ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΑΜΙΓΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 07:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πότε θα μπορούμε να πούμε οτι φτάνουμε σε ένα πιο αμιγές σημείο
απο αυτό που ήμασταν πρίν, μέσα μας;

Η ολοκλήρωση ως γνωστόν είναι το κλείσιμο εκείνου του κύκλου
που μας φέρνει ξανά στο ένα. Στο καθαρό. Στο όλο. Στον ένα μας
εαυτό. Αυτός πότε είναι πιό αμιγής;

Όταν στον γραμμικό χρόνο αφαιρούμε πράγματα φτάνοντας
ολοένα και σε πιο "καθαρή" κατάσταση ή προσθέτοντας στοιχεία
που εκφράζουν όλο και περισσότερο μια πολυσύνθετη διαμαντένια
προσωπικότητα που βοηθάει στην ολοκλήρωση αυτή;

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 09:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ALOS,

Θα μπορούσαμε να το βρούμε μαζί αυτό που ερωτάς, ακόμα καλλίτερα με την συμμετοχή και άλλων φίλων της Σοφίας, αν και δεν είναι και τόσο απλό.

Ας το δούμε με την σειρά. Κατ αρχήν, Αμιγές θα πει μη μεμιγμενος, αμικτος.

Η ερώτηση

Πότε θα μπορούμε να πούμε οτι φτάνουμε σε ένα πιο αμιγές σημείο
απο αυτό που ήμασταν πρίν, μέσα μας;

Η ολοκλήρωση ως γνωστόν είναι το κλείσιμο εκείνου του κύκλου
που μας φέρνει ξανά στο ένα. Στο καθαρό. Στο όλο. Στον ένα μας
εαυτό. Αυτός πότε είναι πιό αμιγής;


έχει την εξής δυσκολία.

Παίρνεις κάτι σαν δεδομένο, πως δηλαδή το ένα, το καθαρό, το όλο, είναι και καλά ο εαυτός, κάτι που χρειάζεται μεγάλη προσοχή, μιας και η λειτουργία του εαυτού/ψυχης, είναι συνδεδεμένη με τις λειτουργίες του σώματος, κυρίως του εγκέφαλου, που ως επί το πλείστον είναι εξελίξιμος ο ίδιος στο χρόνο. Από γέννησης μεχρι θανάτου, το άτομο στον Πλανήτη, διαμορφώνεται συνεχώς, και αυτή του η διαμόρφωση εξαρτάται όχι μόνο από το περιβάλλον, μα και ένα σωρό άλλες συνθήκες.


Έτσι πριν περάσουμε στην επόμενη ερώτηση που θέτεις.

Όταν στον γραμμικό χρόνο αφαιρούμε πράγματα φτάνοντας
ολοένα και σε πιο "καθαρή" κατάσταση ή προσθέτοντας στοιχεία
που εκφράζουν όλο και περισσότερο μια πολυσύνθετη διαμαντένια
προσωπικότητα που βοηθάει στην ολοκλήρωση αυτή;

Αν ο Εαυτός, ειναι μια απλή προσθαφαίρεση γνώσεων και καταστάσεων (εμπειριών) τα πράγματα θα ήταν αρκετά εύκολα. Θα ήμασταν όπως ένας υπολογιστή, με αρκετά Bytes στην μνήμη, και σε μεγάλο βαθμό θα έλεγα πως έτσι λειτουργεί *(ο εαυτός), αν…. δεν υπήρχε ένα ΑΝ.

Το απρόβλεπτο και η δημιουργικότητα, που εσωκλείει η ανθρώπινη διάνοια.

Διάβασα και μου έκανε εντύπωση πριν καιρό, κάτι που είπε ένας επιστήμονας, (Χοκινγκ) πως σήμερα ο ίδιος γνωρίζει πάρα πολλά, δεν γνωρίζει τι έγινε το πρώτο δευτερόλεπτο της δημιουργίας, μα η Ζωή του θα ηταν ανιαρή, αν καταλάβαινε και αυτό.

Και ο Αϊνστάιν καταπιάστηκε με το πώς σκέφτεται ο δημιουργός, μα έφυγε αναπάντητος.

Σαν μίγμα μεταφυσικού ζουζουνιού του σύμπαντος, και συγχρόνως, λάτρης της λογικής, της αντίληψης, και ομορφιάς, σκέφτομαι μια εξυπνάδα που διέπει τα παντα, (από το ηλεκτρόνιο έως το πιο πολύπλοκο οργανισμό στον μεχρι τώρα γνωστό μας κόσμο), και που στον άνθρωπο, θέλεις προστεθοντας, θέλεις αφαιρώντας ( εμπόδια συνεiδητοτητος, κλπ) μα προπαντός πλησιάζοντας σε αυτή την εξυπνάδα, σιγά σιγά, τα καλυμμένα (μυστήρια και μη), αποκαλύπτονται.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 25/03/2005 09:28:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 14:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε ALOS,
στο ερώτημα που θέτεις, νομίζω ότι ο προσδιορισμός "αμιγής", δεν έχει θέση. Γιατί όπως κι εσύ γράφεις, το κλείσιμο ενός κύκλου είναι η αρχή ενός άλλου, σ' ένα αέναο γίγνεσθαι. Είναι σαν να ξεφλουδίζεις ένα κρεμύδι με άπειρες διαστρωματώσεις... To "αμιγές" παραπέμπει σε κάτι σταθερό, κάτι δεδομένο πέραν πάσης αμφιβολίας και κάτι τέτοιο δεν προκύπτει απο πουθενά.

Τώρα ως προς το ερώτημα που θέτεις γράφοντας:

Όταν στον γραμμικό χρόνο αφαιρούμε πράγματα φτάνοντας
ολοένα και σε πιο "καθαρή" κατάσταση ή προσθέτοντας στοιχεία
που εκφράζουν όλο και περισσότερο μια πολυσύνθετη διαμαντένια
προσωπικότητα που βοηθάει στην ολοκλήρωση αυτή;

Eδώ φίλε μου, είναι φανερό νομίζω, οτι οι προσθαφεραίσεις συμβαίνουν ταυτόχρονα αλλά όπως γράφει κι ο εκλεκτός φίλος Πλάτωνας δεν λειτουργούμε σαν ...υπολογιστές.

Η αναζήτηση επαφής με το βαθύτερο μέρος του εαυτού μας, το άνοιγμα της στιγμής, το πέρασμα απο το σκοτάδι στο φώς με την έννοια της διασαφήνισης είναι ένα ταξίδι όπου συμφωνώ μαζύ σου τον τελευταίο λόγο έχει το φως.

Η κατεργασία του λευκού μέρους της ψυχής είναι και το δυσκολότερο μέρος. Νομίζω ότι και το πιο παράλογο πράγμα μπορεί να γίνει διαφανές γιατί κάθε φως πρέπει να έχει το σκοτάδι του για να λάμπει. Η αλήθεια είναι μία, κρυμμένη στο μαύρο ή αποκαλυμμένη στο άσπρο.

Η σκιά είναι η αναγκαία προυπόθεση του φωτός με την έννοια ότι το σκοτάδι είναι το μη εκδηλωμένο φως. Μόνο μέσα απο την αποδοχή της αντίθεσης το σκοτάδι μπορεί να μεταβάλλεται σε πραγματικό φως. Πρέπει να αδειάσουμε τον θάνατο απο όλα αυτά που τον έχουν φορτώσει, να τον καθάρουμε ώστε να ξεχωρίσουμε μέσα απ' αυτόν την "πέραν" αλήθεια. Την πλήρη αντιστροφή, την απόλυτη διαφάνεια...

Το μέρος του σκότους που εξουδετερώνεται μέσα μας, γίνεται φως που επαναστρέφεται ξανά επάνω στο είδωλο μας, κάνοντας το ολοένα και πιο καθαρό.

Αυτός κατά την δική μου άποψη, είναι ο στόχος. Τώρα αν είναι εφικτός κι ως πιο σημείο μπορεί ο άνθρωπος να τον φτάσει, ή αν τα όρια μας το επιτρέπουν ή όχι, αυτό μέλλει να το δούμε...

Επι του παρόντος μόνο με την φαντασία μπορούμε να υπερβούμε τα όρια μας, να αισθανθούμε τις δονήσεις της ψυχής που φτάνουν πολύ μακρυά, πολλές φορές σε κάτι που δεν έχει καμιά σχέση με το αρχικό νόημα...

"Το απρόβλεπτο και η δημιουργικότητα που εσωκλείει η ανθρώπινη διάνοια" όπως σωστά επισημαίνει ο συνοδοιπόρος Πλάτωνας, πάντα θα μας εκπλήσσει! Καλό μας ..ταξίδι λοιπόν!

Φιλία κι εκτίμηση
Καλή συνέχεια Lorenzo.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 01:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλάτωνα

σ'ευχαριστώ που συμμετέχεις σε αυτή την αναρώτησή μου και έυχομαι
τα καλύτερα για σένα...συνεχίζω με τις σκέψεις σου...

Λές οτι

quote:

Παίρνεις κάτι σαν δεδομένο, πως δηλαδή το ένα, το καθαρό, το όλο, είναι και καλά ο εαυτός, κάτι που χρειάζεται μεγάλη προσοχή, μιας και η λειτουργία του εαυτού/ψυχης, είναι συνδεδεμένη με τις λειτουργίες του σώματος, κυρίως του εγκέφαλου

Δίνω στον εαυτό το όσο γίνεται πιο άϋλο μέρος του καθότι στην δική
μου οπτική γωνία το μέσα καθορίζει το έξω όχι απλά μέσω κάποιας
εξιστόρισης της οποίας δίαβασα σε κάποιο βιβλίο αλλα απο βίωμα το
οποίο εμπειρικά έχω διαπιστώσει. Οτι το μέσα με λίγα λόγια καθορίζει
το έξω και η εσωτερική αναζήτηση επηρεάζει την εξωτερική μου ζωή
σε ολοένα και μεγαλύτερο βαθμό. Με την εσωτερική μου εξέλιξη αλλάζει
και η φαινομενική εξωτερική εξέλιξη κάποιων γεγονότων σε μένα και
στους γύρω μου είτε λόγω ενεργειακής "έλξης" ή άλλου λόγου είναι
επίσης ένας απο τους παράγοντες αυτής της διαπίστωσης που σου
ανέφερα.

Έπειτα η λογική οτι απλά ο εγκέφαλος συγ-κινεί τον εαυτό μου είναι
εν μέρει σωστό αλλα όχι πλήρες. Διότι ναί μεν κινεί ένα μέρος της
προσωπικότητάς μου που αποτελεί μέρος της λογικής μου αλλα απο την
άλλη ο εγκέφαλος είναι απλά ένα εργαλείο για μία ενέργεια που δεν
κινεί μονάχα αυτόν αλλα και την καρδιά και όλο το σώμα.

Τα ενεργειακά κέντρα στο σώμα μας, η άυρας μας, ο ανώτερος εαυτός,
και άλλα στοιχεία τα οποία δεν κλείνουν σε μία ντουλάπα για εξέταση
την επόμενη ημέρα είναι για μένα και μέχρι την στιγμή που τα γράφω
καίρια σημεία για την σύνθεση του σώματός μου αλλα ΟΧΙ του εαυτού.

Η κίνηση που υπάρχει εσωτερικά του κάθε ανθρώπου κατ'εμέ είναι καθαρά
ψυχική και κάθε άνθρωπος ξεκινά κάθε του κίνηση ναί μέν μέσω των
λογικών σταθερών που του δίνονται απο μωρό αλλα απο την άλλη αυτό που
κάνει την διαφορετικότητα στον κάθε άνθρωπο είναι ακριβώς αυτό για
το οποίο μιλώ.

ΤΟ ΑΜΙΓΕΣ.

Πόσο μακρυά είμαστε απο αυτό; Είναι κάτι το οποίο τροποποιείται μέσω
αυτών των λογικών κατα την πάροδο του χρόνου ή προστίθεται εσωτερικά
ολοένα και περισσότερο για να γίνει εκείνο το κράμα οπου ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
μας είναι ΑΜΙΓΕΣ ? Εδώ δηλαδή θέτω ερώτημα ακόμα και για το ίδιο το
αμιγές σύμφωνα με το τί εμείς νομίζουμε οτι μπορεί αυτό να είναι.
Είναι κάτι προς τα πίσω ? Είναι κάτι σαν μίξη υδρογόνου οξυγόνου ώστε
να γίνει αμιγές νερό πχ???? (έτσι σαν απλό παράδειγμα).

Λές

quote:

Σαν μίγμα μεταφυσικού ζουζουνιού του σύμπαντος, και συγχρόνως, λάτρης της λογικής, της αντίληψης, και ομορφιάς, σκέφτομαι μια εξυπνάδα που διέπει τα παντα,

Πόσο αντιφατικό και όμορφο είναι αυτό που έγραψες!
Είσαι αμιγής μέσα στο μίγμα μεταφυσικής αναζήτησης του σύμπαντος και
της λογικής όταν ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ εξυπνάδα που διέπει τα πάντα
διέπει και εσένα ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΜΙΓΜΑ που ανέφερες...

Να σαι καλά...

Αγαπητέ lorenzo
Κατα την γνώμη μου ένας κύκλος οπου περιέχει κάτι αμιγές πρώτα
στην φύση και έπειτα αλλού θεωρείται το ωοάριο οπου δέχεται την
πρόσμιξη του σπέρματος. Ο κύκλος ήταν κλειστός πρίν και έπειτα την
πρόσμιξη.

Άρα αγαπητέ lorenzo αφού κατ'εσέ στο ερώτημα που θέτω

quote:

ο προσδιορισμός "αμιγής", δεν έχει θέση


πώς προσδιορίζεις το αμιγές βάζοντάς μου και ένα απτό παράδειγμα;

Μου άρεσαν αφάνταστα οι γραμμές που αναφέρεις περι σκιάς - φωτός.
Τις έσωσα για να τις ξαναδιαβάζω... Σ'ευχαριστώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 20:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου ALOS,
ρωτάς:

quote:
πώς προσδιορίζεις το αμιγές βάζοντάς μου και ένα απτό παράδειγμα;

Όπως αναλυτικά έχω αναφερθεί στο προηγούμενο γραπτό μου κατά την γνώμη μου απολύτως ΑΜΙΓΕΣ δεν υπάρχει ή δεν μπορούμε να το ορίσουμε παρά μόνον με την φαντασία μας όταν επεκτείνουμε την σκέψη μας πέραν των δυνατοτήτων της οράσεως. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός.
Είχα γράψει απαντώντας στην δική σου ερώτηση:

"Όταν στον γραμμικό χρόνο αφαιρούμε πράγματα φτάνοντας
ολοένα και σε πιο "καθαρή" κατάσταση ή προσθέτοντας στοιχεία
που εκφράζουν όλο και περισσότερο μια πολυσύνθετη διαμαντένια
προσωπικότητα που βοηθάει στην ολοκλήρωση αυτή;"

Σου απαντώ:

Eδώ φίλε μου, είναι φανερό νομίζω, οτι οι προσθαφεραίσεις συμβαίνουν ταυτόχρονα αλλά όπως γράφει κι ο εκλεκτός φίλος Πλάτωνας δεν λειτουργούμε σαν ...υπολογιστές.

Η αναζήτηση επαφής με το βαθύτερο μέρος του εαυτού μας, το άνοιγμα της στιγμής, το πέρασμα απο το σκοτάδι στο φώς με την έννοια της διασαφήνισης είναι ένα ταξίδι όπου συμφωνώ μαζύ σου τον τελευταίο λόγο έχει το φως.

Η κατεργασία του λευκού μέρους της ψυχής είναι και το δυσκολότερο μέρος. Νομίζω ότι και το πιο παράλογο πράγμα μπορεί να γίνει διαφανές γιατί κάθε φως πρέπει να έχει το σκοτάδι του για να λάμπει. Η αλήθεια είναι μία, κρυμμένη στο μαύρο ή αποκαλυμμένη στο άσπρο.

Η σκιά είναι η αναγκαία προυπόθεση του φωτός με την έννοια ότι το σκοτάδι είναι το μη εκδηλωμένο φως

Τι βλέπουμε εδώ.
Πάντα προχωρώντας προς το φως αφαιρούμε μια διαφάνεια και μετά άλλη κι άλλη κοκ.
Η "σκιά" είναι το προηγούμενο φως κι αυτό αφαιρούμενο είναι η σκιά του επόμενου κοκ.
Λογικά αλλά μόνο με την βοήθεια της φαντασίας αυτό θα οδηγήσει ίσως στο Ένα που υποστηρίζει ο φίλος μου ο Πλάτωνας.
Αλλά ως ατελείς οντότητες και ανικανοποίητες - {εξ ου κι η συμφωνία με τον Πλάτωνα για το ονομαζόμενο "Πάθος" σε άλλο θέμα} - πάντα θα έχουμε την ανάγκη, το άσβεστο Πάθος να "πηγαίνουμε" πιο βαθειά, πιο ψηλά, πιο πλατιά σε μια διαρκή αναζήτηση σαν το φίδι που κυνηγάει την ουρά του...
Γι' αυτό φίλε μου καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο προσδιορισμός ΑΜΙΓΕΣ είναι ουτοπικός.
Ο μέγας Καβάφης στο ποίημα του Ιθάκη νομίζω ότι αυτό ακριβώς περιγράφει. Το Ταξίδι. Η Ιθάκη,δηλαδή η συγκεκριμενοποίηση του προορισμού,του Αμιγούς προσδιορισμού του ΕΝΑ,είναι ουτοπία.

Μπορεί "λογικά" να στέκει ως άποψη ως λογική συμπερασματική εκδοχή αλλά... πάντα θα μένει το Πάθος, η λαχτάρα για ΠIO ...>>>>!!!!

Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής φίλε μου και να κατεννόησες την δική μου οπτική προσέγγιση.

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 22:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ALOS,

Ευχαριστώ το ίδιο για τις σκέψεις και ερωτήσεις σου, εύχομαι παρόμοια ότι καλύτερο.

Ότι γράφεις, αν συγχρόνως το βιώνεις, έχει μια διαφορετική λάμψη και ομορφιά.

Λες λοιπόν,

Δίνω στον εαυτό το όσο γίνεται πιο άϋλο μέρος του καθότι στην δική
μου οπτική γωνία το μέσα καθορίζει το έξω όχι απλά μέσω κάποιας
εξιστόρισης της οποίας δίαβασα σε κάποιο βιβλίο αλλα απο βίωμα το
οποίο εμπειρικά έχω διαπιστώσει. Οτι το μέσα με λίγα λόγια καθορίζει
το έξω και η εσωτερική αναζήτηση επηρεάζει την εξωτερική μου ζωή
σε ολοένα και μεγαλύτερο βαθμό. Με την εσωτερική μου εξέλιξη αλλάζει
και η φαινομενική εξωτερική εξέλιξη κάποιων γεγονότων σε μένα και
στους γύρω μου είτε λόγω ενεργειακής "έλξης" ή άλλου λόγου είναι
επίσης ένας απο τους παράγοντες αυτής της διαπίστωσης που σου
ανέφερα.

Ρωτώ με τη σειρά μου, τι εξελίσσετε μέσα σου?

Και αν απλά ανακαλύπτουμε σιγά σιγά μέσα μας το Σύμπαν?

Που είναι το μέσα, και που το έξω?

Αν παλι δεχτούμε, αυτό που εσυ ονομάζεις εσωτερική εξέλιξη, θα πρέπει να προσέξουμε τα έξεις.

Ότι ονομάζεις (Αυλό μέρος του εαυτού), το δίνεις?

Μήπως αφαιρείς κάτι από τον εαυτό, και αυτό (το αυλο,) είναι πάντα εκεί?

Από όσα έγραψες, με βρίσκεις σύμφωνο πως ενεργειακά, επηρεάζεται εξωτερικά η ζωή μας. Σε αυτό το σημείο, ίσως θα ήταν φρόνιμο να σκεφτούμε κάτι, που να είναι προσιτό και γιατί όχι, βιώσιμο, στους περισσότερους.

Ας εξετάσουμε πρώτα την Υλίκη διαδικασία, και προχωράμε να εξετάσουμε το ΑΜΙΓΕΣ, χωρίς να το δεχτούμε ούτε και να το αρνηθούμε. Mάλιστα το ίδιο θα έκανα και με τις έννοιες ανώτερος και κατώτερος εαυτός, αφού δεν γίνονται ευκολα δεκτές από πολλους, παρόμοιες θεσεις και θεάσεις, ακόμα και από τον φίλο μας Λορεντζο.

Αν βρεθείς δίπλα σε άνθρωπο που εργάζεται εντατικά με το μυαλό, καλύτερα ακόμα, σε ένα μορφωμένο και διαβασμένο άνθρωπο, πρόσεξες αν επηρεάζεσαι?

Εξηγώ καλλίτερα.

Αν καθίσεις σε κλειστό χώρο μαζί του, δεν έχεις μια τάση προς το διάβασμα και εσύ? Αυτή η τάση (δύναμη) είναι ανάλογη των γνώσεων και της προσωπικότητας του άλλου?

Εχεις προσέξει, πως υπάρχουν άτομα, και μπορεί η παρουσία τους και μόνο, να σε επηρεάσει?

Είναι Υλική η όχι αυτή η διαδικασία?

Δεν την βλέπουμε, μα και τον ήχο δεν βλέπουμε, έτσι δεν είναι?

Από πού έρχεται αυτή η ενέργεια?

Από το μέρος που προστίθενται οι γνώσεις?

Από ότι διαμορφώνουν οι γνώσεις?

Από τον εγκέφαλο?

Από την Ψυχή?

Εσύ βλέπεις τον εαυτό, διαφορετικό από την ψυχή?

Εγώ δηλαδή (ο εαυτός μου) αν θέλω το κακό των άλλων, αν σκοτώνω, αν κλέβω, γίνεται συγχρόνως να έχω αθώα και καθαρή ψυχή?

Καταλαβαίνεις γιατί έγραψα Ζουζούνι?

Γιατί ο εαυτός/ψυχή, έτσι ως έχουν, λειτουργούν σαν μικρά κομμάτια μέσα μας, τα οποία το θέλουμε η όχι, είναι στο χρόνο.

Μόνο αν τελειώσουν αυτά τα κομμάτια, γίνεται να ρωτήσεις, υπάρχει κάτι άλλο, που είναι αμιγές, όπως το Ένα, η όποιο όνομα θέλεις να του δωσεις.

Μα γυρνώντας σε ότι έγραψες, αυτή την ενεργειακή έλξη, αν την ζεις όπως λες βιωματικά, είναι πιο σπουδαίο από χίλια ποστ, και χίλιες εξηγήσεις να δώσεις… η να λάβεις!

Αν δεν είναι το Ένα, καπου κοντά είναι.

Χρειάζεται ένα άλμα κάποια στιγμή, (που και πως, (ΕΣΥ) θα το βρεις, μιας και είναι δημιουργικό άλμα, και δεν είναι κάποιο κομμάτι σου), γιατί όσο δεν το κάνεις, ο ψυχολογικός χρόνος σε φέρνει στην τροχιά του, θέλεις με το καλό….θέλεις με το κακό. (Καλό και κακό που είναι στον Χρόνο)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 23:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Πλάτωνα,
γράφεις:
quote:
Εγώ δηλαδή (ο εαυτός μου) αν θέλω το κακό των άλλων, αν σκοτώνω, αν κλέβω, γίνεται συγχρόνως να έχω αθώα και καθαρή ψυχή?


Είναι φανερό ότι ο αρχαίος συνονόματος σου σ' έχει "σημαδέψει" φίλε μου.
Δηλαδή υπονοείς ότι αν υποτιθέστω εγώ γουστάρω, με εκφράζει, με γεμίζει, να σκοτώνω ή να κλέβω ή να κάνω ότι γουστάρω είμαι "καταδικασμένος" να μην ...διαλογίζομαι, να μην μπορώ να χαρώ το "ταξίδι"???!!!!
Γιατί??? Επειδή τα "ΘΕΛΩ" μου δεν συμβαδίζουν με τα δικά σου ή του οποιουδήποτε???
Εδω διαφωνώ κάθετα φίλε μου!!!

Εγώ φρονώ ότι η συνείδηση, το κριτίριο, αυτό που προσδιορίζει το καλό ή το κακό είναι θέμα ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ!!!

Αν "εγώ", ο κάθε "εγώ", ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ως "ΚΑΛΌ" ή "ΚΑΚΟ" κάτι διάφορο από το δικό σου είναι αποκλειστικά δικό μου θέμα. Είναι αποκλειστικό ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου το πως θα το αξιολογήσω!!!

Δεν γίνεται απ' την μια να λέμε ότι αποδεχόμαστε την ατομικότητα κι απ' την άλλη να θέτουμε γενικούς ηθικούς κανόνες και κώδικες ηθικής αποδοχής εκτός και έξω από τους δικούς μας!!!

Ο κάθε ένας διαμορφώνει την δική του συνείδηση και βρίσκει αυτό που θέλει να βρεί.

ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΡΕΣΕΙ!!!

ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΦΩΣ!!!

Δηλαδή τι θα απογίνουν οι κακομοίρηδες οι fan του ΣΑΤΑΝΑ !!!!!!!

Πρόσεξε κινδυνεύεις να σε χαρακτηρίσουν χεχεχεχε...ρατσιστή!!!

ΥΓ. Ρε μπας και σε επιρρέασε όλο το σκηνικό με τους φίλους σου τους καθολικούς εκεί στην Ρώμη με τον θάνατο του Πάπα???

Να 'σαι πάντα καλά

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 06:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα,

Είναι φανερό ότι ο αρχαίος συνονόματος σου σ' έχει "σημαδέψει" φίλε μου.
Δηλαδή υπονοείς ότι αν υποτιθέστω εγώ γουστάρω, με εκφράζει, με γεμίζει, να σκοτώνω ή να κλέβω ή να κάνω ότι γουστάρω είμαι "καταδικασμένος" να μην ...διαλογίζομαι, να μην μπορώ να χαρώ το "ταξίδι"???!!!!

Αν φίλε Λορέντζο θέλεις κάποια διευκρίνηση, μπορώ να στη δώσω.
Κατ αρχάς διάβασες τι έγραψα?

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως κάποιος που σκοτώνει μα διαλογίζεται, χαίρετε το ταξίδι?

Αυτος ειναι διαφορετικος, από τον καθολικό μαφιοζο που σκοτώνει, και μετά πάει για συγχώρεση?


Γιατί??? Επειδή τα "ΘΕΛΩ" μου δεν συμβαδίζουν με τα δικά σου ή του οποιουδήποτε???
Εδω διαφωνώ κάθετα φίλε μου!!!

Δεν νομίζω να ζήτησα από κάποιο να συμφωνήσει. Σε ελεύθερο φόρουμ γράφουμε, και κανείς καλά να εκφράζεις αυτό που πιστεύεις. Σωστό η λάθος, καλουμεθα να το εξετάζουμε.

Εγώ φρονώ ότι η συνείδηση, το κριτίριο, αυτό που προσδιορίζει το καλό ή το κακό είναι θέμα ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ!!!

Εχεις σκεφτει ποτε σου τι θα πει Ατομικη ηθικη?

Άτομο, θα πει μη κομματιασμένο, ακέραιο, και είναι αυτό ακριβώς που επεσήμανα, πως ο άνθρωπος δηλαδή, δεν έχει τέτοια ψυχή, άρα συνεχώς μέσα του (κομματιάζεται),βλέπει μερικά, συγκεχυμένα, οι σκέψεις του είναι συγκρουόμενες

Αν "εγώ", ο κάθε "εγώ", ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ως "ΚΑΛΌ" ή "ΚΑΚΟ" κάτι διάφορο από το δικό σου είναι αποκλειστικά δικό μου θέμα. Είναι αποκλειστικό ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου το πως θα το αξιολογήσω!!!

Αν είναι δικό σου αποκλειστικα θέμα αγαπητέ Λορέντζο, τότε και ο καναδός καλά κάνει και σκοτώνει τις Φωκες, στο κάτω κάτω, και αυτός αξιολογεί πως θα ζήσει καλύτερα.
Και ο Χιτλερ καλα έκανε πριν 60 χρόνια, και αυτός αξιολόγησε πως η Άρια φυλή είναι σωστότερη, και θεώρησε καλό να σαπουνοποιησει τους εβραίους, και να αιματοκυλήσει την Ευρώπη.

Δεν γίνεται απ' την μια να λέμε ότι αποδεχόμαστε την ατομικότητα κι απ' την άλλη να θέτουμε γενικούς ηθικούς κανόνες και κώδικες ηθικής αποδοχής εκτός και έξω από τους δικούς μας!!!

Αν διάβαζε ο Βενιζέλος και ο Σόλωνας αυτό που έγραψες, θα επαιρναν ανάποδες στροφές!

Δηλαδή οι ΝΟΜΟΙ, τι είναι βρε Λορέντζο?

Για τα υπόλοιπα (που έγραψες), πιστεύω πως μάλλον χτες βράδυ ήπιες αρκετό ρακί, όποτε σήμερα, ρίξε πάλι μια μάτια, μιας και ότι μεχρι εδώ έγραψα, τα καλύπτει.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 04/04/2005 06:58:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 09:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα,

quote:
Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως κάποιος που σκοτώνει μα διαλογίζεται, χαίρετε το ταξίδι?

Αυτος ειναι διαφορετικος, από τον καθολικό μαφιοζο που σκοτώνει, και μετά πάει για συγχώρεση?


Βεβαίως φίλε μου το χαίρεται. Αλλιώς πως? Είναι επιλογή του. Αποδοχή. Έτσι τα βρίσκει με τον εαυτό του. Με την συνείδηση του.

quote:
Δεν νομίζω να ζήτησα από κάποιο να συμφωνήσει. Σε ελεύθερο φόρουμ γράφουμε, και κανείς καλά να εκφράζεις αυτό που πιστεύεις. Σωστό η λάθος, καλουμεθα να το εξετάζουμε.


Το ότι αιτιολογώ το πως κάποιος σκέφτεται ή τι αποδέχεται ως δική του αλήθεια δεν σημαίνει φίλε μου ότι συμφωνώ ή αποδέχομαι τις απόψεις του. Απλώς το κάνω χάριν του διαλόγου.


quote:
Εχεις σκεφτει ποτε σου τι θα πει Ατομικη ηθικη?

Άτομο, θα πει μη κομματιασμένο, ακέραιο, και είναι αυτό ακριβώς που επεσήμανα, πως ο άνθρωπος δηλαδή, δεν έχει τέτοια ψυχή, άρα συνεχώς μέσα του (κομματιάζεται),βλέπει μερικά, συγκεχυμένα, οι σκέψεις του είναι συγκρουόμενες


Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, μόνο που το "άτομο" δεν υφίσταται ποτέ εν συνειδήσει ακέραιο όπως λες. Το άτομο είναι ένα σύνολο αλληλοσυγκρουόμενων μερισμάτων τέτοιας πολυπλοκότητας που πάντα βλέπουμε ένα μέρος του όταν αυτό "ενεργοποιείται" για χ λόγους τους οποίους αναλύουμαι και πάλι για να κατανοήσουμε μέρος αυτών..

quote:
Αν είναι δικό σου αποκλειστικα θέμα αγαπητέ Λορέντζο, τότε και ο καναδός καλά κάνει και σκοτώνει τις Φωκες, στο κάτω κάτω, και αυτός αξιολογεί πως θα ζήσει καλύτερα.
Και ο Χιτλερ καλα έκανε πριν 60 χρόνια, και αυτός αξιολόγησε πως η Άρια φυλή είναι σωστότερη, και θεώρησε καλό να σαπουνοποιησει τους εβραίους, και να αιματοκυλήσει την Ευρώπη.



Πάλι με εκπλήσεις με την ρηχή προσέγγυση που κάνεις στα γραφώμενα μου.
Δηλαδή για να καταλάβω πιστεύεις ότι όλοι αυτοί έχουν επίγνωση ότι όντως εγκληματούν???!!!! Πιστεύεις ότι αυτό που κάνουν όταν τουλάχιστον το κάνουν δεν το θεωρούν σωστό!!???
Αποστασιοποιήσου από την προσωπική σου ηθική και δες με τον τρόπο που αυτοί βλέπουν για να καταννοήσεις πως σκέφτονται!! Αλλιώς πως???

quote:
Αν διάβαζε ο Βενιζέλος και ο Σόλωνας αυτό που έγραψες, θα επαιρναν ανάποδες στροφές!

Δηλαδή οι ΝΟΜΟΙ, τι είναι βρε Λορέντζο?


Οι νόμοι φίλε μου είναι το κοινωνικό συμβόλαιο που ορίζει κανόνες συμπεριφοράς για να ζούμε σε αγέλες.. Αλλά αυτό που κολάει με το θέμα μας???!!!

quote:
Για τα υπόλοιπα (που έγραψες), πιστεύω πως μάλλον χτες βράδυ ήπιες αρκετό ρακί, όποτε σήμερα, ρίξε πάλι μια μάτια, μιας και ότι μεχρι εδώ έγραψα, τα καλύπτει.



Μάλλον οι βότκες με πορτοκάλι σου πέσαν κάπως βαρειές μου φαίνεται

Νά 'σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 12:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως φίλε μου το χαίρεται. Αλλιώς πως? Είναι επιλογή του. Αποδοχή. Έτσι τα βρίσκει με τον εαυτό του. Με την συνείδηση του.

Ωραίο αυτό, δεν το είχα ακούσει μεχρι σήμερα.

Ανεβαίνουμε ψυχικά, σκοτώνοντας!

Α ρε Σταλιν, α ρε Χιτλερ…

Τι λες Λορέντζο, να τους έχουμε σαν παραδείγματα ψυχικής ανύψωσης?

Μιας και αντιστέκεσαι λοιπόν στην φράση μου,

Εγώ δηλαδή (ο εαυτός μου) αν θέλω το κακό των άλλων, αν σκοτώνω, αν κλέβω, γίνεται συγχρόνως να έχω αθώα και καθαρή ψυχή?

Πες μας λοιπόν εσύ, πως ανυψώνεται η ψυχή?

Τα ταξίδια ψυχής, (που λες πως εγώ τους αρνούμαι, μα και για το ΑΜΙΓΕΣ...) τα έγραψε ο Πλάτωνας στο Φαίδωνα, Φεδρο, και Τίμαιο, ενώ στο, ο αγώνα μου, ο Χίτλερ, δεν αναφέρει τέτοια πράγματα, οσο για τις πράξεις του...γνωστες!

Κοίτα λοιπον τι γράφεις,

Είναι φανερό ότι ο αρχαίος συνονόματος σου σ' έχει "σημαδέψει" φίλε μου.

Ναι, Χαίρομαι ακόμα το Ταξίδι!!!

Ορισμενοι συγγενεις μου, πνευματικα προικισμένοι, δεν προλαβαν....ο Χιτλερ βλεπεις...

Δηλαδή υπονοείς ότι αν υποτιθέστω εγώ γουστάρω, με εκφράζει, με γεμίζει, να σκοτώνω ή να κλέβω ή να κάνω ότι γουστάρω είμαι "καταδικασμένος" να μην ...διαλογίζομαι, να μην μπορώ να χαρώ το "ταξίδι"???!!!!

Φυσικα!!!!

Δεν πάνε μαζί, ότι γουστάρω, πόλεμος, και η ανύψωση της ψυχής.

Γιατί??? Επειδή τα "ΘΕΛΩ" μου δεν συμβαδίζουν με τα δικά σου ή του οποιουδήποτε???

Όχι τα δικά μου, ΜΑ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ!

Εδω διαφωνώ κάθετα φίλε μου!!!

Διαφώνησε όσο θέλεις, δεν διαφωνείς παντως με μενα.

Βρεστο, και παρτο! Με ποιον διαφωνεις!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 04/04/2005 12:10:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 16:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν πάνε μαζί, ότι γουστάρω, πόλεμος, και η ανύψωση της ψυχής.

Φίλε εδώ δεν μιλάμε για ανύψωση της ψυχής. Μήπως είσαι αλλού???!!!
Τα 'χεις κάνει αχταρμά. Ταξινόμησε τις σκέψεις σου και προχώρα βήμα - βήμα.

Έχεις κωλήσει με τον Χίτλερ και τους εγκληματίες και ισχυρίζεσε ότι εγώ τους παρουσιάζω ως πρότυπα???!!!!
Που το είδες αυτό στα γραπτά μου???!!!!
Πουθενά δεν ομιλώ για Ηθική!!!!!!!
Αντιθέτως εσύ έχεις κωλήσει γιαυτό σου γράφω ότι σε έχει επιρρεάσει ο αρχαίος συνονόματος σου!

Θα σου το εξηγήσω άλλη μια φορά κι ελπίζω να καταλάβεις την σκέψη μου
και την άποψη μου για την εσω - αναζήτηση του "ΑΜΙΓΟΥΣ" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΈΜΑ ΜΑΣ!!!

Δεν εξετάζω, τον λόγο, την ανάγκη, που σε οδηγεί στην επαφή με το εσω-αμιγές σου. Κατά την γνώμη μου αν είσαι Χριστιανός θα αναζητάς τον Χριστό, αν είσαι Βουδιστής θα αναζητάς τον Βούδα, Μουσουλμάνος θα αναζητάς τον Αλλάχ, ή ανθρωποφάγος θα αναζητάς τα πνεύματα, ή Σατανιστής θα αναζητάς τον ..Βελζεβούλ!!!

Δεν υπάρχουν αποκλεισμοί για το "εσω-ταξίδι"!!!!!!!!!!!!

Όλα τα υπόλοιπα είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!!!

"Βρίσκει κανείς ο,τι έχει στο μάτι του"
Κ. Π. Καβάφης

Μην με ρωτήσεις τι είναι σωστό ή λάθος, καλό ή κακό γιατί τα μεγαλύτερα εγκλήματα φίλε μου έγιναν για το "καλό μας".
Βρες το μόνος σου κι αυτό θάναι κι όχι αυτό που θα βρώ εγώ για μένα ή καθένας μας για πάρτη του!!!
Συμβίβασε το μέσα στην αγέλη που ζεις και συ κι όλοι μας κι ό,τι
περισσότερο - χωρίς να κινδυνεύσεις - μπορείς κάνε!!!!

Όλα τ' άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε...

Νάσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 19:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε εδώ δεν μιλάμε για ανύψωση της ψυχής. Μήπως είσαι αλλού???!!! Τα 'χεις κάνει αχταρμά. Ταξινόμησε τις σκέψεις σου και προχώρα βήμα - βήμα.

Βήμα βήμα λοιπόν.

1. Μίλαγα η όχι για ανύψωση ψυχής, με το δημιουργικό Άλμα προς το ΕΝΑ, στον δημιουργό του Τοπικ, όταν επενέβηκες?

Έχεις κωλήσει με τον Χίτλερ και τους εγκληματίες και ισχυρίζεσε ότι εγώ τους παρουσιάζω ως πρότυπα???!!!!
Που το είδες αυτό στα γραπτά μου???!!!!

2. Μίλησα για Χίτλερ και Στάλιν, μιας και αυτοί πληρούν ότι έγραψες παρακατω.
Δηλαδή υπονοείς ότι αν υποτιθέστω εγώ γουστάρω, με εκφράζει, με γεμίζει, να σκοτώνω ή να κλέβω ή να κάνω ότι γουστάρω είμαι "καταδικασμένος" να μην ...διαλογίζομαι, να μην μπορώ να χαρώ το "ταξίδι"???!!!!

Πουθενά δεν ομιλώ για Ηθική!!!!!!!

Μα δεν γράφεις,

3. Εγώ φρονώ ότι η συνείδηση, το κριτίριο, αυτό που προσδιορίζει το καλό ή το κακό είναι θέμα ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ!!!

Εκτος και άν η ατομική ηθική αποδοχή, δηλώνει μαθηματικά η κάτι άλλο, και δεν το κατάλαβα!

Αντιθέτως εσύ έχεις κωλήσει γιαυτό σου γράφω ότι σε έχει επιρρεάσει ο αρχαίος συνονόματος σου!

4. Νομίζω πως ξεδιπλώνω και τι δική μου άποψη, σε αρκετά θέματα, ιδιαίτερα στο θέμα ψυχής.

Θα σου το εξηγήσω άλλη μια φορά κι ελπίζω να καταλάβεις την σκέψη μου
και την άποψη μου για την εσω - αναζήτηση του "ΑΜΙΓΟΥΣ" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΈΜΑ ΜΑΣ!!!
Δεν εξετάζω, τον λόγο, την ανάγκη, που σε οδηγεί στην επαφή με το εσω-αμιγές σου. Κατά την γνώμη μου αν είσαι Χριστιανός θα αναζητάς τον Χριστό, αν είσαι Βουδιστής θα αναζητάς τον Βούδα, Μουσουλμάνος θα αναζητάς τον Αλλάχ, ή ανθρωποφάγος θα αναζητάς τα πνεύματα, ή Σατανιστής θα αναζητάς τον ..Βελζεβούλ!!!
Δεν υπάρχουν αποκλεισμοί για το "εσω-ταξίδι"!!!!!!!!!!!!

5. Τι λες, σοβαρά? Και εγώ από μεριάς μου λέω, πως αυτοί είναι η πραγματικοί αποκλεισμοί για το έσω-ταξίδι, η πραγματική ΟΥΤΟΠΙΑ της ανθρωπότητας!

Μην με ρωτήσεις τι είναι σωστό ή λάθος, καλό ή κακό γιατί τα μεγαλύτερα εγκλήματα φίλε μου έγιναν για το "καλό μας". Βρες το μόνος σου κι αυτό θάναι κι όχι αυτό που θα βρώ εγώ για μένα ή καθένας μας για πάρτη του!!!
Συμβίβασε το μέσα στην αγέλη που ζεις και συ κι όλοι μας κι ό,τι
περισσότερο - χωρίς να κινδυνεύσεις - μπορείς κάνε!!!!

6. Αυτό το τελευταίο που γράφεις αγαπητέ Λορέντζο το δέχομαι, μα είναι πολύ διαφορετικό από ότι έγραψες πιο πάνω, και στο ξαναγράφω, μήπως τώρα το δεις και εσύ!

Δηλαδή υπονοείς ότι αν υποτιθέστω εγώ γουστάρω, με εκφράζει, με γεμίζει, να σκοτώνω ή να κλέβω ή να κάνω ότι γουστάρω είμαι "καταδικασμένος" να μην ...διαλογίζομαι, να μην μπορώ να χαρώ το "ταξίδι"???!!!!

Όλα τ' άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε...

7. Έχω την εντύπωση πως φιλοσοφήσαμε λίγο.

8. Μην κοιτας τον τροπο, την ενταση, και την τροπή, μα να θυμάσαι, (μιας και τους κρητικούς τους έχω για ντόμπρους ανθρώπους)

Όταν λογοφέρεις με κάποιον, βγαίνει προς τα έξω η αλήθεια…..(αν τσακώθηκες ποτέ με τη γυναίκα σου, τους γονείς σου, η με το φίλο σου, κάποια στιγμή σου λένε την αλήθεια….μετά οι άνθρωποι, τρέχουν να τα καλύψουν.

9. Αυτά σε στέλνουν στο αμιγές, και δεν είναι ουτοπία, μα όταν σου λένε κάτι, και εσύ αντιδράς, στεναχωριέσαι η και τσαντίζεσαι, τότε χρειάζεται να ξανακοιτάξεις προσεχτικά μέσα σου.

Φίλος σου, Πλάτωνας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 00:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν λογοφέρεις με κάποιον, βγαίνει προς τα έξω η αλήθεια…..(αν τσακώθηκες ποτέ με τη γυναίκα σου, τους γονείς σου, η με το φίλο σου, κάποια στιγμή σου λένε την αλήθεια….μετά οι άνθρωποι, τρέχουν να τα καλύψουν.

9. Αυτά σε στέλνουν στο αμιγές, και δεν είναι ουτοπία, μα όταν σου λένε κάτι, και εσύ αντιδράς, στεναχωριέσαι η και τσαντίζεσαι, τότε χρειάζεται να ξανακοιτάξεις προσεχτικά μέσα σου.


Kαλέ μου φίλε, εγώ προσωπικά θα λειτουργήσω έτσι, όπως σωστά υποθέτεις.
Πρόσεξε όμως και την άλλη, την δική μου άποψη με παράδειγμα, μιας και σε τέτοια πολύπλοκα θέματα είναι δύσκολο μέσα σε λίγες γραμμές να αναπτύξεις τις απόψεις σου χωρίς να υπάρξουν παρανοήσεις.

Εδώ στην Κρήτη βρίσκομαι τα τελευταία χρόνια. Ειμαι απο Θεσ/νικη.
Λοιπόν όταν πρωτ' ήρθα στο νησί με πήρε κάποιος συνάδελφος απο τ' Ανώγεια και πήγαμε σ' έναν γάμο. Είχα ακούσει τόσα πολλά σχετικά με το γλέντι κι όλα τα παραδοσιακά έθιμα, ειδικά στην περιοχή των Ανωγείων, που πραγματικά ενθουσιάστικα. Τι να σου πω είναι μια εμπειρία που δεν περιγράφεται με λόγια. Φανταστικά! Λυράριδες, χορός, μαντινάδες, μπαλωθιές {να δεις όπλα να παίξει ο νους σου}. Και φαί....100 αρνιά ψημένα "αντικριστά" {απέναντι απο την φωτιά}. Άσε τους μεζέδες και τις ρακές, τα κρασιά!!!! Τέλος πάντων αργά κι ύστερα από ένα καράβι πιοτό με διπλάρωσε ένας τεράστιος Κρητίκαρος με τεράστιο μουστάκι και στιβάνια {κρητικές μπότες} κι άρχισε να μου λέει, πως, το προηγούμενο βράδυ αυτός, με άλλον έναν έκλεψαν!!! τα πρόβατα που τρώγαμε!!! Έκπληκτος τον άκουγα να μου περιγράφει, πως ξέκοψε το κοπάδι και ταυτόχρονα έσφαζε, έγδερνε και φόρτωνε στο φορτηγάκι που ακολουθούσε, με τον άλλον στο τιμόνι, γύρω στα 100 αρνιά σε περίπου 1/2 ώρα!!!
Ξαναμμένος φούσκωνε όλο περιφάνεια όση ώρα συνομοτικά μου εξομολογούνταν την ιστορία. Κι εγώ χαμογελούσα σαν ..ηλίθιος μη πιστεύοντας στ' αυτιά μου!!!
Αν έβλεπες το πόσο καμάρωνε, πόσο περίφανος ένοιωθε για το "κατώρθωμα" του!!!
Στο γυρισμό, όταν φεύγαμε ο φίλος μου μου εξήγησε ότι αυτό είναι το "έθιμο" και μάλιστα θεωρείται "ντροπή" αν τα κρέατα του γάμου δεν είναι ...κλεμμένα!!!

Λες να 'χει συνειδησιακό πρόβλημα αυτός ο άνθρωπος!!!
Και μην αμφισβητήσεις την "ποιότητα" την ψυχική καλιέργεια αυτών των ανθρώπων!!! Είναι φοβερά "ψαγμένα" άτομα με μια "σοφία" αρχέγονη, γνήσια Διονυσιακή ψυχή, με καταπληκτική μουσική, ριζίτικα τραγούδια, φανταστική λαική τέχνη {αγγειοπλαστική, υφαντική, ζωγραφική, γλυπτική}. Άσε τις μαντινάδες και την πασίγνωστη ετοιμολογία τους.

Εδώ θέλω να καταλάβεις την άποψη μου για την έννοια της "ΑΠΟΔΟΧΗΣ". Έχουν "αποδεχτεί" αυτοί οι άνθρωποι το έγκλημα {κλοπή} ως "καλόν κ' αγαθόν"!!!
Όλα φίλε μου είναι σχετικά. Δεν υπάρχει κακό στον ανθρωποφάγο ιθαγενή στον φόνο. Αντιθέτως το να φάει το μυαλό του έχθρού του πιστεύει ότι του προσδίδει και την δύναμη του σκοτωμένου!!! Έτσι έρχεται σε τέτοια ψυχική εφορία που επικοινωνεί με των κόσμο των πνευμάτων!!!
Οι θυσίες στους Θεούς, πολλές φορές ανθρωποθυσίες, παλαιότερα αλλά και πρόσφατα με τους σατανιστές, δεν είναι τελετές επαφής με το "Αμιγές" το θείο που ο καθένας τους πιστεύει?

Το κάψιμο του λιβανιού στην εκκλησία δεν αντικατέστησε την "θυσία" των λεγόμενων ειδωλατρικών τελετών?!!!

Αλλά ας έρθουμε και στους διαφόρους "Χίτλερ". Σε παραπέμπω στο "ο Αγών μου". Τι βλέπουμε εδώ? ΠΙΣΤΕΥΕ ακράδαντα στο δίκαιον του αγώνα του κι ασυτός και οι συν αυτόν!!! Αυτή ήταν η δική τους αλήθεια το δικό τους σωστό και δίκαιο!!!
Πιστεύεις ότι κάναν ότι κάνανε αισθανόμενοι τύψεις???!!!
Και μη μου πεις ότι ήταν τυχαίες προσωπικότητες!!! Να μην μιλήσουμε για την Γαλλική επανάσταση {Ροβεσπιέρος}, τις θηριωδίες της Θρησκείας της Αγάπης, τον ιερό πόλεμο του Ισλάμ και, και, και....

Σωστό, ηθικό, δίκαιο, είναι αυτό που αποδέχεται ο καθένας ως τέτοιο και αποδεχόμενος την αλήθεια Του, προχωρά!!! Το ίδιο "αθώος" μέσα του, αφού έτσι το νοιώθει.

Τέλος πάντων αυτή είναι η δική μου θέαση και δεν φιλοδοξώ να πείσω κανέναν.

Άλλωστε πιστεύω ότι είναι αδύνατο το απόλυτο σε οτιδήποτε!!!

Πόσο μάλλον να τολμήσει φίλε μου ένας ορθολογιστής σαν εμένα να μιλήσει για ΗΘΙΚΗ!!!

Μόνο αν έχει πολιτικο-θρησκευτικές βλέψεις!!!

Κι εγώ -ελπίζω κι εσύ- δεν έχω.

Γιαυτό σου λέω "την πάρτη σου"! Δεν βγάζεις άκρη με τα "ΠΡΕΠΕΙ"!!!


θα σου αφιερώσω ένα απόσπασμα απο τον κύκλο τραγουδιών του Χατζιδάκη <Αντικατοπτρισμοί>

Με δυο γέρικες καμήλες
κι ένα κόκκινο φαρί
Στου Παράδεισου τις Πύλες
Ο Προφήτης καρτερεί.

Πάνε τώρα χέρι-χέρι
Κι είναι εκείνο συννεφιά
Μα της Δαμασκού τ' αστέρι
Τους κρατούσε συντροφιά.

Σ' ένα μήνα, σ' ένα χρόνο
Βλέπουν μπρος τους τον Αλλάχ
Που απο τον ψηλό του θρόνο
Λέει στον άμυασλο Σεβάχ.

Νικημένο μου ξεφτέρι
Δεν αλλάζουν οι καιροί
Με φωτιά και με μαχαίρι
Πάντα ο κόσμος προχωρεί

Καληνύχτα Κεμάλ! Αυτός ο κόσμος
δεν θα αλλάξει ποτέ.

Καληνύχτα...


Kι αυτό..

Καληνύχτα λοιπόν,
βλέπω σωρούς πεφταστέρια
να σας λικνίζουν τα όνειρα
μα εγώ κρατώ στα δάχτυλα μου τη μουσική
για μια καλύτερη μέρα.
Ν. Γκάτσος

..έτσι για να κλείσω πιο αισιόδοξα!!!


Νάσαι πάντα καλά!
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 01:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλάτωνα
αφού σε ξαναευχαριστήσω για την μεστή σου παρουσία στο topic
απαντώ ένα ένα στα ερωτήματά σου
quote:

Ρωτώ με τη σειρά μου, τι εξελίσσετε μέσα σου?
Και αν απλά ανακαλύπτουμε σιγά σιγά μέσα μας το Σύμπαν?
Που είναι το μέσα, και που το έξω?
Αν παλι δεχτούμε, αυτό που εσυ ονομάζεις εσωτερική εξέλιξη, θα πρέπει να προσέξουμε τα έξεις.
Ότι ονομάζεις (Αυλό μέρος του εαυτού), το δίνεις?
Μήπως αφαιρείς κάτι από τον εαυτό, και αυτό (το αυλο,) είναι πάντα εκεί?


Θα σου απαντήσω με την μέχρι σήμερα βιωματική μου "θεωρία"
Μέσα μου εξελίσσεται ένα ανάλογο σύμπαν με αυτό που πιστεύουμε
οτι βρίσκεται έξω μας. Το άυλο μέρος έχει για μένα μια μείζονα
σημασία καθώς όπως σου είπα είναι και αυτό που καθορίζει σύμφωνα
με βιωματικές εμπειρίες το "φαινομενικό" εξωτερικό...κόσμο...
quote:

Αν βρεθείς δίπλα σε άνθρωπο που εργάζεται εντατικά με το μυαλό, καλύτερα ακόμα, σε ένα μορφωμένο και διαβασμένο άνθρωπο, πρόσεξες αν επηρεάζεσαι?


Μία ενέργεια πνευματικού χαρακτήρα δύσκολα να αφήσει εμένα εσένα
ή οποιονδήποτε με "ανυσηχίες" ανεπηρέαστο
Σίγουρα θα αρχίσει μια κάποιου είδους αντιπαράθεση σε σχέση με τα
βιωματικά χαρακτηριστικά του πνευματικού αυτού χαρακτήρα με εμένα
(κάτι σαν σύγκριση - αλλα και πάλι ο καθείς είναι ενα διαφορετικό
μέρος του παγκόσμιου παζλ), αλλα στο τέλος θα πάρουμε ένα στοιχείο
απο αυτόν...(μια πρόσθεση...) Απο την άλλη αν αυτός ο χαρακτήρας
μας μάθει μια νέα οπτική γωνία περι αφαιρετικής φιλοσοφίας τότε
προστίθεται μια "αφαίρεση"...
Για να δώσω δυο διαφορετικά παραδείγματα τέτοιων ανθρώπων με
αντίθετες φιλοσοφίες "αφαιρετική" - ¨"προσθετική" είναι ο
α) ανατολικής φιλοσοφίας - μή υλιστής - αφαιρετικός
β) δυτικής φιλοσοφίας - υλιστής - προσθετικός
Ο α) μας λέει συνέχεια οτι μια μέρα φτάνουμε στο φώς με το να
αφήνουμε την προσκόλισή μας με την ύλη και έτσι ολοένα φτάνουμε
στην φώτιση...
Ο β) μας λέει οτι με την βοήθεια κάποιων υλικών είτε αυτών είναι
χρημάτων είτε κάτι παρομοίου θα φτάσουμε στην καθημερινή εσωτερική
ησυχία που δεν μπορούμε να έχουμε με την καθημερινή μας ενασχόληση
με το να βγάλουμε χρήματα. Έτσι όταν έχουμε α-σχολίες δεν είμαστε
πιο σχολαστικοί με την ζωή μας και τα προβλήματά της και δεν
βγαίνουμε ποτέ απο αυτά άν δεν έχουμε χρήματα και υλικά αγαθά που
να μας βοηθούνε στην πνευματική ανέλιξη-εξέλιξη κλπ μέχρι μια
μέρα να φτάσουμε στην φώτιση...

quote:

Εχεις προσέξει, πως υπάρχουν άτομα, και μπορεί η παρουσία τους και μόνο, να σε επηρεάσει?
Είναι Υλική η όχι αυτή η διαδικασία?

H παρουσία κάποιων ανθρώπων έχει (κατα την γνώμη μου) ελκυθεί όπως
ανέφερα ίσως και παραπάνω με την δική μου ενέργεια. Οπότε η
συνεύρεση αυτή θα την ονόμαζα ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ.
Η ενέργεια είναι ύλη ? Αν για σενα η ερώτηση έχει απάντηση ναί
τότε η απάντηση είναι οτι η διαδικασία είναι υλική αλλιώς
η διαδικασία δεν είναι υλική
Ο "επηρεασμός" μάλλον πρέπει να υπάρχει ήδη μέσα μου απλά ο άνθρωπος
ή η διαδικασία που θα γνωρίσω θα με επηρεάσουν ανάλογα...

Παρόλο που εδώ υπάρχει μια σαφής αποστασιοποίηση απο την αρχική
ερώτηση ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ, φαίνεται σαν μοιρολατρικά να πιστευω οτι θα
συμβεί ότι και να γίνει το Χ γεγονός. Πολλοί έχουν πεί πολλά και
ακόμοι πιο πολλοί γράψει. Ας πούμε οτι έχουμε standar δρόμους να
διανύσουμε αλλα το ταξίδι το καθορίζουμε εμείς αν διαλέξουμε μια
αλληλουχία "επιλογών" ως προς την μία ή την άλλη πλευρά....
(ή την παράλλη παρα-παρα-άλλη κλπ)...

quote:

Από πού έρχεται αυτή η ενέργεια?
Από το μέρος που προστίθενται οι γνώσεις?
Από ότι διαμορφώνουν οι γνώσεις?
Από τον εγκέφαλο?
Από την Ψυχή?
Εσύ βλέπεις τον εαυτό, διαφορετικό από την ψυχή?
Εγώ δηλαδή (ο εαυτός μου) αν θέλω το κακό των άλλων, αν σκοτώνω, αν κλέβω, γίνεται συγχρόνως να έχω αθώα και καθαρή ψυχή?
Καταλαβαίνεις γιατί έγραψα Ζουζούνι?


Την ενέργεια την έλκυσα εγώ και προέρχεται απο τριγύρω
(τί άλλο να πώ δεν ξέρω)
Οι γνώσεις είναι εγκεφαλικές μέν αλλα τα κριτήρια για τις εφαρμογές
αυτών είναι ψυχικές...

Μπορεί να θέλεις το καλό των άλλων άν όντως πιστεύεις οτι σκοτώνοντας
τους μαύρους θα σώσεις την ανθρωπότητα πχ. αλλα για να τους
σκοτώσεις όλους αυτούς χρειάζεσαι μια "συνυπογραφή" ενεργειακή.
Ο Χίτλερ που διάβασα σαν παράδειγμα δεν ανέβηκε στην εξουσία σαν
δικτάτωρ αλλα με δημοκρατικές διαδικασίες και ιεραρχικά. Εκτώς και
αν οι δημοκρατικές διαδικασίες που διέπουν πχ. και τους τωρινούς
αρχηγούς κρατών που κάνουν ότι κάνουν δεν διέπονται και αυτές απο
δημοκρατικές διαδικασίες που χαρακτηρίζονται απο παντού ώς καλές.

Το αστείο είναι οτι ο Χίτλερ ήταν χορτοφάγος επειδή δεν μπορούσε
να σκέφτεται οτι σκοτώνονται τα ζώα για να τρώγονται. Ήταν καλλιτέχνης
ζωγράφος και αγαπούσε όλες τις μορφές τις τέχνης. Είχε ευαίσθητη
ψυχή! Πού δηλαδή να έβλεπε τον Κρητικό φίλο του lorenzo με τα 100
αρνιά! Θα τον είχε σκοτώσει επειδή σκότωσε ζώο! (ανυπεράσπιστο κλπ)

Οσον αφορά το αν βλέπω τον εαυτό διαφορετικό απο την ψυχή...
Όχι ο εαυτός είναι η ψυχή αλλα...

quote:

Άτομο, θα πει μη κομματιασμένο, ακέραιο, και είναι αυτό ακριβώς που επεσήμανα, πως ο άνθρωπος δηλαδή, δεν έχει τέτοια ψυχή, άρα συνεχώς μέσα του (κομματιάζεται),βλέπει μερικά, συγκεχυμένα, οι σκέψεις του είναι συγκρουόμενες


Mέσα σε αυτή την αναφορά το άτομο είναι και αμιγές...
Μου άρεσε...

Τώρα άν το σκοτάδι και το φώς το καλό και το κακό έχουν διαβαθμίσεις
εκεί κάπου ενδιάμεσα βρίσκεται και το σύμπαν. Μεταξύ δημιουργίας και
καταστροφής. Ένα σύμπαν γενιέται ένα σύμπαν καταστρέφεται. Ποιός
το καταστρέφει ο δημιουργός του? Αυτοκαταστρέφεται σαν εκείνες τις
δισκέτες στις επικύνδινες αποστολές. Δις ντισκ γουιλ σελφντιστρακτ
ιν φάιβ σέκονντςςςς......

Μα και το να σκοτώνει ο ένας άνθρωπος τον άλλον δεν ήταν
αυτοκαταστροφή; Μόνος του ο Χίτλερ είχε πάρει το μπαζούκα και έσπερνε
βόμβες παντού; Αυτός τους σκότωσε όλους; Μήπως ήταν χιλιάδες στρατός
που το έκανε αυτό; Μήπως ήταν και εκατομμύρια άλλοι υποστηρικτές?
Μήπως ο Χίτλερ ήταν απλά η αιχμή απο ένα ολόκληρο δόρυ
αυτοκαταστροφής της ανθρωπότητας;

Ποιοί οι καλοί ποιοί οι κακοί?
Μια πολύ ωραία σκηνή με τον Κατράκη σε μια παλιά Ελληνική ταινία
δείχνει δυο φίλους εχθρούς στον πόλεμο αλλα τώρα πλέον μετά τον
πόλεμο είπε ο ένας στον άλλον.
"Τελικά χάσαμε και οι δύο."
Και μονοιασμένοι αγκαλιασμένοι περπατήσαν κουρασμένοι μακριά
απο το πλάνο καταλαβαίνοντας οτι όλο αυτό που συμμετείχαν ήταν
κάτι "μάταιο"... (σύμφωνα με την ταινία)

Ακόμα και ο πόλεμος πρέπει κατα την γνώμη μου πρώτα να ξεκινήσει
απο μέσα μας μέχρι να βγεί έξω μας. Αλλα μέχρι να βγεί έξω μας
μήπως πρίν ήμασταν πιο αμιγής ή μετά που βγήκε ;

Ήταν ζήτημα εξέλιξης ?
Θα μπορούσαμε να το αποφύγουμε ?
Είμαστε και εμείς στο σύστημα αυτοκαταστροφής του σύμπαντος ?
Τί μαθαίνουμε απόλαυτά;
Και άν τα μάθουμε θα ήμαστε πιο πληγωμένοι και "μαύροι" ή λυτρωμένοι
και "άσπροι" ?
Είναι συμπαντικό παιχνίδι τελικά ? Και όλα αυτά οδηγούν στην εξέλιξη
στο ΕΝΑ ? στο ΑΜΙΓΕΣ ?

ΥΓ.
Thanks lorenzo για την Κρητική διήγησή σου, μου άρεσε πάρα πολύ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 18:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ALOS,

δεν ξέρω αν το κατάλαβες, μα έβαλες ερωτήματα που απασχολούν την Φιλοσοφική κοινότητα εδώ και 2.500 χιλιάδες χρόνια!

Πολλά μπορούμε να πούμε, ακομα και για τον Χίτλερ (και όποιον), μα θα χάσουμε την ουσία.

Αναρωτιέσαι λοιπον,

quote:
Ακόμα και ο πόλεμος πρέπει κατα την γνώμη μου πρώτα να ξεκινήσει
απο μέσα μας μέχρι να βγεί έξω μας. Αλλα μέχρι να βγεί έξω μας
μήπως πρίν ήμασταν πιο αμιγής ή μετά που βγήκε ;

Γιατί, νομίζεις πως ο πόλεμος πρέπει να ξεκινήσει? Ζούμε εν ειρήνη μέσα μας?

Αυτό που βλέπεις έξω, (ότι διαδραματίζεται), εσύ το θεωρείς ξεχωριστό?

Βημα βημα, αλλιως χαθηκαμε στις λεξεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 22:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ αν στο παρελθον φέρθηκα με τρόπο εξουσιαστικό αφού η

ιδεολογία μου δέν έχει τέτοια σημάδια και στοχασμό!

Ενας φιλόσοφος σκέπτεται διαφορετικά, κάτι σαν τον Πλάτωνα ας πούμε.

Με έβαλαν σε σκέψεις οι απόψεις του lorenzo ήταν πολύ ενδιαφέρουσες

και ενστερνίζομαι εν μέρει κάποια ιδεολογική αντίληψη.

Οσο για τον Πλάτωνα παραμένει ένας φιλόσοφος σε αντίθεση με τον

Σωκράτη μήπως τον έχεις μέσα σου βαθιά κρυμμένο;

H απολυταρχική σκέψη η δικτατορική αδηγεί σε ακρότητες απο όποιο

έθνος και αν προέρχεται όσο για τον Χίτλερ ήταν μανιακός δολοφόνος

ο οποίος η ιδεολογία του ήταν η εξόντωση των άλλων ανθρώπων.

Τέτοια αντίληψη και ιδεολογία τυφλώνει με μίσος τους ανθρώπους

τους κάνει μισητούς και άγριους.

Η ψυχολογική κατάσταση είναι λανθάνουσα έχει έναν υπέρμετρο εγωισμό

και αλαζονία σε συνάρτηση με το μίσος σε κάνει ζώο!!

Επομένως οποιαδήποτε σχέση με τέτοια συμπτώματα το μόνο που επιφέρει

είναι η εξαθλίωση η ψυχολογική και μόνο.!

η αγάπη είναι παντοτινή

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy