ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ναι, Βιρτζίνια, o άγιος Βασίλης υπάρχει
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 10:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Σημείωμα του εκδότη Francis P. Church, στην Εφημερίδα "New York Sun", 1897)

"Είμαι 8 χρόνων. Μερικοί από τους μικρούς μου φίλους λένε ότι δεν υπάρχει Αη-Βασίλης. Ο μπαμπάς μου λέει "Αν το βλέπεις στην "New York Sun", υπάρχει". Παρακαλώ, πείτε μου την αλήθεια, υπάρχει ο άγιος Βασίλης;
Virginia O'Hanlon"

"Βιρτζίνια, οι φίλοι σου κάνουν λάθος. Έχουν επηρεασθεί από τον σκεπτικισμό της εποχής μας. Δεν πιστεύουν παρά μόνο ό,τι βλέπουν. Νομίζουν ότι τίποτα δεν υπάρχει αν δεν μπορούν να το αντιληφθούν με το μικρό τους το μυαλό. Όλα τα μυαλά Βιρτζίνια, ανεξάρτητα από το αν είναι μεγάλων ανθρώπων ή παιδιών, είναι μικρά. Σ΄αυτό το τεράστιο σύμπαν ο άνθρωπος είναι ένα μικρούτσικο έντομο, ένα μυρμήγκι, όσον αφορά την διάνοιά του, σε σχέση με τον απέραντο κόσμο γύρω του, όπως μετριέται με την έλλογη ικανότητά του να συλλάβει όλη την αλήθεια και τη γνώση.

Ναι, Βιρτζίνια, ο άγιος Βασίλης υπάρχει.

Υπάρχει όπως σίγουρα υπάρχει η αγάπη και η γενναιοδωρία και η ευλάβια και ξέρεις ότι σ΄αγκαλιάζουν και δίνουν στη ζωή σου ομορφιά και χαρά. Αλοίμονο! πόσο ζοφερός θα ήταν ο κόσμος μας αν δεν υπήρχε ο Αη-Βασίλης. Θα ήταν τόσο ζοφερός όσο αν δεν υπήρχαν Βιρτζίνιες. Δεν θα υπήρχε η αγνή πίστη των παιδιών, η ποίηση, η φαντασία που κάνει υποφερτή την ύπαρξή μας. Δε θα είχαμε χαρά παρά μόνο με τις αισθήσεις και την όραση. Το εξωτερικό φως με το οποίο η παιδικότητα γεμίζει τον κόσμο θα σβύσει.

Δεν πιστεύεις στον Αη-Βασίλη! Μπορεί επίσης να μη πιστεύεις τις νεράιδες. Μπορεί να πείσεις τον μπαμπά σου να προσλάβει ανθρώπους να παρακολουθούν όλες τις καμινάδες την παραμονή των Χριστουγέννων γιά να πιάσουν τον Αη-Βασίλη, αλλά ακόμη και αν δεν το δεις να κατεβαίνει, τι θα αποδείκνυε αυτό; Κανένας δεν βλέπει τον Αη-Βασίλη αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη ότι δεν υπάρχει ο Αη-Βασίλης. Τα πιό σπουδαία πράγματα στον κόσμο είναι εκείνα τα οποία ούτε οι μεγάλοι ούτε τα παιδιά μπορούν να δουν. Είδες ποτέ νεράιδες να χορεύουν στα ξέφωτα; Σίγουρα όχι, αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη ότι δεν υπάρχουν. Κανένας δεν μπορεί να αντιληφθεί ή να φανταστεί όλα τα θαύματα που είναι αόρατα και δεν μπορείς να τα δεις στον κόσμο.

Μπορείς να χωρίσεις τα τμήματα μιας παιδικής κουδουνίστρας και να δεις τι είναι αυτό που κάνει το θόρυβο, αλλά υπάρχει ένα πέπλο που καλύπτει τον αόρατο κόσμο, το οποίο ούτε ο δυνατότερος άνθρωπος, ούτε η συνενωμένη δύναμη των δυνατότερων ανθρώπων που έχουν ζήσει δεν θα μπορούσαν να το τραβήξουν. Μόνο η πίστη, η ποίηση, η αγάπη, η φαντασία μπορούν να τραβήξουν αυτήν την κουρτίνα και να δει και να περιγράψει την υπερφυσική ομορφιά και δόξα πίσω της. Είναι όλα πραγματικά; Α, Βιρτζίνια, σ΄αυτόν τον κόσμο δεν υπάρχει τίποτα πραγματικό και μόνιμο.

Δεν υπάρχει Αη-Βασίλης; Δόξα το θεό ζει και θα ζει για πάντα. Μετά από χιλιάδες χρόνια από τώρα Βιρτζίνια, ίσως 10 φορές 10.000 χρόνια από τώρα, θα συνεχίσει να δίνει χαρά στην καρδιά των παιδιών.

Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένος ο Καινούριος Χρόνος."

Το σημείωμα αυτό πρωτοδημοσιεύθηκε στη New York Sun το 1897 και ανατυπωνόταν κάθε χρόνο μέχρι το 1949 όταν σταμάτησε να εκδίδεται η εφημερίδα.

Για να προσθέσω και ένα αγαπημένο μου ρητό:

"Εκείνοι που ονειρεύονται μέσα στην ημέρα, γνωρίζουν πολλά πράγματα που διαφεύγουν από εκείνους που ονειρεύονται μόνο στην νύχτα" --EDGAR ALLEN POE


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 17:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΘΩΘ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΗ.
ΕΔΩΣΕΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΟ.

ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΡΗΤΟ ΤΟΥ Ε.Α.ΠΟΕ.

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΩΘ
Εκείνοι που ονειρεύονται μέσα στην νύχτα, γνωρίζουν πολλά πράγματα που διαφεύγουν από εκείνους που ονειρεύονται μόνο την ημέρα...

ΑΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΣΗΣ ΕΚΑΝΑ.... ΑΛΛΑ ΑΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ
ΤΟ ΤΑΧΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑ Η ΝΥΧΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 16:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσες φορές κοιτάμε ένα παιδάκι στα μάτια όταν μας λέει ότι πιστεύει στον Αγιο Βασίλη;

Εγώ τα Χριστούγεννα το βράδυ ήμουν καλεσμένη σε ένα γλέντι, αλλά προτίμησα από το να χορέψω, να κάτσω με δύο κοριτσάκια 6-7 χρονών που βαριόντουσαν αφόρητα.
Και παίξαμε, και είπαμε παραμύθια, και μιλήσαμε για τον άγιο Βασίλη. Που τον πιστεύανε και οι δύο και μέσα στα μάτια τους, αλήθεια σας λέω, μου χαμογελούσε εγκάρδια, ο άγιος Βασίλης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 17:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ +ΧΑΡΑ +ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,
ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ,ΟΙ ΝΑΝΟΙ,ΟΙ ΝΕΡΑΙΔΕΣ, ΟΙ ΚΑΛΙΚΑΤΖΑΡΟΙ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ.........
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy