ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Το τραγούδι της ήττας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 15:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά την φάγαμε, καλά την ήπιαμε, έτσι είν' αυτά /
τώρα χονεύομε και την χαϊδεύομε, ντε και καλά.

Πες η μαριόλα η τύχη και πες ο διαιτητής /
μα να 'μαστε και δίκαιοι, εφταίγαμε κι εμείς...

Μα πάλι ΟΦΗ είμαστε και πρώτοι και ωραίοι /
πάντα πιστοί κι ακμαίοι /
και συμπαθητικοί /
προσεχώς θα τα πούμε, την άλλη Κυριακή...


Ciao tutti,
Deva Parinito

Y.Γ Για σκέψου ! 4 μηνύματα, και του ΟΦΗ η θύρα, 4!

Edited by - Deva_Parinito on 07/05/2005 16:02:27

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε φορά που προσπαθώ, η ήττα είναι γραμμένη
στης μοίρας τα κατάστιχα θαρρώ με περιμένει...

Κάθε φορά που προσπαθώ, είναι μοιραίο να χάσω,
μα είναι της μοίρας μου γραφτό να ξαναδοκιμάσω...

Στερνή φορά που προσπαθώ, μα ξέρω θα κερδίσω!
τις έζησα τις ήττες μου, όλες θ' απαριθμήσω.

Γιατί είναι το τέλος σίγουρα για όλους μια νίκη
Και οι ήττες είναι βήματα στην ατραπό του Μύστη!

Όλα είναι εμπειρίες...
όλα θα τα βιώσουμε, και τα καλά και τα κακά...
Στην πορεία δε θα μπορέσουμε να αποφασίσουμε αν κάτι είναι
μια νίκη ή μια αποτυχία, αφού η επόμενη δράση πάντα
προσδιορίζει την προηγούμενη και το αποτέλεσμα την αιτία.
Έτσι είναι η ζωή, έτσι είναι η πορεία του ανθρώπου.
Στο τέλος της πορείας μας περιμένουν οι δάφνες,
η σοφία, η αλήθεια, το αιώνιο Είναι.
Μέχρι τότε υπάρχουμε σε ένα πόλεμο, εν εξελίξει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 19:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καθε φορα που χανω σκεφτηκα οτι στην ουσια κερδισα.κερδισα μια ηττα.και οταν καιρδιζω εχασα μια ηττα.παντως παντα κατι χανεις και κατι κερδιζεις

dark banishingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 20:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κάθε ρυτίδα,
κάθε πτώση
διηγείται
την ιστορία μας"

από συνέντευξη της Τ.Τσανακλίδου
σε κυριακάτικη εφημερίδα


Galadriel

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Edited by - galadriel on 08/05/2005 20:03:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 20:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
από συνέντευξη της Τ.Τσανακλίδου

Η Tσανακλίδου καλά το είπε. Είναι ειλικρινής σ' αυτό το σημείο...

Εσύ είσαι ?

Γιατί νομίζεις πως άνοιξα αυτό το θέμα ? Και γιατί, νομίζεις πως το έβαλα στο "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"? Απάντησέ μου λοιπόν, ειλικρινά.

quote:
μα να 'μαστε και δίκαιοι, εφταίγαμε κι εμείς...

Μα, που είναι το δικό μου το φταίξιμο για το "ξεκαθάρισμα" από το φόρουμ σας ? Κι αν θεωρώ πως δεν φταίω, γιατί τότε γράφω "εφταίγαμε κι εμείς..."? Σε μπερδεύει καθόλου αυτό ? Θα έλεγε κάποιος πως κάτι δεν πάει καλά με μένα. Απο την μία αναρωτιέται σε ποιο σημείο έσφαλε, κι από την άλλη παραδέχεται πως έσφαλε. Αυτό, ναι, είναι ένα μυστήριο, που αν θέλεις, θα μπορούσα να σου το εξηγήσω. Φτάνει μόνο να θέλεις πολύ να καταλάβεις, γιατί μπορείς να καταλάβεις. Τούτο το τελευταίο, είναι βέβαιο για σένα, αφού κάτι φαίνεται να σε παρακίνησε για να γράψεις στο θέμα. Θα μπορούσες λοιπόν να ξεκινήσεις, δίνοντας μου μια απάντηση στην εξής ερώτηση : "Γιατί έστειλες το μήνυμα αυτό σε τούτο το θέμα ?". Θα πρέπει όμως να μου απαντήσεις ειλικρινά, όπως ειλικρινής είναι και η Τσανακλίδου. Διαφορετικά, θα είναι πολύ δύσκολο να σε καταλάβω και συνέχεια θα σε ρωτάω. Κανένας όμως δεν έρχεται να με ρωτήσει "Μα που είναι το σφάλμα σου ?" γιατί αν το έκανε αυτό, θα είχε ήδη θεωρήσει πως δεν έσφαλα. Εγώ όμως δεν περιμένω κανέναν να με ρωτήσει, γιατί ήδη έχω κάνει τούτη την ερώτηση στον εαυτό μου και βρήκα το λάθος μου. Μπορείς να βρεις και 'συ το δικό σας ? Θέλει κουράγιο αυτό και βαθύ σκάλισμα του εαυτού σου, δεν είναι και τόσο απλό γιατί όταν βρεις το λάθος σου, θα πρέπει να πονέσεις, και κατόπιν να το παραδεχτείς ενώπιον όλων όσων θεωρούν πως είσαι σωστή. Μα, τότε, τι σόϊ forum admin θα είσαι ? Ε, εδώ τα πράγματα θα σε μπερδέψουν ακόμη περισσότερο, γι' αυτό και πολύ δύσκολα θα το παραδεχτείς.

Από την άλλη όμως, δεν είναι και πολύ δύσκολο να το βρεις, αρκεί να ρίξεις μια ματιά σε ότι έχω γράψει στο φόρουμ σας. Ε, 4 μηνυματάκια είναι. Για πες μου, που ήταν το σφάλμα μου ? Τι ήταν αυτό που θεωρήθηκε προσβλητικό, που δεν ήταν εντός των όρων χρήσης του ? Εδώ, μόνο που δεν έφτιαξα και 'κανα πανό δηλ. για να διαδηλώσω υπέρ σας. Σας είπα "ζήτω! μπράβο και συγχαρητήρια" και 'σεις νομίσατε πως κάτι βρώμικο υπάρχει σ' αυτά. Δείτε το παράλογο σας. Αν κάποιος σας επεφημεί και δεν τον πιστεύετε, πως είναι δυνατόν να τον πιστέψετε αν μετά έρθει και σας πει πως κάνετε λάθος ? Σας βρίζουν και θυμώνετε. Σας επεφημούν και πάλι θυμώνετε. Τι είστε εσείς ? "Εσωτεριστές" ? Μάλλον, θα έλεγα "εγωϊστές".

Και μην νομίσεις πως τα λέω αυτά, επειδή με διώξατε. Γελάω με τούτη την σκέψη. Αυτά galadriel, δεν σου τα λέω για να σου δείξω κάτι για μένα, αλλά για να σου δείξω κάτι που εσύ δεν το βλέπεις. Διόλου εμένα δεν με ενδιαφέρει το φόρουμ σας, γιατί εμένα ακόμη κι αν μου ράψουν το στόμα, πάλι θα βρω τρόπο να πω αυτά που θέλω. Εδώ η Ελληνική Εκκλησία, με έχει χαρακτηρίσει "αιρετικό και ανισόρροπο προς αποφυγήν πασών των ενοριτών" - την έχω ακόμη την ανακοίνωσή τους - και δεν θα με χαρακτηρίσετε εσείς ? Και πάλι τούτο δεν το λέω για να δείξω κάτι. Μου απαγορεύουν να πάω σε εκκλησίες, - φυσικά δεν γνωρίζουν πότε πάω και πότε όχι - και μάλιστα μου λένε πως αν τύχει και με εντοπίσουν θα με αφορίσουν. Ε, ένας παραπάνω αφορισμός δηλ. τι πρόκειτε να μου κάνει ? Τέλος πάντων, να μην λέω και πολλά και νομίζει κάποιος πως θέλω να δείξω κάτι.

Βρες από όσα είπα, κάτι που νομίζεις πως είναι ψέμα, και ρώτα με γι' αυτό...

Τα δέοντα

Deva


Edited by - Deva_Parinito on 08/05/2005 21:37:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 20:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΟΚΑΡΑ ΟΛΕ!!!!
ΠΑΟΚ=ΘΡΗΣΚΕΙΑ
(ΑΥΤΟ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ FORUM)

ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ...

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΤΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ...


ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...



ALL HANDS ON DECK!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 21:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όριστε, ο SeaHawk τα είπε όλα με την μία ! Μπράβο παλίκαρε !

DevaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 21:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά!

είδε κανείς κανέναν forum admin να υπερίπταται του τόπικ?

όποιος είδε να τον καταδώσει γρήγορα στις αρχές!

Galadriel

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 21:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α, και κάτι ακόμα, λάθος άνθρωπο ρωτάς...

έχεις χάσει επεισόδια....


Galadriel

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 21:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galadriel, όπου αναφέρω το "φόρουμ σας", εννοώ το www.mystica.gr.

Δεν είσαι μία από τα ιδρυτικά μέλη αυτού του φόρουμ ? Κι αν είσαι ο "λάθος άνθρωπος", ποιος είναι ο "σωστός", για να τον ρωτήσω ?

DevaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 21:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΗΤΤΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΟΝΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ
ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥ ΝΟΥ ΜΑΣ ΤΑ ΚΕΝΑ
ΚΙ Η ΑΤΙΜΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΕΙ,

ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΘΡΗΝΟ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ
ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ
ΣΤΟ ΔΑΚΡΥ ΜΙΑΣ ΣΤΕΡΝΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ
ΠΑΜΕ ΑΝΤΡΕΙΩΜΕΝΟΙ.

ΑΜΑΝ
ΑΜΑΝ
ΑΜΑΝ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 21:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς,

ΔΕΝ είμαι....

δεν γνωρίζω ποιον να ρωτήσεις, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο μαιλ να στείλεις τα όποια παράπονα έχεις....

Galadriel


πολλές φορές το Φως είναι
πιο απειλητικό απ' το σκοτάδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 22:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο μαιλ να στείλεις τα όποια παράπονα έχεις....

Ασφαλώς θα αστειεύεσαι αγαπητή μου...

Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 10/05/2005 22:47:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 01:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EKTOS AΠΟ ΤΙΣ ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 07:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακου deva parinito,

δεν αστειεύομαι και δεν έχω κανέναν λόγο να αστειευτώ,
όταν αστειεύομαι είναι απόλυτα εμφανές
τώρα, εσύ μπορεί να έχεις τα οποιαδήποτε προβλήματα με τον εκεί χώρο,
τα οποία όμως δεν με αφορούν

στο θέμα σου απάντησα μόνο γιατί είχα κάτι να πω, όχι σε σένα, αλλά ως προς το θέμα,

θές πέτα το , θες κράτα το

την καλημέρα μου

Galadriel

πολλές φορές το Φως είναι
πιο απειλητικό απ' το σκοτάδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 11:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galadriel, ας αφήσουμε το θέμα του mystica να πάρει τον δρόμο του.

Η παραδοχή της ήττας, είναι μια πράξη αυτοελέγχου, μία ψυχοηθική πρόταση αυτοπαρατήρησης και ένα αυτογνωσιακό εύρημα που δεν περιμένω φυσικά να ανακαλυφθεί από όλους τους αναγνώστες του παρόντος. Όσοι κατανοούν την αέναη αλληλουχία νίκης και ήττας, θα τους είναι πλέον σύνηθες να βλέπουν σε κάθε πράξη τους το σωστό και το λάθος σαν ομοούσιο χαρακτηριστικό που την συνοδεύει και θα τους είναι δύσκολο να θυμώσουν και να αποκτήσουν ενοχές.

Τα δέοντα,
Deva Parinito

Υ.Γ Στο θέμα δεν απάντησες εσύ, ούτε εσύ είχες κάτι να πεις, όπως φαίνεται, αλλά μάλλον το έκανε η κ. Τσανακλίδου. Άσε λοιπόν την Τάνια, και πες μας τι λες εσύ γι' αυτό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 11:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς για να το αναφέρω σημαίνει πως συμφωνώ με τα λεγόμενα της κ.Τσανακλίδου, και μου άρεσε και η διατύπωση που χρησιμοποίησε

το ότι αναφέρω ποιος το είπε και που νομίζω ότι απλά σημαίνει ότι αναγνωρίζω τον δημιουργό του και είναι αν θες θέμα διαδικτυακής ευγένειας αν μη τι άλλο...

από 'κει και πέρα βλέπω ότι έχεις όρεξη για μία εκ νέου αντιπαράθεση την οποία εγώ τουλάχιστον δεν κάνω καθόλου κέφι...

είπα να συμμετέχω εδώ γιατί με ενδιέφερε το θέμα και γιατί τις όποιες "αντιμαχίες" είχαμε αλλού προτιμάω να τις αφήνω πίσω και να συνεχίζω μπροστά...

δεν θες, κανένα πρόβλημα...

δικό σου είναι το θέμα του βάζεις φωτιά και το καις ...

εύχομαι καλή συνέχεια

Galadriel

πολλές φορές το Φως είναι
πιο απειλητικό απ' το σκοτάδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 13:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι δεν μας λες τίποτε καινούργιο. Πες μας galadriel, σε παρακαλώ, την δική σου άποψη επί του θέματος...

Deva

Edited by - Deva_Parinito on 11/05/2005 14:29:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 15:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Deva Parinito,
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να παίξω το ρόλο του αυτόκλητου δικηγόρου της galadriel αφού πιστεύω ότι δεν τον χρειάζεται. Όμως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να απαντήσει και να σχολιάσει, συγκεκριμένα η galadriel, τη δευτερολογία σου, η οποία αφορά στην απομάκρυνσή σου από το mystica. Νομίζω ότι η στάση της σε ότι αφορά στο συγκεκριμένο θέμα, αν παρατηρήσεις το εν λόγω forum, άλλο δείχνει. Ίσως είναι καλύτερα να επικοινωνήσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) με κάποιο άλλο μέλος (ίσως αυτόν που προέβη σε αυτή την πράξη) για να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Φιλικά και με κάθε εκτίμηση στο πρόσωπό σου
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 17:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jejeje, όταν λέω "πες μας την δική σου άποψη επί του θέματος", εννοώ του θέματος της ήττας, όχι του φόρουμ mystica. Επαναλαμβάνω. Το mystica.gr καλύτερα θα ήταν να το αφήσουμε να πάρει το δρόμο του. Πάει αυτό, ξεχάστε το. Τέλος, The End, πως το λένε ? Η galadriel έστειλε ένα μήνυμα, μία φράση της Τσανακλίδου. Ας μας πει την γνώμη της για την ήττα. Αυτό είναι το θέμα μας. Το τραγούδι της ήττας. Ας μας πει την δική της την γνώμη επί του θέματος. Δηλ. δεν μπορεί η Galadriel να μας πει την γνώμη της για την ήττα ? Εδώ έχει ανοίξει τόσα και τόσα θέματα, άλλοι την χαρακτηρίζουν πολυγραφέστατη, το φιλαράκι της την εγκωμιάζει, μερικοί υποκλίνονται κιόλας ενώπιόν της, δηλ. μια κουβέντα για την ήττα, δεν ξέρει να πει?

Σε παρακαλώ τώρα...

Πρέπει να καταλάβεις φίλε συντονιστή, κι εσύ κι ο καθένας, πως το θέμα ανοίχτηκε για να συζητήσουμε τις ήττες μας και να μιλήσουμε κι όχι να στρουθοκαμιλήσουμε. Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα δηλ. Και ανοίχτηκε στο "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού", γιατί όταν μπορείς να μιλήσεις για την ήττα σου φτιάχνοντας ένα καλαμπούρι γύρω από αυτήν, τότε ήδη την έχεις κατανοήσει. Αν μπορείς να μιλήσεις για την ασχήμια σου, γελώντας μαζί της, τότε δεν είσαι ηττημένος αλλά ήδη έχεις κερδίσει. Γιατί κι εγώ, έχω υποστεί αμέτρητες ήττες στην ζωή μου αλλά και έχω κερδίσει αμέτρητες φορές. Ο ηττημένος και ο νικητής είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Τι είναι όμως αυτό που κάνει έναν ηττημένο να κερδίσει και έναν νικητή να χάσει ? ε? Εδώ αρχίζουμε και μιλάμε για διαφορετικά πράγματα γιατί ανεβαίνουμε προς την επιφάνεια.

Αν δεν κατανοήσουμε τις ήττες μας δεν θα μπορέσουμε να κατανοήσουμε και τις νίκες μας. Και ξεκίνησα από την ήττα γιατί είναι πιο ευχάριστο για τους ανθρώπους να πηγαίνουν από αυτά που θεωρούν άσχημα στα όμορφα, παρά από τα όμορφα στα άσχημα. Τι να γίνει όμως ? Πρέπει να βλέπουμε και τις ασχήμιες μας. Δεν είμαστε όμορφοι. Είδες η Galadriel ? Μόλις της είπα : "Μίλα για τις ήττες σου", λαγός, μην την είδατε, "γεια σας και καλή συνέχεια και χάρηκα και έγινε, τα λέμε...". Γιατί, μήπως αυτή δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην ζωή της ?

Κι έρχεσαι τώρα εσύ φίλε συντονιστή να μου πεις για το mystica ? Ποιο mystica ? Εγώ δεν ξέρω 'κανα mystica. Εγώ ξέρω κάποιους που αυτοαποκαλούνται "εσωτεριστές" αλλά μόλις τους πεις "ε, μίλα για τα έσω σου", - κι όπως έλεγε ο Λόρκα, "Κάνε τα μέσα σου έξω" - τότε κάνουν τις πάπιες. Τσιμουδιά, σουτ ! μην ακούσει κανείς δηλ. τα mystica μας...

Να ! αυτό είναι !

Τα δέοντα,
Deva Parinito


Edited by - Deva_Parinito on 11/05/2005 18:39:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 17:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Deva_Parinito
Σε ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση. Εύχομαι καλή συνέχεια στο θέμα σου.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 18:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω ότι η στάση της σε ότι αφορά στο συγκεκριμένο θέμα, αν παρατηρήσεις το εν λόγω forum, άλλο δείχνει

Τι δείχνει ? Απορίας άξιο, και άξιο εστί το τίμημα...

Φιλικά,
Deva Parinito
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 19:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε φορά που προσπαθώ, είναι μοιραίο να χάσω,
μα είναι της μοίρας μου γραφτό να ξαναδοκιμάσω...

Όμορφη σκέψη Λίλιθ !

Βέβαια, δεν θα έλεγα ακριβώς "είναι μοιραίο να χάσω", αλλά είναι δυνατό να χάσω, δηλ. μπορεί να συμβεί, μπορεί να χάσω. Αν πεις "μοιραίο", φαίνεται σαν να προδιαγράφεις την ήττα σου. Δηλ. θα μπορούσε να ήταν "Κάθε φορά που προσπαθώ, που ξέρεις ? ίσως χάσω", λέω τώρα εγώ...

Παρ' ότι τούτο, είναι πραγματικά μια πολύ όμορφη σκέψη !

Τα δέοντα,
Deva

Edited by - Deva_Parinito on 11/05/2005 19:08:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 19:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Deva_Parinito
Από ότι φαίνεται ολοκλήρωσες την απάντησή σου μετά τη δική μου, οπότε μου επιτρέπεις να ολοκληρώσω λαμβάνοντας υπόψη και τα νέα δεδομένα.
Αρχικά για να κατανοήσεις τον τρόπο σκέψης μου θα ήθελα να λάβεις υπόψη ότι δεν γνωρίζω αν έχει προηγηθεί κάτι μεταξύ σας (δηλαδή αν υπάρχουν "προηγούμενα") ή αν οι απαντήσεις σου αναφέρονται στη galadriel σαν εκπρόσωπο του mystica.gr. Ο σκοπός της παρέμβασής μου (επαναλαμβάνω) δεν ήταν, ούτε είναι, η υπεράσπιση κανενός. Στο προκείμενο τώρα:
quote:

Πρέπει να καταλάβεις φίλε συντονιστή, κι εσύ κι ο καθένας, πως το θέμα ανοίχτηκε για να συζητήσουμε τις ήττες μας και να μιλήσουμε κι όχι να στρουθοκαμιλήσουμε.


Συμφωνώ και πιστεύω ότι μέσω του θέματος αυτού μπορούν να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα για όλους μας, κυρίως σε ότι αφορά στην αυτο-αξιολόγησή μας. Αλλά μου φαίνεται (ίσως και να κάνω λάθος, οπότε διόρθωσέ με) ότι η συζήτηση θέλεις να επικεντρωθεί σε εσένα και την galadriel ή καλύτερα σε εσένα και κάποιον εκπρόσωπο του mystica.gr.
Αν μου επιτρέπεις θα σου κάνω και εγώ μία ερώτηση και θα ήθελα να μου απαντήσεις ειλικρινά. Αν δεν είχε δημιουργηθεί το πρόβλημα με το mystica.gr θα είχες δημιουργήσει το παρόν θέμα;
quote:

Κι έρχεσαι τώρα εσύ φίλε συντονιστή να μου πεις για το mystica ? Ποιο mystica ? Εγώ δεν ξέρω 'κανα mystica. Εγώ ξέρω κάποιους που αυτοαποκαλούνται "εσωτεριστές" αλλά μόλις τους πεις "ε, μίλα για τα έσω σου", - κι όπως έλεγε ο Λόρκα, "Κάνε τα μέσα σου έξω" - τότε κάνουν τις πάπιες. Τσιμουδιά, σουτ ! μην ακούσει κανείς δηλ. τα mystica μας...


Δεν σου γράφω εγώ για το mystica.gr αγαπητέ φίλε. Μόνος σου το αναφέρεις στην απάντησή σου στο σχόλιο της galadriel στις 08/05/2005, 20:20:20. Νομίζω από την απάντησή σου αυτή φαίνεται κάποια σχέση μεταξύ του αρχικού θέματος και της απομάκρυνσής σου από το mystica.gr. Κάνω λάθος;

Ολοκληρώνοντας θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν διαφωνώ με τις απόψεις σου στο θέμα και θα προτιμούσα να συμμετάσχω στο θέμα όχι με τον υφιστάμενο ρόλο (του αυτόκλητου δικηγόρου που απεχθάνομαι) που δεν έχει προστιθέμενη αξία, αλλά του ατόμου το οποίο μοιράζεται τις απόψεις του στο θέμα που άνοιξες.
Αν παρ’ όλα αυτά πιστεύεις ότι κάπου έκανα λάθος σε όλη αυτή τη διαδικασία θα σε παρακαλούσα να το επισημάνεις. Έτσι για να μπορέσω να δω το λάθος μου.

Με εκτίμηση
--Je^3--

YΓ. Επιφυλάσσομαι για απάντηση / συμμετοχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 00:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν είχε δημιουργηθεί το πρόβλημα με το mystica.gr θα είχες δημιουργήσει το παρόν θέμα;

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να σου απαντήσω. Είναι υποθετική η ερώτησή σου. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως για μένα το mystica δεν είναι πρόβλημα.

Ο προβληματισμός και η ερώτηση που θέτεις αφορά κάτι που έγινε, αφ' ενός λες "πρόβλημα" χωρίς να γνωρίζεις αν ήταν για μένα τότε πρόβλημα, αφ' ετέρου εμπιστεύεσαι το προσωπικό σου υποκειμενικό συμπέρασμα (πως για μένα ήταν πρόβλημα) και προχωράς ακόμη περισσότερο υποθέτοντας πως πιθανόν να είχα ενεργήσει διαφορετικά. Πρόσεξε τώρα. Δεν θέλω να νομίσεις κάτι κακό. Είμαι φίλος σου. Δες τι κάνεις : α) Μιλάς χωρίς να γνωρίζεις αν ήταν πρόβλημα για μένα. β) Συμπεραίνεις λάθος πως ήταν πρόβλημα για μένα. γ) Εμπιστεύεσαι το λανθασμένο συμπέρασμά σου. δ) Υποθέτεις πως θα ενεργούσα διαφορετικά, γι' αυτό και με ρωτάς. Πως είναι δυνατόν να σου απαντήσω εγώ σε μία τέτοια ερώτηση ? Το μόνο σωστό που λες είναι πως δημιουργήθηκε αυτό το θέμα. Θέλω να δεις κάποια πράγματα, γι' αυτό και σου αναλύω το ερώτημά σου, μην με παρεξηγήσεις, έτσι ? Αν δεν καταλαβαίνεις, ρώτα με.

Θα μπορούσα λοιπόν να "πιαστώ" - εσύ μου δίνεις αυτό το δικαίωμα, πρόσεξε ! είναι σημαντικό ! - θα μπορούσα να "πιαστώ" από το κάθε ένα από αυτά τα 4 λάθη που κάνεις ασυνείδητα στην πρόταση / ερώτησή σου και να τα αντιστρέψω, δημιουργώντας 4 καινούργιες - πάντα μέσα στα πλαίσια της λογικής σου -ερωτήσεις, που ουσιαστικά έχουν να κάνουν με εσένα κι όχι με μένα, γιατί είναι δική σου η απορία, όχι δική μου. Θα μπορούσα δηλ. να απαντήσω, κάνοντάς σου τις εξής ερώτησεις (δεν χρειάζεται να απαντήσεις φυσικά) α)Πως γνωρίζεις πως για μένα ήταν πρόβλημα ?" β)Γιατί συμπεραίνεις πως ήταν πρόβλημα για μένα ? γ) Γιατί εμπιστεύεσαι το λάθος συμπέρασμά σου ? και δ) Γιατί υποθέτεις πως θα ενεργούσα διαφορετικά ?

Είναι σίγουρο πως θα άρχιζες να δικαιολογείς την ερώτησή σου - γιατί είσαι σοβαρός και λογικός άνθρωπος - με χίλιες δυο ανοησίες όμως, γιατί οι άνθρωποι μιλούν ασυνείδητα τις περισσότερες φορές χωρίς να ελέγχουν οι ίδιοι αν κάνουν λάθος στους λόγους τους και κατόπιν εγκλωβίζονται στα ίδια τα λόγια τους επειδή θέλουν ντε και καλά να τα υπερασπιστούν και να υπερασπίσουν και τον ίδιο τους τον εαυτό που νομίζει πως λέει την αλήθεια. Αυτό θα σε οδηγούσε σε έναν φαύλο κύκλο, θα σκόρπιζες από μόνος σου - γιατί κάπου κατηγορήθηκα πως "σκορπίζω" εγώ τους συνομιλητές μου - και το πιο πιθανό είναι, πως μόλις συνειδητοποιούσες την άγνοιά σου πάνω στην οποία στηρίχθηκε η υποθετική ερώτησή σου, να θύμωνες μαζί μου, όπως οι περισσότεροι ή αν ήσουν επικεφαλής ενός φόρουμ να με πετούσες έξω με τις κλωτσιές. Ποιος από τους δυο μας όμως θα ήταν ο νικητής και ποιος ο ηττημένος ?

Ένα σημαντικό μειονέκτημα που έχουν οι άνθρωποι είναι πως πολύ συχνά βγάζουν γρήγορα και λανθασμένα συμπεράσματα και ενεργούν βάσει αυτών. Αυτό για έναν ντέβα είναι εργαλείο που μπορεί ανά πάσα στιγμή να το χρησιμοποιήσει εναντίον τους, όχι επειδή τους μισεί , αλλά επειδή τους αγαπάει πολύ...

Φιλικά,
Deva

Edited by - Deva_Parinito on 12/05/2005 02:32:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 00:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά μου φαίνεται (ίσως και να κάνω λάθος, οπότε διόρθωσέ με) ότι η συζήτηση θέλεις να επικεντρωθεί σε εσένα και την galadriel ή καλύτερα σε εσένα και κάποιον εκπρόσωπο του mystica.gr.

Όχι. Η Galadriel και η κάθε galadriel είναι απλώς εργαλεία. Το ίδιο θα μπορούσα να κάνω με οποιοδήποτε εκπρόσωπο του mystica, αλλά και με οποιοδήποτε εκπρόσωπο και μέλος του παρόντος φόρουμ. Αν σου φαίνεται έτσι, είναι επειδή εγώ το θέλω να σου φανεί. Προσπάθησε να βρεις τι κρύβεται πίσω από το "φαίνεσθαι", χωρίς να θέλω να σε κάνω να νομίζεις πως κρύβεται κάτι το τρομερό, αλλά και χωρίς να προσπαθήσεις να συμπεράνεις κάτι για μένα. Δες δηλ. το πως εξελίσσεται η κουβέντα, χωρίς εμένα και την galadriel. Πες πως δεν υπάρχει ούτε ένας ντέβα, ούτε μία galadriel. Γιατί στην ουσία, εσύ βλέπεις μόνο γραπτά, όχι πρόσωπα. Δεν ξέρεις τίποτε για τα πρόσωπα. (Για μένα δηλ. δεν ξέρεις. Μπορεί να ξέρεις για την galadriel).

Deva

Edited by - Deva_Parinito on 12/05/2005 01:11:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 01:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω από την απάντησή σου αυτή φαίνεται κάποια σχέση μεταξύ του αρχικού θέματος και της απομάκρυνσής σου από το mystica.gr. Κάνω λάθος;

Όχι, δεν κάνεις. Το θέμα ήταν παγίδα και είναι παγίδα. Ανοίχτηκε σκοπίμως αφ' ενός για να δούμε ποιος έχει τα κότσια να μιλήσει για τις ήττες του, αφ' ετέρου όμως και για να "πιάσει" και κάποιους που νομίζουν πως είναι ανίκητοι και με αυτό τον τρόπο να ξυπνήσουν από τον λήθαργό τους, ακόμη κι αν χρειαστεί να υποστώ εγώ τις ύβρεις τους. Ε, η δόλια η Galadriel έτυχε να πέσει μέσα. Το χρησιμοποίησα εναντίον της, όχι όμως επειδή θέλω να της επιτεθώ - δεν έχω τίποτε με την κοπέλα εγώ και με κανέναν από το φόρουμ δηλ. - αλλά για να της δείξω την αυταπάτη της. Δεν ξέρω αν το κατάλαβε, πάντως αν είσαι φίλος της, έχει σημασία που το κατάλαβες εσύ.

Deva

Υ.Γ Άπάντησα έτσι και στα τρία μηνύματα, επειδή γνωρίζω πως θα τα διαβάσουν κάποιοι που πιθανώς να προβληματίζονται με το ύφος μου. Να έχετε όμως υπ' όψην σας, πως τίποτε από όσα λέω δεν πρέπει να το πέρνετε de facto και a priori. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον Λόγο, όπως θέλω, όποτε θέλω και για όποιον θέλω εγώ. Κι εσύ, συντονιστή, είσαι ένας που θέλω να καταλάβει, γιατί έχεις κάποιον ρόλο εδώ, σ' αυτό το φόρουμ, και πρέπει να γνωρίζεις κάτι παραπάνω από τα απλά μέλη. Εύχομαι ο ρόλος σου ως συντονιστή να μην ήταν τυχαίο γεγονός - δεν ξέρω βέβαια - αλλά να σου δόθηκε για κάποιον ιδιαίτερο Λόγο. Ο ιδρυτής και επικεφαλής του esoterica, θα γνωρίζει ίσως καλύτερα από εμένα τους λόγους που είσαι συντονιστής.

Υ.Γ 2. Να έχεις επίσης υπ' όψην σου, πως οι απαντήσεις μου στα τρία αυτά μηνύματα γίνονται κατ΄αυτόν τον τρόπο, επειδή εσένα τώρα, δεν σε βλέπω σαν εργαλείο αλλά σαν άνθρωπο που μου φαίνεται πως θέλεις να καταλάβεις. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Θα φανεί. Εγώ, όπως είδες, κάνω ένα βήμα παραπάνω τώρα...

Edited by - Deva_Parinito on 12/05/2005 02:27:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 13:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΗΤΤΕΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΣΤΕ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΓΩΠΑΘΕΙΑ, ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ Η ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 15:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διέγραψα το αρχικό μήνυμα γιατί κατά λάθος έγινε post 2 φορές. Συγνώμη για την ενόχληση!

Edited by - Jejeje on 12/05/2005 17:36:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 15:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Deva αρχικά να σε ευχαριστήσω για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις.
Θα αρχίσω σημειώνοντας ότι και εγώ σε θεωρώ φίλο, δεν νομίζω ούτε διαβλέπω κανένα κακό από την όλη διαδικασία και πιστεύω πραγματικά στα συμπεράσματα που θα προκύψουν από το διάλογο αυτό. Είμαι άνθρωπος (θέλω να πιστεύω) που παραδέχομαι τα λάθη μου και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να παραδεχτώ ότι έσφαλα. Επίσης θέλω να ξέρεις ότι δεν λαμβάνω υπόψη την ανάλυση που παραθέτεις στην απάντησή σου,
quote:

Είναι σίγουρο πως θα άρχιζες να δικαιολογείς την ερώτησή σου - γιατί είσαι σοβαρός και λογικός άνθρωπος - με χίλιες δυο ανοησίες ..... να θύμωνες μαζί μου, όπως οι περισσότεροι ή αν ήσουν επικεφαλής ενός φόρουμ να με πετούσες έξω με τις κλωτσιές.


γιατί αυτή στηρίζεται σε υποθέσεις αφού δεν γνωρίζεις τον χαρακτήρα και την προσωπικότητά μου[*]. Φίλε μου ποτέ δεν θυμώνω και με κανέναν. Για να θυμώσω πρέπει κατ’ αρχήν να πιστέψω πως οι πράξεις των ανθρώπων έχουν σημασία, και δεν το πιστεύω. Φυσικά όλα αυτά μπορείς να τα πιστέψεις, μπορείς και να μην τα πιστέψεις. Νο problem!
Αρχίζω λοιπόν!! Γράφεις:
quote:

Θα μπορούσα δηλ. να απαντήσω, κάνοντάς σου τις εξής ερώτησεις (δεν χρειάζεται να απαντήσεις φυσικά) α)Πως γνωρίζεις πως για μένα ήταν πρόβλημα ? β)Γιατί συμπεραίνεις πως ήταν πρόβλημα για μένα ? γ) Γιατί εμπιστεύεσαι το λάθος συμπέρασμά σου ? και δ) Γιατί υποθέτεις πως θα ενεργούσα διαφορετικά ?


Οι απαντήσεις μου λοιπόν:
Φίλε μου γράφεις ότι για εσένα το mystica.gr δεν είναι πρόβλημα ["Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως για μένα το mystica δεν είναι πρόβλημα" 12/05/2005, 00:28:27]. Το πρόβλημα βάσει του ορισμού και της φύσης του απαιτεί μία απάντηση ή λύση. Και πιο συγκεκριμένα στην επιχειρησιακή έρευνα (καταραμένο background) το πρόβλημα αφορά στη διαφορά μεταξύ της υφιστάμενης κατάστασης και συνθηκών με την απαιτούμενη ή την ποθούμενη κατάσταση. Οπότε το πρόβλημα δημιουργείται αυτόματα με την απομάκρυνσή σου από το mystica.gr και την παράλληλη δημιουργία του παρόντος θέματος, αφού παραδέχεσαι σε άλλο μήνυμά σου τη σχέση μεταξύ του αρχικού θέματος (ορισμός ήττας) και της απομάκρυνσής σου από το mystica.gr. Βάσει του ανωτέρω σκεπτικού συμπέρανα ότι είχε δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Ίσως να υπάρχει κάποια διαφορά ορισμού της λέξης πρόβλημα όπως τη χρησιμοποίησα στο κείμενό μου, οπότε μπορώ, αν βοηθά, να την αλλάξω σε "κατάσταση". Δηλαδή δεν θέλω να βλέπεις το πρόβλημα με την αρνητική του σημασία όπως οι περισσότεροι.
Με ρωτάς γιατί συμπέρανα πως ήταν πρόβλημα για εσένα. Απάντησα προηγουμένως (θέμα ορισμού). Επίσης όπως σωστά παρατηρείς η ερώτησή μου είναι υποθετική, οπότε η υπόθεσή μου στηρίχθηκε στην υφιστάμενη κατάσταση τουλάχιστον όπως την εξέλαβα εγώ. Δηλαδή, δεν σχολιάζεις καμία από τις απαντήσεις που δόθηκαν από τους λίλιθ και undeafeted, και ένα τέταρτο μετά την απάντηση της galadriel της απαντάς καθαρά σε προσωπικό επίπεδο (ή σαν εκπρόσωπο του mystica.gr) συσχετίζοντας άμεσα το αρχικό σου μήνυμα, με το mystica.gr. Αυτό από μόνο του συνθέτει ένα πρόβλημα δηλαδή μία κατάσταση την οποία θα ήθελες να επιλύσεις ή διευθετήσεις.
Μην ξεχνάς φυσικά ότι έκανα ερώτηση οπότε δεν είχα εξάγει συμπέρασμα, απλή υπόθεση. Το συμπέρασμα είναι αποτέλεσμα της αξιολόγησης της υπόθεσης. Εάν το γνώριζα δεν θα έκανα ερώτηση, οπότε δεν θα περίμενα καμία απάντηση. Δηλαδή η αρχική υπόθεση μπορεί να ήταν και λανθασμένη. Αντίθετα περίμενα απάντησή σου και σε ευχαρίστησα για τις διευκρινήσεις. Οπότε τα συμπεράσματα βγήκαν!!
Στο πλαίσιο αυτό η ερώτηση σε σχέση με το γιατί εμπιστεύτηκα το λάθος συμπέρασμά μου είναι ευκρινής. Το εμπιστεύτηκα (όχι το συμπέρασμα, την υπόθεση) γιατί με αυτό τον τρόπο πίστευα ότι θα μπορούσα να κατανοήσω το κίνητρό σου.

quote:

Προσπάθησε να βρεις τι κρύβεται πίσω από το "φαίνεσθαι", χωρίς να θέλω να σε κάνω να νομίζεις πως κρύβεται κάτι το τρομερό, αλλά και χωρίς να προσπαθήσεις να συμπεράνεις κάτι για μένα. Δες δηλ. το πως εξελίσσεται η κουβέντα, χωρίς εμένα και την galadriel.


Εξελίσσεται, φυσικά και εξελίσσεται, και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το διάλογο. Νομίζω ότι με έχει βοηθήσει πολύ στον τρόπο σκέψης μου αλλά και στην κατανόηση της.... κατάστασης που έχει δημιουργηθεί.

quote:

Κι εσύ, συντονιστή, είσαι ένας που θέλω να καταλάβει, γιατί έχεις κάποιον ρόλο εδώ, σ' αυτό το φόρουμ, και πρέπει να γνωρίζεις κάτι παραπάνω από τα απλά μέλη. Εύχομαι ο ρόλος σου ως συντονιστή να μην ήταν τυχαίο γεγονός - δεν ξέρω βέβαια - αλλά να σου δόθηκε για κάποιον ιδιαίτερο Λόγο. Ο ιδρυτής και επικεφαλής του esoterica, θα γνωρίζει ίσως καλύτερα από εμένα τους λόγους που είσαι συντονιστής.


Τι πρέπει να γνωρίζω; Τα καθήκοντά μου σαν συντονιστής;[%] Ποιοι πιστεύεις ότι είναι οι Λόγοι που είμαι συντονιστής; Είναι τυχαίο γεγονός; Αν δεις (αόριστα γράφω και όχι προσωπικά σε εσένα) την τυχαιότητα (randomness) στη φιλοσοφία θα γνωρίζεις ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο (τα πάντα έχουν μία αιτία και ένα σκοπό). Αν δεις την τυχαιότητα στα μαθηματικά για να βρεις τη λύση θα πρέπει να αναπτύξεις κάποιο στοχαστικό μοντέλο βασισμένο στις Μαρκοβιανές αλυσίδες (http://en.wikipedia.org/wiki/Markov_chain)[&] και στη θεωρία ουρών οι οποίες είναι κάπως άσχετες με τη θεματολογία του Esoterica (είναι;;). Δεν περιμένω απάντηση στις ερωτήσεις μου (όχι ότι πιστεύω ότι το έγραψες ασυνείδητα, είμαι σίγουρος ότι έχεις τις απαντήσεις) αλλά αν πραγματικά επιθυμείς μπορούμε να συνεχίσουμε επί του θέματος μέσω email. (προσωπικά το θέλω γιατί μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου) Μη χαλάσουμε το θέμα της ήττας!!

quote:

Να έχεις επίσης υπ' όψην σου, πως οι απαντήσεις μου στα τρία αυτά μηνύματα γίνονται κατ΄αυτόν τον τρόπο, επειδή εσένα τώρα, δεν σε βλέπω σαν εργαλείο αλλά σαν άνθρωπο που μου φαίνεται πως θέλεις να καταλάβεις. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Θα φανεί.


Θέλω να ξέρεις ότι οι προθέσεις μου, ήταν, είναι και θα είναι πάντα καλοπροαίρετες, τηρώντας πάντα την αρχή της αλληλοεκτίμησης και του αλληλοσεβασμού, αλλά παράλληλα και της τεκμηρίωσης των απόψεων και επιχειρημάτων. Νομίζω ότι μέχρι τώρα εδώ στο Esoterica έχω δείξει ότι είμαι πρόθυμος να ακούσω οποιαδήποτε κριτική και απόψεις. Εσύ όπως και κάθε άλλος μπορεί να κρίνει εκ του αποτελέσματος.

Με εκτίμηση
--Je^3--

[*]Όπως έγραψα δεν το εκλαμβάνω προσωπικά, απλά δεν μπορώ να καταλάβω τη σχέση μεταξύ σοβαρού και λογικού ανθρώπου, με ανοησίες και ασυνείδητες απαντήσεις. Σε παρακαλώ αν επιθυμείς απάντησέ μου.
[%]Φίλε μου δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες και θα σε παρακαλούσα να με αποκαλείς με το nickname μου
[&] Μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν στο URL υπάρχει underscore! Θα το κοιτάξω αλλά τώρα πρέπει να τρέξω

Edited by - Jejeje on 12/05/2005 15:48:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 02:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια, δεν θα έλεγα ακριβώς "είναι μοιραίο να χάσω", αλλά είναι δυνατό να χάσω, δηλ. μπορεί να συμβεί, μπορεί να χάσω. Αν πεις "μοιραίο", φαίνεται σαν να προδιαγράφεις την ήττα σου. Δηλ. θα μπορούσε να ήταν "Κάθε φορά που προσπαθώ, που ξέρεις ? ίσως χάσω", λέω τώρα εγώ...

Αγαπητέ Deva, πάρτο όμως και αλλιώς:

Είναι μοιραίο να χάσω, μέχρι να κερδίσω.

Το μοιραίο δεν περιγράφει πόσες φορές θα χάσει κάποιος,
μπορεί να χάσει 10, 20, 30 φορές, μέχρι να κερδίσει,
μπορεί και καμμία φορά να μη χάσει, να κερδίσει με τη μία!
Με άλλα λόγια, είναι μια φράση ΖΕΝ!
Και όπως τους Κύκλωπες και τους Λεστριγώνες
δε θα τους φοβηθείς, όταν ξέρεις ότι η Ιθάκη περιμένει
στο τέλος του ταξιδιού, έτσι και τις ήττες θα τις
αντιμετωπίσεις με χαρά, γιατί αυτές θα σε φέρουν
πιό κοντά στη νίκη...

Περί ήττας ο λόγος... και κάτι καλό που άκουσα πρόσφατα:
"μη γράφεις τη ΖΩΗ με ΗΤΤΑ"!, δηλαδή ΖΙΣΕ!!!

μετά την ήττα κρίβεται η νίκη!


Πυλό από δάκρυα μαζεύω και άμμο
τα καίω στη φλόγα και φτιάχνω γυαλί
αέρα φυσώ και φτιάχνω ποτήρι
που εύθραστο είναι σαν ονείρου φιλί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy