ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Κρόνος, ο παρεξηγημένος πλανήτης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 02:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρόνος, ο παρεξηγημένος πλανήτης
Σοφός δάσκαλος ή τιμωρός ;

Σε λίγο χρονικό διάστημα (και συγκεκριμένα στις 16 Ιουλίου) ο πλανήτης Κρόνος θα περάσει στο ζώδιο του Λέοντα. Πολλά έχουν ακουστεί και πολλά έχουν γραφτεί για την επίδραση του Κρόνου, τη στέρηση και τις «κακουχίες» που μπορεί να φέρει στη ζωή ενός ατόμου. Οι Λέοντες είναι αναστατωμένοι, όπως επίσης οι Ταύροι, οι Σκορπιοί και οι Υδροχόοι (ειδικά αυτοί του πρώτου δεκαημέρου).

Ποια, όμως, είναι η αλήθεια ; Έχει πράγματι ο πλανήτης αυτός τη δύναμη να φέρει τόσα δεινά στη ζωή μας ; Να μας βάλει φραγμούς και εμπόδια ;

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Κρόνος είναι ένας σοφός δάσκαλος. Θα μας ανταμείψει όταν μας δει φιλότιμους, ώριμους και μεθοδικούς. Άλλωστε, αυτό θέλει. Να συγκροτήσει το «εγώ» μας και να μας βοηθήσει να πετύχουμε τους στόχους και τα σχέδιά μας. Δεν είναι κάποιος τιμωρός, αλλά ένας σοφός γέροντας που κουβαλάει πάνω του την εμπειρία της ζωής !

Περιμένω τις απόψεις σας

Φιλικά

karma

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 11:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω, την εντυπωση, και μιλαω μονο απο προσωπικες εμπειριες, οτι ο κρονος δημιουργει αυτες τις καταστασεις παντα σε σχεση με τις οψεις που κανει στο γεννεθλιο ωροσκοπιο. Ενας Κρονος μονο με τριγωνα, οσες διελευσεις κι αν κανει, οσες ενεργοποιησεις αλλων οψεων κι αν προκαλεσει, παντα θα ειναι "μαλακος". ειδικα το τριγωνο Ηλιου-Κρονου, παρεχει μεγαλη προστασια.

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή angi

Ο Κρόνος δημιουργεί αυτες τις καταστασεις σε σχεση με τις οψεις που κανει σε ένα γεννεθλιο ωροσκοπιο. Ο Κρόνος είναι πάντα "μαλακος" όταν ακολουθούμε τα αιτήματά του (υπευθυνότητα, μεθοδικότητα και συγκρότηση) άσχετα με τον αν κάνει ευνοϊκές ή δυσαρμονικές όψεις. Το τριγωνο Ηλιου-Κρονου, φυσικά παρεχει μεγαλη προστασια αλλά και κάπου σε καθησυχάζει. Τα άτομα με συνόδους, αντθέσεις ή τετράγωνα Κρόνου με τα φώτα τους (Ήλιο-Σελήνη) συνήθως ανεβαίνουν ψηλά (αφού αποκομίσουν πρώτα κάποιες εμπειρίες) γιατί οι όψεις αυτές τα κάνουν ανήσυχα και φιλόδοξα.

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Κρόνος είναι πάντα "μαλακος" όταν ακολουθούμε τα αιτήματά του (υπευθυνότητα, μεθοδικότητα και συγκρότηση) άσχετα με τον αν κάνει ευνοϊκές ή δυσαρμονικές όψεις


Έτσι ακριβώς και βάλε και την υπομονή και την ψυχραιμία...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι ακριβώς και βάλε και την υπομονή και την ψυχραιμία...

Σ'ευχαριστώ για την επισήμανσή σου

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 22:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Karma,στειλε μου κι εσυ τα δικά σου αν θελεις.

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atlantian88
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 02:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atlantian88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας,ειμαι καινούργιος στο forum.
Συγχαρητήρια για τα θέματα και τις πληροφορίες γενικά.Ότι καλύτερο εχω δεί μεχρι τώρα.

Ο Κρόνος με εχει απασχολήσει πολύ τον τελευταίο καιρό.Τον θεώρησα σατανικό πλανήτη σε μιά στιγμή και πίστεψα οτι αυτος φέρνει όλες τις κακοτυχίες.Στον γενέθλιό μου χάρτη εχω πολλές όψεις απο Κρόνο.Μόνο τετράγωνα και αντιθέσεις και μία συζηγία με Άρη.Βέβαια δεν θέλω να ειμαι σίγουρος οτι αυτος ο Πλανήτης ειναι ο κακός που μισεί τους ανθρώπους.Δεν ειμαι κανένας ειδικός με την αστρολογία και για αυτο απλα συνεχίζω να το ψάχνω και δεν μένω απόλυτος για τίποτα.Πάντος ακομα πιστεύω οτι σε εμένα τουλάχιστον ο Κρόνος εχει φέρει πολλές κακοτυχίες στην ζωή μου.Έβγαλα σχετικά συμπεράσματα με την βοήθεια ενός προγράματος αστρολογίας (το WOW).Πολλές κακές όψεις στην παιδική μου ζωή και ακόμα θυμάμαι εκείνα τα χρόνια που έμιαζαν με κόλαση.Μεγάλη έλειψη αυτοπεποίθησης μεχρι και τάσεις αυτοκτονίας.
Θέλω να ρωτήσω κάτι και θα χαιρόμουνα πραγματικά αν μου απαντούσε κάποιος.Μετά την ηλικία των 30 οι αρνητικές επιροές του Κρόνου τερματίζουν για πάντα ή αυτο δεν ισχύει πάντα?Βέβαια να πώ οτι τελικά δεν θεωρώ αυτον τον πλανήτη τόσο κακό.Απο οτι διάβασα εχει και τις καλές του αλλα ακομα εξακολουθώ να πιστεύω οτι στην ζωή μου εχει φέρει απογοήτευση και κακοτυχία με όσα παρατήρησα στο WOW.Μετα την ηλικία των 30 θα σταματήσει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 02:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Κρόνος με εχει απασχολήσει πολύ τον τελευταίο καιρό.Τον θεώρησα σατανικό πλανήτη σε μιά στιγμή και πίστεψα οτι αυτος φέρνει όλες τις κακοτυχίες.

Φίλε Atlantian88

Καλώς ήθρεις στο forum και στο θέμα μου. Πιστεύω ότι όλες αυτές οι κακουχίες που έχεις περάσει δεν οφείλονται στον Κρόνο. Αν κάνουμε μία ανάλυση στην κλασική Αστρολογία, οι αντιθέσεις και τα τετράγωνα σηματοδοτούν τις εμπειρίες που έχεις να αποκομίσεις σε αυτή σου τη ζωή, ώστε να γίνεις πιο σοφός και πιο έμπειρος στη μετέπειτά σου πορεία. Με αυτές τις όψεις έχεις προοπτικές να ανέβεις ψηλά και να ξεχωρίσεις στον τομέα σου ! Η σύνοδος Κρόνου - Άρη σε κάνει μαχητικό στα επαγγελματικά σου και σε ωθεί να ανοίξεις δρόμους. Η επαφή αυτή με τον Κρόνο μπορεί να φέρει στο δρόμο σου ανταγωνιστές, τους οποίους, όμως, θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις. Στην καρμική Αστρολογία οι όψεις σου αυτές με τον Κρόνο δείχνουν τις εμπειρίες που έχεις αποκομίσει σε προηγούμενες ζωές, τα απωθημένα σου κ.λ.π. Αν οι εμπειρίες αυτές είναι αρνητικές, τότε καλείσαι να τις δουλέψεις και να τις ξεπεράσεις (οι μνήμες υπάρχουν πάντα σε ασυνείδητο επίπεδο).

Αυτά που έχεις περάσει στη ζωή σου ίσως οφείλονται σε κάποιες άλλες όψεις στο ωροσκόπιό σου π.χ. όψεις με Πλούτωνα, Ποσειδώνα ή ενεργοποιημένος Όγδοος ή Δωδέκατος Οίκος.

Αν θέλεις στείλε μου την ημερομηνία, τον τόπο και την ώρα γέννησής σου στο E-mai μου. Ευελπιστώ ότι μέσα από την ανάλυση του ωροσκοπίου σου θα μπορέσουμε να αποδείξουμε πως ο Κρόνος να μην είναι τόσο "ακραίος" όσο νομίζεις !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 17:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Atlantian88 και φίλοι του forum

Σήμερα θα αποδείξουμε ότι όλα τα «δεινά» που πέρασε ο φίλος Atlantian88 δεν οφείλονται στον Κρόνο ! Πρώτα - πρώτα ο Atlantian88 διαθέτει ένα πολύ ενδιαφέρον ωροσκόπιο, με αρκετά καλά σημεία. Έχει μεν πολλούς πλανήτες στους Ιχθείς (Ήλιο, Ερμή, Αφροδίτη και Δία) αλλά ο Δίας του κάνει στενή όψη με τον Ήλιο του. Αυτό σημαίνει ότι είναι ένα φιλοσοφημένο άτομο, με πνευματικές ανησυχίες και με μία εύνοια της τύχης. Δηλαδή, ότι και αν συμβαίνει στη ζωή του, τελευταία στιγμή θα κατεβαίνει ο από «μηχανής Θεός» και θα τον σώζει. Παράλληλα, η Σελήνη του βρίσκεται στον Καρκίνο (που τον κάνει πολύ δημοφιλή και αγαπητό) και «πέφτει» στον Ενδέκατο Οίκο του, τον Οίκο του Υδροχόου !

Φίλε Atlantian88

Αυτά που πέρασες τα τελευταία χρόνια οφείλονται σε μία όψη τετραγώνου (που παραδοσιακά θεωρείται δύσκολη) που έκανε ο διελαύνοντας Πλούτωνας με τα στοιχεία σου στους Ιχθείς, όπως και σε μία όψη συνόδου (στενή επαφή) με τον Κρόνο και τον Άρη σου (που βρίσκονται στον Τοξότη). Ο Πλούτωνας είναι ο πλανήτης που σχετίζεται με το βαθύτερο ψυχισμό μας, τις αποκαλύψεις, το θάνατο (σωματικό ή ψυχικό) και την αναγέννησή μας. Βέβαια, τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία. Ίσως μέσα από αυτές τις καταστάσεις έπρεπε να ανακαλύψεις τον εαυτό σου, τα όριά σου, να μάθεις να αντέχεις και να γίνεις πιο δυνατός. Όλοι έχουμε έρθει στη γη για να πάρουμε μαθήματα και για να εξελιχθούμε (η αυτοκτονία δεν είναι ποτέ λύση. Αλίμονο σε αυτούς που δίνουν τέλος στη ζωή τους. Θα ξανάρθουν και θα πάρουν όλα τα μαθήματα από την αρχή !).

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atlantian88
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 02:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atlantian88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά δεν περίμενα τίποτα κακό απο τον Πλούτωνα!Μονο ενα τρίγωνο με την Αφροδίτη εχω στον γενέθλιο χάρτη μου και αυτο δεν με έκανε να υποψιαστώ κατι αρνητικό.Και φυσικά τον είχα για απόλυτα συλλογικό πλανήτη και σχεδόν καθόλου σαν προσωπικό.Αλλα τώρα που το βλέπω καλύτερα αγαπητή Karma εχεις δίκαιο και ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.Ο Πλούτωνας πράγματι πέρασε απο τον Τοξότη μου στον οποίο εκει βρίσκεται η συζυγία Άρη-Κρόνου.Αλήθεια τωρα που περνάει και απο τον Ουρανό (επίσης στον Τοξότη) ειναι αρνητική επιρροή?Βέβαια οπως ειπες υπάρχουν και οι καλές όψεις οπως η συζυγία Ήλιου-Δία και αυτο μου δίνει αυτοπεποίθηση!Ο Ήλιος και ο Δίας για μένα εκτός απο πλανήτες ειναι και Θεοί φυσικά και πιστεύω οτι δεν με ξεχνάνε.Αλλα και για τον Κρόνο δεν θέλω να έχω κακή εικόνα.Θέλω να συμπαθώ όλους τους πλανήτες.Εξάλλου για μένα καλό και κακό δεν υπάρχει.Όλα έχουν κάποια αιτία πιθανόν γεγονότα της προηγούμενης ζωής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 03:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Atlantian88

Ο Πλούτωνας είναι πραγματικά πάνω στον Ουρανό σου αλλά αυτή η όψη επηρεάζει όλη τη γενιά. Σε προσωπικό επίπεδο, ίσως κάνεις κάποια ξεκαθαρίσματα με τις φιλίες σου. Επίσης, ο Πλούτωνας μέσα σ' όλα τ'άλλα σου τετραγώνισε και τον προοδευμένο σου Ήλιο. Από ότι βλέπω η προοδευμένη σου Σελήνη μόλις πέρασε στον Όγδοο Οίκο σου, τον Οίκο του Πλούτωνα. Βρίσκεσαι σε μία περίοδο, όπου πρέπει να διώξεις κάθε τι φθαρμένο και παλιό από τη ζωή σου και να κάνεις ένα καινούργιο και πιο υγιές ξεκίνημα. Παράλληλα ο Δίας το φθινόπωρο θα περάσει στον Σκορπιό, θα σου τριγωνίσει όλα τα στοιχεία σου στους Ιχθείς και θα σου δώσει αισιοδοξία, αυτοπεποίθηση και ευκαιρίες !

Πάντως, σε όλες τις αναλύσεις που κάναμε δεν νομίζω να βρήκαμε πουθενά κανένα Κρόνο... Μάλλον ο Πλούτωνας έχει κάνει τη "ζημιά" ! Και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει καλός ή κακός πλανήτης. Όλοι συντελούν στην εξέλιξή μας.

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 09:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κάρμσ έχεις δίκιο όταν λες ότι δεν υπάρχει καλός ή κακός πλανήτης. Όμως αν κάποιος το βιώνει έτσι δε θα ήταν καλύτερο να πουμε ότι υπάρχει σχετικά καλός και σχετικά κακός πλανήτης , οποιοσδήποτε πλανήτης, μιας και αυτό συμβαίνει γενικά και σε όλες τις πλευρές της ζωής;
Νομίζω ότι με αυτό τον τρόπο δεν ερχόμαστε σε αντίθεση με αυατό που βιώνει ο άλλος που μπορεί να αισθάνεται κάποια δεδομένη στιγμή την "κακία" μιας επίδρασης και να απορρίψει αυτό που θα του πούμε γιατί έρχεται σε αντίθεση με αυτό που βιώνει.

Θα ήθελα να δώσω και ένα παράδειγμα από τις έρευνες του Χέλμχολτζ πάνω στην αρμονία των ήχων. Παρατήρησε ότι ο λόγος συχνοτητων 1:7 ήταν στο όριο αρμονιας-δυσαρμονιας.Δηλαδη άλλοι αισθάνονται ως αρμονική συνήχηση τη συνήχηση δύο ήμιτονοειδών ηχητικών ταλαντώσεων με λόγο 1:7 μεταξύ τους και άλλοι την αισθάνονται ως δυσαρμονική. Άλλες συνηχήσεις όπως πχ την 2:1, 3:2,4:3 κλπ τις αισθανόμαστε όλοι ως αρμονικές και "ευχάριστες".

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις πλανητικές επιδράσεις. Κάποιοι βιώνουν ως κακή την επίδραση ενός πλανήτη και δεν έχουν άδικο γιατί δε μπορούν να φτάσουν σε άλλο τρόπο εσωτερικής δόνησης που να συγχωνεύει την επίδραση του πλανήτη σ ένα αρμονικό αποτέλεσμα και άλλοι, πιο λίγοι βέβαια το μπορουν. Ο Κρόνος είναι ίσως πιο δύσκολος από τον Άρη ο οποίος στις μη πρωτόγονες και στρατοκρατικές κοινωνίες ελέγχεται. Το ίδιο θα γίνει πιστεύω και με τον Κρόνο σταδιακά και γενικά γίνεται με κάθε πλανητη. Σε ορισμένες κοινωνίες ,όσον αφορά τον Άρη, γίνεται και τώρα και έτσι δε μπορούμε να μιλάμε για επίδραση ενός πλανήτη ανεξάρτητα από την κοινωνία στην οποία ζει ο άνθρωπος.

Θα ήταν ενδιαφέρον μιας και έχεις αρκετά δεδομένα να κάνεις κάποια στιγμή μια συγκριτική μελέτη ανθρώπων που είχαν τις ίδιες αστρολογικές όψεις και πως εκφράστηκαν αυτές σε συνδυασμό με το που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν


Edited by - filosofos3 on 02/07/2005 09:08:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 00:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ filosofos3

Συμφωνώ σε αυτά που λες. Και βέβαια όλοι οι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζουν το ίδιο τις αστρολογικές επιδράσεις που δέχονται. Πιστεύω πως η Αστρολογία αντικατοπτρίζει και την ίδια τη ζωή ! Για παράδειγμα, ένας μαθητής στο σχολείο δεν έχει την ίδια απόδοση στα μαθήματα με τους άλλους συμμαθητές του. Άλλοι είναι άριστοι, άλλοι μέτριοι, άλλοι τα αφομοιώνουν πιο εύκολα κ.λ.π. Έτσι είναι και η ψυχή, το «εγώ» μας, η προσωπικότητά μας. Άλλοι αφομοιώνουν πιο εύκολα τα μαθήματα που έχουν να πάρουν, άλλοι πιο δύσκολα. Θα μπορούσα να πω ότι αυτοί που τα αφομοιώνουν πιο εύκολα είναι πιο «ψαγμένοι», πιο συνειδητοποιημένοι. Και ίσως προχωράνε και πιο εύκολα μπροστά. Σίγουρα δεν είμαστε όλοι το ίδιο, γι’ αυτό και υπάρχουν διάφορα επίπεδα εξέλιξης.

Η Αστρολογία περιέχει και το «σχολικό μας πρόγραμμα» !

Πρέπει να διαβάσουμε πολύ για να περάσουμε τις εξετάσεις...

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 15:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Σε λίγες μέρες θα περάσει ο Κρόνος στο ζώδιο του Λέοντα ! Θέλει να μάθει κανείς πως θα τον επηρεάσει ;

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 21:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάρμα μου το Σάββατο φεύγει; Κρόνια μέρα αν δεν απατώμαι αποχωρεί. Μακάρι τα πράγματα γιά όλους να πάνε καλά.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
[Πιες με,με τα μάτια σου και θα σου κάνω πρόποση με τα δικά μου, ή άφησε ένα φιλί στο ποτήρι μου, και δεν θα ψάξω γιά κρασί...]
H αγάπη που αναζητάς είναι καλή.Αλλά η απρόσμενη καλύτερη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 22:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Αφροδίτη

Το Σάββατο θα περάσει στο Λέοντα !

Αγαπητοί μου Λέοντες.Εάν εκμεταλλευτείτε θετικά τα αιτήματα του Κρόνου, που είναι η υπευθυνότητα και η εργατικότητα, θα μπορέσετε να υλοποιήσετε πολλούς από τους στόχους σας και τις φιλοδοξίες σας και να καταξιωθείτε στη δουλειά σας, ειδικά αν έχετε γεννηθεί τον Ιούλιο.

Υ.Γ. Αφροδίτη μου, τα τελευταία χρόνια είχα, τετράγωνο Κρόνου με Ήλιο μου και φέτος τετράγωνο Κρόνου με Σελήνη μου ! Απ' ότι βλέπω ΖΩ και είμαι μιά χαρά ! Θυσίασα, βέβαια, κάποιες χαρές για την επαγγελματική μου εξέλιξη, αλλά όλα έχουν ένα τίμημα !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 11:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου Karma,
Εγω τις τελευταιες εβδομαδες αρχισα να συνηδειτοποιω την απομακρυνση νου Κρονου απο πανω μου! Τα τελευταια χρονια χτυπουσε ανελεητα σχεδον ολους τους πλανητες μου και ωροσκοπο και βορειο-νοτιο δεσμο. Και θεωρω οτι σαν 2ος κυβερνητης μου απο ωροσκοπο, ηταν ιδιαιτερα αυστηρος μαζι μου.
Επιτελους αρχισε να ασκει παλι επιρροη ο αγαπητος Ουρανος μου!!! Και το κακομοιρο το Ζυγακι μου! Ξεκαταχωνιασα βιβλια, ξεκαθαρισα επιτελους στους δικους μου οτι θελω να ασχοληθω παλι με τα ενδιαφεροντα μου και δεν το ειχα κανει μεχρι τωρα γιατι ενιωθα οτι ειχα τις ευθυνες για ολους! Αρχισα να ασχολουμαι με την εμφανιση μου, να ξαναβρισκω την αυτοπεποιθηση μου!! Να μπορω να μην σκεφτομαι μονο τους αλλους αλλα να στενοχωρηθω και για μενα!! Επιτελους κλεινω το κινητο και τους "γραφω ολους κανονικα"!!

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 22:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου angi

Πιστεύω ότι στο πέρασμά του ο Κρόνος, μας έδωσε περισσότερη σοφία και μας δόμησε εσωτερικά. Μας έκανε, αν θες, πιο ανθεκτικές.

Σαν καρμικός πλανήτης που είναι, ίσως έφερε στην επιφάνεια κάποιους λογαριασμούς σου από το παρελθόν, τους οποίους έπρεπε να δουλέψεις και να ξεπεράσεις. Ο Κρόνος μας διδάσκει ότι πρέπει να είμαστε αυτόνομοι και να στεκόμαστε στα δικά μας πόδια (γι' αυτό σχετίζεται και με την κοινωνία και το στίβο της ζωής). Ο Κρόνος είναι δάσκαλος και εμείς σαν μαθητές κάπου βαριόμαστε το διάβασμα... Όταν, όμως, έρχονται οι καλοί βαθμοί, έ τότε πετάμε στα ουράνια !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steliopergammon
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 23:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steliopergammon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη Kαρμα, ει

ειμαι διδυμος (111 ιυοουνιου 1968, κυπρος , 14,00)
απο την ωρα που μπηκε ο αυτος ο κυριος(κρονος) στους διδυμους εγω και αλλοι 3-4 γνωστοι μου διδυμοι περασαμε τα μαρτυρια του κουανταναμο, και βεβαια θα γινεις σοφοτερος αφου τρεχεις χωρις να αποδιδουν καρπους οι προσπαθειες σου, αν ξαναρθει αυτος ο τυπος στους διδυμους θα παω διακοπες σε ενα φθηνο μερος οπως καπου στην ινδια μεχρι να φυγει και να παει στο καπο κει που ηρθε.

Aν εχεις κατι να με συμβουλευσεις κανε το ομως πιστευω οτι η επιρροη ειναι τοσο δυνατη οπωσ να κολυμπας αντιθετα στο ρευμα και να προσπαθεις να νικησης τη θαλασσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 00:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ steliopergammon

Καλώς ήρθες στο θέμα μου και χαιρετίσματα στην όμορφη Κύπρο !

Πρώτα - πρώτα δεν ξέρω αν διάβασες όλες τις απαντήσεις εδώ. Ένας άλλος φίλος μας που πίστευε ότι τα προβλήματά του είχαν ξεκινήσει από τον Κρόνο, αποδείχθηκε ότι τη "ζημιά" την είχε κάνει Πλούτωνας ! Αυτό ισχύει και στη δική σου περίπτωση ! Τα τελευταία χρόνια δέχεσαι μία όψη αντίθεσης με τον διελαύνοντα Πλούτωνα (ο οποίος βρίσκεται στον Τοξότη). Ο Πλούτωνας σου "χτύπησε", επίσης, την Αφροδίτη σου, τον Άρη σου και τον Ουρανό σου ! Αυτό σημαίνει ότι δοκιμάστηκαν οι προσωπικές σου σχέσεις, οι φιλίες σου και ότι ήρθαν στο προσκήνιο φανεροί - κρυφοί εχθροί ! Ο Πλούτωνας σε επηρεάζει ακόμα. Βρίσκεσαι σε μία περίοδο, όπου πρέπει να κάνεις σημαντικά ξεκαθαρίσματα ! Να διώξεις από τη ζωή σου κάθε τι φθαρμένο και παλιό και να κάνες ένα καινούργιο και πιο υγιές ξεκίνημα. Από ότι είδα στον γενέθλιο χάρτη σου ο Κρόνος σου είναι πολύ φιλικός απέναντί σου (κάνει ευνοϊκή όψη, τόσο με τον Ήλιο σου, όσο και με τη Σελήνη και το Δία σου ! Με τη διέλευση του Κρόνου στον Ήλιο σου δεν συνάντησες ευκαιρίες επαγγελματικά ; Η μόνη δύσκολη όψη που σου έκανε τότε ο Κρόνος ήταν η επαφή του με τον Άρη σου στους Διδύμους. Ίσως έπρεπε να πάρεις κάποια μαθήματα σε σχέση με το ορμέφυτό σου, να γίνεις ίσως λιγότερο παρορμητικός (έχεις σύνοδο Ήλιου - Άρη στο γενέθλιο ωροσκόπιό σου, που σε ωθεί καμιά φορά να αντιδράς αυθόρμητα).

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 11:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κάρμα,

διαβάζω αρκετό καιρό τώρα το θέμα σχετικά με τον κ. Κρόνο, αλλά κυρίως τις απαντήσεις σου, οι οποίες είναι πραγματικά πολύ εύστοχες και δείχνουν ότι "γνωρίζεις πράγματα", όπως λέμε.
Θα ήθελα τη γνώμη σου για τα παρακατω : ανήκω στο ζώδιο του Ταύρου αλλά έχω αγχωθεί και εγώ για την έλευση του Κρόνου. Ωροσκόπος στο Λέοντα γαρ, αλλά και γενέθλιος Κρόνος στο Λέοντα..
Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω, πως θα με επηρεάσει αυτή η αλλαγή. Κάποιοι μου έχουν πει ότι θα την περάσω "ζάχαρη", γιατί έχω Άρη, Άφροδίτη και Σελήνη σε σύνοδο στον Κριό στον 9ο οίκο (καλά τα είπα?).
Εσύ τι γνώμη έχεις για όλα αυτά? Παντως αν χρειάζεσαι περαιτέρω στοιχεία μπορώ να σου τα δώσω..

Σ' ευχαριστώ
taurus77Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή taurus77

Καλώς ήρθες στο θέμα μου και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !

Από τα στοιχεία που έγραψες δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Ο Κρόνος στον Ωροσκόπο μας σημαίνει ότι τελείωσε ένας κύκλος μάθησης και ξεκινάει ένας καινούργιος. Ίσως σου δοθούν ευκαιρίες στον επαγγελματικό τομέα τις οποίες θα πρέπει να εκμεταλλευτείς κατάλληλα και με σύνεση. Ο Κρόνος, όταν τετραγωνίζει τον Ήλιο μας, μπορεί να μας φέρει κάποιες πρόσθετες ευθύνες και υποχρεώσεις ή έναν πρόσθετο φόρτο εργασίας. Εκεί θέλει να μας δοκιμάσει. Αν δει ότι είμαστε εργατικοί και υπεύθυνοι θα μας αποζημιώσει με το παραπάνω !

Το ότι έχεις Κρόνο στο Λέοντα και ο διελαύνων Κρόνος βρίσκεται εκεί σημαίνει ότι ενισχύει τις ιδιότητες της γενέθλιας θέσης του.

Και βέβαια είναι καλό το ότι έχεις στοιχεία Κριού, τα οποία είναι φιλικά απέναντι στον Κρόνο στον Λέοντα !

Κάθε δυσαρμονική διελαύνουσα όψη ενός πλανήτη σε ένα ωροσκόπιο έχει ένα και μοναδικό σκοπό. Να μας ωριμάσει και να μας εξελίξει !

Όλα γίνονται για το καλό μας !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Karma,
σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου να μου απαντήσεις άμεσα στους προβληματισμούς μου.
Δηλαδή με άλλα λόγια την επόμενη 2ετία θα λιώσω στη δουλειά??Ευνοούνται επίσης και νέα επαγγελματικά ξεκινήματα, έναρξη σπουδών?

Ποιες είναι εν συντομία οι γενέθλιες τάσεις και χαρακτηριστικά του γενέθλιου Κρόνου που ξαναενεργοποιούνται όπως είπες?

Σε ευχαριστώ και πάλι!!
taurus77

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή taurus77

Για να μπορέσω να απανήσω στα ερωτήματά σου χρειάζομαι τα πλήρη στοιχεία σου (ημερομηνία, τόπο και ώρα γέννησης).

Υ.Γ. Χαίρομαι που αγαπάς την Αστρολογία !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 09:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Karma, καλημέρα!!

Πράγματικά αγαπώ αρκετά την Αστρολογία, οι λόγοι δεν είναι της παρούσης να τους αναπτύξω, αλλά αυτό που μου λείπει είναι η εμπειρία να διακρίνω κάποια βαθύτερα πράγματα πίσω από τις όψεις και τις διελεύσεις. Μπορώ να κατανοήσω απλώς τα βασικά (π.χ. αν μου πεις τρίγωνο ή συναστρία ή 3ος οίκος, καταλαβαίνω σε τι πράγμα αναφέρεσαι).

Σε ευχαριστώ ξανά που έχεις τη διάθεση να ασχοληθείς. Από ότι διαισθάνομαι το κάνεις αφ'ενός επειδή το πιστεύεις και το θέλεις, αλλά και για να εμπλουτίσεις λίγο παραπάνω τις εικόνες σου βλέποντας ακόμα έναν αστρολογικό χάρτη!! (Καλοπροαίρετο το παραπάνω σχόλιο, φυσικά!)

Λοιπόν είμαι γεννημένη στις 14 Μαϊου 1977, στις 12.10 (μεσημέρι), στην Αθήνα.

Ότι μπορείς να αποκρυπτογραφήσεις, καλοδεχούμενο!!

taurus77

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 14:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή taurus77

quote:
Σε ευχαριστώ ξανά που έχεις τη διάθεση να ασχοληθείς. Από ότι διαισθάνομαι το κάνεις αφ'ενός επειδή το πιστεύεις και το θέλεις, αλλά και για να εμπλουτίσεις λίγο παραπάνω τις εικόνες σου βλέποντας ακόμα έναν αστρολογικό χάρτη!! (Καλοπροαίρετο το παραπάνω σχόλιο, φυσικά!)

Έχω μελετήσει μέχρι τώρα πάνω από 3.000 ωροσκόπια και από ότι καταλαβαίνεις η εμπειρία μου είναι μεγάλη ! Ο λόγος που το κάνω είναι για να δείξω στους φίλους μας ότι η σύγχρονη Αστρολογία έχει ξεπεράσει τις παλιές «ακραίες», ντετερμινιστικές ερμηνείες, τις ερμηνείες εκείνες που φόβιζαν τον κόσμο (ότι δηλαδή αν έχεις μία δυσαρμονική όψη θα σου συμβεί κάτι κακό) ! Το ίδιο, άλλωστε, κάνω και στην ιστοσελίδα μας www.greekastrology.gr όπου και εκεί προσπαθούμε να προωθήσουμε τη σύγχρονη Αστρολογία !

Έριξα μια ματιά στο χάρτη σου. Ο Κρόνος βρίσκεται ακόμα στον Δωδέκατο Οίκο σου. Προτίμησε, λοιπόν, να αναλάβεις δράση μετά την καινούργια χρονιά. Δέχεσαι, όμως, τώρα μία ευνοϊκή όψη του διελαύνοντα Δία με τα στοιχεία σου στον Κριό. Αυτή η όψη θα σου φέρει αισιοδοξία και πολλές ευκαιρίες (ίσως και στα αισθηματικά σου) !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 14:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Karma,

σε ευχαριστώ για την περικτική σου πληροφορία!

πραγματικά, μακάρι πάω μέχρι το τέλος του έτους στο "ρελαντί" γιατί είμαι πολύ ταλαιπωρημένη και επαγγελματικά και αισθηματικά.

Καλή συνέχεια,

taurus77

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 20:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά πιστεύω ότι ο Κρόνος είναι ένας σοφός δάσκαλος. Θα μας ανταμείψει όταν μας δει φιλότιμους, ώριμους και μεθοδικούς. Άλλωστε, αυτό θέλει. Να συγκροτήσει το «εγώ» μας και να μας βοηθήσει να πετύχουμε τους στόχους και τα σχέδιά μας. Δεν είναι κάποιος τιμωρός, αλλά ένας σοφός γέροντας που κουβαλάει πάνω του την εμπειρία της ζωής !


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου… της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ!
Δάσκαλος όπως το είπες!
Τα δύο τελευταία χρόνια είδα άλλους καρκίνους να γελάνε κι άλλους να κλαίνε… Η αλήθεια είναι ότι ήταν δίκαιος με όλους! Δεν υπήρξε άδικος με κανέναν. Το σύμπαν τους έδωσε ακριβώς όσα τους χρωστούσε κι έπρεπε να τους δώσει…
κάτι τέτοιο έχω ήδη αρχίσει να συναντάω και με τα λιοντάρια! Όσοι κοιμούνται ήσυχοι το βράδυ δεν έχουν να περιμένουν τίποτα δυσάρεστο από τον Κρόνο! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο…


Φιλικά Πάντα


Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 00:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου… της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ!
Δάσκαλος όπως το είπες!
Τα δύο τελευταία χρόνια είδα άλλους καρκίνους να γελάνε κι άλλους να κλαίνε… Η αλήθεια είναι ότι ήταν δίκαιος με όλους! Δεν υπήρξε άδικος με κανέναν. Το σύμπαν τους έδωσε ακριβώς όσα τους χρωστούσε κι έπρεπε να τους δώσει…
κάτι τέτοιο έχω ήδη αρχίσει να συναντάω και με τα λιοντάρια! Όσοι κοιμούνται ήσυχοι το βράδυ δεν έχουν να περιμένουν τίποτα δυσάρεστο από τον Κρόνο! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο…

Ο Κρόνος στα Καρκινάκια έκανε καλό (τα έβγαλε λίγο από την κούνια) ! Τώρα για τα Λιοντάρια, αυτά που κοιμούνται νωχελικά στον Ήλιο θα τα ξυπνήσει… Αυτά που θέλουν να ξεχωρίζουν θα τα βοηθήσει να καταξιωθούν.

Σ’ ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου.

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy