ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΝΟΥΜΕ;!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 14:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλη εβδομάδα και πάλι,
και σύσωμος ο Λαός
γιορτάζει τα θεία πάθη...

Με τη νηστεία, τον εκκλησιασμό, το αρνάκι
ανεβαίνει μέσα του η "θρησκευτικότητα"
που κορυφώνεται στην Ανάσταση.

Οι αμαρτίες και τα πάθη εξαγοράζονται
με τη νηστεία και τις άλλες σχετικές δραστηριότητες,
και μετά το τέλος των γιορτών ο καθίς
νιώθει απελευθερωμένος και "καινούργιος"...

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΜΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ,
ΤΌΟΟΣΟ ΜΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, ΤΟΟΟΣΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ,
ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ!!!

Όταν ο Καζαντζάκης έγραφε τον Τελευταίο Πειρασμό,
το Φτωχούλη του Θεού, το Χριστός Ξανασταυρώνεται,
τόλμησε να παρουσιάσει ένα κοινωνικο-πνευματικό πρόβλημα
στις αληθινές του διαστάσεις... και τον αφορήσανε!

Μίλησε για τον αληθινό "Χριστό", που ξανασταυρώνεται
στους αιώνες των αιώνων...
Μίλησε για την ΑΓΑΠΗ, την "καινούργια τρέλα", που
δοκιμάζεται από την οργή, το μίσος, το χλευασμό...

Βλέποντας αυτές τις ημέρες τις ειδήσεις...
(κάτι που κάνω σπάνια επειδή δεν έχω τηλεόραση σπίτι μου)
αλλά και από τις βόλτες μου στην πόλη
είδα το Πάσχα να είναι:

Μετακόμιση από την πόλη στη εξοχή...
Έρευνα αγοράς για το φθηνότερο αρνάκι...
Πρόταση για ουζερί με χταποδάκι και θαλασσινά (αχ άτιμη νηστεία!)...
Ουζάκια και μεζεδάκια μετά τον Επιτάφειο...
Το Τζάμπο, που έχει τις καλύτερες λαμπάδες...
Το Πασχαλινό μενού, που σερβίρει το ξενοδοχείο Λικαμπέτους...
Το Καρφούρ με άδεια ράφια...
Η καλύτερη πρόταση για αρνάκι στο φούρνο...
Πώς να λάμψετε με τη βραδινή τουαλέτα σας την Ανάσταση...
Ποιά κλαμπς θα λειτουργήσουν με εορταστικό πρόγραμμα...
και πολλά άλλα...

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;

Σημ. τ. Συγγρ.:
Δεν αναφέρομαι στη διάσταση του Πάσχα που σχετίζεται
με την ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία.
Αναφέρομαι στο βαθύτερο εσωτερικό νόημα του
Θείου Δράματος, που επαναλαμβάνεται με διαφορετικές
παραλλαγές σε πολλές θρησκείες, που είναι ένας προαιώνιος
μύθος και που συμβολίζει ένα προσωπικό για κάθε άνθρωπο
δράμα, που οφείλει να βιώσει...


lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 17:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ευαισθησία της "ματιάς" σου λίλιθ είναι συγκλονιστικά αγνή. Παιδική {με την καλή έννοια του όρου} θα έλεγα.
Συμφωνώ με όλα όσα τόσο γλαφυρά περιγράφεις, κι όντως αυτό συμβαίνει αυτές τις μέρες.
Γιατί όμως?
Επειδή:

quote:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΜΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ,
ΤΌΟΟΣΟ ΜΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, ΤΟΟΟΣΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ,
ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ!!!......................................
..................................................

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;


Εδώ θα διαφωνήσω αγαπητή φίλη.
Και να σου εξηγήσω γιατί. Εμείς οι Έλληνες, κατα το πλείστον Ορθόδοξοι, γιορτάζουμε την νίκη της ζωής, δηλαδή την ήττα του Θανάτου. Την Ανάσταση!

Όταν λοιπόν γιορτάζουμε, ε..χμ, ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ!!! Και μια κι αναφέρεσε στον Καζαντζάκη, σε παραπέμπω στην άριστη περιγραφή του ιδίου συγγραφέα στο βιβλίο του ο Ζορμπάς! Όπου ακριβώς περιγράφει με τον δικό του μοναδικό ομολογουμένως τρόπο τον μέσο Έλληνα, τον χαρακτήρα και το ταπεραμέντο του.

Πιστεύω ότι όλες οι παραδόσεις και τα έθιμα μας εμπεριέχουν λαική σοφία την οποία μ' ένα μαγικό τρόπο αντιλαμβάνεται και συμμετέχει ο ρωμηός.

Δεν δέχομαι αυτήν την ρηχότητα που του προσδίδεις.. Ο Ρωμηός πάντα του φιλοσοφεί κι η οπτική του έχει βάθος κι άποψη. Οι θρύλοι κι οι παραδόσεις, οι γιορτές και τα πανηγύρια δεν είναι κενά περιεχομένου ποτέ σ' αυτόν τον τόπο και γιαυτούς τους ανθρώπους. Ίσως έτσι να φαινόμαστε στα μάτια των αμύητων μη Ελλήνων, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Κάθε ένας μας κρύβει μέσα του λίγο Διόνυσο και λίγο Ορφέα. Πάντα γιορτάζουμε στο Απολλώνιο φως και στον Ήλιο. Το φως είναι η καταγωγή μας, εκεί ξεφαντώνουμε αντίθετα με τους άλλους που τους ελκύει το μυστήριο του σκότους κι ο γλυκανάλατος ρομαντισμός τους ο γεμάτος θάνατο και μυστήριο.

Η Ορθοδοξία είναι ουσιαστικά η Ελληνική άποψη του Χριστιανισμού, γιαυτό κι έχει ως κύρια Γιορτή της την Ανάσταση, εν αντιθέσει με όλους τους άλλους Χριστιανούς που 'χουν την Γέννηση. Γιατί η Ανάσταση συμπίπτει, όχι τυχαία, με την Άνοιξη, τον Ήλιο, το Φως, την αναγέννηση της φύσης και της ζωής, της χαράς και του κεφιού!!!

Γράφεις:

quote:
Μετακόμιση από την πόλη στη εξοχή...
Έρευνα αγοράς για το φθηνότερο αρνάκι...
Πρόταση για ουζερί με χταποδάκι και θαλασσινά (αχ άτιμη νηστεία!)...
Ουζάκια και μεζεδάκια μετά τον Επιτάφειο...
Το Τζάμπο, που έχει τις καλύτερες λαμπάδες...
Το Πασχαλινό μενού, που σερβίρει το ξενοδοχείο Λικαμπέτους...
Το Καρφούρ με άδεια ράφια...
Η καλύτερη πρόταση για αρνάκι στο φούρνο...
Πώς να λάμψετε με τη βραδινή τουαλέτα σας την Ανάσταση...
Ποιά κλαμπς θα λειτουργήσουν με εορταστικό πρόγραμμα...
και πολλά άλλα...


Σημ. τ. Συγγρ.:
Δεν αναφέρομαι στη διάσταση του Πάσχα που σχετίζεται
με την ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία.
Αναφέρομαι στο βαθύτερο εσωτερικό νόημα του
Θείου Δράματος, που επαναλαμβάνεται με διαφορετικές
παραλλαγές σε πολλές θρησκείες, που είναι ένας προαιώνιος
μύθος και που συμβολίζει ένα προσωπικό για κάθε άνθρωπο
δράμα, που οφείλει να βιώσει...




Όλα αυτά αγαπητή μου, είναι "ανάλογα" με το γενικότερο κλίμα ευφορίας που διέπει τα πάντα γύρω μας!!! Είναι ο ψυχισμός μας είναι το DNA μας!!! Κι είναι υπέροχα αν τα δείς με πιο διευρυμένη οπτική, πιο διεισδυτική ματιά, πίσω απ' το προφανές, όπου λειτουργεί ο Έλληνας.. Είμαστε πολυπλοκότατοι και καθόλου "δήθεν" τουλάχιστον εσωτερικά!

Αυτήν την άποψη έχω, η οποία επιβεβαιώνεται "πανηγυρικά" σε κάθε τέτοια ευκαιρία, εδώ στην Κρήτη οπου ζω τα τελευταία χρόνια, κι όπου τα έθιμα κι οι παραδόσεις είναι τόσο ζωντανές και φρέσκες, σαν νεογέννητα μωρά!!!

Νάσαι καλά και ...περισσότερη αισιοδοξία!!!
Καλές Γιορτές σ' όλους!!!

Φιλία κι εκτίμηση
orenzo


Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 17:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Λίλιθ, δεν διαφωνώ με την άποψή σου αλλά θα ήθελα να προτείνω μια διαφορετική οπτική:
Οι σχετικές γιορτές της άνοιξης είναι απίστευτα παλαιότερες από τον χριστιανισμό, όπως και από όλες τις άλλες υπάρχουσες θρησκείες. Έλκουν την καταγωγή από την εποχή που ο άνθρωπος έγινε γεωργός και έβλεπε με δέος τον χειμώνα να νεκρώνει τη γη του και με χαρά την άνοιξη να την ξαναζωντανεύει. Η ελπίδα του να μετέχει, να διευκολύνει ή και να προκαλεί αυτή την αναζωογόνηση της φύσης (άρα της σοδειάς, της ευμάρειας και της ευτυχίας)οδήγησε σε μια σειρά ιεροτελεστιών που, μέσα στους αιώνες, στους χριστιανούς έχει πάρει τη μορφή του Πάσχα (μαζί με τα θρησκευτικά και δογματικά συμφραζόμενα, βεβαίως).
Στο επίκεντρο, λοιπόν, έχουμε μια καθαρά υλιστική, χρησιμοθηρική αντιμετώπιση του θαύματος της φύσης, που πολύ αργότερα έγινε -στο βαθμό που έγινε, όχι και πολύ, όπως παρατηρείς!- μια αλληγορία φιλοσοφικής φύσεως.
Όσο μάλιστα ο άνθρωπος συνειδητοποιούσε πως δεν ήταν οι πράξεις του που προκαλούσαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, η τέλεση των ιεροτελεστιών έγινε όλο και πιο χαρμόσυνη και χαλαρή. Ήξερε πλέον πως η καλοκαιρία και η καλή σοδειά δεν ήταν αποτέλεσμα της κατά γράμμα τήρησης των κανόνων ενός ιερατείου. Οι γιορτές της άνοιξης κατέληξαν να είναι "απλά" γιορτές, που διασκέδαζαν μια κοινότητα, τόνωναν την ταυτότητά της, επανευλογούσαν τα υπάρχοντά της και προστάτευαν τον χώρο της από το κακό (ο κύκλος του επιταφίου σε κάποια χωριά είναι πολύ ενδεικτικός για όποιον το παρατηρήσει).
Η εσωτερική-φιλοσοφική πλευρά του Πάσχα είναι ύστερη (και μεγαλειώδης, ίσως) που πάντοτε -νομίζω- ήταν πιο προσωπική και δεν αφορούσε όλους, αλλά όσους ήθελαν και μπορούσαν να την δουν και να τη βιώσουν.
Καταλήγω με τη σκέψη πως μπορεί να μην έχουμε χάσει κάτι ως σύνολο (ως "μάζα" αν προτιμάς) γιατί ποτέ δεν υπήρχε κάτι μαζικά εσωτερικό να χάσουμε. Ίσως το πλήθος να μην ήταν (και να μη μπορεί να φτάσει ποτέ) σε πιο πνευματικά, εσωτερικά και κατανυκτικά μονοπάτια. Αυτά ίσως να είναι πάντα δουλειές των λίγων και μεμονομένων. Για τους πολλούς: αν είμαστε έτσι όλο το χρόνο πώς θα γίνουμε "αλλιώς" το Πάσχα; Τέτοιο θαύμα ούτε ο Ναζωραίος δεν θα το πετύχαινε!

Καλή Ανάσταση σε όλους (πιστεύοντες και μη)!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 17:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ λίλιθ...ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ.

ΚΑΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ.

ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟ "ΠΙΚΑΝΤΙΚΟ" ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ TV.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 17:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΙΛΙΘ, ΣΥΜΦΩΝΩ....


ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 19:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι σχετικές γιορτές της άνοιξης είναι απίστευτα παλαιότερες από τον χριστιανισμό, όπως και από όλες τις άλλες υπάρχουσες θρησκείες.

Ακριβώς.
Το "δικό μας" Πάσχα, δεν έχει και πολύ να κάνει με των άλλψν Χριστιανών. Για πηγαίνετε μια βόλτα σε καμιά Ολλανδία, Νορβηγία κλπ. να δείτε πώς γιορτάζουν εκεί το Πάσχα.

Κάθε χώρα που ασπάστηκε τον Χριστιανισμό 5-6 αιώνες μετά τον ίδιο τον Χριστό, ανέμειξε πολλά τοπικά έθιμα από την παλιά τους θρησκεία και τα "βάφτισε" Χριστιαννικά.
Προσωπική μου εμπειρεία από την παραμαονή μου στην Υπερβορέα, καμία σχέση με τον τρόπο που γιορτάζουμε εμείς εδώ.

Ο φίλος "Τυχερούλης" μου το είπε, οτι τα δικά μας έθιμα της Μ. Πέμπτης, Μ.Παρασκευής και Μ. Σάββατου, μοιάζουν αρκετά με τα αρχαία Καβείρεια Μυστήρια.

Άντε λοιπόν κάποιοι στενόμυαλοι, απαλλαγείτε από τον κοντοφθαλμισμό σας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 20:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΛΙΛΙΘ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ...

quote:
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;

ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ??????

ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΛΘΑΜΕ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 23:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΟΥ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ/ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ;

.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 14:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Αγαπητέ Lorenzo,
δε διαφωνώ με αυτό που γράφεις:

quote:
Πιστεύω ότι όλες οι παραδόσεις και τα έθιμα μας εμπεριέχουν λαική σοφία την οποία μ' ένα μαγικό τρόπο αντιλαμβάνεται και συμμετέχει ο ρωμηός.

αλλά θέλω να κάνω σαφές ότι αυτό που καταλογίζω στο Πάσχα,
όπως το περιέγραψα είναι η εμπορευματοποίηση αυτού
και όχι η εμπορικότητά του.

Αυτό που περιγράφεις εσύ νομίζω ότι είναι η εμπορικότητα,
δηλαδή η ικανότητα ενός "προϊόντος" να παραμένει ψηλά στη αγορά
για πολύ καιρό. Αυτός ο χαρακτηρισμός π.χ. καλύπτει τη διαχρονική απήχηση
των κλασσικών μουσικών έργων, των μεγάλων μουσείων, των μεγάλων ιδεών,
και ναι, με την ίδια έννοια,
των παραδοσιακών γιορτών και τελετών, που αντηχούν μέσα από πιό
σύγχρονες γιορτές, όπως είναι και το Πάσχα.
Το Πάσχα δλδ. "πουλάει", επειδή εμπεριέχει ουσία διαχρονική.

Η εμπορευματοποίηση όμως, είναι άλλη ιστορία. Εδώ έχουμε την
απεριόριστη εκμετάλευση ή προώθηση ενός προϊόντος με σκοπό την πώλησή του,
ανεξάρτητα συχνά από την ποιότητα αυτού.
Με αυτή την έννοια το Πάσχα έχει καταντήσει προϊόν εκμετάλευσης
και υπερπροώθησης, όχι επειδή δεν αξίζει, αλλά επειδή για κάποιους
η γιορτή αυτή δεν είναι άλλο, παρά ευκαιρία για να βγάλουν λεφτά.
(όπου ο όρος "λεφτά", πολύ διαδεδομένος στην εποχή μας, ερμηνεύεται
ως η μανία να παίρνει κάποιος όλο και πιό πολλά από το περιβάλλον του,
το ανθρώπινο ή το φυσικό, χωρίς πάντα να δικαιούται, ή κάνοντας και
ζημιά στο περιβάλλον).

Ενώ η εμπορικότητα μπορεί να συντηρήσει στο χρόνο ένα προϊόν,
η εμπορευματοποίηση το "καταναλώνει" και το διασπά:
Η διάσπαση προκύπτει από την αναπόφευκτη κριτική ορισμένων
διαστάσεων / χαρακτηριστικών του προϊόντος, τα οποία έχουν
με την εμπορευματοποίησή τους χάσει το μεγαλύτερο μέρος της
ουσίας τους. Μέσα στο χρόνο συμβαίνει σταδιακά αλλοίωση και
κατάρριψη κοινωνική, όποτε το προϊόν / γιορτή κάποτε απορρίπτεται
ή καταρρέει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 17:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Χρόνια πολλά σε όλους!

Λίλιθ πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες, το οποίο μας φέρνει σε μία επίκαιρη διάσταση έναν προβληματισμό, ο οποίος ωστόσο δεν αφορά μόνο τις ημέρες του Πάσχα.

Το σημείο στο οποίο θέλω να εστιαστώ εγώ, είναι ο τρόπος, με τον οποίο επιλέγουμε να βιώσουμε μία γιορτή με τόσες προεκτάσεις, όπως το Πάσχα (η θρησκευτική του ταυτότητα, αλλά και οι παγανιστικές και άλλες του προεκτάσεις).
Παρατηρώ λοιπόν, πως μας είναι τελείως φυσικό να δηλώσουμε την χαρά μας για τη γιορτή αυτή, μέσα από έναν ξέφρενο καταναλωτισμό - όπως πολύ σωστά αναφέρεις στην αρχική εισήγησή σου - αλλά και από μία επίφαση χριστιανικής κατάνυξης και αδελφοσύνης, η οποία ωστόσο, δυστυχώς περιορίζεται - κατά ένα μεγάλο ποσοστό - στην αγάπη και γαλήνη που νιώθουμε για τα λουλούδια του επιταφίου, το χαμόγελο στην κυρία που μας έδωσε το άγιο φως, κ.λπ, όμως, μόλις απομακρυνθούμε ή λίγο πριν φτάσουμε στον τόπο που ενσαρκώνεται η μίμηση του θείου δράματος, δεν συναντούμε καμία αναστολή στις βρισιές και τα κορναρίσματα από το μπροστινό αυτοκίνητο, στον θυμό για το ποιος θα προλάβει το πάρκινγκ και πολλά άλλα.

Θέτοντας λοιπόν ως χαρακτηριστικό της αληθινής αγάπης, αγνότητας και αδελφοσύνης, καθώς και ενός βαθιού θρησκευτικού συναισθήματος,
τη διαχρονικότητά του, αλλά και την αντοχή του πέρα από τις εξωτερικές συνθήκες, φτάνω στο σημείο να αναρρωτιέμαι, τι από την ουσία της γιορτής αυτής έχουμε κρατήσει τελικά; Ένα συναίσθημα ευφορίας και αγάπης, που θα μπορούσε να μας δημιουργηθεί στη γιορτή του Πάσχα, μπορεί να σταυρώνεται άραγε τόσο εύκολα, μόλις αντιμετωπίσουμε μία ελάχιστη κακοτοπιά ή μια στραβοτιμονιά λίγο πιο έξω από τον περίβολο της εκκλησίας;

Και μήπως όλη αυτή η περιγραφή, δεν αντανακλάται στην απλή καθημερινότητά μας, την πέρα από τις γιορτές συμπεριφορά μας;


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 20:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή λίλιθ,
θα συμφωνήσω με αυτό που γράφει η φίλη amalia.

quote:
Και μήπως όλη αυτή η περιγραφή, δεν αντανακλάται στην απλή καθημερινότητά μας, την πέρα από τις γιορτές συμπεριφορά μας;

Όσο για την εμπορικότητα ή την εμπορευματοποίηση που αναφέρεσε, δεν είχα κάτι τέτοιο κατά νου στην αρχική μου τοποθέτηση. Εκείνο το οποίο ήθελα να τονίσω είναι η διαφορετικότητα του Έλληνα, η μοναδικότητα του θα τολμούσα να πω, στον τρόπο που εκδηλώνει τον ψυχισμό του ειδικά το Πάσχα ή σε μαζικές εκδηλώσεις σε γιορτές και πανηγύρια αλλά και γενικότερα στη χαρά ή στην λύπη του και όχι μόνο. Ο αυτοσαρκασμός, η αναρχικότητα, η αυτολύπηση, ο εγωισμός, ο ωχαδελφισμός, το βόλεμα, η αρπαχτή κι άλλα τέτοια είναι ο Έλληνας για όλους όσοι δεν είναι Έλληνες!!! Γιαυτό πάντα εκπλήσουμε τον κόσμο!!! Αυτή η μικρή χώρα που σ' όλη υην μακρόχρονη ιστορία της κατωρθώνει να φτιάχνει Παρθενώνες. Να γεννά έναν Όμηρο, ένα Σωκράτη, ένα Πλάτωνα, Ηράκλειτο, Ευκλείδη, και, και .... ένα Περικλή, ένα Μ. Αλέξανδρο!!! Έναν Βενιζέλο, ένα Παπαναστασίου, έναν Ελύτη, ένα Σεφέρη, ένα Χατζιδάκη, ένα Σεφέρη....τι να πρωτοθυμηθεί και να πεί κανείς γιαυτό τι λαό.. Απ' το '21 έως το '40... Σκέφτομαι ότι ουσιαστικά με μια κάποια ας πούμε "δημοκρατία" χωρίς πολλές εξω-επιρροές ζούμε απ' το '74-75... Τι έχουμε καταφέρει μέσα σε 30 μόνο χρόνια!!! Είναι ασύλληπτο!!! Ένας λαός σε Τούρκικο ζυγό επι 400+ χρόνια να φιγουράρει στις πρώτες 20 χώρες του πλανήτη!!!
Θα μπορούσα να γράφω επί μέρες, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται...
Είμαι αρκετά μεγάλος κι έχω ζήσει τις δύσκολες μαύρες εποχές κι οι μνήμες μου με βοηθούν να έχω μια πιο πλήρη εικόνα της πρόσφατης Ελλάδας. Θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας ότι ο Έλληνας δεν παραμυθιάζεται κι ας νομίζουν μερικοί-μερικοί μεγαλοσχήμονες θεοεκπρόσωποι... Έχει και κρίση και σοφία. Αλλά πάνω απ' όλα ο Θεός του Έλληνα, είναι ...Έλληνας!!! Τον νοιώθει και τον πιστεύει μοναδικά και επομένως τον γιορτάζει και τον τιμά έτσι!!! Μοναδικά!
Ελληνικά!!! Σύγχρονα κι αρχέγονα!!! Ορφικά, Διονυσιακά, Αναρχικά, Αρπαχτά, Ηδονικά, Μυστηριακά, Κατανυκτικά, με νηστεία και λουκούλια γεύματα, με καυγάδες και φιλίες, φωνασκώντας και φιλοσοφώντας μοναδικά!!! Δεν ανήκω στους κατ' επίφαση Ελληναράδες ούτε εθελοτυφλώ. Αλλά δεν αντέχω αυτή την κακομοιριά και την μιζέρια απο μερικούς ξενομανείς Ευρωλιγούρηδες όπως τους λέει κι ο φίλος μου ο Ζουράρης. {Μιλώ γενικά χωρίς καμμιά προσωπική αιχμή!!}. Έχω ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και είδα κι έζησα τα χάλια τους εκ του σύνεγγυς!!!
Μιά χαρά είμαστε και πολλοί καλύτερα απ' αυτούς κι ας έχουμε μόνο 30 χρόνια ελεύθεροι!!! Θα βρούμε το βηματισμό μας...

Νάσαι καλά!

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo

Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 21:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΝΟΥΜΕ;!!!

-Μεχρι και ο τελευταιος να περασει τας θυρας...(για τις επομενες μυησεις ...)

Ανασταση!



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΝΟΥΜΕ;!!!

Καλή ερώτηση.

Κατά την γνώμη μου, τον Χρίστο τον σταυρώσαμε, πάει αυτός, ας τον αφήσουμε εκεί που είναι γιατί μια χαρά είναι. Ο Λόγος του παρέμεινε και αυτός είναι που ζει στις καρδίες μας.

Η άποψή μου είναι όμως, πως αν ο άνθρωπος δεν φτιάξει μια φυσική κοινωνία, μια κοινωνία με βαθιά πίστη και συνειδητότητα των πράξεών του, μια απλή κοινωνία με αληθινές μικρές χαρές, μια κοινωνία που οι άνθρωποι δεν θα υποκινούνται από σκοπούς, κίνητρα και προσθέσεις για ότι κάνουν, ο Χριστός πάντα θα σταυρώνεται από εμάς τους ίδιους.

Πρέπει να καταλάβουμε, πως κάθε φορά που συμβαίνει κάτι που θεωρούμε "κακό" γύρω μας, ένας πόλεμος, μια γενοκτονία, ένας βιασμός, μια δολοφονία, είναι σαν να δίνει και ο καθένας μας από έναν χτύπο στο σφυρί που καρφώνει τα καρφιά στον Ιησού. Αυτό μπορεί να μας φαίνεται παράλογο, και δικαίως μπορεί να ρωτήσει κάποιος "Μα εγώ, δεν δολοφόνησα, δεν βίασα, δεν έκανα πόλεμο, τι φταίω ?" Το κρίμα μας είναι πως δεν αποτρέψαμε τον βιαστή, τον δολοφόνο, τον πολεμοχαρή, από την πράξη του. Και τούτο, είναι βέβαια μεγάλο εγχείρημα για κάποιον άνθρωπο, να αποτρέψει π.χ έναν πόλεμο, ή να αποτρέψει κάποιον να κάνει κάτι "κακό" που δεν τον γνωρίζει. Ε, ας αρχίσουμε από τον δικό μας πόλεμο, πόλεμος δεν είναι και αυτός ? Θα μου πείτε, "Έλα ρε, σιγά τον πόλεμο. Ποια τα θύματά του ?". Τα θύματα είναι οι καρδίες μας. Αυτές σκοτώνουμε καθημερινά. Αυτές δολοφονούμε. Αμα δολοφονήσεις την καρδιά ενός συνανθρώπου σου, ποια η διαφορά σου με έναν εγκληματία ? Η πράξη είναι η ίδια.

Έρχεται κάποιος, σου μιλάει. Γιατί το μυαλό σου πάει στο πονηρό ? Γιατί νομίζεις πως αυτός είναι και ο Ιούδας σου ? Έχει σκοπό, κάτι θέλει από εμένα, θα πεις. Χα ! Μπορεί να θέλει τα πάντα από εσένα, μπορεί όμως να μην θέλει απολύτως τίποτε. Δεν ξέρεις, δεν γνωρίζεις, γιατί είσαι τόσο σίγουρος ? Γιατί δεν σκέφτεσαι το δεύτερο ? Πίστη, εμπιστοσύνη. Τι? Τι είπες ? Άσε μας κάτω ρε φίλε ! Πλάκα μας κάνεις ?

Να λοιπόν ο πρώτος πόλεμος. Ως πότε θα πολεμάμε ? Νομίζετε πως το ερώτημά μου διαφέρει και από το αρχικό ερώτημα ? Να η πρώτη δολοφονία. Δολοφονούμε οι ίδιοι την ίδια μας την πίστη, και δεν τρέχει κάστανο. Βιάζουμε οι ίδιοι τις συνειδήσεις μας και πάλι κάτι τρέχει στα γύφτικα. Είναι ποτέ δυνατόν εμείς, εμείς που κάνουμε όλα τα άσχημα, όλα τα αποτρόπαια, όλα τα βρώμικα, πρώτα στους ίδιους μας τους εαυτούς, να μην σταυρώσουμε έναν Ιησού ? Το πιο εύκολο.

Πάντα θα το κάνουμε. Όσο ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τον άνθρωπο, πάντα θα τον σταυρώνει. Όσο ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τον ίδιο του τον εαυτό, πάντα θα τον δολοφονεί. Μα ποιος το καταλαβαίνει αυτό ?

Λέει κάποιος "Λες και ήρθαμε στην γη για να τον σταυρώνουμε συνέχεια". Όχι φίλε μου, όχι, μην απελπίζεσαι, μην χάνεις το κουράγιο σου. Ήρθες στην γη για να βγάλεις τα καρφιά από τον σταυρό του Ιησού, για να τον απελευθερώσεις και ναι! μπορείς να το κάνεις. Αρκεί να θέλεις, να θέλεις πολύ. Μην σου φαίνονται όμορφα τα λόγια μου, είναι η αλήθεια. Δεν μιλω έτσι για να δείξω κάτι, πίστεψέ με. Δεν είμαι τίποτε εγώ. Δεν τα γράφω εγώ αυτά. Δες στον εαυτό σου τον απελευθερωτή, και θα μπορέσεις να αφαιρέσεις πολλά καρφιά από πολλούς συνανθρώπους σου και τότε είναι σαν να το έχεις κάνει και στον ίδιο τον Ιησού. Μα, αυτό δεν λέει κι αυτός ? Για σκέψου ! Τι νομίζεις πως ζητάει τούτος ο άνθρωπος ? Ζητάει το αδύνατο που μπορεί να γίνει δυνατό. Μοιάζει με θαύμα ? Ναι ! Νομίζεις πως δεν μπορείς να κάνεις θαύματα ? Όλα γίνονται φίλε, τίποτε δεν είναι αδύνατο για τον άνθρωπο. Τίποτε. Βάλτο βαθιά μέσα σου αυτό, κατάλαβέ το, νιώσε το, πίστεψέ το με όλο σου το "είναι", γιατί πιστεύω σε σένα. Πιστεύω σε όλους.

Δεν έχουν σημασία οι γιορτές βρε παιδιά. Τι σημασία έχει πως γιορτάζουν το Πάσχα κάποιοι άλλοι? Κάποιοι δεν έχουν κιόλας. Γιατί βασανίζετε το μυαλό σας με τέτοια ερωτηματικά ? Το νόημα της σταύρωσης και της ανάστασης, είναι ο πόνος και η λύτρωση. Αυτό πρέπει να βλέπουμε. Μέσα από τον πόνο, έρχεται η λύτρωση. Τι σημασία έχουν τα πρόσωπα πια ? Εμείς δεν σταυρωνόμαστε κάθε φορά που χάνουμε έναν "μεγάλο" έρωτα ? Κι όμως, έρχεται ένας άλλος - που.. πάλι "μεγάλος" είναι - και νιώθουμε πως έχουμε αναστηθεί. Αυτό είναι το νόημα. Μπρος στα κάλλη, τι είν' ο πόνος δηλ. Αυτό μας λέει ο Χριστός. Αν δεν πονέσουμε, αν δεν σταυρωθούμε, πως θα νιώσουμε την χαρά, την αγαλλίαση. Μα, τι αξία θα είχε η ανάσταση, αν δεν υπήρχε ο θάνατος ? Μπορεί να αναστηθεί κάτι που δεν έχει πεθάνει ? Όχι φυσικά.

Δεν θέλω να πω άλλα, γιατί σ' αυτό το φόρουμ, όλοι βλέπουν "κάπως" τους ομιλούντες και με κουράζει αυτό λίγο, πλην ορισμένων εξαιρέσεων που είναι αξιόλογοι άνθρωποι και χαίρομαι γι' αυτούς. Όπως είπε και κάποιος φίλος, ε, που θα πάει ? "θα βρούμε τον βηματισμό μας", αρκεί να βαδίζουμε στο σωστό μονοπάτι...

Σας χαιρετώ,
Deva Parinito.

Υ.Γ Δεν είμαι Χριστιανός. Κατηγορώ όλους τους ανθρώπους, κατηγορώ κι εμένα, που είμαι ανίκανος να πράτω όσα λέω, γιατί είμαι ο χειρότερος από όλους σας εδώ μέσα...

Edited by - Deva_Parinito on 02/05/2005 22:37:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 22:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να πω άλλα, γιατί σ' αυτό το φόρουμ, όλοι βλέπουν "κάπως" τους ομιλούντες και με κουράζει αυτό λίγο

Η «όραση» είναι άμεσα εξαρτώμενη όπως σίγουρα γνωρίζεις φίλε μου Ντέβα Π. , από το χρώμα των γυαλιών ηλίου που φοράμε για να αποφύγουμε την στραβομάρα μας από το κατά τα άλλα ζωτικό φως του Φοίβου …


Υ.Γ KEEP ON ROCKING...!!!

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 02/05/2005 22:54:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 03:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θέλω να πω άλλα, γιατί σ' αυτό το φόρουμ, όλοι βλέπουν "κάπως" τους ομιλούντες και με κουράζει αυτό λίγο, πλην ορισμένων εξαιρέσεων

Γειά σου Deva_Parinito.

Δεν θα ήθελα να περάσει ένα τέτοιο μήνυμα απαρατήρητο, όταν μάλιστα όπως φαίνεται από τα γραφόμενά σου, αφορά όλους!
Πλην μερικών εξαιρέσεων - όπως συμπλήρωσες.

Λυπάμαι πολύ, διότι συνειδητοποιώ για ακόμα μία φορά, πως οι πολλές "κραυγές" των λίγων λύκων, ηχούν σαν ένα επιθετικό πολυπληθές κοπάδι, πράγμα όμως που δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα.
Ναι, βέβαια, προκαλούν εντυπωσιασμό!
Κι εμένα με εντυπωσιάζει το πως μπορούν τέτοιες φωνές, να βρίσκονται "πανταχού παρόντες" δημιουργόντας ψεύτικες εντυπώσεις, σε πολλά θέματα που ένας συζητητής θέλει να καταθέσει την άποψή του.

Αλλά ξέρεις κάτι Deva_Parinito;
Είναι μόνο φωνές, που προορίζονται να σβήσουν κάποια στιγμή -νωρίτερα ή αργότερα - μετά από τη γέννησή τους, όπως και κάθετι ψεύτικο είναι φτιαγμένο να εντυπωσιάζει μονάχα τα μάτια, που δεν γυρεύουν και δε γνωρίζουν το αληθινό.
Κι εσύ πιστεύω, πως το αληθινό το γυρεύεις, ίσως και λάμψεις του να έχεις ήδη γνωρίσει, όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Αυτές οι λάμψεις άλλωστε, φέρανε όλους μας εδώ, να συζητάμε για θέματα ψυχής και σοφίας και αναζήτησης...

Συνέχισε λοιπόν, και χαμογέλα απλά με αυτούς, που δεν μπορούν να χαρίσουν ούτε ένα χαμόγελο στον πραγματικό εαυτό τους.
Ίσως τελικά να μην είναι τόσο πολλοί, όσο σε έκαναν να νομίζεις.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 16:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Συγκινητικά τα λόγια σου Deva_Parinito!

quote:
Για σκέψου ! Τι νομίζεις πως ζητάει τούτος ο άνθρωπος ? Ζητάει το αδύνατο που μπορεί να γίνει δυνατό. Μοιάζει με θαύμα ? Ναι ! Νομίζεις πως δεν μπορείς να κάνεις θαύματα ? Όλα γίνονται φίλε, τίποτε δεν είναι αδύνατο για τον άνθρωπο. Τίποτε. Βάλτο βαθιά μέσα σου αυτό, κατάλαβέ το, νιώσε το, πίστεψέ το με όλο σου το "είναι", γιατί πιστεύω σε σένα. Πιστεύω σε όλους.

Αυτή η συζήτηση με παρασέρνει σε συλλογισμούς σχετικά με ένα
λόγο του Κικέρωνα:

Είναι αμάρτημα η ψευδαίσθηση ότι κάτι είναι αδύνατον να γίνει,
μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούμε εμείς να το πετύχουμε.

Και πράγματι, να για τι μας πληροφορεί αυτή η φράση:

Δικάζουμε τον κόσμο με τα δικά μας μέτρα και σταθμά,
γινόμαστε πολεμιστές, απελευθερωτές, εμείς μόνοι μας,
και το αποτέλεσμα της μάχης αποφασίζεται από εμάς,
ανάλογα με την πίστη μας και τις δυνάμεις μας.

Αν τα καταφέρουμε, τότε κατηγορούμε αυτούς που δεν το κάνανε
με το δικό μας τρόπο, αν όχι τότε είμαστε πεπεισμένοι ότι
κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν να γίνει και έτσι γινόμαστε
σταυροφόροι της αποτυχίας και της απαισιοδοξίας.

Το να πιστέψεις στη δύναμη του Άλλου, είναι η πιό αλτρουιστική
πράξη που υπάρχει! Η εμπιστοσύνη ότι το καλό θα υπερισχύσει
είναι ταυτόσημο με την πεποίθηση ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ΕΝΑ
και λειτουργούμε σαν ομάδα.

Πίστεψε λοιπόν σε εσένα, στο διπλανό σου και σε όλους.
Γίνε δικαστής αδέκαστος για εσένα και ελεήμον για τον άλλο.

Στο Φτωχούλη του Θεού, ο Καζαντζάκης ξεκινά τη διήγηση
παρουσιάζοντας αρχικά τον πρωταγωνιστή του ως έναν τρελό.
Τόσο πολύ έχει καταφέρει να αποτυπώσει στη διήγηση την τρέλα του
πρωτοστάτη, που ο αναγνώστης αναρωτιέται αν το στοιχείο της
υπερβολής είναι απαραίτητο. Ο κόσμος που χλευάζει τον τρελό,
είμαστε όλοι εμείς, οι αναγνώστες του βιβλίου. Μόνο όταν ο τρελός
αποκτά οπαδούς, αρχίζουμε να πιστεύουμε στον τρελό.
Χρειαζόμαστε δλδ. τους άλλους για να μπούμε στον πόλεμο...

Ο Χριστός που σταυρώθηκε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, χωρίς ούτε ένας μαθητής
να τον συντροφεύει -(τον αρνήθηκαν, ακόμη και ο Πέτρος, ο πιό
πιστός του μαθητής τον αμφισβήτησε και τον αρνήθηκε 3 φορές!)
είναι ένα πρότυπο συμπεριφοράς για τον καθένα από εμάς,
που οφείλουμε να πάρουμε την απόφαση να σταυρωθούμε μόνοι μας,
όχι με την παρέα μας...
Οι πόρτες της Παραδείσου, όπως λένε, είναι πολύ στενές.
Μπαίνουμε μονάχοι και γυμνοί...

Βρισκόμαστε λοιπόν κλεισμένοι μέσα σε ένα φαύλο κύκλο:
Από τη μια πλευρά δεν πιστεύουμε ότι εμείς μπορούμε να αλλάξουμε
τον κόσμο, μόνοι και πρώτοι,
από την άλλη δεν πιστεύουμε ότι και ο άλλος, ο διπλανός μπορεί
να το κάνει, αφού εμείς δεν μπορούμε.
Ο ένας παρασέρνει τον άλλο και πέφτουμε σαν τις ταμπλέτες του ντόμινο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy