ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι είναι ο Θεός?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
blacklazor
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 00:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blacklazor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BLACKLAZOR

-MHPWS THEOS ONOMAZETAI OLO TO SYMPLEGMA TWN ENERGEIWN GNWSTWN KAI MH
POU DIAKATEXOUN OLES TIS DIASTASEIS TOU SYMPANTOS?MHPWS AUTO TO SYMPLEGMA ENERGEIWN EXEI NOHMOSYNH?MHPWS AUTO POU ONOMAZOUME FYSH EINAI ENA KOMMATI AUTOU TOU SYNOLOU,ME DIKIA THS NOHMOSYNH KAI DIKOUS THS NOMOUS.MHPWS THEOS=X A O S !!! ...?YPARXEI KANEIS NA MOU DWSEI AYTHN THN APANTHSH.

nikosnostos
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 14:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikosnostos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορω να σου δωσω μια απαντηση πανω σε αυτο το θεμα οπου και εγω ειχα κανει μια παρομοια ερωτηση σε ενα πατερα της εκκλησιας οσο αφορα τους εξωγηινους αν υπαρχουν και οπως ειναι λογικο πιστευω αν εχουν θρησκεια και ποια θρησκεια μπορει να εχουν;Η απαντηση του ηταν οτι ολες οι θρησκειες του κοσμου μας και εκτος αυτους αν υπαρχει ζωη βεβαια βαδιζουν στον ιδιο θεο και εχουν το αποτελεσμα του καλου και του κακου.ολα λοιπων εχουν την ιδια καταληξη μια ανωτερη δυναμη που ονομαζετε καλο και κακο.
οπως οι βουδιστες περνανε μια δοκιμασια οπου δημιουργουνε μια σκεπτομορφη και επειτα απο μαχη μαζι της πρεπει να αντεξει αυτη τη δοκιμασια και να την νικησει ετσι και οι θεοι ειναι δημιουργηματα του νου και τις ανθρωπινησ πιστης.
ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΝΟΥ
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΚΙΔΑ ΤΙΣ ΑΜΜΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙΝ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΟΥΝΟ-ΧΡΙΣΤΟΣ.
Η συλλογικη δυναμη τις πιστης λοιπον δημιουργει μια οντοτητα υπαρκτη και με μεγαλη δυναμη που δρα σε ολους τους πιστους αναλογα με την πιστη και τις προσευχες που γινωνται .

Edited by - nikosnostos on 06/12/2002 17:16:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 20:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι αυτή την απάντηση ψάχνουμε αγαπητέ blacklazor, όπως θα διαπύστωσες στα forum. Ο καθένας βέβαια έχει την δικία του άποψη στην προσσέγιση του ΘΕΊΟΥ. Η δική μου άποψη έχει ως εξής
H λέξη Θεός προέρχεται σύμφωνα με τον Πλάτωνα από το ρήμα «ΘΕΩ», που σημαίνει τρέχω. Ετσι ο Θεός είναι η αιτία της κίνηση «Θέει» το Χάος, δημιουργώντας τον χωροχρόνο. Είναι το ΕΝΑ-ΠΑΝ όπου όλα είναι ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ, χωρίς χώρο, χωρίς χρόνο, χωρίς ύπαρξη, αφού δεν μπορεί να υπάρξει παρατηρητής έξω από αυτό. Μπορούμε να προσεγγίσουμε τις ιδιότητες του Θείου μόνο αφαιρετικά, να πούμε δηλαδή τι ΔΕΝ είναι και ΟΧΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. Και αυτό γιατί η σκέψη μας, μας περιορίζει, μιας και το ΠΑΝ, δεν μπορεί να περάσει στην απειροσύνη γιατί η απειροσύνη προϋποθέτει την απεριόριστη έκταση κάποιου, και την διάρκεια αυτού του «κάτι». Χαός-Θεος- Κόσμος είναι το τρίπτυχο της κοσμικής εξέλιξης. Στην «εσωτερική» κοσμοθεώρηση, ο Θεός θεωρείται ταυτόχρονα υπερβατικός στην ενότητα, και ενυπάρχων στη πολλαπλότητα. Είναι δηλαδή ταυτόχρονα «έξω» από τον κόσμο και «μέσα» στον κόσμο, γιατί ουσιαστικά έννοιες σαν το «μέσα» και το «έξω» δεν υπάρχουν στην πνευματική διάσταση. Ανάμεσα στο ΕΝΑ και στον εκπορευώμενο κόσμο της δημιουργικής πνοής υπάρχουν κλιμακωτά Θέιες δυνάμεις που ρυθμίζουν και διέπουν την λειτουργεία του σύμπαντος. Αυτές οι δυνάμεις είναι οι Θεοί. Ο Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης λέει σχετικά:

« Και εάν υπάρχουν οι λεγόμενοι Θεοί, γιατί φαίνεται ότι πράγματι υπάρχουν μερικοί Θεοί, ωστόσο και παρόλα αυτά, ο Θεός είναι η αρχή, και ο ανώτερος Θεός δεν παυει να είναι ουσιαστικά ένας και αδιαίρετος.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 13:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA KAI APO AYTO TO FORUM.

FILOI MOU GIATI NA DWSOUME APANDHSH SE AYTO TO ERWTHMA.????
XREIAZETAI APANDHSH ?????????

PREPEI NA DWSOUME ENAN ORISMO ?????
O LOGOS POIOS EINAI ???????

MA ENA DOSOUME ENAN ORO GIA TON THEO NA TON ORISOUME DILADI THA EINAI SYMFONA ME TA DIKA MAS METRA KAI STATHMA.
KAI BEBAIA THA DIAFONISW ENDELWS ME THN SKEPSEIS NA DOSW ORISMO SE AYTON POU ONOMAZOUME DIMIOURGO-THEO.
ORISMOS TOU DIMOURGOU APO TA DIMIOURGIMATA TOU.

APLA AS NIOSOUME TI EINAI THEOS EMENA MOU ARKEI NA TON NIOTHW.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 01:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεός είναι το ανώνυμο και άμορφο ον, που πιστεύεται ότι είναι η πηγή της ζωής και του φωτός, ως ο δημιουργός κυβερνήτης του κόσμου, Πανάγαθος, Πάνσοφος, Παντογνώστης, Πανταχού παρών, Παντοδύναμος, Δίκαιος. Είναι Ον άυλο, υπερκείμενο της ύλης το οποίο δεν ανακαλύπτεται αλλά αποκαλύπτεται στον άνθρωπο. Η γνώση της ουσίας του Θεού είναι αδύνατη για τον πεπερασμένο άνθρωπο.

"Ονόμασέ το Λόγο, όμως δεν λέγεται. Οπως και να τ' ονομάσεις δεν θα το αποδώσεις. Δεν έχει όνομα η αρχή της γης και του ουρανού κι είναι των μύριων πραγμάτων η μάνα. Απερίσπαστος νιώθει κανείς το μυστικό. Οσο περισπάται βλέπει μονάχα τις εκδηλώσεις του. Αυτά τα δύο είναι το ίδιο πράγμα, ανώνυμο ή με διάφορα ονόματα που δείχνουν προς την πύλη της πηγής του κόσμου" (Λάο Τσε).

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 02:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΑΞΕ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 02:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι αυτός ο θεός που είναι μέσα σε σένα φίλε indigo_boy???

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 02:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ notis_29

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 02:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μου λέει τίποτε η απάντηση σου.
Αν δεν ήξερα τι είναι ο θεός που είναι μέσα μου, ποια ειναι η απάντηση που θα μου έδινες???


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 03:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΜΕ!

ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ,ΕΜΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 03:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Έχεις δίκιο φίλε indigo_boy

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 16/02/2003 03:12:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 10:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν βρούμε την απάντηση στο ερώτημα τι είναι θεός σ'αυτό το forum ή οπουδήποτε αλλού τότε σημαίνει οτι κάτι πάει λάθος.
Πιθάνον να έχει κολήσει το μυαλό μας σε απαντήσεις και συμπεράσματα...
αυτό είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε κάποιον,να βρει δηλαδή απαντήσεις διότι οι απαντήσεις γίνονται τρόπος δράσης και στάση ζωής και πλέον το μυαλό είναι νεκρό και το υποκείμενο δεν μπορεί να σκεφτεί διαφορετικά, έχει διαμορφώσει χαρακτήρα.
Μπορούμε όμως να ψάχνουμε στον βούρκο της λογίκης, πάντα εκεί ψάχνουμε αλωστέ, γαι να βρούμε αγνούς, καθαρούς κρυστάλους απο το θείο και να τους τοποθετήσουμε σε κοινή θεα.Όσο ποιο πολύτιμοι είναι αυτοί η λίθοι- κρυστάλοι τόσο ποιο πολύ θα αντέξουν στον χρόνο...
Αν πούμε λοιπόν ΘΕΟΣ= ... οτιδοίποτε.... τότε γιατί να συνεχίσουμε το ψάξιμο; να το κλείσουμε το μαγαζί...και άλλωστε σημασία δεν έχει η Ιθάκη αλλά το ταξίδι.

και μια παρατήρηση βασισμένη στις εμπειρίες μου: είπε κάποιος παραπάνω..
...αποτελεσμα του καλου και του κακου.ολα λοιπων εχουν την ιδια καταληξη μια ανωτερη δυναμη που ονομαζετε καλο και κακο.

Το καλό είναι ότι μας συμφέρει με οποιοδήποτε τρόπο υλικά,συναισθηματικά κοινώνικα..
αντίθετα το κακό ειναι αυτό που μας βλάπτει με οποιοδήποτε τρόπο.
σκεφτείτε το λίγο.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 17:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε blacklazor

Θεός = ΒΙΩΜΑ

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο

Κρούετε τις καμπάνες της Ορθοδοξίας! ! !

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 20:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Φίλε cronus γράφεις:

quote:
Θεός = ΒΙΩΜΑ

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο


μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 00:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΦΙΛΕ notis_29 ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ


ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ


Edited by - indigo_boy on 17/02/2003 00:24:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy