ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Κίνημα μαζικής αποχαύνωσης..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 17:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό ότι ένα σωρό μυστικά, παράξενα κλπ περιοδικά έχουν ξεπηδήσει και μάλιστα τα περισσότερα ανοίκουν,εκδίδονται, κυκλοφορούν από τα ίδια άτομα..
Έχουν επεκταθεί μάλιστα και σε πολιτικούς χώρους..
Τις περισσότερες φορές πρόκειται για αναμάσημα ήδη δημοσιοποιημένων "μυστικών γνώσεων" είτε πρόκειται καθαρά για λογοκλοπή και αντιγραφή, όπως έχει αποδειχθεί σε αυτό το φόρουμ στο παρελθόν.

Μου κάνει ιδαίτερη εντύπωση λοιπόν η αυξημένη κυκλοφορία αυτών των περιοδικών.
Τόσοι πολλοί τα ζητάνε? Έχουμε ξεφύγει τελείως?

Η ομοιότητα με πρόσωπα που ίσως φαντάζεστε ίσως και να μην είναι τόσο τυχαία

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 16/06/2005 17:14:23

Edited by - DAGON on 16/06/2005 17:33:32

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 10:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα περίμενα και κάτι διαφορετικό από μία κοινωνία που έχει χάσει τα αντανακλαστικά της.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 11:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα φίλε μου είναι πως ωθείται εκεί η κοινωνία.
Στην έλλειψη κρίσης και λογικής.
Μήπως φταίνε αυτά που μας σερβίρουν?
Ο ουσιαστικός λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι αυτός.

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 11:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα φίλε μου είναι πως ωθείται εκεί η κοινωνία.
Στην έλλειψη κρίσης και λογικής.
Μήπως φταίνε αυτά που μας σερβίρουν?
Ο ουσιαστικός λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι αυτός.

Κάτι τέτοιο πραγματεύεται και το θέμα μου "Η αχαλίνωτη φαντασία΄, το ανεξήγητο και το παράξενο"

Θα ακολουθήσει σύντομα μια στροφή στη συζήτηση, με την παρουσίαση ενός πραγματικού συμβάντος, πώς από μία πλάστή φωτογραφία "ανεξήγητου" δημιουργήθηκε ένα ολόκληρο θέμα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 14:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dagon, θα ήταν «καλά» αν το πρόβλημα περιοριζόταν μόνο στα περιοδικά του είδους. Αν το πάμε ένα βήμα παρακάτω, θα δούμε ότι η μαζική αποχαύνωση «ζει και βασιλεύει» σε όλες τις μορφές στη ζωή μας. Λαμβάνουμε «σκουπίδια-πληροφοριών» από παντού. Τηλεόραση, παιδεία κλπ...


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 20:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλλειψη παιδείας με αποτέλεσμα την ανεπάρκεια γνώσεων και λεξιλογίου, ελαχιστοποίηση της κριτικής σκέψης, μη ανάληψη ευθυνών.
Προβαλλόμενη τρομολαγνεία από θρησκευτικούς, οικονομικούς και πολιτικούς ταγούς, με σκοπό την υποταγή των συνειδήσεων και το χιλιοειπωμένο πιά "όποιος βγεί από το μαντρί τον τρώει ο λύκος".
ή μπορεί να τον βρεί ο κακός Vril


'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Edited by - alexilexos on 17/06/2005 20:55:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 22:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνοι φίλοι μου...

Ας γίνουμε όμως λίγο πιο συγκεκριμένοι:

Σε αυτόν τον χώρο που λέγεται Μεταφυσική και που στην Ελλάδα κοσμάκης και κοσμάκης ψαρώνει, μήπως υπάρχουν συγκεκριμένοι άνθρωποι που προωθούν συγκεκριμένα πράγματα;

Μήπως τελικά μιλάμε για ένα ολόκληρο κίνημα με αυτό το σκοπό:
Την εκμετάλλευση της ανάγκης για γνώση;

Δεν γίνεται να ξύπνησε κάποια στιγμή ο μέσος Έλληνας και να είπε "θα παω στα Βριλήσσια να ψάξω για Βριλ"(αλήθεια στα Μελήσσια ποιά είναι, τα Μελ?).

Νομίζω ότι το έδαφος για αυτά προετοιμάστηκε από συγκεκριμένα περιοδικά.


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 18/06/2005 22:33:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 09:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αστείο είναι, οτι ένα ατομάκι από δω μέσα ισχυριζόταν οτι ¨ολοι οι φίλοι του εσωτέρικα πιστεύουν στο (...) μόνο εσύ (δηλ. εγώ) δεν πιστεύεις" και με είπε το 1%.

Εγώ ισχυρίστικα ότι δεν είμαι το 1% αλλά πολύ λιγότερο, γιατί 1 στους 4.000 ανόητους, αμαθής και δεισειδαίμονες δεν είναι 1% αλλά ένα τέταρτο τοις χιλιοις ... !

Στο εσωτέρικα "μπήκα| γιατί έψαχνα απαντήσεις.

Παρόλα αυτά, εδώ κόντεωα να ξεχάσω και ότι ήξερα.

Ξέρετε, δε θα με πείραζε να διαβάζω απόψεις που δε συμφωνούν με τις δικές μου. Αλλά να αυτοαποκαλούνται μερικοί με βαρύγδουπους τίτλους, να λέγονται φιλόσοφοι, ανοιχτόμυαλοί, σκεπτικιστές και να έχεουν αντίληψη παιδιού ... πέμπτης δημοτικού, ε αυτό πάει πια πολύ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 10:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γίνεται να ξύπνησε κάποια στιγμή ο μέσος Έλληνας και να είπε "θα παω στα Βριλήσσια να ψάξω για Βριλ"(αλήθεια στα Μελήσσια ποιά είναι, τα Μελ?).

Σωστά! Και στον Κορυδαλλό υπάρχουν τα... ΚΟΡ!!! Πολύ επικίνδυνα πλάσματα κι’ αυτά επίσης!


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 15:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αστείο είναι, οτι ένα ατομάκι από δω μέσα ισχυριζόταν οτι ¨ολοι οι φίλοι του εσωτέρικα πιστεύουν στο (...) μόνο εσύ (δηλ. εγώ) δεν πιστεύεις" και με είπε το 1%.

Εγώ ισχυρίστικα ότι δεν είμαι το 1% αλλά πολύ λιγότερο, γιατί 1 στους 4.000 ανόητους, αμαθής και δεισειδαίμονες δεν είναι 1% αλλά ένα τέταρτο τοις χιλιοις ... !



Πραγματικά δεν λέει τίποτα ο αριθμός..
Η βλακεία κινείται με την μορφή κύματος και παρασέρνει κάμποσους στο πέρασμά της.
Αν ψάξει κανείς να βρει μία στατιστική (αν υπάρχει), έναν αριθμό αυτών που μπλέκουν με αιρέσεις, οργανώσεις, "αδερφότητες" που τους ρουφάνε στην κυριολεξία το αίμα με αντάλλαγμα "μυστικές" γνώσεις είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγεί.
Από την "αδερφότητα της Ερμαφρόδιτης Πασχαλίτσας" μέχρι τις γνωστές αδερφότητες/οργανώσεις που διαφημίζονται όλοι κάνουν την ίδια δουλειά. Μαζέυουν πιστούς..

Κι εδώ είναι το τραγικό της υπόθεσης. Γιατί κάποιοι αφελείς στηρίζουν τις ελπίδες τους και...όχι μόνο σε ανύπαρκτα πράγματα.


quote:
Σωστά! Και στον Κορυδαλλό υπάρχουν τα... ΚΟΡ!!! Πολύ επικίνδυνα πλάσματα κι’ αυτά επίσης!


Στην δε Πετρούπολη τα ΠΕΤ(pet). Ξέρεις, μικρά τριχωτά τετράποδα όντα που αν σε βρούνε πουθενά σε γλύφουν και σε μυρίζουν. ΜΠρρρρρρ...

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 21/06/2005 15:23:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 15:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραγματικά δεν λέει τίποτα ο αριθμός..
Η βλακεία κινείται με την μορφή κύματος και παρασέρνει κάμποσους στο πέρασμά της.

Ακριβώς. Διαπιστώνω όμως, οτι η αρχική τοποθέτηση της φίλης με τα βαρύγδουπα πλήν ανούσια λεγόμενα αδυνατεί καθημερινά.
Όπως λέω συχνά-πυκνά, άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται.


Υ.Γ. Συγνώμη Dagon αν γίνομαι ακαταλαβίστικος, αλλά εδώ πιο "πάνω" είναι, απ΄ότι φαίνεται συννενοείσαι μια χαρά, αλλά και το χαζοχαρούμενο περιεχόμενο είναι από την άλλη πολύ κάτω των πραγματικών δυνατοτήτων σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 16:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Τελικά για να βγάλει κανείς συμπέρασμα εδώ μέσα θα πρέπει να διαβάζει όλα τα τόπικ.

Κι επειδή τώρα έπιασα το νόημα(έστω και αργά), θα ήθελα να μιλήσουμε επί της ουσίας. Οι προερχόμενοι από αλλού διαξιφισμοί γίνονται και με mail

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 21/06/2005 16:53:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 17:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι προερχόμενοι από αλλού διαξιφισμοί γίνονται και με mail

Που και αυτός είναι ένας τρόπος να σπαταλάς άδικα τον χρόνο σου σε ανούσια πράγματα....

Μακάρι να μπορούσαμε να μιλάμε σε αυτό το κατα τα άλλα καλό φόρουμ περισσότερο για πράγματα ουσίας και λιγότερο για ανοησίες και παράνοιες...

Έχει γίνει ΔΥΣΤΥΧΩΣ το νίκ μου συνώνυμο με του κυνηγού της αχαλίνωτης ... βλακείας !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Αριστοτέλης, ο μπαμπάς της Λογικής, συνέγραψε το "Όργανον", ένα ενχειρίδιο της διαλεκτικής και της συλλογιστικής επιστήμης. Ένα ενχειρίδιο που αποτελεί θεμέλιο κάθε επιστήμης. Με λίγα λόγια τέθηκε η βάση και η λογική πορεία που πρέπει να ακολουθεί ένας συλλογισμός για να είναι λογικός.

Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι οι συλλογισμοί που δεν ακολουθούν μία συγκεκριμένη λογική πορεία, και που να πλαισιώνονται από τα κατάλληλα τεκμήρια, αλλά βασίζονται μόνο στην υποκειμενικότητα("εγώ είδα ένα όραμα, μου πε ένας ότι...κλπκλπ) δεν αξίζουν περαιτέρω διερεύνηση.

Κάποιες βασικές αρχές της ψυχολογίας και της κοινωνιολογίας θα έρθουν να συμφωνήσουν με αυτά.

Ωστόσο πάντα θα υπάρχει και η πλειοψηφία που βομβαρδίζεται από πλήθος παρά-πληροφοριών που στοχεύουν απευθείας πάνω της, και που δεν θα λειτουργεί ορθολογικά.

"οι συνήθεις μαθηματικές συνέπειες οι βασιζόμενες στο συλλογισμό, δηλαδή στους συνειρμούς της ταυτότητας, γράφει ένας καθηγητής της λογικής, είναι αναγκαίες. Η αναγκαιότητα θα εξεβίαζε ακόμα και τη σύγκατάθεση μίας ανόργανης μάζας, αν αυτή ήταν ικανή να παρακολουθήσει συνειρμούς ταυτότητας. Δίχως άλλο αλλά ο όχλος όπως και η ανόργανη μάζα όμοια δεν είναι ικανός να τους παρακολουθήσει, ούτε να τους κατανοήσει. Προσπαθήσετα να πείσετε με συλλογισμούς πρωτόγονα πνεύματα, άγριους ή παιδιά, πχ. και τότε θα αντιληφθείτε τη μηδαμινή αξία που έχει αυτή η επιχειρηματολογία"

Γ. Λεμπόν, ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΟΧΛΩΝ

Κάτι που έγραψα κι αλλού αλλά ταιριάζει και με αυτό που πραγματεύεται αυτό το τόπικ.

quote:
Σε αυτόν τον χώρο που λέγεται Μεταφυσική και που στην Ελλάδα κοσμάκης και κοσμάκης ψαρώνει, μήπως υπάρχουν συγκεκριμένοι άνθρωποι που προωθούν συγκεκριμένα πράγματα;

Μήπως τελικά μιλάμε για ένα ολόκληρο κίνημα με αυτό το σκοπό:
Την εκμετάλλευση της ανάγκης για γνώση;


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 21/06/2005 22:24:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 05:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, μου φαίνεται γινόμαστε λίγο αυστηροί με τον κόσμο.

Η ενασχόληση του ανθρώπου με την μεταφυσική, το ανεξήγητο, και η τάση να πιστεύουμε εύκολα σε αλλόκοσμα και άγνωστα όντα, έχουν τις ρίζες τους πολύ πριν την εμφάνιση της λογικής.

Είναι στον τρόπο σκέψης μας, και δεν αποτελεί κριτήριο βλακείας ή εξυπνάδας.

Το μόνο που έχει αλλάξει είναι τα δεδομένα και ο τρόπος επεξεργασίας τους, όχι το έμφυτο ένστικτο του ανθρώπου να αναλύει και με την φαντασία του το περιβάλλον του.

Μπορεί ο Αριστοτέλης να έλεγε ότι έλεγε, αλλά στην τελική οι αρχαίοι ήταν που πίστευαν ότι οι Θεοί κατοικούν στον Όλυμπο και πως σε κάθε ρουμάνι και ποτάμι κατοικούν Νηρηίδες, Νύμφες, καλικάντζαροι, δράκοι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Μπορεί όλα αυτά να μην τα πιστεύουμε πλέον, αλλά έδωσαν την θέση τους σε πνεύματα, εξωγήινους, ένα σωρό άλλα όντα, που τα πιστεύουν οι περισσότεροι.

Γιατί όση λογική και αν έχει ο άνθρωπος, έχει και την φαντασία, που ειδικά όπως έχει γίνει πλέον η ζωή, είναι ένα πολύ σημαντικό όπλο.

Τόσο βαρετή που έγινε η ζωή για τους περισσότερους (σπίτι- γραφείο- τηλεόραση, μέσα στο τσιμέντο της Αθήνας) επέβαλε την ενασχόληση με όλα αυτά τα πράγματα.

Ως άμυνα φαντάζονται.

Και δεν νομίζω πως είναι τόσο κακό να θρέφει την φαντασία του κάποιος. Κακό είναι να ασχολείται όλη τη μέρα με την ακρίβεια, την ανεργία, την τιμή της βενζίνης, τα προβλήματα στο γραφείο, και το Fame Story.

Προσωπικά, προτιμώ το τυπάκι που έστω και βλακωδώς κάθεται και στήνεται στα Βριλήσσια για να βρει … Βριλ, παρά τον ηλίθιο χαζο-trendy, που ασχολείται όλη μέρα με το κινητό του και πάει στα μπουζούκια για να χαζέψει το βρακάκι της Καλομοίρας.

Αυτή πιστέυω είναι η πραγματική αποχαύνωση και όχι αυτό που περιγράφετε.

Συμφωνείτε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 09:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς. Διαπιστώνω όμως, οτι η αρχική τοποθέτηση της φίλης με τα βαρύγδουπα πλήν ανούσια λεγόμενα αδυνατεί καθημερινά.
Όπως λέω συχνά-πυκνά, άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται.


Χμ... ένα συγνώμη από τα μέλη για το παρακάτω μήνυμα όμως βρίσκω απαραίτητο να δημοσιευτεί, έστω και για περιορισμένο χρόνο.

Είπα, Vril, να δώσω τόπο στην οργή (μέχρι δηλαδή να βρεθεί θεραπεία για το πρόβλημα συμπεριφοράς που έχεις) κυρίως λόγω της εγκυμοσύνης μου, αλλά χρήζεις απάντησης. Ούτως ή άλλως όλοι πλέον έχουν καταλάβει ότι ένα μήνυμά μου (οποιοδήποτε όμως!) αποκλείεται να μην ακολουθείται από δικό σου!

Λέγεται εμπάθεια και γνωρίζουμε και οι δυο καλά από που πηγάζει. Όλα ξεκίνησαν από το γελοίο (χμ... ναι, είναι η κατάλληλη λέξη) email που έστειλες στη διεύθυνση που φαίνεται στο προφίλ μου, ζητώντας μου να μου «κάνεις παρέα». Όπως πολύ καλά θα θυμάσαι (εκτός και αν έχεις επιλεκτική αμνησία!), ευγενικά αρνήθηκα λέγοντας σου ότι έχω παρέα κλπ. κλπ.... ήδη νομίζω καταλαβαίνουν οι αναγνώστες, ας μην πως περισσότερα... όχι πως δεν μπαίνω στον πειρασμό με την απαράδεκτη, ελεεινή πραγματικά συμπεριφορά σου.

Σιγά-σιγά λοιπόν άρχισες να βγάζεις την εμπάθειά σου (ε, είπαμε έχεις λόγο μέσα στο άρρωστο μυαλό σου!) προς το πρόσωπό μου, που ειλικρινά μόνο το (είπαμε άρρωστο) μυαλό σου ξέρει γιατί!!! Εκνευρίστηκες? Μειώθηκες? Σχεδόν πάντα προσέχω την συμπεριφορά μου (ακόμα και σε διαφωνίες ή «κόντρες» με τους άλλους), ώστε να μην πληγώνω τους ανθρώπους, όμως για σένα θα κάνω μια εξαίρεση!

Άρχισες λοιπόν ν’ απαντάς στα περισσότερα post μου (χωρίς ν’ απευθύνονται καν σε σένα!!!) προσπαθώντας να με μειώσεις, γράφοντας ότι όσα λέω είναι ανούσια, ότι δεν έχω δική μου γνώμη, οτι γράφω στο φορουμ για να είμαι αρεστή κλπ. Ξέρεις... το θέμα είναι αφενός «ποιος σε ρώτησε» και αφετέρου «ποιος νομίζεις ότι είσαι»? Ανθρώπινο σκουπίδι είσαι και μάλιστα από τα λίγα που έχω γνωρίσει, προσπαθώντας πάντα να βρίσκω κάτι καλό στον κάθε άνθρωπο. Μήπως να καταλάβεις πως με το ότι αποφοίτησες ως μηχανολόγος (όπως γράφεις ΣΥΝΕΧΩΣ, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω τίποτα για το θέμα) δεν σε κάνει άνθρωπο? Γράφεις συνέχεια ότι απαντάς με «επιστημονικούς» όρους και «επιστημονικά» επιχειρήματα, ενώ αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι οι δικοί σου δεν είχαν καν την όρεξη ν’ ασχοληθούν μαζί σου ώστε να γίνεις άνθρωπος! Έχεις γίνει ένα πλάσμα (είπαμε, όχι άνθρωπος) που του αρέσει να προβάλει τις όποιες γνώσεις του, φτάνοντας να εξευτελίζεις συνανθρώπους σου μέσω ενός υπολογιστή! Έχεις αναλογιστεί πόσο τιποτένιο είναι αυτό? Και ποιος σε διόρισε «αρχηγό / ηγέτη» του ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ που τολμάς και γράφεις για τον Α’ ή τον Β’ «έχεις κρανιο-εγκεφαλικό πρόβλημα» ή «κλείστε το στόμα σας» ή «λες κοτσάνες» ή ν’ αποκαλείς κάποιον «ανόητο» κλπ. κλπ.? Δεν ντρέπεσαι λιγάκι, ειλικρινά σε ρωτάω.

Και αφού δεν σου αρέσει το ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ και κόντεψες να ξεχάσεις και αυτά που ήξερες, όπως γράφεις, μπορείς να μου πεις γιατί συνεχίζεις να το επισκέπτεσαι, την στιγμή που όπως και πάλι γράφεις «έχεις γίνει κυνηγός βλακείας»? Μάλιστα επισκέπτεσαι κατ’ αποκλειστικότητα θα έλεγα το ΠΑΡΑΞΕΝΟ και όχι θέματα που θα μπορούσες να βρεις κάτι ενδιαφέρον αφού δεν πιστεύεις στο παραφυσικό. Σου αρέσει να μειώνεις τους άλλους (συνήθως με μικρότητες οι οποίες καταλήγουν σε διαξιφισμούς με διάφορα μέλη και όχι με επιχειρηματολογία και διάλογο, αλλά με γελοίους μονολόγους, ευλογώντας τα «επιστημονικά» σου γένια. Ένα επιχείρημα γράφεις και δέκα ειρωνείες. Αν ναι, να το δηλώσεις ώστε να το γνωρίζουμε και να μην φτάνουν στο επίπεδο παλιά μέλη ν’ ανταλλάσσουν μηνύματα λέγοντας «να του δώσω λίγο χρόνο μήπως έχει κάποιο πρόβλημα αυτή την εποχή»! Καταλαβαίνεις πόσο γελοίος έχεις φτάσει να φαίνεσαι? Έχεις ακούσει τις φράσεις «δεν το γνωρίζω» ή «δεν ξέρω» ή «δεν έχω άποψη»? Πως γίνεται δηλαδή για όλα να έχεις άποψη? Πως γίνεται να έχεις γνώση επί παντός επιστητού? Είσαι παντογνώστης? Γιατί δεν δημιουργείς μία σχολή ή ένα δικό σου φόρουμ ώστε να το επισκέπτονται άνθρωποι που θέλουν να έχουν επαφή μαζί σου?

Αν και ειλικρινά θα σου πω, πως σ’ αρέσει αυτός ο τρόπος που «δείχνεσαι» (γιατί αυτό κάνεις). Τον λατρεύεις για την ακρίβεια, γιατί αν είχες οποιοδήποτε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ πρόβλημα μαζί μου θα μου έγραφες ένα email, έτσι προσωπικά και με αξιοπρέπεια ώστε να μου γράψεις τι συμβαίνει. Όμως εσύ επιμένεις να προσπαθείς να γελοιοποιήσεις τις γνώσεις μου, την υπόστασή μου ως άνθρωπο επιμένοντας να σχολιάζεις οτιδήποτε καταθέτω στο φόρουμ. Δεν σε χαρακτήρισα άλλωστε ανθρώπινο σκουπίδι για το τίποτα. Ποιος άλλος νομίζεις θα έφερνε σε τέτοια κατάσταση (του να κάτσει να γράψει ένα ολόκληρο κατεβατό) μία έγκυο συμμετέχουσα σ’ ένα φόρουμ στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης της (εννοείται ότι δεν το γράφω αυτό για να προκαλέσω αισθήματα συμπάθειας, αλλά είναι η απόλυτη αλήθεια)? Μήπως θα έπρεπε να κοιταχτείς στον καθρέπτη και να φτύσεις αυτό που βλέπεις?

Για σκέψου.


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 09:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα. Τελικά για να βγάλει κανείς συμπέρασμα εδώ μέσα θα πρέπει να διαβάζει όλα τα τόπικ.

Κάνεις λάθος DAGON.

Αυτές είναι εμπάθειες του συγκεκριμένου συμμετέχοντα. Σύντομα θ’ απαντήσω στο μήνυμά σου, μόνο αυτή την στιγμή δεν έχω την κατάλληλη ψυχολογική διάθεση.

Ευχαριστώ



* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 20:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα που το σκεφτομαι, μια και κατοικω ελευσινα, πρεπει να ανηκω στους ΕΛ του λιακοπουλου.


την ιδια απορια ειχα εκφρασει και εγω πριν κατι χρονια (δυο τρια) οταν σε ενα ταξιδι που χα κανει για κρητη, στο βιβλιοπωλειο του πλοιου ηταν περισσοτερα τα βιβλια της μυστικης αθηνας, της κοιλης γης παρα της λογοτεχνιας, μπελ, αρλεκιν, σταυρολεξα κτλ....

ξαφνικα ενιωσα πολυ ευαλωτη εκεινη την στιγμη... αναρωτηθηκα τι συμβαινει στον κοσμο και διαβαζει τετοια πραγματα...

αλλα απο την αλλη, αν δει κανεις τον περιοδικο τυπο, οτι μλκ του κατεβαινει του καθενος την κανει περιοδικο. πχ βγηκε περιοδικο για μελλοντες.... νονους (!) - που βαφτιζουν.... ελεος δηλαδη... ελεος...

Edited by - astral-project on 22/06/2005 20:33:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλη Brie Boy

quote:
Μπορεί ο Αριστοτέλης να έλεγε ότι έλεγε, αλλά στην τελική οι αρχαίοι ήταν που πίστευαν ότι οι Θεοί κατοικούν στον Όλυμπο και πως σε κάθε ρουμάνι και ποτάμι κατοικούν Νηρηίδες, Νύμφες, καλικάντζαροι, δράκοι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Σε όλες τις κοινωνίες, πάντα, υπήρχαν 2 κουλτούρες:1η κουλτούρα των πολλών, της μάζας, που έβριθε από δοξασίες, προλήψεις κλπ και 2 η κουλτούρα των λίγων, των εκλεκτών, των πνευματικών ανθρώπων. Οι απλοϊκοί άνθρωποι της εποχής όντως πίστευαν ότι ο Δίας ήταν υπαρκτός, με ανθρώπινη υπόσταση. Αυτοί όμως που έίχαν γνώση(φιλόσοφοι), και αυτοί που είχαν μυηθεί στα Μυστήρια, γνώριζαν ότι πρόκειται για συμβολισμούς.

quote:
Προσωπικά, προτιμώ το τυπάκι που έστω και βλακωδώς κάθεται και στήνεται στα Βριλήσσια για να βρει … Βριλ, παρά τον ηλίθιο χαζο-trendy, που ασχολείται όλη μέρα με το κινητό του και πάει στα μπουζούκια για να χαζέψει το βρακάκι της Καλομοίρας.

Τα ίδια σλ@τ@ είναι. Απλά ο πρώτος περνιέται ως πιο ψαγμένος, φιλοσοφημένος κλπ, γιατί αποτελεί μειοψηφία. Στην πραγματικότητα όμως ακολουθεί αυτόν τον δρόμο γιατί δεν μπορεί να συμβαδίσει με τον δεύτερο(ψώνιο, περιθωριοποίηση κλπ).
Ο δε δεύτερος δεν έχει άλλες ανησυχίες πέρα από το τι ηχοσύστημα θα βάλλει στο καινούργιο αμάξι του.

quote:
Και δεν νομίζω πως είναι τόσο κακό να θρέφει την φαντασία του κάποιος.


Ας διαβάσει επιστημονική φαντασία, τρόμου κλπ πράγματα που έχει γνώση ότι είναι ψεύτικα. Όχι όμως πράγματα που πλασάρονται για υπαρκτά. Σε αυτήν την αδυναμία του ανθρώπου στηρίζονται όλα αυτά: στο ότι έχει την ψευδαίσθηση ότι 1% μπορεί να είναι αλήθεια.


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σύντομα θ’ απαντήσω στο μήνυμά σου, μόνο αυτή την στιγμή δεν έχω την κατάλληλη ψυχολογική διάθεση.

Όποτε θες φίλη oneiric

quote:
αναρωτηθηκα τι συμβαινει στον κοσμο και διαβαζει τετοια πραγματα...

astral project ίσως να μην συμβαίνει μόνο τώρα. Ίσως να συνέβαινε πάντοτε, απλά να συνέβαινε με άλλες μορφές(πχ θρησκεία).

Ωστόσο στην Ελλάδα του σήμερα, που τα τελευταία μόλις χρόνια έχει αρχίσει ο κόσμος να ασχολείται με την αρχαία ελληνική γραμματεία βλέπω ως αντίβαρο 10-20 περιοδικά από το πουθενά+διαδικτυακούς τόπους+σεμινάρια+βιβλία+διαλέξεις...που προωθούν τι? Επιστροφή στο Μεσσαίωνα, σε δράκους, τέρατα κλπ.

Έχουν το θράσος μάλιστα να γράφουν στις φυλλάδες τους ότι δεν μετράει η αλήεθεια, αλλά το ταξίδι!!!!!!

Έλεος...........................


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 10:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μυστικές Γνώσεις"
Όλοι θέλουμε να ξέρουμε κάτι που μας διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους, αυτούς τους άσχετους, αυτούς τους πεζούς, που δεν ψάχνουν την βαθύτερη αλήθεια, που δεν θα φωτιστούν ποτέ.
Μεγαλύτερη φώτιση έχει η πεθερά μου που είναι 80 χρονών και παθαίνει κάτι όταν δεν βλέπει "Λάμψη" και "Καλημέρα Ζωή" παρά κάτι τάχαμου δήθεν αναζητητές της Αιώνιας Αλήθειας.

Η πλάκα βέβαια είναι ότι λες "αυτό υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει ας το ψάξω" έρχονται όμως οι "μύστες"και καλά και λένε "τι λες βρε άσχετε, εγώ το βίωσα, εσύ θα μου πεις" και εσύ απαντάς "εντάξει βρε παιδιά μη βαράτε να το συζητήσουμε", σιγή ιχθύος από την άλλη πλευρά.

Λες "αυτό μου φαίνεται τραβηγμένο,για δώσε μας στοιχεία να δούμε τι παίζει" ξαναέρχονται οι γνωστοί "μύστες" και λένε "στοιχεία? τι τα θες εδώ ερευνούμε το παράξενο το μεταφυσικό, όλα υπάρχουν μέχρι αποδείξεως του εναντίου" και εσύ μένεις κάγκελο γιατί εκτός των γνωστών αναφερομένων βλέπεις ότι μαζεύονται γύρω από το συγκεκριμένο παραφυσικό ορδές από επίδοξους "μύστες" που θέλουν να λάβουν και αυτοί την φώτιση.

Και εσύ ο κακομοίρης που όλοι σε λυπούνται που δεν καταλαβαίνεις αυτές τις "μυστικές γνώσεις" μένεις να κοιτάς και να σκέφτεσαι μωρέ μήπως όλοι αυτοί έχουν δίκιο και εγώ άδικο?

Ευτυχώς όμως συνέρχεσαι γρήγορα, ρίχνεις λίγο νερό στο πρόσωπό σου έτσι για να καθαριστείς από την πολλή "Αλήθεια" παίρνεις το κινητό σου και πας στα μπουζούκια να δεις τον Περικλή να λέει ότι μπορεί να είναι στόκος αλλά ακρυλικός.

Ω! ναι Θεέ μου δώσε μου κι άλλη αποχαύνωση δεν την αντέχω τόση "Μυστική Γνώση" μου βαραίνει το στομάχι, αποσυντονίζει το μυαλό μου.

Άντε στο καλό μου φαίνεται ότι σήμερα δεν είναι η μέρα μου, μήπως πλησιάζει πανσέληνος?

Βρε DAGON sorry εάν έγραψα ακαταλαβίστικα μου φαίνεται με χτύπησε η ζέστη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 10:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Νομίζω ότι το έδαφος για αυτά προετοιμάστηκε από συγκεκριμένα περιοδικά.[i/]

Χμ... νομίζω ότι θα διαφωνήσω σε αυτό. Εγώ νομίζω ότι όλα αυτά τα περιοδικά εμφανίστηκαν αφού κατάλαβαν ότι υπάρχει «ψωμί» και πουλάει το συγκεκριμένο θέμα. Εκεί που ας πούμε υπήρχε ένα περιοδικό με θέμα το μεταφυσικό, ξαφνικά άρχισα να βλέπω στα περίπτερα τουλάχιστον 3-4.

Η βλακεία κινείται με την μορφή κύματος και παρασέρνει κάμποσους στο πέρασμά της. Αν ψάξει κανείς να βρει μία στατιστική (αν υπάρχει), έναν αριθμό αυτών που μπλέκουν με αιρέσεις, οργανώσεις, "αδερφότητες" που τους ρουφάνε στην κυριολεξία το αίμα με αντάλλαγμα "μυστικές" γνώσεις είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγεί. Από την "αδερφότητα της Ερμαφρόδιτης Πασχαλίτσας" μέχρι τις γνωστές αδερφότητες/οργανώσεις που διαφημίζονται όλοι κάνουν την ίδια δουλειά. Μαζέυουν πιστούς..Κι εδώ είναι το τραγικό της υπόθεσης. Γιατί κάποιοι αφελείς στηρίζουν τις ελπίδες τους και...όχι μόνο σε ανύπαρκτα πράγματα.

Αυτό το σκέφτομαι πολλές φορές και ‘γω. Από τα άτομα που βλέπουμε ν’ απαρνιούνται τις οικογένειές τους μέχρι τους δύστυχους (πως αλλιώς να τους χαρακτηρίσω...) που αυτοκτονούν για χάρη κάποιων. Γιατί άραγε συμβαίνει αυτό? Πως καταφέρνουν να τους προσηλυτίσουν οι διάφοροι επιτήδειοι. Φταίει η έλλειψη γνώσεών τους, φταίει ο «αδύναμος» χαρακτήρας τους.... τι ακριβώς?

[i]Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι οι συλλογισμοί που δεν ακολουθούν μία συγκεκριμένη λογική πορεία, και που να πλαισιώνονται από τα κατάλληλα τεκμήρια, αλλά βασίζονται μόνο στην υποκειμενικότητα ("εγώ είδα ένα όραμα, μου πε ένας ότι...κλπκλπ) δεν αξίζουν περαιτέρω διερεύνηση.

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα ήθελα όμως να επισημάνω και τις κάποιες (έστω και λίγες περιπτώσεις) που μπορεί να είναι αληθινές (άρα και να αξίζουν την προσοχή μας) που όμως χάνονται στον κυκεώνα της παρα-φιλολογίας και της αρλούμπας (μου το είπε ο τάδε, το άκουσα από τον θείο μου κλπ.).

Φιλικά


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 14:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόλυτο δίκιο έχεις Ειρήνη, αυτό είναι το λυπηρό βομβαρδισμένοι από αρλούμπες έχουμε αρχίσει να αμφισβητούμε και τις ελάχιστες περιπτώσεις που έχουν βάση.
Αν και τα άτομα που λένε την αλήθεια γενικώς φαίνονται και λένε με την μία αυτό που θέλουν να πουν και συζητάνε και λένε και το πιό βασικό "δεν ξέρω τι να πιστέψω, εσείς τι λέτε?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy