ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο φόβος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2002, 20:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
...σε μια πολύ ωραία συζήτηση που είχαμε με μια καλή φίλη η οποία έχει κάνει μεγάλη πορεία στην εσωτερική αναζήτηση, μου είχε διατυπώσει μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Μου είχε πει ότι στην πραγματικότητα τα βασικά συναισθήματα του ανθρώπου είναι δύο. Η αγάπη και ο φόβος. Όλα τα υπόλοιπα είναι απόρειες αυτών των δύο. Και όπου δεν υπάρχει αγάπη υπάρχει φόβος ο οποίος μπορεί να εκδηλώνεται με διάφορες μορφές ανάλογα με τη φύση του κάθε ανθρώπου. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ενταντιώθηκα με αυτήν την άποψη. ΄Οσο όμως περνάει ο καιρός και παρατηρώ ανθρώπους και συμπεριφορές, ακόμα και τον ίδιο τον εαυτό μου, τείνω να πιστέψω ότι έχει δίκιο. Πράγματι ο φόβος είναι αυτός που δεν μας αφήνει να είμαστε καλύτεροι ανθρωποι και γεννάει τις ανασφάλειές μας, τις αναστολές μας, τις αρνητικές συμπεριφορές μας και αν το καλοεξετάσουμε ο φόβος είναι που γεννάει την βία, την εκδικητικότητα και δεν αφήνει να ολοκληρωθούμε σαν προσωπικότητες. Θα ήθελα τις απόψεις σας για το πως μπορούμε να νικήσουμε το φόβο και να βιώσουμε την αγάπη για να ζήσουμε μια ζωή πιο ευτυχισμένη και γεμάτη πληρότητα. Κάθε συμβουλή και κάθε άποψη είναι χρήσιμη. Ακόμα και αν ένας δρόμος δεν ταιριάζει σε κάποιον, θα ταιριάζει σε κάποιον άλλο....
Φιλικά Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2002, 21:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ego simfono me tin apopsi tis filis sou. etsi prepi na einai. skotoneis se mia periptosi(p.x.) giati fobase oti autos pou skotoses 8a se skotosei.


mias kai leme gia fobo:
i 3epernas tous fobous sou kai bgeneis sto fos i meneis gia panta sto skotadi(apo palia diafimisi tou walker)

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 14:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Φίλε Απέριττε το απόφθεγμα που χρησιμοποιείς απαντά για εμένα στο ερώτημα σου. Γιατί άραγε ο δρόμος της καρδιάς είναι και ο πιο δύσκολος; Κατά τη γνώμη μου γιατί σαν δρόμο της καρδιάς κατανοώ το πραγματικό σκοπό της ζωής ενός ανθρώπου. Και συνήθως ο αληθινός σκοπός της ζωής είναι αντίθετος με τον κατεστημένο λόγο που η ανθρωπότητα πέρασε μέσα σε κάθε άνθρωπο. Έτσι δυσκολεύεται να τον κάνει κέντρο της ζωής του, ζώντας μια γιγαντιαία εσωτερική αναταραχή. Ακριβώς αυτή η αναταραχή μεταξύ του αληθινού σκοπού της ζωής και του αντίθετου εσωτερικού λόγου είναι ο φόβος. Η γέννηση ενός νέου ανθρώπου με εσωτερικό λόγο-ζωή (ΛΟΓΟ ΘΕΟΥ) είναι το ζητούμενο.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 19:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

ANOIXES ENA KALO FOROUM FILE Απέριττe ME THEMA TON FOBO.

ALLA POION FOVO ??????
ETSI APLA ????????????
MA SXEDON OLH H ZWH MAS MESA APO FOVOUS DEN TRIPIETAI KATHIMERINA ???

EDW THA ANAFERW KATI POU MOU EIPE ENAS POLY KALOS FILOS MOU KAI NA SAS PWS THN ALEITHIA THA MOU ARESE NA TO BALW SAN YPOGRAFH MOU ...

ME EKANAN AYTA TA LOGIA NA ANATREXW STOUS FOBOUS MOU TOUS OPIOUS FOBOUS MOU.

FRONDHSE NA PETHANEIS PRIN NA PETHANEIS
GIATI OTAN THA ELTHEI H WRA NA PETHANEIS NA MHN PETHANEIS PRAGMATIKA

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 21:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

FRONDHSE NA PETHANEIS PRIN NA PETHANEIS
GIATI OTAN THA ELTHEI H WRA NA PETHANEIS NA MHN PETHANEIS PRAGMATIKA

Σέβομαι ό,τι πρεσβεύεις φίλε μου, αλλά εγώ σαν φύση αισιόδοξος και χαρούμενος άνθρωπος, θα μου επιτρέψεις να το "πειράξω" λίγο το απόφθεγμα:

ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΛΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΘΑΝΕΙ ΗΔΗ


Συγγνώμη για την παρέμβαση που δεν έχει σχέση με το θέμα "Ο ΦΟΒΟΣ" (ή έχει?...).
Πάντα Φιλικά

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 22:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και πάλι!!
Παιδιά για να είμαι ειλικρινής απέναντί σας,πιο πολύ φοβάμαι τη ζωή από το θάνατο...Φόβο εννοώ με την έννοια του δέους...

Εξάλλου όσες φορές ρισκάρησα κόντρα στον φόβο μου για ένα δίκαιο σκοπό, 99% δικαιώθηκα...όπως λένε: η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, και το πιστεύω!!
Φιλιά,ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 08:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE ANANASSS SYGNWMH POU THA SOU TO PW ALLA FRONDHSE OTAN ALLAZHS KATI NA TO DIABAZEIS POLY KALA.
ALLAZEIS TELEIWS THN ENNOIA TOU SE AYTO POU EIPA.
H ENNOIA TOU THANATOU NA THN BIWSEIS PRIN APO TON THANATO.

LOIPON THA SE PARAKALESW KAI PALY MHN ALLAZEI KATI POU DEN TO EXEIS NIOSEI KAI DEN TO EXEIS KATALABEI SE PLHRH EKTASH.

EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 08:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KAI PALY EDW.

AGAPHTH FILH Darkangel_78 EINAI AFOPLISTKH H EILIKRINIA SOU.
NOMIZW PWS OLOI MAS STEKOMASTE BROSTA STON THANATO ME DEOS.
ASXETA EAN POLLOI DEN TO PARADEXWNDAI H LENE PWS DEN FOBOUNDAI.

AS MHN XEHNAME PWS POLLA MYHTIKA TAGMATA ALLA KAI TA PANATHINAIA
MIKRA KAI MEGALA H MYHTIKH DIADIKASIA PERIELAMVANE KAI TON THANATO.
WS MYHTIKH DIAKASIA-EIKONIKO BEBAIA

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 10:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,
ειλικρινά σου ζητώ συγγνώμη για την αλλαγή που έκανα σε κάτι που προσωπικά έχεις βιώσει, αλλά το γνωρίζω πως η αρχική έννοια είναι τελείως διαφορετική απ' αυτήν που έδωσα εγώ.
Αυτό που έγραψα ήταν κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό απ' αυτό που αρχικά θέλησες να μας δώσεις με την κατάθεση της συγκεκριμένης πρότασης.
Πραγματικά δεν είχα καμμιά διάθεση να προσβάλλω τις θέσεις σου (σου το γράφω κιόλας πριν το "πειράξω", αλλά και στο τέλος του μηνήματος ζητώ συγγνώμη για το "άσχετον" του θέματος), απλά ήθελα να δώσω μια άλλη έκταση στο θέμα, από τελείως διαφορετική πλευρά.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλησα να παραποιήσω αυτό που έγραψες, αλλά να γράψω κάτι ΑΛΛΟ βασιζόμενος στο δικό σου.
Λυπάμαι αν σε στεναχώρησα ή σε πρόσβαλα... Δεν είχα πρόθεση.


"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 12:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΥΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΑΛΥΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΑΠΕΙΚΟΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΞΕΓΕΛΑ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑ ΖΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΥΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΠΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΦΟΒΩΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ.


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 12:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALOS SAS MESHMERH.

FILE MOU ananasss PROS THEOU DEN MILHSA ETSI GIA NA ZHTHSEIS SYGNWMH KAI OUTE DIEKDIKW TO ALANTHASTO.
KATHE ALLO.

APLA H FRASH AYTH POU EIPA ANDIPROSOPEYEI GIA POLLOUS TROPO ZWHS
KAI MALISTA GIA THN PROETIMASIA THS MEGALHTERHS MYHSIS POU BOREI NA LABEI O ANTHOPOS...
H MYHSH TOU THANATOU.

KAI EK MEROUS MOU NA SOU ZHTHSW SYGNWMH.

FILE ANTONIOS1997 GIA POIOUS ALLOUS FOVOUS MILAS ????
MILISAME GIA TON YPERTATO FOVO TON THANATO....
EAN TON XEPERASOUME AYTON ISWS NA ALLAXOUME POLLA PRAGMATA
STHN ZWH MAS.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 16:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATARGR

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΘΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ. 25 ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΕΣ. ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΣΩΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΑΞΙΔΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ. Ο ΦΟΒΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΟΒΟΣ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΘΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΒΟ. ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 17:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους
κατα την αποψη μου ο Φοβος ειναι ενα συναισθημα συνυφασμενο με την αγνοια.Φοβαμαι κατι που δεν γνωριζω.Κατι που γνωριζω(αρα και ξερω να το χρησιμοποιω) δεν μπορει να με φοβησει.Η Γνωση,για μενα, ειναι το φως που διαλυει την σκοτεινια του Φοβου.Σε ολα τα επιπεδα.Η Αγαπη ειναι το αιωνιο,αμολυντο φως και φυσικα σ'αυτην την κατασταση, κραδασμοι,οπως αυτος του φοβου,δεν εχουν καμμια θεση.Ισως θα επρεπε να ανοιχτει το κεφαλαιο της Αγαπης,γιατι οι συζητησεις στα φορουμς αποτελουν ενα ειδος διαλογισμου πανω στις εννοιες που τιθονται την καθε φορα,και μ'αυτη την λογικη ειναι σπουδαιο το να προβληματιζομαστε-διαλογιζομαστε πανω σ'αυτην την υπερτατη εννοια....

φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 22:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εν τούτω είναι τετελειωμένη η αγάπη μεθ' ημών, διά να έχωμεν παρρησίαν εν τη ημέρα της κρίσεως διότι καθώς εκείνος είναι, ούτω και ημείς είμεθα εν τω κόσμω τούτω. Φόβος δεν είναι εν τη αγάπη, αλλ' η τελεία αγάπη έξω διώκει τον φόβον διότι ο φόβος έχει κόλασιν και ο φοβούμενος δεν είναι τετελειωμένος εν τη αγάπη. Ημείς αγαπώμεν αυτόν, διότι αυτός πρώτος ηγάπησεν ημάς." (Α' Ιωάν. 4/δ/17-19)

ο Απόστολος με μια τριπλή επανάληψη δηλώνει ξεκάθαρα πως τα συναισθήματα της αγάπης και του φόβου δεν είναι δυνατό να συνυπάρχουν για πολύ, επειδή όπως το φως διώχνει το σκοτάδι, όπως η ζέστη λυώνει τον πάγο, έτσι κι η αγάπη διαλύει τον φόβο. Πιο συγκεκριμένα διακρίνουμε τις φράσεις:

1 - "Φόβος δεν είναι εν τη αγάπη",
2 - "Η τελεία αγάπη έξω διώκει τον φόβον", και
3 - "Ο φοβούμενος δεν είναι τετελειωμένος εν τη αγάπη".

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 10/12/2002 22:57:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 10:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS.

NOMIZW FILOI MOU PWS THA SYMFWNISW ME DYO FILOUS TON morent11 KAI
notis_29 PWS MONO ME THN GNWSH ALLA KAI THN AGAPH BOROUME NA YPERBOUME TOUS OPOIOUS FOVOUS MAS.

KAI BEBAIA PANDA NA PLISIAZOUME OLA MAS TA PROVLHMATA KAI OLES TIS LYSEIS ME KATHARH KARDIA .. XORIS YPOKRISIES.

EUXARISTW FILOI MOU


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 12:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατα την αποψη μου ο Φοβος ειναι ενα συναισθημα συνυφασμενο με την αγνοια.Φοβαμαι κατι που δεν γνωριζω.Κατι που γνωριζω(αρα και ξερω να το χρησιμοποιω) δεν μπορει να με φοβησει.Η Γνωση,για μενα, ειναι το φως που διαλυει την σκοτεινια του Φοβου.


ΦΙΛΕ MORENT11 ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗΣ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΗΣ) ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ.
Η ΠΙΣΤΗ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΦΟΒΟ;

ΦΙΛΙΚΑ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 14:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα
ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗΣ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΗΣ) ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ.
φιλε Αντωνιε1997,ειλικρινα δεν καταλαβα τι θες να πεις με το παραπανω.Αν θες μου το εξηγεις,για να μην μπω στην διαδικασια να απαντησω σε κατι που δεν εννοουσες.
Η ΠΙΣΤΗ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΦΟΒΟ;
Πιστευω οτι η πιστη μεταλλασει τον φοβο.Με την πιστη,ο φοβος, μπορει να γινει δεος,σεβασμος ή ακομα και τρομος.Ο κραδασμος αλλαζει:γινεται ανωτερος ή και χαμηλοτερος.Στην πορεια ενος Ερευνητη της Αληθειας η πιστη ειναι μια κατασταση την οποια καποια στιγμη θα κληθει να δεχτει.Εκει υπαρχει μια παγιδα,αλλα αυτο θαρρω ειναι μια αλλη κουβεντα.

φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astrofegia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 10:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrofegia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πιστεύω οτι δεν έχει καμμία σχέση το ένα με το άλλο.Η αγάπη είναι κάτι το ασύληπτο, κάτι που το νιώθεις λίγες φορές και ΑΝ είσαι τυχερός.Ο φόβος είναι ανασφάλεια.Όταν αγαπάς δεν νιώθεις ανασφαλής(τουλάχιστον εγω).Ίσα ίσα, νιώθω ότι μπορώ να διεκδικήσω τα πάντα ότι μπορώ να κάνω πράγματα που σε άλλες συνθήκες δεν θα τολμούσα.Όταν αγαπάω είμαι σίγουρη ότι αγαπάω και δεν φοβάμαι τίποτα.
Ο φόβος είναι μια ανασφάλεια που θα την είχα αν δεν είχα κάτι ν΄αγαπάω, αν δεν είχα κάτι να ελπίζω, να μου δίνει δύναμη καιζωη.
Νομίζω ότι το ένα είναι εντελώς άσχετο με το άλλο.
Αν φοβάμαι -επειδή αγαπάω- είναι γιατί εγω δεν είμαι σίγουρος-η για την αγάπη του άλλου.Τότε το πρόβλημα είναι ο άλλος και όχι εγω.
Δηλ. νιώθω ανασφάλεια,ζήλια, μίσος , φόβο...γιατί δεν είμαι σίγουρη για την αγάπη , αυτού που εγω αγαπάω.
Αλλά μην μπερδεύουμε τα πράγματα.
Ίσως κάνω λάθος , αλλά ας το ψάξουμε λίγο και απο αυτή την άποψη.
Ίσως να μαι σίγουρη εγω για τον ευατό μου.
Βλέπω λίγο ωμά κάποια πράγματα, ή αγαπάς ή δεν αγαπάς, ή φοβάσαι γιαυτό ή δεν φοβάμαι,μέση λύση δεν θα λεγα ότι υπάρχει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 11:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε Αντωνιε1997,ειλικρινα δεν καταλαβα τι θες να πεις με το παραπανω.Αν θες μου το εξηγεις,για να μην μπω στην διαδικασια να απαντησω σε κατι που δεν εννοουσες.

Τι εννοείς όταν λες γνώση. Την βιωματική γνώση της ζωής ή την κοσμική γνώση. Σε οποιαδήποτε περίπτωση μέχρι που μπορεί να φτάσει αυτή η γνώση;; Κάποτε φοβόταν τον ήλιο επειδή δεν γνώριζε ότι ήταν απλά ένα αστέρι. Τώρα το γνωρίζει και δεν το φοβάται. Τι γίνεται όμως με το θάνατο, τους παραλληλους κόσμους, τη δημιουργία, τον εσωτερικό άνθρωπο και όλες τις λειτουργίες του, το Θείο κ.λ.π μέχρι που μπορεί να γνωρίσει;;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 11:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ MORENT11

quote:
Στην πορεια ενος Ερευνητη της Αληθειας η πιστη ειναι μια κατασταση την οποια καποια στιγμη θα κληθει να δεχτει.Εκει υπαρχει μια παγιδα,αλλα αυτο θαρρω ειναι μια αλλη κουβεντα.

ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΣΤΡΟΦΕΓΚΙΑ

quote:
Όταν αγαπάω είμαι σίγουρη ότι αγαπάω και δεν φοβάμαι τίποτα.


Γιατί όταν; Μήπως η ζωή είναι ένας δρόμος για να αγαπάμε τα πάντα. Μήπως εξομοιώνεις την Αγάπη μόνο με την ερωτική αγάπη;;


ΜΕ ΑΓΑΠΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 12:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο ΦΟΒΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΟΒΟΣ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΘΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΒΟ"

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αντώνιο στο παραπάνω.

Αναλύοντας λίγο περισσότερο την λέξη "φόβος" και αφήνοντας στην άκρη τον φόβο του θανάτου, έχω να παραθέσω τα παρακάτω.

Τι φοβάμαι; Την αποκάλυψη της αλήθειας
Γιατί; Επειδή θα επωμιστώ τις συνέπειες

Ανακαλώντας τις παιδικές μου μνήμες, ενθυμούμαι ότι υπερίσχυε ο φόβος, στις περιπτώσεις που δεν έπραττα κατά το πως έπρεπε. Δηλ., φοβόμουν να πω στην μαμά μου ότι δεν διάβασα (δηλ. την αλήθεια), γιατί θα τις έτρωγα (η συνέπεια). Φοβάμαι να πω στον φίλο μου ότι με ενοχλεί μια ενέργειά του, διότι μπορεί να φύγει. Φοβάμαι να πω στην αδερφή μου ότι σε μια συγκεκριμένη περίπτωση με "έριξε" μήπως την χάσω, και άλλα πολλά παραδείγματα. Αντίστοιχα και σε εμένα δεν λεν τις αλήθειες, από αντίστοιχους φόβους. Άρα λοιπόν, πλέκεται σιγά σιγά ολόκληρος ο κοικωνικός ιστός βασισμένος σε μη-αλήθειες (ή λευκά ψέμματα), γιατί?? εξαιτίας του φόβου...

Πιστεύω πως είναι φυτρωμένος μέσα μας ο φόβος από την γέννησή μας. Αν θέλουμε να προχωρήσουμε και να χτίζουμε οικοδομήματα σε γερές βάσεις, πρέπει να βρούμε τρόπο να αποτινάξουμε τον φόβο μας. Είναι πολύ δύσκολο βέβαια, διότι δεν είμαστε μόνοι μας, και το περιβάλλον περισσότερο καλλιεργεί, παρά απομονωνει τους φόβους...

Σας χαιρετώ,

Traveller

TravellerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 18:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πως ξέρουν αυτοί που κάνουν τις μυήσεις-προετοιμασίες πως πραγματικά είναι ο θάνατος και που πάει κάποιος όταν πεθάνει? Απλές υποθέσεις κάνουν. Αυτοί στα τάγματα δεν ξέρουν τίποτα παραπάνω από εμάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 18:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους
φιλε Αντωνιε1997 η Γνωση ειναι ενα θεμα που κι αυτο με την σειρα του θελει αναλυση.Αλλο απο που αντλεις την γνωση και αλλο τι ειναι γνωση.Ναι,την γνωση μπορεις να την αντλησεις ειτε μεσα απο την εμπειρια ειτε μεσα απο την εμπειρια των αλλων η οποια ειναι κατεγεγραμμενη στα βιβλια της παχυλης υλης ειτε στην παγκοσμια μνημη,την λεγομενη ακασα.Αλλα σε πιο βαθμο εχει νοημα το να κατακτησεις την γνωση;μονο στο βαθμο που σε βοηθα να φθασεις στην Αγαπη,να ντυθει το θνητο την αθανασια...Τοτε δεν εχει κανεις την αναγκη της γνωσης.Ειναι η γνωση.
Ναι περιβαλλομαστε απο φοβους.Αλλο ομως η ενοχη και αλλο ο φοβος.Η ενοχη απορεει απο το φοβο.Η προσωπικοτητα αντιδρα οταν θελουμε να αλλαξουμε κατασταση.Αντιδρα το ιδιο τοσο στην περιπτωση που την οδηγουμε ενα βημα πιο μπροστα οσο και στην περιπτωση που την παμε ενα βημα πισω.Ομως συνηθιζει παντου αρκει να εχει τον χρονο να προσαρμοστει.Κι αυτο ειναι που πρεπει να εκμεταλευομαστε.Το ενδιαμεσο σταδιο,αυτο που μεσολαβει ειναι το πιο δυσκολο.Σ'αυτην περιοδο ειναι που αισθανομαστε νευρα,δυσαρμονια,ενοχη,Φοβο.
Επισης οταν προσμενω κατι απο καπου εξω απο μενα τοτε "φοβαμαι" μηπως και δεν μου δοθει.Η Γνωση ειναι ταυτισμενη με την αυτογνωσια.Ετσι οταν καποιος εχει το γνωθι σε αυτον η απλα εχει αποδεχτει την αγνοια του τοτε παυει να ταυτιζεται συναισθηματικα με τις επιθυμιες του.Εξαλλειφει το φοβο της απορριψης της εκαστοτε επιθυμιας του.

Φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 03:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όταν έχεις ξεπεράσει τους φόβους σου, δε σε νοιάζει να σε ανταμοίβουν ή να ακούς το "μπράβο εαυτέ μου!" από μέσα σου. Ό,τι κάνεις το κάνεις επειδή το θεωρείς φυσικό, ή καλό, ή για την πλάκα σου.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 08:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
…..με μια καλή φίλη η οποία έχει κάνει μεγάλη πορεία στην εσωτερική αναζήτηση, μου είχε διατυπώσει μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Μου είχε πει ότι στην πραγματικότητα τα βασικά συναισθήματα του ανθρώπου είναι δύο. Η αγάπη και ο φόβος. Όλα τα υπόλοιπα είναι απόρειες αυτών των δύο…..

Φίλε Απερριτε, θα το τραβούσα ακόμα λίγο! Η το ΕΝΑ… η το ΑΛΛΟ! Σαν ΑΓΑΠΑΣ…. δεν φοβάσαι. Ο ΦΟΒΟΣ είναι συναίσθημα…. μα η ΑΓΑΠΗ?


quote:
EDW THA ANAFERW KATI POU MOU EIPE ENAS POLY KALOS FILOS MOU KAI NA SAS PWS THN ALEITHIA THA MOU ARESE NA TO BALW SAN YPOGRAFH MOU ...

FRONDHSE NA PETHANEIS PRIN NA PETHANEIS
GIATI OTAN THA ELTHEI H WRA NA PETHANEIS NA MHN PETHANEIS PRAGMATIKA


Φιλε αβαταρGR!…ΣΟΥ ευχομαι, οχι mono σαν υπογραφη σου….μα kai στη ΖΩΗ ΣΟΥ!!!

Ετσι ΖΕΙ ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 02:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ego pisteuo oti den fobomaste to ti 8a ginei meta to 8anato.aplos fobomaste oti den zisame arketa gia na kanoume ola auta pou 8elame na kanoume. enas an8ropos pou pisteuei oti exei kanei osa i8ele pragmatika sti zoi den fobate ton 8anato. kai den fobounte oloi oi an8ropoi to agnosto.ama skefteis 8a 8imi8eis an8ropous pou den fobi8ikan to agnosto alla en8ousiastikan apo auto .

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 10:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 21:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω ακόμη μια ενδιαφέρουσα άποψη για τον φόβο να παρουσιάσω . Αν παρακολουθήσουμε την πορεία του ανθρώπου θα δούμε ότι στην αρχή που δεν ήξερε τίποτα για τον φυσικό κόσμο και για πολλά άλλα πράγματα που δεν είχε γνώσεις για αυτά .τότε ήταν που ήταν πραγματικά "φοβισμένος" . όμως καθώς προχωρούσε οι φόβοι του μειώνονταν .ίσως η "απώτερη προοπτική" μας να είναι η αγάπη
ίσως δηλαδή ο φόβος να είναι ένα κατώτερο συναίσθημα αν θα μπορούσαμε να το πούμε έτσι και όσο ο άνθρωπος εξελίσεται τόσο τον διώχνει και στρέφεται προς την αγάπη . ο φόβος είναι ένα συναίσθημα που απορεει από την αβεβαιότητά μας και όσο περισότερα ξέρουμε και σε όσο μεγαλύτερο "εξελικτικό(νοητικό) σκαλοπάτι" είμαστε τόσο περισότερο "φεύγει" . και δε μιλώ μόνο για επιστιμονικές γνώσεις αλλά και άλλου είδουν γνώσεις . Μήπως δηλαδή η τελική στάση μας αν θα φτάσουμε ποτέ εκεί θα είναι η υπέρτατη "αγάπη" και άρα ο φόβος είναι ένα υπόλυμα του κατώτερού μας εαυτού?

Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 02:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ έχω ακόμη μια ενδιαφέρουσα άποψη... ...ένα υπόλυμα του κατώτερού μας εαυτού?

Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει



poli endiaferousa apopsi. diladi oi pneumatika anaptigmenoi exoun katapolemisei olous tous fobous tous , akoma kai to 8anato. edo mporoume na poume oti an8ropoi me megaliteri psixiki anapti3i den fobounte na baloun se kindino ti zoi tous afou den fobounte ton 8anato. px diaforoi agioi tis ka8e 8ruskias pou pe8anan upostirizontas tin pisti tous (an8ropoi psagmenoi oso afora tin pisti tous kai ara me poio e3askimeno[dinato] pneuma)

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 11:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς ενοώ ! Όσο πιο πνευματικά αναπτυγμένοι οι άνθρωποι τόσο λιγότερο φοβούνται οι α΄νθρωποι υπό όλες τις ένοιες .η αβεβαιότητα και η άγνοια είναι συχνά οι πηγές φόβου και αφότου τα ξεφορτωνόμαστε αυτά μειώνεται σημαντικά και ο φόβος μας και για το θάνατο αλλά και για άλλα θέματα . βέβαια τώρα πουτ το ξανασκέφοτμαι , δε χρειάζεται αυτά που πιστεύουμε να είναι αληθινά . απλά να τα πιστεύουμε εμείς .πάντως η πνευματική ανάπτυξη δεν συνεπάγεται πάντα και σωστά θρησκευτικά πιστεύω .αλλά είναι γεγον΄ς ότι όσο πιο σίγουρος είσαι για ότι πιστεύεις ακόμα και αν αυτό δεν είναι αληθινό τόσο λιγότερο αβέβαιος είσαι για κάποια θέματα . όμως ασ σκεφτούμε πχ την περίπτωση ενός ανθρώπου ο οποοίος πιστεύει ότι μετα θάνατον θα υπάρχει αιώνιο βασανιστήριο άσχετα με το βίο που ζει .άρα αυτός ο άνθρωπος θα είναι "φοβισμένος" . άρα δηλαδή ο φόβος και η ύπαρξη του έχει άμεση σχέση με τα πιστεύω του καθενός και τις αντιλήψεις του για τον κόσμο .και ξαναλέω κλείνοντας ότι η πνευματική ανάπτυξη δε σημαίνει πάντα και σωστά θρησκευτικά πιστεύω.

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 23:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ+ΧΑΡΑ ΑΦΟΒΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ...
ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,+ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ..ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ..ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΕ ΠΑΝΕ ,ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ,ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ-ΧΕΙΡΙΣΜΟΙ-...
ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΟΤΑΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΠΩΣ ΑΚΟΜΗ +ΑΥΤΟΣ Ο ΧΑΡΟΣ Σ’ΑΓΑΠΑΕΙ-ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ +ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗΣ-ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ-ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣ ΠΩΣ ΞΥΠΝΗΣΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ...

ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΩ!ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΧΑΡΟΧΟΡΕΥΩ...ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΙΖΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ..ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΧΕΡΗ!...

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ...

ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ;...ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ;
ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΙΑΝ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!
ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΑΙΑ,ΠΟΛΛΑ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ,ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΩΣ ΣΑΡΚΑ+ΟΣΤΑ...
ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΑΠΟ ΨΗΛΑ!+ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΣΟΥ ΑΞΙΑ;
.......................................
ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΥΤΡΩΤΙΚΗ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.........
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy