ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποίοι είναι Ελληνες; Υπάρχουν;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 15:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή τις διάφορες ορολογίες που χρησιμοποιούνται και αυθαίρετα ταυτίζονται με την έννοια "Ελλην", αλλά το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η σύγχυση, θεωρώ ότι καλό θα ήταν να προσδιοριστεί ο ακριβής ορισμός των Ελλήνων, ώστε ν' αποφεύγονται οι παρερμηνίες, με αποτέλεσμα να μπλέκουμε τους "βυζαντινούς", τους "Ρωμαίους", τους "χριστιανούς" τους "Ελληνες", και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο καθένας, με το τι σημαίνει η λέξη Ελλην.

Το ερώτημά μου είναι:
Ποιός είναι Ελληνας;
Τι είναι αυτό που τον χαρακτηρίζει;
Σε τι διαφέρει από έναν Κινέζο, για παράδειγμα.
Λίγο δύσκολο μεν, αλλά θα βρούμε άκρη δε...

Κynikos;
Είχαμε αφήσει κάτι στην μέση, αν θυμάμαι καλά...

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 16:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αίολε,
είναι μάλλον δύσκολο να προσδιορίσουμε το ποιός είναι Έλληνας με καθαρά γενετικά κριτήρια.Έχουν περάσει πολλά χρόνια και πολλοί λαοί από την χώρα μας, για να ψάχνουμε γενετική καθαρότητα.Αν επομένως κάνουμε στην άκρη την καταγωγή θα πρέπει να επεκταθούμε στα επιμέρους χαρακτηριστηκά του Έλληνα, σε αυτά που όπως λές μας κάνουν να διαφέρουμε απο τους άλλους ανθρώπους.
Ο Έλληνας διαφέρει λόγω της νοοτροπίας του, που αφενός τον κάνει μοναδικό και κορυφαίο, και αφετέρου τον κάνει απίστευτα αυτοκαταστροφικό.Ο Έλληνας απο την μια κατακτά το EURO και από την άλλη διασύρεται στο Confederations Cup.Ο Έλληνας από την μια κλαίγεται για την φτώχεια που τον δέρνει και από την άλλη είναι αραχτός με ενα φραπέ και "δεν τρέχει μια!".Ο Έλληνας παθιάζεται, αλλάζει γνώμη και επηρεάζεται εύκολα, αφοσιώνεται όμως και όταν το κάνει αυτό πετυχαίνει τα πάντα.Αυτός είναι κατα την γνώμη μου ο Έλληνας.Τι να κάνουμε, σε όποιον αρέσει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 16:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και άσχετο

"Tα ρεμάλια οι Έλληνες

Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι,
αλλά έρχεται δεύτερος σε εργατικότητα στον κόσμο μετά τα τζαπόνια (δες τι μαθαίνεις μαζί μου)!!!

Ένα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία . Ένας
λαός που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές
ξενοδοχείο, στη διπλανή σουίτα με τον Aγγλο που έκανε οικονομίες όλον
τον χρόνο για να έρθει διακοπές εδώ που είναι καλά και φτηνά. Και του
πηδάμε και την γκόμενα και τον σπάμε και στο ξύλο, άμα ζητήσει τα ρέστα του, και τον στήνουμε και στο αεροδρόμιο μερικές μέρες, για να
εμπεδώσει τη δύναμη του εργατικού κινήματος στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλειά.

Η Ευρώπη θέλει να βάλει την Ελλάδα στο ένα της παπούτσι, αλλά το πιο
πιθανό είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλητη. Ποιος άλλος
λαός έβγαλε ποτέ άσμα, με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της
βαριεστιμάρας στίχους: Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι;

Που αν το πεις αυτό σε Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα
κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για να τον συνεφέρεις.

Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος
χάρη στην τσαχπινιά και τη ρεμαλιά μας. Ο Έλληνας έχει
την ψυχολογία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του (επιστροφές δεν γίνονται δεκτές). Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζαμανφουτίστες, τεμπέληδες (έχουμε και τις αρετές μας), άστατοι, απρόβλεπτοι, τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι. Και παρόλα αυτά γοητευτικοί (έναν καθρέφτη!).

Mια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από τους πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια τους λογαριασμούς Δ.E.H.,O.T.E. και EYΔAΠ, για τα μάτια τής απέναντι ξανθιάς ....

Για αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι με τους απέξω και με τους μέσα μερικές φορές όταν δεν δείχνουν το σέβας που έχουν υποχρέωση να εκφράζουν. Γονυπετείς, δηλαδή, και με ταπεινότητα. Και δεν είναι ότι δεν μας γουστάρουν ή ότι δεν τους λέει η χώρα μας. Είναι το αιώνιο κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι χθεσινοί για αυτούς που τους φωτίσανε.

Έτσι η Kατρίν δημοσιογράφος εκ Παρισίων, πρώην γκόμενα του κολλητού μου, διαμένουσα εν Eλλάδι, πίνοντας τη φραπεδιά της κάτω από μουριά στην Πλάκα, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε δυο καρέκλες και τα χεράκια της σε άλλες δυο, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Eλλάδα και τους Έλληνες. Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες, τις συνήθειές μας, εμένα, τον γκόμενό της, και έχουν περάσει από τότε 10 χρόνια και ακόμη ζει και δουλεύει στην Aθήνα. Στη χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα στην καρέκλα και τον καφέ της δεν θα τσακιζόντουσαν να της τον κεράσουν. Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!

Όταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται κι ονειρεύονται τις καλοκαιρινές τους
διακοπές στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια, έχουμε
κυκλοφοριακό στις 4 το ξημέρωμα στην παραλιακή, παρκάρουμε μες στη μέση στην Ομόνοια για να πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε στα φιλιά κι αν τύχει όχι σπάνια πλακωνόμαστε και στις σφαλιάρες μεταξύ μας.

Όλοι μας θέλουμε να είμαστε πρωθυπουργοί, γιατί εκτός από τη δόξα θα βάζαμε και τάξη σ' αυτόν τον τόπο κι όλοι μας έχουμε άποψη για όλα. Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν στους δρόμους οι γαύροι για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ από τον Aγιαξ, και δυο γειτονιές παραπέρα να πανηγυρίζουν οι Παναθηναϊκοί που έχασαν μεν, αλλά έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη δε.

Εκτός όλων αυτών των αρετών, πίνουμε, καπνίζουμε τα φουγάρα της
Ευρώπης, βρίζουμε και ζούμε και παραπάνω από όλους τους Ευρωπαίους.
Θεοί; Θεοί.

Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις σ' όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω
Ελληνάρα, ο οποίος διαπρέπει κιόλας σ'αυτή τη χώρα που ξέπεσε. Δεν ξέρω αν φταίει το κύτταρό μας, αλλά αυτόν ακριβώς που διαπρέπει τον φθονούμε, σπανίως τον στηρίζουμε εκτός κι αν έχει γίνει μακαρίτης και
συνήθως πριν διαπρέψει έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει.

Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα πανεπιστήμια, στα καζίνα,
ακόμα και στις φυλακές, οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι ελληνικές.

Για αυτό γουστάρω που είμαι Έλληνας, που λιάζομαι στο Aιγαίο,
που κλαίω με τον Πύρρο Δήμα, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον
Ηλία Tου 16ου (fake μπάτσος που από τσιλιαδόρος γίνεται εξουσία), με
την καφετζού Βασιλειάδου.

Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές που εκτός από τοματάκι ΚΥΚΝΟΣ, ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση.

Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά, γουστάρω που έχουμε τα χιλιάδες μπαρ, κλαμπ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα, γουστάρω που έχουμε ταξιτζήδες με πτυχίο αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα.

Γουστάρω ούζα στο Πλωμάρι στη Μυτιλήνη, ρακιά και Ψαραντώνη στα Ανώγεια, τις πίπιζες στο πανηγύρι του Συμιού στο Μεσολόγγι και γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια.

Γενικά, γουστάρω πολύ που είμαι Έλληνας!!!"

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 16:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα είπες όλα GDS1. Αυτό ακριβώς είναι ο Έλληνας και (το σημαντικότερο για μένα) μπράβο του (μας).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 17:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γώ που νόμιζα ότι ο αυτουργός του θέματος ήθελε να αποφύγουμε τα στερεότυπα.

__________
ΔpΔq>=hΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 19:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε όχι και διασυρθήκαμε στην Γερμανία βρε Zephyr. Απλά γκολ δεν βάλαμε. Και μέχρι το 40΄ μια χαρά παίζαμε. Έχω προλάβει και το μουντιάλ του 1994 και ξέρω από διασυρμούς.
Όσο για την καθαρότητα της φυλής, αν και όντως περάσαν πολλοί λαοί, δεν νομίζω ότι έγιναν και τόσες επιμείξεις, ώστε αυτή να χαθεί. Αν χανόνταν τόσο εύκολα, γιατί σήμερα να μην είμαστε μουσουλμάνοι, τσιράκια με τους Τούρκους ή Σλάβοι ή οτιδήποτε άλλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 23:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και έχουμε απολέσει προ πολλού την ταυτότητα μας θα αναφέρω αυτά που πιστεύω πως χαρακτήριζαν τον Έλληνα πρόγονο μας.

· ΦΙΛΟΓΝΩΣΙΑ
· ΦΙΛΟΚΑΛΙΑ
· ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ
· ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
· ΑΡΕΤΗ & ΜΕΤΡΟ

Για την Ελλάδα του σήμερα κάποιος καλλιτέχνης είπε πως είναι ένας τόπος γεμάτος πληγές που πονάνε. Όμως οι ΄Έλληνες φοβούνται τον πόνο και προσπαθούν να τον αποφύγουν! Αντί να τον γιατρέψουν, προσπαθούν να τον ξεγελάσουν! Κάνουν καραγκιοζιλίκια, παίρνουν πόζες, το ρίχνουν στο τσιφτετέλι, στα κοσμικά, στα κομματικά. Φοβούνται να αντικρίσουν κατάφατσα τον πόνο, τα προβλήματά τους, τον εαυτό τους, την ταυτότητά τους. Ποτέ λαός δε φοβήθηκε τον εαυτό του, περισσότερο απ’ ό,τι ο νεοέλληνας. Όμως ο πόνος εξορκίζεται με τον πόνο! Αν τον αντικρίσεις κατάματα, αποκτάς αυτογνωσία, εξανθρωπίζεσαι…
Σύμφωνα με τον καθηγητής Λιαντίνης είπε πως το να υπάρχεις «’Ελληνικός» σημαίνει τέσσερις τρόπους συμπεριφοράς :

1. Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση. Όχι την αλήθεια που φτιάχνει το μυαλό των ανθρώπων.
2. Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.
3. Ότι αποθεώνεις την Oμορφιά. Γιατί η Oμορφιά είναι δυνατή σαν το νου σου και φθαρτή σαν τη σάρκα σου.
4. Και κυρίως αυτό.. Ότι αγαπάς τον άνθρωπο. Πως αλλιώς! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα μέσα στο σύμπαν.

Ο Λιαντίνης επίσης λέει πως :

· Έλληνας θα πει δύο και δύο τέσσερα στη γη. Όχι δύο και δύο είκοσι δύο στον ουρανό.
Έλληνας θα πει να προσκυνάς τακτικά στους Δελφούς το γνώθι σαυτόν. Όχι να κάνεις εξομολόγηση στους αγράμματους πνευματικούς και στους μαύρους ψυχοσώστες.
Έλληνας θα πει να σταθείς μπροστά στη στήλη του Κεραμεικού και να διαβάσεις το επιτύμβιο:
στάθι και οίκτιρον
Σταμάτα και δάκρυσε, γιατί δεν ζω πια. Και όχι να σκαλίζεις πάνω σε σταυρούς κορακίστικα λόγια και νοήματα:προσδοκώ ανάσταση νεκρών.
Έλληνας θα πει όσο ζεις, να δοξάζεις με τους γείτονες τον ήλιο και τον άνθρωπο. Και να παλεύεις με τους συντρόφους τη γη κα τη θάλασσα. Και σαν πεθαίνεις, να μαζεύονται οι φίλοι γύρω από τη μνήμη σου, να πίνουνε παλιό κρασί και να σε τραγουδάνε…

Ολο το κείμενο;

http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=70


Σύμφωνα με το Ρίτσαρντ Λίβινγκστον και τον Αντρέ τα κύρια γνωρίσματα του αρχαίου ελληνικού πνεύματος ήταν:

· Η φιλοκαλία, δηλαδή η αγάπη για το ωραίο.
· Το μέτρον.
· Η ευθύτητα και η παρρησία.
· Ο ανθρωπισμός.
· Η αγάπη της ελευθερίας.

Ολόκληρο το εκπληκτικό κείμενο του Δημήτρη Σαραντάκου Γιατί η Ελλάδα στο ;

http://www.sarantakos.com/arx3.html

Τέλος παραθέτω το ακόλουθο πορτραίτο του νεοέλληνα του Αμερικανου δικαστή Ν. Κέλλυ, το οποίο βραβεύτηκε σε διεθνή διαγωνισμό της εποχής (πρίν 50 περίπου χρόνια) και δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Ουάσιγκτον:

TI EINAI O ΕΛΛΗΝΑΣ


Προ του δικαστηρίου της αδεκάστου Ιστορίας ο Έλλην απεκαλύφθη
ανέκαθεν κατώτερος των περιστάσεων, καίτι από απόψεως διανοητικής
κατείχε πάντοτε τα πρωτεία.

Ο Έλλην είναι ευφυέστατος, αλλά και αισθηματίας, δραστήριος αλλά και
αμέθοδος, φιλότιμος αλλά πλήρης προλήψεων, θερμόαιμος, ανυπόμονος,
αλλά και πολεμιστής.

Ανέδειξε τον Σωκράτη δια να τον δηλητηριάσει.

Εθαύμασε τον Θεμιστοκλέα δια να τον αποπέμψει.

Υπηρέτησε τον Αριστοτέλη δια να τον καταδιώξει.

Έκτισε τον Παρθενώνα και μεθυσθείς εκ της αίγλης του αφήκε βραδύτερον
να γίνει στόχος οβίδων.

Έφερε το '21 δια να το διακυβεύσει.


Εδημιούργησε το 1909 δια να το λησμονήσει.

Ετριπλασίασε την Ελλάδα και παρ' ολίγον να την κηδεύσει.

Κόπτεται την μίαν στιγμήν δια την αλήθειαν και την άλλην μισεί τον
αρνούμενον να υπηρετήσει το ψεύδος.

Παράδοξον πλάσμα, ατίθασσον, περίεργον, ημίκαλον, ημίκακον, ασταθές
αβέβαιον διαθέσεων, εγωπαθές και σοφόμωρον ο Έλλην.

Οικτήρετέ τον, θαυμάσατέ τον αν θέλετε, ταξινομήσατέ τον αν
ημπορείτε.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 06/07/2005 00:12:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 02:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι αρχίζω και υποψιάζομαι τι «εννοείται» όταν αναφέρεται ο «Έλλην».

- Είναι αυτός που «χαρίζει» χωρίς προσδοκίες ότι «του δόθηκε» όταν «ζήτησε» χωρίς «αναμονές»
- Είναι εκείνος που βιώνει τον κύκλο, σε αντιπαράθεση με την πυραμίδα. Σκέψου το λίγο. Αυτό ισχύει από το πιο μικρό και καθημερινό … μέχρι όπου μπορεί να φτάσει ο λογισμός σου.
- Είναι αυτός που δεν κρίνει, όχι για να μην κριθεί, μα γιατί δεν το κάνει.
- Είναι εκείνος που «γνωρίζει» τα δεσμά της ύλης και τα δέχεται γιατί έτσι είναι.
- Είναι αυτός που αναζητά την γνώση για την γνώση και όχι για το αποτέλεσμα.
- Δεν έχει να κάνει ούτε με γονίδια ούτε με εθνότητες, φυλές και προγόνους, γιατί είναι «οντότητα» συμπαντική ο «Έλλην».
- Και ο «Έλλην» «διαλέγει» το σώμα που θα τον φιλοξενήσει με «συμπαντικά» κριτήρια, χαώδη, πολυδιάστατα και φυσικά σε μη-γραμμικό χρόνο.
Και αν τα κατανοήσεις όλα αυτά και ασχοληθείς και λίγο με την Κβαντομηχανική, θα «δεις» ότι δεν έχει σημασία αν «είσαι» «Έλλην» η «όχι». Θα καταλάβεις ότι το μόνο που έχει σημασία είναι η γνώση. Η γνώση του ΟΛΟΥ, της ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ πραγματικότητας, Και ότι, αν αναζητήσεις με «αγνή» (χωρίς δόλο, προκατάληψη, αναμονές) καρδιά την γνώση, ο «κόσμος» θα σου την δώσει απλόχερα.
Αρκεί να μην περιμένεις κάτι συγκεκριμένο και να αποδεχτείς ότι όλα «ΕΝ ΣΟΦΙΑ» εποιήθηκαν.
Τώρα για τον Ελλαδίτη, είναι ο κάτοικος το γεωπολιτικού χώρου και κράτους της Ελλάδας. Ο έχον ελληνική υπηκοότητα.
«Το να ρωτά κανείς πραγματικά είναι σαν να ανοίγει την πόρτα σε ανεμοστρόβιλο. Η απάντηση μπορεί να εκμηδενίσει την ερώτηση και τον εξεταστή.»
Δεν είναι ΟΛΑ που λέγονται ψέματα. Απλός πακετάρουν Αλήθειες σε συσκευασίες ψεμάτων για να «καούν με τα ξέρα και τα χλωρά».
Τώρα πως θα τα χωρίζεις ….?
Η ΓΝΩΣΗ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ!!!!

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 14:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σχόλια να κάνεις μετά το καλό που παρέθεσε ο φίλος GDS1 και το πολύ καλό που μας παρέθεσε ο φίλος ΠΛΩΤΙΝΟΣ, το οποίο με κάλυψε πλήρως.

Ετσι κι' αλλοιώς μάλλον λάθος εποχή διάλεξα ν' ανοίξω αυτό το θέμα, διότι κάποιες απρόσμενες επαγγελματικές υποχρεώσεις με αναγκάζουν να λείψω από την Αθήνα (και τον υπολογιστή μου) για κάποιες ημέρες (οχι για διακοπές).

Ζητώ την συγγνώμη και την κατανόησή σας, που δεν θα μπορώ (προς το παρόν)να συμμετέχω στο θέμα που άνοιξα.

Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 18:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σχόλια να κάνεις μετά το καλό που παρέθεσε ο φίλος GDS1 και το πολύ καλό που μας παρέθεσε ο φίλος ΠΛΩΤΙΝΟΣ, το οποίο με κάλυψε πλήρως.

Συμφωνώ. Και εγώ το βούλωσα ήδη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω κάτι ουσιαστικό να πω για το θέμα που άνοιξες φίλε μου Αίολε (και επ' ευκαιρίας καλή ξεκούραση για όσο θα λείπεις...)

Οι Έλληνες δεν με ενδιαφέρουν περισσότερο από άλλους λαούς.

Απλά, μιας και αναφέρθηκαν από τον ΠΛΩΤΙΝΟ τα όμορφα λόγια του Λιαντίνη, και η όλη συζήτηση συνέπεσε με την εύρεση των οστών του στον Ταϋγετό... ήθελα απλά να μοιραστώ κάποιες από τις σκέψεις που έκανα το απόγευμα, όταν ατυχώς έπεσα πάνω στο δελτίο ειδήσεων του Άλτερ (είμαι της βαριάς κουλτούρας), την ώρα που πραγματευόταν το θέμα...

Δεν ξέρω αν γερνάω και γίνομαι παράξενη, αλλά βλέποντας το βλακωδώς έκπληκτο βλέμμα του παρουσιαστή, και έναν μαϊντανοειδή δημοσιογραφίσκο να μαίνεται για το επίπεδο των εκπαιδευτικών στα πανεπιστήμια, και τα άσχημα μηνύματα που περνάει στην νεολαία (sic) η αυτοχειρία του Λιαντίνη, πραγματικά απογοητεύτηκα... Θα μου πεις τι περίμενες, Άλτερ έβλεπες...

Βέβαια, ανταπαντώ στον εαυτό μου ότι μηνύματα έχουν όχι μόνο τα λόγια σου, αλλά και οι πράξεις σου... και τα μηνύματα έχουν πάντα ποικίλους αποδέκτες... όποτε εδώ έχουμε το κλασσικό "ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ...."

Αλλά η αυθόρμητη απάντηση μου στο ερώτημα σου καλέ μου Αίολε βγαίνει μάλλον χωλή...

Έλληνες είναι όλοι όσοι οι ταυτότητες τους γράφουν πως είναι Έλληνες, αφού εδώ ότι δηλώσεις είσαι. Τους χαρακτηρίζουν πολλά πράγματα, αλλά πρώτα από όλα ο εύκολος ενθουσιασμός, η κακή μνήμη, η ξερολίαση, και η επιπόλαιη θεοποιήση και απαξίωση των πάντων...

Είναι πολύ πιο απλό και κατανοητό να ακούμε τις συνεντεύξεις της Παπαρίζου (όχι ότι μου φταίει η κοπέλα, απλά άμα την δω δυο τρεις φορές ακόμη θα Παπαβρίσω...) να λέει ότι έχει ίνδαλμα τον... Καραϊσκάκη (και αυτό sic), παρά να ανοίγουμε τα ξερά μας, να δούμε τι ήθελε να πει ο άνθρωπος που μας μούτζωσε όλους και πήγε να πεθάνει με την ηρεμία του, κοιτάζοντας τα αστέρια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 23:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να αναφερθώ και εγώ σχετικά με τα λόγια του Λιαντίνη που παρέθεσε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ. Δείχνουν οτι ο πραγματικός Έλληνας είναι ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΗΣ, μακρυά απο προλήψεις και δεισιδαιμονίες. Εφευρίσκει ερευνά αναζητά αποδείξεις, πηγές, αιτίες αποτελέσματα. Δέν θεοποιεί εύκολα κάτι που του πλασάρουν στα καλά καθούμενα.
Δυστυχώς ο σημερινός Έλληνας δέν το δείχνει αυτό άν λάβουμε υπόψιν τις επιπόλαιες θεοποιήσεις και προλήψεις ιδιαίτερα όσον αφορά την σχέση του με την Χριστιανική θρησκεία. Αυτό δείχνει οτι είναι επιπόλαιος και παρασύρεται ενώ πολύ δύσκολα αλλάζει τις καθιερωμένες του ιδέες.
Εκ πρώτης όψης θα έλεγα Έλληνας είναι όποιος ανήκει στην Μεσογειακή φυλή και έχει συναίσθηση της Ελληνικής του καταγωγής. Αλλά στην σημερινή εποχή δέν μπορείς να το πείς αυτό. Όπως είπε ο Brie Boy μόνο άν το γράφει η ταυτότητα μας ισχύει και άν οι γονείς μας είναι γεννημένοι στην Ελλάδα, και μιλάνε Ελληνικά.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 00:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο Brie Boy!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 17:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως μας γουστάρω τους Έλληνες, ακόμα και με τα κουλά μας. Δεν παιζόμαστε.
Ακόμα και τα λόγια του Λιαντίνη, όσο και να πληγώνουν, από Έλληνα έγιναν, Έλληνες καταλαβαίνουν τι θέλει να πει και εξακολοθούν να υπάρχουν Έλληνες που ζουν και σκέφτονται παρόμοια.
Και αν διάβασα καλά το κείμενο, είναι η Brie Boy. Και εγώ το ίδιο λάθος είχα κάνει. Μάλλον φταίει το nick. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 18:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα συμφωνησω οτι ¨Ελληνας ειναι αυτο που λέει ο Πλώτινος και Νεοέλληνας αυτα που λεει o Gds1 αλλα υπάρχει μια κοινη πορεια και στους 2.
Αυτος που θα παει το πρωι του Σαββατου να προσκυνησει στους Δελφους καλλιστα το βραδυ θα πηζει στη παραλιακη για να παει να ακουσει Μαζωνακη και το πρωι θα τον βρει αραχτο διπλα στο κυμα με τον Φραπε κανοντας φιλοσοφικες συζητησεις με την παρεα πειραζωντας και κανα γκομενακι που περναει μπροστα απο την ξαπλωστρα του.

Πιστευω οτι βρισκομαστε στο καλυτερο μερος του κοσμου.
Δεν υπαρχει λαος σαν τον Ελληνικο και κανεις ποτε δεν θα φτασει την κουλτουρα του Ελληνα.
Αλλα ειλικρινα πιστευω στο τραγουδι του Σφακιανακη που λεει "Αντε θυμα αντε ψωνιο αντε συμβολο αιωνιο,αν ξυπνησεις μονομιας θα ερθει αναποδα ο ντουνιας".

Καπου μεσα μου πιστευω οτι ευνοει τους παντες ο Ελληνας να ειναι σε μια μεση κατασταση οπως ειναι τωρα γιατι αν ξαφνικα ξυπνησει ο Σωκρατης,ο Πλατωνας και ο Μ.Αλεξανδρος μεσα του ειναι ικανος να γυρισει τον κοσμο αναποδα αλλα και αν ξεπεσει τελειως και εξαφανιστει τοτε μαζι του θα παρασυρει και ολους γυρω του.

Δειτε τους Ελληνες που πανε στο εξωτερικο και που παντα λησμονουνε την πατριδα και βαλτε τους ξενους που ερχονται εδω αλλα θα δινανε και την ζωη τους για να μπορουσανε να μεινουνε εδω για παντα.

Ζουμε στο παραδεισο της γης αρκει να το καταλαβουμε καποια στιγμη.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 03:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλληνας πολίτης μιας πανάρχαιας αυτοκρατορίας που είναι γερασμένη, κουρασμένη φωνάζει ΜΗ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ. Πολίτης ενός κράτους κρετίνων, ανέραστων, εγωκεντρικών πολιτικών που του πίνουν το αίμα με κάθε θεμιτό ή αθέμιτο τρόπο. Οι αγγλοσάξονες, αυτά τα κακομαθημένα παιδία που νομίζουν ότι στο ανθός της ηλικίας τους ξέρουν τα πάντα, μας κλοτσάνε με την παραμικρή ευκαιρία από καθαρή ζήλια και απέχθεια για ότι και να κάνουμε χωρίς να βλέπουν χωρίς να νοιώθουν και χωρίς να κάνουν μια προσπάθεια να καταλάβουνε οτιδήποτε. (Εδώ συμπληρώστε ότι μας κάνει την ζωή ποδήλατο κολασμένου κάφρου).
Και όμως παρόλα αυτά ,ίσως να έχουμε περάσει και χειρότερα, είμαστε μες στην τρελή χαρά. Τι άλλο να πεις και τι πλήκτρο να χτυπήσεις.
Και ήμαστε ακόμα ζωντανοί (και στο ίδιο μέρος) ,όπως λέει και γνωστή Ελληνική φωνή.
Συμφωνώ και επαυξάνω με GDS1 & ΠΛΩΤΙΝΟΣ.
Είμαστε αυτοί που είμαστε που είμαστε κα σε οποίον αρέσουμε.

aenao to peperasmeno toy photos to phasma ths anarxikhs taxis toy tipota.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 13:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας!

Μετά από 5 ζεστές ημέρες και με πιό ζεστή τσέπη, επέστρεψα.

quote:
ΦΙΛΟΓΝΩΣΙΑ
· ΦΙΛΟΚΑΛΙΑ
· ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ
· ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
· ΑΡΕΤΗ & ΜΕΤΡΟ

1. Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση. Όχι την αλήθεια που φτιάχνει το μυαλό των ανθρώπων.
2. Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.
3. Ότι αποθεώνεις την Oμορφιά. Γιατί η Oμορφιά είναι δυνατή σαν το νου σου και φθαρτή σαν τη σάρκα σου.
4. Και κυρίως αυτό.. Ότι αγαπάς τον άνθρωπο. Πως αλλιώς! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα μέσα στο σύμπαν.

Ο Λιαντίνης επίσης λέει πως :

· Έλληνας θα πει δύο και δύο τέσσερα στη γη. Όχι δύο και δύο είκοσι δύο στον ουρανό.
Έλληνας θα πει να προσκυνάς τακτικά στους Δελφούς το γνώθι σαυτόν. Όχι να κάνεις εξομολόγηση στους αγράμματους πνευματικούς και στους μαύρους ψυχοσώστες.
Έλληνας θα πει να σταθείς μπροστά στη στήλη του Κεραμεικού και να διαβάσεις το επιτύμβιο:
στάθι και οίκτιρον
Σταμάτα και δάκρυσε, γιατί δεν ζω πια. Και όχι να σκαλίζεις πάνω σε σταυρούς κορακίστικα λόγια και νοήματα:προσδοκώ ανάσταση νεκρών.
Έλληνας θα πει όσο ζεις, να δοξάζεις με τους γείτονες τον ήλιο και τον άνθρωπο. Και να παλεύεις με τους συντρόφους τη γη κα τη θάλασσα. Και σαν πεθαίνεις, να μαζεύονται οι φίλοι γύρω από τη μνήμη σου, να πίνουνε παλιό κρασί και να σε τραγουδάνε…

Σύμφωνα με το Ρίτσαρντ Λίβινγκστον και τον Αντρέ τα κύρια γνωρίσματα του αρχαίου ελληνικού πνεύματος ήταν:
· Η φιλοκαλία, δηλαδή η αγάπη για το ωραίο.
· Το μέτρον.
· Η ευθύτητα και η παρρησία.
· Ο ανθρωπισμός.
· Η αγάπη της ελευθερίας.


Αν δεχθούμε αυτό ώς ορισμό του Ελληνα, πόσοι νομίζετε ότι υπάρχουν;
...διότι σαν του GDS1 υπάρχουν πολλοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 11:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
100+ Λόγοι που γουστάρω που είμαι Έλληνας

Γιατί έχουμε θάλασσα να την πιεις στο ποτήρι

Γιατί μπροστά στο ρεβανί τι να μας πει το μιλφέιγ

Γιατί το καρπούζι το αγοράζουμε ολόκληρο και όχι σε φέτες

Γιατί «καμάκι» και «σουβλάκι» είναι το πρώτο ποίημα που μαθαίνουμε

Γιατί τους μεζέδες που συνοδεύουν το τσιπουράκι δεν τους φτάνει κανένα «ορντέβρ»

Γιατί στην Ελλάδα κάθε νύχτα τελειώνει το επόμενο πρωί

Γιατί «λουλουδοπόλεμος» δεν υπάρχει σε καμιά άλλη χώρα

Γιατί πίνουμε κι ένα ποτηράκι παραπάνω χωρίς να μας πίνει

Γιατί μπορούμε να απολαύσουμε τον καφέ μας με τσιγάρο. Όχι να τον πιούμε σφηνάκι

και να πάμε να καπνίσουμε κρυφά στο σπίτι μας

Γιατί το φλερτ είναι το εθνικό μας χόμπι

Γιατί στην Ελλάδα όλοι βρίζουμε το Δημόσιο και ταυτόχρονα σκοτωνόμαστε για μια θέση εκεί

Γιατί έχουμε δεν έχουμε λεφτά, ένα μπουζουκάκι θα το πάμε

Γιατί έχουμε νοοτροπία «και αύριο μέρα είναι»

Γιατί όταν μπαίνουμε σε λεωφορείο κάνουμε τα πάντα για να βρούμε θέση να καθίσουμε

Γιατί δεν το παίζουμε ψευτοπουριτανοί. Τις «λαδιές» μας τις κάνουμε με θράσος

Γιατί είμαστε πρώτοι στο φανάρι και κορνάρουμε τον εαυτό μας από συνήθεια

Γιατί ξέρουμε καλύτερα να ξοδεύουμε παρά να αποταμιεύουμε

Γιατί δε μοιραζόμαστε τη βενζίνη στο αυτοκίνητό μας με αυτούς που βάζουμε μέσα

Γιατί δεν κάνουμε ποτέ επίσκεψη «με άδεια χέρια»

Γιατί η λέξη «κερνάω» υπάρχει στο λεξιλόγιό μας

Γιατί άντε να εξηγήσεις στον ξένο τι σημαίνει «καψούρα»

Γιατί βράζει το αίμα μας

Γιατί στην Ελλάδα η οικογένεια έχει ακόμα αξία

Γιατί κατά βάθος...είμαστε καλά παιδιά

Γιατί τα καταφέρνουμε πάντα...έστω και την τελευταία στιγμή

Γιατί δε «μασάμε» από 400 χρόνια σκλαβιάς

Γιατί για τα μάτια μιας γυναίκας κάναμε 10 χρόνια πόλεμο

Γιατί όταν οι ξένοι δεν έβρισκαν λέξεις έκλεβαν τις δικές μας

Γιατί η λέξη φιλότιμο δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα

Γιατί καλή η κιθάρα και το όμποε αλλά το μπουζούκι βγάζει άλλο ήχο

Γιατί το «Αι Γενέαι Πάσαι» της Μεγάλης Παρασκευής μας σηκώνει την τρίχα κάγκελο

Γιατί όποια πέτρα κι αν σηκώσεις Έλληνες θα βρεις από κάτω

Γιατί ερωτευόμαστε και μισούμε με πάθος

Γιατί τις δύσκολες στιγμές τις περνάμε με φίλους χωρίς να χρειαζόμαστε ψυχίατρο

Γιατί ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης και ο Περικλής ήταν Έλληνες

Γιατί η Μερκούρη, ο Χατζιδάκις και ο Ελύτης ήταν Έλληνες

Γιατί η συνταγή «αλά ελληνικά» είναι η πιο πετυχημένη

Γιατί η τρέλα δεν πάει στα βουνά...πάει στις παραλίες!

Γιατί οι καλοκαιρινές διακοπές είναι κοντά και... πού να τρέχουμε τώρα!

Γιατί όταν οι άλλοι ανακάλυπταν το κρέας εμείς είχαμε ήδη χοληστερίνη

Γιατί όταν εμείς φτιάχναμε τον Παρθενώνα οι άλλοι κοιμόντουσαν πάνω στα δέντρα

Γιατί εμείς δώσαμε τα φώτα σε όλους αυτούς που το παίζουνε ηγέτες και οδηγούν στην ειρήνη κάνοντας πολέμους

Γιατί η φέτα και το ελαιόλαδο μεταφράστηκαν σε ελληνικό ταμπεραμέντο

Γιατί "Ένα γλυκό χωρίς"! Και όλοι καταλαβαίνουν πως πρόκειται για φραπέ

Γιατί μπορούμε να παρατήσουμε τα πάντα για έναν μεγάλο έρωτα!

Γιατί στη γλώσσα μας διακρίνουμε μεταξύ έρωτα και αγάπης...ξέρουμε όμως να ζούμε με πάθος και τα δυο!

Γιατί αλλάζουμε κινητό κάθε χρόνο, αυτοκίνητο κάθε τρία χρόνια και ερωτικό σύντροφο κάθε τρεις και λίγο

Γιατί όταν οι άλλοι φορούσαν προβιές λύκων εμείς υφαίναμε αραχνοΰφαντους χιτώνες

Γιατί οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες (Winston Churchill- 1941)

Γιατί δε βάζουμε κέτσαπ στο φαγητό μας. Έχει από μόνο του υπέροχη γεύση

Γιατί όταν πονάμε ξέρουμε να κλαίμε και να χορεύουμε τη ζεμπεκιά με περηφάνια

Γιατί ο Έρωτας ήταν Έλληνας Θεός. Γι αυτό ξέρουμε και να αγαπάμε

Γιατί μπορεί να είμαστε οξύθυμοι αλλά ποτέ δεν κρατάμε κακία

Γιατί κανένας άλλος δεν χαίρεται για την καταγωγή του όσο εμείς

Γιατί παρόλο που γνωρίζουμε τον κίνδυνο τολμάμε

Γιατί η τρέλα στην Ελλάδα πάει με χίλια....Γι αυτό όλοι τρέχουν στο δρόμο

Γιατί το 95% των αστεριών και των πλανητών έχουν ελληνική ονομασία

Γιατί δουλεύουμε για να ζούμε και δε ζούμε για να δουλεύουμε

Γιατί έχουμε του κόσμου τα ελαττώματα και παρόλα αυτά είμαστε ακαταμάχητοι

Γιατί η ζωή μας είναι στο «δυνατό» ενώ των ξένων στο «αθόρυβο»

Γιατί αν η χώρα μας δεν ήταν η ομορφότερη του κόσμου, θα τη διάλεγαν για σπίτι τους οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου;

Γιατί όταν φωνάζουμε «αδελφέ» στο δρόμο, όλοι γυρνάνε

Γιατί κάνουμε τις περισσότερες καταχρήσεις κι όμως ζούμε περισσότερο

Γιατί ακόμα κι ο Αϊνστάιν παραδέχτηκε ότι οφείλει πολλά σε έναν Έλληνα

Γιατί όταν συζητάμε για δίαιτα είμαστε πάντα στο τραπέζι και τρώμε

Γιατί κάποτε «φωτίσαμε» ολόκληρο τον κόσμο

Γιατί μιλάμε δυνατά και γελάμε με την καρδιά μας

Γιατί είμαστε οι μόνοι που ξεκινάμε το μεσημέρι για καφεδάκι και καταλήγουμε να πίνουμε ούζο μέχρι πρωίας

Γιατί μπροστά στο Μετσοβόνε τύφλα να χει το Έμενταλ

Γιατί με μια φλόγα καταφέραμε να ενώσουμε ολόκληρο τον κόσμο

Γιατί ξέρουμε να εκφράζουμε το σ' αγαπώ με κάθε πιθανό τρόπο

Γιατί τα πιο απίστευτα είναι κι ελληνικά

Γιατί κυκλοφορούμε στο δρόμο στις δύο το βράδυ και δε νιώθουμε ότι είμαστε σε στοιχειωμένη πόλη

Γιατί σουβλάκι, σουτζουκάκι και λοιπές ελαφριές γεύσεις είναι η αδυναμία μας

Γιατί είμαστε περήφανοι για το παρελθόν μας

Γιατί δεν πάμε για ύπνο με τις κότες αλλά το ξημερώνουμε διασκεδάζοντας

Γιατί ακόμη και το πιο μικρό ξωκλήσι μας λούζεται από φως. Δεν πιάνεται η ψυχή μας απ' τη σκοτίδα του βιτρώ

Γιατί τα λέμε έξω απ΄ τα δόντια

Γιατί ξέρουμε να «κλέβουμε» αλλά και να μην «καρφώνουμε» αυτόν που «κλέβει» στις εξετάσεις

Γιατί έχουμε πάντα μια λύση- έστω και πλάγια- σε όλα

Γιατί οι γονείς μας δεν ξεχνάνε ότι υπάρχουμε μόλις κλείσουμε τα δεκαοκτώ

Γιατί είμαστε των άκρων

Γιατί την κάθε δυσκολία την αντιμετωπίζουμε για χιούμορ

Γιατί το αντιπροσωπευτικότερο ελληνικό σύνθημα είναι: «Για την Ελλάδα, ρε γαμώτο!»

Γιατί οι Ολυμπιακοί Αγώνες γεννήθηκαν εδώ

Γιατί όταν θέλουμε να λιαστούμε, έχουμε αμμουδιά και θάλασσα. Δεν ξεχυνόμαστε στα γρασίδια ούτε βουτάμε στα σιντριβάνια ουτε τρεχουμε στα solarium

Γιατί βλέπουμε τον ουρανό γαλάζιο κι όχι μολυβί

Γιατί εδώ που ζούμε όλο το χρόνο, ο ξένος το έχει σκοπό ζωής να έρθει μία εβδομάδα

Γιατί η Ελλάδα είναι η πιο φτωχή χώρα με τους πιο πλούσιους κατοίκους

Γιατί είχαμε μάγκες προγόνους

Γιατί ξέρουμε τι θα πει κέφι

Γιατί μιλάμε καλά τις ξένες γλώσσες...αλλά ποιοι μιλούν καλά τα ελληνικά;

Γιατί πίνουμε και καπνίζουμε περισσότερο από όλους και ζούμε περισσότερο από όλους

Γιατί εμείς γράφουμε την Ιλιάδα, και οι ξένοι την κάνουν έργο χιλιάδες χρόνια μετά

Γιατί το τζατζίκι, το σουβλάκι, η μαγκιά και το φιλότιμο είναι ελληνικά

Γιατί μας αρέσει τα λεφτά και τα ψάρια να τα τρώμε πάντα φρέσκα

Γιατί ενώ έχουμε μικρή χώρα, έχουμε μεγάλη καρδιά

Γιατί το δικό μας μοντέλο ζωής έχει πολλέεεεεεες καμπύλες

Γιατί η μάνα μου κάθε Αύγουστο απλώνει τραχανά. Οι άλλοι τι απλώνουν?

Γιατί το σύνθημα Ελευθερία 'η Θάνατος ήταν ελληνικό.

Γιατί όταν φοράμε πέδιλα, δεν τα φοράμε με κάλτσες

Γιατί πληρωνόμαστε Παρασκευή και Κυριακή πρωί δεν έχουμε λεφτά ούτε για τσιγάρα.

ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΣΟΥΒΛΑΤΖΗ, ΜΑΣ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ "ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ", ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ "ΑΠ' ΟΛΑ ΒΑΛΕ ΜΟΥ" ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 22:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλληνας είναι όποιος είναι διατεθειμένος, εν καιρώ πολέμου, να ρισκάρει την ζωή του για την ελευθερία της Ελλάδας, ανεξαρτήτως καταγωγής, πολιτικών πεποιθήσεων ή θρησκευτικών αντιλήψεων.
Γιατί με τα λόγια, όλοι έλληνες είμαστε...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 23:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gds1 , υπέροχο κείμενο.
Εχουν δίκιο και οι αρχαίοι όταν λένε ότι έλληνας είναι ο μετέχων της ελληνικής παιδείας.
Φυσικά η ελληνική παιδεία δεν είναι μόνο τα γράμματα.
Κάποτε φιλοξένησα έναν επιστήμονα ευρωπαικής χώρας και τον πήγα 12 το μεσημέρι καθημερινή, σε πεζόδρομο για ελληνικό καφέ. Πλήθος κόσμου όλων των ηλικιών αραχτοί με τις ώρες, το ένα πόδι στη μια καρέκλα το άλλο στην άλλη.
Για να του λύσω την απορία του εξήγησα ότι είναι κοπανατζήδες μαθητές, κοπανατζήδες εργαζόμενοι κτλ. Έμεινε έκθαμβος.
Μου υποσχέθηκε ότι όταν πάει στη χώρα του θα ακολουθήσει την ελληνική παιδεία.
Ένα χρόνο μετά έμαθα ότι έκανε προσπάθειες αλλά εις μάτην.
Έφτεγε το γ... το DNA?
Δε νομίζω να ισχύει ότι νικήσαμε τους λατίνους με τα γράμματα όπως οι ίδιοι ισχυρίστηκαν, αλλά με τη φιλοσοφία της ζωής. Το ισχυρό κύταρο προσελκύει τα γύρω του, τα αφομοιώνει και τα εξαφανίζει αυξανόμενο. Έγινε με τους ρωμαίους, έγινε στα παράλια της Μ. Ασίας, παραλίγο να γίνει και στην Κων/λη αν δεν επέμβαιναν οι Μ. δυνάμεις να μας "σώσουν".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 00:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποτε φιλοξένησα έναν επιστήμονα ευρωπαικής χώρας και τον πήγα 12 το μεσημέρι καθημερινή, σε πεζόδρομο για ελληνικό καφέ. Πλήθος κόσμου όλων των ηλικιών αραχτοί με τις ώρες, το ένα πόδι στη μια καρέκλα το άλλο στην άλλη.
Για να του λύσω την απορία του εξήγησα ότι είναι κοπανατζήδες μαθητές, κοπανατζήδες εργαζόμενοι κτλ. Έμεινε έκθαμβος.

Aυτός ο τρόπος ζωής(lifestyle) για τον οποίο, για κάποιον περίεργο τρόπο είμαστε και υπερήφανοι, δεν είναι αποτέλεσμα κανενός DNA και σίγουρα δεν είναι χαρακτηρίζει διαχρονικά την Ελλάδα. Αποτελεί προιόν μιας προοδευτικής διαφθοράς της κοινωνίας μας που συντελείται απο την δεκαετία του '60 και μετά( όσοι παρακολουθούν ελληνικό κινηματογράφο ξέρουν τι ενοώ). Μάθαμε να θεωρούμε ''μάγκα'' τον τεμπέλη και τον κομπιναδόρο ενώ ''γραφικό'' τον τίμιο και ηθικό.
Η τάση αυτή έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας απο την Μεταπολίτευση και μετά. Η σημερινή εικόνα όμως της κοινωνίας μας δεν είναι σε καμία περίπτωση εντιπροσωπευτική της Ελλάδας και του Ελληνισμού. Κοινώς, ο σημερινός Νεοέλληνας θα ήταν εντελώς ξένος προς την νοοτροπία της ελληνικής κοινωνίας της δεκαετίας του '20 και του '40.
Φίλτατε gds1, μπορείς να μου δώσεςι έναν καλό λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να είμ αι υπερήφανος για τα παρακάτω?

quote:
Γιατί το καρπούζι το αγοράζουμε ολόκληρο και όχι σε φέτες

Γιατί «καμάκι» και «σουβλάκι» είναι το πρώτο ποίημα που μαθαίνουμε

Γιατί τους μεζέδες που συνοδεύουν το τσιπουράκι δεν τους φτάνει κανένα «ορντέβρ»

Γιατί στην Ελλάδα κάθε νύχτα τελειώνει το επόμενο πρωί

Γιατί «λουλουδοπόλεμος» δεν υπάρχει σε καμιά άλλη χώρα

Γιατί πίνουμε κι ένα ποτηράκι παραπάνω χωρίς να μας πίνει

Γιατί μπορούμε να απολαύσουμε τον καφέ μας με τσιγάρο. Όχι να τον πιούμε σφηνάκι

και να πάμε να καπνίσουμε κρυφά στο σπίτι μας

Γιατί το φλερτ είναι το εθνικό μας χόμπι

Γιατί στην Ελλάδα όλοι βρίζουμε το Δημόσιο και ταυτόχρονα σκοτωνόμαστε για μια θέση εκεί

Γιατί έχουμε δεν έχουμε λεφτά, ένα μπουζουκάκι θα το πάμε

Γιατί έχουμε νοοτροπία «και αύριο μέρα είναι»

Γιατί όταν μπαίνουμε σε λεωφορείο κάνουμε τα πάντα για να βρούμε θέση να καθίσουμε

Γιατί δεν το παίζουμε ψευτοπουριτανοί. Τις «λαδιές» μας τις κάνουμε με θράσος

Γιατί είμαστε πρώτοι στο φανάρι και κορνάρουμε τον εαυτό μας από συνήθεια

Γιατί ξέρουμε καλύτερα να ξοδεύουμε παρά να αποταμιεύουμε

Γιατί δε μοιραζόμαστε τη βενζίνη στο αυτοκίνητό μας με αυτούς που βάζουμε μέσα
Γιατί "Ένα γλυκό χωρίς"! Και όλοι καταλαβαίνουν πως πρόκειται για φραπέ

Γιατί μπορούμε να παρατήσουμε τα πάντα για έναν μεγάλο έρωτα!

Γιατί στη γλώσσα μας διακρίνουμε μεταξύ έρωτα και αγάπης...ξέρουμε όμως να ζούμε με πάθος και τα δυο!

Γιατί αλλάζουμε κινητό κάθε χρόνο, αυτοκίνητο κάθε τρία χρόνια και ερωτικό σύντροφο κάθε τρεις και λίγο
Γιατί κυκλοφορούμε στο δρόμο στις δύο το βράδυ και δε νιώθουμε ότι είμαστε σε στοιχειωμένη πόλη

Γιατί σουβλάκι, σουτζουκάκι και λοιπές ελαφριές γεύσεις είναι η αδυναμία μας
Γιατί δεν πάμε για ύπνο με τις κότες αλλά το ξημερώνουμε διασκεδάζοντας

ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΣΟΥΒΛΑΤΖΗ, ΜΑΣ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ "ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ", ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ "ΑΠ' ΟΛΑ ΒΑΛΕ ΜΟΥ" ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ




Μπορώ να μάθω τι ελληνικό υπάρχει σε όλα τα παραπάνω?
Όσο για αυτό
quote:
Εχουν δίκιο και οι αρχαίοι όταν λένε ότι έλληνας είναι ο μετέχων της ελληνικής παιδείας.

η φράση αυτή είναι τρομακτικά παρεξηγημένη, αλλά αυτό είναι άλλη υποθεση. Πάντως, ακόμα και αν δεχτούμε την επιπόλαιη ερμηνεία που δίνουν κάποιοι στην φράση αυτή( που εξάλου δεν ειπόθηκε ποτέ με αυτό τον τρόπο), σε καμία περίπτωση δεν είναι μετέχει σε κάποια ''ελληνική παιδεία'' όποιος κάνει τα τα όσα παρέθεσα στο παραπάνω quote...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 00:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader ,
όταν ο Οθωνας τέθηκε άρχων στην Ελλάδα , προσπάθησε να μάθει στα σταβάδια πειθαρχία.
Έβαλε τους πολεμιστές του 21 να κάνουν παρελάσεις κάτω από εμβατήρια του Σούμπερτ ενώ αυτοί ήσαν εξοικιωμένοι στους ήχους του κλαρίνου και να παρελαύνουν κατά τρόπο που θυμίζει φασιστοειδείς ευρωπαικές ομάδες γελοίου τύπου, κάτι που έχει μείνει μέχρι σήμερα, σε ρυθμούς 4/4 ενώ οι έλληνες πολεμιστές, διαπεμπόμενοι προς διασκέδαση βαβαρών ήξεραν μόνο να βηματίζουν σε ρυθμούς καλαματιανού και τσάμικου. (7/4).
Αρα μην πάμε στην κοινωνία του 60 και μετά αλλά πολύ πιο πίσω να δούμε ποιοί είμασταν και τι μας κόλλησαν οι "σωτήρες" μας.
Πειθαρχία υπάρχει άφθονη στους λαούς της δύσης.
Αυτοί ανακάλυψαν φεουδαρχικά συστήματα εξουσίας. Σήμερα στη δύση τα λένε δημοκρατικά.
Αυτά προσπαθούν να μας πλασάρουν κι εδώ.
Καταντήσαμε να συζητάμε στη βουλή για οικογενειακό προγραμματισμό, αν θα δουλεύει ο εργαζόμενος 8ωρο ή 15ωρο.
Εμείς εδώ στη φτώχια μας μάθαμε να σφάζουμε το καρπούζι και όχι να το αγοράζουμε φέτα.
Μάθαμε να διαβάζουμε σε δημόσιο και όχι ιδιωτικό σχολείο για να κατακλήσουμε τα πανεπιστήμια του κόσμου με ακαδημαικούς.
Μάθαμε και το πσ και οι καλύτεροι πληροφορικοί του πλανήτη είναι έλληνες (και ινδοί)
Θα ήταν έγκλημα να μην κάναμε μνεία στην πανευρωπαική λέξη kamaki, μαλακ.. (αραβικά malakiya = βασίλειο, μαλεκ ο βασιλειάς> )
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 01:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έβαλε τους πολεμιστές του 21 να κάνουν παρελάσεις κάτω από εμβατήρια του Σούμπερτ ενώ αυτοί ήσαν εξοικιωμένοι στους ήχους του κλαρίνου και να παρελαύνουν κατά τρόπο που θυμίζει φασιστοειδείς ευρωπαικές ομάδες γελοίου τύπου, κάτι που έχει μείνει μέχρι σήμερα, σε ρυθμούς 4/4 ενώ οι έλληνες πολεμιστές, διαπεμπόμενοι προς διασκέδαση βαβαρών ήξεραν μόνο να βηματίζουν σε ρυθμούς καλαματιανού και τσάμικου. (7/4).

Μάλλον δεν στα μάθανε καλά. Η επιβολή αληθινής στρατιωτικής πειθαρχίας στον ελληνικό στρατό απο τους βαβαρούς ήταν απολύτως αναγκαία και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή κατάντια της ελληνικής κοινωνίας. Η κατάσταση στην Ελλάδα του 1830 ήταν αποτέλεσμα τεσσάρων αιώνων δουλείας και έλλειψης παιδείας και, παρόλο που είναι απόλυτα δικαιολογημένη, δεν έχει επίσης καμία σχέση με οτιδήποτε ελληνικό. Για να στο πω αλλιώς βασιζόμενος στο παράδειγμα που ανέφερες, υπο ανάλογα εμβατήρια βάδιζαν και οι 300 του Λεωνίδα, οι μαχητές του Μ.Αλεξάνδρου, οι στρατιώτες στην Μ.Ασία το 1920 και οι ήρωες του Αλβανικού έπους...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 02:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγα-λίγα.
" Η επιβολή αληθινής στρατιωτικής πειθαρχίας στον ελληνικό στρατό απο τους βαβαρούς ήταν απολύτως αναγκαία και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή κατάντια της ελληνικής κοινωνίας."
_______________________
Εννοείς την πειθαρχία στο καθεστός των ξένων δυνάμεων που σάπισαν στη φυλακή τον Κολοκοτρώνη και τον Μακρυγιάννη προφανώς.
Πες μας τουλάχιστον αν είσαι με τον κολοκοτρώνη ή τους δανούς.
Την κατάντια σήμερα που τη βλέπεις? Στην ελλάδα ή στην ευρώπη?
___________________
"Η κατάσταση στην Ελλάδα του 1830 ήταν αποτέλεσμα τεσσάρων αιώνων δουλείας και έλλειψης παιδείας και, παρόλο που είναι απόλυτα δικαιολογημένη, δεν έχει επίσης καμία σχέση με οτιδήποτε ελληνικό. Για να στο πω αλλιώς βασιζόμενος στο παράδειγμα που ανέφερες, υπο ανάλογα εμβατήρια βάδιζαν και οι 300 του Λεωνίδα, οι μαχητές του Μ.Αλεξάνδρου, οι στρατιώτες στην Μ.Ασία το 1920 και οι ήρωες του Αλβανικού έπους..."
____________
Για το αλβανικό φυσικό είναι μετά τους βαβαρούς να έχουν μάθει κάποιο τρόπο βηματισμού.
Αλλά για λεωνίδα,Μ. αλέξανδρο κτλ. και χίλια χρόνια βυζάντιο που στο καλό βρήκες ότι παρέλαζαν με 4/4 , 3/4 , βαλς κτλ.?
Οι αρχαίοι τροποι ρυθμού είναι γνωστοί. Και μόνο ότι πηγαν στις θερμοπύλες με βαλσάκι δεν μας καταμαρτυρούν.
_____________________Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 02:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν, δεν αμφισβητώ πως οι βαβαροί και γενικότερα οι ξενοι έφεραν πολλά κακα στην πατρίδα μας, αλλά σίγουρα η οργάνωση του ελληνικού κράτους που ήταν στην κυριολεξία ένα κωλοχανείο μετά την επανάσταση του 1821 δεν είναι ένα απο αυτά. Τα ίδια εξάλλου με τους βαβαρούς πήγε να κάνει και ο ταλαίπωρος ο Καποδίστριας, και δολοφονήθηκε απο τους δήθεν ''πατριώτες'' μαυρομιχαλαίους, οι οποίοι δεν γούσταραν καθόλου να χάσουν τα προνόμια που είχαν επι τουρκοκρατίας και για αυτό παρέσυραν τον ταλαίπωρο και αμόρφωτο τότε λαό εναντίον του Κυβερνήτη, δήθεν οτι ξεπουλάει την χώρα στους ξένους.
Όσο για τον Κολωκοτρώνη και τον Μακρυγιάννη, έχε υπόψιν σου πως ο βασικός υποκινητής της σύληψης του ήταν ο ΕΛΛΗΝΑΣ Ι.Κωλέτης, ο οποίος μάλιστα εκτέλεσε και χρέη πρωθυπουργού ΜΕΤΑ την βαβαροκρατία. Ο Κολωκοτρώνης, εξάλου, καταδικάστηκε σε θάνατο απο το δικαστήριο στο οποίο όλοι οι δικαστές εκτός απο έναν ήταν έλληνες, και η εκτέλεση του αποφεύχθηκε μόνο μετά απο προσωπική εντολή του Όθωνα, ο οποίος αργότερα τον διόρισε σύμβουλο του.

quote:
Αλλά για λεωνίδα,Μ. αλέξανδρο κτλ. και χίλια χρόνια βυζάντιο που στο καλό βρήκες ότι παρέλαζαν με 4/4 , 3/4 , βαλς κτλ.?
Οι αρχαίοι τροποι ρυθμού είναι γνωστοί. Και μόνο ότι πηγαν στις θερμοπύλες με βαλσάκι δεν μας καταμαρτυρούν.

Η στρατιωτική πειθαρχία των αρχαιοελληνικών στρατών και ειδικά του σπαρτιατικού και του μακεδονικού ήταν εκπληκτική. Και βέβαια υπήρχαν εμβατήρια στην αρχαία Ελλάδα( παιάνες), τα οποία συνοδεύονταν απο αυλούς και τύμπανα. Δες για παράδειγμα τον παιάνα των σαλαμινομάχων(''Ίτε παίδες Ελλήνων...''). Κατα τα άλλα, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις: Ενοείς πως η δημιουργία οργανωμένου στρατεύματος απο τους βαβαρούς ήταν κάτι το κακό?

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 08:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:




Η στρατιωτική πειθαρχία των αρχαιοελληνικών στρατών



Το παραπανω ειναι πλεονασμος.
Οσο για τους Ομοιους της Σπαρτης (κι οχι τους Σπαρτιατες γενικως) αλλα και τους φαλαγγιτες του Φιλιππου, ηταν επαγγελματιες στρατιωτες και η πειθαρχια τους ηταν δεδομενη.


Υ.Γ. Καραστρατοκαυλος ε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 13:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Χρυσέ Κλώνε, στρατός χωρίς πειθαρχία είναι καταδικασμένος σε ήτες. Οι αρχαιοελληνικοί στρατοί απο πολλές πόλεις έχουν να επιδείξουν πληθώρα σπουδαίων επιτυχιών, οπότε είναι ευνόητο πως διέθεταν και άριστη πειθαρχία. Για λεπτομέρειες, ρίξε μια ματιά στα έργα του Θουκιδίδη και του Ξενοφώντα. Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω πως καταχραζόμαστε τον χώρο του topic, αφού άλλο ήταν το θέμα μας...

Υ.Γ. Απο μικρό παιδί, το ομολογώ...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 14:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώμη μου στο θέμα, κυριες/οι, είναι ότι αυτό που χαρακτηρίζει το Ελληνικό έθνος (άσχετο από DNA κλπ), είναι η Παιδεία και τα ήθη κι έθιμα.

Ας πιάσουμε την Παιδεία πρώτα.
Εχετε ακούσει κανέναν από τους "υπουργούς παιδείας" (οποτεδήποτε) να μιλάει για παιδεία;
Ολοι για εκπαίδευση μιλάνε...
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ!
...και καθαρίζουνε περίπου 150.000€ τον χρόνο γι' αυτό.
Χώρια τα μαύρα...

Πως να το ξέρουμε εμείς;

quote:
Η κατάσταση στην Ελλάδα του 1830 ήταν αποτέλεσμα τεσσάρων αιώνων δουλείας και έλλειψης παιδείας

Θα ήταν ακριβέστερο εάν μιλούσαμε για 2000 χρόνια δουλείας και βλέπουμε, φίλε Invader.

...και κάτι άλλο παιδιά: Μην μπλέκουμε την πειθαρχεία με την υποταγή.
Η λέξη πειθαρχεία είναι σύνθετη λέξη.
Ειναι η αρχη της πειθούς.
Το πείθειν δηλαδή.
Βέβαια σήμερα την χρησιμοποιούμε με την έννοια την υπακοής-υποταγής (υπήκοοι, όχι πολίτες. Θυμάστε;).
Γιατί; Διότι έτσι το θέλουν κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι, για ευνόητους λόγους...
Αντικαταστήστε την λέξη "πειθαρχεία" με την λέξη "υποταγή" (όπου την βρίσκετε ή την ακούτε), και θα έχετε την αληθινή εικόνα...

Σε ΚΑΝΕΝΑ προχριστιανικό Ελληνικό κείμενο, δεν θα βρήτε την έννοια της διαταγής.
Αρχίζοντας από τον Ομηρο.
Ουδείς διέταζε!
Ολοι επείθοντο!

Κοιτάξτε τι γίνεται σήμερα...
Οι "Ελληνες πολίτες" είναι μόνιμα αποδέκτες διαταγών!
Ποιοί; Αυτοί που είναι (υποτίθεται) εξουσία σε μια Δημοκρατία!
Από ποιούς; Από τους υπαλλήλους των!!!

Μάλλον κάποιοι μας δουλεύουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 15:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πιστεύω πως αρχή της Παιδείας είναι η Πειθαρχία.
Πειθαρχία έτσι όπως την ορίζει ο Αίολος και όχι με την έννοια του εξαναγκασμού.

Δίχως πειθαρχία δεν υπάρχει τίποτα.Αν δεν πειθαρχήσω τις σκέψεις μου και δεν τις βάλω σε μία τάξη είμαι καταδικασμενος στο σκοτάδι.
Αν δεν πειθαρχήσω το σώμα του τότε αυτό θα νοσεί.Αν δεν μάθω να πείθομαι στα λόγια των καλύτερών μου είμαι χαμένος από χέρι.

Ο Νεοέλληνας δυστυχώς δεν έχει πάνω του σχεδόν τίποτα το πειθαρχημένο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και ελπίδα.
Δείτε τί έκανε ο Ρεχάγκελ με 15 Έλληνες μετριοτάτης τεχνικής κατάρτισης.ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ.Μία Σπαρτιατική φάλαγγα(που έλεγε και ο Μπαζίνας) ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΚΑΤΑΒΛΗΤΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟ.
Ο Έλληνας έχει αυτό το σπανιότατο χάρισμα,όταν βρεθεί στην κατάλληλη στιγμή ο κατάλληλος ηγέτης να τον πειθαρχήσει κατορθώνει υπεράνθρωπα έργα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 15:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι καθολου ασχετα με το τοπικ, κι αυτο γιατι εχουν να κανουν με την ελευθερια, κατι εντελως Ελληνικο.
Το αντιθετο της πειθαρχιας δεν ειναι η υποδουλωση, αλλα η υπακοη. Κατι σαν την διαφορα αναμεσα στον πολιτη και στον υπηκοο.
Μονον ελευθεροι ανθρωποι και με παιδεια υψηλου επιπεδου μπορουν να πειθαρχισουν.
Ειναι γεγονος οτι η οπλιτικη φαλαγγα ηταν η τελειοτερη πολεμικη μηχανη, που φανηκε στον κοσμο. (Αντιμετωπισε ολους τους λαους και στρατους της εποχης της και τους διελυσε) Λειτουργησε, ομως οσο υπηρχαν ελευθεροι ανθρωποι να την απαρτησουν.Μετα την Χαιρωνια, επαψε να υπαρχει οπλιτικη φαλαγγα, γιατι δεν υπηρχαν πλεον ελευθεροι ανθρωποι. Δεν επαναληφθηκε εκτοτε στην ιστορια το φαινομενο, αλλα προλαβε να γραψη σελιδες ασυληπτες για τον συγχρονο νου, οπως οι Θερμοπυλες και τα Κουναξα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 16:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψα πειθαρχία με την έννοια όπως τη λέμε σήμερα.
Σήμερα πειθαρχώ, σημαίνει ότι η κυβέρνηση μου βάζει να ανοίγω το μαγαζί, όλη μέρα, ή να δουλεύω 15ωρο και δεν κάνω τίποτα απλά πειθαρχώ στους νόμους.
Υπάρχουν οι πειθαρχημένοι και το ασκέρι.
Το ασκέρι στην ελλάδα π.χ. ρεμπέτες, διώκεται κατά καιρούς αλλά στο τέλος δεν πειθαρχεί τόσο αυτό όσο οι πειθαρχημένοι σ' αυτό. Αυτά γίνονται μόνο στην ελλάδα.
Οσο για οργανωμένους ευρωπαικούς στρατούς, τα είδαμε σήμερα που κάναμε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της αγγλίας.
Μη μένουμε στο λεκτικό, οργανωμένος στρατός, πειθαρχία κτλ. Δεν θα θρηνούσαμε θύματα στην αγγλία να δεν θρηνούσαν και οι Ιρακινοί όταν ο πειθαρχημένος στρατός της αγγλίας έσφαζε με απόλυτη πειθαρχία στο σύστημα, στους οικονομικά ισχυρούς του πλανήτη.
Φυσικά η ιστορία επαναλαμβάνεται. Και ποτέ δεν αναφέρει τα θύματα που πάτησε η μπότα (ή το σανδάλιον) του πειθαρχημένου στρατιώτη, αλλά τον αλαζόνα ηγεμόνα που επικαλέστηκε όλες τις τεχνικές επιστήμες της κάθε εποχής για να αιματοκυλίσει λαούς για το συμφέρον του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy