfa_omega
Θετικό για εμένα είναι στην ζωή , η ενέργεια που σε κάνει να νιώθεις ζωντανός.
Αρνητικό το αντίθετο, αυτό που σε κάνει να νιώθεις νεκρός η ,αδύναμος ,ανίκανος ,να συμμετάσχεις στην χαρά της ζωής.


ΜΕΓΑ ΕΡΓΟ Η ΖΩΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 05:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΩΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ


Αλήθεια και ψέματα...καλό και κακό...θετικό και αρνητικό...θές και δεν θές... πρέπει και δεν πρέπει να το πιστέψεις και να μην το πιστέψεις....
Είναι όπως ένα κέρμα....κορόνα και γράμματα....η αξία είναι πάντα η ίδια....δεν αλλάζει....το θέμα είναι από ποιά μεριά το κοιτάς...
τώρα αν δεν έχεις κέρμα αυτό είναι άλλο θέμα....απλά ψάξε καλύτερα στις “τσέπες” του μυαλού σου....κρύβεται πάντα ΕΚΕΙ.....γιατί αν πεθάνεις πριν πεθάνεις οταν πεθάνεις δεν θα πεθάνεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1054688
Maintained by Digital Alchemy