ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΡΟΣ ΦΩΤΙΟΝ...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 22:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
...Η ΑΛΛΟΙΩΣ,ΜΙΚΡΟ HAPPENING,ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.
-------------------------------------------------------

Αγαπητοι φιλοι,θα καταχραστω,λιγο απο τον χωρο του site,μην μπερδευτουμε αλλου,και χαλασουμε την ροη καποιας αλλης συζητησης.
Λοιπον Φωτιε,δεν αξιζει σε καποιους η ξεχασμενη τους φιλοσοφικη βιονομια.Γιατι αραγε?Μηπως επειδη την υπερασπιζονται με παθος?Μηπως επειδη καποιες στιγμες,λενε και κατι παραπανω,που απο οτι ειδα ,δεν ηταν και πολυ προσβλητικα,οσο οι ...συνουσιες που αρχισες δειλα -δειλα,να προτεινεις,προς το τελος.
Οταν οι δισκοι μιας ζυγαριας,που ο ενας φερει σαν φορτιο τον Χριστιανισμο,και ο αλλος την Αρχαιοελληνικη κοσμοθεαση,και επι πολλους αιωνες ο δισκος που φερει τον Ελληνισμο,ειναι μονιμως ...κατω,οταν το χερι που τον κρατα τον αφησει ελευθερο,θα ταλαντωθει ολοκληρη η ζυγαρια,μεχρις οτου αποκτηθει η πολυποθητη ισορροπια.
Οταν δηλ.καθαριστει η Αρχαιοελληνικη σκεψη απο την δυσφημηση,την συκοφαντια και τον ρυπο που σκοπιμα της ερριξαν,οι χριστιανοι.
Οταν οι θεοι της κοσμοθεασης αυτης,αναγνωριστουν σαν ΕΞΙΣΟΥ ΑΓΙΟΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΠΕΜΠΤΟΙ,ΟΠΩΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ.
Οταν κατανοησουν οι χριστιανοι,οτι η πλατφορμα πανω στην οποια στηριζονται,λεγεται εξεβραισμενος ΝΕΟΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ,με ...ολιγην σκια αγαπης.
Και τελος οταν ο θεος πισω απο θεους και Αγγελους,καταλαβουν επιτελους οι φερομενοι σαν χριστιανοι οτι ειναι κοινος για ολους και ολα,χωρις κοπυραιτ απο κανεναν.
Ετσι η Εκατη,νομιζω οτι απλα υπερασπιστηκε με παθος αυτα που πιστευει,και τιποτε αλλο,και δεν υπηρχε λογος να γινει αυτη η φασαρια,και απο τους συντελεστες και απο την ιδια,γιατι πιστευω οτι οι συζητησεις θα χασουν και τις γνωσεις της αλλα και το παθος της.Εγω προσωπικα την καλω να επιστρεψει στις συζητησεις οπως και τον Dix,που και αυτος συνεβαλλε και ελπιζω να συμβαλλει στις μελλοντικες μας συζητησεις.Απο την αποχωρηση τους χανει μονον η προωθηση του Αρχαιοελληνικου πλαισιου,παντα οπως το αισθανεται ο καθενας.
Aγαπητοι συντελεστες του site,ο παρορμητικος χαρακτηρας της ΕΛΕΝΑΣ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ,ειναι γνωστος,οπως και η εντονη κριτικη που εκανε απεναντι στον Χριστιανικο Κληρο και τον Χριστιανισμο.θαταν λοιπον λογος να σπρωξουμε στην εκουσια διαγραφη, οποιον συνομιλητη εχει λιγο παθος παραπανω,ομως και πληροφορηση και διανοια?
Συνεχιζοντας αγαπητε Φωτη,ναι,πολλες εσωτερικες διαμαχες,προδοσιες και εμφυλιους ειχαν οι Ελληνες.Ομως αυτο αποτελει παρωνυχιδα,μπροστα στην παγκοσμια προσφορα τους σε ολους τους τομεις.Και βεβαια δεν νομιζω να υπαρχει ιστορικο προηγουμενο απο τους ποταμους αιματος σαν αποτελεσμα της ψυχικης ανωμαλιας των χριστιανων,που εχυσαν ,και το αιμα των 'εθνικων' αλλα και των αλλων 'αιρετικων' χριστιανων.Θυμαμαι τους Βογομιλους και τον αυτοκρατορα Αλεξιο,του Καθαρους,την νυκτα του Αγιου Βαρθολομαιου ,τους Γνωστικους,και αλλα ωραια,απο 'τα δικα τους'.
Τοση ψυχικη ανωμαλια δεν νομιζω οτι εκδηλωθηκε αλλη φορα στην Δυση.
Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΩΣ(Α' ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΙΩΑΝΝΟΥ).Και ειναι αληθεια,κατα την γνωμη μου.
Νομιζω ομως, οτι ειναι και εμβλημα της επιτροπης για την Ελληνοτουρκικη φιλια...
Φωτιε,υπαρχει μια διαφορα μεταξυ νεοαπασχολουμενων με τα Ελληνικα(οπως τους λες),και χριστιανων.Οι 'Εθνικοι'πιστευω,οτι μεσα απο πολλες Συμπληγαδες,θα βρουν τις 'επαφες'τους με τους προγονικους θεους και τον θεο πισω απο τους θεους.Οι χριστιανοι ομως δεν θα βρουν ποτε τον Χριστο,γιατι νομιζω οτι δεν υπαρχει Χριστος,στον συγχρονο Χριστιανισμο και τις Οργανωσεις τους.Ετσι λοιπον οι Χριστιανοι βιωνουν ενα ψεμμα,και δεν θαταν υπερβολη να πω οτι για να βρουν τον Χριστο,πρεπει να παψουν να ειναι Χριστιανοι.
Επισης δεν χρειαζοταν να γραψεις 18 σελ.για να προτεινεις sex στην Εκατη.Μπορουσε να γινει και πιο απλα ...
Και αν νομιζεις οτι απαντησες στα θεματα των αλλων συζητητων,με την ψυχαναγκαστικη επαναληψη,των ιδιων και των ιδιων,και ειδικα με την συνεχη επαναληψη της 'Αγαπης',που ακουγοταν στο τελος σαν να εβγαινε απο χαλασμενη λατερνα,εισαι πολυ γελασμενος...

Τελος ,μπορεις αν θελεις,να συνεχισεις απο εδω τους διαλογους και μονολογους σου...
serpentpan

Edited by - serpentpan on 03/12/2002 23:04:12

Edited by - serpentpan on 04/12/2002 00:08:27

Edited by - serpentpan on 14/12/2002 23:38:14

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 23:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΚΑΙΡΗΣ.(1784-1853).
----------------------------

Ελληνας φιλοσοφος που γεννηθηκε στην Ανδρο.Σπουδασε στην Πιζα και στο Παρισι.Διευθυντης της Σχολης Κυδωνιων,την οποια ανεδειξε σε περιωπη.Εμυηθηκε στην Φιλικη Εταιρεια,και ελαβε μερος στον Αγωνα του 1821,τραυματισθεις στον Ολυμπο.Ηταν πληρεξουσιος της Ανδρου,σε ολες τις Εθνοσυνελευσεις της Επαναστασης.Αρνηθηκε εδρα φιλοσοφιας στο Πανεπιστημιο Αθηνων.Ιδρυσε Ορφανοτροφειο στην Ανδρο,αφωσιωμενος στην μορφωση των ορφανων του Αγωνος.Εδιδασκε μονος του μαθηματικα,φυσικη,χημεια,κοσμογραφια,αστρονομια,φιλοσοφια,θεολογια,μεταφυσικη.
Ομως το ελευθερο πνευμα του και τα φιλοσοφικα του συμπερασματα,που τα διαμορφωσε σε ιδιαιτερο και πρωτοτυπο,δικο του συστημα,την 'ΘΕΟΣΕΒΕΙΑ',που την περιεβαλλε και με ωρισμενους θρησκευτικους τυπους λατρειας,εκινησαν την αντιδραση της Ιερας Συνοδου.
Ο Καιρης,συνεληφθη και φυλακιστηκε σε μια μονη της Σκιαθου,οπου υπεστη τα πανδεινα για να απαρνηθει τις ιδεες του.Και επειδη δεν δεχοταν,καθαιρεθηκε απο μοναχος, αποκοπηκε απο το σωμα της Εκκλησιας,ως
'παραβατης',
'ανταρτης',
'ασεβης',
'αθεος',
'λυμεων και ψυχοφθορος',
'υπηρετης μοχθηρος του διαβολου',
'πεπληρωμενος πνευματος πονηριας',
ΚΑΙ
'μεστος πλανης,αντιθεου και αντιχριστιανικης'.
Επηγε στο Λονδινο,οπου τον δεχτηκαν με σεβασμο,λογω της μεγαλης του μορφωσης,και διδαξε φιλοσοφια.
Οταν στην συνεχεια,με την αποκτηση του Συνταγματος,αναγνωριστηκε η ελευθερια της συνειδησεως,ξαναγυρισε στην Ανδρο.Αλλα τοτε,αρχισαν οι επιθεσεις των εφημεριδων εναντιον του,υποκινουμενες απο την Εκκλησια. Ετσι,το 1852,ο Καιρης δικαστηκε σαν αιρεσιαρχης,και καταδικαστηκε σε διετη φυλακιση.Σεβασμιος γεροντας,οδηγηθηκε στην φυλακη,οπου μετα 20 μερες πεθανε.
Η ανθρωπινη κακια εμπνεομενη απο την χριστιανικη αγαπη,καταδιωξε τον Καιρη,και μετα θανατον.Οι αρχες της Συρου,αρνηθηκαν να παραδωσουν τον νεκρο στην οικογενεια του,και τον εθαψαν στο λοιμοκαθαρτηριο,οπου την αλλη μερα,ο φανατισμενος οχλος,υποκινουμενος απο του εκκλησιαστικους αρχοντες,ανεσκαψε τον ταφο του και βεβηλωσε το πτωμα του.
Ο Αρειος Παγος,αναιρεσε την καταδικαστικη αποφαση,και σημερα το αγαλμα του Καιρη,εχει στηθει στην Ανδρο,σαν δειγμα ευχαριστιας για την προσφορα του στο Εθνος.
ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΔΕΕΣ.
-------------------------
Ο Καιρης,με την 'Θεοσεβεια' του,αναγνωριζει τον Θεο,σαν το μοναδικο Οντως Ον,σαν αυθυπαρκτη αιτια του παντος,σαν απειροτελειο Νου,ο οποιος εδημιουργησε τα παντα.Εδιδασκε την υποχρεωση του ανθρωπου,να γνωρισει τον θεο,σπουδαζοντας την Φυση και τον εαυτο του.Εδιδασκε οτι ο ανθρωπος,οταν ζει σε Αρμονια με τους νομους της Φυσης,με σοφια,αγαπη και αρετη, μπορει ο ιδιος να γνωρισει τον θεο,και να γευθει την μακαριοτητα του.Εθεωρουσε τον θανατο,απλη μεταβαση απο την μια ζωη σε αλλη,δεχομενος την αθανασια της ψυχης,η οποια ψυχη μπορει να ερευνα τα παντα,ακομα και την ουσια του θεου.
Ηταν ενα απο τα θυματα της χριστιανικης αγαπης,της αγριοτητος του χριστιανικου φανατισμου,σκοταδισμου και ολοκληρωτισμου με πνευματικο του αντιστοιχο τις σταχτες του Bruno.
Και το μονο του αμαρτημα,ηταν οτι ειχε το θαρρος,να ειναι ο εαυτος του ,με καθε κοστος,απεναντι στα σκοταδια...
Αφιερωνεται λοιπον στον Φωτιο,εκπροσωπο της χριστιανικης αγαπης ...

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 01:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σου Serpentpan.

Νομίζω ότι το να συγκρίνουμε την προσωπικότητα της Πέρσειας Εκάτης με της... Μπλαβάτσκυ είναι λίγο... extreme sport.

Πριν λίγο καιρό όταν είπα στον Dix ότι είναι από τα αναντικατάστατα μέλη (γιατί υποστηρίζει με θέρμη αλλά με ευγένεια τις θέσεις του), νομίζω ο Nagual θίχτηκε για την άποψή μου αυτή και έφτασε να ζητήσει ακόμη και την διαγραφή του. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να φτάσουμε μέχρι εκεί.

Δηλαδή πριν λίγες ημέρες ήμαστε ανεκτικοί και τώρα γίναμε "λυκόσκυλα"; Τότε κοντέψαμε να χάσουμε καλά μέλη που θεώρησαν ίσως μίασμα τον θετικό χαρακτηρισμό μου για τον Dix και τώρα γίναμε βλαμένοι, άρρωστοι, και βλήματα κατά την προσφιλή έκφραση της... παθιασμένης Εκάτης επειδή είμαστε γρουπόσκουλα των Χριστιανών;

Νομίζω ότι μία προσεκτική ανάγνωση των μηνυμάτων του topic για τον χριστιανισμό δείχνει ότι όλα τα μέρη, όταν επεσήμανα ευγενικά να μην ωθούμαστε στα άκρα, έβρισκαν ξανά τον μέτρο σε έναν παθιασμένο αλλά με κανόνες διάλογο.

Ξαφνικά γίναμε εμπαθείς; Έτσι; Ξυπνήσαμε ένα πρωί και είπαμε δεν διώχνουμε κανένα Ελληναρά; Όχι, βέβαια.

Δεν υπάρχουν προικισμένοι και πάνω από τον νόμο μέλη. Όλα τα μέλη δικαιούνται να τους σεβαστούν και να τους μιλήσουν ανθρώπινα και όχι να τους λένε, με το καλημέρα "μαλάκες", όπως τους χαρακτήρισε η Πέρσεια Εκάτη.

Τις κάναμε επισημάνσεις και προσπαθήσαμε με ευγενικό τρόπο να βρει το μέτρο στις εκφράσεις της και στους χαρακτηρισμούς της, αλλά μας περιέπαιζε. Και μην ξεχνάς ότι δεν την διέγραψε κανείς. Μόνη της ζήτησε να διαγραφεί και νόμίζω ότι αποφάσισε σωστά. Ο Dix για μένα κάνει λάθος που αποχωρεί, αλλά δεν τον έχουμε... δεμένο. Είναι ελεύθερος άνθρωπος.

Τέλος πάντων αν είναι να υποστηρίζουν την ελληνική φιλοσοφία και κοσμοθέαση τέτοιοι άνθρωποι, τότε να πετάξω την αρχαία ελληνική γραμματεία που μου έδωσε το "φως" μου. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν Εθνικοί με κουλτούρα, τρόπους και ευγένεια που ξέρουν να συζητούν με κανόνες και να είναι άξιοι πρεσβευτές της κοσμοθέασης αυτής. Θα περιμένουμε, έχουμε υπομονή...

Με εκτίμηση για τις ιδέες σου και τον σεβασμό στους συνομιλητές τον οποίον τον απέδειξες (με... δοκιμασίες).

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 15:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Φίλε Φώτιε
Ηθελα να γράψω στο θέμα που κλειδώθηκε και αφού βρήκα αυτό εδώ, γράφω εδώ.
Θέλω να σου πώ ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ για την φοβερή μάχη που έδωσες στο θέμα που κλειδώθηκε. Σου αξίζουν συγχαρητήρια.Το να τα βάζεις με φανατισμένα ,φασίζοντα παιδάρια που ενώ εσύ εξηγείς το πώς βιώνεις την αγάπη και δίνεις κλειδιά για την κατανόηση της αυτά δυστυχώς έχουν μείνει και εξετάζουν με την περιβόητη "διαλεκτική" τους (ότι τους συμφέρει δηλαδή) το αν κάποιοι άνθρωποι έίναι γεννετικά ανώτεροι απο άλλους, είναι αν μην τι άλλο καταπληκτικό. Σε συγχαίρω για την υπομονή και την αγάπη σου (Αγάπη για τα ψευτοελληνάκια = η ουσία που διέπει και ενώνει τα σύμπαντα , να μαθαίνουμε και κάτι ε....)
Είσαι φίλε Φώτη Εσωτεριστής με όλη την σημασία της λέξεως γιατι μιλάς μέσα απο βιώματα και μέσα απο μεστή αντίληψη και κατανόηση της νομοτέλειας και χέρομαι που πιστεύεις στην θέωση του ανθρώπου και όχι στην ανακύκλωση της φθοράς.
Ο Διδάσκαλος Λόγος Χριστος και η Θεά Αθηνά ας φωτίζουν το δρόμο σου για πάντα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 00:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε ΕΟΝ,ελεγα που σε θυμαμαι.Και γυρισα πισω,στο θεμα για την Μπλαβατσκυ,οπου σε βρηκα.
Μια απλη ερωτηση,τι σχεση εχει η θεα Αθηνα,με τον Ιησου,κατα την αποψη σου?
Η μια ειναι ενα ανυπαρκτο προσωπο,ειδωλολατρικη θεοτητα,και ο Ιησους υπαρκτος θεος.
Επισης βλεπω οτι το χριστιανικο παθος σου συνεχιζει,αμειωτο.
Μην ανησυχεις,και ισως καποιοι εχουν δει λιγο περισσοτερα πραγματα.Και σου δηλωνω υπευθυνα,οτι αν εσυ αποκαλεις ψευτοελληνακια,συμπατριωτες σου,τοτε σαφως εισαι ζωντανο παραδειγμα χριστιανικης αγαπης.
Εχω γνωρισει ατομα,χαμηλα και υψηλα στην εκκλησιαστικη εξουσια.Σου δηλωνω οτι ο ορος χριστιανοφασιστες(εχει εφευρεθει οχι απο ψευτοελληνες,οπως νομιζεις,αλλα απο αριστεριστες),δεν λεει τιποτε για την υπεροψια των 'δηθεν' σωσμενων και την φασιστικη τους θεση απεναντι στην 'κατωτεροτητα' αλλων θεσεων.
Ο Βερεττας,ακομη πληρωνει το δυο φορες καμμενο βιβ λιοπωλειο του,απο οπαδους της αγαπης,που εγραψαν ειρωνικα στον τοιχο,'καθαρση'.
Τωρα,δεν εχω καμμια ψευδαισθηση, απο το 'κλεισιμο',του κατα τα αλλα συμπαθους Φωτιου,για το τι κρυβεται πισω απο την βιτρινα της αγαπης.
Αυτο που αναγραφηκε,μου δινει το συγκινησιακο ισοδυναμο,που δεν το ειδα αναγραμμενο μονον στην περιπτωση του Φωτιου,αλλα το εζησα κατα προσωπο,οταν αφου το μονον οπλο των εβραιοχριστιανων,το δογμα και ο φοβος,δεν μπορουσαν να αντικρυσουν ερωτησεις και διαλεκτικη(που καλα θα κανεις καποτε για δικο σου ωφελος να αποκτησεις),με εφτυσαν στο προσωπο φωναζοντας(τα γραφω με κεφαλαια για να μπορεσεις να τα διαβασεις),
'ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΡΙΞΑΝ ΟΛΑ ΚΑΤΑΓΗΣ,ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝ ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ,ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΤΑΓΗΣ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ).
Εχουν περασει τρια χρονια απο την συζητηση με ατομο θεολογο,'χαιδεμενο'παιδι της Εκκλησιας,κι ακομη ειναι πολυ ζωντανη μπροστα μου.
Αν δεν υπηρχε η Αναγεννηση,αυτο το site δεν θα υπηρχε.
Και επισης ,ειναι γραμμενο,απο οσο ξερω,στην μαυρη εκκλησιαστικη λιστα...της αγαπης.
Επισης φιλε Thoth,ξερεις οτι δεν εννοουσα οτι η Εκατη ειναι Μπλαβατσκυ.
Που ξερεις ομως,ισως καποτε γινει...
Και η Μπλαβατσκυ εβριζε ασυστολα,σοκαροντας αυτους που δεν την ηξεραν,και δινοντας λαβη σε 'κριτικη',απο χριστιανικα εντυπα της εποχης...
serpentpan

Edited by - serpentpan on 05/12/2002 00:12:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 10:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
φίλτατε ερπετοπάν δεν έχω χριστιανικό πάθος , κοιτάω να μην έχω πάθη.... Οταν μιλάω για Χριστό μιλάω για τον Χριστό που εγώ έχω βρεί μέσα μου και έχω πραγματικά γραμμένο το κάθε είδους κοπάδι , εκκλησία , όπως θές πές το.Είμαι εγώ και ο Χριστός , ο Λόγος ο δημιουργικός που είναι Εγώ. Είναι μέσα μου και εκδηλώνεται απο εμένα όπως μπορεί να εκδηλωθεί μέσα απο κάθε άνθρωπο που θα του δώσει χώρο. Αλλος τον λέει Ιησού, άλλος Κρίσνα,άλλος Δία πραγματικά αυτό μου είναι αδιάφορο.Δεν λέω οτι ο Ιησους και ο Δίας είναι το ίδιο άτομο ...είναι ίδια όμως η δόνηση που δημιουργείται εντός μας όταν επικαλούμαστε τον ανώτερο εαυτό μας .... αρκεί να είμαστε αληθινοί ενώπιον του εαυτού μας και ενώπιουν του Θεού που είναι ο εαυτός μας.
Είμαι Χριστιανός όπως θα μπορούσα να είμαι οτιδήποτε άλλο, για μένα αρκεί να έχω Χριστική Συνείδηση ....
Μίλησα για την θεά Αθηνά γιατι σε πνευματική συγκέντρωση (τέλεση του μυστηρίου του αγιασμού) που έχω παρευρεθεί (προσοχή καμία σχέση με εκκλησία) όταν έγινε η επίκληση για προστασία του σπιτιού απο αρνητική ενέργεια τέσσερα άτομα οραματίστηκαν την Θεα Αθηνά με δόρι και ασπίδα . Σε άλλο μυστήριο που είχα παρευρεθεί,επικαλούμενοι τον Λόγο Χριστό,κάποιοι είδαν το Αβατάρ Βαβαζί.Εγώ μιλάω με βιώματα και όχι με θεωρείες και υποθέσεις.Μιλάω πάνω στην κίνηση και όχι μέσα απο παραφιλλολογία.Ολα είναι ένα. Ολα είναι μέσα στο θεό αλλά δυστυχώς δεν φέρουν όλα θεό και αυτός είναι ο αγώνας του πνευματικού ανθρώπου. Απο θεός σε παθητικότητα να γίνει θεός ενσυνείδητος, να κάνει τον Χριστό κατάσταση ζώσα μέσα του και έξω του.
Μίλησα για ψευτοελληνάκια γιατι έτσι βλέπω εγώ όλους αυτούς τους τύπους που πιστεύουν οτι όσοι δεν αφορίζουν οτιδήποτε είναι έξω απο τα δικά τους δεδομένα είναι πεπλανημένα κορόιδα που τους κορόιδευσαν οι κάθε είδους Εβραίοι.
Ο φίλτατος Φώτης ανέλυε την ουσία της Αγάπης και αυτά μιλούσαν για τους διωγμούς του κάθε ξέμπαρκου βυζαντινού αυτοκράτορα (δεν μιλούσαν όμως για τα παλουκώματα στη Σάμο...).Τι να πείς φίλε μου για τέτοια άτομα? Απορώ για την υπομονή του Φώτη.
Μιλούσε για την δυνατότητα της συμμετοχής του ανθρώπου στην δημιουργία,για τον θείο έρωτα (όπως και ο Πλάτων) και τα ψευτοελληνάκια αντι να διαβάσουν και να καταθέσουν τα βιώματά τους(που να τα βρούν με τέτοια μυαλά?) μιλούσαν για την Υπατία.Τρία πουλάκια κάθονταν δηλαδή...
Τι να πείς για ανθρώπους που ξέρουν μόνο να διαχωρίζουν? Που παντού ψάχνουν βαρβάρους να πολεμήσουν? Τι διάλογο να κάνεις ? Τι να οικοδομήσεις ?
Τα ψευτοελληνάκια με τις coca-coles ανα χείρας πιστεύουν οτι μόνο αυτά μπορούν να κατέχουν την αλήθεια τα ίδια δηλαδή που κάνουν και οι αντίπαλοί τους , οι παππάδες .
Μπένω στα sites τους και ξέρεις τι λένε ? Οτι οι Εβραίοι κατάγονται απο σαύρες !!! Τέσσερα πουλάκια κάθονται ....
Τι διάλογο να κάνεις με τέτοια άτομα ?
Τα ίδια σκατά είναι και το κοπάδι των ψευτοχριστιανών που έφεραν σε αυτό τον τόπο την απόλυτη παρακμή και τον απόλυτο ραγιαδισμό.Αυτος ο συφερτός απο παππαδαριό και λαικούς που έχουν τόση σχέση με τον Χριστό όσο εγώ με το καλλιτεχνικό πατινάζ....Αυτοί που όντως ξεπούλησαν τα πάντα και έχουν γίνει επιχειρηματίες - νταβατζήδες του πνεύματος που κάτσαν μπροστά απο την πόρτα και δεν αφήνουν κανέναν να περάσει. Αυτοί όχι απλά θα σταύρωναν τον Χριστό αν ενσκαρκωνόταν τώρα, αλλά θα ασελγούσαν και στο πτώμα του.Αυτοί που έστησαν κώλο στους Τούρκους ,στους Γερμανούς στους δοσίλογους και ακόμα και στην Ε.Ε. όταν αυτή έσκασε τα μύρια ζεστά ζεστά στο Αγιο όρος.
Αλλά τι νομίζεται ρε μάγκες ? Οτι όλοι είναι το ίδιο ? αυτό θέλετε να ακούσετε? και τι μας λές ρε serpentpan για τον Βέρεττα και τον κάθε Βερέττα? Πές μας και για τον Ανδρουλάκη τότε πές μας και για τον Πετρόπουλο και πές μας και για τον Ρούβά που τον κράξαν επειδή έκανε συναυλία στην Κύπρο. Τι σκατά θέλετε να ακούσετε πιά ? "Αχ τα εξυπνόπουλα κατάλαβαν την απάτη και ξέφυγαν απο τον Ψευτοχριστιανισμό...ζήτωωωωωωωω ?" Αυτό είναι πνευματικό για σένα ?
Φίλε μου έχεις θεό μέσα σου ? Εχεις συνείδηση ? Εχεις ζωή ? Εχεις αρετές ? Φτιάξατε τον εαυτό σας και πασχίζετε για τα απολωλότα πρόβατα ?
Πετάτε τα τσιτάτα σας για Νεοπλατωνισμούς μπας και ψαρώσει κανα πιτσιρίκι , λέτε και την συγκινιτικότατη ιστορία της Υπατίας και αυτό είναι ? Εμείς τα Ελληνόπουλα και σείς τα Χριστιανόπουλα ? και τι καταλαβαίνεται δηλαδή ? ηδονίζεσται? Δεν μπορείτε να καταλάβετε οτι άλλος βρίσκει τον θεό διάβαζωντας Πλάτωνα,άλλος την καινή Διάθήκη και άλλος κοιτώντας ένα τριανταφυλλο,
τόσο δύσκολο είναι ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 10:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Διάβασα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα όσα με ...χειμαρρώδη τρόπο λέει ο ΕοΝ και θέλω να σταθώ (χωρίς να σχολιάσω τα προηγούμενα - με μέρος των οποίων συμφωνώ) στο:

quote:

Δεν μπορείτε να καταλάβετε οτι άλλος βρίσκει τον θεό διάβαζωντας Πλάτωνα,άλλος την καινή Διάθήκη και άλλος κοιτώντας ένα τριανταφυλλο,
τόσο δύσκολο είναι ?

Νομίζω πως αν όλοι σεβαστούμε αυτό, τότε κάθε διάλογος και τοποθέτησή μας θα γίνεται πλέον πολύ ώριμα και σε ήρεμους τόνους.

Ευχαριστώ

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 05/12/2002 10:32:53

Edited by - ananasss on 05/12/2002 10:33:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 14:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Βρίσκω την ευκαιρία μετά από πάρα πολύ καιρό στον οποίο μαίνεται ένας ακήρυχτος (ή κηρυγμένος) πόλεμος στο γνωστό «topic» να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου και τις ευχαριστίες μου προς τους διαχειριστές των forums για την απόφαση τους επιτέλους, (κάλιο αργά παρά ποτέ) να κλειδώσουν τη συζήτηση του γηπέδου. Μια συζήτηση που για εμένα προσωπικά προσέβαλε οποιαδήποτε έννοια ανταλλαγής απόψεων ή διαλόγου αλλά πάνω από όλα προσέβαλε και τον ίδιο το χώρο που τον φιλοξενούσε. Εγώ είχα αποφασίσει να απέχω έστω και από απλές βόλτες, οι οποίες το μόνο που απέδιδαν ήταν να με γεμίζουν με συναισθηματική ένταση όταν όλα εκφυλίζονταν με «επιχειρήματα» γεμάτα διάθεση για αντιδικία. Νομίζω ότι ένας χώρος πνευματικής αναζήτησης τουλάχιστον θα πρέπει να προσφέρει όχι δυνατότητες γνώσης (μόνο) αλλά και την κατάλληλη ψυχική ανάταση μέσω του λόγου (έστω και του γραπτού) που θα βοηθήσει το κάθε ένα να βρει τον ΑΝΘΡΩΠΟ μέσα του. Γιατί αυτό και μόνο αυτό είναι το ζητούμενο. Κατά τα άλλα ένα κοπάδι Ελλήνων κατά το παρελθόν και Βαρβάρων σήμερα με πραγματικά μεγάλο γνωστικό υπόβαθρο αλλά με περίσσια αγένεια και Φαρισαικό παροξυσμό οδηγησαν μια συζήτηση σε συμπλοκή ευγενών χουλιγκανς. Και μετά από όλα αυτά κάποιοι φίλοι βγήκαν να τους υποστηρίξουν με εκπληκτικά επειχηρήματα :

quote:
Επισης φιλε Thoth,ξερεις οτι δεν εννοουσα οτι η Εκατη ειναι Μπλαβατσκυ.
Που ξερεις ομως,ισως καποτε γινει...
Και η Μπλαβατσκυ εβριζε ασυστολα,σοκαροντας αυτους που δεν την ηξεραν,και δινοντας λαβη σε 'κριτικη',απο χριστιανικα εντυπα της εποχης...

Συγχαρητήρια στην Μπλαβάτσκυ που έβριζε και σε αυτούς που τη δίνουν για πρότυπο. Εγώ προτιμώ το "προσευχήσου για αυτούς που σε έβλαψαν"

Τέλος θα ήθελα να απευθυνθώ στο φίλο Φώτη κάτι το οποίο ήθελα εδώ και πολύ καιρό αλλά δε ήθελα παραβώ τη δέσμευση μου να μη συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις. Φίλε Φώτη δεν είσαι άμοιρος ευθυνών για αυτή τη κατάσταση. Έπαιξες σε ένα παιγνίδι που ο μόνος νικητής είναι η γηπεδοποίηση του πνευματικού (ίσως) λόγου. Υποστήριξες ότι έπρεπε να είχαν αντίλογο. Χωρίς εσένα δεν θα είχαν λόγο. Δεν άκουσες την προτροπή μου και σύρθηκες στο παιγνίδι αυτών που γνωρίζουν το Θεό και μπορούν να λένε τους άλλους μαλάκες. Τελικά δεν τους έσυρες στο ύφος σου αλλά σύρθηκες στο δικό τους.

Παιδιά μπράβο και ελπίζω να συνεχίσεται έτσι γιατί υπάρχει και άλλο topic που έκλεισε το κύκλο του.

ME ΑΓΑΠΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 16:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση.
Ο χρόνος μου είναι λίγος και αυτές τις μέρες κοιτούσα μόνο στους προηγούμενους διάλογους.
(Στραβομάρα !!! , συγνώμη ξανά.)

Σας ευχαριστώ όλους για τα «καλά» και τα «πικρά» σας λόγια!
Έστω και έτσι γίνεται κάποια...επικοινωνία.

Αντώνιε έχεις δίκαιο για την ποιότητες που ανακυκλώθηκαν.
Όμως τίποτε δεν πάει χαμένο στην Δημιουργία!
Και ο παραμικρότερος ψίθυρος

Είναι πράγματι πολλές οι σελίδες και οι ώρες που καταναλώθηκαν. Αν υπήρξε κάποιου είδους αποτέλεσμα αυτό θα το κρίνει ο καθένας μόνος του.
Θέλω να διευκρινίσω πως οι θέσεις μου δεν είναι δόγματα, αλλά αφορούν προσωπικά βιώματα και συνειδητοποιήσεις.
Ο Χριστός δεν χρειάζεται «υπερασπιστές», είναι ανενδεής!
Ανάγκη έχουμε εμείς να γνωρίσουμε τον πραγματικό μας Εαυτό και να προσεγγίσουμε την Αλήθεια (ή Θεό) μέσα μας!

Φίλε serpentpan, νομίζω πως με «αδικείς»
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια αιτία, αλλά πιστεύω πως στέκεσαι προκατειλημμένα απέναντί μου.

Αν έχεις μελετήσεις από την 6η ως την τελευταία σελίδα θα έχεις παρατηρήσει πως άπλωσα συχνά «χέρι φιλίας» προς κάθε συνομιλητή!
Αναγκάζομαι τώρα να απολογούμαι για τις ποιότητες με τις οποίες συνδιαλλάχτηκα!
Δεν τις πετώ, ούτε τις απορρίπτω, τμήμα μου είναι όπως και κάθε ανθρώπου.
Διαφώνησα και διαφωνώ με όσα θεωρώ λάθος.
Προσπαθώ να κατανοώ τα λάθη μου και, αν πρόσεξες, δεν ντρέπομαι να ζητώ συγνώμη για αυτά.

Νομίζω από την πρώτη στιγμή σεβάστηκα κάθε συνομιλητή μου, και δέχτηκα με υπομονή υποτίμηση και «χοντράδες» που κανένας άνθρωπος δεν είναι υποχρεωμένος να δέχεται.
Μου μιλάς για «μονόλογο» ενώ σχεδόν ήμουν ο μόνος που δεχόμουν τα πυρά από κάθε κατεύθυνση!
Προσπάθησα να απαντώ σε κάθε προβληματισμό που μου τίθονταν ενώ δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τους συνομιλητές μου!
(εσύ εξαιρείσαι, έκανες φιλότιμες προσπάθειες και εκτιμώ το χώρο συζήτησης που άνοιξες).

Η υποτίμηση, η χυδαιότητα και η αγένεια είναι διάσπαρτες σε κάθε σελίδα!
Μόνο στο προτελευταίο μήνυμα «χρησιμοποίησα» στοιχεία δια-λετικής των συνομιλητών μου για να «καθρεπτίσω» αυτές τους τις ποιότητες!
Πολλοί θορυβήθηκαν!
Γιατί;
Είμαι υποχρεωμένος να απαντώ πάντα ήρεμα και ατάραχα;
Μου αφαιρείται μήπως το «δικαίωμα» του λάθους;
Δεν έχω Φίλε μου ενδοιασμούς. Μπορώ να μιλάω έτσι κι αλλιώτικα και Πασαλιμανιώτικα!

Προσπάθησα πάντως να αποκαταστήσω, αμέσως μετά.
Όχι από τύψεις, αλλά από (την όποια) επίγνωση νομοτέλειας!

Θορυβήθηκες για την «πρόταση» που έκανα στην Εκάτη;
Αν πρόσεξες ήταν παράδειγμα για την πονηρή χρήση του λόγου της.
Αν δε πρόσεξες αυτή την χυδαιότητα του λόγου της, ξαναδιάβασε σε παρακαλώ, δεν θα επαναλάβω!

Φίλε μου αν το μόνο που διάκρινες από τις σελίδες που έγραψα περί Αγάπης είναι «ξεκούρδιστες επαναλήψεις» δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω!

Για το θέμα της Νομοτέλειας της, ο καθένας μας μπορεί να παίρνει και διαφορετική θέση.
Το σίγουρο είναι πάντως πως η θέση μας αφορά πάντα και πρώτα τον Ίδιο μας τον Εαυτό!
Και η υποτίμησή και ο χλευασμός της, αποτείνεται ταυτόχρονα και στην δική μας Ψυχή!
Αν θες το εξετάζουμε, δίχως πάθος και με σοβαρότητα.
Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.
Δεν μας ανήκει και τίποτα!
Μόνο ο εαυτός μας και αυτός υπό προϋποθέσεις!

Ήδη έχω "δεσμευτεί" σε άλλο τόπικ (του Υπερίωνα) για τα στοιχεία που αφορούν τον Χριστιανισμό και τον Ελληνισμό.
Αν δε σε πειράζει σε αυτό το χώρο, να συζητήσουμε για την Αγάπη και την Ψυχή μας!

Φίλε μου, αγαπώ, εκτιμώ και τιμώ τον Θεόφιλο Καϊρη όπως και κάθε αγωνιστή που θυσιάστηκε για την ελευθερία (σώμα, ψυχή και πνεύμα) του Ανθρώπου.

Φίλε ΕοΝ, με ενδιαφέρει το Μυστήριο που αναφέρεις.
Κάτω από ποιες συνθήκες έγινε;
(Αν θες στείλε μου e-mail.)

Να συζητήσουμε φίλοι μου, αλλά σαν φίλοι, που «διψάμε» να χωρέσουμε ο ένας το άλλον και να οικοδομήσουμε όλοι για όλους την Πορεία ένωσης προς τον Θεό.
(όπως έλεγε και ένα προσφιλές πρόσωπο «Ένωση υπάρχει, πάντα υπήρχε, μας μένει η Ενσυνείδητη Εκδήλωση, ως Ταυτότητα»)

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 11:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Serpentpan??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 13:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
ΦΙΛΕ SERPENTPAN

ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ;;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 13:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ

ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ;;;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 10:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Ανθρώπινη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 16:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Αγαπητοι φιλοι και 'φιλοι',σας χαιρετω.
Απαντωντας συντομα,γιατι υπαρχουν και υποχρεωσεις,πρωτα στον φιλτατο Φωτιο,λοιπον νομιζω οτι ματαια προσπαθεις να εξηγησεις λογικα την αγαπη.Ο εξαιρετικος Γιουγκ,ειπε οτι ενα συναισθημα δεν μπορει να κατανοηθει λογικα.Μπορει μονον να βιωθει,και να προσπαθησει κανεις να περιγραψει τι ενοιωσε.Δεν μπορει να κατανοηθει ομως λογικα.
Ειναι δυο διαφορετικες λειτουργιες που μπορουν στην καλυτερη και πιο ισορροπημενη περιπτωση,να τριαδοποιηθουν σε ενα λειτουργικο τριτο,τις πραξεις μας στο φυσικο πεδιο η αλλου.
Εκεινο παντως που παντα με αφηνε εκπληκτο και αναυδο,ειναι η εννοια της χριστιανικης αγαπης(κατηγορια συναισθηματος,που απανταται κυριως στην φαντασια αυτων που νομιζουν οτι την εχουν,ενω δεν απανταται στον αντικειμενικο κοσμο που ζουν οι υπολοιποι),το πως δηλ. εκδηλωνεται προς ατομα που εχουν σφαγιασθει,εξοντωθει,δυσφημιστει κ.λ.π.,αφου 'την ενοιωσαν στην πλατη τους'.Ειναι εκπληκτικο λοιπον,το πως οι χριστιανοι αποκυρηττουν χριστιανικες διδασκαλιες,εκκλησιες ,οργανωσεις,ατομα,οταν 'ζεουν',και μυριζουν,μιας και τετοιου ειδους ατομα,ηταν απο αρχης που συνεταξαν τα ιερα τους κειμενα,την ιδια τους την πιστη,μιλωντας για Χριστους και Χριστιανισμους της φαντασιας τους ,την στιγμη που η αντικειμενικη πραγματικοτητα και σε ενα παιδικο νου,αποκαλυπτεται εξοχως 'πονηρη'.
Και βεβαια ολοι τοτε βροντοφωναζουν,'αγαπη,αγαπη,αγαπη'.
Εμφανιστηκε λοιπον και ο Φωτιος,που αγαπησε χριστιανικα τον Καιρη.Φωτιε πες τα στον ιδιο και οχι σε μενα.Ετσι για να διαλυθουν λιγο οι ψευδαισθησεις.
Οσον αφορα την Μπλαβατσκυ,που εθιξε καποιος αλλος,ονομαζομενος ο νεος Αντωνιος ο σεμνοτυφος,βοηθεια μας,θαθελα να τον ρωτησω αν η αγγελικη ψυχη του δεν εχει βρισει ποτε.Αν δεν εχει βρισει,εχει ψυχικο προβλημα.
Μερικοι αλλοι που εβριζαν η οργιζοταν ευκολα οπως, ο Κ.,ο Γκουρτζιεφ,ο Δον Χουαν,ο Σεμελας κ.λ.π.νομιζω οτι δεν θα αποτελουσαν τα καλυτερα ατομα ,που θα επετρεπαν οι γονεις του για παρεα.
Ο φιλος ΕΟΝ,συνεχιζει οπως παλια ,και απορω γιατι ειναι συμβατη με το site,η εμφυτη ευγενεια της χριστιανικης ψυχης του και οχι η Εκατη.
Την διευθυνση που παρεθεσα,στην συζητηση για το σεξ,την παρεθεσα αποκλειστικα για τους χριστιανικως αγαπωντες,τις μερες πλην των νηστειων και προσευχων τους,σαν ενα καθρεπτη των δραστηριοτητων τους.
Κατ'αρχην για τον προστατη της παιδικης αθωοτητας ΕΟΝ,εχω να πω οτι οι πιτσιρικαδες που δηθεν παει φαρισαικα και χριστιανικα να προστατεψει,εχουν βιωσει πολυ περισσοτερα απο οσα μαλλον θα φανταστει οτι βιωσε,σε ολη την χρηστη και φαρισαικη ζωη του.Και επισης για να δει ,τι εκαναν οι χριστιανικα αγαπωντες,αφου κατελαβαν τους εθνικους ναους,εκει οπου τελουνταν μυστηρια,εχοντας μετατρεψει ιερους εθνικους ναους,σε πορνεια,κατα την μαρτυρια Αρχαιων συγγραφεων.Βεβαια δεν φταινε οι ιδιοι αφου ο καθενας εκδηλωνει αυτο που εχει μεσα του...
Ουτε και ο ΕΟΝ,φταιει λοιπον αφου γεννηθηκε ετσι...
Ας μου πει λοιπον ,γιατι διαλεξε αυτο το ονομα,γιατι οι λεξεις ΕΟΝ-ΙΟΝ-ΑΟΝ,κατι μου θυμιζουν...
Οσον αφορα τωρα το ταγκο που ειδαν και ενοιωσαν ολοι στην κατανυκτικη εμπειρια να χορευουν ο Ιησους με την Αθηνα ,μαλλον οφειλεται στην χρηση πονηρων φυτων και ουσιων,που συνιστω στον Φωτιο να αποφευγει,γιατι θα τον δω καμμια μερα να γυριζει με κελεμπιες και γιρλαντες,χορευοντας στο Συνταγμα.
Τελος φιλε Πλατωνα,ευχαριστω που με κρατας ξυπνιο,προτρεποντας με να θυμαμαι τον εαυτο μου,ελπιζω να μην αποκοιμηθεις στον ρολο του ξυπνητηριου,και να μην πνιγουμε στα μεγαλα βαθη...


serpentpan

Edited by - serpentpan on 09/12/2002 16:56:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 18:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φίλε Serpentpan, καλό είναι να αντιδρούμε, διαφορετικά όπως πολύ σωστά συνιστάς, κινδυνεύουμε να αποκοιμηθούμε. Το πρόβλημα μας είναι που δεν φροντίζουμε ώστε αυτες οι αντιδράσεις μας, να μην ριζώνουν στο παρόν και στο μέλλον. Είναι ουσιαστική η σκέψη, μα ουσιαστικότερο είναι να έχεις την ΕΠΙΓΝΩΣΗ της και να τελειώνεις….Εδώ ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ με το υπήρξε δεν υπήρξε ο Ιησούς… ΕΘΝΙΚΟΙ και ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ… και, διαφεύγει η ΟΥΣΙΑ..... Ψάχνουμε τη σύγκρουση… γιατί είμαστε και ζούμε σε σύγκρουση… και αυτά συμβαίνουν, γιατί δεν ΑΓΑΠΑΜΕ!

Ο ΦΩΤΙΟΣ για ΑΓΑΠΗ μιλάει….Την εξετάζουμε, δεν την δεχόμαστε ούτε την απορρίπτουμε… Αν την βλέπει από τη ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΜΕΡΙΑ… δεν με απασχολεί, κάποιος άλλος είναι ΘΕΟΣΟΦΟΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ η ΒΟΥΔΙΣΤΗΣ, μιλάει με τον τρόπο του, το ίδιο δεν με απασχολεί…. Το έγραψα και αλλού…

Εκείνο που έχει σημασία δεν είναι να αποδείξεις αν μια άποψη είναι σωστή η λάθος, μα να ανακαλύψεις την ΑΛΗΘΕΙΑ…

Θέλεις να το κοιτάξουμε και διαφορετικά? Από πλευράς ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ?

Ο Πόλεμος είναι πατέρας και κυβερνήτης των πάντων. Αυτός, άλλους τους αναδεικνύει θεούς και άλλους ανθρώπους, άλλους τους κάνει δούλους, και άλλους ελεύθερους.

Από τι δεν είμαστε ελεύθεροι φίλε μου? Από τους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ και τους ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ…η από τους ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ…. και τη ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕΣΑ ΜΑΣ?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/12/2002 19:10:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 22:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Εκεινο που με ενδιαφερει φιλε Πλατωνα ειναι το ψεμμα,και ολοκληρος ο Εσωτερισμος μπορει να ονομαστει,κατα εναν τροπο,η Επιστημη της Ανατομιας,Φυσιολογιας και Παθολογιας οπως και Θεραπειας του ψεμματος μεσα κι εξω μας.
Επειδη λοιπον πιστευω απο τις μελετες μου αλλα και απο την γνωριμια μου με ατομα ενταγμενα με τον εναν η τον αλλον τροπο στην Χριστιανικη θρησκεια,οτι το θρησκευμα αυτο ειναι επιπλαστο και ψευτικο,χωρις να εχει σχεση με κοσμικους νομους οπως τους ξερω κυρια απο την μελετη του Εσωτερισμου,αλλα αντιθετα αποτελει μια Αντιεσωτερικη θρησκεια με πολλα ιστορικα παραδειγματα,με καταστρεπτικη επιδραση στην Δυση(που την βιωνουμε σημερα),και που οι ψυχαναγκασμοι της δηθεν αγαπης του ,δεν αρκουν να παρηγορησουν για την ανικανοτητα του να καλυτερεψει τον κοσμο,αντιθετα τον χειροτερεψε,γι αυτο ειναι αυτη η σταση μου απεναντι στους χριστιανους.
Επιπλεον,το οτι απο την μελετη της Καινης Διαθηκης,των διασωζομενων Αποκρυφων,των μη εβραιογενων εσωτερικων παραδοσεων,νεων διαισθητικων στοιχειων οπως το Υδροχοικο Ευαγγελιο και οι υπαγορευσεις του Καιυση,προκυπτει μια εικονα του Ιησου διαφορετικη απο εκεινη που του εφτιαξαν οι 'ενδιαφερομενοι'προς κοινη χρηση και καταναλωση, και αυτο ενισχυει την αποψη μου.
Και εν τελει ο καθενας αντιλαμβανεται την αληθεια του μεσω πληθους παραγοντων,οπως η προσωπικη του ευαισθησια και αντιληπτικοτητα ,...κι ετσι προχωραμε.
Επισης ο Κ.,αλλο εννοει οταν μιλα για το τελειωμα της σκεψης,γιατι εχει πει πως ενα μυαλο που εχει σταματησει να σκεφτεται με τους κοινους και γνωστους τροπους,ειναι ενα ηλιθιο μυαλο.Αλλο λοιπον εννοει απο αυτο που καταλαβες.Εννοει μαλλον το ψυχολογικο σταματημα της σκεψης και του εγω,ενα δυσκολο ζητημα και για συζητηση αλλα κυρια για βιωση.
Τελος και η διαρκως και συστηματικη προσπαθεια να υποβαθμιστουν προσωπα και αποψεις που δεν ειναι χριστιανικες-ακομη και ιστορικα γεγονοτα που ειναι δηλωτικα της αληθινης φυσης των οπαδων της χριστιανικης αγαπης-ειναι κατι το ψευτικο και αντιθεοσοφικο,οπως αντιλαμβανομαι τα πραγματα.
Εχω γραψει νομιζω αρκετα πραγματα για ωρισμενα ζητηματα,ετσι ωστε να μπορει να καταλαβει χωρις συγχυση και 'πονηριες',τις αποψεις μου,κι ετσι δεν χρειαζεται να λεω τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.Οπως ειπε και ο dix,ο χρονος ειναι πολυτιμος για ολους και επισης ο Πυθαγορας ειπε'ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΛΙΓΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ'.
Επισης καταλαβαινεις και τον καθενα απο τις εκδηλωσεις του,και το ιδιο γινεται στον εναν η τον αλλο βαθμο και στις συζητησεις,πισω απο ψευδωνυμα...

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 00:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Επισης ο Κ.,αλλο εννοει οταν μιλα για το τελειωμα της σκεψης,γιατι εχει πει πως ενα μυαλο που εχει σταματησει να σκεφτεται με τους κοινους και γνωστους τροπους,ειναι ενα ηλιθιο μυαλο.Αλλο λοιπον εννοει απο αυτο που καταλαβες.Εννοει μαλλον το ψυχολογικο σταματημα της σκεψης και του εγω,ενα δυσκολο ζητημα και για συζητηση αλλα κυρια για βιωση.

Φιλε Serpentpan, για αυτο μιλάω...Κοιτά και το δεύτερο παράδειγμα του ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ…για ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ, και για τελείωμα του ΕΑΥΤΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 09:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
χμμμμ...
καλό είναι να παραδεχόμαστε και κανα λάθος serpentpan και το να διαφημίζεις πορνογραφία άμεσα ή έμμεσα είναι λάθος.Παραδέξου οτι έκανες λάθος, δεν θα σε δαγκώσουμε.Τώρα αυτά περί φαρισαίων και ηθικής στα χαρίζω γιατι είσαι μωρό ακόμα. Οταν σου δώσουν καινούργια κασσέτα ενημέρωσέ μας.
Οι ερωτικές μου προτιμήσεις περιορίζονται στις προσωπικές στιγμές που περνάω με τη σύντροφό μου.Οι "δραστηριότητες" του καθενός φαίνονται απο τα links που προτίνει αλλά και απο τον τρόπο σκέψης του που είναι τελείως "ανέραστος" δηλαδή δεν δημιουργεί αλλά ισοπεδώνει...
Επίσης είναι γνωστό σε όλους ποιοί οργανώνουν παγανιστικές τελετές(ψιλοόργια δηλαδή) με πρόσχημα την αναβίωση Διονυσιακών γιορτών (ρε τι κάνει ο κόσμος για να ...).
Επίσης σε πληροφορώ οτι η ζωή μου δεν είναι ακόμα Χρηστή, αλλά πολύ θα το ήθελα και για αυτό αγωνίζομαι.

Ωραία σκηνή...φανταστείτε... Η Αθηνά να χορεύει με τον Ιησού ,ο Κρίσνα να παίζει ταμπούρλο ο Απόλλωνας λύρα, ο Βούδας να χτυπά παλαμάκια, ο Δίας να γελά μαζί με τον Ζωροάστρη και τον Ερμή. Ποιος δεν θα ήθελε να το δεί αυτό? χμμμ.... ξέρω ποιός... κάποιος που όρισε εαυτόν προστάτη και θεματοφύλακα ιδεών που δεν κατανόησε ποτέ αλλά βρήκε και αυτός κάτι να γεμίσει την ανιαρή ζωή του.Ξύπνησε μια μέρα και είπε "για όλα φταίνε οι Εβραίοι" πήρε το ασημένιο ξίφος της μετριότητας , διάβασε αρπαχτά δυό αράδες και βγήκε παγανιά να προασπίσει την νέα του θέση !!! Δεν σκέφτηκε ούτε στιγμή οτι το ίδιο έργο έχει ξαναπαιχτεί χιλιάδες φορές απο τότε που πάτησε ο άνθρωπος το πόδι του στη γή...Θέση εναντίον θέσης, ιδέα εναντίον ιδέας. Δε σκέφτηκε ούτε στιγμή να ενώσει, έστω να πάρει το καλύτερο "ώσπερ γαρ η μέλιτταν" και να πορευτεί. Έχει γεμίσει ο κόσμος απο προασπιστές και
αυθεντίες απο κατέχοντες την αλήθεια και το ζύγι. Τουλάχιστον δεν είδα κάποιον εδω μέσα που παραδέχεται το Χριστό να απορίπτει άλλες διδασκαλίες...και αυτό είναι πολύ ευχάριστο και ενδικτικό των προθέσεων και της κατανοήσης.Όσο για τις ουσίες που λές.... είπαμε...είσαι μωρό ακόμα...

Το ψευδώνυμο μου είναι το ΕΝ και στη μέση το μηδέν και είναι πατέντα δικιά μου, η σοκολάτα ΙΟΝ που ανέφερες είναι απλά καλή, το άλλο το ΑΟΝ συγχώρα με αλλά δε ξέρω τι είναι.(αθλητικός όμιλος Νίκαιας μήπως ?) πληροφοριακά έπαιζα μπάσκετ κάποτε στον ΑΟΚ (αθλητικός όμιλος Κηφισιάς) άν αυτό σε βοηθήσει να θυμηθείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 10:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Serpentpan, φαντάσου να μην ήσουν και Φίλος μου!

Με κάλεσες σε Διάλογο ή να με βρίσεις; !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 10:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
ΦΩΤΙΕ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;;;; ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ;;;;;ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΕΜΑΤΑ «ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ» ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 11:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!! Η ΕΙΡΩΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ. ΧΑΙΡΕ Serpentpan ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΑ.

quote:
ονομαζομενος ο νεος Αντωνιος ο σεμνοτυφος

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΕΝΟΣ ΟΝΟΜΑΤΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΛΙΟΣ;;;ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΗ ΣΕΜΝΟΤΥΦΙΑ;;;; ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΒΡΙΖΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΕΛΝΩ ΑΣΧΗΜΟ ΛΟΓΟ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;


quote:
αν η αγγελικη ψυχη του δεν εχει βρισει ποτε

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ. ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΟΠΟΙΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΙΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ. ΓΙΑΤΙ ΠΙΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΤΗ ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ;;;;;ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΙΕΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;


quote:
Αν δεν εχει βρισει,εχει ψυχικο προβλημα


ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΤΗ ΒΡΙΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ "ΨΥΧΙΚΟ" ΠΡΟΤΕΡΗΜΑ;;;;

quote:
Μερικοι αλλοι που εβριζαν η οργιζοταν ευκολα οπως, ο Κ.,ο Γκουρτζιεφ,ο Δον Χουαν,ο Σεμελας κ.λ.π.νομιζω οτι δεν θα αποτελουσαν τα καλυτερα ατομα ,που θα επετρεπαν οι γονεις του για παρεα

ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΎΣΕ Η ΕΚΑΤΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΙΝΔΑΛΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΕΝΗ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ;;; ΕΑΝ Η «ΓΝΩΣΗ» ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΤΟΤΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ. ΕΣΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΜΑΘΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΗΝ ΑΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΕΙΡΩΝΕΙΑΣ;;;;


ΟΦΕΙΛΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗ «ΣΥΖΗΤΗΣΗ»:
Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΕΦΕΙ ΤΗ ΨΥΧΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;;;; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩΣΟΥΝ;; ΝΑ ΛΥΠΗΘΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΜΕΝΟ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ;;;ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΡΟΥΒΑΔΕΣ (ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΥΣΤΕΣ) ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΙΣ ΕΡΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΙΑΣ ΠΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΥΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗ ΠΑΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΝΟ ΤΟΥ;;; ΠΟΙΟΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΥΝΔΙΝΟ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ;;;
ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ. ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΖΕΙ ΑΛΛΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ.


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 12:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φίλοι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ και ΜΗ, ΕΘΝΙΚΟΙ και ότι ΘΕΛΕΤΑΙ!

Με προβλημάτισε η όλη η κατάσταση που δημιουργείται…θα ήθελα να σας πω δυο λόγια, πριν γυρίσω….. από εκεί που ήρθα…

Γνωρίζω πως οι ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ είναι ένα από τα πιο πολύπλοκα θέματα. Ας πούμε πως κάποιος ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ είπε… η έκανε ορισμένα πράγματα…Τον ΛΕΝΕ ΧΡΙΣΤΟ, ΒΟΥΔΑ, Κ, ΠΛΑΤΩΝΑ ….η ότι τέλος πάντων ποθείται. Για τον πιστό, τον ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ, τον ΒΟΥΔΙΣΤΗ, τον ακόλουθο, αυτά είναι ΓΕΓΟΝΟΣ….η είναι μέσα στο μυαλό του σαν μια ΙΔΕΑ?
Απαντήστε στον ΕΑΥΤΟ σας ΠΡΩΤΑ σας παρακαλώ, και να είστε ΕΙΛΗΚΡΙΝΕΙΣ…Θα δείτε πως μέσα σας είναι ΙΔΕΕΣ και ΛΟΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ….και αυτό είναι το ΓΕΓΟΝΟΣ.

Ας πούμε λοιπόν πως ο ΧΡΙΣΤΟΣ ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ο Κ και ΒΟΥΔΑΣ, μίλησαν για ΑΛΗΘΕΙΑ Α.

ο Υ που έχει μια ιδέα Χ (που δεν είναι το Α)…μιλάει με το Ζ που έχει και αυτός μια ιδέα Χ…τότε τα βρίσκουν μεταξύ τους…Μα Νομίζουν πως μιλάνε για το Α!!!...... φίλοι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!!!!!

Αν ο Υ μιλήσει με τον Γ που έχει διαφορετική ΙΔΕΑ Σ, ….αποκλείετε να τα βρουν!

τώρα αν κάποιος Ω, βιώνει το Α με οποίον και να μιλήσει θα μιλήσει με τις ΙΔΕΕΣ αυτού του κάποιου… και μου φαίνεται πως ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΕΦΕΣΙΟΣ το είχε δει πολύ καλά, μιας και έπαιζε με τα παιδία, και φώναζε σε όλους….. ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΑΠΟΝΤΕΣ...

Το Έπιασες ΑΝΤΩΝΙΕ….που γνωρίζεις την ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ…παρ, όλα αυτά… ΒΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 13:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΛΟΓΟ. ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΞΟΜΟΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΕΣ (Ή ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΕΣ) ΕΞΟΜΟΙΩΣΕΙΣ. ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑΣΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥΣ "ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ". ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΡΙΣΙΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ. ΑΠΕΦΥΓΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΣΟΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ FORUMS. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΕΣΚΕΠΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ (ΜΕΡΙΚΟΙ) ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ Ή ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 22:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Η μονη λεξη που νομιζω οτι πρεπει να στοχαστουν βαθεια οι περι Χριστον τυρβαζοντες,ειναι η λεξη,μαλλον το διδυμο,ειλικρινεια και φαρισαισμος η ψεμμα.
Αυτος ειναι ο λογος που καποιοι οργιζονταν και εβριζαν ,απο τους αναφερομενους Μεγαλους Πνευματικους Ανθρωπους,που καποιοι θαταν καλο λιγο να στοχαστουν πανω σε καποια γραπτα τους,καποτε,ιδιως ατομα σαν τον ΕΟΝ,για το δικο τους καλο και μονον,οταν δηλ.αυτοι συναντουσαν το προσωπειο της καθε χριστιανικης αγαπης,και απο πισω διεκριναν με την βαθεια τους γνωση της ψυχης,την κολαση της υποκρισιας και του ψεμματος.
Κλασσικο τετοιο παραδειγμα ειναι η Μπλαβατσκυ,και οι συγκρουσεις της με τους Χριστιανους υποκριτες,που μεχρι τον θανατο της,την δυσφημησαν,ειτε με την ιστορια Κουλομπ,ειτε με την αποψη οτι τα βιβλια των Τζυαν ειναι απατη δικη της,κ.λ.π.
Επισης θαπρεπε κανεις να δει την αντιδραση του Κρισναμουρτι,οταν καποιος σε μια του ομιλια,τον ρωτησε με χαρακτηριστικη χριστιανικη γλυκυτητα,'Κυριε,μηπως ειστε τρελλος?'
Και βεβαια,η αθανατη αντιδραση του Ιησου,κατα των εμπορων του Ναου,των Φαρισαιων και Γραμματεων,που θα γινονταν μετα λιγους αιωνες,χριστιανοι πατερες,θεολογοι,θεολογουντες και οπαδοι της διδασκαλιας του,λεει πολλα για το συγκεκριμενο θεμα.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 10/12/2002 23:30:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 23:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ
--------------------------------
Η πρωτη καταστροφη του Παρθενωνα,δεν εγινε ,οπως πολλοι πιστευουν ,απο Βουδδιστες.
Εγινε απο οπαδους της θρησκειας της αγαπης.Καποιοι 'εθνικοι'- χριστιανοι,αρα μετριοπαθεις και πλεον φυσιολογικοι των αλλων,διεκριναν στους φανατισμενους οπαδους του χριστιανισμου,τασεις κατεδαφισης του μνημειου,και για να γλυτωσει,προτειναν στους φανατικους ομοιδεατες τους,την μετατροπη του σε χριστιανικη εκκλησια.Επι 2500,χρονια περιπου ,απεικονιζε την ουσια της Ελληνικης κοσμοθεασης,και τωρα ειχε ερθει η ωρα της βεβηλωσης του.
Μετατραπηκε λοιπον σε χριστιανικο ναο,το 450μ.Χ.,οπου ονομαστηκε ναος της του θεου Αγιας Σοφιας.Τοτε επαθε και τις πρωτες καταστροφες.
Το αριστουργημα του Φειδια,το χρυσελεφαντινο αγαλμα της θεας Αθηνας,αφου αφαιρεθηκαν τα πολυτιμα υλικα του,καταστραφηκε επι τοπου.Το ιδιο επαθε και αλλο αγαλμα,του Ολυμπιου Διος.
Μετατραπηκε η εισοδος του, απο τα δυτικα,και ο οπισθοδρομος μετατραπηκε σε ναρθηκα,ανοιχτικε πορτα προς τον σηκο,και το τμημα του αρχαιου προναου εγινε Αγιο Βημα με τρεις πορτες,που η μεσαια εγινε Ωραια Πυλη,και τοποθετηθηκαν κιονες απο πορφυριτη.
Αλλες καταστροφες εγιναν απο διανοιξη πορτων και παραθυρων,στα πλαγια τοιχωματα του ναου.Τοτε τα γλυπτα του ανατολικου Αετωματος,επαθαν μεγαλες καταστροφες.
Επισης γεμισαν τους τοιχους με χριστιανικα γκραφφιτι-τοιχογραφιες.
Το διαστημα απο 500-1000μ.Χ.εγιναν νεα αρχιτεκτονικα χριστιανικα επιτευγματα,στο Μνημειο.
Καταστραφηκε ολοσχερως το εσωτερικο του Παρθενωνα,δηλ.ο κυριως Εκατομπελος,γκρεμιστηκαν κιονες,για να γινει ο χωρος πλεον ευρυχωρος και να χωρα ανετα τους πιστους.
Επισης το Ερεχθειο,καταστραφηκε απο μετατροπες του σε αλλη εκκλησια.
Το 1204μ.Χ.,οι Λατινοι χριστιανοι τον διαμορφωσαν σε Καθολικη εκκλησια.
Το 1459μ.Χ.,ο Μωαμεθ τον διαμορφωσε σε τζαμι.Τα υπολοιπα ειναι γνωστα.


serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
ΚΑΘΑΡΟΙ Η ΑΛΒΙΓΗΝΟΙ
---------------------
Χριστιανοι της Ν.Γαλλιας,απο την πολη Αλβι.
Επρεσβευαν την υπαρξη δυο Δημιουργων,αυλων και αιωνιων,δεν πιστευαν στην ενσαρκωση του Χριστου,στον θανατο και την ανασταση Του.
Ο Παπας Καλλιστος ο Β',αναθεματισε σαν αιρεση τους Αλβιγηνους,το 1119,στην Συνοδο της Τουλουζης,και το ιδιο εκανε ο μετεπειτα Ιννοκεντιος ο Β',το 1139μ.Χ.
Ομως παρα τα αναθεματα,οι Καθαροι εξαπλωνοταν στην Γαλλια,ιδιαιτερα μεταξυ των ευγενων,και σε μεγαλες πολεις.
Ο Παπας Ιννοκεντιος ο Γ',κηρυξε σταυροφορια εναντιων των Αλβιγηνων,την λεγομενη 'την των Αλβιγηνων'.Διηρκεσε 20 χρονια ,στην οποια σφαγιαστηκαν χριστιανοι απο χριστιανους ,στο ονομα της χριστιανικης αγαπης.
Της σταυροφοριας ηταν επικεφαλης ο ιερεας Αρναλδος της Σιτω,που ειπε το αθανατο,
'ΣΦΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ,Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ'.
Επισης στις σφαγες κατα των Καθαρων,διακριθηκε αλλος ενας πιστος χριστιανος,ο θηριωδης Σιμων του Μενταφορτω.
Το 1229μ.Χ.,αναγκαστηκαν οι Καθαροι να συνθηκολογησουν,και τοτε κατα διαταγη της Εκκλησιας,συστηθηκε Ιερα Εξεταση,που τους εξολωθρευσε τελειως ,με εξοριες η καιγοντας τους στην πυρα.
Νωριτερα,αλλοι χριστιανοι οι Βογομιλοι(=θεου ελεος),με αναλογες αποψεις,εξαπλωμενοι στην Μακεδονια,θρακη,Σερβια και Βοσνια,ειχαν παρομοια αντιμετωπιση απο τον Βυζαντινο αυτοκρατορα,Αλεξιο τον Α',τον Κομνηνο.
Οι Βογομιλοι πιστευαν οτι ο πρεσβυτερος των δυο υιων του θεου,ο Σατανιηλ,ειναι ο δημιουργος του υλικου κοσμου,και ο νεωτερος ,ο Ιησους,απολυτρωσε τον κοσμο,ενδυθεις αγγελικη μορφη,χωρις να ενσαρκωθει.
Απερριπταν την Εκκλησια,τα Μυστηρια της,και ειχαν την δικη τους αποδοση της Καινης Διαθηκης.
Οπως και στους Καθαρους,οι 'εκκαθαρισεις'της πιστης της αγαπης ,περιελαμβαναν αδιακριτως ανδρες ,γυναικες,παιδια,γεροντες,ασθενεις κ.λ.π.
Οσοι μπορεσαν,διεφυγαν σε ασφαλη κρατη,και μετεπειτα εδωσαν γεννηση,στους Καθαρους.
Αποτελουν Γνωστικα ρευματα,που στην οποια μορφη,μετα τους διωγμους της πρωτης Εκκλησιας,εφτασαν εως εκει.Και φυσικα απηχουν τις πρωτες αληθινες Γνωστικες αποψεις,οι οποιες διαστρεβλωθηκαν απο τα συμφεροντα της Εκκλησιας.
Και ειναι δειγμα,αλλη μια φορα,της αληθινης οψης και φυσης των Χριστιανων και του Χριστιανισμου.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 09:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
να χαρώ διαλεκτική....

"Ενας επίσκοπος έδωσε διαταγή να κάψουν ένα ναό άρα όλοι οι όσοι πιστεύουν στον Χριστό είναι εμπρηστές ..."

καταντάει βαρετό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 13:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
Τα ιστορικά στοιχεία που παρατίθενται χωρίς να τα γνωρίζω δέχομαι απόλυτα ότι είναι σωστά. Δεν θέλω να κάνω πάλι την ίδια αναφορά στο ότι αποδοκιμάζω όλες τις πράξεις βίας που έγιναν στο Όνομα του Ιησού Χριστού. Κάποιοι θα το θεωρήσουν γραφικό αν και από την πλευρά μου είναι αληθινό γιατί σε μια τέτοια συζήτηση κανείς δεν έχει κάποιο άλλο όφελος για να κάνει «συνδικαλιστικές» κινήσεις. Άλλωστε δεν εκπροσωπώ κανένα. Ίσως πολλοί βρεθούν να εκπροσωπούν τον «Χριστιανισμό» και αυτοί σίγουρα δεν θα επέτρεπαν σε εμένα να τον εκπροσωπήσω. Κάτι βέβαια που ποτέ δεν θα έκανα γιατί δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει Χριστιανισμός. Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι ο Ιησούς Χριστός απλά έστειλε στο κόσμο έντεκα μαθητές να κηρύξουν το λόγο του και να βαπτίσουν την ανθρωπότητα στο Όνομα της Αγίας Τριάδας. Πριν τους είχε παραδώσει το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας και τους είχε ξεκαθαρίσει ότι η επικείμενη θυσία Του θα ήταν αιτία της καθόδου του Αγίου Πνεύματος προς την ανθρωπότητα και βέβαια τους είχε πληροφορήσει για την επικείμενη ανάσταση Του. Εάν τώρα Χριστιανισμό ονομάζεις τη διαχείριση της όποίας εξουσίας βάζοντας τα όλα μαζί και κάνοντας ένα εγκληματικό χαρμάνι πράγματι θα είχες όφελος να το ξανασκευτείς.
Και όμως έγιναν πολλά. Πάρα πολλά και μερικά από αυτά περιγράφεις παραπάνω. Μήπως φαντάζεσαι ότι δεν θα γίνουν και άλλα; Μήπως πιστεύεις ότι εγώ που εδώ σου μιλώ αποκλείεται να είμαι ένα μελλοντικό θύμα φανατισμού εμπάθειας και αγνωσίας αυτών που θεωρείς ότι υποστηρίζω; Εγώ δεν αποκλείω τίποτα όχι μόνο για αυτούς αλλά και για κανένα.
Τώρα μόλις θυμήθηκα μια ταινία με τη ζωή του Χριστού το προηγούμενο Πάσχα όπου τη στιγμή της προσευχής της συντριβής λίγο πριν από τη σύλληψη Τον πλησίασε ο διάβολος προσπαθώντας να Τον «πείσει» να μην θυσιαστεί και έφερε όλες αυτές τις εικόνες του μέλλοντος (Σταυροφόρους να σφάζουν, ιεροεξεταστές να καίνε) θέλοντας να πείσει ότι η θυσία είναι άχρηστη. (ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗ ΖΩΗ. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. ΔΕΝ ΣΕ ΕΞΟΜΟΙΩΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ)
Η απάντηση τότε είχε να κάνει με το μεγαλείο ενός Θεού που θυσιάζεται για τον Άνθρωπο γνωρίζοντας ότι από τότε θα σταυρωθεί χιλιάδες φορές από όλους αυτούς που σε όλη τη ζωή της ανθρωπότητας πίσω από κάποια σημαία εγκλημάτησαν. Όταν επέλεξε τον Ιούδα γνώριζε ότι θα Τον προδώσει λες να μη γνώριζε τους μελλοντικούς Ιούδες; Τότε θα πει κάποιος γιατί έγιναν όλα αυτά. Γιατί εκτός από τους χιλιάδες τυφλούς φανατικούς που ενώ διάβασαν (ή δεν διάβασαν ποτέ) το λόγο να προσεύχεσαι για αυτούς που σε κυνηγούν αυτοί πήραν τον σταυρό που Αυτός θυσιάστηκε και χτυπούσαν τους άλλους ανθρώπους, υπήρξαν και υπάρχουν χιλιάδες που μέσα από την αγάπη για το Χριστό βρήκαν ένα κομμάτι του εαυτού τους, έφτασαν σε υψηλά επίπεδα συνείδησης, έγιναν από αγράμματοι Σοφοί από θηρία άγιοι. Γιατί συνειδητά το αποκρύπτεις; Εδώ δεν ισχύει η αρχή ότι ένα νόμισμα έχει δύο όψεις; Ή ισχύει ότι ένα νόμισμα έχει μόνο την όψη που μας συμφέρει;
Ο θεός έδωσε στον άνθρωπο ελεύθερη θέληση. Έδωσε τη δυνατότητα να αντλεί από τη θεία ουσία (ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΗ ΟΥΣΙΑ) και να την εκφράζει κατά πως ο ίδιος θέλει. Όλη η ζωή είναι η επόμενη στιγμή. Στην επόμενη στιγμή ο κάθε άνθρωπος μπορεί να αγαπήσει αλλά μπορεί και να εγκληματήσει. Αυτή είναι η ελεύθερη θέληση του.
Μπορείς να μου πεις μια άποψη, κοσμοθεωρία, θρησκεία που είχε μόνο τους μεν ή μόνο τους δε;
Αγαπώ και προσκυνώ τον Υιό του Θεού γιατί μίλησε για αγάπη, συγχωρητικότητα, συμπόνια, θυσία, ταπεινότητα, ελεημοσύνη, καυτηρίασε τη υποκρισία των ανθρώπων των αρχών της εξουσίας και όλα αυτά τα έκανε ΠΡΑΞΗ περπατώντας μέσα στους ανθρώπους, δακρύζοντας για αυτούς πίνοντας και τρώγοντας μαζί τους, χωρίς να τους διαχωρίζει σε φτωχούς, πλούσιους, ξένους, αμαρτωλούς, πόρνες, τελώνες. Εσύ δεν τον αγαπάς γιατί κάποιοι τυφλοί φανατικοί φονιάδες αυτοαποκαλούμενοι οπαδοί Του έκαναν το Παρθενώνα ναό τους ή έκαψαν και εγκλημάτησαν. Δικαίωμα σου. Ελέυθερη η θέληση σου.
Το να βλέπεις όμως μονόπλευρα είναι πρόβλημα με :
quote:
το δίδυμο ,ειλικρίνεια και φαρισαϊσμός η ψέμα.

όπως αναφέρεις.


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 16:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Αντωνιε,καλα απαντας στο ζητημα.Αν κατι σε ενοχλησε προσωπικα απο αυτα που ειπα ,διεγραψε το,γιατι δεν υπηρχε προθεση να σε ενοχλησω.
Θελω απλως να πω συντομα και καθαρα αυτα.Δεν υπαρχει για μενα ξεχωριστα ,εσωτερικη και εξωτερικη οψη,αλλα ενιαια πορεια.Αν κατι ειναι υγιες και συμφωνο με τους φυσικους νομους στην ουσια του,στον πυρηνα του,στην καρδια του,θα ειναι με φυσικο τροπο και στο υλικο επιπεδο ετσι.Ο ιδιος ο Ιησους μιλησε για το ιδιο πραγμα,λεγοντας οτι'απο τους καρπους τους,θα τους γνωρισετε'.Δεν μπορουμε να μενουμε μονον στην ιδεατη και εξιδανικευμενη οψη του χριστιανισμου,φιλολογωντας ,στρουθοκαμηλιζοντας και εξωραιζοντας καταστασεις,γιατι τοτε ψευδομαστε,επειδη ζουμε στο φυσικο πεδιο,και οι ιδεες ειναι εργαλεια για την ωριμανση καρπων,ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ.
Ο χριστιανισμος,κατα την αποψη μου,ειναι ενα πραγμα,και διαφορετικο η Οντοτητα που εκδηλωθηκε σαν Ιησους.
Δεν καταλαβες καλα την θεση μου απεναντι στον Ιησου,τον Οποιο θεωρω θεια Εκδηλωση,ισαξια ομως του Σινταρτα,Ορφεα,Κρισνα κ.λ.π.Η αποψη μου ταυτιζεται με την αποψη των θεοσοφιστων(Μπλαβατσκυ κ.λ.π.).
Ομως η βελτιωση που μπορει να εφερε σε μια μεριδα ατομων ,που πιθανα αγιασαν,ειναι δυσαναλογα μικρη,με τις καταστροφες που επεφερε,σε πολλους τομεις,απο την αλλη μερια.
Τα λιγα και ενδεικτικα παραδειγματα (που περιλαμβανουν χιλιαδες αθωα θυματα),δειχνουν αυτο που θελω να πω.
Αντιθετα ο Βουδδισμος(κατα την αντικειμενικη ομολογια πολλων),ο Ινδουισμος ,η θρησκεια των Αρχαιων Ελληνων,για να αναφερω μερικα παραδειγματα,δεν βαφτηκαν απο αιμα,και εμφανισαν μια ευγενικη ,ευεργετικη και οπως πιστευω,αληθινα συμφωνη με το εξελικτικο σχεδιο της ανθρωποτητας,πορεια.Επειδη και εκει υπαρχουν ατελεις ανθρωποι,που υποτιθεται οτι ειλικρινα προσπαθουν να εξελιχθουν,θα σημειωνονται λαθη,ομως σε τετοια εκταση και βαθμο με τις σημιτογενεις θρησκειες,αυτο δεν παρατηρηθηκε αντικειμενικα.Πιθανως ειχαν απο την ιδια την δομικη τους οργανωση,δικλειδες ασφαλειας.
Πιστευεις οτι κανεις εχει αντιρρηση για τον εξισορροπητικο και ευεργετικο ρολο του Χριστου,ατομικα και κοινωνικα?
Πιστευεις ομως οτι ολα πηγαν καλα με τον Χριστιανισμο?Πρεπει ναναι κανεις τυφλος η πολυ φανατικος για να πει ναι.Και πιστευεις οτι οι Βουδδιστες και λοιποι θρησκευομενοι που αναφερω,δεν ειχαν ελευθερη θεληση?Γιατι λοιπον τα πραγματα εκει πορευτηκαν αλλοιως?
Για να μην πολυλογω,λοιπον μηπως πρεπει να επανεξετασουμε εσωτερικα και εξωτερικα τον Χριστιανισμο,και για τους εσωτεριστες χριστιανους ,να ερευνησουν καποτε,χωρις φοβο και παθος,μηπως ο Εσωτερικος Βουδδισμος,ηταν η αιτια της πνευματικης και εσωτερικης αναγεννησης στην Δυση,μετα απο εναν χριστιανικο Μεσαιωνα,μεσω της θεοσοφικης Εταιρειας?Και επειδη παντα θα βρεθει καποιος ΕΟΝ,να προσπαθησει να διακωμωδησει αυτα που γραφω,και να αντιδρασει γιατι δεν μπορει να υπαρξει και να 'φανει',αλλοιως,μπορει να πει κανεις ,οτι κανω λαθος.Οταν ομως λενε τα ιδια κι αλλοι Εσωτεριστες,οπως ο G.Livraga ,που αφιερωσε ολη του την ζωη σε μια αναζητηση,τι να πει κανεις?
Υπαρχει επισης η αποψη (νομιζω των Γνωστικων,που αναφερεται και απο τον Καζαντζακη στον 'Τελευταιο Πειρασμο),οτι ο Ιουδας,ηταν ο πιστοτερος μαθητης του Ιησου,αντιθετα με οτι γενικα πιστευεται,και που καταλαβε βαθυτερα απο ολους τους μαθητες,την πραγματικη σημασια της Διδασκαλιας και Αποστολης του Ιησου,και που μονον αυτος ειχε την ψυχικη δυναμη να συμβαλλει στην θυσια Του,και στην εξισσοροπητικη της λειτουργια για τον πλανητη.Ειναι και αυτη μια αποψη.
Κλεινοντας,αναφερω και παλι οτι δεν υπηρξε διαθεση αντιπαραθεσης και αντιδικιας.
Πιστευεις οτι ο ΕΟΝ,ειναι χριστιανος?Και αν ειναι,μηπως γιαυτο ειναι ο Χριστιανισμος στην κατασταση που βρισκεται?
Και βεβαια απο αυτα τα λιγα που παρεθεσα,'η διαλεκτικη' και 'αντιληπτικη' του ικανοτητα,καταλαβε αυτα που αναφερει, ειρωνικα.Τι να κανουμε,ο θεος εχει για ολους...

serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 17:38:20

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 22:20:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 17:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Ενταξει φιλε Thoth,καταλαβα,και να με συγχωρεις αν ειπα κατι παραπανω.
Οπως εγινε και με την παλια συζητηση για την Μπλαβατσκυ,ο ΕΟΝ,ηταν ενας που με εκνευρισε με τον αναιτιο ερειστικο του τροπο.Αν δεν του αρεσουν αυτα που γραφω,η τα θεωρει κατωτερα απο το πνευματικο του αναστημα,ας τα προσπερασει,και δεν υπαρχει προβλημα.Ο καθενας πορευεται οπως μπορει,και ο Ουρανος εχει για ολους.Ομως το να υποδαυλιζουμε καταστασεις,δειχνει αλλα πραγματα...
...ενα των οποιων ειναι,οτι ο ουροβορος οφις,αν μπορεις ακομη να δεις 'φιλε' ΕΟΝ,ειναι ενα φιλυσυχο φιδακι,χορτοφαγο,που δεν ενοχλει κανεναν,και το μονο που δαγκωνει ειναι η ουρα του,συμβολιζοντας,τα γνωστα,ομως υπαρχουν κατι αλλα ερπετα,αρκετα δηλητηριωδη,που σερνονται στις σκιες,και δαγκωνουν καθε τι που κινειται,χυνοντας κατι σαν δηλητηριο.
Αν εχεις τα κοτσια να κανεις 'ανωτερες'συζυτησεις,εδω στο site, ειναι ο χωρος,κανε τες.Γιατι το μονο που σε θυμαμαι να κανεις ,ειναι να βριζεις και να ειρωνευεσαι,για να υπαρξεις,και βεβαια απο μενα θα παρεις τα ιδια,γιατι αυτα σου αξιζουν,και να με συγχωρουν οι υπευθυνοι του site.Kαι να δηλωνεις βεβαια και χριστιανος.
Ετσι λοιπον,δεν πιστευω στον χριστιανισμο σου,γιατι παραγει ατομα σαν και σενα.
Eπισης δεν τυρβαζω περι πολλων,θελοντας να φανω βαθυστοχαστος εσωτεριστης,αλλα ειναι λιγα και συγκεκριμενα τα ενδιαφεροντα μου,και οι συζητησεις που παρακολουθω η συμμετεχω,αν μπορεις να παρατηρησεις αντικειμενικα,χωρις να σε τυφλωνουν τα παθη σου.
Αφου λοιπον μου εξηγησες με βαθυτατη ενδελεχεια,τι εννοουσε ο Κρισναμουρτι,περιμενω τωρα να μου εξηγησεις για τον χριστιανισμο σου,παντα με δικα σου λογια για να μην μπερδευεσαι,και οπως τα καταλαβαινεις.
Και επιτελους,η ασκηση της διαλεκτικης,του γιατι και του πως,ειναι ευεργετικη για την εκκινηση της λειτουργιας,προηγουμενως ανενεργων τμηματων του εγκεφαλου,και μονος θα δεις ποσο ευεργετικη για σενα θα ειναι η συμβουλη μου.Βοηθησε και καποιους αλλους ομοδοξους σου,πριν απο σενα.
Τελος ,να εχεις το θαρρος να λες ,εγω οταν μιλας,και οχι να κρυβεσαι πισω απο το εμεις,τουλαχιστον με μενα.
Περιμενω λοιπον την απαρχη της πνευματικης και ουσιαστικης σου συνεισφορας,στις συζητησεις που κανουμε εδω.
Και επισης να σεβαστεις τα αναγραφομενα μου,τουλαχιστον για τον Κ.,γιατι καταθεσα ενα μερος του εαυτου μου,εκει,και να μην αναγραφεις αυτα που γραφεις.Σεβασου τουλαχιστον τον Κριαναμουρτι.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 22:41:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 17:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Και επισης φιλτατε Φωτιε,δεν εχω τιποτε προσωπικο μαζι σου,καλα κανεις και εκφραζεις τις αποψεις σου ,οπως τις εκφραζεις.Αν εκφραζομαι μερικες φορες εντονα,παρε την ουσια,και προσπερασε τα υπολοιπα.
Οι διαφορες των προσεγγισεων,δεν πρεπει να μας χωριζουν σαν ατομα,γιατι οι ιδεες ειναι ιδεες,και εμεις ανθρωπινα οντα που ζουν εδω.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 17:23:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy