ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 12:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θέλουμε δεν θέλουμε , υπάρχει για όλους μας ένα κοινό μυστήριο.

Υπάρχουμε .

Γιατί ;;;

Πρέπει να το γνωρίζουμε , η μήπως είναι καλύτερα να το μαντεύουμε.

Που σταματάει η γνώση ;;;

Που ξεκινάει η πίστη ;;;

Με λίγα λόγια , ζει ο καθένας για τον εαυτό του , η για το εγώ του ;;;


Εγώ ζω για να υπάρχω , εσείς ;;;

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 14:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΕΘΕΣΕΣ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΑΖΙ...

ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΕΣ ΜΥΣΤΗΡΙΑ..

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ..

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ...

ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ Η Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ H TA ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ...

ΠΡΕΠΕΙ Η ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ?????
ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΛΑ..
ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ...
ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ... (ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ)
ΑΣ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ..

Η ΠΙΣΤΗ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ..
ΣΕ ΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ????
ΕΣΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ...

ΤΟ ΕΑΝ ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ Η ΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΣΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ...
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΑΛΛΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 12:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Όλα αυτά που έγραψα παραπάνω ,απεικονίζουν την πνευματική ανησυχία ,που έχει καταβάλει την ψυχή μου ,αυτήν την χρονική περίοδο.

Γνωρίζω ότι είναι μεταβατική.

Όμως πόσο παράξενη είναι αλήθεια η ψυχολογία μας ???

Σήμερα τραγουδούσα ,όλη την ημέρα .
Δεν γνωρίζω τι με επηρέασε τόσο θετικά ,για να το κάνω.

Τόσο κέφι και χαρά ,είχα καιρό να νιώσω.

Ίσως έβαλες και εσύ με την γραφή σου ,ένα λιθαράκι, για αυτό το ξεφάντωμα του ανεπανάληπτου κεφιού και χαράς ,που ήρθε και με βρήκε απρόσμενα.

Έτσι απλά ξέφυγε η ψυχή μου ,από την καθημερινή ένια και τα προβλήματά της και άρχισε η τρελή ,να γλεντάει την κάθε στιγμή της ημέρας.

Αναπάντεχα ,μέσα από την όμορφη διάθεση ,που με βρήκε σήμερα ,μεταπήδησε και στα άτομα ,με τα οποία είχα επαφή.

Είναι όντως ουσιαστικό ,να προσπαθούμε να βλέπουμε αυτά που μας συμβαίνουν στην ζωή θετικά.

Το χαμόγελο και το κέφι για ζωή ,η ευδιαθεσία , μεταδίδονται αστραπιαία στον περίγυρο, όπου σεργιανάει του καθενός η ύπαρξη.

Η ψυχολογία μπορεί να αλλάζει από στιγμή σε στιγμή.
Δεν δυνάμεθα ,να την κρατήσουμε σταθερή, επειδή μας επηρεάζει θετικά ,η αρνητικά το περιβάλλον.

Ζω για να υπάρχω και όχι μόνο.
Ζω για να υπάρχω αρμονικά με το περιβάλλον .

Καμιά φορά νιώθω μικρός και ασήμαντος ,θα έλεγα ανίκανος να επηρεάσω η πόσο μάλλον ,να το αλλάξω.

Αυτή η γνώση είναι σημαντική , όπως το να γνωρίζω ,ότι όταν έχω μια αχτύπητη διάθεση και όρεξη για ζωή ,μπορώ να ξεδιπλώσω στον μέγιστο βαθμό τις προσωπικές μου δυνατότητες.

Όταν συμβεί αυτό , επηρεάζω με την διάθεσή μου και την ορμητικότητά μου και άλλα άτομα, να συμβάλλουνε σε αυτήν την προσπάθεια.

Άρα θα πρέπει να ζω ,για να ενεργώ ην δυνατόν αδιαλείπτως ,προς την καλυτέρευση ,η θετική εξέλιξη του περιβάλλοντος ,όπου εκδηλώνεται η ύπαρξη μου.

Μόνο που σκέφτομαι φίλε AVATARGR ,ότι ο ήλιος υπάρχει για τον ίδιο λόγο ,που υπάρχω και εγώ ,αρχίζει το μυαλό να παίρνει στροφές.

Σκέφτομαι την ενέργεια που κρύβεται μέσα και πίσω από αυτόν.
Αναρωτιέμαι ποια δύναμη τον κινεί.

Ο ήλιος από μακριά μοιάζει ήσυχος και φιλικός ,αλλά όσο τον πλησιάζουμε νιώθουμε την απειλή που εκπέμπουνε οι τρομακτικές εκρήξεις , στην επιφάνεια του.

Το ίδιο ίσως να ισχύει και με την ψυχολογία μας.

Όταν γνωρίζουμε τις δυνάμεις που κρύβει η ψυχή μας ,αρκετά καλά ,μπορούμε να τις διαχειριστούμε αρμονικά και να μετατρέψουμε την ύπαρξή μας ,σε έναν φωτεινό ήλιο, η ένα άστρο, που θα ακτινοβολεί και θα δίνει το φως και την ζέστη του ,με ένα ανιδιοτελή τρόπο, προς το περιβάλλον.

Αυτό μπορούμε όλοι μας να το καταφέρουμε.

Όταν η ύπαρξή μας γίνει φως ,οι σκιές θα ωχραίνουν σιγά –σιγά και θα εξαπαλείφονται από γύρω μας.

Τότε ίσως κάποιοι να πούνε :

-Να κοιτάξτε μια εξέχουσα λαμπρή και φωτεινή ύπαρξη ,που ξεχωρίζει μέσα στις μαύρες και γκρι αποχρώσεις των άλλων υπάρξεων.

Πάντοτε πίστευα ,ότι ο καθένας μας μπορεί ,να συλλέξει την ηλιακή ενέργεια και να γεμίσει με αυτήν τα αμπάρια της ψυχής του.
Όταν αυτά γεμίσουνε θέλουνε να αδειάσουνε και το κάνουν μετατρέποντας την ,σε
πράξεις γιομάτες Φως και θερμότητα.

Αυτές θα έχουνε την απαλή ωχριά του ηλιακού φωτός και την πυρηνική ενέργεια των ατόμων του.

Το πίστευα ,αλλά έπρεπε να υπάρξει μια όμορφη ,καλοπροαίρετη και ευγενική προτροπή ,όπως η δική σου , για να το βγάλω προς τα έξω.

Να είσαι παντού και πάντα καλά φίλε μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 14:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΣ ΜΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 20:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,
Ανάλογα με τις απαντήσεις που δίνει ο άνθρωπος σ'αυτά τα ερωτήματα που ο ίδιος θέτει στον εαυτό του, καθορίζεται και ολόκληρη η ζωή του. Επομένως, βλέπουμε ανθρώπους που πιστεύουν ότι ο μόνος στόχος στη ζωή είναι να υπάρχουν. Βλέπουμε, γύρω μας ανθρώπους που πιστεύουν ότι ο στόχος τους είναι να κυβερνήσουν ή να κυριαρχήσουν. Βλέπουμε, γύρω μας ανθρώπους που έχουν σαν μοναδικό στόχο να συγκεντρώσουν όσο το δυνατόν, περισσότερα πράγματα. Βλέπουμε, και ανθρώπους που δουλεύουν για να φέρουν ένα νέο και καλύτερο κόσμο. Το μοναδικό μας κριτήριο πρέπει να είναι, κατά τη γνώμη μου, η κατάληξη του καθενός από τους παραπάνω ανθρώπους, κατά πόσον,δηλαδή είναι ευτυχισμένοι. Άλλωστε η ευτυχία δεν είναι το ζητούμενο του καθενός μας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 20:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρό είχαμε να βρεθούμε αγαπητέ alfa - omega σε κοινό θέμα...


quote:
Θέλουμε δεν θέλουμε , υπάρχει για όλους μας ένα κοινό μυστήριο.

Υπάρχουμε .

Γιατί ;;;



για μένα η απάντηση είναι πολύ απλή....

γιατί η Αγάπη για να είναι τέτοια έπρεπε να εκδηλωθεί...

και ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό ήταν να το να υπάρχουμε....


προσωπικά με καλύπτει αυτό και οδηγεί τη ζωή μου....


Blessed it Be

Galadriel


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 22:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


O Δημιουργικός λόγος

Αφομοιώνοντας κανείς τον ξεδιπλωμένο ευατό του
με την πραγματικότητά του που διαπερνά τα πάντα,
ο Πάνσοφος,ο Αυτουπαρκτός Ζωοδότης,έχει πλαισιώσει,
αυτόν τον μυστικό Λόγο και το μελωδικό ρυθμό του.

Μέ τη θεία Διάταξη της προσωπικής αυτοθυσίας για το σύμπαν,
μέσα στίς αυτοεξαγνισμένες ψυχές.
Μία τέτοια ψυχή είναι αυτός ο άνθρωπος ο οποίος με το Φωτισμένο
Υπέροχο Νού μπορεί να δώσει και τα δύο αυτά.
(το Μυστικό Λόγο και τη θεία Διάταξη)με το γεμάτο στόμα του,στους θνητούς.


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 14:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουμε??????????

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ livia ΑΠΑΝΤΑΣ ΡΩΤΟΝΤΑΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ....

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ...

ΤΟ ΕΑΝ ΖΕΙ Η ΑΠΛΑ "ΖΕΙ" ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΗ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΑΣ ΤΗΝ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΒΙΒΛΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy