ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ινστιτούτο Ερευνών Asana
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 15:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είχα υποσχεθεί (και αφου ήρθα σε συνενόηση με τον κ.Πάλμο), σας παραθέτω μερικές πληροφορίες για το Asana, φωτογραφίες από ανακαλύψεις του Ινστιτούτου και ένα μήνυμα από τον ίδιο τον κ.Πάλμο για τους χρήστες του esoterica.

Δηστυχώς, μέσω διαδικτύου, δε μπορώ να παραθέσω περισσότερες πληροφορίες για τις ανακαλύψεις παρά μία απλή αναφορά.
Φυσικά, υπάρχει πολύ υλικό (φωτό και βίντεο) για τις ανακαλύψεις και όποιος ενδιαφέρεται για κάποια από αυτές μπορεί να επικοινωνήσει με το ινστιτούτο.
Επίσης πρέπει να πω ότι οι περισσότερες φωτογραφίες δημοσιεύονται για ΠΡΩΤΗ φορά και είμαι σίγουρος, τουλάχιστον για κάποιες από αυτές, ότι δε θα μπορέσει να τις αναγνωρίσει κανείς.

Λοιπόν...

Το Ινστιτούτο Ερευνών ΑSΑΝΑ ιδρύθηκε το 1971 στην ΧΑΜΑ της ΣΥΡΙΑΣ με ιδρυτικά μέλη τον Ι. Γεωργιάδη, Χ. Σιδηροπούλου, και επιστήμονες από 13 χώρες καθώς και τον ορισθέντα ως «Αρχηγό» των ερευνών Γ. Πάλμο.
Το Ινστιτούτο πραγματοποίησε κατά το διάστημα 1972-2005 880 διαφορετικές έρευνες, ενώ εκκρεμούν 123 θέματα που αφορούν αποστολές και μελέτες εσωτερικού (Άμφισσα Ναός - Μαντείο Γαίας - Ποσειδώνα, Πανγαία και Ενωσήγαιος, Δελφοί υπόγεια τούνελ και Αιθερικά όντα Φαιδριάδων, Μυωνία - σκελετός Κενταύρου και Καρκάρια και Χορός Μουσών, Ιερό Ευμενίδων, Ιερό Θυάδων, μεγαλοστωϊκός σκελετός γίγαντα Γραβιάς, Πυραμίς Μαριολλάτας, φαινόμενο ΛΑΜ-Κύρφις, Τάφος Ομήρου Μεγανήσι, Δρακόσπιτα και Τούνελ σε 43 σημεία, προβλήματα υιοθετημένων, μεγαλιθικά Φλώρινας και αλλού, Κυκλώπεια και πύλη Άμφισσας, στοιχειωμένα οικήματα Ιτέας. Βυθισμένες αρχαίες πόλεις σε 13 νησιά, Ναύσταθμος Ζέας πιθανή καταστροφή αρχαιοτήτων στο Κωπηλατοδρόμιο, το Ολυμπιακό Κέντρο και Αεροδρόμιο Σπάτων, Τάφος Αλεξάνδρου και Τιτυού, FΙΧ, Ποσειδώνιο πηγάδι Ακροπόλεως, Ζιγκουράτ Κιάτου, Γενοκτονία και υπογεννητικότητα, εξελίξεις εργαστηριακής παραψυχολογίας. Οικόπεδο Καραγιάννη (Αλέξανδρος - Περσέας - Ηρακλής). Αιολική αρχική γλώσσα,αυτισμός και υψηλή νοημοσύνη κλπ. καθώς και ζητήματα εξωτερικού,παγκόσμια (με θέματα από την Ομάδα Α και εδώ) όπως: Σκάφη ταχυμετρικής προώθησης χρήσης κενού, κινητήρες υδραργύρου, κβαντική χρονοδυναμική, υπερδιαστασιακά τούνελ, δορυφορική ψυχοτρονική, λογοδυναμική, μορφοπλασία, μορφογενετικά παιδιά, διαχείριση αιθέρα, υπόηχοι, μαγνητικός παλμός, πλάσμα και κινητήρες - μηχανές, σκοτεινή ύλη, κοσμολογία, αποστολές Μαγαδασκάρη, Νεπάλ, ΝΥΟΥΝΑΣΧΑΜΝ, ΑΡΙΑΝΑ, ΑGΑRΤΗΑ, ΣΙΝΩΠΗ - ΣΙΒΑ (Ναταράγια). Αιολικές Νήσοι, Κρίστιανσαντ μετρήσεις ηφαιστείου Βορείου υφαλαυχένα Ατλαντικού, Xoκα’ί’ντο και άλλα πολλά.Το Ινστιτούτο έως το 2004 Δεκέμβριος, λόγω απαγόρευσης από το καταστατικό του, δεν επιδοτήτο, δεν εχρηματοδοτήτο, δεν δεχόταν δωρεές και σχέση με υπηρεσίες ΕΟΚ. Επιχειρείται η αλλαγή καταστατικού ώστε να δύναται χρηματοδότηση από τα υπουργεία πολιτισμού και εξωτερικών, την ΕΟΚ, ανώνυμες εταιρείες, σπόνσορες για τις ανασκαφές και τα video-ντοκιμαντέρ, καθώς και από ελληνοκεντρικούς που θέλουν να συμβάλλουν στην προσπάθεια. Από Ιούνιο 2004 άρχισε και η ανακοίνωση των πρόσφατωνανακαλύψεων από άρθρα περιοδικών και Τ.V
Το Ινστιτούτο διαθέτει εξοπλισμό ερευνών, και συνεργάτες, φωτογράφους-κινηματογραφιστές, ενώ υπάρχουν καταγραμμένοι και πολλοί συνεργάτες οδηγοί περιοχών όπως π. χ. Παρνασσίδα. Ο Ζ.Η. στην Γκιώνα, οι Άννα, Εύη και Α.Δ. στους Δελφούς, ο Δ. Σ. (τέως Σμήναρχος) Άμφισσα και αρκετοί άλλοι.
Το Ινστιτούτο συνεργάζεται με «ειδικούς» των ομάδων Α και Ε, ενώ έχει και 70 περίπου συνεργάτες διαφόρων ειδικοτήτων.

Ανακάλυψη διπλού ναού Διονύσου-Απόλλωνα στον Παρνασσό. 2004

Ανακάλυψη 6 ναών (οι 3 ηλιακοί) με τη μέθοδο του τριγωνισμού στη Φωκίδα.

Ανακάλυψη "δρακόσπιτου" στην Τήνο. Βρίσκεται στο τρίγωνο που σχηματίζουν επι χάρτου οι περιοχές Δρακονήσι-Δρακόλακα-Δρακοσπηλιά.

Ανακάλυψη χθώνιου ιερού της Γαίας. Εδώ βλέπετε την είσοδο.

Κυκλόπεια Πύλη στην περιοχή της Παρνασσίδας.
Να σημειωθεί ότι φωτογραφίες από την εν λόγω πύλη είχε δείξει ο κ.Πάλμος σε 3 συνεχόμενες εκπομπες του Χαρδαβέλα και παρ'όλο που υπάρχει πόλη κοντά και η πύλη είναι ορατή, δεν αναγνωρίσθηκε από κανέναν. Σαν να την έβλεπαν πρώτη φορά!

Κτίσμα 6ου αιώνος π.Χ. στην περιοχή του Παρνασσού.

Εσωτερική πύλη στην περιοχή της Άμφισσας.

Ανακάλυψη ενός από τους εναπομείναντες 7 πύργους του αρχαίου φρουρίου της Μυωνίας Παρνασσίδος. 2003.

Ανακάλυψη πανάρχαιου χθώνιου ιερού σε σπήλαιο στην περιοχή της Γκέζαινας. 2003.

Αρχαίος χθώνιος ναός στο εσωτερικό σπηλαίου που βρίσκεται στην Παρνασσίδα. 2003.
Το συγκεκριμένο αρχαίο ιερό λειτουργεί από το 12.000(!) π.Χ., κάτι που αναφέρεται στα αρχαία κείμενα και σε 2 βιβλία ιστορικών (1810 και 1920)

Σπήλαιο Νεκροκεφαλή στη Γκιώνα, πλησίον ιερού Ευμενίδων.

Λαξευμένος Τάφος βορείως της Μυωνίας Φωκίδος. 2004.

Και άλλες δύο, η πρώτη για να προκαλέσω ...λίγο, και η δεύτερη για τους φίλους του παράξενου!

Το πραγματικό σημείο που κυρήχθηκε η επανάσταση του 1821 από τον Ησαϊα των Σαλώνων

Στοιχειωμένο σπίτι στην Ιτέα Φωκίδος.
Δε μπορώ να πω τη διεύθυνση για ευνόητους λόγους, αλλά ίσως κάποιος που μένει στην περιοχή να μας το επιβεβαιώσει.

Και το μήνυμα του κ.Πάλμου:
Φίλοι του esoterica,
Πρέπει να αναλογιστείτε σοβαρά γιατί εφόσον δίνουμε δωρεάν άρθρα με το σοβαρότερο υλικό ανακαλύψεων παγκοσμίως - μια που διαθέτουμε κινηματογραφικό συνεργείο και ό,τι βρίσκουμε το έχουμε σε φωτογραφίες, βίντεο και θερμοφωταύγεια – δεκάδες εφημερίδες και περιοδικά ΔΕ μας ζητούν πιεστικά να τους κάνουμε ΔΩΡΟ άρθρα με το σπάνιο υλικό.
Μήπως επειδή το υλικό μας είναι το μόνο στον κόσμο που καταρρίπτει τα παραμύθια των σιωνιστών, illuminati, μασόνων και σία?
Ας σημειωθεί ότι μέχρι και χρήση παρακρατικών χαφιέδων έκαναν πρόσφατα για να εμποδίσουν αυτή τη δραστηριότητα.
Οποιοσδήποτε θέλει με σοβαρότητα να ασχοληθεί με την έρευνα, είτε είναι κοπέλα που ασχολείται με το internet, είτε είναι νέος με ελεύθερο χρόνο για ...βουνά και λαγκάδια, μπορεί να τηλεφωνήσει στο 6976205703 ή 2108035733.

Γ. Πάλμος


www.asana.gr
asana@alona.gr

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - Nortrin on 06/07/2005 15:20:34

Edited by - Nortrin on 06/07/2005 15:21:57

Edited by - Nortrin on 06/07/2005 15:25:17

gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 21:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nortrin, εδω μέσα μπορούμε να ''συζητούμε'' και με τον Πάλμο; δηλαδή παρακολουθεί αυτή τη σελίδα;
Το ρωτάω γιατί αλλού ο
ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ έγραψε πως αυτό μπορεί να συμβεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 23:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το παρόν δεν παρακολουθεί τη σελίδα. Πάντως ενημερώνεται, αυτό είναι σίγουρο!
Ίσως γίνει κι αυτό που λες κάποια στιγμή!


"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 16:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή και στο topic περί e-e-e.gr υπάρχει ενδιαφέρον για μία συζήτηση με τον κ.Πάλμο, θα πρότεινα να προχωρήσουμε σε κάτι τέτοιο.

Είναι δύσκολο, βέβαια, καθ'ότι δεν είμαστε σε chat για να μπορεί να γίνει ελεύθερη συζήτηση και επιπλέον, ο κ.Πάλμος δεν έχει απ'ευθείας πρόσβαση στην ιστοσελίδα.

Θα μπορούσε να απαντάει μέσω του λογαριασμού μου ή κάτι τέτοιο...
Μπορείτε να προτείνετε κάποιον τρόπο?
Κάποια "άτυπη" συνέντευξη ίσως?

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 17:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα ήθελα να μου πεί ο κ. Πάλμος τι πιστεύει για το Λιαντίνη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 22:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση. Με τον Γιώργο Πάλμο έχω γνωριστεί προσωπικά στα πλαίσια των δικών μου ερευνών και μπορώ να πω ότι είναι ένας εκπληκτικός άνθρωπος με πολλές γνώσεις γύρω από πολλά ζητήματα. Το αντικείμενο των ερευνών μας δεν ταυτίζεται και έτσι δεν γνωρίζω να πω για πολλά από αυτά που παρουσιάζει. Σε κάποια άλλα έχω διαφορετική άποψη ή δεν συμφωνώ. Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία. Είναι ένας δραστήριος άνθρωπος, ερωτευμένος με την έρευνα και σίγουρα δεν κοροϊδεύει τον συνομιλητή του, ούτε προσπαθεί να επωφεληθεί από αυτόν. Πιστεύει ότι λέει και το λέει γιατί σε αυτό το συμπέρασμα έχει καταλήξει. Πιστεύω ότι δεν έχει καμία σχέση με όλους αυτούς που αυτοαποκαλούνται ή θεωρούνται ερευνητές. Ο ίδιος κάνει έρευνα, άσχετα αν τα αποτελέσματα της βρίσκουν ή όχι σύμφωνους τους αναγνώστες και προσωπικά μου είναι ο πιο συμπαθής στο χώρο της αναζήτησης.

Γιάννης Μπαϊμπάκης

------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 07:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποτε ειχα συναντησει τον Παλμο. Δεν προλαβαμε να συζησουμε αρκετα για να βγαλω συμπερασμα για το ποιον του. Ομως την στιγμη που συναντηθηκαμε ειχε μολις ανεβει μια σκαλα και λογω του ογκου του ειχε γινει μουσκεμα στον ιδρωτα και η ανασα του σφυριζε σαν τραινο. Τι θελω να πω?
Το βρισκω λιγο χλωμο, να εχει κανει ολα τα ακροβατικα που περιγραφει κατα καιρους. Μηπως βασιζεται στην αγνοια που εχουν οι περισσοτεροι για την χωρα μας (τους) και λεει οτι του κατεβει?
Μηπως τις περισσοτερες απο τις "ανακαλυψεις" του μπορει να τα βρει κανεις σε αρχαιολογικα δελτια?
Και τι παει να πει "δυο ιστρικοι το 1810 και το 1920"? ποιοι ιστορικοι ειναι αυτοι και ποια τα βιβλια τους. Και μαλιστα αυτο του 1810!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 12:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το βρισκω λιγο χλωμο, να εχει κανει ολα τα ακροβατικα που περιγραφει κατα καιρους. Μηπως βασιζεται στην αγνοια που εχουν οι περισσοτεροι για την χωρα μας (τους) και λεει οτι του κατεβει?

Όχι φίλε μου, μπορώ να σε διαβεβαιώσω για αυτό.
Ούτως ή άλλως έχουμε σε βίντεο όλες τις ανακαλύψεις στα οποία φυσικά περιλαμβάνεται ο κ.Πάλμος.

quote:
Μηπως τις περισσοτερες απο τις "ανακαλυψεις" του μπορει να τα βρει κανεις σε αρχαιολογικα δελτια?

Λες? Μιλάμε για 880 έρευνες!!!
Παρ' όλ' αυτά, αν το πιστεύεις, σε προκαλώ να το ψάξεις και εδώ θα είμαστε να μας πεις το αποτέλεσμα.

quote:
Και τι παει να πει "δυο ιστρικοι το 1810 και το 1920"? ποιοι ιστορικοι ειναι αυτοι και ποια τα βιβλια τους. Και μαλιστα αυτο του 1810!!!

Δηστυχώς δε θυμάμαι τα ονόματά τους, το παραδέχομαι, γι' αυτό και παρέλειψα να τα γράψω.
Επιφυλάσομαι όμως να τα βρω.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 16:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρε αγαπητοί Nortrin και Ελλάνιε. Εδώ είμαι ... χε,χε.

Παρακολουθώντας σας όσο μου είναι δυνατόν οφείλω να πω ότι κινείτε την περιέργεια και αυτό είναι βέβαιο. Οι δημοσιεύσεις κυρίως του Ελλάνιου είναι σε παρεμβατικό ύφος και γενικά και των δύο είναι αλληλλοσυμπληρώμενες γεγονός που υποδεικνύει μέθοδο. Νομίζω είναι φανερή η εικόνα 2 αξόνων πάνω στους οποίους κινείσθε :

1. Παροτρύνετε για έρευνα και προβάλλετε αυτήν του ΑΣΑΝΑ.
2. Αναφέρεσθε συνέχεια στα 5 Α . «Τα τρία είναι εδώ και τα δύο έρχονται.»

Είμαι βέβαιος ότι σταδιακά θα θελήσετε να μας δώσετε και κάποια από τα συμπεράσματα των ερευνών του Ασανα. Συμπεραίνει κανείς ότι επιθυμείτε επικοινωνία και έκθεση στοιχείων αλλά δε το βιάζετε κιόλας-> ώστε να δώσετε μία φυσιολογική ροή, γεγονός δεκτό.

Τα περί 5 Α αφήνουν κάποιες απορίες όσον αφορά το κίνητρο αναφοράς τους και για αυτό βάζω τον εαυτό μου σε θέση αφελή και εφόσον εσείς τα αναφέρατε και μάλιστα ο φίλος Νortrin προτείνει στο αυτό topic τη δρομολόγηση μίας συζήτησης εγώ κάνω τις ακόλουθες ερωτήσεις πάνω σε όσα έχω διαβάσει από εσάς κατά καιρούς :

Αναφέρω εδώ ότι την εκτίμηση μου περί ηρώων, αθανάτων, θεών και Ελ-Έψιλον (που ειδικά για τους τελευταίους στηρίχτηκε στις θεωρήσει Αξιώτη και Κ. Φουράκη ->που είμαι σίγουρος ότι ο Κ. Πάλμος γνωρίζει) τη δίνω στο topic Εωσφόρο στη Γνώση σελ.4 (για όποιον δεν αντιλαμβάνεται το πνεύμα των ερωτήσεων μου.)

1. Επανάληψη του ερωτήματος από το topic e-e-e.gr :
Τον κάθε Διόνυσο τον ανακαλύπτει το εκάστοτε ιερατείο. Μέχρι και ο Δίας στη γαία γεννήθηκε ως Διόνυσος και έδρασε ως Απόλλων.(=>Δεν είναι απαξιωτικό να γεννηθείς στη γαία. Υπάρχουν βέβαια… και οι αγέννητοι ...)
Πόσοι οι καταγεγραμμένοι Απόλλωνες =>Ο Κικέρων μέτρησε 4 πριν από αυτόν που γέννησε η Λητώ. Πόσοι οι Διόνυσοι : χάσαμε το μέτρημα. Αφροδίτη, Άρτεμις, Αθηνά κινούνται πάντα σε έναν άξονα γυναικείου αρχέτυπου παίζοντας πολυσύνθετους ρόλους. Η ενέργεια το αρχέτυπου τείνει στο άπειρο κι άνθρωπος ενεργοποιείται από ένα μικρό μέρος αυτής... για να δράσει πάνω στις αναλογίες της αν μπορέσει ως ... χρηστός δαίμων.
Άλλο η Αθηνά-Ίσιδα κι άλλο η Ολύμπια θεά Αθηνά. Ερώτηση λοιπόν : Έχουν σωματικούς φορείς κι αν ναι πότε γεννήθηκαν? Διότι άλλο χρηστός δαίμων που θα εμφανιστεί ως Άρης, άλλο ουρανοκατέβατος και επιστρέφων χρησιμοποιώντας το τρίτο πόδι (ήτοι τεχνολογία) και άλλο η αρχετυπική ενέργεια αυτού που υπάρχει και θα υπάρχει όσο υπάρχουν οι συνθήκες που τη δημιούργησαν. (Σημειώνω: Από ότι θυμάμαι αναφερθήκατε ότι δεν κατέβηκαν από κανένα διαστημόπλοιο.)
2. Περί πεντάλφας :
Από τη βίβλο των Νεκρών : «Ο πεντάκτνος αστέρας ήταν το σύμβολο της ανθρώπινης υπάρξεως που εξεπήδησε από το Χάος. Οι πέντε ακτίνες παριστάνουν τα πέντε στοιχεία (γη, ύδωρ αέρα, πυρ αιθέρα ).» Από το ίδιο κείμενο συμπεραίνουμε τη ταύτιση ή σχέση του με τον όρο «ακτινοβόλος αστήρ» και το παγκόσμιο πνεύμα. «Η ερμηνευτική φιλοσοφία θεωρεί τον ακτινοβόλο αστήρ σύμβολο της 5ης ουσίας.» Τέλος αστρονομικά ταυτίζεται με το Μέγα Κύων (Σώθις) που αντιστοιχεί στο Σείριο ως σημείο αναφοράς του συστήματος του αλλά κυρίως τον Σείριο Β. (περί Ελ, Σειρίου και Αγίου Πνεύματος δίνω μία εκδοχή στο προαναφερθέν θέμα στη Γνώση.)
Εάν θέλαμε να τοποθετήσουμε τις λειτουργίες του συμβόλου σε έναν άξονα θα είχαμε :
1η κλίμακα : Σοφία, Φύση, Παγκόσμια Μητέρα, Ήλιος της δικαιοσύνης.
2η κλίμακα : Συνοδός (Σείριος Β) και Αθηνά – Ίσιδα (όχι η Ολύμπια Αθηνά).
3η κλίμακα : Εωσφόρος (όχι Προμηθέας.)
Σημειώνω για Συνοδό : ( Μήτρα Ψυχών- υπερσυμπυκνωμένος λευκός νάνος με συνθήκες αντιύλης=> πύλη σε υποατομικό αχωρόχρονο πεδίο, Χάος),
Γενικά να τονισθεί η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΤΗΤΑ του συμβόλου. Εσείς απλά μας δώσατε μία ακροστιχίδα με τους :

A THINA
A POLLON
A RTEMIS
A FRODITH
A RHS

Περιληπτικά να πούμε ότι πάνω στον άξονα : Γη, Σελήνη, Συνοδός, Όλυμπος (πλανήτης του συστήματος του Σειρίου κατά Αξιώτη) κινούνται οι Ολύμπιοι και άρα και οι Αθηνά, Άρτεμις, Αφροδίτη που δανείζονται όλες από το αρχέτυπο της Παγκόσμιας Μητέρας και δρουν σε διάφορα σημεία στις 3 κλίμακες και στον άξονα. Το ίδιο ισχύει και για τον Άρη που σαν άρρατος θυμίζει τα άρρητα των μυστηριών και τον Σείριο Β. Ο Απόλλων (και η Αφροδίτη) από την άλλη αντιστοιχούνται από τον Πλάτωνα στον Ήλιο – Σείριο αλλά σημειώνεται ότι στα τρίγωνα τα πρόσωπα μπορούν να αντιστραφούν και άρα να κλείνουμε τη πεντάδα με σημείο αναφοράς μόνο το Συνοδό Σείριο Β, σκότιο και Αϊδωνεύς. Κι εφόσον ο δικός σας Απόλλων βρίσκεται στη γαία δε μιλάμε για τον κυριολεκτικό Ήλιο-Σείριο αλλά ίσως για έναν που θα προστεθεί στη λίστα του Κικέρωνα. Άλλη μία ενσαρκωμένη ακτίνα ίσως μας τη πείτε. Άλλος ένας Ώρος που θέλει να ενωθεί με τον Ρα. Για να γίνει Απόλλων λοιπόν πρέπει να δράσει και σαν Απόλλων (όπως και οι υπόλοιποι άλλωστε). Κι αυτό είναι πολυσύνθετο να ξεκαθαριστεί εφόσον ο Απόλλων για παράδειγμα της Ηλιάδας είναι με το μέρος των Τρώων. Ο Διόνυσος-Όσιρις- Όφις από την άλλη υποτίθεται θυσιάστηκε για όλη την ανθρωπότητα. Ο δικός σας Απόλλων θα είναι και Όφις? Και από τη άλλη ποιοι οι σημερινοί Τρώες?

3. Τον Ηρακλή τον ξέραμε. Για τον Αρακλή θα μας πείτε εσείς …
4. Εάν δεν με απατά η μνήμη μου κάπου αναφέρεσθε στη Σφίγγα και στο ότι παριστάνει τον ηλιακό Ηρακλή… Περί αυτού εγώ δίνω μερικές αναφορές στους αναγνώστες σας.

Σφίγγα = ο φρουρός των αιώνων, προστάτιδα της αιωνιότητας. (το παράλληλο αχωρόχρονο σύμπαν αντιστοιχείται στη έννοια της αιωνιότητας λόγω του μη χρόνου του.) Η σφίγγα «χάριζε» ζωή, φρουρούσε την αλήθεια και ήταν οδηγός στον πάνω και στο κάτω κόσμο (κόσμος ψυχών). Οι Έλληνες πίστευαν ότι ήταν προσωποποίηση της αλήθειας. Οι Άραβες τη θεωρούσαν πατέρα του τρόμου. Συμβόλιζε την ισχύ του Φαραώ στο κάτω κόσμο και τη ανατολή του Ηλίου και απεικονίζει το νεκρό Φαραώ που επηρεάζει τις ζωές από τον άλλο κόσμο. Είναι ο Ώρος στον Ορίζοντα (Χόρεμ Άκετ) = Αμμών, Ρα. Υπηρέτης και φρουρός του Όσιρι.- Ηλιακού Διόνυσου = Δίας.

Όντως η Σφίγγα πρέπει να έχει σχέση με την Αργώ και άρα και τον Ηλιακό Ηρακλή. (Περιαυτολογώ πάλι αλλά στο «Εωσφόρος» ασχολήθηκα με αυτό στις τελευταίες δημοσιεύσεις.)

Εάν όμως η Σφίγγα είναι ο Ηρακλής τότε ο Έλληνας Αρακλής του ελληνικού εξαγώνου σας, ντυνόταν σα Φαραώ ή ήταν Φαραώ και έβαζε στο κεφάλι του ένα φίδι.

Διορθώστε με όπου σφάλλω, συμπληρώστε ή ανταπαντήστε…


τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eirw
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 20:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eirw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mmm ακουγετε εξερετικα ενδιαφερον θα μπορουσες να μου στηλεισ κατι σχετικα με τι δραση των μελων της ασανα... koy_924@hotmail.com ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 06:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηστυχώς δε θυμάμαι τα ονόματά τους, το παραδέχομαι, γι' αυτό και παρέλειψα να τα γράψω.
Επιφυλάσομαι όμως να τα βρω.




Οταν με το καλο μπορεσεις να γραψεις τους περι ο λογος ιστορικους, γραψε και τα αρχαια κειμενα που λενε για λατρεια 12000 χρονων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 21:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Arithani,
Είναι ενδιαφέροντα αυτά που ρωτάς, γι' αυτό και θα καθυστερήσω λίγο το σχολιασμό τους προκειμένου να το κάνει ο κ.Πάλμος για να αρχίσουμε τη συζήτηση που λέγαμε!

Φίλε CM,
Χαίρομαι πραγματικά που συμπίπτουν οι γνώμες μας για το συγκεκριμένο άνθρωπο!

Φίλε "χρυσέ κλώνε", η ειρωνική διάθεση που επιδικνύεις, δείχνει ότι ούτως ή άλλως δε θα πειστείς για κανέναν και για τίποτα, οπότε θεωρώ περιττή την περαιτέρω επικοινωνία αμφισβήτησης μαζί σου.
Ωστόσο, δε μας είπες αν βρήκες κάποια ανακάλυψη του Asana σε αρχαιολογικό δελτίο όπως αναρωτήθηκες... Δε νομίζω!

Πάντως, τα αρχαία κείμενα δεν υπάρχει περίπτωση να τα εκθέσω εδώ.
Νομίζω ότι είναι ευκόλως εννοούμενο ότι μέσω διαδικτύου δεν μπορούμε να παραθέσουμε περισσότερες πληροφορίες, κάτι που γράφω και στο αρχικό post.

Έχουμε ξαναπεί ότι όποιος θέλει λεπτομέρειες μπορούμε να κανονίσουμε μία συνάντηση ή να ρωτήσει τον ίδιο τον κ.Πάλμο αφού δίνει τα τηλέφωνά του ανοιχτά (τα γράφω πιο πάνω).

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 22:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε "χρυσέ κλώνε", η ειρωνική διάθεση που επιδικνύεις, δείχνει ότι ούτως ή άλλως δε θα πειστείς για κανέναν και για τίποτα, οπότε θεωρώ περιττή την περαιτέρω επικοινωνία αμφισβήτησης μαζί σου.


Πάντως, τα αρχαία κείμενα δεν υπάρχει περίπτωση να τα εκθέσω εδώ.


ουδέν οίδα"



Απορια ψαλτου, βηξ.
Με αλλα λογια δεν εχεις τιποτα στα χερια σου (σας) και παριστανεις τον θιγμενο για να το κρυψεις.
Η ειστε απλως μια ομαδα φανατικων, που δεν σηκωνει αντιλογο, στα θεσφατα του αρχηγου σας, η απλως παραπλανατε τον κοσμο με παραμυθια, για να το πω κομψα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 23:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα, πάντως, δε μας λες αν βρήκες κάποια ανακάλυψη του Asana σε αρχαιολογικό δελτίο όπως αναρωτήθηκες...
"Κοροϊδεύουμε τον κόσμο"?
Δεν ξέρω...
Γιατί δε ρωτάς τον κ.Πάλμο?
6976205703 ή 2108035733
Τα έχω ξαναγράψει και είναι σε δημόσια χρήση.
Δεν κρύβεται πισω από ένα ψευδώνυμο.

Κατα τ'άλλα, εμμένω σε όσα είπα και πριν.
Δεν είναι τυχαίο ότι "μπήκες" στο forum αμέσως μετά τη δημιουργία αυτού του θέματος περί Asana και τα περισσότερα μυνήματά σου αναφέρονται αρνητικά σε αυτό...
Το ότι γράφτηκες στο forum μόνο και μόνο για να κατηγορήσεις το Asana λέει πολλά - αλλά δεν είσαι ούτε ο πρώτος "βαλτός" ούτε ο τελευταίος.

Δε βρίσκω το λόγο να ασχοληθώ άλλο μαζί σου καθώς είναι ηλίου φαεινότερο ότι τα κακοπροαίρετα σχόλιά σου δε γίνονται αυτοβούλως, όπως είπα και παραπάνω, αλλά είναι προέκταση χείρας αντιδράσεως και δυσφημήσεως. Κάποιας εκ των πολλών - γνωστών...

www.asana.gr
"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - Nortrin on 10/07/2005 23:42:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemo
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 00:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Nortrin θα ήθελα να παρατηρήσω ότι το site στο οποίο μας παραπέμπεις για περισσότερες πληροφορίες-για το www.asana.gr ο λόγος-είναι, όπως αναφέρεται στην κεντρική του σελίδα, υπό κατασκευή.Επομένως μας είναι άχρηστο-προς το παρόν-σαν πηγή πληροφόρησης.Μήπως θα μπορούσες λοιπόν να μας πληροφορήσεις πότε θα μας είναι χρήσιμο;


Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 07:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nemo, από βδομάδα ξεκινά καθημερινή ανανέωση.
Η καθυστέρηση οφείλεται στη δυσκολία του να μαζέψουμε όλο το υλικό και να μετατραπεί σε ηλεκτρονική μορφή.
Σιγά σιγά όμως, θα αρχίσει να ανεβαίνει κανονικά!

www.asana.gr
"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 08:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα, πάντως, δε μας λες αν βρήκες κάποια ανακάλυψη του Asana σε αρχαιολογικό δελτίο όπως αναρωτήθηκες...
"Κοροϊδεύουμε τον κόσμο"?
Δεν ξέρω...
Γιατί δε ρωτάς τον κ.Πάλμο?
6976205703 ή 2108035733
Τα έχω ξαναγράψει και είναι σε δημόσια χρήση.
Δεν κρύβεται πισω από ένα ψευδώνυμο.

Κατα τ'άλλα, εμμένω σε όσα είπα και πριν.
Δεν είναι τυχαίο ότι "μπήκες" στο forum αμέσως μετά τη δημιουργία αυτού του θέματος περί Asana και τα περισσότερα μυνήματά σου αναφέρονται αρνητικά σε αυτό...
Το ότι γράφτηκες στο forum μόνο και μόνο για να κατηγορήσεις το Asana λέει πολλά - αλλά δεν είσαι ούτε ο πρώτος "βαλτός" ούτε ο τελευταίος.

Δε βρίσκω το λόγο να ασχοληθώ άλλο μαζί σου καθώς είναι ηλίου φαεινότερο ότι τα κακοπροαίρετα σχόλιά σου δε γίνονται αυτοβούλως, όπως είπα και παραπάνω, αλλά είναι προέκταση χείρας αντιδράσεως και δυσφημήσεως. Κάποιας εκ των πολλών - γνωστών...

www.asana.gr
"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - Nortrin on 10/07/2005 23:42:51



Εχω προσεξει εδω μεσα ( αλλα και αλλου) οτι μολις δεχτει καποιος κριτικη για τα πιστευω του/θεωριες του, τσουπ η θεωρια περι βαλτων!
Δεν σου περασε απο το κεφαλι οτι απλα πρεπει να παραθετεις στοιχεια γι αυτα που λες, αλλιως να μην τα λες?
Το μονο που ζητησα ειναι να μαθω ποιοι ιστορικοι και αρχαιοι μιλανε για λατρεια 12000 χρονων (κι ακομα το ζηταω)
Δεν ειπα οτι εχω τις δημοσιευσεις που αφορουν τις "ανακαλυψεις" του Παλμου. Ρωτησα μηπως. Αλλωστε δεν μας λετε ακριβως που ειναι τι.
Δεν καταλαβαινετε οτι αυτη η μυστικοπαθεια ειναι σε βαρος της υποθεσης σας? Εχει πηξει ο τοπος απο μυστικοπαθεις κατοχους "στοιχειων", αλλα απο ουσια μηδεν. Μολις ζητησουμε κατι χειροπιαστο, ειμαστε βαλτοι (απο ποιον αληθεια?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 11:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει φίλε μου, αν έκανα λάθος σου ζητώ συγγνώμη.
Δεν τίθεται θέμα μυστικοπάθειας, αλλά θέλω κι εσύ να καταλάβεις ότι μέσω διαδικτύου δε γίνεται να παρατεθούν περισσότερα στοιχεία για τόσο σημαντικές έρευνες.
Γι' αυτό και δίνω τα τηλέφωνα του κ.Πάλμου και το e-mail του Asana για όποιον ενδιαφέρεται για περεταίρω λεπτομέρειες.

www.asana.gr
"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 15:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NA MAI KAI PALI EDO ME TA APO KAPOIES MERES APOXHS LOGO ESO KAI EKSO SYNDESMON STO GONATO.

TELOS PANTON. TA PERI AKSONON KAI SYNENOHSHS KAI ISTORIES TETOIES TA AKOUO FILOI MOU VERESE. TO IDIO MPORO NA ISXIRISTO KAI EGO GIA OPOIONDIPOTE THELO EDOMESA. GEGE MAGES? GIA NA MILISO OPOS THELOUN MERIKOI.
5 EKATOMYRIA FORES EXOUME PEI KAI VLEPETE YPARXOUN KAPOIA THLEFVNA. OPOIOS THELEI AS PAREI. POSES FORES PREPEI NA EPANALAVOUME OTI TO DIADIKTIO DEN EINAI TO ASFALESTERO MEROS GIA NA DOSEIS STOIXEIA POU SE TELIKH ANALUSH EINAI KAI APORHTA.

TA VIDEO OI FOTOGRAFIES KAI LOIPA YPARXOUN. EDO TO O NORTIN SAS EDOSE KAPOIO FOTOGRAFIKO YLIKO. MIPOS EINAI FOTOMONTAZ KAI AYTO?
TI NA PO RE PALIKARIA (SE MERIKOUS APEYTHINOMAI POU KRINOUN ASISTOLOS XORIS KAN NA SKEFTOUN)AN DEN TH PALEBETAI KAI SAS FAINONATAI PERIERGA ALLAKSTE THEMA ROTISTE TH VEFA GIA SYNTAGES.

TI PREPEI NA KANO DILADI NA PIASO TON KATHENA APO TO XERAKI NA TON TRAVAO GIA NA DEI? PARTE ENA THLEFONO ELATE SE MIA SYNATNHSH MAS KAI META RIKSTE OLA TA SXOLIA SAS KAKA, KALA OTI THELETE.
AKOUSON ME PATAKSON DE.

SAS PARAKALO POLU....


ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 16:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NA MAI KAI PALI EDO ME TA APO KAPOIES MERES APOXHS LOGO ESO KAI EKSO SYNDESMON STO GONATO.

TELOS PANTON. TA PERI AKSONON KAI SYNENOHSHS KAI ISTORIES TETOIES TA AKOUO FILOI MOU VERESE. TO IDIO MPORO NA ISXIRISTO KAI EGO GIA OPOIONDIPOTE THELO EDOMESA. GEGE MAGES? GIA NA MILISO OPOS THELOUN MERIKOI.
5 EKATOMYRIA FORES EXOUME PEI KAI VLEPETE YPARXOUN KAPOIA THLEFVNA. OPOIOS THELEI AS PAREI. POSES FORES PREPEI NA EPANALAVOUME OTI TO DIADIKTIO DEN EINAI TO ASFALESTERO MEROS GIA NA DOSEIS STOIXEIA POU SE TELIKH ANALUSH EINAI KAI APORHTA.

TA VIDEO OI FOTOGRAFIES KAI LOIPA YPARXOUN. EDO TO O NORTIN SAS EDOSE KAPOIO FOTOGRAFIKO YLIKO. MIPOS EINAI FOTOMONTAZ KAI AYTO?
TI NA PO RE PALIKARIA (SE MERIKOUS APEYTHINOMAI POU KRINOUN ASISTOLOS XORIS KAN NA SKEFTOUN)AN DEN TH PALEBETAI KAI SAS FAINONATAI PERIERGA ALLAKSTE THEMA ROTISTE TH VEFA GIA SYNTAGES.

TI PREPEI NA KANO DILADI NA PIASO TON KATHENA APO TO XERAKI NA TON TRAVAO GIA NA DEI? PARTE ENA THLEFONO ELATE SE MIA SYNATNHSH MAS KAI META RIKSTE OLA TA SXOLIA SAS KAKA, KALA OTI THELETE.
AKOUSON ME PATAKSON DE.

SAS PARAKALO POLU....


ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ



Τι εγινε? Ο καλος και ο κακος μπατσος?
Αλλο υφος ο ενας αλλο ο αλλος?
Φιλε Nortrin δεκτη η συγγνωμη, αλλα ακομα περιμενω τους ιστορικους και κυριως αυτον του 1810.
Κατα τα αλλα θα περιμενω να ενεργοποιηθει η σελιδα και βλεπουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 16:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TI MPATSOS KAI ISTORIES LES RE FILARA?

AN THES NA MATHEIS TON NORTIN PROSOPIKA DEN TO GNORIZO ALLO TO OTI SYNERGAZOMASTE ME TON K. PALMO. KAI EDO MESA ENTELOS TYXAIA VRETHIKAME.
TI MPATSOS KALOS KAI KAKOS. POLY HOLLYWOOD PARAKOLOUTHEIS FILARAKI.


ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 16:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΕΞ' ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ...

ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ,ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ,ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΕΥΡΥΤΕΡΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ " Συνεντεύξεις " ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΟΗΣΕΩΣ ΜΕ ΤΟΝ κ. ΜΙΧΑΛΗ ΒΙΝΟ mvinos@esoterica.gr .
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ " Συνεντεύξεις ".


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ "ESOTERICA.gr" ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ "ΑΣΑΝΑ" ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 17:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEN DIAFONO ME TON PROLALHSA AVATAGR.
APLA FILE MOU DEN EINAI OLOI OI ANTHROPOI IDIOI, O KATHENAS APANTA SE KAPOIA SXOLIA DIAFORETIKA APO ENAN ALLO.
MPOREI ENAS NA EINAI PIO PSIXRAIMOS O ALLOS OXI. EGO EIMAI ENAS APO TOYS OXI. SE OPOION ARESEI. EGO GIA OTIDIPOTE GRAFO EDO MESA TA EXO DEI ME TA IDIA MOU TA MATIA. KAI PROSKALESAME OLOYS POU ROTOUN NA ERTHOUN SE EPOIKINONIA KAI TO THELOUN PRAGMATIKA GIA NA TOYS PARATHESOUME ME TH SEIRA MAS KAPOIA PRAGMATA KAI APODIKSEIS. AYTOI APANTOUN EIRONIKA KAI KATAVATHOS THELOUN NA SE VRISOUN.
EGO TOUS APANTO OTI H YBRIS EINAI GIA TOYS ADYNAMOUS.

ΑΣΑΝΑ

ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 17:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ...

ΦΙΛΕ ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....

ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΜΑΣ....

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 17:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

EGO TOUS APANTO OTI H YBRIS EINAI GIA TOYS ADYNAMOUS.

ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ



Αρα εσυ δεν μπορεις να παρεις τα ποδια σου απο την...αδυναμια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 18:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Μπορει να φωτογραφηθει ο ιδιος ο κ.Παλμος διπλα στην "κυκλώπεια πύλη" και όχι το πιτσιρικακι? να δουμε ποσο κυκλωπεια ειναι τελος παντων

2. Εγω δε βλεπω "χθονιους ναους" αλλα σπηλιες για να μην πω τρυπες Καποιο αποδεικτικο (πραγματολογικο) στοιχειο παιδια θα δουμε η να χρησιμοποιησουμε τη φαντασια μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 18:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι ότι άρχισε νωρίς ο καυγάς. Έχω πει παλαιότερα ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξη ούτε των Ε, ούτε των UFO, ούτε της αρχαίας Ελληνικής υπερτεχνολογίας, κ.λ.π. Για κάποιον ο οποίος κάνει την έρευνα του και έχει πειστεί για όλα αυτά και πολλά άλλα, δεν έχω να πω τίποτα. Είναι δικαίωμα του, αν νομίζει ότι τα στοιχεία του το αποδεικνύουν, να έχει την άποψη του, να την πει, να την διμοσιεύση και να την υπερασπιστεί. Ούτε το αν θα πείσει ή όχι έχει σημασία. Κάποιοι θα πειστούν και θα προσπαθήσουν να το ψάξουν παραπέρα και κάποιοι άλλοι όχι. Μάλιστα αυτοί που δεν θα πειστούν μπορεί να έχουν και πολύ καλά επιχειρήματα που να καταρρίπτουν την άποψη του ερευνητή.

Αυτό που έχει σημασία είναι αν ο άνθρωπος αυτός πράγματι προσπαθεί και κάνει έρευνα ή αναμασά τις υπάρχουσες απόψεις και θεωρίες. Επίσης αν η έρευνα του γίνεται στο πεδίο ή τον καναπέ. Από αυτή την άποψη συμπαθώ τον Πάλμο. Είμαι πεπεισμένος ότι βγαίνει και κάνει έρευνα και το γεγονός που είπε κάποιος φίλος ότι έχει πολλά κιλά και αγκομαχούσε στις σκάλες, αυτό τον τιμά ακόμη περισσότερο μια και έχει να υπερνικήσει και τα προσωπικά του όρια προκειμένου να κάνει αυτό που αγαπάει.

Το κυριότερο το άφησα για το τέλος. Είναι σημαντικό ο ερευνητής να είναι στην διάθεση του κόσμου. Πόσους γνωρίζεται, που έχουν εκδώσει του κόσμου τις παραφιλολογίες και ανακρίβειες να έχουν αφήσει τον εαυτό τους να εκτεθεί στο ευρύ κοινό; Και δεν μιλώ για ένα ελεγχόμενο τηλεοπτικό περιβάλλον, ή για μια επαφή με άτομα οπαδούς, αλλά για έκθεση στο ευρύ κοινό. Ακόμη και σε τηλεοπτικό περιβάλλον θυμάμαι, πριν μερικούς μήνες, ένα "ερευνητή" του καναπέ που μίλαγε για κούφια γη. Μόλις οι σπηλαιολόγοι του είπαν κάποια πράγματα και αφού είδε ότι δεν μπορεί να πείσει, ότι τα επιχειρήματα του φάνταζαν γελοία, γυρνάει και λέει του Χαρδαβέλα: "καλά αυτούς τι τους έφερες εδώ;". Αυτούς τους ερευνητές δεν γουστάρω. Είδατε αυτό τον τύπο ή κάτι άλλους να έχουν μια άμεση επαφή με το κόσμο, ή να έχουν τις προσωπικές τους ιστοσελίδες και εκεί να λειτουργούν φόρα που να κατατίθενται όλες οι απόψεις και να δίδονται απαντήσεις σωστές;

Ο Γιώργος Πάλμος ήταν πάντοτε στην διάθεση του κόσμου και με την δημιουργία της ιστοσελίδας του, η οποία θέλω να πιστεύω ότι θα έχει και το ανάλογο φόρουμ, είναι διαθέσιμος πλέον σε πολύ περισσότερο κόσμο. Αυτό, μιλώντας από προσωπική πείρα, έχει πολλές χαρές αλλά και λύπες. Κάποιοι θα σε ανεβάσουν στα σύννεφα και κάποιοι θα σε ρίξουν στην λάσπη. Και εσύ θα πρέπει να μην κάνεις πολλά λάθη και να προσπαθείς συνεχώς και περισσότερο για να μαζέψεις στοιχεία για την ερεύνα σου, αλλά και για να κερδίσεις την αγάπη, την συμπάθεια και την αποδοχή του κόσμου. Μέσα από την διαδικασία αυτή γίνεσαι σοφότερος, ωριμάζεις, και μπορεί να ανακαλύψεις ξαφνικά πως ότι πίστευες μέχρι τώρα, αποτέλεσμα της μέχρι τώρα έρευνας σου, πως χρειάζεται αναθεώρηση. Και η ερεύνα συνεχίζεται.

Και το γεγονός ότι αρχίζει μια συζήτηση στο esoterica η οποία μπορεί και να στοχεύει στην παρουσίαση αυτής της σελίδας, αυτό είναι προσωπική μου σκέψη και άποψη, δεν είναι καταδικαστέο. Κάπως θα πρέπει να γίνει γνωστή αυτή η προσπάθεια και από την στιγμή που ο σκοπός δεν είναι ιδιοτελής, τότε ο τρόπος δεν είναι παρεξηγήσιμος.

Γιάννης Μπαϊμπάκης

------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 13:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEN MILISA POTE SE KANENAN EIRONIKA KAI DEN EXO KANEI EPITHESH SE KANENAN AN PROTA DEN EXOUN KANEI ALLOI.

TO NA LEME O KATHENAS THN APOPSH TOY EINAI LOGIKO. OTAN KAPOIOS ZHTAEI ENAS MEROS APODIKSEON KAI TIS PARATHETEIS, ALLA SYNEXIZEIS NA DEXESAI SXOLIA EIRONIKA TOTE FILE MOU KATI ALLO PAIZEI STH MESH.

THA SYMFONISO ME ESAS KURIE MPAIMPAKH. KSERO PROSOPIKA KAI EGO SE POSA MERH TOY KOSMOU EXEI KANEI APOSTOLES TOU INSTITOYTO ASANA KAI TONIZO POS AYTA TA LIGA POU EXEI KATEVASEI O NORTIN EINAI TO 1/1000 MONO. KATI TO OPOIO MPOREI NA TO DIAVASEI KAI O KATHENAS PARAPANO, OPOS EPISHS KAI APO THN SHMIOSH TOY KYRIOU PALMOU.


ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Arithanis ορισμένα από αυτά που αναφέρεις είναι αξιόλογα.

Επέτρεψέ μου όμως μία συμβουλή.

Μελέτα τον κάθε Μύθο ξεχωριστά.Μελέτα τον κάθε Θεό και Ήρωα ξεχωριστά.Η Συνδυαστική θα έρθει αργότερα.
Αλχημείες τύπου "Η Σφίγγα είναι ο Ηρακλής","Έχει σχέση με την Αργώ" δεν στέκουν.Δημιουργούν σύγχυση.
Το ότι κάποιοι είπαν κάποια πράγματα δε σημαίνει ότι έχουν και δίκιο.Αλίμονο!!

Η μόνη Πηγή μας πρέπει να είναι τα αρχαία κείμενα.Οποιαδήποτε άλλη πηγή είναι ΠΛΗΡΩΣ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΤΙΚΗ!!!(Εξαιρώ κάποια λιγοστά σύγχρονα κείμενα).Από εκεί και πέρα μόνο ο ΝΟΥΣ θα μας δώσει απαντήσεις.Αυτός σε συνδυασμό με την ανώτερη Διαλεκτική.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ????

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ (ΜΙΑ ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΠΑΝΤΑ) ΚΡΙΤΙΚΗ ?

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΗΝΗΜΑ ΤΟΥ κ.ΠΑΛΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΑ ΕΞΗΣ...

1- ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΣΙΩΝΙΣΤΩΝ,illuminati, ΜΑΣΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΩΝ ΧΑΦΙΕΔΩΝ.....
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΠΕΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΣΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ..
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΔΑΗ ??????

2-ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..
ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣ Η' ΚΟΠΕΛΑ (ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ)...
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ?????
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ?????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ?????

ΑΠΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΙΧΩΡ

said:

quote:

5 EKATOMYRIA FORES EXOUME PEI KAI VLEPETE YPARXOUN KAPOIA THLEFVNA. OPOIOS THELEI AS PAREI. POSES FORES PREPEI NA EPANALAVOUME OTI TO DIADIKTIO DEN EINAI TO ASFALESTERO MEROS GIA NA DOSEIS STOIXEIA POU SE TELIKH ANALUSH EINAI KAI APORHTA.

Η ερώτηση που έχω πάνω σε αυτό είναι :
Πώς γίνετε απόρρητα στοιχεία να μπορούν να δοθούν από
το τηλέφωνο και όχι στο διαδύκτιο.
Ποιά η διαφορά;

Ευχαριστώ!


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy