ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 πεντάλφα.Τι είναι στ'αλήθεια?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 00:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo
Βρε παιδιά εχω δει πολλα σχέδια αλλα τελικά πώς είναι το αληθηνό σχέδιο?Είχα μια εικόνα στο μυαλό μου αλλα τωρα τελευταία ακούω αλλα...Με ενδιαφέρει πολύ αυτο το θεμα.Υ.Γαν ξερετε τιποτα συμβολα κ τέτοια δεκτά.


φιλάκια πολλα!!!
ΕΙΡΗΝΗ-BOOBOO

Athinais
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 00:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Athinais
Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ξεκίνησε ως σύμβολο του Σατανισμού...
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον μαζί με την εικόνα να μαθαίναμε πως κατέληξε έτσι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 12:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco
Χαιρετώ!

Είναι το κατεξοχήν σύμβολο του Σατανισμού και είναι και το σύμβολο της Εβραϊκής σημαίας. Και να μην αρχίσουν τώρα μερικοί έξυπνοι να λένε πως το σύμβολο των Εβραίων είναι το άστρο του Δαυίδ και έχει έξι γωνίες, αυτά είναι δικαιολογίες του κώλου.

Εξάλλου οι Εβραίοι ποτέ δεν φημίζονταν για την καλαισθησία και την καλλιτεχνική τους φλέβα. Η πεντάλφα είναι ο πιο εύκολος τρόπος να σχεδιάσεις ένα αστέρι, απο το νηπιαγωγείο ακόμα τα ατάλαντα παιδιά έτσι το ζωγραφίζαν. Θα μου πείτε πως να έχει καλαισθησία ένας λαός που κάθε πρωί βλέπει στον καθρέφτη αυτή την εβραϊκή ασχημόφατσα με τις μυτάρες, που έχουν όλοι τους.



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 12:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Πάνω δεξιά υπάρχει η επιλογή "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ". Βάλε τη λέξη ΠΕΝΤΑΛΦΑ και θα βρεις τόπικ που το θέμα έχει συζητηθεί. Μπορείς να συνεχίσεις την συζήτηση εκεί ξαναδίνοντας πνοή στο θέμα.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4390


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 13:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ
ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ.(ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΠΟΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ.)
ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΤΙΣ ΙΣΤΑΡ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 15:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo
[quote]
Εξάλλου οι Εβραίοι ποτέ δεν φημίζονταν για την καλαισθησία και την καλλιτεχνική τους φλέβα.
Συνμωνώ!άλλωστε τί να περιμένεις απο έναν τέτοιο λαό?Πάντως ξέρω κ εγώ οτι είναι το σύμβολο της αφροδίτης αλλα μου είπε μια γνωστή μου οτι όταν έχει τις δύο άκρες πάνω είναι του σατανα.Αληθεύει?Απο πού ξεκίνησε η ιστορία αυτου του παρεξηγημένου συμβόλου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 16:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Μπορούμε να αρχίσουμε από τι δεν είναι η πεντάλφα. Δεν είναι σύμβολο του Σατανισμού: Σατανιστικές ομάδες χρησιμοποιούν την αντεστραμμένη πεντάλφα (όπως και τον ανάποδο σταυρό!) για διάφορους λόγους. Η ίδια η πεντάλφα είναι σαφώς αρχαιότερη και έχει τους δικούς της συμβολισμούς.
Η πεντάλφα δεν είναι το αστέρι του Δαυίδ και δεν χρειάζονται δικαιολογίες επ'αυτού (του "κώλου" ή άλλες) διότι όποιος έχει μάτια βλέπει. Και δεν συνιστά επιχείρημα το ότι ένας λαός στο πέρασμα των αιώνων δεν μπορούσε να ζωγραφίσει την πεντάλφα από έλλειψη ταλέντου και του έβγαινε το άστρο του Δαυίδ! Λίγη στοιχειώδης μελέτη (του ενός τετάρτου, ας πούμε, από το ίντερνετ, ας πούμε)μπορεί να μας δώσει κάποια στοιχεία για εκκίνηση πριν αρχίσουμε να γράφουμε ό,τι μας κατέβει.

Εκτός θέματος αλλά και εντός:
Επίσης, αυτή η ιστορία με του Εβραίους να ξεπηδούν σε κάθε θέμα, άσχετο ή σχετικό, έχει αρχίσει να μου θυμίζει το παλιό ανέκδοτο με τον μαθητή που σε κάθε έκθεση κατάφερνε να γυρνά το θέμα στα μυρμήγκια γιατί γι αυτά επιθυμούσε να γράψει.
Και έχει αρχίζει να εκφυλίζει όλο το φόρουμ.
Πρέπει εμείς οι υπόλοιποι να ζητήσουμε ειδική άδεια από κάποιον για να έχουμε μια γωνιά στην οποία δεν θα ξεπετάγονται οι Εβραίοι όλη την ώρα και χωρίς λόγο;
Αλλιώς, μπορώ να αρχίσω να κάνω ποστ σε κάθε θέμα και να γράφω για τον Βέγγο (που με ενδιαφέρει);
Είμαι ο μόνος σε όλο το φόρουμ που έχει αηδιάσει με την συνεχή επανάληψη αυτής της εμμονής; Όλοι οι υπόλοιποι το βρίσκετε επικοδομητικό για την "εσωτερική" και ό,τι άλλο αναζήτηση;
Έχω δει μέλος του φόρουμ να "τιμωρείται" επειδή έστειλε φωτογραφίες με "λάγνα ζαρζαβατικά". Σε άλλο θέμα, όπου κανείς δεν έβριζε κανένα και κανείς δεν πρόσβαλλε τον άλλο και όλοι μετείχαν απλά σε κάτι που τους άρεσε, μας κατακεραύνωσε διαχειριστής για τα "πνευματικά μας περριτώματα"(sic).
Αν αρχίσουμε να βρίζουμε την ομάδα της αρεσκείας μας ο καθένας όλα θα είναι ΟΚ; Έχω κι εγώ φυλαγμένα διάφορα μπινελίκια για αρκετούς: να αρχίσω να τα στέλνω μαζικά στο esoterica για να ενισχύσω την φιλοσοφική μας τελείωση;

ΥΓ: Και για εκείνον τον βλοσυρό τύπο στο βάθος που με κοιτά άγρια με το μαχαίρι ανάμεσα στα σαγώνια: Όχι δεν κατάγομαι από τη λωρίδα της Γάζας και όχι δεν έχω κάνει περιτομή. Αν,όμως, ήμουν έτσι θα ερχόσουν να μου σπάσεις τα γόνατα;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 18:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Loco
quote:
αυτά είναι δικαιολογίες του κώλου

quote:
Θα μου πείτε πως να έχει καλαισθησία ένας λαός που κάθε πρωί βλέπει στον καθρέφτη αυτή την εβραϊκή ασχημόφατσα με τις μυτάρες, που έχουν όλοι τους.

Στα απομόνωσα για να τα δεις.
Σου αρέσουν;
Σε εκφράζουν;
Είναι προϊόν του βαθύτερου εαυτού σου;

Κάνε αυτές τις ερωτήσεις σε εσένα.
Ειλικρινά, λυπάμαι.

Το θέμα αυτό απενεργοποιείται.
Η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο θέμα που υπέδειξε η συντονίστρια gretel.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy