ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ειναι αδικο που ο καλος Θεος αφησε να τυρρανηθει ενας ανθρωπος που δεν εφταιγε σε τιποτα; (Ιησούς)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deepest_Emotion
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 05:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deepest_Emotion
Και που λετε πηγα στην εκκλησια,παρακολουθησα τη λειτουργια και πηγα στην περιφορα του επιταφειου.Μετα πηγα για καφε με φιλους και τεθηκε το εξης θεμα απο μια φιλη: Δεν ειναι αδικο που ο καλος Θεος αφησε να τυρανηθει εναν ανθρωπο που δεν εφταιγε σε τιποτα και μαλιστα ηταν και Υιος Του;
Τι να της πω; Εν μερη εχει δικιο.Δεν ειμαι και ξεφτερη στα θρησκευτηκα, αλλα τα ουσιοδη τα ξερω. Της απαντησα οπως αισθανομουν. Της λεω λοιπον οτι ολοι μας ειμαστε παιδια Του και θυσιασε το ενα για το δικο μας το καλο.
Ναι μου λεει δεν αμφιβαλω, αλλα να κανει ενα παιδι γι αυτο τον σκοπο και να το βλεπει να τυρανιεται, δεν ειναι καπως;Δεν επρεπε να τιμωρησει αυτους που τον Σταυρωσαν αντι γι αυτον που δεν εφταιγε σε τιποτα;Πως τοτε με τον Νωε εκανε την πλυμμηρα και αφανησε ολους τους αμαρτωλους;Ξερω οτι εχω αμαρτια λεγοντας αυτο αλλα το εχω και σαν απορια.
Αν δεν γινοταν αυτο της λεω τωρα δεν θα ειμασταν οπως ειμαστε.Θα συμπεριφερωμασταν σαν ζωα.Δεν θα ξεραμε την αληθεια.Αν και δεν ειμαστε και ενταξει.Τοτε ο κοσμος ηταν καλυτερος απο τωρα αλλα τελος παντων.

Νομιζω πως αυτο το θεμα ειναι ενδιαφερον.Θα ηθελα να μαθω και της δικές σας αποψεις.Δεν εχω γραψει ολο τον διαλογο φυσικα,απλα αυτα που πιστευω οτι θα καταλαβετε τι εννοω.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

If in the dark, you lose your friends, hold my hand and have no fear...Cause I will be there...

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 15:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

[b]Και που λετε πηγα στην εκκλησια,παρακολουθησα τη λειτουργια και πηγα στην περιφορα του επιταφειου.Μετα πηγα για καφε με φιλους και τεθηκε το εξης θεμα απο μια φιλη: Δεν ειναι αδικο που ο καλος Θεος αφησε να τυρανηθει εναν ανθρωπο που δεν εφταιγε σε τιποτα και μαλιστα ηταν και Υιος Του;


Καταρχην να ευχηθω καλο Πασχα και καλωσηρθες στο Φορουμ.

Θα ηταν αδικο πραγματι αν υπηρχε Θεος που για μενα δεν υπαρχει.


Ομως βαση του Χριστιανισμου ο Χριστος ειναι ο ιδιος ο Θεος.Επισης φιλε Deepest_Emotion αν καταλαβα καλα απο αυτα που λες δεν αποδεχεσε τον Χριστο ως τον ιδιο τον Θεο(κατι που πιστευει η Εκκλησια) αλλα ως υιο του οπως ειναι ολοι οι ανθρωποι;


Φιλε μου αν δεχτουμε οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που την ονομαζουμε Θεο τοτε θα πρεπει και να δεχτουμε οτι για τα ασχημα που συμβαινουν σε αυτον τον κοσμο εχει ευθυνη ο Θεος και οτι ειναι πολυ αδικος,εκδικητικος(προκυπτει και απο την Παλαια Διαθηκη) και καθολου παναγαθος οπως τον παρουσιαζουν οι πατερες της εκκλησιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 15:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

[b]Και που λετε πηγα στην εκκλησια,παρακολουθησα τη λειτουργια και πηγα στην περιφορα του επιταφειου.Μετα πηγα για καφε με φιλους και τεθηκε το εξης θεμα απο μια φιλη: Δεν ειναι αδικο που ο καλος Θεος αφησε να τυρανηθει εναν ανθρωπο που δεν εφταιγε σε τιποτα και μαλιστα ηταν και Υιος Του;


Καταρχην να ευχηθω καλο Πασχα και καλωσηρθες στο Φορουμ.

Θα ηταν αδικο πραγματι αν υπηρχε Θεος που για μενα δεν υπαρχει.


Ομως βαση του Χριστιανισμου ο Χριστος ειναι ο ιδιος ο Θεος.Επισης φιλε Deepest_Emotion αν καταλαβα καλα απο αυτα που λες δεν αποδεχεσε τον Χριστο ως τον ιδιο τον Θεο(κατι που πιστευει η Εκκλησια) αλλα ως υιο του οπως ειναι ολοι οι ανθρωποι;


Φιλε μου αν δεχτουμε οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που την ονομαζουμε Θεο τοτε θα πρεπει και να δεχτουμε οτι για τα ασχημα που συμβαινουν σε αυτον τον κοσμο εχει ευθυνη ο Θεος και οτι ειναι πολυ αδικος,εκδικητικος(προκυπτει και απο την Παλαια Διαθηκη) και καθολου παναγαθος οπως τον παρουσιαζουν οι πατερες της εκκλησιας.


Kαι συγνωμη που εμφανιστηκε το μηνυμα μου δυο φορες.Καποιο ηλιθιο προβλημα υπηρξε οταν πατησε το κουμπι εμφανισης μηνυματος.


Edited by - VIKING on 30/04/2005 15:16:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 21:00:48  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Βίκινγκ,
Αν όπως λες για σένα δεν υπάρχει Θεός, τότε γιατί εύχεσαι καλό Πάσχα;

Όσον αφορά το αν ο Υιός του Θεού είναι και ο ίδιος Θεός ή απλά ένα διούργημα του Θεού (όπως ορισμένοι θέλουν να υποστηρίζουν), θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που απευθύνεται σε όλους.

Όσοι από εσάς έχετε παιδιά ή θέλετε να αποκτήσετε ή πρόκειται να αποκτήσετε, τα παιδιά σας έχουν ή θα έχουν τα ίδια - πάσης φύσης - χαρακτηριστικα με εσάς (και του συντρόφου σας φυσικά) ή θα έχουν λιγότερα; δηλαδή θα υπολείπονται σε κάτι από εσάς;

Ας συνέλθουμε λίγο και ας σοβαρευτούμε!! Μα δεν βλέπουμε ότι έχουμε επέμβει στα πάντα και τους έχουμε αλλάξει τα φώτα!!!!
Η εκμετάλευση ανθρώπου προς άνθρωπο είναι στο ζενίθ της.
Μα τόσο αφελείς είμαστε να μεταφέρουμε τις ευθύνες μας στο Θεό;;

Δηλαδή το ότι δεν επεμβαίνει ο Θεός με τη θεία δικαιοσύνη του, το διακρίνουμε και το κατακρίνουμε μόνο σε ό,τι δεν μας αφορά και σε ό,τι είναι απέναντί μας ή μακρυά μας; Αν κατάλαβα καλά, όλοι εμείς είμαστε σωστοί στην καθημερηνότητά μας, απονέμουμε παντού το δίκαιο και διάγουμε ζωή αναμάρτητη έτσι ώστε να αγανακοτύμε με την αδράνεια του Θεού μπροστά στην αδικία;

Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν με πολυσυμφέρει να αρχίσει να επεμβαίνει ο Θεός γιατί πολύ φοβάμαι πως από τον πρώτο που θα αρχίσει να του ζητάει το λόγο, θα είμαι εγώ και οπότε άσε με καλύτερα στο λήθαργό μου και στις ψευαισθήσεις μου!!

Αλλά που θα πάει!!!! κάποια μέρα δεν θα ξυπνήσω;;;;;


....... Θεέ μου πότε;;;;

Edited by - Ψηλός on 30/04/2005 21:04:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 22:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων
1.
quote:
Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν με πολυσυμφέρει να αρχίσει να επεμβαίνει ο Θεός γιατί πολύ φοβάμαι πως από τον πρώτο που θα αρχίσει να του ζητάει το λόγο, θα είμαι εγώ και οπότε άσε με καλύτερα στο λήθαργό μου και στις ψευαισθήσεις μου!!

2 .

quote:
Αλλά που θα πάει!!!! κάποια μέρα δεν θα ξυπνήσω;;;;;
....... Θεέ μου πότε;;;;

Δεν θα ήθελα να σταθώ στην ερώτηση που εκφράζει ο/η Deepest_Emotion αλλά στα παραπάνω σημεία λεχθέντα από τον Ψηλό.

Φαίνεται άσχετο με το θέμα, προυποθέτει ότι και ο Ψηλος θα συμφωνήσει σε τέτοιου είδους συζήτησh, προυποθέτει το αν θα ξαναπεράσει ο Ψηλός από τα forums του esoterica. Υπάρχουν επίσης καλές πιθανότητες να υπάρχει και η συνήθης κατάληξη του "ματς" μεταξύ των αντιμαχώμενων πλευρών.
Ωστόσο θα ήθελα να κουβεντιάσω αυτά τα δύο σημεία.

Και τώρα όμως πρέπει να φύγω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HEROnlysIN
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 07:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HEROnlysIN  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος HEROnlysIN
μάλιστα

ΒΕΒΑΙΩΣ και είναι σωστό και ορθών αν τιμωρηθεί ο σοφός Σιμών γιατί καθώς στην ενώραση του διέστηλε την παρουσία της συμπαντιής αράχνης βγήκε απο το ταξί ο καθυστερημένος στη δουλειά εργάτης με σκισμένο τζήν οπότε η κυρια τασία ανασττώθηκε και της έπεσε χάμου το ταψι..

criminal acts should be prosecuted..

γιατί δηλαδή πόσο κύριε μου φτάνει μακρια η παραγωγή κάναβης της greenpeace??? αααααααααααααααα@@@χχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι@@@ιιιιαα


Your Only, My Only, HER Only sINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 13:41:49  Εμφάνιση Προφίλ
Χαίρετε!
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Καιρό τώρα παρακολουθώ το φόρουμ και διαβάζω τα πολύ ενδιαφέροντα θέματα.
Αγαπητέ Χείρων θα προσπαθήσω να παρακολουθήσω το θέμα αυτό και να συμβάλλω όσο το δυνατόν σε μια φιλική και ελπίζω παραγωγική συζήτηση.
Θα ήθελα πράγματι να ακούσω τις απόψεις, όσων το επίθυμούν φυσικά, σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσα.
Καλά να περάσετε σήμερα ανεξάρτητα με το εαν εορτάζετε ή όχι το Άγιο Πάσχα.

Πάντα φιλικά!
Ψηλός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 15:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

Φίλε Βίκινγκ,
Αν όπως λες για σένα δεν υπάρχει Θεός, τότε γιατί εύχεσαι καλό Πάσχα;



Γιατι απαγορευεται ενας μη χριστιανος,ενας Αθεος να ευχεται καλο Πασχα στους αλλους;


quote:

Όσον αφορά το αν ο Υιός του Θεού είναι και ο ίδιος Θεός ή απλά ένα διούργημα του Θεού (όπως ορισμένοι θέλουν να υποστηρίζουν), θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που απευθύνεται σε όλους.



Απο που προκυπτει απο την Βιβλο οτι ο Χριστος ειναι ο ιδιος ο Θεος που ενσαρκωθηκε στην Γη;


Οσο για τα αλλα που λες ειναι σεβαστα αλλα διαφωνω.Η αποψη μου ειναι οτι αν υπηρχε ενας Παναγαθος Θεος οπως τον παρουσιαζει η Χριστιανικη θρησκεια θα επρεπε να βοηθησει τους ανθρωπους που ζητανε την βοηθεια του και που ειναι τα παιδακια στην Αφρικη που δεν εχουν να φανε,ειναι εκεινα τα βρεφη που γεννιουνται αρρωστα, οπως υποτιθεται οτι κανει σπανια(τα θαυματα που αποδεχεται η Χριστιανικη θρησκεια).Αν μιλαμε για σχεση αγαπης ανθρωπου και Θεου οπως η σχεση πατερα-υιου ο Θεος ως πατερας των ανθρωπων οφειλει να παρεμβει.Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.Το οτι ανθρωπος εχει μεγαλες ευθυνες για την δυστυχια σε αυτον τον κοσμο δεν δικαιολογει την οποιαδηποτε υποτιθεμενη απουσια ενος Παναγαθου Θεου.Ας αφησουμε αυτην την ηλιθια καραμελα.

quote:
Η εκμετάλευση ανθρώπου προς άνθρωπο είναι στο ζενίθ της.
Μα τόσο αφελείς είμαστε να μεταφέρουμε τις ευθύνες μας στο Θεό;;

Aυτο δεν δικαιολογει οποιαδηποτε απουσια του Θεου.Αλλα για αυτα που δεν ευθυνεται ο ανθρωπος τι εχεις να πεις;Που ειναι οι σεισμοι που σκοτωνουν χιλιαδες ανθρωπους,ειναι τα τσουναμι,ειναι τα βρεφη που γεννιουνται με καρκινο.Μηπως ισχυει το αγνωσται Βουλαι Κυριου(εσεις οι Χριστιανοι το λετε αυτο) ή ευθυνεται ενας μπαμπουλας που λεγεται Σατανας;

Και δεν μου λες ο Θεος αφου υποτιθεται οτι γνωριζει το μελλον οπως λετε και υποστηριζει ο Χριστιανισμος γιατι αφησε ολα αυτα να γινουν και δεν αλλαξε την ροη της ιστοριας;Μηπως κανει πειραματα;Και εισαι τοσο βεβαιος οτι ο αληθινος Θεος ειναι του Χριστιανισμου και οχι καποιας αλλης θρησκειας;Διοτι θαυματα υποτιθεται οτι γινονται και σε ανθρωπους που ειναι αλλοθρησκοι;Και πως εισαι τοσο βεβαιος οτι ο Θεος ειναι παναγαθος;Aπο που φαινεται;Αποδειξε με βαση το σημερα και οχι με εδαφια της Βιβλου.


Και αν δεχτουμε οτι γινονται θαυματα που και που απο τον Θεο τοτε και παλι προκυπτει ποσο αδικος ειναι διοτι οι αλλοι που ειναι αρρωστοι και εχουν την αναγκη του αξιζουν λιγοτερο απο αυτους που εγιναν καλα μετα απο θαυμα;Χωρις να το θελετε επιβεβαιωνεται με αυτο οτι ο Θεος εχει επιλεκτικη ευαισθησια.

Edited by - VIKING on 01/05/2005 15:11:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 16:15:06  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι φίλε μου, δεν απαγορεύεται και όλες οι ευχές είναι καλοδεχούμενες.

Όταν εύχεσαι όμως εύχεσαι για κάτι το αληθινό για κάτι που πιστεύεις και ελπίζεις να λάβει χώρα. Το Πάσχα λοιπόν πέρα από την φαγο-οινοποσία έχει ένα μεγαλύτερο πνευματικό νόημα και ευχόμενοι Καλό Πάσχα, ευχόμαστε στον πιστό να τον ελεήσει ο θεός να νιώσει του νόημα του Πάσχα, των Χριστουγέννων, της Σαρρακοστής, .......

Το πρόβλημα όμως είναι πως έχουμε ξεχάσει το πραγματικό νόημα (και δυστυχώς σήμερα δεν υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να μας το θυμήσουν) όλων αυτών των αφορμών που μας κάνουν να ευχόμαστε.

Στην Καινή Διαθήκη υπάρχουν ένα σωρρό αναφορές περί του ότι ο Ιησούς είναι ο Υιός του Θεού, δεν μένει παρά να πάρεις το βιβλίο και να το διαβάσεις. Αν θες βοήθεια για την κατανόησή της, δεν έχεις παρά να ψάξεις έναν καλό πνευματικό της ορθόδοξης εκκλησίας και θα σε βοηθήσει. Πρέπει να ψάξει καλά όμως έτσι!! μην αρκεστείς στην πεποίθησή σου ότι κατέχεις τα πάντα ή ότι έχεις καταλάβει τα πάντα (είναι η παγίδα στην οποία πέφτω εγώ δυστυχώς)!!

Λοιπόν, όσον αφορά για την πείνα στην Αφρική, πες μου σε παρακαλώ, πεινούν διότι δεν υπάρχουν αρκετά αγαθά στον κόσμο; Μήπως δεν υπάρχουν αρκετά φάρμακα έτσι ώστε να βοηθήσουν όσα παιδάκια είναι άρρωστα αλλά δεν έχουν πρόσβαση στις απαιτούμενες θεραπείες;

Ο Χριστός είπε κάτι το πολύ απλό "ο έχων δύο χιτώνες να δώσει τον έναν σε αυτόν που δεν έχει"!! Ποιός το κάνει σήμερα φίλε μου? Εσύ το κάνεις? Εγώ το κάνω? Όχι εγώ δεν το κάνω.
Υπάρχουν άτομα που το κάνουν αλλά είναι πολύ λίγοι, και δεν τους αρέσει να το διαφημίζουν!! Βλέπεις φίλε μου στο καλό δεν αρέσει η διαφήμιση, η υπερηφάνεια, η μόστρα. Ενεργεί σιωπηλά, ταπεινά διακριτικά. Δεν φτάνει όμως να απαλύνει το πόνο όλων των ανθρώπων ανά τον κόσμο διότι το κακό συνεχώς αυξάνεται δυσανάλογα σε σχέση με το καλό.

Όσον αφορά τις φυσικές καταστροφές, και εδώ αν υπήρχε η σωστή αντιμετώπιση χωρίς να υπολογίζεται το κόστος, θα μπορούσαν να είχαν μειωθεί κατά πολύ οι τραγικές επιπτώσεις. Θυμίσου τι είχαν πεί για το τσουνάμι; πως αν είχαν εγκαταστήσει το σύστημα προειδοποίησης θα είχαν γλιτώσει ένα σωρρό ζωές!! Κοστίζει όμως φίλε μου και όποιος δεν έχει να πληρώσει είναι "ελεύθερος" να πεθάνει. Έλα όμως που μέσα στους νεκρούς υπήρχαν και πολιτισμένοι δυτικοευρωπαίοι, αμερικάνοι, ......!!
Πιστεύεις πως αν οι νεκροί ήταν μόνο "άγριοι τριτοκοσμικοί" τα μέσα μαζικής ενημέρωσης θα είχαν δώσει τόση σημασία;;;

Ο λόγος του Ιησού έρχεται και βάζει το μαχαιρι βαθιά στο κόκκαλο!!
Θέλει να τον ακούσεις, να τον καταλάβεις και εν τη ελευθερία σου να πας προς αυτόν!!! Δεν θέλεις οπαδούς και υποτακτικούς, αλλά φίλο και αδελφό σε αποκαλεί (ψάξε στην Καινή και θα το βρεις)!
Δεν θέλω να σου κάνω κύρηγμα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου κατάλληλο για κάτι τέτοιο. Προσπαθώ μόνο να σου αφηγηθώ την εμπειρία μου. Ίσως είναι ο καταλληλότερος τρόπος για να μιλήσει κάποιος σήμερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεοφιλος
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 16:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεοφιλος
Τη Βιβλο δεν την εχεται διαβασει οπως καταλαβαινω και ειδικα οι αθεοι που εχουν απαρνηθει τον εαυτο τους και το Θεο γιατι τους ενδιαφερει αυτη η ζωη. Ο Χριστος ηρθε στον κοσμο αυτο γιατι ηταν ο μονος τροπος για να ανοιξουν οι πυλες του παραδεισου για τους ανθρωπους. Αυτο και μονο αποδεικνυει την Αγαπη Του Θεου για μας που μας θελει ολους κοντα του. Πριν το Χριστο ο θανατος ηταν και το τελος μας που μας οδηγουσε στο σκοταδι και στον Αδη. Η βαπτιση μας λυτρωνει απο το προπατορικο αμαρτημα. Η Κοινωνια μας γεμιζει με το Χριστο τον ιδιο. Η εξομολογηση μας φερνει στην ταπεινωση και ετσι παμε κοντα στο Θεο. Αν ο Θεος δεν κανει τιποτα για τους ανθρωπους που υποφερουν ειναι γιατι ερχονται πιο κοντα σε Αυτον. "Ο τελευταιος θα ειναι πρωτος στο Βασιλειο Του." Αυτοι που περνουν καλα και εχουν πολλα χρηματα ειναι οι "τυχεροι" αυτου του κοσμου αλλα θα απολογηουν στον αλλο κοσμο. Δεχτειτε την ζωη που σας εδωσε ο Θεος και καντε οτι καλυτερο μπορειτε μ'αυτη και μην τον αμφισβητειτε γιατι αυτο ειναι εργο του διαβολυ και μονο. Η σαρκα δεν εχει καμια αξια μπροστα στην αιωνια ψυχη σας. Και αφηστε τους αθεους να πλανωνται πιστευοντας οτι δεν θα υπαρξει κριση γι'αυτους με το να μην πιστευουν. Οταν θα ερωτηθουν απο Τον Κυριο θα ειναι αργα γι'αυτους. Και να θυμαστε οτι τα καλα δεν ειναι παντα αυτα που νομιζουμε.

Διαβαστε και ξαναδιαβαστε την Καινη Διαθηκη και θα δειτε οτι η Θυσια Του Χριστου δεν ειναι κατι που ο Θεος θα επρεπε να κλαιει για τον Μονακριβο Υιο Του, αλλα για τους ανθρωπους που δεν πιστεψαν Σ'Αυτον. Ο Χριστος με την Θυσια Του αυτη ξαναγυριζει Στον Δημιουργο Του. Και μας δειχνει πως μπορουμε να παμε και μεις. Μην κοιτατε με τα ματια της λογικης γιατι εκει τρυγιριζει μεσα ο διαβολος και μας παραπλανει. Με τα ματια της ψυχης μας πρεπει να βλεπουμε και τοτε μονο θα καταλαβετε.

Edited by - Θεοφιλος on 01/05/2005 16:43:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 23:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων
Χρόνια Πολλά,

Ψηλός
1.

quote:
Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν με πολυσυμφέρει να αρχίσει να επεμβαίνει ο Θεός γιατί πολύ φοβάμαι πως από τον πρώτο που θα αρχίσει να του ζητάει το λόγο, θα είμαι εγώ και οπότε άσε με καλύτερα στο λήθαργό μου και στις ψευαισθήσεις μου!!


Αγαπητέ ψηλέ,

Σου έχει τύχει ποτέ , να βρεθείς σε μια δύσκολη φάση, να ευχηθείς ή να προ-σευχηθείς για μια καλή έκβαση της φάσης αυτής , και αυτό μετά από λίγο να γίνεται; Έχει γίνει αυτό και να το αποδώσεις ως "Θεία Ενέργεια" ,"επέμβαση του Θείου" κ.λ.π. ;

Η συνειδητοποίηση της θρησκευτικής πίστης κάποιου, έρχεται συνήθως από τέτοιου είδους περιστατικά.

Σου έχει συμβεί ποτέ;

Φιλικά -Χείρων-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 23:25:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι φίλε μου, μου έχει τύχει. Έχει τύχει και σε άτομα πολύ κοντινά μου.
Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω ακόμη, είναι ο λόγος για τον οποίο μου συνέβησαν αυτά τα "ανεπιθύμητα-δυσάρεστα" και γιατί ενόσω δεν ζητούσα την Θεία επέμβαση δεν δινόταν κάποια λύση;
Προς θεού, δεν θέλω να νομίσει κανείς πως η σχέση μου με το Θεό είναι "ζητώ εγώ και ο Θεός επεμβαίνει αμέσως", μακάρι να ήταν έτσι.
Το πώς και γιατί ο Θεός επιτρέπει να συμβαίνουν κάποια πράγματα στη ζωή μας, ...... ακόμη το ψάχνω.

Κανονικά όμως η σχέση μας με το Θεό πατέρα θα πρέπει να ήταν όπως είναι η σχέση με τους φυσικούς πατεράδες μας και ακόμη πιο άμεση. Το γιατί όμως δεν συμβαίνει αυτό, πιστεύω πως είναι λίγο πολύ γνωστό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 00:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων
quote:
Ναι φίλε μου, μου έχει τύχει. Έχει τύχει και σε άτομα πολύ κοντινά μου.

Άρα αγαπητέ ψηλέ, έχεις διαπιστώσει ότι ήδη "το Θείο" έχει επέμβει και συνεχίζει να επεμβαίνει στη ζώή σου, όταν "το καλείς" έστω με την προς-ευχή . Έ, σωστά;

Αφού "το Θείο" έχει επέμβει με τόσο ειρηνικό τρόπο σε εσένα , που ίσως να μην το πήρες χαμπάρι αμέσως, γιατί υποτίθεται ότι όταν και αν αποφασίσει να επέμβει στους ανθρώπους τότε

quote:
Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν με πολυσυμφέρει να αρχίσει να επεμβαίνει ο Θεός γιατί πολύ φοβάμαι πως από τον πρώτο που θα αρχίσει να του ζητάει το λόγο, θα είμαι εγώ και οπότε άσε με καλύτερα στο λήθαργό μου και στις ψευαισθήσεις μου!!

Γιατί λοιπόν εσένα,εμένα, του άλλου, να σου ζητήσει το λόγο;

Δεν χρωστάμε, δεν μας χρωστάει. Και το ότι παραδέχεσαι και πιστεύεις ότι γίνονται οι επεμβάσεις , πάλι, λες να κάθεται και να μετράει πόσες φορές έχει επέμβει για τον καθένα; Μου μοιάζει να το βλέπεις κάπως σαν ο Θεός τιμωρός; Εγώ από το παραπάνω σου λέω ότι ο "Ο θεός Τιμωρός" , ένα από τα καλύτερα κόλπα που υιοθετήθηκαν για να αλυσοδεθούν εύκολα και σίγουρα οι ψυχές των ανθρώπων.
Μα ακόμα έστω και εαν έρχονταν αυτό το Θείο ΟΝ να ζητήσει από τον καθένα μας το λόγο, και αφού θα την έιχαμε που θα την είχαμε άσχημα, δεν θα ήταν και μια μοναδική ευκαιρία να βγάζαμε το άχτι μας με όλα αυτά που μας τη σπάνε, ή για τις εντυπωσιακά απούσες επεμβάσεις του; Να βγάζαμε έτσι λίγο , την τσαντίλα μας βρε- Αδελφέ, ανθρώπινο είναι.

Πρόσεχε όμως που στέκομαι, ότι από τα παραπάνω, έτσι , έχουμε εξαφανίσει το φόβο, ε; Αυτή είναι η δικιά μου προσέγγιση για το quote 1

Φιλικά -Χείρων-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Usagi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 07:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Usagi
Λοιπόν...

Ξεκινώ με την εξής διαπίστωση:

Σε αυτό το φόρουμ, γενικά, υπάρχει μονίμως μια αντιπαλότητα μεταξύ χριστιανών-μη χριστιανων. (Και άλλων βέβαια, αλλά αυτή είναι η μεγαλύτερη, σκληρότερη και μακροβιότερη). Θα πω κάποια πράγματα και ο νοών νοείτω.

Ως προς τον Χριστό...

α) Κάποιοι τον δέχονται σαν προσωπικό Θεό τους, και τον ζούνε, και έτσι είναι σίγουροι για την αλήθεια και η πίστη τους είναι ασάλευτη. Είναι σαν κάποιος να ξέρει ότι υπάρχει ήλιος επειδή βγήκε έξω μια ηλιόλουστη μέρα. Είχε άμεση εμπειρία του. Κανείς δεν μπορεί να τον πείσει για την ανυπαρξία του ήλιου με οποιοδήποτε επιχείρημα. Τον είδε. Η εμπειρία καταργεί κάθε απόδειξη, κάθε επιχείρημα και κάθε σόφισμα. Απλά είναι ανώτερη από αυτά. Και ακόμα και αν αυτός που είδε τον ήλιο δεν μπορεί να φέρει κάποια απόδειξη για την ύπαρξή του, ωστώσο ξέρει ότι υπάρχει, και όλοι όσοι προσπαθούν με επειχηρήματα να τον πείσουν για το αντίθετο, είναι απλά ανόητοι και πλανεμένοι στα δικά του μάτια.

β) Κάποιοι, ενώ τον δέχονται, είναι χλιαροί στην πίστη τους (οι περισσότεροι "πιστοι χριστιανοί" σήμερα είναι τέτοιοι).

γ) Κάποιοι διατηρούν κάποιες αμφιβολίες ώς προς την αλήθεια της αγίας γραφής (οι περισσότεροι "χριστιανοί" σήμερα είναι έτσι, είναι οι λεγόμενοι άπιστοι Θωμάδες). Ενώ έχουν δεί και ίσως έχουν ζήσει καταπληκτικά πράγματα (όπως και ο άπιστος Θωμάς), εν τούτοις έχουν μια αδικαιολόγητη αμφιβολία, που βασίζεται κυρίως στα σοφίσματα των ανθρώπων των παρακάτω κατηγοριών.

δ) Κάποιοι θα ήθελαν πειστικότερες αποδείξεις για την αλήθεια αυτή για να "πιστέψουν" (όπως λένε). Η πραγματικότητα είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει αλλά ούτε και θέλουν να πιστέψουν. Γιατί πίστη σημαίνει εμπιστοσύνη. Πώς να εμπιστευτούν έναν Θεό που εκ των προτέρων δεν δέχονται πως υπάρχει; Αυτοί οι άνθρωποι θα ήθελαν πάρα πολύ να μην υπάρχει ένας Θεός, γιατί θα βόλευε την προσωπική τους ανευθυνότητα (έχουμε ένα σωρό ευθύνες έναντι του κοινωνικού συνόλου, της οικογένιάς μας, των φίλων μας κτλ κτλ, θα μας φορτωθεί και ένας θεός τώρα;). Αν πραγματικά έψαχναν και ζητούσαν την αλήθεια, δεν θα εναπόθεταν το έργο της "απόδειξης" στους πιστεύοντες (Λές ότι υπάρχει Θεός;; Χμμμ... καλα. Επειδή βαριέμαι να ασχοληθώ και δεν είμαι και σίγουρος ότι έχεις δίκιο, άντε τράβα φέρε μου καμμιά απόδειξη, και μετά το συζητάμε). Κλασσική αποποίηση ευθυνών.Μα κι ο ίδιος ο Θεός να εμφανιζόταν μπροστά τους, θα του λέγαν να κάνει άκρη γιατί τους ενοχλεί. Απλά δεν θέλουν να υπάρχει Θεός. Όπως ακριβώς και την εποχή του Χριστού, οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι, παρ' ότι έβλεπαν τον Χριστό να επιτελεί χιλιάδες θαύματα, όταν αυτός τους είπε "είμαι ο Υιος του Θεού" αυτοί ζήταγαν αποδείξεις, ή τον κατηγόρησαν για βλασφημία κτλ κτλ. Γι αυτούς ο Θεός έπρεπε να είναι σιωπηλός και να μην επεμβαίνει στον κόσμο, έτσι ώστε να μπορούν να δρούν όπως αυτοί θέλουν, με εξουσία και δόξα. Ένας τέτοιος Θεός τους ενοχλούσε αφάνταστα γιατί ήταν ενάντια στα συμφέροντα και την καλοπέρασή τους. Έτσι ακριβώς είναι και οι άνθρωποι σήμερα. Δεν τους βολεύει να υπάρχει ο Θεός των χριστιανών. Τον θέλουν σιωπηλό. Να μπορούν να ζούν όπως γουστάρουν, αποποιούμενοι κάθε ευθύνη απέναντί Του (που στην ουσία είναι ευθύνη απέναντι στον εαυτό τους, διότι ο θεός να μας σώσει από την φθορά και τον θάνατο θέλει. Δεν μας το χρώσταγε, χάρη μας κάνει από την απύθμενη αγάπη Του. Αρνούμενοι να τον ντυθούμε, λοιπόν, μένουμε αμέτοχοι στην θέωση). Θέλουν έναν Θεό που να μην επεμβαίνει στον κόσμο. Προς πείσμα των απίστων όμως, ο Θεός επεμβαίνει στον κόσμο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΗ. Και όχι θαύματα από αυτά που θα μπορούσαν να εξηγηθούν λογικά. Αλλά θαύματα τελείως μα τελείως παράλογα. Αλλά και πάλι προς πείσμα των απίστων, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΦΑΝΕΡΟ Σ' ΑΥΤΟΥΣ. Όχι γιατί ο Θεός θέλει να τους κόψει την οδό προς την πίστη, αλλά γιατί οι ΙΔΙΟΙ ΚΟΨΑΝ ΤΗΝ ΟΔΟ ΑΥΤΗ ΑΠ' ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ. Ακόμα και αν δούν ένα τέτοιο θαύμα, δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχτούν υπεύθυνα, ομολογώντας το λάθος τους, ότι αυτό προέρχεται από τον Θεό. Θα προσπαθήσουν να το εξηγήσουν λογικά πρώτα, και μετά, αν δεν τα καταφέρουν, θα το αποδώσουν είτε στις ανεξερεύνητες περιοχές της επιστήμης (ακόμα και αν το θαύμα έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις ήδη εξερευνημένες περιοχές), είτε σε κάποιον αφηρημένο και απρόσωπο Θεό, όπως μια συμπαντική συνείδηση, είτε στην εσωτερική ανθρώπινη δύναμη (ώπα ρε Hercules) είτε σε οποιοδήποτε άλλο ανθρώπινο απαισιούργημα και οποιαδήποτε ανθρώπινη ειδωλική αθλιωδία (και εδώ ΔΕΝ εννοώ το αρχαίο ελληνικό πνεύμα), ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ. Ένα θαύμα γι αυτούς τους ανθρώπους θα ήταν χαμένος κόπος. Μια τρύπα στο νερό. Και το χειρότερο, ένα θαύμα γι αυτούς τους ανθρώπους, θα οδηγούσε πολλούς απ' αυτούς να περιέλθουν στην επόμενη κατηγορία που περιγράφω παρακάτω (των πολεμίων του Θεού). Διότι, βλέποντας εξώφθαλμα ότι ο ένας μοναδικός αληθινός τριαδικός προσωπικός Θεός υπάρχει, θα αναγκάζονταν να τον δεχτούν, και αυτόματα αυτό θα ήταν γι αυτούς ένα χτύπημα κάτω από την ζώνη. Γιατί η "απόδειξη" και ειδικά μέσω της εμπειρίας, εξαναγκάζει κάποιον να δεχτεί την αλήθεια που αποκαλύπτεται. Αποτέλεσμα, αντί να δεχτούν και να αγαπήσουν τον Θεό, θα τον μισούσαν μόνο και μόνο για την ύπαρξή που θα χάλαγε τα σχέδιά τους, που θα γκρέμιζε τα "πιστεύω" τους σαν χάρτινο πύργο, που θα αποκάλυπτε την πνευματική τους γύμνια και θα τους έκανε μωρούς στα μάτια των πολλών, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΝΕ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ. ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΟΙ. ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΟΙ. Και ΝΑΙ! Ο Θεός θέλωντας να προστατεύσει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ τους άπιστους, τους ανθρώπους που νικήθηκαν και υποτάχτηκαν από τον κόσμο, τους ανθρώπους που προτιμούν να ζήσουν μια ζωή μακρία από τον Θεό αρκεί να ζήσουν όπως γουστάρουν, τους βολεψάκηδες, τους πλήρως πνευματικά νεκρούς, ο ίδιος ο Θεός ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΙ τον εαυτό Του από αυτούς, διότι η φανέρωσή Του πάνω τους θα είναι γι αυτούς βασανηστήριο, που άλλους θα οδηγούσε σε πλήρη αποστασία, άλλους σε χειρότερη απιστία, άλλους θα τους έστρεφε εναντίων του, και δυστυχώς μερικούς θα τους έστελνε στην αυτοκτονία .Ο Ιούδας είχε το χρήμα πάνω απ' όλα. Πάνω και από τον Θεό. Όταν όμως διαπίστωσε ότι πρόδωσε τον ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥ απλά αυτοκτόνησε. Δεν άντεξε όχι γιατί λυπήθηκε υπερβολικά, ούτε γιατί λύπησε τον Θεό του. Αν ήταν έτσι θα ζητούσε συγνώμη και θα συγχωρούνταν. Απλά δεν άντεξε ο Θεός του να ζητάει αγάπη και όχι χρήμα. Δεν άντεξε έναν Θεό ενάντια στα συμφέροντά του. Αυτά που νόμιζε ότι ήταν συμφέροντά του. Γιατί τα πραγματικά συμφέροντά μας είναι στον Θεό και σε τίποτα γήινο. Ο Ιούδας δεν μετανόησε ούτε μέχρι την τελευταία του ανάσα. Η ίδια η Φανέρωσή του Θεού αποτελεί την Κρίση Του. Για να προστατέψει λοιπόν αυτούς τους απίστους, τους στερεί την παρουσία Του. Ώστε όταν την ώρα της κρίσης ο Διάβολος τους κατηγορήσει ενώποιον του Θεού ότι "Ποτέ δεν σε πίστεψαν", να μπορεί ο Θεός τουλάχιστον να πεί "Ναί, αλλά και ποτέ δεν με πολέμησαν". Όχι ότι αυτό θα τους σώσει. Αλλά θα τους γλυτώσει από τα χειρότερα. Μην ανησυχείτε, λοιπόν, εσείς που θέλετε αποδείξεις για να δείτε τον Θεό. Να είστε σίγουροι. Όσο τις ζητάτε, ΠΟΤΕ δεν θα τις πάρετε και ΠΟΤΕ δεν θα βρείτε τον Θεό. Όσοι ζητούν Θεό, βρίσκουν Θεό. Όσοι ζητούν αποδείξεις, ούτε αυτές θα βρούν, ούτε και τον Θεό. Για εσάς λέει η προφητεία του Ησαϊα : ΄΄με την ακοή θα ακούσετε και δεν θα καταλάβετε. Και βλέποντας θα δείτε και δεν θα αντιλαμβάνεστε τι βλέπετε. Επειδή παχύνθηκε η καρδιά αυτού του λαού, και με τα αυτιά βαρέως άκουσαν, και τα μάτια τους έκλεισαν, μήπως δουν με τα μάτια, και ακούσουν με τα αυτιά, και καταλάβει η καρδιά τους και επιστρέψουν, και τους θεραπεύσω΄΄

ε) Αυτή η κατηγορία είναι, όπως προανέφερα, οι πολέμιοι του Θεού. Αυτοί ξέρουν πολύ καλά ότι ο ένας μοναδικός Τριαδικός Θεός υπάρχει. Οστώσω η αποστροφή τους γι Αυτόν και τα έργα Του τους έχουν στρέψει εναντίων Του. Σε αυτήν την κατηγορία έρχονται κυρίως άνθρωποι από την προηγούμενη κατηγορία. Είναι αυτοί που επιμένουν να εναντιώνονται στον νόμο του Θεού, τον νόμο της αγάπης, επειδή δεν είναι προς το επίγειο συμφέρον τους. Πολλοί έχουν βάλει μάλιστα σκοπό να παρασύρουν και άλλους στο μίσος τους ενάντια στον Θεό και την εκκλησία, νομίζωντας, γελοιοδέστατα φυσικά, πως είναι δυνατον να βλάψουν το Θεανθρώπινο σώμα του Χριστού, την εκκλησία. Γι' αυτούς λέω τα γνωστά. "Σκληρον προς κεντρα λακτιζειν", και όσο για την εκκλησία, "δεν θα την κατανικήσουν οι δυνάμεις του Άδη". Όσο για τους χαιρέκακους, που εκμεταλεύονται την σαπίλα που ομολογουμένως έχουν κάποιοι εισάγει με τις πράξεις τους στην εκκλησία, και "βλέπουν" μια διάλυση και εξάλοιψη των χριστιανών, λέγω το εξής που έχουν ειπωθεί. "Ακόμα και αν εξαλοιφθεί κάθε χριστιανός από την γή, ο Θεός θα κάνει τις ίδιες τις πέτρες να μαρτυρήσουν γι αυτόν". Όσο για την σαπίλα της εκκλησίας, σιγά το νέο. Όσοι πιστεύουν πραγματικά και όχι χλιαρά, η πίστη τους θα αυξηθεί μετά απ' αυτά, δίοτι αυτός ο καιρός της αποστασίας έχει ήδη προφητευθεί σε αναρίθμητες προφητείες. Ποτέ άλλωτε η ίδια η εκκλησία δεν ήταν τόσο σάπια μέσα της, όσο τώρα. Σε σημείο να είναι σχεδόν νεκρή. Μα αν κάποιος είχε την στοιχειώδη διορατικότητα, θα έβλεπε ότι η εκκλησία σαν σώμα Χριστού, ακολουθεί ακριβώς την πορεία του σάρκινου σώματος του Χριστού. Όταν ο χριστός γεννήθηκε, μόλις που γλίτωσε από το σπαθί του ηρώδη. Έτσι και η πρώτες εκκλησίες, επέζησαν των μεγάλων διωγμών. Μετα μεγάλωσε ειρινικά στην θαλπωρή της οικογένειας. Έτσι και η εκκλησία έζησε στην ρωμαϊκή αυτοκρατορία και το Βυζάντιο. Δίδαξε. Έτσι και το ευαγγέλιο έφτασε σε κάθε γωνιά της γής. Θαυματούργησε και πολλοί δεν τον πίστεψαν. Έτσι και η εκκλησία επέζησε θαυματουργικώς, στα πρώσωπα των αγίων οι οποίοι κυνηγήθηκαν. Τώρα έρχεται ο καιρός της μεγάλης θλίψης για την εκκλησία, όπως και η θλίψη του Ιησού στην Γεσθημανή. Προδόθηκε από δικούς Του. Έτσι και οι εκκλησία δέχεται τα χειρότερά της χτυπήματα από μέσα (κλήρος και λαός), αλλά από λίγους. Σύντομα, μετα απ' αυτά θα έρθει η περίοδος της Μεγάλης Δοκιμασίας και μετά της Σταύρωσης (η περίοδος του Αντιχρίστου). Όμως η Ζωή δεν είναι δυνατόν να πεθάνει. Και όπως με μια πνοή αναστήθηκε το νεκρό σώμα του Χριστού και διαλύθηκε ο Θάνατος, έτσι με μια πνοή θα διαλυθεί το παρόν σάπιο σύστημα και η εκκλησία θα αναβιώσει σχεδόν από το πουθενά σε πλήρη δόξα. Και όπως το Άγιο Πνεύμα, έκανε μερικούς φτωχούς και αγράμματους ψαράδες να τα βάλουν με όλους (ιουδαίους, ρωμαίους, έλληνες και βαρβάρους) για την διάδωση της αλήθειας, έτσι και πάλι το Άγιο Πνεύμα θα δωθεί στους μικρούς αυτής της κοινωνίας για να υπηρετήσουν τον Θεό (οι άπιστοι θα λένε "ευσεβείς πόθοι" :) ) Όσοι πολεμάνε την εκκλησία, με τον ίδιο τον πόλεμό τους τελικά την στηρίζουν. Δεν καταφέρνουν τίποτα. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

Από τις 5 κατηγορίες, η πρώτη δεν είναι δυνατόν να χάσει την πίστη της, γιατί την ζεί εξ' εμπειρίας. Οι 2 επόμενες είναι οι επισφαλείς κατηγορίες γιατί εύκολα παρασύρονται από την ολιγοπιστία, ή την αμέλειά τους. Για τις 2 τελευταίες, μόνο να προσεύχεται μπορεί κανείς. Οι άνθρωποι από μόνοι τους διαλέγουν να αλλάξουν, δεν μπορεί να τους αλλάξει κανείς άλλος.

Και ας δούμε τι λέει και ο ίδιος ο Θεός γι όλ' αυτά στην εποχή μας.


Όμως παιδί Μου, θα υπάρξουν κι αυτοί που δεν θ' ακούσουν, εξ αιτίας της έπαρσής τους. Οι άνθρωποι αυτοί βαραίνουν την Καρδιά Μου, στερούνται ταπείνωσης και αληθινής Σοφίας. Είναι γεμάτοι ανταγωνιστικές πεποιθήσεις μιας "γνώσης" που δεν είναι καν γνώση όταν είναι να κρίνουν, να καταδικάσουν και να λογομαχήσουν για λέξεις, προκαλώντας αδιάκοπες συζητήσεις, χωρίς να αντιλαμβάνονται ποτέ ότι γίνονται λεία του Πονηρού. Ω παιδί Μου, υπόμεινε για χάρη Μου αυτές τις ταλαιπωρίες, όλ' αυτά δεν πάνε χαμένα: μια μέρα θα δεις το Φως πρόσωπο με πρόσωπο... Έλα να ευφρανθείς μέσα στην Αγάπη Μου και στη Στοργή Μου. Ανάπαυσε το κεφάλι σου πάνω στην Καρδιά Μου και άκουσε τα καλέσματα της Αγάπης. Έλα να χαρείς κοντά Μου, να χαρείς στο Μεγαλείο Μου και στα Πλούτη Μου.

Φύλαξα τον Πλούτο αυτό για σένα, γενεά, για να σε φέρω σε Μένα με αλυσίδες Αγάπης. Κι αν Με ρωτήσετε "Σε πόσον καιρό θα επιτελεστεί αυτό το θαύμα;" θα σας πω: επιτελείται ήδη. Μερικοί από σας έχουν ήδη ακούσει τα Βήματά Μου. Ο Κύριος που γυρεύετε θα έρθει ξαφνικά επάνω σας. Αυτός που αποζητάτε, έρχεται. Σας λεω λοιπόν: μην αντιστέκεστε στο Άγιο Πνεύμα Μου, που θα έρθει τώρα με πλήρη ισχύ να ξετυλίξει το νεκρικό σάβανο που σκεπάζει τα έθνη σας και σας εμποδίζει να δείτε το Φως. Θα κατέβω πανίσχυρος με το Πνεύμα Μου να ξεσκεπάσω αυτούς που σας οδηγούν στην πλάνη και να διώξω τους εμπόρους που διείσδυσαν μέσα στο Ιερό Μου.

Στρέψε τα μάτια σου σε Μένα, γενεά, και δες τη Χαρά που έρχεται σύντομα κοντά σου. Το Άγιο Πνεύμα Μου θα κατέβει στην πληρότητά Του όχι μόνο για να σώσει τους άθλιους. Θα κατέβω και για κρίση, για να δώσω την όραση στους τυφλούς και ν' αφαιρέσω την όραση απ' αυτούς που λένε ότι βλέπουν. Κι αυτούς που ονομάζονται σοφοί και μορφωμένοι, θα τους σαστίσω σε σημείο να μην ξέρουν πλέον ποιοι είναι και από πού προέρχονται. Σας βεβαιώνω: Θα μορφώσω τους ανάξιους, κι αυτούς που ονομάζετε ανόητους και τιποτένιους θα τους υψώσω, θα τους μορφώσω με τη Γνώση Μου και θα τους κάνω αφοσιωμένους μαθητές της Αλήθειας, για να ντροπιάσω αυτούς που τους εμποδίζουν την είσοδο στη Βασιλεία Μου. Σας λεω, οι νεκροί θα βρουν το δρόμο τους πριν από εσάς τους σοφούς. Το Πνεύμα της Χάριτός Μου ήρθε στην πόρτα σας, αλλά δεν θελήσατε να πιστέψετε στα Μεγαλεία Μου και στα Θαυμάσιά Μου. Κι όμως, αυτοί που εσείς ονομάζετε τιποτένιους και είναι οι περιφρονημένοι της κοινωνίας σας, πίστεψαν με ταπείνωση, με θέρμη και με αγάπη. Θα φέρω πίσω τους αμαρτωλούς και θα αναστήσω τους νεκρούς σαν στήλες φωτός. Αλλά προς μεγάλη Μου θλίψη, ακόμη κι όταν δείτε αυτά τα θαυμαστά σημεία, θα αρνηθείτε πάλι να το σκεφθείτε καλύτερα και να πιστέψετε στα σημερινά Μου Θεία Έργα. Γι' αυτό σας λεω:

"Η Βασιλεία Μου θα σας αφαιρεθεί
και θα δοθεί σ' ένα φτωχό λαό,
σ' ένα λαό που δεν μπορεί να
διακρίνει το δεξί του
χέρι από το αριστερό,
και σ' αυτούς τους άθλιους
θα απονείμω το Νέο Μου Όνομα. "

Δεν είμαστε αυθεντίες. Ας βάζουμε πάντα ένα ερωτηματικό σε κάθε μας σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 12:09:58  Εμφάνιση Προφίλ
Usagi:
«Σε αυτό το φόρουμ, γενικά, υπάρχει μονίμως μια αντιπαλότητα μεταξύ χριστιανών-μη χριστιανων. (Και άλλων βέβαια, αλλά αυτή είναι η μεγαλύτερη, σκληρότερη και μακροβιότερη). Θα πω κάποια πράγματα και ο νοών νοείτω.»

Οι τίτλοι, σπανίως εκφράζουνε και αυτό που υποτίθεται εκπροσωπούνε. Οι χριστιανοί δεν ήσαν πάντοτε της ίδιας δογματικής άποψης αλλά ούτε και αποτελούσανε ενιαίο σύνολο. Άλλο ο σχολαστικισμός για παράδειγμα και άλλο ο Γνωστικός χριστιανισμός.

Αυτό ως προς τον τίτλο «χριστιανοί».

Ως προς τις τρεις κατηγορίες που εντόπισες, θα πρέπει μάλλον να θέσουμε και μια άλλη διάσταση της πραγματικότητας που ζούμε.

Το όλο θέμα εντοπίζεται, κατά την ταπεινή μου άποψη, στο να καταφέρουνε οι άνθρωποι να απαλλαγούνε από ιδεοληψίες και «θεόσταλτες αποκλειστικότητες», και με διευρυμένο ορίζοντα να ατενίσουνε τον κόσμο όλο και το συνάνθρωπο τους τελικά, και όχι να πέφτουνε γονυπετείς όταν στενεύει ο ορίζοντας τους.

Αυτό βέβαια αποτελεί ΑΝΑΘΕΜΑ για τους αυτόκλητους Σωτήρες των λαών μιας και τους αφαιρεί δόξα και……….αιώνια προνόμια.

Όμως θα πρέπει να προβληματιστούμε και σε κάτι ακόμα νομίζω: τελικά μήπως, ΠΡΑΚΤΙΚΑ, οι σημερινοί χριστιανοί είναι παρανοϊκοί?

Πώς το εννοώ.

Οι Αρχαιοελληνιστές ή οι ορθολογιστές ας πούμε, θέλουν να ζουν όπως κηρύττουν, η ιδεολογία τους εκφράζει την καλοπέραση, την ηδονή, την εκπλήρωση των πόθων και παθών, την άκρατη ελευθερία και τον αισθησιασμό. Από την άλλη, ο Χριστιανισμός εκπροσωπεί την ιουδαϊκής μορφής εγκράτεια, τον πνευματικό αγώνα, την θυσία, την (δήθεν) ανοχή προς τους εχθρούς και τις κακουχίες, την ελευθερία μέσα από τον περιορισμό των παθών (όπως και εάν αυτό δύναται να «εξηγηθεί»!).

Αλλά παρόλα αυτά οι Χριστιανοί ζούνε όπως και οι πρώτοι!!

Ζούνε εντελώς αντίθετα (τουλάχιστον κρίνω από τον περίγυρο μου που είναι ευρύτατος) από αυτά που ευαγγελίζονται και μετά δακρύων στις εκκλησιές πρόσκαιρα αναγγέλλουν.

Μήπως τελικά είμαστε λίγο παρανοϊκοί σαν χώρα και θρησκευόμενοι? ΠΩΣ μπορούμε να κηρύττουμε κάτι το οποίο οι ίδιοι ποτέ δεν εφαρμόζουμε? ΠΩΣ μπορούμε να ευελπιστούμε σε μια μεταθανάτια σωτηρία που αρπάξαμε από τα μαλλιά όταν μέχρι και την τελευταία ρανίδα αίματος μας είμαστε……..«παγανιστές»?

Άρα, πρέπει να παραδεχτούμε πως είμαστε υποκριτές και ψεύτες, και ότι ζούμε τυπολατρικά αμαρτάνοντας ή αμαρτάνουμε ζώντας!

Αντί λοιπόν να ζούμε μια εντελώς……αντιχριστιανική ζωή, θα πρέπει να προσπαθήσουμε να κάνουμε πράξη όλα όσα διακηρύττουμε, και να πάψουμε τουλάχιστον να δυσφημίζουμε το όνομα του Χριστού που υποτίθεται ότι πιστεύουμε και βιώνουμε…..

Αυτό που δεν μπόρεσαν πολλοί να αντιληφθούνε από τα όσα κατά καιρό ο υποφαινόμενος σχολιάζει, είναι ότι δεν κατακρίνω τον Χριστό και τον όποιο Χρισμένο θέλει ο καθένας να ακολουθεί. Αυτός καλά τα είπε για αυτούς που τα είπε. Οι Χριστιανοί νομίζουνε ότι διαβάζουνε τα λόγια του από την "ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ" ενώ το μόνο που κάνουνε είναι να αποστηθίζουνε τις κακομεταφρασμένες και παραχαραγμένες ηθικές αξίες των αρχαίων Ελλήνων που, και εδώ έγκειται ο εξελληνισμένος παραλογισμός, επιβεβαίωσε και ο Χριστός...

Για αυτό και υπάρχει αυτός ο εκφυλισμός και η τυπολατρία, διότι τελικά η θεώρηση που πραγματεύεται ο Χριστιανισμός είναι κυριολεκτικά ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΗ και οδηγεί σε παραλογισμούς και πνευματικά αδιέξοδα Και ιδιαίτερα στον Έλληνα, και ας μην κατηγορηθώ για «ρατσισμό».

Κάτι που είναι εμφανές άπαξ και ο Έλληνας απολαμβάνει την μαγεία της δημοκρατίας και το φως της αμφισβήτησης. Οι αντιδράσεις…ΔΕΝ ΑΡΓΟΥΝΕ!

Κάθε καινούργια εκκλησιά θεμελιώνεται πάνω σε κάποια οστά «αγίου». Κάθε καινούργια φιλοσοφία θεμελιώνεται πάνω σε κάποια στοιχεία ελληνικά.

Ας αναλογιστεί και ας διαλέξει ο καθένας, ας αναλογιστεί εάν Εκείνος τελικά φιλοσοφούσε ή διαλαλούσε μια δογματική και στείρα θρησκεία με πολυέλαιους και αμύθητες περιουσίες, με υποκριτές τυπολάτρες και εξαγνιστικά έθιμα και κεράκια……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 15:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

[b]Τη Βιβλο δεν την εχεται διαβασει οπως καταλαβαινω και ειδικα οι αθεοι που εχουν απαρνηθει τον εαυτο τους και το Θεο γιατι τους ενδιαφερει αυτη η ζωη. Ο Χριστος ηρθε στον κοσμο αυτο γιατι ηταν ο μονος τροπος για να ανοιξουν οι πυλες του παραδεισου για τους ανθρωπους. Αυτο και μονο αποδεικνυει την Αγαπη Του Θεου για μας που μας θελει ολους κοντα του.

Μαλιστα,με απλα λογια θελει να μας πει ο Θεοφιλος οτι οταν ενας ειναι Αθεος σημαινει οτι δεν εχει διαβασει την Βιβλο.Λες και αν την διαβασει καποιος θα γινει Χριστιανος.Η πιστη δεν ερχεται με διαβασμα βιβλιων ή με κηρυγματα παπαδων.


quote:
Το πρόβλημα όμως είναι πως έχουμε ξεχάσει το πραγματικό νόημα (και δυστυχώς σήμερα δεν υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να μας το θυμήσουν) όλων αυτών των αφορμών που μας κάνουν να ευχόμαστε.

Στην Καινή Διαθήκη υπάρχουν ένα σωρρό αναφορές περί του ότι ο Ιησούς είναι ο Υιός του Θεού, δεν μένει παρά να πάρεις το βιβλίο και να το διαβάσεις. Αν θες βοήθεια για την κατανόησή της, δεν έχεις παρά να ψάξεις έναν καλό πνευματικό της ορθόδοξης εκκλησίας και θα σε βοηθήσει. Πρέπει να ψάξει καλά όμως έτσι!! μην αρκεστείς στην πεποίθησή σου ότι κατέχεις τα πάντα ή ότι έχεις καταλάβει τα πάντα (είναι η παγίδα στην οποία πέφτω εγώ δυστυχώς)!!


Κοιτα την Βιβλο την εχω διαβασει οπως εχω διαβασει και το Κορανι κ.λ.π.Εχω δεν ειπα οτι δεν αναφερει οτι ειναι Υιος του Θεου εχω απλως αναρωτιεμαι απο που προκυπτει η τριαδικοτητα του Θεου.

Οσο για τον πνευματικο που λες δεν εχει να βοηθησει εμενα σε τιποτα.Οτι δεχεται σημερα η Ορθοδοξη Εκκλησια ειναι αυτα που εγιναν αποδεκτα στις Οικουμενικες συνοδους και πολλα πραγματα απορριφτηκαν αυθαιρετως γιατι δεν βολευε την Εκκλησια(π.χ Μετενσαρκωση,αποκρυφα Ευαγγελια κ.λ.π).


quote:
Λοιπόν, όσον αφορά για την πείνα στην Αφρική, πες μου σε παρακαλώ, πεινούν διότι δεν υπάρχουν αρκετά αγαθά στον κόσμο; Μήπως δεν υπάρχουν αρκετά φάρμακα έτσι ώστε να βοηθήσουν όσα παιδάκια είναι άρρωστα αλλά δεν έχουν πρόσβαση στις απαιτούμενες θεραπείες;

Ο Χριστός είπε κάτι το πολύ απλό "ο έχων δύο χιτώνες να δώσει τον έναν σε αυτόν που δεν έχει"!! Ποιός το κάνει σήμερα φίλε μου? Εσύ το κάνεις? Εγώ το κάνω? Όχι εγώ δεν το κάνω.



Ο Χριστος ειπε πολλα σωστα πραγματα.Σε αυτο δεν διαφωνει κανεις.Και αν οι ανθρωποι και ολοι μας ειχαμε κανει κατι απο αυτα που εχει πει θα ηταν καλυτερος ο κοσμος που ζουμε.

Δεν απαντησες σε ολα οχι γιατι δεν θελεις αλλα γιατι δεν υπαρχει απαντηση.Η ιδια η Εκκλησια λεει Αγνωσται Βουλαι Κυριου.

Η λογικη ενος Θεου που γνωριζει το μελλον(αρα δεν υφισταται ελευθερη βουληση),που δεν παρεμβαινει για να βοηθησει αυτους που τον εχουν αναγκη και πορσευχονται ειλικρινα σε αυτον για βοηθεια αλλα ορισμενες φορες αποφασιζει να θαυματουργησει(επιλεκτικη ευαισθησια),ενος τιμωρου Θεου(δες Παλαια Διαθηκη και μη μου πεις οτι εκει βλεπεις εναν Παναγαθο Θεο,αντιθετως ειναι ενας Εθνικιστης και σκληρος Θεος σε αντιθεση με την Καινη Διαθηκη πραγμα που δειχνει την αντιφαση) δεν ταιριαζει στην εικονα ενος Πανταχου παρων Θεου και Παναγαθου.

Για ποια σχεση αγαπης μιλαμε οταν δεν υπαρχει παρουσια του Θεου που εκδηλωνεται οχι με δηθεν Θαυματα οπως το Αγιο Φως αλλα με "χερι" βοηθειας προς τους δυστυχισμενους συνανθρωπους μας.

quote:
Όσον αφορά τις φυσικές καταστροφές, και εδώ αν υπήρχε η σωστή αντιμετώπιση χωρίς να υπολογίζεται το κόστος, θα μπορούσαν να είχαν μειωθεί κατά πολύ οι τραγικές επιπτώσεις. Θυμίσου τι είχαν πεί για το τσουνάμι; πως αν είχαν εγκαταστήσει το σύστημα προειδοποίησης θα είχαν γλιτώσει ένα σωρρό ζωές!! Κοστίζει όμως φίλε μου και όποιος δεν έχει να πληρώσει είναι "ελεύθερος" να πεθάνει. Έλα όμως που μέσα στους νεκρούς υπήρχαν και πολιτισμένοι δυτικοευρωπαίοι, αμερικάνοι, ......!!


Συμφωνω σε αυτο.Και πρεπει να σου πω φιλε Ψηλε οτι εισαι καλος "συνομιλητης" ασχετα απο το αν διαφωνουμε σε αντιθεση με καποιον αλλον εδω μεσα που ηρθε να κανει κηρυγμα.
Και μια ασχετη ερωτηση.ΤΟ επιθετο σου αρχιζει απο Κ και εισαι ψηλος;Το ρωταω διοτι το e-mail σου μου θυμιζει εναν γνωστο μου.Αν θελεις μπορεις να μην απαντησεις και συγνωμη για την αδιακριτη ερωτηση.


quote:

Δεχτειτε την ζωη που σας εδωσε ο Θεος και καντε οτι καλυτερο μπορειτε μ'αυτη και μην τον αμφισβητειτε γιατι αυτο ειναι εργο του διαβολυ και μονο.Και αφηστε τους αθεους να πλανωνται πιστευοντας οτι δεν θα υπαρξει κριση γι'αυτους με το να μην πιστευουν. Οταν θα ερωτηθουν απο Τον Κυριο θα ειναι αργα γι'αυτους. Και να θυμαστε οτι τα καλα δεν ειναι παντα αυτα που νομιζουμε.


Nαι,ναι Θεοφιλε ειμαστε του Διαβολου,ελα αντε πηγαινε να κανεις παρεα με την Λουκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 01:39:17  Εμφάνιση Προφίλ
.... καλοί μου συνφόρουμοδοιπόροι,
θα ήθελα να το πω ακόμη μια φορά πως σκοπός μου δεν είναι να κάνω κατήχηση σε αυτό εδώ το φόρουμ. Ειλικρινα το λέω και το πιστεύω, δεν είμαι ικανός για κάτι τέτοιο!!! Δεν έχω γνώσεις θεολογίας, ούτε φιλοσοφικές αλλά ούτε και φιλολογικές!! Και λάθη εκφραστικά αλλά και ορθογραφικά κάνω (βλέπεις όταν βρίσκεσαι για πολλά χρόνια μακρυά από την πατρίδα, πράγματα τα οποία κάποτε τα κορόιδευες, κάποια στιγμή τα λούζεσαι!!).
Προσπαθώ πάντα να μιλάω για πράγματα που θεωρώ ότι τα γνωρίζω και που έχω κάποιες εμπειρίες. Δεν μου αρέσει να επιφέρω γνώμη για κάτι που δεν γνωρίζω. Και αν καμιά φορά το κάνω, το κάνω με επιφυλάξεις και αναφέρω πως ενδέχεται να κάνω και λάθος.

Όταν κάποτε η γυναίκα μου μου μιλούσε για Θρησκεία, για Χριστό, γυρνούσα και της έλεγα πως αυτά τα πράγματα είναι για άτομα με αδύνατο χαρακτήρα, για λούζερς (όπως λέμε και στο χωρίο μου :)). Αλλά τρομάρα μου, τόσο ήξερα τόσο έλεγα!!

Μπορεί να μας καλύπτει όλους η ανωνυμία του Ίντερνετ, αλλά πιστεύω πως όλοι μας μπορούμε να καταθέσουμε εδώ κάποιες από τις εμπειρίες μας.
Αυτό κάνω και εγώ! Αφού ψάχτηκα-έψαξα, βρήκα σε κάποια στιγμή το Θησαυρό και τώρα προσπαθώ να τον μοιραστώ με όσους το θέλουν φυσικά!!
Είναι τέτοιος ο θησαυρός αυτός που με όσο περισσότερα άτομα τον μοιράζεσε, τόσο περισσότερη αξία παίρνει!!!
Βλέπετε δεν μοιάζει με τους συνήθεις θυσαυρούς!!

Έκανα αυτή την κάπως μακρυά αναφορά προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης.

.... καλέ μου Χείρων, πιστεύω πως στην παραπομπή που πείρες δεν περικλείεται το νόημα των λόγων μου. Ετσι και εγώ θα πάρω ένα άλλο κομμάτι του προηγούμενου μυνήματός μου:

quote:
Δηλαδή το ότι δεν επεμβαίνει ο Θεός με τη θεία δικαιοσύνη του, το βλέπουμε μόνο σε ότι δεν μας αφορά και όσο είναι απέναντί μας ή μακρυά μας; Αν κατάλαβα καλά, όλοι εμείς είμαστε σωστοί στην καθημερηνότητά μας, απονέμουμε παντού το δίκαιο και διάγουμε ζωή αναμάρτητη έτσι ώστε να αγανακοτύμε με την αδράνεια του Θεού μπροστά στην αδικία;

με το που είπα ότι δεν με συμφέρει να επέμβει, εννοώ με τη θεία δικαιοσύνη του.
Μα καλά νομίζεις ότι είμαι κορόιδο να μην θέλω να επεμβαίνει όταν έχω ανάγκη; Είναι εγωιστικό αλλά έτσι είναι!

Για να έχω δικαίωμα όμως να κρίνω πότε και που επεμβαίνει, πρέπει να δεχθώ την ύπαρξή του αλλά και την υπόστασή του 100% στη ζωή μου!
Εδώ είναι όμως που σκαλώνω! Δεν τον έχω δεχθεί ακόμη στη ζωή μου! Αφού δεν τηρώ το Λόγο του, η ζωή μου δεν είναι σύμφωνη ούτε προς το ελάχιστο με τα διδάγματά του! Αφού λοιπόν, ελέγχω τον ευατό μου και τον βρίσκω σε φάουλ, πώς αποτολμώ να κρίνω Αυτόν;;;;

Οπότε, όσες φορές έχει επέμβει έως τώρα στη ζωή μου (και Τον δοξάζω για αυτό) είναι προς όφελός μου. Δηλαδή καταχράζομαι της καλωσύνης του. Αλλωστε έτσι δεν κάνουν και όλα τα παιδιά με τους πατεράδες τους (ή σχεδόν όλα τα παιδιά);;;

Φίλε Βίκινγκ,
Θα ήθελα να κάνουμε μια διευκρίνιση σχετικά με ένα λάθος που όλοι λίγο ως πολύ το κάνουμε, άλλοι ασυναίσθητα και άλλοι ηθελημένα!!
Άλλο πράγμα είναι ο ΚΛΗΡΟΣ και άλλο η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!
Συνήθως οι κακκόβουλοι άνθρωποι, παίζουν με αυτές τις δύο λέξεις όπως τους συμμφέρει!
Τι να σου πω λοιπόν, ότι ο κλήρος, δυστυχώς, δεν έχει κάνει λάθη;
Είναι όμως άνθρωποι όπως και εμείς. Και εγώ τι πρέπει να κάνω τότε; Να πάρω τα μάτια και να φύγω;
Όταν στην οικογένεια μου διαφωνούσαμε με τον πατέρα μου και με τον αδερφό μου (τώρα πια δεν διαφωνούμε και τόσο συχνά γιατί δεν είμαστε και τόσο συχνά μαζί) δεν σηκωνόμουνα να φύγω και να τους εγκαταλείψω. Προσπαθούσα, όσο μπορουσα, να δω τι έφταιγε και αν μπορούσα το διόρθωνα ή το διορθώναμε μαζί.

Όσον αφορά την τριαδικότητα του Θεού, αυτό φαίνεται σε αρκετά σημεία ιδίως στην καινή διαθήκη. Μια μικρή αναφορά, ο ίδιος ο Ιησούς μιλά για τον Παράκλητο που θα στείλει ο Πατέρας σε αναπλήρωση της δικιάς του (του Ιησού) απουσίας. Σε κάποιο σημείο (αναφέρω τελείως επιγραμματικά κάποια στοιχεία που ίσως να μπερδεύω και τη σειρά τους) λέει ο Ιησούς στους μαθητές του που είναι λυπημένοι, διότι θα τον αποχωρισθούν, να μην είναι στεναχωρημένοι, αντιθέτως, να χαίρονται, γιατί ο Πατέρας θα τους στείλει το Άγιο Πνεύμα που θα τους ανοίξει τα μάτια και το μυαλό τους θα γεμίσει σοφία .......
(Αν θες μπορώ να ψάξω πιο αναλυτικά και να σου γράψω όσο το δυνατόν περισσότερα εδάφια, έτσι ώστε να μην κινδυνεύσω να σου γράψω άλλα αντί άλλων).

Όχι φίλε μου του επίθετό μου δεν αρχίζει από Κ αλλά από Τ. Αν νομίζεις ότι γνωριζόμαστε στείλε μου μαίιλ με περισσότερα στοιχεία. Μην ανυσηχείς, δεν είσαι καθόλου αδιάκριτος. Μου έτυχε μια φορά να συνομιλώ για αρκετό διάστημα με κάποιο γνωστό μου, χωρίς να το γνωρίζουμε και οι δυό μας!!! Είναι για γέλια :))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 01:58:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Αλλωστε έτσι δεν κάνουν και όλα τα παιδιά με τους πατεράδες τους (ή σχεδόν όλα τα παιδιά);;;»

Είδες πολλούς πατεράδες αγαπητέ που να επιφέρουνε την μέγιστη των ποινών στα απαίδευτα τέκνα τους, και μάλιστα με την πρώτη παρατυπία?

Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να πετάς στο δρόμο το παιδί σου, επειδή έσφαλε για μια και μοναδική φορά? Μπορείς να φανταστείς να μην συγχωρέσεις ένα λάθος?

Είναι ποτέ δυνατόν ο πατέρας να μην συγχωρήσει αλλά και να διδάξει από το λάθος το παιδί του?

Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου δίχως τύψεις, όταν η αμαρτία του παιδιού σου οφείλεται στη δική σου απρονοησία?

Για σκέψου λίγο, διότι μιλάς διαρκώς για «το παιδί» αλλά ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ.

Ψηλός:
«…γιατί ο Πατέρας θα τους στείλει το Άγιο Πνεύμα που θα τους ανοίξει τα μάτια και το μυαλό τους θα γεμίσει σοφία .......»

Το «Άγιο Πνεύμα» έχει αλληγορική σημασία στα λόγια ενός μύστη-διδασκάλου και όχι σχολαστική. Εάν ήθελε ο Ιησούς να ξεκαθαρίσει ένα τόσο ακανθώδες ζήτημα, εάν ήθελε να αναδείξει ένα τόσο κεφαλαιώδες θέμα, τότε θα είχε και την πρόνοια αλλά και την σοφία ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ.

Όμως, ούτε το είπε αλλά ούτε και το θέλησε.

Όπως και άλλα πολλά ακόμα…….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 02:02:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
«Αλλωστε έτσι δεν κάνουν και όλα τα παιδιά με τους πατεράδες τους (ή σχεδόν όλα τα παιδιά);;;»

Είδες πολλούς πατεράδες αγαπητέ που να επιφέρουνε την μέγιστη των ποινών στα απαίδευτα τέκνα τους, και μάλιστα με την πρώτη παρατυπία?

Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να πετάς στο δρόμο το παιδί σου, επειδή έσφαλε για μια και μοναδική φορά? Μπορείς να φανταστείς να μην συγχωρέσεις ένα λάθος?

Είναι ποτέ δυνατόν ο πατέρας να μην συγχωρήσει αλλά και να διδάξει από το λάθος το παιδί του?

Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου δίχως τύψεις, όταν η αμαρτία του παιδιού σου οφείλεται στη δική σου απρονοησία?

Για σκέψου λίγο, διότι μιλάς διαρκώς για «το παιδί» αλλά ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ.

Ψηλός:
«…γιατί ο Πατέρας θα τους στείλει το Άγιο Πνεύμα που θα τους ανοίξει τα μάτια και το μυαλό τους θα γεμίσει σοφία .......»

Το «Άγιο Πνεύμα» έχει αλληγορική σημασία στα λόγια ενός μύστη-διδασκάλου και όχι σχολαστική. Εάν ήθελε ο Ιησούς να ξεκαθαρίσει ένα τόσο ακανθώδες ζήτημα, εάν ήθελε να αναδείξει ένα τόσο κεφαλαιώδες θέμα, τότε θα είχε και την πρόνοια αλλά και την σοφία ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ.

Όμως, ούτε το είπε αλλά ούτε και το θέλησε.

Όπως και άλλα πολλά ακόμα…….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 02:52:35  Εμφάνιση Προφίλ
φίλε Schwabe,
... από όλα όσα έγραψα, πιάστηκες με το θέμα του Πατέρα, γιατί μόνο με αυτό;

νομίζω πως καταλήγεις σε αυθαίρετα συμπεράσματα.

Αν ο Χριστός λέει να συγχωρούμε 7 φορές 7, πως είναι δυνατόν να μας καταδικάζει με ένα μόνο μας σφάλμα;

Αν δεχθείς την αιώνιο ζωή ως προοπτική στη ζωή σου, τότε δεν θα μιλούσες για τη μεγίστη των ποινών. Πιστεύω πως η μεγίστη των ποινών είναι η καταδίκη στο αιώνιο σκότος (ο όρος αυτός είναι κάτι που σηκώνει πολλές ερμηνείες).

Που το λέει πως ο Πατέρας Θεός δεν συγχωρεί; Αφού ακόμη και για τους κεκοιμημένους υπάρχει τρόπος ο Πατέρας να συγχωρήσει τα αμαρτήματά τους (δες μνημόσυνα).

quote:
Το «Άγιο Πνεύμα» έχει αλληγορική σημασία στα λόγια ενός μύστη-διδασκάλου και όχι σχολαστική. Εάν ήθελε ο Ιησούς να ξεκαθαρίσει ένα τόσο ακανθώδες ζήτημα, εάν ήθελε να αναδείξει ένα τόσο κεφαλαιώδες θέμα, τότε θα είχε και την πρόνοια αλλά και την σοφία ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ.

Όμως, ούτε το είπε αλλά ούτε και το θέλησε.

Όπως και άλλα πολλά ακόμα…….


αυτό εδώ δεν το κατάλαβα, μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεοφιλος
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 04:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεοφιλος
quote:

φίλε Schwabe,
... από όλα όσα έγραψα, πιάστηκες με το θέμα του Πατέρα, γιατί μόνο με αυτό;

νομίζω πως καταλήγεις σε αυθαίρετα συμπεράσματα.

Αν ο Χριστός λέει να συγχωρούμε 7 φορές 7, πως είναι δυνατόν να μας καταδικάζει με ένα μόνο μας σφάλμα;

Αν δεχθείς την αιώνιο ζωή ως προοπτική στη ζωή σου, τότε δεν θα μιλούσες για τη μεγίστη των ποινών. Πιστεύω πως η μεγίστη των ποινών είναι η καταδίκη στο αιώνιο σκότος (ο όρος αυτός είναι κάτι που σηκώνει πολλές ερμηνείες).

Που το λέει πως ο Πατέρας Θεός δεν συγχωρεί; Αφού ακόμη και για τους κεκοιμημένους υπάρχει τρόπος ο Πατέρας να συγχωρήσει τα αμαρτήματά τους (δες μνημόσυνα).

quote:
Το «Άγιο Πνεύμα» έχει αλληγορική σημασία στα λόγια ενός μύστη-διδασκάλου και όχι σχολαστική. Εάν ήθελε ο Ιησούς να ξεκαθαρίσει ένα τόσο ακανθώδες ζήτημα, εάν ήθελε να αναδείξει ένα τόσο κεφαλαιώδες θέμα, τότε θα είχε και την πρόνοια αλλά και την σοφία ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ.

Όμως, ούτε το είπε αλλά ούτε και το θέλησε.

Όπως και άλλα πολλά ακόμα…….


αυτό εδώ δεν το κατάλαβα, μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής;



quote:
Φιλε μου, Ο Χριστος δεν ειπε 7 φορες αλλα 77 φορες. Διαβασε καλα το βιβλιο αν θελεις αν εισαι αντικειμενικος. Ο Χριστος δεν μας καταδικαζει με το πρωτο αμαρτημα μας και μας συγχωρει αρκει να μετανοησουμε. Και το "οχι 7 φορες αλλα 77" που λεει ο Χριστος ειναι συμβολικο αν διαβασεις παρακατω θα καταλαβεις. Μας λεει να συγχωρουμε παντα αυτους που μας πληγωνουν οπως εκεινος κανει με μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deepest_Emotion
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 06:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deepest_Emotion
Καλημερα.Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα. Σας ευχαριστω ολους που αφιερωσατε λιγο απο τον χρονο σας και ειπατε τις αποψεις σας πανω στο θεμα. Θα μου επιτρεψετε να συμφωνησω με τον φιλο Θεοφιλο και να πω πως εχει μεγαλο δικιο στο οτι δεν εχουμε διαβασει τη Βιβλο και γι αυτο δεν ξερουμε πολλα πραγματα.Θα ηθελα να πω σκεφτομενη αυτο το θεμα συζητησεως σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητησα τον Θεο,ισως το σκεφτηκα με καποια ευαισθησια η οποια ειναι μεγαλυτερη αυτες τις μερες.Ισως κ δεν επρεπε να ανοιξω ενα τετοιο θεμα.Παντως μπορω να πω οτι ο Θεος με εχει βοηθείσει πολλες φορες και ξερω οτι ηταν αυτος και καμια μα καμια συμπτωση.Δεν ξερω αν το αξιζα γιατι σιγουρα δεν ειμαι αγια αλλα νιωθω οτι με αγαπαει πολυ οπως και ολο το κοσμο.Μερικοι μπορει να μου πουν πως ειμαι τοσο σιγουρη, αλλα ειναι μερικα πραγματα που δεν εξηγουνται με λογια. Πιστευω οτι πολλες απαντησεις υπαρχουν μεσα μας και με τη βοηθεια του Θεου μπορουμε να τις βρουμε.
Θα ηθελα να πω στον φιλο VIKING συμφωνα με αυτα που νιωθω,δυστηχως χωρις να εχω διαβασει τη Βιβλο και απο αυτα που εχω μαθει στη ζωη μου κι οχι απο αυτα που μου διδαξαν γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα το σκεφτοσουν το τελευταιο,οτι ο Θεος δεν ειναι εκδικητικος απλα οταν κανει κατι που σε μας φαινεται "εγκλημα" ξερει γιατι το κανει και συντομα βρισκουμε και τις απαντησεις.Παντως πιστευω και ειμαι σιγουρη πως ο Θεος ειναι αυτος που στενοχωριεται κ ποναει πιο πολυ απο ολους μας.Αυτο μπορεις να το σκεφτεις κ με τη λογικη αλλα κ με την ψυχη σου.Σασ ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.Καλημερα

If in the dark, you lose your friends, hold my hand and have no fear...Cause I will be there...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 16:51:39  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«από όλα όσα έγραψα, πιάστηκες με το θέμα του Πατέρα, γιατί μόνο με αυτό;»

Πρώτα αναλύουμε την βάση και μετά τα υπόλοιπα. Εάν τα θεμέλια είναι σαθρά, θα πρέπει να μας απασχολήσουνε οι…βεράντες του σπιτιού?

Απλό δεν είναι?

Ψηλός:
«Αν ο Χριστός λέει να συγχωρούμε 7 φορές 7, πως είναι δυνατόν να μας καταδικάζει με ένα μόνο μας σφάλμα;»

Οι πρωτόπλαστοι, όντως «άβγαλτοι» και άκακοι, όντως απονήρευτοι και απαίδευτοι με μισαλλοδοξίες και σκοτεινές σκέψεις, τιμωρήθηκαν άνευ άλλης συζητήσεως και ευκαιρίας!

Είδες να δίδεται καμία δεύτερη ευκαιρία? Θα…πείραζε δηλαδή τόσο πολύ πια τον ίδιο τον Θεό, θα τράβαγε ο Θεός δηλαδή τόσο ζόρι πια, εάν έπεφταν μια και μοναδική φορά τα τέκνα Του σε σφάλμα?

Η μήπως απλά, δίχως την τιμωρία αυτού του «Θεού» δεν ευσταθεί η αέναη ενοχή και άρα η αέναη «αναγκαία» αποδοχή των όσων διαλαλεί το δόγμα?

Λοιπόν, ΤΙ από τα δυο συμβαίνει?

Ψηλός:
«Που το λέει πως ο Πατέρας Θεός δεν συγχωρεί;»

Σου έχω δώσει ήδη ένα παράδειγμα. Αλήθεια, ο Ιούδας συγχωρέθηκε επισήμως κατά την άποψη της εκκλησίας? Εάν όχι, τότε γιατί?

Ψηλός:
«Αφού ακόμη και για τους κεκοιμημένους υπάρχει τρόπος ο Πατέρας να συγχωρήσει τα αμαρτήματά τους (δες μνημόσυνα).»

Μην συγχέεις τις ορέξεις των ανθρώπων με τα όσα δίδαξε ο Ιησούς. Μίλησε ο Ιησούς για…μνημόσυνα? Μίλησε για εορτή των Χριστουγέννων? Μίλησε για τον εορτασμό και τους πανηγυρισμούς της Αγίας Τριάδας?

Όλα αυτά φίλτατε, είναι έθιμα που στην πλειοψηφία τους έχουνε ρίζες στην παγανιστική εποχή. Γνωρίζεις, προφανώς, ότι και η εκκλησία παραδέχεται πως ο Ιησούς ποτέ δεν ήταν δυνατό να είχε γεννηθεί Δεκέμβριο.

Και όμως, εσύ γιορτάζεις.

Ψηλός:
«αυτό εδώ δεν το κατάλαβα, μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής;»

θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο ξεκάθαρος ως προς το ΤΙ δεν κατάλαβες. Αναμένω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 23:51:26  Εμφάνιση Προφίλ
... φίλε Schwabe, ομολογώ πως θίγεις θέματα άκρως θεολογικού χαρακτήρα για τα οποία δεν είμαι σίγουρος πως είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να σου απαντήσει. Θα προσπαθήσω όμως, και σε ότι δεν κατέχω θα προσπαθήσω να ενημερωθώ και θα σου εκφράσω την αποψή μου.

Αναφέρομαι στο θέμα των πρωτπλάστων.
Εσύ τι προσδιορίζεις ως τιμωρία στο πρόσωπό τους; Το ότι τους έδιωξε από τοη Παράδεισο; Το ότι τους έκανε θνητούς;

Γιατί το βλέπεις ως τιμωρία;;;; Δεν σε παραξενεύει το γεγονός του ότι ενώ τους παρχείχε τα πάντα, άφησε μόνο ένα πράγμα εκτός;; Το δένδρο της γνώσεως;
Γιατί άραγε; Ποιός ο λόγος;

Μεταξύ Πατέρα και παιδιών δεν υπάρχουν συμφωνίες;
Μήπως δεν τους είχε ενημερώσει για το αποτέλεσμα των πιθανών πράξεών τους; Τότε γιατί μιλάς για τιμωρία (άσχετα αν το αποτέλσμα μετά στους πρωτοπλάστους είχε τις μη επιθυμητές από αυτούς επιπτώσεις, και αυτό γιατί; γιατί χάσανε την άνεσή τους, δηλαδή πάλι το συμφέρον τους κοίταξαν); Αντιθέτως, του έδωσε το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης!! Από άβουλα όντα τους έκανε άνθρωπους ελεύθερους!! Η ελευθερία φίλε μου εκτός από δικαιώματα απαιτεί και υποχρεώσεις και θυσίες, πράγματα εντελώς άγνωστα σε εμάς σήμερα (τουλάχιστον απ'ο,τι διαπιστώνω εγώ).

Δηλαδή και εδώ θα κρίνουμε το Θεό και θα του υποδείξουμε τον τρόπο με τον οποίο θα έπρεπε να ενεργήσει έτσι ώστε να μην μας φαίνεται σήμερα το όλο σκηνικό ως τιμωρία;

Από όσο εσύ ξέρεις, ο Ιούδας ζήτησε συγχώρεση;;; αν ναι, από ποιόν;

Μαι και φυσικά και ο Ιησούς μίλησε και μιλά για τη δύναμη της προσευχής και για τις συγχωρητικές της και άλλες ιδιότητες που έχει.
Πρόσεξε, είπα κεκοιμημένους και όχι νεκρούς!! Ο άνθρωπος για τον Ιησού και για τους πιστούς δεν πεθαίνει (είτε εσύ το δέχεσαι είτε όχι), άρα γιατί η προσευχή να μην έχει ευερεγετικό αποτέλεσμα και γους κεκοιμημένους αδελφούς μας;;;

Αυτό που δεν κατάλαβα το έβαλα στην παραπομπή και είναι ο λόγος σου για το Άγιο Πνεύμα.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 00:34:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«φίλε Schwabe, ομολογώ πως θίγεις θέματα άκρως θεολογικού χαρακτήρα για τα οποία δεν είμαι σίγουρος πως είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να σου απαντήσει.»

Μα, αγαπητέ όλα όσα εκφράζεις ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. Εάν δεν είσαι σίγουρος, τότε πως διαχωρίζεις τα όρια της σιγουριάς από την αβεβαιότητα?

Ψηλός:
«Εσύ τι προσδιορίζεις ως τιμωρία στο πρόσωπό τους; Το ότι τους έδιωξε από τοη Παράδεισο; Το ότι τους έκανε θνητούς;»

Συγνώμη, αλλά καλά θα κάνουμε να μην υποτιμάμε την νοημοσύνη των μελών αυτού του φόρουμ.

Εάν δεν είναι τιμωρία η αποπομπή από τον Οίκο του Θεού, τότε ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Μήπως υπάρχει πουθενά η λέξη «επιβράβευση» στην Αγία Γραφή και μου διέφυγε?

Ψηλός:
«Μεταξύ Πατέρα και παιδιών δεν υπάρχουν συμφωνίες;»

Γνωρίζεις πολλούς πατεράδες που να κάνουνε…συμφωνίες χαρακίρι με τα παιδιά τους φίλτατε? Γνωρίζεις πολλούς πατεράδες που να θέτουνε τον καρπό τους, τα παιδιά που οι ίδιοι γέννησαν, εκτός σπιτιού απλά επειδή έκαναν ένα παράπτωμα?

Έχεις παιδιά αγαπητέ?

Ψηλός:
«Αντιθέτως, του έδωσε το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης!! Από άβουλα όντα τους έκανε άνθρωπους ελεύθερους!! Η ελευθερία φίλε μου εκτός από δικαιώματα απαιτεί και υποχρεώσεις και θυσίες, πράγματα εντελώς άγνωστα σε εμάς σήμερα»

Τελικά θα πρέπει να αποφασίσεις τι συμβαίνει φίλτατε!

Τους τιμώρησε ΝΑΙ ή ΟΧΙ? Εάν τους τιμώρησε, τότε σαφέστατα και δεν «κέρδισαν» τίποτα, καθώς ειδάλλως δεν έχει νόημα ο διαχωρισμός μεταξύ τιμωρίας ή όχι. Εξάλλου, εάν τους «ελευθέρωσε» όπως λες, τότε ΑΠΟ ΤΙ ήρθε πριν 2005 χρόνια για να τους λυτρώσει?

Ο Χριστιανός φίλε μου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!

Στην «Προς Ρωμαίους» επιστολή (κεφ.10-21) διαβάζουμε

«..η Ρεβέκα είχε ένα κρεβάτι με τον πατέρα μας Ισαάκ. Πριν ακόμα γεννηθούν και πριν να κάνουν κάτι καλό ή κακό για να παραμείνει η πρόθεση για εκλογή του Θεού, ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΡΓΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙ.
Είχε ειπωθεί σ’αυτήν: Ο μεγαλύτερος θα είναι ΔΟΥΛΟΣ του μικρότερου ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ: τον Ιακώβ αγάπησα αλλά τον Ησαύ ΕΜΙΣΗΣΑ..άρα λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ αλλά ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΕΙ.
Γιατί λέγει η Γραφή στον Φαραώ: ότι γι’αυτό σε σκληρύνει. Θα πεις λοιπόν σε μένα: γιατί πλέον κατηγορεί? ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ?
Το λοιπόν άνθρωπε, ΕΣΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ?
Μήπως μπορεί να πει το πλάσμα στον πλάστη του γιατί με έκανες έτσι?
Η μήπως δεν έχει δικαίωμα ο κεραμοποιός του πηλού από τον ίδιο το πηλό να φτιάξει ΣΚΕΥΗ ΜΕ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΥΗ ΑΧΡΗΣΤΑ?»

Στον Ιουδαϊσμό, όπως και στον εβραιοχριστιανισμό, ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Η μοιρολατρία είναι πανταχού παρόν!
Στον Ισλαμισμό (Αβρααμικό βλέπεις…) υπάρχει το Κισμέτ.
Στον μαρξισμό η νομοτέλεια.
Στον Φροϋδισμό τα εκ γενετής συμπλέγματα.

Τελικά, εφόσον ο άνθρωπος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ σύμφωνα με τον χριστιανισμό και τους εκάστοτε αφεντάδες (Γιαχβέ-Meshiah «Χριστός»), ΤΟΤΕ για ποια «δικαιώματα» και «ελευθερία» ψάχνεις?

Αφού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ (ούτε καν γεννιέται….ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ!) τι στα κομμάτια χρειάζεται τα υποτιθέμενα «δικαιώματα»? Να διεκδικήσει ΤΙ? Τα όρια της αιχμαλωσίας του?

Τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος υπό τον μανδύα του εβραιοχριστιανισμού? ΤΙΠΟΤΑ.

Σκέψου ότι ακόμα και ο Ιωσήφ, ο ας πούμε θετός πατέρας του Ιησού, μετά από πειθαναγκασμό και απειλές, από τον χριστιανικό θεό, έλαβε την Μύριαμ ως γυναίκα του!!

Μάλλον πολύ επιλεκτικά διαβάζεις αγαπητέ τις γραφές…….

Ψηλός:
«Από όσο εσύ ξέρεις, ο Ιούδας ζήτησε συγχώρεση;;; αν ναι, από ποιόν;»

Ενώ κανένας από τους υποτιθέμενους πιστούς μαθητές Του δεν θυσιάστηκε για τον δάσκαλο του, παρά όλοι κρύφτηκαν σαν τα ποντίκια, ο Ιούδας υπό το βάρος των τύψεων του άφησε τα παχιά λόγια και αυτοκτόνησε.

Τι άλλο θέλεις ως συγνώμη?

Ψηλός:
«Μαι και φυσικά και ο Ιησούς μίλησε και μιλά για τη δύναμη της προσευχής και για τις συγχωρητικές της και άλλες ιδιότητες που έχει.»

Ο Ιησούς μίλησε για την πίστη. Η πίστη είναι όντως ικανή για πολλά. Άλλοτε καλά και άλλοτε κακά. Η πίστη όμως, δεν ταυτίζεται απαραίτητα με νεκραναστάσεις και άλλες εσχατολογικές ακροβασίες.

Προσπάθησε κάποτε να δεις πίσω από την απόσταση μεταξύ βιβλίου και ματιών. Ο εσωτερικός Λόγος μόνο προσεγγίζεται με εξωτερικό Λόγο. Δεν ερμηνεύεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 01:29:06  Εμφάνιση Προφίλ
.... φίλε Schwabe
αν υποτιμούσα τη νοημοσύνη σου δεν θα καθόμουνα εδώ τώρα να χάνω τον υπνάκο μου. Ποιός ο λόγος να συνομιλώ με υποδιαιρεστέρους μου;

Διακρίνω κάποια σύγχυση στα λεγόμενά σου που φτάνει σε σημείο να κάνεις και λάθη!!
λες:

quote:
Στην «Προς Ρωμαίους» επιστολή (κεφ.10-21) διαβάζουμε

;;;;;;;;;;;;;;

μήπως διαβάζουμε διαφορετική Βίβλο;;;;
μιλάς για την προς ρωμαίους που βρίσκεται μετά τις πράξεις σωστά; κεφάλαιο 10 σωστά; εδάφιο 21 σωστά; Μήπως εγώ ερμήνευσα λάθος τη παραπομπή σου;;;;

Οι συμφωνίες φίλε μου είναι για τους ανθρώπους, και φυσικά γνωρίζω πολλούς πατεράδες που έχουν κάνει συμφωνίες με τα παιδιά τους!!!

Ε όχι δεν τους τιμώρισε φίλτατε!!!
Έχεις μάθει να ερμηνεύεις τα πάντα στη ζωή σου με το "πάρε δώσε" οπότε σου είναι δύσκολο να καταλάβεις το νόημα αυτού του γεγονότος!!

Ο Θεός δεν είναι τιμωρός, και σε αυτό το σημείο διακρίνω πως έχεις κολήσει και δεν θες να ξεκολήσεις (και δεν ξέρω για ποιό λόγο).

Τον άνθρωπο οι πράξεις του οι ίδιες τον δικαιώνουν ή τον καταδικάζουν!!!
Διάλεξε και πάρε!!!

Έχεις πείσμα και μελετάς, αντιλαμβάνομαι όμως πως επενδύεις τα χαρίσματά σου κάπως μη παραγωγικά για σένα! Έχεις θυμό μέσα σου, γιατί; (το σχόλιο μου αυτό δεν είναι από κακία ή να σε ελέγξω).

Μην τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι και τα κάνεις όλα ένα χαρμάνι φίλτατε (αναφέρομαι στις τελευταίες παραγράφους του τελευταίου μυνήματός σου).

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 11:39:56  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Διακρίνω κάποια σύγχυση στα λεγόμενά σου που φτάνει σε σημείο να κάνεις και λάθη!!»

Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους. Μακράν εμού το όποιο αλάθητο! Άλλο όμως φίλτατε το λάθος και άλλο η σύγχυση. Και μάλλον βιάζεσαι.

Για να δούμε λοιπόν που εντόπισες λάθος (και… .σύγχυση).

Ψηλός:
«μιλάς για την προς ρωμαίους που βρίσκεται μετά τις πράξεις σωστά; κεφάλαιο 10 σωστά; εδάφιο 21 σωστά;»

Το «λάθος» είναι τελικά μια παράλειψη φίλτατε. Πρόκειται για το κεφάλαιο Θ (9) και για τους στίχους 10-21. Εάν βέβαια, όπως αφήνεις να εννοηθεί, διάβαζες με ηρεμία τη βίβλο αλλά και τα όσα γράφω, τότε μάλλον θα αντιλαμβανόσουνα ότι αυτά για τα οποία ομιλώ εντοπίζονται…μόλις ένα κεφάλαιο πριν.

Σε κάθε περίπτωση, συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Ψηλός:
«Ε όχι δεν τους τιμώρισε φίλτατε!!!»

Τι τους έκανε τότε? Τους….ανέδειξε ως πλήρη υποχείρια Του? Τους έδωσε να καταλάβουνε πως εάν δεν Τον ασπάζονται γονυπετείς επί της γης που τους εξεδίωξε θα….πάνε στο αιώνιο πυρ της κολάσεως?

ΤΙ τους έκανε τελικά από όλα αυτά φίλτατε?

Ο θεός, αφού υποτίθεται πως δημιουργεί τα πάντα, προφανώς καθορίζει και τις προοπτικές και τις παραμέτρους της μελλοντικής πορείας, ειδάλλως δεν μπορεί να είναι Παντογνώστης, οπότε με τη λογική που ασπάζεσαι αγαπητέ γνώριζε και το μέλλον του έργου της δημιουργίας Του. Έτσι δεν είναι?

Παρόλα αυτά κάτι δε του κάτσε καλά, και οι άνθρωποι δεν τον υπακούνε ούτε σαν Γιαχβέ, ούτε σαν Χριστό! Δεν μπορούσε κατά τη στιγμή της δημιουργίας να ενεργήσει με τον κατάλληλο τρόπο ώστε τα έλλογα δίποδα κατασκευάσματα Του, να μην ήταν σε τέτοιο βαθμό ασεβή, επιρρεπή στις "αμαρτίες" και ατελή?

Ήταν ανάγκη να εξαφανίσει τόσα προϊόντα της αγάπης Του με κατακλυσμούς, φωτιές από τον ουρανό, θανάτωση άκακων μωρών και άλλα εγκληματικά έργα? Και εδώ βέβαια επιστρατεύεται η αποστομωτική, για τους αφελείς, δικαιολογία της....."ελεύθερης βούλησης"!!

Μήπως λοιπόν μπορείς να μας πεις ΠΟΙΟΣ είναι ο ηθικός αυτουργός?

Ψηλός:
«Έχεις μάθει να ερμηνεύεις τα πάντα στη ζωή σου με το "πάρε δώσε" οπότε σου είναι δύσκολο να καταλάβεις το νόημα αυτού του γεγονότος!!»

Η πίστη αγαπητέ δεν θέτει ερωτήματα. Για αυτό και λέγεται πίστη και όχι Γνώση! Εάν μπορείς λοιπόν να μου εξηγήσεις ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ τότε ευχαρίστως να σε ακούσω.

Ψηλός:
« Έχεις θυμό μέσα σου, γιατί;»

Είχα θυμό κάποτε. Τώρα, ευτυχώς, δεν θυμώνω με κανέναν πια. Τουλάχιστον για αυτά τα θέματα.

Απλά, θεωρώ πως είναι αστεϊσμοί οι εξωφρενικές και ξεπερασμένες ερμηνείες που δώσανε κάποιοι θεουργοί χιλιάδες χρόνια πριν, ανταποκρινόμενοι και εκείνοι οι κακομοίρηδες στον πολιτισμό της εποχής τους. Οφείλουμε να πούμε την ιστορική αλήθεια και να σπάσουμε την ταφόπλακα που κάποιοι θέλουνε να’χουνε πάνω μας.

Αυτό, δεν αρκεί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 21:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ
ΕΝΟΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΕΠΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
ΠΟΥ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ FORUMS.
περισσότερα στο σχετικό θέμα:

Ανακοίνωση: ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
κάνε κλικ^^^^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy