ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 22:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστευε, και μη ερεύνα.

Πίστευε και μη, ερεύνα.

Τι από τα δύο;
Η μήπως και τα δύο;

Περιμένω τη γνώμη σας...

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 22:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δεύτερο

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 22:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανως και το δευτερο,φιλη Αμαλια.

Και κοντα σε αυτο,'θεε μου δωσε μου υπομονη να αντεχω και να συγχωρω,την χριστιανικη υποκρισια'.
serpentpan

Edited by - serpentpan on 10/12/2002 22:34:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 23:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία.
Αν και στο ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα δεν αναφέρει πουθενά κανένα από τα δυο εγώ είμαι υπέρ μόνο στο δεύτερο (πίστευε και μη, ερεύνα).
Και κοντά σε αυτό, δε θα μάθουν ποτέ κάποιοι να έχουν την υπομονή να αντέχουν και να συχωρούν, παρά μόνο να ειρωνεύονται χωρίς να ξέρουν το λόγο τον οποίο το κάνουν.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 00:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα λέγατε και για τα δύο;

Δηλαδή, πίστευε και μη, ερεύνα, όπως μέχρι τώρα συμφωνήσατε όσοι έχετε πάρει θέση, αλλά και για το πίστευε, και μη ερεύνα.

Πίστευε, και μη ερεύνα:
Προσωπικά, πιστεύω ότι με τη δύναμη της σκέψης μπορώ π.χ. να λυγίσω ένα κουτάλι. Ερχεται η επιστήμη και μου λέει: σύμφωνα με τις ως τώρα γνώσεις μας, η μοριακή δομή του κουταλιού, είναι τόσο στέρεα δεμένη, που δεν είναι δυνατόν να λυγίσεις ένα κουτάλι με ένα φύσιμα, πόσο μάλλον με τη σκέψη.
Σκέφτομαι: Ναι, είναι δύσκολο, είναι ακατόρθωτο - το λέει και η επιστήμη - το ερεύνησα και βλέπω ότι είναι φύση αδύνατον να το λυγίσω, και δεν το λυγίζω.
Πιστεύω: Οχι, δε με νοιάζει γιατί και πως, δεν ερευνώ, το κουτάλι μπορώ και θα το λυγίσω.
Πιστεύω, δεν ερευνώ.
Αν δεν το πιστέψω θα λυγίσει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 00:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Νοτη,η απαντηση μου δεν αφορουσε εσενα.Τωρα 'οποιος εχει την μυγα ,μυγιαζεται'.Και παλι σου λεω οτι δεν αφορουσε εσενα,γιατι δεν εχουμε συζητησει,για κανενα θεμα.
Παντως παρατηρω οτι στο site,επικρατει ενας εκνευρισμος,χωρις λογο και αιτια,ειδικα οταν θιγονται χριστιανικα ζητηματα.Χρειαζεται και λιγη ευλυγισια.
Το γνωστο βεβαια αποφθεγμα,βυθισε την Δυση της τοτε Μεσαιωνικης αγαπης ,στα βαθεια σκοταδια,στα οποια καποιοι(δεν απευθυνομαι σε σενα φιλε Νοτη και παλι)επιμενουν να μενουν εως και σημερα.
Η αναπτυξη της Ιατρικης,των Μαθηματικων,της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ,της Φυσικης και Χημειας,της Ναυπηγικης ,Αστρονομιας,και Τεχνων,αποτελει κατα το πλειστον,Αρχαιοελληνικο επιτευγμα,και οσοι δεν γνωριζουν,καλα θα κανουν να γνωρισουν(δεν απευθυνομαι και παλι σε σενα φιλε Νοτη).
Τι να περιμενει ομως κανεις απο Αγιους της Εκκλησιας της χριστιανικης αγαπης,οπως ο Κυριλλος,ενας κοινος δολοφονος,να φωναζει παραμονες της δολοφονιας της Υπατιας,απο τον αμβωνα της σεπτης χριστιανικης του εκκλησιας στην Αλεξανδρεια,οτι οι ενασχολουμενοι με τα Μαθηματικα,ειναι οργανα του Σατανα,και ο θεος θα τους τιμωρησει?serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 00:37:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 02:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε serpemtpan με τη λογική την οποία απαντάς, ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ??????????????

Αγαπητή Αμαλία.
Αν παίρναμε ένα βρέφος, το κλείναμε σε ένα δωμάτιο και το κάναμε μαθήματα πως μπορεί να λυγίσει ένα κουτάλι με τη θέληση της σκέψης του, για 18 χρόνια καθημερινά.(είναι λογικό πως το παιδί στα 18 του χρόνια θα θεωρούσε φυσιολογικό να λυγίσει ένα κουτάλι με τη δύναμη της σκέψης του).
Πιστεύεις πως αν του δίναμε το κουτάλι θα μπορούσε να το λυγίσει????
Προσέχω που πιστεύω και τη πιστεύω, γνωρίζω αυτό που πιστεύω, ερευνώ για να γνωρίζω.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 10:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS KAI APO AYTO TO FORUM.

FILH AMALIA NOMIZW PWS KANEIS ENA POLY KALO LOGOPEXNIO PEZONDAS ME TA
KOMATA.
BEBAIA PRESBEYW APOLYTA TO PISTEYE KAI EREYNA.
DYSTHXWS FILOI MOU AKOMA KAI SHMERA YPARXOUN POLLOI POU THELOUN NA
BITHYSOUN SE SKOTADI THN ANTHROPOTHTA..... NOMIZW PWS TO BLEPOUME AYTO.

AS EREYNISOUME LOIPON FILOI MOU ME KATHARH KARDIA KAI KATHARO PNEYMA.

EITHELA NA KANW MIA DIORTHOSH KALE FILE serpentpan.
AYTO O OPOIOS EDWSE THN ENDOLH NA SKOTOSOUN DIA LITHOBOLISMOU THN MEGALH MATHIMATIKO YPATIA (POU TO MONO AMARTHMATHMA EITAN PWS GENITHIKE GYNAIKA ALLA TAYTOXRONA KAI YPHRXE KAI POLY KALH MATHIMATIKOS) EITAN O MEGAS ATHANASIOS.

EYXARISTW FILOI MOU.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 10:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήσιμη η διευκρίνησή σου φίλε AVATARGR για τον Άγιο Αθανάσιο... Άκουσα και γω (και σε κάποιο άλλο topic) για τον Άγιο Κύριλλο και επειδή ο Πατριάρχης Κων/πόλεως Κύριλλος Αγιοποιήθηκε πρόσφατα και κάτι ξέρω από την ιστορία του (είμαι "κοντοχωριανός" στο σημείο που βρέθηκε το απαγχωνισμένο πτώμα του και χτίστηκε το εκκλησάκι του), μου έκανε εντύπωση που αναφέρθηκε αυτό σχετικά με την Υπατια...
Όσον αφορά το θέμα της φίλης amaliaς τώρα, είμαι και γω της άποψης:
Πίστευε και μη, ερεύνα...
Και θαρρώ πως όλοι εδώ μέσα είμαστε της ιδίας άποψης, διαφορετικά δεν θα μας ενδιέφερε να ...σερφάρουμε ερευνώντας! ε?

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 15:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου.
Το ερώτημα που έχω θέσει είναι όπως έχω αφήσει να φανεί, δυσδιάστατο.

Σαφώς και όλοι εδώ μέσα πιστεύουμε - δεν πιστεύουμε, ερευνούμε, γιατί όπως λέει και η λαική ρήση: "ρωτώντας πας στην πόλη".

Αρα, κατά κάποιον τρόπο, το ένα σκέλος της ερώτησής μου είναι αυτονόητο. Το δεύτερο είναι όμως αυτό που με απασχολεί, και το ερευνώ όχι από τη θρησκευτική του πλευρά (γιαυτό άλλωστε δεν το έχω καταχωρήσει στα σχετικά forum), αλλά από την "μαγευτική" του πλευρά.
Νομίζω πως ο Notis 29, κατάλαβε ποιο είναι το θέμα που θίγω, αν και υποψιάζομαι ότι θα διαφωνήσουμε σχετικά με το κουτάλι ή οτιδήποτε συμβολίζει το κουτάλι: Δηλαδή τον αόρατο κόσμο που μας περιβάλλει, τα θαύματα, την πρόβλεψη του μέλλοντος,τη βασκανία κ.λ.π.
Και φέρνοντας για παράδειγμα το τελευταίο (φίλε notis 29), πιστεύεις στο μάτι;
Ενα από τα πιο συχνά συμπτώματα της βασκανίας,είναι ο έντονος πονοκέφαλος. Ιατρικά υπάρχουν πολλές εξηγήσεις για τα αίτια αυτού του πόνου, όπως τάση των μυών που προσφύονται στο κρανίο και πίεση της κρανιακής απονεύρωσης πάνω στα νεύρα, φτωχή αιμάτωση του δικτύου των τριχοειδών που περιβάλλουν το κρανίο και άλλα πολλά.
Ερευνώντας λοιπόν ξέρω ότι δεν μπορεί κανείς με "τηλεπάθεια" να ανακουφίσει κάποιον από τον πονοκέφαλο αυτό. Αν με αυτή τη σκέψη προσπαθήσω να ξεματιάσω, τότε θα αποτύχω, γιατί βασική προυπόθεση για να πεις την ευχή (οποιαδήποτε ευχή, π.χ.: τρία μήλα στη σειρά, παίζουνε όλο χαρά, ξουτ μάτι, ξούτ)είναι να πιστεύεις (όχι στο Χριστό, στο Βούδα ή σε κάτι άλλο).

Ό Γκέλερ λύγιζε κουτάλια με τη σκέψη, ή αποδείχτηκε τελικά απάτη;
ρωτάω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 16:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ,ΕΡΕΥΝΑ..
ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΜΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ..
ΠΟΣΟ ΑΠΛΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ.
ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ,ΑΜΕΣΩΣ ΕΙΣΑΓΑΜΕ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ,ΟΠΟΤΕ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΔΥΝΑΜΟΙ..(ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΕΕ ?? ΑΦΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΠΑΦΙΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 21:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,σας χαιρετω.Πρωτα -πρωτα θα επιμεινω οτι,ο κυριος αιτιος για τον θανατο της Υπατιας(που σημειωτεον δεν ειναι λαικο ρομαντζο η καραμελλα στο στομα 'εθνικων'κατα χριστιανων,οπως διατεινεται ο καθε ΕΟΝ,αλλα μια αποφασιστικη και δραματικη καμπη για τον Αλεξανδρινο Νεοπλατωνισμο και την αντιστοιχη σχολη),ειναι ο τοτε επισκοπος Κυριλλος με τον μοναχο Πετρο τον Αναγνωστη,και διαφορους αλλους φανατικους.Αυτο το στοιχειο το παιρνω απο διαφορες πηγες,οπως της M.Dzielska,'Υπατια',των εκδ.Εναλιος,απο το 'Ισις Αποκαλυμμενη' της Μπλαβατσκυ,τομος Β1,εκδ.Ιαμβλιχος,απο 'Τα Μυστηρια του Ιησου'των εκδ.Εναλιος κ.λ.π.Τελος παντων η γενναια αυτη γυναικα γδαρθηκε ζωντανη με οστρακα,συρθηκε στην πολη,διαμελιστηκε σε κομματια,και καηκε.Αυτα τα ωραια.
Τωρα σχετικα με το θεμα πιστη-ερευνα.Η μεν πιστη,ειναι ψυχικη λειτουργια,το διανοητικο μερος της ψυχης,και η ερευνα ειναι εμπειρικη και κυρια διανοητικη λειτουργια.Ετσι εχουμε την ψυχικη ενεργεια που καλουπωνεται σε μια σκεπτομορφη,με οχημα την νοητικη μορφη και 'βενζινη' την θε΄ρμη της πιστης .
Πρεπει να προσεξουμε το οτι η πιστη αποτελει το διανοητικο μερος της ψυχικης λειτουργιας,αρα για να διενεργηθει ομαλα και κανονικα,ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ,ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ ΚΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΑ,ΟΠΩΣ Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΝΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ,Η ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΙΝΗΣΙΑΚΗ ΕΛΞΗ ΤΟΥ 'ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ-ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ',ΟΠΩΣ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.
Τα ανωτερω δειχνουν ,τις συμφορες που ακολουθουν 'την τυφλη πιστη',και ειναι ,κατα την γνωμη μου ενα απο τα αιτια καταπτωσης του χριστιανισμου,αλλα και τα σημαντικα πραγματα που μπορουν να γεννηθουν,οταν η πιστη 'καλουπωνεται'σε μια σκεπτομορφη ,αποτελεσμα,ερευνας,αντιληψης,Γνωσης και κατανοησης.
Ο αξιος Εσωτεριστης Γ.ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ,με την χαρακτηριστικη του οξυνοια ,ειχε 'τιτλοποιησει' τις δυο αυτες καταστασεις τυφλη πιστη και ξερη διανοηση ,σε δυο ορους,την πρωτη του 'ηλιθιου αγιου',που μπορει να κανει πολλα αλλα δεν ξερει γιατι γινονται,και 'του αδυναμου γιογκι',που ξερει διανοητικα πολλα,αλλα δεν μπορει να τα εφαρμοσει στην πραξη.
Και μιας και υπονοεις μαγικες προεκτασεις,θα σου πω μια προσωπικη μου εμπειρια,φιλη Αμαλια.
Μαζι με καποιους Αδελφους και Αδελφες,επαιρναν την Μυηση εισδοχης τους ,σε ενα Ταγμα,δυο νεα μελη,ενας ανδρας και μια γυναικα.Σημειωτεον,οταν η Μυηση ειναι επιτυχης,και 'γινει συνδεση',παρατηρουνται απο τους παρευρισκομενους στο τελος της,φυσικα φαινομενα που παρατηρουν ολοι,οπως κινησεις αντικειμενων,φωτα που αναβουν η σβηνουν μονα τους,αρωματα,σπασιμο γυαλιων,μουσικη και εικονες που βλεπουν οι παρευρισκομενοι,αυτα απο την Παραδοση του εν λογω Ταγματος.
Η κοπελλα,ηταν πολυ στρεσσαρισμενη,παρ'ολο που το τυπικο ειναι απλο,και ειχε εναν φοβερο πονοκεφαλο,μεχρι λιποθυμιας,και το ειπε.Ενας απο τους Αδελφους,λυπηθηκε να την βλεπει να υποφερει ετσι,και προσευχηθηκε επικαλουμενος τους Δασκαλους και τον Ιησου,χωρις να της πει τιποτε,κρυφα ,απο μονος του,πριν αρχισει το τελετικο.
Ξαφνικα,την ειδαμε να τιναζει το κεφαλι της προς τα πισω,κοντεψε να πεσει απο την καρεκλα,να ανοιγοκλεινει τα ματια,και να ψελλιζει'...τι,τι,κανατε,ποιος το εκανε,δεν μου πονα το κεφαλι αλλο,τι μου συνεβη...'?
Καποιοι περισσοτερο ευαισθητοι,εννοιωσαν ενα ρευμα να περνα αναμεσα τους,και μερικοι ανατριχιασαν,χωρις να καταλαβαινουν τι συνεβαινε.
Μετα ο Αδελφος εξηγησε τι εκανε,και αρχισε η Μυηση.
Ειναι ενα παραδειγμα κατανοησης νομων-πιστης-χειρισμου πρανικων ρευματων.
Υ.Γ.Επιτελους βρε AVATAR,φτιαξε αυτο το πληκτρολογιο,καθε φορα για να διαβασω τι γραφεις...
serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 21:39:20

Edited by - serpentpan on 16/12/2002 23:27:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 22:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι και συνοδοιπόροι

Μπράβο serpentpan! Επιτέλους κάποιος μίλησε στον AVATARGR για την ελληνική γραμματοσειρά. Συμφωνώ και επαυξάνω, κάνε κάτι γι'αυτό και γρήγορα!!!

Επιτέλους πάντως η συζήτηση για το "πίστευε και μη ερεύνα" πέρνει διαστάσεις "έρευνας" και όχι απλής συζήτησης, και αυτό με ενθουσιάζει φίλε serpentpan. Εκτιμώ πολύ αυτά που έγραψες για την πίστη (ψυχική λειτουργία) και για την έρευνα (διανοητική λειτουργία) και εκεί πιστεύω κι εγώ ότι τίθεται το ζήτημα.
Δηλαδή το γνωστό "η πίστη κινεί βουνά", πως μπορούμε να το ερμηνεύσουμε; Είναι μια ψυχική δύναμη αυτούσια, ή μία μεταφυσική ικανότητα που δεν έχει ακόμη αποδείξει η επιστήμη, αλλά μπορεί να συνδεθεί με διανοητικές λειτουργίες;

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω στον Notis29 ένα άλλο παράδειγμα, ίσως όχι τόσο τραβηγμένο όσο αυτό με το κουτάλι, για να μην καταλήξουμε να συζητάμε αν όντως μπορεί να λυγίσει ένα κουτάλι.

Λοιπόν Notis29, φαντάσου ότι κάνεις αίτηση για μια δουλειά - κελεπούρι- και εκ των υστέρων μαθαίνεις ότι είναι φύση αδύνατον να σε προσλάβουν γιατί η θέση είναι ήδη "πρακτικά" δωσμένη και οι αιτήσεις γίνανε μόνο για το τυπικό της υποθέσεως.
Ερευνάς σε φίλους υπουργούς και βουλευτές για να επιβεβαιώσεις και μόνο αυτούς σου τους φόβους. Ομως την δουλειά την θες πολύ και κάπου μέσα σου ξέρεις ότι θα την πάρεις, παρόλο που η έρευνα σου απέδειξε ότι αυτό είναι απίθανο.
Λες λοιπόν: Εγώ θα πετύχω! και σταματάς να ερευνάς άλλο, απλά παραδέχεσαι ότι πιστεύεις σε κάτι "φαινομενικά" απίθανο. Μετά από 2 βδομάδες σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε ότι σε πήρανε για έναν κουφό λόγο που υπακούει στους νόμους της θεωρίας του χάους.
Αυτό είναι για την προσωπική μου άποψη μια άλλη διάσταση του "πίστευε, και μη ερεύνα".

Περιμένω τις απόψεις σας, όπως πάντα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 22:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Αμαλια ,νομιζω οτι παντα νοηση και ψυχη πανε Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ,δηλ.να εξισορροπουνται αρμονικα.Μπορει να υπαρξει ξεχωριστα το ενα απο το αλλο?
Παραβαλλε και την αλληλεπιδραση ΝΕΤΣΑΧ-ΧΟΝΤ-ΓΙΕΣΟΥΝΤ(=πρανικο ρευμα το Γιεσουντ ,στην περιπτωση μας),απο την εξοχη Μυστικη Καββαλα της Φορτσουν.

Και βεβαια η λειτουργια της πιστης,ειναι μια οψη της λειτουργιας της ψυχης,με πολλες αγνωστες ικανοτητες,που μπορει κανεις να πει και μεταφυσικες.
serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 22:33:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 01:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.
Αγαπητή Αμαλία επειδή η πίστη είναι μια μορφή υπερβολικής εμπιστοσύνης, για να υπάρξει χρειάζεται:
1."ενδείξεις" αληθινές ή ψεύτικες
και 2.προϋπάρχουσες ανάλογες προσδοκίες

Σκέφτομαι το θέμα που έθεσες γύρο στις 3 ώρες (μερικοί μπορεί να γελάσουν με αυτό)και τελικά διαπιστώνω πως και τα δυο κρύβουν κάτι που δεν είχα προσέξει μέχρι τώρα.
Το μεν «πίστευε, και μη ερεύνα» κρύβει μια τρομακτικά μεγάλη ενέργεια που έχει η «πίστη».
Το δε «πίστευε και μη, ερεύνα» κρύβει μια τρομακτικά μεγάλη δύναμη που έχει η «έρευνα».


Μπράβο Αμαλία
Πολύ ωραίο το θέμα σου


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 03:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΑΜΑΛΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΜΟΥ!
(Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ!)
ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ...
ΕΤΥΧΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΘΕΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ,ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΠΕΘΑΝΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΑΛΛΟΝ,ΑΥΤΟ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΞΕΦΥΛΛΙΣΜΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ.ΤΥΧΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ!ΤΥΧΑΙΑ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ...'ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ" ,ΣΥΜΠΕΡΑΝΕ ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ !ΜΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΙΣΩΣ ΑΠΟΨΗ-ΑΠΟΨΗ ΜΙΑΣ ΒΑΘΙΑ ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ-...

ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΡΙΓΥΡΝΑΓΕ ΑΥΤΟ ...
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΩΟΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ-ΑΓΓΕΛΟ ,ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ,+ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΑ,ΔΕΔΟΜΕΝΑ,ΦΑΝΕΡΑ...ΜΟΛΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙ Η 'ΣΤΕΡΗΣΗ'ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ+Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΡΙΑ,ΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΗ ΕΥΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΝΝΟΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΞΕΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΤΩΝ ΑΛΛΟΚΟΤΩΝ,ΤΩΝ ΦΡΙΚΙΩΝ,ΤΩΝ ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ,ΤΩΝ ΟΥΤΟΠΙΣΤΩΝ,ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΩΝ,ΤΩΝ ΙΔΕΟΛΟΓΩΝ,...
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΝΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΕ?
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΛΕΟΝ, ΠΩΣ Η ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΣΚΕΨΟΥ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΗΜΕΡΑ-ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΠΟΤΕ,ΕΝΩ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
(ΟΙ ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΟΙ ΛΕΝΕ 'Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ')
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕΥΕΙ ΤΟ 2,ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ...
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ.
ΕΥΧΕΣ ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/12/2002 03:28:42

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/12/2002 03:30:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 10:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εδώ για μένα λέει?

Το θέμα που συζητάμε εδώ πιστεύω πως απασχολεί κάθε άνθρωπο σε οποιοδήποτε επίπεδο και αν κινείται και αν μη τι άλλο είναι "ζωτικής σημασίας".
Αν πάρουμε σαν αρχή αυτό που πολλά πνευματικά σχολεία διδάσκουν ,οτι ο άνθρωπος είναι "θεός σε πτώση", τότε η πίστη είναι μια ιδιότητα της πτώσης του ανθρώπου γιατι όντας θεός δεν είχε πρόβλημα πίστης και απιστίας...άρα και η πίστη είναι στοιχείο της διτότητας στην οποία εκπαιδεύεται ο άνθρωπος στον πλανήτη αυτόν. Πίστη όμως πού ? Πίστη σε έναν θεό απόμακρο που βρίσκεται κάπου ψηλά στον ουρανό και εποπτεύει σαν "μπάτσος" την κάθε μας κίνηση? μάλλον όχι...Πίστη στον εαυτό μας, πίστη στον θεό που έχουμε μέσα μας και τον έχουμε καλύψει με τόσα καλύματα. Πίστη στον άνθρωπο που είναι θεός ...σε παθητικότητα.
Ο Χριστός δεν είπε σε κανέναν " Σε έσωσα", όποτε έκανε μια θεραπεία έλεγε " η πίστη σου σε έσωσε" ούτε καν "ο θεός σε έσωσε".Γιατί άραγε? Μήπως εκείνη την ώρα,λόγω της παρουσίας και της αύρας του Χριστού, ο "άρρωστος",ερχόταν σε άμεση επαφή με την θεότητα του και βίωνε την ένωση με το θείο? και ποια είναι αυτή η πίστη που μπορεί να θεραπεύσει τον άνθρωπο σωματικά και ψυχικά ? μήπως είναι η ενσυνείδητη βίωση της υιότητας του?
Κοιτώντας απο αυτήν την σκοπιά το θέμα η έρευνα "πάει έναν ψιλοπερίπατο" και δίνει την θέση της στο βίωμα και στην ενσυνείδητη συμμετοχή του ανθρώπου στην πορεία της επιστροφής.
Η πίστη χρειάζεται μέχρι ένα ορισμένο επίπεδο εξέλιξης...απο κεί και πέρα μετουσιώνεται σε συνείδηση και γνώση.
Θα πρέπει όμως ο άνθρωπος και να ερευνά. Να μην καταπίνει ότι του δίνουν. Να ερευνά, όχι πάντα με την λογική γιατι αυτή δομείται απο τα υπάρχοντα δεδομένα τα οποία αλλάζουν συνεχώς, αλλά να μάθει να ερευνά και με την καρδιά και με την ψυχή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 09:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΨΥΧΗ ΠΝΕΥΜΑ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΟΡΙΖΕΙΣ ΑΦΟΒΑ.

Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΑΣ......

ΚΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 13:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!

Επιτέλους! AVATARGR...
Περιμένω νέα μηνύματα με πολλές - πολλές λέξεις από δω και στο εξείς, μια και δε θα βγάζω πια τα μάτια μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 14:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΣΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!
ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ .....

ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freaky
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 15:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freaky  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά και από εμένα.

Θα πω και εγώ με την σειρά μου....Πίστευε και μη, ερεύνα !!!

Όσο για το "Κουτάλι" πιστεύω οτι ειναι καθαρά θέμα Πρόθεσης...θέλησης... μπορεί να λυγίσει το κουτάλι....αλλά μόνο στα μάτια αυτού που θέλει να το λυγίσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 23:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή είναι κάτι σαν "illusion";

Η πίστη το κάνει φανερό, και η έρευνα αποκαλύπτει ότι υπάρχει μόνο μέσα στο μυαλό αυτού που το σκέφτηκε;

Η είναι κάτι απτό και πραγματικό;
Τι θα μας αποδείξει η έρευνα; Θα επιβεβαιώσει την πίστη ή θα της δώσει μία άλλη διάσταση;

Edited by - amalia on 13/12/2002 23:58:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 03:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε freaky γεια σου. Δε μομιζω στο παραδιγμα με το κουταλι ότι είναι θέμα θέλησης. το ότι θέλεις κάτι, ότι παλεύεις με όλες σου τις δυνάμεις γι' αυτό, δεν είναι εγγύηση πως θα πετύχεις απαραίτητα.
Αν υπήρχε κάποια πιθανότητα να λυγίσει το κουτάλι θα λύγιζε πιο εύκολα με τη πίστη.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 12:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera sas, eimai kainourgia sto forum ayto kai psaxouleyontas to, epesa panw se ena polu kalo thema !!!

Axm...pisteye kai mh, ereyna H pisteye, kai mh ereyna...

Tha symfwnhsw me thn Amalia...dysdiastato to problhma. Thewrw pws mporeis na to koitakseis apo dyo pleyres kai na isxyoun me thn idia dynamh....
Pisteyeis pws tha pareis thn douleia giati exeis thetikh energeia, giati lamvaneis thetika mynhmata (lege ta proaisthimata) giayto kai safws isxyei to pisteye, kai mh ereyna! Oso kai na ereynhseis den nomizw pws tha katalikseis se kapoio symperasma para mono otan tha erthei to apotelesma (sthn prokeimenh periptwsh na pareis thn douleia). osh ereyna kai na kaneis...oti einai grafto sou tha ginei!

Perneis omws thn douleia...ara ta proaisthimata sou htan alh8ina, h thetikh energeia pou enoiwses kai metedwses eixane apotelesma...mhpws tha prepei na ereynhseis loipon eis vathos thn dynamh twn sunaisthimatwn kai twn proaisthimatwn sou?? Mhpws loipon kai sto idio paradeigma isxyei eksisou to idio kai to pisteye kai mh, ereyna alla se mia diaforetikh entelws diastash ?

San apotelesma pisteyw pws kai ta dyo einai eksisou shmantika - kai ta dyo exoun ton rolo tous stis katastaseis ths zwhs mas :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sas
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 20:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σαφως το δευτερο!(η ερευνα ειναι γνωρισμα ελληνικο!)ο ελληνας με την καθαρια ελληνικη σκεψη ειναι αδογματιστος,ειναι ανησυχος.....ερευνα και εξελισεται..........(γιαυτο ο μεγας αλεξανδρος δεν γκρεμισε κανεναν ναο....."σε αντιθεση με καποιους αλλους" γιατι ηξερε οτι η πιστη οπως και ναναι, απευθυνεται στην ιδια πρωταρχικη πηγη.......
<<το πιστευε και μη ερευνα>> ειναι ιουδαιοχριστιανικο εφευρημμα,στα πλαισια ενως απολυτου δογματος..........της μη αμφισβητησης.......
(ο ελληνας κοιταζη το "δημιουργο του",ορθιος και καταματα,ο "θεος"ειναι φιλος του, διπλα του και συνδημιουργος του........)οι απομακρος αποκοσμος θεος,(που πρεπει να τον προσκυναμε)
τιμωρος, εκδικητικος,ειναι παλια δημιουργηματα της ανατολης,(που αργοτερα καποιοι τα συνθεσαν,τα εστερνιστηκαν,και τα διεδωσαν.......)
για να εξυπηρετησουν δικους τους σκοπους.................
οσο για τα κοταλουπηρουνα που αναθερθηκαν,ηαναπτυξητου εγκεφαλου μας ειναι τοσο μικρη.....το ποσοστο που χρησιμοποιουμε τοσο πενιχρο,που οι νοητικες δυνατοτητες επηρεασμου της υλης στο τρισδιαστατο συμπαν που ειμαστε,ειναι ακομα περιορισμενες...................
ενα εργαλειο αυξησης αυτων των δυναμεων ειναι η πιστης..............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 00:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχην μπραβο Αvatar,δεν θα χρειαστει να ψαχνουμε για καινουργια ματια.
Σειρα νομιζω εχει και η φιλη Μαρα,να μας ευεργετησει.
Τωρα ο φιλος sas,εχει δικιο κατ'αρχην,οτι η επιβολη της πιστης απεναντι στην Γνωση,ηταν θεμα χειρισμου των μαζων και ανακοπη της προοδου τους,'απο το ομοιογενες και απλο,στο ετερογενες,συνθετο και ατομικο',καταστασεις που βοηθησαν τηνεδραιωση της εκκλησιαστικης χριστιανικης εξουσιας,και τον Μεσαιωνα.
Υπαρχει μονον μια επιφαση δικαιολογιας,γιαυτην την θεση,καθαρα εβραιοχριστιανικο δημιουργημα και δικαιολογια για τα μεγαλεια τους,οτι δηλ.η πολλη ερευνα,πειραματισμος και αναζητηση,οδηγει στην αμφιβολια,και στο 'θρυμματισμα' της πιστης,και βεβαια,οπως παντα,τα πραγματα δεν ειναι ετσι.
Γιατι ,η ερευνα και η τελικη -ολο και περισσοτερο-προσεγγιση της Αληθειας,δημιουργει με φυσικο και νοημονα τροπο,την πλεον ισχυρη πιστη και σκεπτομορφη της και αυτη ειναι που κινει βουνα.
Η αλλη εξωθεν επιβαλλομενη,με την βια της εξουσιας,οδηγει στα γνωστα χριστιανικα μεγαλεια.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα της εκκλησιαστικης χριστιανικης ανοησιας ειναι,οτι ,παρ'ολο που πιστευαν οτι η Γη,ηταν επιπεδη,και σκοτωσαν και μερικους γι αυτο,η Γη εξακολουθει και επιμενει να ειναι στρογγυλη...
Επισης ειναι πασιγνωστη η συνεισφορα των εβραιοχριστιανων,στην Ιατρικη,την Φυσικη,τα Μαθηματικα,την Αστρονομια,την Τεχνη,κλπ.
Τουλαχιστον δεν μπορουσαν αυτοι,δεν αφησαν και τους αλλους που μπορουσαν...serpentpan

Edited by - serpentpan on 15/12/2002 00:25:20

Edited by - serpentpan on 16/12/2002 23:30:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 12:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΦΙΛΕ serpentpan ΚΑΙ ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΗΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΑ.

ΝΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ.
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΡΥΣΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ.
ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟΙ.

ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ Η ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ.

EYXAPIΣΤΩ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 22:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από μένα.

Ο Notis 29 νομίζω ότι έθεσε μία πολύ ενδιαφέρουσα παράμετρο στο θέμα: Αυτή της διαφοράς, μεταξύ της θέλησης και της πίστης.
Γιατί δεν είναι όντως τα ίδια.
Η πίστη έχει κίνητρο; Αν, ναι, τότε μήπως είναι και θέληση μαζί; Μήπως η πίστη είναι μία ιδιότητα που μπορεί και να έχει, αλλά και να μην έχει κίνητρο, σε αντίθεση με τη θέληση που έχει;
Θέληση και πίστη = αποτέλεσμα...1η περίπτωση
Θέληση χωρίς πίστη = ποιος ξέρει...2η περίπτωση
Πίστη απλή χωρίς κίνητρο =???

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 22:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως θέληση χωρίς πίστη = αποτυχία.
Αλλά, πίστη χωρίς κίνητρο;... υπάρχει δηλαδή κίνητρο για κάθε τι που πιστεύουμε;
...Πιστεύω (και όχι νομίζω, είμαι πεποισμένος) πως αύριο θα παγώσουν οι δρόμοι.
Υπάρχει κίνητρο; Θά 'πρεπε να υπάρχει;
...Πιστεύω όμως πως υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που επηρεάζει και ελέγχει.
Υπάρχει κίνητρο. Ο φόβος, η ανασφάλεια...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 08:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα μοντέλα της εξουσίας βασίζονται στην πίστη. Μία πίστη που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί, είναι αυτή της θρησκείας που αφορά μεταφυσικά αξιώματα.. Για αυτό τον λόγω και οι βασιλείς υποστήριζαν παλαιότερα ότι είναι οι εκπρόσωποι επι της γής μίας αρχής που δεν μπορούσε να αμφισβητηθεί των Θεών εξου και το γαλαζοαίματοι...

Υπάρχουν τριών τύποι ανθρώπων

1)Αυτοί που δεν πιστεύουν καθόλου, διότι δεν τους απασχολεί το θέμα.
2)Αυτοί που τυφλά πιστεύουν, χωρίς να τους απασχολεί να ερυανήσουν και να μάθουν.
3)Αυτοί που ερευνούν, και τελικα "πιστεύουν" σε αυτό που ανακάλυψαν..

Πιστεύω ότι στον συγκεκριμένο χώρο, όλοι μάλλον ανήκουμε στην τρίτη κατηγορία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sas
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 23:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η πιστης και η θελησης ειναι "συγκοινωνουντα δοχεια"
με διοδο ομως την γνωση:πιστευω σε αυτο που θελω και θελω αυτο που πιστευω......................
ετσι γινονται τα θαυματα..............................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy